ikkoord Jeltsin n Gorbatsjov Warmte houdt bloemencorso niet tegen .een bewijs terugtrekking troepen Irak G begint totale boycot van Irak Strand trekpleister bij zoeken naar verkoeling Verkiezingen voor Bondsdag in oktober lijken van de baan iJA "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." ierikzee meet hoogste ozonconcentratie van Nederland In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. 33e jaargang no. 183 aandag 6 augustus 1990 UUR FgrosEmcE. \erschoore KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Ozon benemende spanning rond olievelden bij Saudiarabië Kabinet Reuzenschildpad Gasmaskers Zeilschepen Schipper Hendrix Mariniers VS landen in Liberia voor evacuatie landgenoten 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215 mSHHttMI WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! Wolkenvelden Vrij veel bewolking en vooral in de middag opklaringen. Eerst matige en vanmiddag vrij krachtige noordwes ten wind. Temperatuur 19 greaden. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZERHZBE ucht in Zeeland ongekend vuil taDDELBURG - Zeeland heeft I twijfelachtige eer zich sinds I weekeinde smog-kampioen lil Nederland te mogen noe- ■n. Vrijdagavond om zeven r werd bij het meetpunt Zie- czee een concentratie van 392 icrogram ozon per kubieke ;ter buitenlucht gemeten. Filgens het Rijks Instituut or Volksgezondheid en Mi- uhygiëne (RIVM) in Biltho- n is dat een absoluut record, it nu toe werd nergens in Ne tland zo'n hoge smog-veront- iniging geregistreerd. ior Zeeland was afgelopen vrij en zaterdag - evenals in liid-Holland, Noord-Brabant, mburg en de oostelijke provin- ;s - smogfase 2 van kracht, at houdt in dat automobilisten ;rd gevraagd hun vervoermid- il te laten staan, terwijl de in dustrie werd verzocht verontrei nigende activiteiten op te schor ten. Mensen met aandoeningen aan luchtwegen ondervonden de meeste last van de verontreinig de lucht. Zondag om 12 uur had een noordwesten bries voor de aan voer van zo veel frisse lucht ge zorgd, dat provinciale water staat alle alarmeringen kon in trekken. De vooruitzichten voor vandaag (maandag) zijn gun stig, de luchtverontreiniging zal vrijwel zeker niet alarmerend zijn. Zeeland had dit weekeinde ver reweg de hoogste ozonconcen tratie. Vrijdag werd een gemid delde dagwaarde van 177 micro gram ozon per kubieke meter lucht geregistreerd. Zuid-Hol land volgde met 137, Noord-Bra bant 120 en Limburg 106. Zater dag stond Zeeland met een ge middelde van 174 microgram eveneens aan kop. Zuid-Holland kwam uit op 156, Noord-Brabant op 155 en Limburg op 145. Ook uit de registratie van de piek waarden wordt duidelijk dat de lucht in Zeeland het meest ver vuild was. Vrijdagavond noteer de het meetpunt Zierikzee 392 microgram ozon, een dag later was de hoogste uurwaarde 352 microgram. Limburg registreer de zaterdag een piek van 264. Gisteren was de ergste veront reiniging verdwenen: de piek- meter op Schouwen-Duiveland bleef op 114 steken. Limburg nam de koppositie met een note- (Slot zie pagina 7 kolom 7) OSKOU (RTR) - Sovjet-presi- nt Michail Gorbatsjov en Bo- Jeltsin, de president van de issische Federatie, hebben ndag een akkoord onderte- nd dat voorziet in economi- he hervormingen. Met het ak- lord lijken Gorbatsjov en Jelt- n hun tegenstellingen opzij te bben geschoven. et name hervormingsgezinden de Sovjetunie begroetten de ereenkomst waardoor snelle onomische hervormingen mo- lijk worden. Doel van het ak- lord is de snelle omvorming n de centraal geleide Sovjet economie tot een vrije markt economie. Het akkoord maakt duidelijk dat de macht van de communis tische partij steeds meer tanen de is. Gorbatsjov zette zijn hand tekening op zijn vakantie-adres aan de Zwarte Zee. Volgens hervormingsgezinden heeft Gorbatsjov met de onder tekening gekozen voor een radi calere koers. Volgens Konstan- tin Rosev, redacteur bij het eco nomische weekblad Kommer