PROVINCIALE ZEEUWS ïitte plaagt het erkeer, veel varmterecords rak vormt bewind an ontevredenen Toerisme in Zeeland heeft grens bereikt Politie Tilburg laat bij smog auto staan "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' ush zal Iraakse aanval op Saudiarabië niet tolereren Twee jongens verdronken rouw steekt riend dood p camping Iran volgt gebeuren in Kuwayt met argusogen Duitse ruzie Premie bij NS Archieven Delta Expo In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. J3e jaargang no. 182 sterdag 4 augustus 1990 AKANTIELAND Opinie-onderzoek PZC: Diep water KMriH BELLEN GAAT SNELLER 01184 - 84215 -&■ tropisch \onnig maar vanmiddag enige bewol- Hng in de hogere luchtlagen. Oostelij- [e wind en aan de kust vanmiddag Wen noord. Temperatuur 34 graden. I CARAVAN ACCESSOIRES-SUPERMARKT IX Uitgebreide collectie campingmeubelen o.a. dealer van: Lafuma, Marco en Lallemand i HoeK Riiksweg Ringbaan West 01100 1 14 40 GOES overwegen militaire actie N HAAG (GPD) - De Verenig- Staten overwegen een mili- re actie in de Golf, als Irak andere Arabische landen nenvalt. De Amerikanen iben dat vrijdag in Brussel i hun NAVO-bondgenoten la- weten. Ook de Amerikaanse isident Bush heeft gezin- ■eld op militair ingrijpen. Hij ;mde een aanval van Irak op jdiarabië of een van de ande- Golfstaten 'onaanvaard- tr'. De waarschuwing kwam lat Iraakse troepen de grens t Saudiarabië op tien kilo ter waren genaderd. Irak liet teravond weten zondag te beginnen met een gefaseerde te rugtrekking van zijn troepen uit Kuwayt. De VS hebben het vliegdekschip Saratoga, de oorlogsbodem Wis consin en vier escorte-schepen naar de Middellandse Zee ge stuurd. Ook zullen andere sche pen met ongeveer tweeduizend mariniers maandag vanuit Vir ginia naar de Middellandse Zee vertrekken. In dat gebied be vindt zich reeds het vliegdek schip Eisenhower, dat daar voor zes maanden is gestationeerd. De Amerikanen hebben verder hun vliegdekschip Independen- 5N HAAG GPD/DPA/RTR) - it scheepvaart-, weg- en trein- rkeer heeft gisteren in enkele len van het land hinder on- rvonden van de tropische nperaturen. In Zeeland kwa- :n bruggen vast te zitten door (zetting. Bij Dordrecht kon de oorbrug niet meer dicht en bij volle werd de IJsselbrug voor t verkeer afgesloten, omdat t asfalt ging smelten. Zeeland ging het om de Sta- insbrug en Schroebrug in Mid- lburg en de Bonzijbrug in We- eldinge. De Stationsbrug in iddelburg over het kanaal ior Walcheren kon, nadat deze or de scheepvaart was opend, niet meer dicht. Later ontstonden dezelfde problemen bij de nabijgelegen Schroebrug. De brandweer bood uitkomst met een flinke straal water. De spoorbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht kon enkele uren niet gebruikt worden. De meta len brugdelen waren zo uitgezet, dat de brug niet meer paste. Daardoor was treinverkeer op het drukke baanvak tussen Dordt en Rotterdam onmoge lijk. De politie moest bij Zwolle de rijbanen van de IJsselbrug ge- (Slot zie pagina 3 kolom 7) ■i (Van onze correspondent L AVIV - De revolutionaire gering in Kuwayt, die Irak be- ;ert te hulp te zijn gesneld, be aat tot nu toe nog alleen in mmuniqués. Vier officiële rklaringen heeft de 'interim gering' in de afgelopen twee igen uitgegeven en daaruit imt naar voren dat Irak gaat 'oberen een vertegenwoordi- ng samen te stellen van alle itevreden groepen in het land. at zijn in de eerste plaats voor- alige leden van de Nationale ssemblee, een soort parlement it in 1986 door emir Jabel al- hmed al Sabah is opgeheven, ndere ontevredenen bevinden ch onder de bijna 60 procent in de inwoners, die niet het Ku- aytse staatsburgerschap bezit- n en die daardoor zijn uitgeslo- n van de vele voorrechten die echte Kuwayti genieten. De akezen zouden Ahmed Sa'ad- CHTELD (GPD) - Een 23-jari- i vrouw uit Utrecht heeft gis- ravond op een camping in het etuwse Echteld haar 28-jarige riend F.W. Barbee uit Utrecht iet messteken om het leven ge- racht. 