Auto-Poppe Walcheren na i-i-i ji/if vf* fclCJJff «Jl Beurzen krabbelen overeind )lieprijs op en neer op literst nerveuze markt Twee lijken gevonden in Oud-Vossemeerse vaart Sharon eist deportatie Palestijnse leiders I Twee vliegtuigen met buitenlanders uit Irak in Amman ordanië erkent nieuwe ewind in Kuwayt niet "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." itwoord Bush op Iraakse troepenconcentratie aan grens In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. \onnige perioden m |3e jaargang no. 185 >ensdag 8 augustus 1990 APK-keuring, klein onderhoud/reparatie KLAAR TERWIJL U WACHT Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND dreiging erdwaalde soldaat al van invloed op benzineprijs jOgram QQ J J ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Rellen na moord op twee Israëlische jongeren Liberia Stemerdink Frans Maassen Groei PZZ ?L <s 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 hast enkele wolkenvelden ook ruime Vrioden met zon. De temperatuur jbrdt 21 graden. Zwakke zuidwesten End, vanmiddag zwak tot matig bij onze EXPRESS-SERVICE afdeling. mm mr//> roepen VS naar Saudi-Arabië iHINGTON/DEN HAAG - De Amerikaanse presi- George Bush heeft dins- jvond militaire eenheden gevechtsvliegtuigen als on- leel van een multinationale pit naar Saudi-Arabië ge- ird om het land te verdedi- tegen een eventuele inval Irak. Dat gebeurde nadat zijn troepenmacht aan de fis met Saudi-Arabië in de Popen 24 uur aanzienlijk uitgebreid. De Amerikanen jen zware politieke druk op Idi-Arabië moeten uitoefe- om toestemming te krijgen (nilitaire bases in dat land te ruiken. Ook Egyptische en [•okkaanse eenheden zouden uitmaken van het expedi- eger. nieuws werd bekend ge- ikt door het Amerikaanse te- siestation CBS dat daarvoor uitzendingen onderbrak. De ïilitairen zouden vanoch- ;i vroeg in Saudi-Arabië arri- :n. Het gaat om een luchtlan- ;sbrigade van 4000 man, die uit Fort Bragg in Californië dt overgevlogen. Het Ameri- nse ministerie van defensie ft het bericht bevestigd. king kwam na het dreigement len zodra dat land de oliepijplei- van Husayn, die gisteren liet we- ding dicht draait. ten Saudi-Arabië binnen te val- De VS zijn bezig Irak militair e loop van dinsdag werd dui- jk dat steeds meer Iraakse >pen samentrokken langs de :is met Saudi-Arabië. De VS, hun informatie ontlenen aan porten van de Amerikaanse chtingendienst CIA. zijn r verontrust' over de situatie hebben daarover dinsdag in issel overleg gevoerd met NAVO-partners. woordvoerder van het Witte s noemde de aanwezigheid de Iraakse troepen ,,een acu- bedreiging voor Saudi-Ara- De Iraakse troepenverster- volledig in te sluiten. De Ameri kanen hebben inmiddels ook de beschikking gekregen over mili taire bases in Turkije, waar de VS bommenwerpers van het ty pe F-l 11 naartoe heeft gestuurd. Om hoeveel vliegtuigen het gaat, is niet bekend. Irak kan zo wel vanuit het noorden als het zuiden worden aangevallen. Bo vendien hebben de Amerikanen hun vloot in de Perzische Golf uitgebreid en zijn nog maar schepen op weg naar het crisis gebied. De Amerikaanse minis ter van defensie, Cheney, heeft gisteren in Cairo Egypte ge vraagd het leger te mobiliseren. De Iraakse leider Husayn heeft op de militaire dreiging vanuit de VS gereageerd met de mede deling dat hij geen enkele bui tenlandse bezetting zal dulden. Irak zal zich niet door het bui tenland laten overheersen, zei Husayn. De verklaring werd in Baghdad voor radio en televisie voorgelezen. Saudi-Arabië heeft lang getwij feld voordat het de Amerikanen toestemming gaf de militaire ba ses te gebruiken. De Saudi's wil len de Irakezen op geen enkele manier provoceren uit angst voor een invasie. Maar het land staat ook onder