SAIL '90 Lekker en makkelijk. HSB Irak waarschuwt Nederland /ouane Rotterdam Jaar voor boycot Kabinet beslist vrijdag over deelname aan actie in de Golf Egypte stuurt nog geen militairen Moskovieten moeten bij oogst helpen isayn brengt chemische wapens naar grensgebied Den Haag wacht nadere informatie Bush af AMSTERDAM 9-8-'90 t/m 14-8'90 Geniet maar lekker van de zomer m 125 terrasplaatsen Sail '90 Ibische top Kruisraketten Tökes gewond Wassen zegels Bezoek VC Vlissingen AKANTIELAND mtrole Iraakse olie waterdicht Irlement DDR tegen irecte eenheid met zon "^r^ 3t jaargang no. 186 intlerdag 9 augustus 1990 kihausen werkte In tweede ►gasfabriek Serieuze studie Boodschap Advies Advertentie MOSKOU (AFP) - Het gemeentebestuur van Moskou heeft besloten dat vanaf het einde van de week meer dan 6.000 burgers de hoofdstad van de Sovjetunie moeten gaan verla ten om mee te werken met het binnenhalen van de oogst van fruit en groente rondom de stad. Dat heeft woensdag de re geringskrant Izvestia gemeld. Het uitvoerend comité van de Mossovjet gaf niet aan op wel ke wijze en door wie deze hulpactie uitgevoerd gaat worden. Het stadsbestuur staat onder leiding van de hervormingsge zinde burgemeester Gavriil Popov. Ondanks een uitzonderlijk goede agrarische produktie wordt in de Sovjetunie gevreesd dat een deel van de oogst verloren zal gaan door gebrek aan mankracht en transport middelen. Ook de premier van de Sovjetunie, Nikolaj Ryzj- kov, heeft burgers opgeroepen te helpen met de oogst. Van onze huistraiteur Tagliatelle Bolognese, en stokbrood. 400 gram &&5 Tagliatelle Bolognese, lekker met salade 3.95 Nasi Speciaal, mini-rijsttafel voor A QC 1 persoon. 400 gram Boeuf Stroganoff, 'n runderstoofschotel, te combineren met bijv. rijst C Ar voor 2 - 3 personen. 350 gram 3.^73 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 11 augustus a.s. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 1 14 40 GOES DAM 15 Wij zijn tijdens 24 uur p/dag geopend! Yip Horeca-exploitatie Café Zwart Grote Markt 32 Dam 15 Goes Amsterdam rak klaar voor confrontatie /WASHINGTON/DEN [AG (GPD) - De Iraakse lei- Hi :ayn heeft de spanning in Midden-Oosten woensdag for opgevoerd door te ver- •eii dat zijn land 'klaar is «Se confrontatie'. Irak heeft H hoeveelheden chemische [S naar de grens met Sau- bië overgebracht en ook [gevechtsvliegtuigen uitge- |met zenuw- en mosterdgas. ffl-Arabië heeft op zijn [rt de troepenmacht aan de grens aanzienlijk ver- kt. De VS hebben Husayn jforschuwd het gebruik van njsche wapens 'zeer zwaar' te jiemcn. Egyptische president Muba- Keeft in een televisietoe- Hk gezegd te verwachten t een militaire vergelding je- ïsllrak niet meer te voorko- i is. Hij wilde niet zeggen van B kant die militaire actie zal In. Irak heeft Israël er giste- Bn beschuldigd een militai- invasie voor te bereiden. Vol- ïs'de generale staf van Irak ft Israël zijn vliegtuigen in i-ikaanse kleuren overge- lilderd. Israël heeft de be- idigingen met klem van de I gewezen. Enkele Arabische landen heb ben woensdag hun legers in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht. Dat is onder meer ge beurd door Jordanië, dat nog steeds de kant van Irak kiest. Maar ook Syrië, Egypte, Turkije en Iran zijn voorbereid op een gewapende strijd. Irak heeft inmiddels het bezette Kuwayt geannexeerd. Volgens de Iraakse leider maakt Kuwayt Rrabische Liga heeft voor Ivond een spoedzitting be- jlin een laatste poging Irak te gen af te zien van een inva- Saudi-Arabië en een oor- Ite