Olieprijzen vliegen omhoog mbassadeur ichat dodental ip paar honderd ientallen doden door lutobom in Libanon Te warm voor dikhuiden Gemeenschappelijke verklaring Verenigde Staten en Sovjetunie y": 3'M Deltavlieger Numan maakt rondje om het Vrijheidsbeeld |JA m mm 17 "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' rote mogendheden reageren scherp op o In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Alleen de beste merken in huis. |3e jaargang no. 181 lijdag 3 augustus 1990 Brent olieprijs (spot) Reactie VS Reactie EG Vliegdekschip Voorwaarden Topdrukte Ontruiming ■■■■■■Mi Cruijff Meer reizigers A ■■■IIHMMMHHM 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Vanhoudend heet \nbewolkte lucht en zeer warm. De Vmperatuur wordt 32 graden. Zwak ke oostelijke wind. Vanmiddag plaat- dijk zwakke wind uit zee. \\U\W" ■MMMm in dollars per vat 20,75— 120,30 1 augustus 20,45 s OPEC vergadering 19,20 17,10 15,50 '15,50 14,85 in febr mrt apr mei juni juli aug DEN HAAG (GPD) - Door de militaire inval van Irak in Kuwayt zijn de financiële markten in de wereld aan diggelen gegooid. Alle belangrijke beurzen noteerden lager. Alleen de oliefondsen profiteerden van de oorlog in de Golf. Koninklijke Olie ging in Amsterdam met ve le guldens omhoog tot een slotkoers van 154,70 gulden: een historisch hoogtepunt. De koers van de dollar steeg eveneens: met circa 2,5 cent tot bijna 1,82 gulden. Dat komt doordat de Amerikaanse munt in onzekere tijden nog altijd als een soort vluchthaven wordt gezien. Het zelfde geldt voor het goud. De prijs voor een ounce trok met 10 dollar aan tot ruim 380 dollar. De prijs van ruwe olie vloog met circa 3 dollar omhoog tot 23,5 dollar per vat van 159 liter. De actie van Irak heeft grote zorgen veroorzaakt over de aanvoer van olie en dus voor schaarste aan de belangrijkste grondstof van de wereld. Kuwayt heeft de laatste tijd de markt overspoeld met 'goedkope' olie en als dat wegvalt is een verdere prijsverhoging van ruwe olie onontkoombaar. In die zin spreken sommigen deskundigen al over een drei gende oliecrisis die dezelfde kenmerken vertoont als die van de crises in de jaren zeventig. Het onmiddellijke ge volg van een forse stijging van de olieprijzen is een toene ming van de inflatie. Het wapen daartegen is renteverho ging en dat is slecht voor de economische ontwikkeling. Bij de Europese Gemeenschap in Brussel heerst de over tuiging dat er na de Iraakse inval in Kuwayt weinig ge vaar bestaat voor een olietekort. Volgens de EG-com- missie is er zowel in Europa als elders in de wereld vol doende produktiecapaciteit in reserve die snel kan wor den ingezet. De voorraden zijn maximaal en bovendien wordt er in de zomer altijd minder olie gebruikt. Volgens een woordvoerder van de Belgische petroleum- federatie kunnen de olieprijzen wel omhoog gaan, maar slechts tot een bepaald plafond. In Rotterdamse olie kringen wordt ook verwacht dat de prijzen niet de pan uit zullen rijzen en dat de betrekkelijk hoge prijs van dit moment niet lang zal aanhouden. Een olie-analist zegt desgevraagd dat de olieproducerende landen wel weer meer zullen gaan leveren dan afgesproken. Met de vol gens hem gigantische voorraden aan olie werkt dat op den duur zeker drukkend op de prijs. Als dit scenario opgaat, zullen de oprispingen op de financiële markten waarschijnlijk ook vrij snel wegebben. Niettemin is er ook kans op een ander scenario. Mocht de prijs van olie zich bijvoorbeeld stabiliseren op een ni veau van zo'n 25 dollar - en dat is wat Irak wil - dan zullen met name de Bundesbank in Frankfurt en de Bank of Japan in Tokio er niet omheen kunnen de rente te verhogen. ele wereld veroordeelt Irak N HAAG (GPD) - De Iraakse al in Kuwayt is gisteren r de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties scherp ver gt -deeld. Afzonderlijke landen ii de hele wereld spraken hun I eer van de Iraakse actie uit jn felle bewoordingen. De Ame- ri aanse president Bush zei alle ties, ook de militaire, open te I rden voor een reactie op de „o ïverholen agressie" van Irak. k de Sovjetunie heeft het op- tréden van de Iraakse president ddam Husayn veroordeeld, ertien van de vijftien leden (rap de Veiligheidsraad stemden teren in met een verklaring, arin de onmiddellijke en on- irwaardelijke terugtrekking de Iraakse troepen wordt ist. Alleen Jemen onthield ;h van stemming, volgens in wijden omdat het land de di- te nabijheid van Irak vreest. Veiligheidsraad komt wel- lidht vandaag nogmaals bijeen, om te bekijken welke sancties kunnen worden opgelegd aan Irak. In de aangenomen resolutie stelt de Veiligheidsraad dat de Verenigde Naties alle pogingen tot bemiddeling tussen Irak en Kuwayt ondersteunt. In de ver klaring wordt de Arabische Liga als mogelijke bemiddelaar ge noemd. De Iraakse invasie brengt volgens de Veiligheids raad de internationale vrede en veiligheid in gevaar. De Iraakse vertegenwoordiger bij de VN verklaarde dat zijn land