'e steekpartij kwam voort uit ïn al enige tijd slepende ruzie tssen het paar. De politie ver wedt dat gisteravond, mede als evolg van alcoholgebruik, de izie zo hoog oplaaide dat het >t de fatale steekpartij kwam. let slachtoffer overleed in de >op van de avond in een zieken- uis in Tiel. 'e vrouw heeft inmiddels een edeeltelijke bekentenis afge- •gd. IUMEGEN (ANP) - Twee jon- ens van 14 en 20 jaar zijn vrij- agmiddag in de Waal bij Her- eld verdronken. Dat neemt de ijkspolitie in het district Nij- •egen althans aan, nadat een renlange zoekactie in het wa- !r geen resultaat heeft gehad, 'dus een woordvoerder, 'e moeder van de 14-jarige jon en heeft de twee jongens naar aar zeggen in een draaikolk in rivier zien verdwijnen. Om wart over drie werd een groot- eheepse zoekactie gestart, ce, dat op de Indische Oceaan vaart, naar de Golf gestuurd. Het wordt vergezeld door een aantal escorte-schepen. Ook Frankrijk en Groot-Brittannië hebben extra schepen naar de Golf gestuurd. Parijs heeft dan twee fregatten, uitgerust met Exöcet-raketten, in de Golf; Groot-Brittannië vier. Volgens de Engelsen gaat het om de be scherming van Britse handels schepen. De Verenigde Staten en de Sov jetunie hebben alle landen van de wereld vrijdag in een geza menlijke verklaring opgeroepen hun wapenleveranties aan Irak te staken. De verklaring was on dertekend door de ministers van buitenlandse zaken, Baker en Sjevarnadze, na afloop van be sprekingen in Moskou. De twee wereldmachten eisen dat alles in het werk wordt gesteld om de te rugtrekking van Irak uit Ku wayt te bewerkstelligen. oun, de voorzitter van het ont bonden parlement, hebben ge vraagd het leiderschap van het nieuwe regime op zich te nemen. Maar volgens sommige berich ten heeft hij voor die eer be dankt, en dat lijkt niet onwaar schijnlijk omdat hij voor de in vasie de Iraakse politiek scherp heeft veroordeeld. De belangrijkste recruterings- bron voor nieuwe pro-Iraakse leiders lijkt de Constitutionele Beweging, een brede oppositie groep van liberalen, nationalis ten, linksen en religieuze funda mentalisten, die vergeefs cam pagne heeft gevoerd voor het herstel van de Nationale Assem blee. Sinds 1986 kent Kuwayt een'slechts gedeeltelijk gekozen Nationale Raad, die vrijwel niets te zeggen heeft. De nieuwe marionettenregering van Kuwayt heeft in haar eerste communiqué gezegd dat vrije verkiezingen zullen worden ge houden voor een nieuwe Natio nale Assemblee omdat de be staande instituten, opgezet door de heersende familie Al Sabah, een dekmantel vormden voor 'nepotisme en alleenheerserij'. In communiqué nummer twee wordt de sluiting afgekondigd van alle grenzen, havens en vliegvelden, alsmede een verbod om naar het buitenland te rei zen. De derde verklaring vraagt om hulp van Irak ter 'bescher ming' van Kuwayt en doet een beroep op de bevolking 'onze broeders' van harte welkom te heten, 'zodat we samen Kuwayt kunnen verdedigen'. In het vierde, jongste communi qué kondigen de onbekende re volutionairen het ontslag aan van een groot aantal Kuwaytse diplomaten en regeringsfunctio narissen, kortweg 'huurlingen' genoemd, die betrokken zijn bij het werven van Arabische steun voor het verdrijven van de Irake zen. waarbij onder meer een helikop ter en duikers werden ingezet. Ook werden alle binnenschip pers per marifoon door Rijkswa terstaat opgeroepen uit te kij ken naar de drenkelingen. Om zeven uur vrijdagavond is de zoekactie zonder resultaat afge blazen. De woordvoerder van de rijkspo litie waarschuwt met nadruk, ondanks de hitte, niet in de rivie ren te gaan zwemmen. Het is le vensgevaarlijk vanwege de stro ming en onverwachte kolken. foto Wim Riemens) VLISSINGEN - Een ruime meerderheid, 64 procent, van de Zeeuwen vindt dat er genoeg toeristen in deze provincie verblijven. Vooral de kustbewoners zijn deze mening toegedaan: 72 procent. In het achterland is voor 56 pro cent van de inwoners Zeeland vol. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek dat het Instituut voor Strategische Kommunikatie (ISK) te Amsterdam afgelopen week in opdracht van de PZC heeft gehouden. Doel van het onder zoek: nagaan hoe de inwoners van Zeeland staan tegenover de toenemende stroom re creanten. Aan de representatieve steekproef is door 205 Zeeuwen deelgenomen. Het PZC/ISK-onderzoek toont aan dat de meeste inwoners niet afwijzend staan tegen over de continue aanwezigheid van 350.000 (verblijfs)recreanten in' de zomer: 55 procent is er positief of zeer positief over; 14 procent staat uitgesproken negatief tegenover de huidige druk van het toerisme op de provincie. Als reden voor hun positieve standpunt geven de meeste ondervraagden de fmancieel-econo- mische voordelen van de toeristenstroom op: werk en inkomen. De meeste Zeeuwen menen ook dat de voordelen van het toerisme min stens opwegen tegen de nadelen. In de kust plaatsen vinden meer bewoners dat de voorde len niet tegen de nadelen opwegen dan in het achterland. Het ISK onderzocht ook de mening van re creanten. 41 procent vindt Zeeland even druk als andere recreatieplaatsen en 37 procent vindt de provincie minder druk. Volgens 21 procent is Zeeland drukker dan elders. Een rui me meerderheid, 68 procent, acht de voorzie ningen voldoende. Pagina 3: commentaar Pagina 17 en verder: bijlage Vakantievreugd De VS hebben de Veiligheids raad van de Verenigde Naties, die gisteren voor de tweede keer binnen 48 uur bijeenkwam, ge vraagd om economische maat regelen tegen Irak te treffen. De VS en een reeks andere landen hebben inmiddels de tegoeden van Kuwayt bevroren om te voorkomen dat die in handen van Irak vallen. Nederland heeft het Amerikaanse voorbeeld gis teren gevolgd, zo heeft minister Andriessen van economische za ken gezegd. De lidstaten van de Europese Gemeenschap beraden zich van daag in Rome over verdere stap pen tegen Irak. Het gaat om een overleg op ambtelijk niveau, zo is in Brussel meegedeeld. De EG heeft verschillende troeven in handen om Irak economisch te treffen. Voor de import van Iraakse goederen in de EG geldt nu nog een tariefsvermindering en die zou ongedaan gemaakt kunnen worden. Irak heeft vrijdag geprobeerd de Saudi's gerust te stellen tijdens een bezoek van de vice-voorzit- ter van de Revolutionaire Raad van Irak aan de Saudische hoofdstad Ryad. Irak heeft gis teravond meegedeeld dat zon dag zal worden begonnen met de terugtrekking van troepen mits de veiligheid van Irak en Ku wayt niet in gevaar wordt ge bracht. De verklaring wordt ge zien als een poging de heftige reacties in de wereld te bezwe ren. Saddam Husayn heeft vrij dag ook ingestemd met een voorstel van de Jordaanse ko ning voor een gesprek met de lei ders van Saudiarabië, Egypte en Jordanië. Ook de verdreven emir van Kuwayt zal deelnemen aan de besprekingen, die zondag in de Saudische stad Jeddah plaatsvinden. Van onze correspondent) TEL AVIV - De regering van Iran was deze week een van de eerste die de Iraakse invasie in Kuwayt scherp veroordeelde. Dat was natuurlijk geen toeval: Iran heeft acht jaar te lijden ge had van Iraakse agressie. Het Iraanse ministerie van buiten landse zaken veroordeelde de operatie van Baghdad omdat deze, zo werd gezegd, de weg opent naar interventie door de grote mogendheden. „Iran kan niet onverschillig staan