voorkomen. Nagenoeg alle Bische landen hebben posi- Rereageerd op het voorstel [Syrië voor een topontmoe- in Cairo. Alleen Libië en hadden gisteravond laat jniet op de uitnodiging ge- erd. De Iraakse ambassadeur leest zijn verklaring voor. Aan de muur hangt Saddam Husayn (foto Cor Mulder/ANP) DEN HAAG (ANP) - Nederland brengt met zijn standpunt over de Iraakse invasie van Kuwayt zijn huidige en toekomstige belangen in gevaar. Deze waarschuwende boodschap liet de Iraakse ambas sadeur in Den Haag, S.F. al-Faki, woensdag horen. In een verklaring, die door Al-Faki op de ambassade werd voorgele zen, zei Baghdad de sancties die Nederland en andere staten tegen Irak en Kuwayt hebben afgekondigd, te betreuren. De strafmaatre gelen kunnen de situatie alleen maar verscherpen en compliceren, meent Irak. Hij benadrukte dat de Iraakse troepen Kuwayt waren binnengetrok ken op verzoek van de nieuwe „vrije interim-regering van Kuwayt, die Irak had benaderd voor hulp bij de handhaving van orde en ge zag". 'historisch, geografisch en cultu reel' deel uit van Irak. Hij noem de de inlijving in het belang van de Arabische wereld. De voorlo pige nieuwe leider van Kuwayt, kolonel Alaa Husayn Ali, is be noemd tot vice-premier van Irak. In een reactie op de inlij ving heeft de wettige regering- van Kuwayt om een spoedzit ting van de Veiligheidsraad ge vraagd. De eerste Amerikaanse militai ren en gevechtsvliegtuigen zijn gisteren naar de Saudische stad Dhahran overgevlogen. Het gaat om een vierduizend man sterke brigade van de 82e lucht landingsdivisie. In de komende dagen zullen meer legereenhe den in Saudi-Arabië arriveren. Woordvoerders van het ministe rie van defensie verwachten dat de totale sterkte van de Ameri kaanse troepenmacht in Saudi- Arabië uiteindelijk zal oplopen tot 40.000 man. De Amerikanen in de Golf krij gen over enkele dagen de be schikking over 32 Tomahawk kruisraketten. Ze worden aange voerd door het oorlogsschip Wis consin, dat dinsdag uit de VS is vertrokken en volgende week in de Golf zal arriveren. Ook Groot-Brittannië heeft in middels besloten troepen naar Saudi-Arabië te sturen. Volgens de Britse minister van buiten landse zaken gebeurt dat op ver zoek van koning Fahd. Hoe groot de Britse troepenmacht zal zijn, is niet bekend. West- Duitsland, Griekenland, Spanje en Italië hebben hun bases be schikbaar gesteld voor de ver plaatsing van Amerikaanse troepen, maar zijn niet van plan legereenheden te zenden. De Roemeense bisschop Laszlo Tökes is gisteren bij een ongeluk in Hongarije zwaar gewond geraakt. Tökes brak zijn bekken en liep eni- O ge hoofdwonden op. w Het Rijksarchief in Zeeland geeft in het kader van de viering van het 100-jarig bestaan zes ivassen zegels uit. Het gaat om afgietsels van de zegels van de Staten van Zeeland en de steden MiddelburgGoes. Zierikzee en Oostburg. Bovendien is ter gele genheid van het eeuwfeest voor het rijksarchief een ei gen, modern zegel ont- worpen. Een gezin uit Wijchen zorgde er woensdag voor, dat de Delta Ex po op Neeltje Jans de 250.000ste bezoeker kon noteren. Er wor den dit jaar meer dan 400.000 bezoekers ver- O wacht. I O VC Vlissingen maakte gister en in aanvallend opzicht een goede indruk tegen Helmond Sport (3-3). Alleen in defensief opzicht liet de ploeg tot ongenoe genvan trainer Jo Jan sen enkele steekjes C vallen. I w ■m CARAVAN ACCESSOIRES-SUPERMARKT Uitgebreide collectie campingmeubelen o.a. dealer van: Lafuma, Marco en Lallemand ItERDAM (GPD) - Hoewel 5-lopig nog geen 'besmette' ie