sant, heeft het centrale gezag in Moskou gekozen voor een radi calere aanpak van de economi sche hervormingen. RIJNSBURG - Luchtige kleding was zaterdag een vereiste om het bloemencorso in Rijnsburg van de eerste tot de laatste wagen te kunnen zien (foto Ruud HofflANP) EN HAAG (GPD) - Irak is vol- ns eigen zeggen zondag be- innen met de terugtrekking in het bezettingsleger uit Ku- ayt. De terugkeer van de ruim 0.000 militairen zal enkele da rn of weken in beslag nemen, heeft het Iraakse persbureau A gemeld. Maar de medede- ig wordt door niemand ge- ofd. Er zijn geen onafhankelij- bronnen die het bericht kun- n bevestigen. Op de satelliet- to's zijn geen troepenbewe- ngen waargenomen, die dui- n op een terugtrekking. Ook beelden van de Iraakse aatstelevisie, waaruit de te- igtrekking zou moeten blij- n, hebben de wereld niet ertuigd. werkelijkheid worden juist eeds meer Iraakse troepen ge- gnaleerd in het zuiden van Ku- ayt, aan de grens met Saudia- bië. Volgens de Amerikaanse lichtingendienst zijn daar ten- inste 100.000 Iraakse man happen samengetrokken. >'n 60.000 Iraakse militairen in zaterdag de neutrale zone issen Kuwayt en Saudiarabië nnengetrokken en hebben de erknemers in de olievelden ge- rongen te vertrekken. De neu- ale zone, een omstreden ge- ed dat rijk is aan olievelden, aat onder gezamenlijk beheer m Kuwayt en Saudiarabië. e vrees dat Irak ook Saudiara- e zal binnenvallen, is dit week- nde verder toegenomen on- inks de mededeling van de aakse ambassadeur in Was- hgton dat zijn land geen inval •orbereidt. Een invasie zal door Amerika niet worden ge duld. Israël meldde zondag dat Saudiarabië het leger in ver hoogde staat van paraatheid heeft gebracht en reservisten heeft opgeroepen. De Saudi's zouden inmiddels 95.000 militai ren op de been hebben gebracht. Irak is bezig het één miljoen manschappen tellende leger uit te breiden. Husayn kondigde de oprichting van elf nieuwe divi sies (140.000 man) aan in ver band met 'de politieke en mili taire ontwikkelingen': De spanning liep zaterdag ver der op door het onverwachte uit stel van de bijeenkomst van de leiders van Irak, Saudiarabië, Egypte en Jordanië. Koning Fahd van Saudiarabië had de ontmoeting afgefloten, zo werd in Jordanië bekend gemaakt. Aanvankelijk zouden de vier staatshoofden op initiatief van de Jordaanse koning Husayn zondag in de Saudische stad Jeddah bijeenkomen om de in val van Irak in Kuwayt te be spreken. Het was de bedoeling dat ook de emir van Kuwayt aan dat overleg zou deelnemen. De emir weigerde echter, omdat hij niet bereid is met de bezetter van zijn^land te praten. Irak heeft dit weekeinde de sa menstelling van de nieuwe rege ring van Kuwayt bekend ge maakt. Het kabinet bestaat uit negen, vermoedelijk Irakese mi litairen en wordt geleid door ko lonel Alah Husayn Ali. De nieu we ministers zijn in Kuwayt to taal onbekend. Volgens onbe vestigde berichten zou de nieu we leider een schoonzoon zijn van de Iraakse president Hu sayn. Het regime heeft gezegd dat er een volksleger is gevormd - dat volgens ooggetuigen louter uit Iraakse vrijwilligers bestaat - om het land te beschermen. De verklaring werd via de radio voorgelezen door een man met een zwaar Iraaks accent. De nieuwe leiders hebben ge dreigd met sancties tegen de buitenlanders in Kuwayt, als de VS of andere landen strafmaat regelen tegen Kuwayt of Irak on dernemen. Hiermee worden ook de economische boycotmaatre gelen bedoeld. Hoewel de ver bindingen met Kuwayt nog al tijd zijn verbroken, sijpelen er via diplomatieke bronnen wel berichten door. In de hoofdstad was de situatie gisteren rustig, maar gespannen. Medische krin gen hebben gemeld dat sinds de inval tussen de 600 en 800 Ku- wayti's zijn gedood of gewond geraakt. Het bezettingsleger in Kuwayt heeft volgens Franse journalis ten het paleis van de emir ge plunderd. Vrachtwagens met de goudvoorraden van de Centrale Bank van Kuwayt waren