zware westerse druk om de oliepijplijn uit Ku- wayt en Irak te sluiten. Om een beslissing van de Saudi's voor te zijn, heeft Irak de olie-uitvoer naar Saudi-Arabië zelf drastisch beperkt. Officieel heet het dat „de pijplijn vol is" en de olietan kers de aangevoerde hoeveel heid niet kunnen verwerken. De nieuwe marionettenregering van Kuwayt heeft gisteren de re publiek uitgeroepen. De leider van het nieuwe regime, Alaa Hu sayn Ali, werd in Irak door Hu sayn ontvangen. Turkije heeft inmiddels gehoor gegeven aan de oproep van de Verenigde Na ties en is gestopt met het overla den van Iraakse olie in zijn ha vens aan de Middellandse Zee. Daarmee is de helft van de totale Iraakse olie-export van 2,7 mil joen vaten per dag stopgezet. Turkije stuurt nog wel voedsel en medicijnen. Ook de Europese Gemeenschap is begonnen met de uitvoering van de VN-resolutie. Vanaf giste ren worden geen produkten meer uit Irak en Kuwayt inge voerd. Opvallend is dat ook Zwitserland, tot nu toe altijd neutraal, zich gisteren heeft aan gesloten bij het handelsembar go tegen de twee Arabische sta ten. Het VS-frcgat USS Reid patrouilleert in de Perzische Golf. Het oor logsschip maakt deel uit van een internationale vloot die een blok kade vormt om te voorkomen dat Irak olie uitvoert en voedsel in voert Foto APIGreg English AMSTERDAM (GPD) - De aan- delenbeurzen in de wereld zijn dinsdag opgekrabbeld. Maar de grote verliezen van de voor gaande dagen zijn daarmee nog lang niet goed gemaakt. Niette min spreken handelaren van een behoorlijk herstel. Amsterdam, Londen en Frank furt sloten om en nabij de drie procent hoger. In Wall Street ging de Dow Jones-index bij opening onmiddellijk al met 35 punten omhoog om uiteindelijk toch nog in de min te eindigen: een achteruitgang van 5,7 pun ten tot 2710. Belangrijk echter is dat de Dow Jones-index niet zakte onder de bodem van 2700 punten. De grote vraag is nu of de finan ciële markten de rust hebben weergevonden. Na de paniek van eind vorige en begin deze week begint dat er inderdaad een beetje naar uit te zien. De dollar herstelde heel licht, de goudprijs liep wat verder op naar ruim 386 dollar per ounce en de obligatiekoersen trokken eveneens aan. Dat betekent dat de rentestijging vooralsnog tot staan is gebracht en dat is een redelijk gunstig teken. Toch blijft vrijwel elke analist er voor waarschuwen dat ieder mo ment het lont weer aangestoken kan worden. De situatie in het Midden-Oosten blijft immers ex plosief. ifWK -v -Pvi* r-ttjr.' TTERDAM (GPD) - En ér is de benzineprijs omhoog, stemming is nerveus. Het be- ht dat buitenlanders in Ku- ytnaar Baghdad waren afge- ;rd, leidde gisteren onmid- lijk tot een versnelling in de ging van de olieprijzen. In nder dan een minuut tijds 3 de notering met bijna een lar op. Een handelaar incas- rde door een snelle verkoop winst van een slordige 000 dollar op een partij olie hij nauwelijks tien minuten der had gekocht. Zo pikten ïog wel een paar een graantje e, waar anderen zich indek- tegen het gevaar van nog •dere prijsstijgingen. ar de kentering lijkt al geko- n. In een paar uur tijds kel- 'den dinsdagmiddag de olie- izen ineens. De West Texas Intermediate, in de ochtend in Singapore nog goed voor 30 dol lar en bij de opening van de markt in New York toch al enigszins meevallend nog op 28,90 dollar, tuimelde terug naar 26,80 dollar. Brent-olie uit de Noordzee klapte in elkaar van 28,65 naar 25,60 dollar. Onder in vloed van verdere berichten kwam de WTI terug op 26,80 dol lar om af te sluiten op 26,80 dol lar. Brent sloot uiteindelijk op 27,40 dollar Aan de benzinepomp keert nu wellicht ook de rust terug. Deze woensdag gaat nog wel de diesel 4 cent per liter omhoog en zou bij de 'witte' pompen de benzine nog met 2 cent in prijs stijgen. Maar als de daling van dinsdag geen tijdelijke zaak is en de koers van de Amerikaanse dol lar niet ineens fors gaat stijgen, IMAN (AFP) - Jordanië zal de nieuwe regering in Kuwayt niet ennen. Dit heeft de premier van Jordanië, Moudar Badrane, sdagavond meegedeeld, middels een verklaring die is verspreid het nationale persbureau Petra. De regering van het door Irak :ette voormalige emiraat heeft dinsdag de „Republiek van Ku- yt" uitgeroepen. (Advertentie) Kleine braadpan gezocht. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 11 augustus a.s. blijven nieuwe prijsverhogingen mogelijk achterwege. Ruwweg voltrekt de oliehandel zich tegenwoordig op twee markten: de 'fysieke' waarop werkelijk in de natte, ruwe olie wordt gehandeld, en de 'termijn- markt' waarop de olie in het al gemeen slechts op papier van de een naar de ander gaat. Waarop dus ook een speculant veel geld kan verdienen (maar ook verlie zen) door aan- en verkopen waar verder geen druppel echte olie aan te pas komt. De termij nmarkt biedt echter ook vooral een mogelijkheid voor kopers van olie om zich in te dekken tegen toekomstige prijsverhogingen. Vandaar dat de termijnmarkt ook een speel veld is (geworden) voor de grote oliemaatschappijen, oliehande laren en de olieproducerende landen zelf (om zich in te dekken tegen prijsdalingen). Op de termijnmarkt, waarvan Londen en New York de belang rijkste zijn, is de stemming sinds de inval van Irak in Kuwayt ui terst nerveus. De minste of ge ringste aanwijzing dat het con flict daar kan escaleren, is vol doende voor nieuwe stijgingen in de prijzen van ruwe olie en de produkten die eruit worden ge maakt (benzine, gasolie, diesel, huisbrand, stookolie). „Als er één Iraakse soldaat per ongeluk zou verdwalen en op Saoedi's (Slot zie pagina 3 kolom 1) Politiefunctionarissen tijdens de zoekactie in en om de watergang bij de Kreekweg in Oud-Vos- semeer (foto Pieter Honhoff). OUD-VOSSEMEER - In een watergang aan de Kreekweg bij Oud-Vossemeer zijn dinsdag middag de lijken van twee nog onbekende mannen gevonden. De stoffelijke overschot ten werden door voorbijgangers ontdekt. De politie houdt ernstig rekening met een mis drijf. Het recherchebijstandsteam is opgeroe pen. Een zoekactie in de omgeving van de wa tergang dinsdagavond leverde volgens een politiewoordvoerder geen aanknopingspun ten op. Nog niet bekend is hoe de mannen om het le ven zijn gekomen en of de lichamen onge schonden waren. De politie kon dinsdag ook niets melden over de identiteit van de slachtof fers. Vandaag moet sectie opheldering geven. Voorbijgangers troffen de lijken om 13.15 uur aan. Ze dreven in een watergang aan de Kreek weg ter hoogte van de Hikseweg. De Kreekweg, de doorgaande route tussen Sint Annaland en Nieuw-Vossemeer, werd gesloten voor verkeer om ruim baan te geven aan een zoekactie. Vijftien ME-ers kamden 's avonds de omgeving van de onheilplaats uit op zoek naar sporen. In de watergang werd ook gedregd. De zoektocht leverde niets op. Het recherchebijstandsteam zet vandaag het onderzoek voort. Een buurtonderzoek wordt niet uitgesloten. Getuigen hebben zich dins dag niet geiheld. De enkele omwonenden ver klaarden dinsdag en de daaraan voorgaande dagen niets vreemds te hebben waargenomen. Van onze correspondent) TEL AVIV - De moord op twee Israëlische teenagers in Jeruza lem heeft binnen de regerin'g van premier Yitshak Shamir de roep om een harder beleid ver sterkt. Minister van huisves ting, Ariel Sharon, eiste giste ren de onmiddellijke deportatie van alle Palestijnse leiders in de bezette gebieden. Vertegenwoordigers van de ul tra-nationalistische Techiya- partij hebben aangekondigd de regering