in Rotterdam zal worden Revoerd, heeft de douane in Raven zich voorbereid op het Rroleren van de olieboycot Rn Irak en Kuwayt. Doua- Rs hebben inmiddels specia- B)oycot-instructies ontvan- R Monsters van olie uit de Re landen zijn in laboratoria leed zodat na een vergelij- H direct kan worden vastge- Rl of de desbetreffende olie el of niet uit Irak of Kuwayt jtomstig is. Hg jaar voerde ons land uit I en Kuwayt respectievelijk en 6,5 miljoen ton ruwe olie Biet overgrote deel hiervan lm via de Rotterdamse ha- in binnen. In het eerste kwar- pST-BERLIJN/BONN (DPA) - I Oostduitse parlement heeft Rnsdag directe eenwording Ei de BRD verworpen, maar R wel uitgesproken voor Die toetreding, zij het onder R voorwaarden. Be zijn dat het Duits-Duitse Bwordingsverdrag eerst moet I bekrachtigd, de buiten- Bi-politieke aspecten van jtse eenheid moeten zijn op lost in het 2 plus 4-overleg en Bijf deelstaten zijn hersteld. taal van dit jaar werd 2,8 miljoen ton Iraakse en 2 miljoen ton Ku- waytse olie ingevoerd. De verscherpte controle van de douane bestaat in eerste instan tie uit het doorlezen van het scheepsjournaal. Elke kapitein is verplicht dit naar waarheid in te vullen. Het journaal vermeldt onder meer datum en plaats van vertrek, het opnemen van lading en eventueel gemaakte tussen stops. „Op die manier is al snel te achterhalen of olie uit één van de twee landen afkomstig is", zegt het hoofd van het Douane District Rotterdam, D. Binne- kamp. „In scheepvaartkringen wordt dit scheepsjournaal als heilig beschouwd dus ik denk niet dat er veel vervalst zal wor den". In geval van twijfel zijn de doua ne-beambten gerechtigd mon sters van de lading te nemen. De monsters worden vergeleken met de genoemde 'voorbeelden'. „Vergelijk het met de controle van vingerafdrukken", zegt Bin- nenkamp. „Hoe het werkt, weet ik ook niet, maar op die manier kunnen we precies zien of de olie uit de twee landen komt". Een tanker doet er zo'n drie we ken over om met olie uit Irak of Kuwayt naar Rotterdam te va ren. De boycot geldt voor aardo lie en aardolieprodukten die op 6 augustus niet geladen en be taald waren. Dat betekent dat pas rond het einde van deze maand besmette ladingen in de Rotterdamse haven verwacht kunnen worden. perioden, af en toe wat bewol- Zwakke tot matige wind uit zuid, uit zuidwest. Middag temp era omstreeks 23 graden. &HR/ORTENAUKREIS (DPA) je Westduitse firma Imhau- |-Chemie bereidde kennelijk gbouw voor van een tweede gasfabriek in Libië. e Westduitse federale recher- fe Bundeskriminalamt (BKA) gft woensdag een beschuldi- Jg van deze aard door de West- Rse omroep Südwestfunk i'F) aan het adres van de fir- I bevestigd. Igens de omroep werkte Im- gsen tussen december 1988 en luari 1989 aan een project on- g de naam Pharma 200, dat I vervolg was op de gifgasfa- Rk in Rabta in Libië. Libië |ft steeds ontkend dat daar Berdaad gifgas wordt ge lakt. Het nucleair aangedreven vliegkampschip USS Eisenhouwer vaart door het Suez-kanaal naar de golf foto AFP) (Van een speciale verslaggever CAIRO - De Egyptische presi dent Mubarak zal voorlopig geen troepen sturen naar Sau- diarabië. „Alleen als de Arabi sche Liga besluit een pan-arabi- sche vredesmacht naar het Ara bische schiereiland te zenden zal Egypte daaraan aan mee doen", zei de Egyptische presi dent woensdag op een perscon ferentie. Mubarak verwacht dat Irak zal moeten boeten voor de invasie in Kuwayt. „De agressie tegen Irak neemt snel toe. Een groot scheepse militaire vergelding is op komst. Het