op weg naar Irak. Het Egyptische dag blad Al Ahram heeft gemeld dat de Iraakse leider Saddam Hu sayn 120 officieren heeft laten executeren, omdat ze weigerden mee te doen aan de inval in Ku wayt. De Britse premier Thatcher heeft haar bezoek aan de Ver enigde Staten in verband met de EN HAAG (GPD) - De Europe- Gemeenschap heeft de im- ort van olie uit Irak en Kuwayt srboden. Ook is er een verbod wapenleveranties aan Irak feekondigd en zijn alle Iraakse Hoeden in de EG-landen be- foren. Bovendien is de samen- erking met Irak op militair, etenschappelijk en technisch tbied opgeschort. De twaalf dstaten hebben dat zaterdag Rome besloten om Irak te raffen voor de inval in Ku- ayt. '°k Japan heeft economische ancties afgekondigd en de olie koer uit Irak en Kuwayt stop- wet. China heeft gezegd dat het geen wapens meer zal leve ren aan Irak. De Nederlandse regering toonde zich tevreden met de uitkomst van het EG-overleg, dat door topambtenaren was gevoerd. Volgens minister Andriessen van economische zaken, waar nemend premier, had de EG zelfs verder mogen gaan. Ons land heeft geen bezwaar tegen een totaal handelsverbod. Dat kan overigens nog gebeuren, nu de VS een resolutie heeft inge diend bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties om alle han del met Irak en Kuwayt te ver bieden. De thermometers logen er zaterdag niet om (foto Roland de Bruin/GPD) DEN HAAG (GPD) - De massale trek naar het strand heeft zaterdag voor files gezorgd in de kustgebieden en de toegangswegen daar naar toe. Met name op de route naar Zeeland deden zich grote verkeersopstoppingen voor. De langste file stond zaterdagmorgen op de weg tussen Breda en Bergen op Zoom: 19 kilome ter. Ook de wegen naar Hoek van Holland, Scheve- ningen en Zandvoort konden de stroom bad gasten niet goed verwerken. Veel Duitse toeris ten hadden Nederland uitgekozen om van de zon te genieten. Op zaterdagmorgen om half acht meldde de douane aan de grenspost Berg-autoweg bij Arnhem dat er zestig auto's per minuut ons land binnen kwamen. Een be hoorlijk groot aantal, aldus een woordvoerder van de Verkeerscentrale in Driebergen. In Groot-Brittannië zijn dit weekeinde twee weer-records gesneuveld. Vrijdag was de heet ste dag, gevolgd door de heetste nacht sinds de temperaturen in het koninkrijk worden opge meten en bijgehouden. Middernacht was het in Londen 28 graden Celsius. „Sinds het begin van onze metingen in 1841 was dit de heetste nacht", zei een woordvoerder van het weerbu reau in de Britse hoofdstad. In Cheltenham in het graafschap Gloucestershire werd overdag het record gebroken met een temperatuur van 37.1 graden Celsius. Voor de Engelse zuidkust werd vrijdag een reu zenschildpad gesignaleerd die tijdens zijn transatlantische tocht door de aangename wa tertemperaturen werd verleid honderden kilo meters noordelijker dan gebruikelijk te reizen. Ondanks een temperatuur van 36 graden Cel sius heeft de Fransman Vimochan Beauvais zaterdag in Parijs het wereldrecord traplopen verbeterd. De 39-jarige tuinman veroverde een plaatsje in het Guinness-boek door gedurende 72 uur 252.761 treden van de trappen van Mont- martre te nemen. (Zie ook pagina 5) Het Israëlische leger heeft be kendgemaakt dat iedere ingeze tene van Israël voor het einde van het jaar in het bezit moet zijn van een gasmasker en een pak ket materiaal om zich te be schermen tegen het ge bruik van wapens. chemische In Zeebrugge kregen een half miljoen mensen afgelopen week einde een voorproefje van het Amsterdamse spektakel Sail '90. De vele belangstellenden ver drongen zich om de zeekathe dralen te zien. De kolossale zeilschepen uit de hele we reld zijn nog tot en met morgen ren. te bewonde- Het prestigeduel tussen Middel burg en Vlissingen op het voet baltoernooi in Nieuwdorp kende een verrassende afloop. Zon dagtweedeklasser Middelburg, waarin ex-Vlissinger Paul Schipper foto) een hoofrol ver tolkte. versloeg