te zullen verlaten als deze niet binnen enkele weken haar veiligheidspolitiek wijzigt. De partij heeft op korte termijn een gesprek geëist met premier Shamir. Techiya heeft steeds op geroepen tot de deportatie van honderden Palestijnen. Minister Sharon zei voor een Li- kud-defensiecommissie dat de regering geen gematigd beleid moet voeren in de huidige situa tie, die volgens hem in de hand is gewerkt door de vorige regering van nationale eenheid. De twee slachtoffers van de ter reuraanslag van het afgelopen weekeinde kregen gisteren (dinsdag) een staatsbegrafenis in Jeruzalem. De plechtigheid zelf verliep zonder incidenten, nadat een aantal belangstellen den op de begraafplaats eerst el kaar en daarna, onder het schreeuwen van „Dood aan de Arabieren", een cameraploeg van de Israëlische televisie aan vielen. In Hebron, op de Westelijke Jor- daanoever, openden onbeken den gisteravond het vuur op een auto met een Arabisch gezin. H- 0^ &A -A Rebellenleider Prince Johnson in Liberia heeft de Nederlandse mijnbouwingenieur Abraham Lokker gegijzeld. Lokker maakt deel uit van een groep van vijf tien gevangenen. Johnson wil met de gijzeling buiten- layidse inmenging af- O dwingen. O De PvdA distantieert zich van uitspraken van oud-minister Stemerdink dat de dienstplicht verkort moet worden naar vier maanden. Volgens eerste de fensiewoordvoerder Vos is de discussie in de fractie nog niet afgerond. Vos zegt dat Stemerdink een privé standpunt ver- A tolkt. Frans Maassen start varidaag ongewild als leider in de Ronde van België. De renner uit de ploeg van Jan Raas rijdt deze meerdaagse wedstrijd als voor bereiding op het wereldkam pioenschap, maar reed schijn baar moeiteloos naar de overwinning in de A O proloog. I O Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Kloetinge groeit nog steeds. Na de nieuwe opname-afdeling is een nieuwe afdeling voor ouderenpsychia- trie in aanbouw. Ook de jeugd psychiatrie en versla vingszorg worden uit- A gebreid. I w f 1 ■■IMH AMMAN (AFP/RTR) - Dins dagavond is in de Jordaanse hoodstad Amman een twee de vliegtuig aangekomen uit Baghdad, een toestel van Iraqi Airways met 125 bui tenlandse toeristen, onder wie 66 Nederlanders. Dit werd vernomen van deze toeristen. Verder waren er aan boord een Amerikaan, tien Belgen, 26 Australiërs, acht Fransen en 14 andere buitenlanders, Oostenrij kers en Chinezen. Het eerste vliegtuig van Ira qi Airways, waarmee dins dagavond meer dan honderd buitenlanders en Irakese voetballers uit Baghdad aankwamen, stond dinsdag avond nog steeds op het vliegveld van de Jordaanse hoofdstad Amman, zp meld den ooggetuigen. Er gebeur de op het vliegveld niets dat erop wees dat het vliegtuig spoedig zou vertrekken. Een Japanse diplomaat had eer der gezegd dat het toestel, naar algemeen wordt aange nomen het eerste burger vliegtuig dat uit Baghdad vertrok sinds Irak vorige week Kuwayt binnenviel, zou doorvliegen naar We nen. Aan boord van het toestel waren volgens de diplomaat 73 Japanse toeristen, 30 Ira kese voetballers op weg naar een trainingskamp in de Bondsrepubliek Duitsland, twee Belgen, een Spanjaard, een Italiaan en een Neder lander. Advertentie Een jonge vrouw werd in het hoofd getroffen en overleed ter plaatse. In de hoofdstad tuigden groepen Israëlische jongeren Arabieren af. Arabische auto's werden met stenen bekogeld en inzittenden gemolesteerd. Vier auto's met kentekenplaten van de Westelij ke Jordaanoever werden omge keerd en andere in brand gesto ken. Onder de gewonden waren twee Pakistaanse toeristen, die werden aangezien voor Palestij nen. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. mnr.lnlink |JA Naam: Adres: I Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1