tegenover ontwikkelingen die zijn nationale veiligheid en de regionale stabiliteit in gevaar kqnnen brengen". De officiële verklaring was in betrekkelijk voorzichtige bewoordingen op gesteld, wat waarschijnlijk ver band houdt met de Iraanse wens om nog dit jaar een formeel vre desverdrag met Baghdad te te kenen. Maar de bezetting van Kuwayt heeft in Iran de positie versterkt van de leiders van de harde lijn, die de oorlog tegen Irak wensen voort te zetten. Een van die leiders is oud-minis ter van binnenlandse zaken Ali Akbar Mohtashemi. In een giste ren gepubliceerd vraaggesprek met de in Londen verschijnende 'Mideast Mirror' trekt hij fel van leer tegen de Iraakse president Saddam Husayn, de leider van een „bloeddorstig regime" die met de actie tegen Kuwayt „zijn ware gezicht laat zien". In Oost- en West-Duitsland is een hevige discussie losgebar sten over een voorstel van DDR-premier De Maizière om alle Duitsers op 14 oktober niet alleen te verenigen, maar ook naar de stembus te laten gaan. De Oostduitse SPD dreigt uit de coalitie te O stappen. O De spoorwegen zitten te sprin gen om conducteurs. NS vraagt haar eigen medewerkers te hel pen bij de werving. Wie erin slaagt een nieuwe collega aan te trekken kan reke nen op een premie van C driehonderd gulden. w De Provinciale Archief Inspectie deed een onderzoek in diverse gemeenten. De uitkomst is alar merend. Een groot deel van de Zeeuwse gemeente-archieven dreigt door hitte en vocht gaan. ten onder te ■HHHB Voor het eerst sinds de open stelling van de Delta Expo op Neeltje Jans is het aantal bezoe kers van de Zeeuwse attractie gedaald. Om de Delta Expo aantrekkelijk te houden voor het publiek is een aantal maat regelen opgenomen, waaronder het uitzetten van een publieksroute in de Oosterscheldekering. TILBURG (ANP) - In verband met de vrijdagmiddag in Noord-Bra bant afgekondigde smogalarm fase 2 surveilleert de gemeentepoli tie van Tilburg in principe uitsluitend nog te voet of op de flets. Agenten die onder normale omstandigheden per auto door de stad zouden surveilleren, blijven nu op het bureau. Tot zondagmiddag 15.00 uur, wanneer de alarmfase afloopt, wordt alleen in noodgeval len de auto gepakt. Aldus een mededeling van de Tilburgse politie. (Advertentie) Ben jij dat leuke, spontane zeeuwse meisje tussen 14-18 jaar? Bel FTV Prod. 010-425.57.75 (tijdens kantooruren). ook gezocht zeeuwse jongen 14-20 jr (Advertentie) CAIRO - Woedende Kuwayti demonstreren voor het hotel in Cairo waar de Arabische Liga bijeen is en praat over de Iraakse aanval op Kuwayt (foto AFP) Mohtashemi, nu parlementslid en voorzitter van de parlemen taire defensiecommissie, ziet in de gebeurtenissen van de afgelo pen dagen een bevestiging van zijn eigen gelijk, namelijk dat degenen in Iran die aansturen op een snelle vredesregeling met Irak zichzelf voor de gek houden. Volgens de oud-minister is de bedoeling van Irak het bereiken van het diepe water in Perzische Golf. Het is duidelijk, zegt hij, dat de Irakezen zich niet zullen terugtrekken uit Kuwayt, en ze ker niet van de strategische ei landen Bubiyan en Warbah. Als Irak bij zijn huidige politiek blijft zullen „naties en revolutio naire gewapende machten de Iraakse leiders straffen". Onder tussen „moeten de strijdkrach ten van de Islamitische Repu bliek Iran, met name de 'Basij' (mobilisatie-eenheden) en de 'Sepah' (islamitische revolutio naire gardisten) waakzaam zijn en zich klaar maken om een ant woord te geven op de verdachte bewegingen van Irak aan de grenzen met Iran", zegt Mohtas hemi, zonder dat laatste nader toe te lichten. In uw regionale dagblad staal niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (k'i'sink Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1