de nieuwe betaalde ploeg Q met 2-1. «7 Emïle Hendrix sleepte op het concours hippique in het Zeeuws-Vlaamse Nieuwvliet twee prijzen in de wacht. In de finale 1.40 m nationaal moest hij verrassend de eer laten aan Bert Romp. I ™T WÊÊÊmMÊÊÊÊÊKmeMÊmmcm crisis afgebroken. Zij deed dat, nadat bekend werd dat 35 Britse militairen in Kuwayt door het Iraakse leger zijn opgepakt. De Britten zijn overgebracht naar Baghdad. Dat is ook gebeurd met de elf Amerikaanse staats burgers in Kuwayt, die door Irak zijn gegijzeld. Maar volgens de Amerikaanse regering zijn de elf veilig en mogen zij zich vrij be wegen. (Van onze correspondent NAIROBI - Ruim tweehonderd Amerikaanse mariniers zijn zondag aan land gegaan in Libe ria om landgenoten en Ameri kaanse installaties te bescher men in de hoofdstad Monrovia. De mariniers ondervonden geen tegenstand en waren er zondag avond in geslaagd zestig Ameri kanen te evacueren. Volgens Washington is de actie niet be doeld als militaire interventie in de burgeroorlog. De beleger de president Samuel Doe van Liberia heeft de stap van de Ver enigde Staten toegejuicht. De Amerikaanse actie volgt op de verklaring dit weekeinde van rebellenleider Prins Johnson. Hij liet weten vanaf zondag alle buitenlanders in de door zijn troepen gecontroleerde gebie den te zullen arresteren, te be ginnen met Amerikanen. De Amerikanen hebben al maan denlang een aantal oorlogssche pen met tweeduizend mariniers aan boord voor de kust van Libe ria liggen. In de door Johnson bezette wij ken van Monrovia bevinden zich zowel de Amerikaanse als de Britse ambassade. Johnson zei met zijn actie een militaire inter ventie door de Verenigde Staten te willen uitlokken. In tegenstel ling tot zijn aartsrivaal Charles Taylor heeft Johnson steeds ver klaard niet uit te zijn op per soonlijke macht. Hij wil presi dent Doe van zijn troon stoten, eerlijke verkiezingen en voorko men dat Taylor, die hij van ma nipulatie beschuldigt, zichzelf tot president uitroept. Gezien de huidige chaotische si tuatie in Monrovia waar rebellen zowel elkaar als het regeringsle ger bestrijden, moet het voor Johnson duidelijk zijn geworden dat zijn doel zonder hulp van buitenaf moeilijk te bereiken is. (Van onze correspondent) WEST-BERLIJN - De kans lijkt voorbij dat alle Duitsers al op 14 oktober voor het eerst een ge meenschappelijk parlement kiezen en daarmee de eenwor ding van beide Duitse staten be zegelen. De oppositionele Westduitse so ciaal-democraten houden vast aan de tussen Oost- en West- Duitsland afgesproken datum van 2 december. Zij weigeren hun steun voor de door kanselier Kohl verlangde grondwetswijzi ging die de vervoegde verkiezin gen mogelijk maakt. Zonder hun stemmen is de vereiste tweeder de meerderheid onhaalbaar. De tweede manier om de verkie zingen te verschuiven is het be wust creëren van een regerings crisis waarna de bondsdag ont bonden zou worden en er nieuwe verkiezingen op 14 oktober wor den uitgeschreven. Helmut (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bentin-. lol nik Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Kohl sloot die weg zondag uit, onder meer omdat zijn liberale coalitiepartner de FDP en presi dent Richard von Weizsacker menen dat deze oplossing in strijd is met de geest van de grondwet. Kohl appelleerde nu aan de so ciaal-democraten wegens de unieke omstandigheden ak koord te gaan met een grond wetswijziging, waardoor de een wording op 14 oktober door mid del van algemene verkiezingen kan worden bezegeld. Kanselier Helmut Kohl sloot zondag in een interview met de Westduitse te levisie belastingverhogingen ter financiering van de eenwording, niet langer categorisch uit. „Ik ben er niet bang voor toe te ge ven dat de eenwording meer kost dan was voorzien, indien dit uit de cijfers blijkt", aldus de kanselier, die „eerst de exacte rekening" wil zien. m I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1