kan afschuwelijke vernietigende gevolgen heb ben", zei de president. Hij liet in het midden van welke kant de vergelding zal komen. Intussen is een grote vluchtelin genstroom op gang gekomen. Buitenlanders probeerden woensdag naar Jordanië te ont komen, maar verschillende ra diostations in het Midden-Oos ten en westerse corresponden ten meldden dat het Iraakse le ger hen tegenhield. Volgens in Cairo gestrande Kuwayti's zou den ook hun landgenoten mas saal naar Saudiarabië proberen te vluchten. Het gevluchte staatshoofd van Kuwayt, emir Jaber al Achmed al Sabah, zou daartoe hebben opgeroepen, omdat hij Amerikaanse bom bardementen met name op Ku- wayt-stad verwacht, aldus de naar Cairo ontkomen hoofdre dacteur Walia al Marzook van het Kuwaytse dagblad Al- N'baa. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering staat positief tegenover het Amerikaanse verzoek deel te nemen aan de militaire macht in de Perzische Golf. Nederland wil wel eerst nader worden geïnformeerd over de precieze wensen van de Amerikaanse president Bush. In een officiële verklaring, tot stand gekomen na nauw overleg tussen premier Lubbers, vice- premier Kok en minister van buitenlandse zaken Van den Broek, stelt Nederland dat de bondgenoten verzocht zijn om „niet nader gespecificeerde mili taire ondersteuning ter beteuge ling van mogelijke verdere Iraakse agressie in de regio". „Dat verzoek verdient serieuze bestudering. De Nederlandse re gering sluit op dit moment deze mogelijkheid njet uit". Voor dat echter een definitief besluit valt, wil het kabinet de consulta ties van komende vrijdag in Brussel afwachten. Zowel de EG-landen als de NAVO-lidsta- ten vergaderen dan over het ver zoek van Bush troepen en mate rieel naar de Golf te sturen. De Nederlandse regering ver wacht nadere bijzonderheden van de Verenigde Staten over de commando-structuur die de Amerikanen wensen. Het is bij voorbeeld de vraag of de VS zich zelf zien als de 'aanvoerder' van de troepen in de Golf. Mogelijk k-unnen de landen van de West- europese Unie (WEU) een geza menlijke inspanning leveren. De Amerikaanse regering heeft er afgelopen maandag al bij de NAVO-bondgenoten op aange drongen deel te nemen aan de troepenmacht die in en rond de Perzische Golf wordt opge bouwd. In de boodschap staat een directe oproep, ook aan het adres van de Nederlandse rege ring: „Wij moedigen Uw regering aan te overwegen de militaire presentie te vergroten in de Golf. Naar verwachting zal over Ne derlandse militaire deelname pas vrijdag of zaterdag, een be sluit vallen. Mocht de regering Nederlandse marineschepen naar de Golf sturen, dan wil de Tweede Kamer daarover vante- voren van gedachten wisselen met de ministers Van den Broek en Ter Beek (Defensie). Nederlanders in de oostelijke provincie van Saudi-Arabië zijn door de Nederlandse ambassade in de hoofdstad Riyad geadvi seerd hun gezinsleden te laten vertrekken. In de oostelijke pro vincie liggen de belangrijkste olievelden van de Saudi's. Het gebied grenst aan Irak en waar schijnlijk zullen er Amerikaanse troepen worden gestationeerd. Voor Nederlanders die in de Golfstaten verblijven, geldt nog geen evacuatie-advies. Zij moe ten zelf beoordelen of het vertrek van gezinsleden onder de huidi ge omstandigheden niet het ver standigst is, aldus een woord voerder van het departement. In Saudi-Arabië zouden onge veer 1.500 Nederlanders wonen. Een aantal heeft het land al ver laten, stelt Buitenlandse Zaken. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1