op verzoek van „de tijdelij ke regering van Kuwayt" de landsgrenzen heeft overschre den om de revolutionaire krach ten in Kuwayt te ondersteunen. Hoewel president Bush gisteren verklaarde „op dit moment" geen militaire actie tegen Irak te overwegen, zou een Amerikaan- LVERSUM/KUWAYT STAD QPD) - De Nederlandse ambas- peur in Kuwayt, Veling, gaat an uit dat de invasie van het akse leger in Kuwayt aan en- e honderden mensen het le- heeft gekost. De ambassa deur weet geen precieze aantal- I® over slachtoffers. „Ik heb bei enkele cijfers gehoord, mr ar het is altijd erg moeilijk »m daar waarde aan te hechten, (fear gezien het vrij professio nele optreden van de Iraki's en het feit dat de tegenstand toch maar beperkt is gebleven, ho pen we dat het dodental niet al te hoog is. Een paar honderd zou mijn schatting zijn", aldus de ambassadeur donderdagavond in een uitzending van Vara's Achter Het Nieuws. Veling: „De Iraki's zijn de hele dag bezig geweest om allerlei strategische punten te bezetten. Dat is de hele dag gepaard ge gaan met gevechten en scher mutselingen. Toen het donker werd is het geweervuur opge houden. Dus ik neem aan dat de Iraki's de zaak onder controle hebben". De ambassadeur verwacht dat de Iraki's in Kuwayt zullen blij ven. Volgens hem is de uiteinde lijke bedoeling van Irak om Ku wayt te annexeren. Onder de slachtoffers zou ook Sheikh Fahd al Ahmed al-Sabah zijn, broer van de emir. Hij kwam om bij de verdediging van het paleis tegen de indringers. m en Iraakse soldaat controleert donderdagmorgen, enkele uren na et begin van de invasie, een inwoner van Kuwayt-stad en diens nto foto Stefanie McGheelAP 'R (AFP) - Zeker zestig mensen zijn donderdagavond in de stad 'r, in het zuiden van Libanon, gedood of zwaar gewond geraakt ior het exploderen van een autobom. de enorme explosie, die volgens de politie het stadje op z'n [ondvesten deed schudden, ging tien minuten eerder een ontplof- Ig vooraf van een minder krachtige autobom. Dat bracht veel men- jn op de been, waardoor het aantal slachtoffers van de tweede ex- josie in de tientallen liep. Tyr en omgeving wordt gecontroleerd >or de pro-Syrische Amal-beweging. se vloot onder leiding van het vliegdekschip US Independence de steven hebben gewend in de richting van de Perzische Golf. Bush heeft opdracht gegeven om de Iraakse bankrekeningen in de Verenigde Staten te blok keren. Ook de Kuwaytse bank tegoeden zijn geblokkeerd, om de vermijden dat Irak er de hand op kan leggen. De olie-import uit Irak is door Bush stopgezet. Za- kelijke transacties van Ameri kaanse bedrijven met Irak zijn verboden. Sovjet-minister van buitenland se zaken Sjevardnadze verklaar de dat door de Iraakse actie de situatie in het Midden-Oosten verder verslechterd is. De inva sie is niet bevorderlijk voor de relaties tussen de Arabische lan den en werpt nieuwe hindernis sen op voor een vredesregeling in het gebied. De minister zei verder dat de relatie tussen de Sovjetunie en Irak recent al was verstoord. Sjevardnadze gaf volgens de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker, op be zoek in Mongolië, geen directe reactie op de vraag om de Russi sche wapenexporten naar Irak stop te zetten. De landen van de Europese Ge meenschap hebben gisteren een verklaring uitgegeven, waarin de Iraakse aanval wordt veroor deeld. Maar in de verklaring is geen sprake van sancties tegen Irak. De EG-landen spreken hun sterke afkeuring uit over het ge bruik van geweld door een lid staat van de Verenigde Naties tegen een andere lidstaat. Het militaire optreden van Irak is niet alleen een vijandige actie (Slot zie pagina 3 kolom 1) 't - AMERSFOORT (GPD) - Terwijl elders wordt gevraagd zuinig om te springen met water brengt een medewerker van dieren park Amersfoort donderdag met behulp van een tuinslang ver koeling voor moeder olifant Winthida en haar dochter Jula. De hitte heeft ook voor sommige mensen allerlei onaangename gevolgen. Zo heeft de medische staf van het Warmondse ver pleeghuis Mariënhaven de bewoners te kennen gegeven dat zij zaterdag niet naar het bloemencorso in Warmond mogen. Re den: de temperatuur loopt zo hoog op (33 graden), dat zij wel eens te veel vocht kunnen verliezen. Omdat de vochttoestand bij oudere mensen toch al marginaal is, vindt de staf het in het belang van de bewoners hen niet urenlang aan extreme hitte bloot te stellen. „Bovendien", zegt verpleeg huisarts Admiraal, „kun je je afvragen of je de mensen er een plezier mee doet om hen zo'n anderhalf tot twee uur in de bran dende zon te laten zitten" (foto ANP (Van onze correspondenten WASHINGTON/DEN HAAG - De Verenigde Staten en de Sov jet-Unie komen vandaag met een gemeenschappelijke ver klaring over de inval van Irak in Kuwayt. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Baker, reist vanochtend naar Moskou waar hij overleg zal voeren met zijn Sovjet-collega Sjevarnadze. Baker onder breekt daarvoor zijn bezoek aan Mongolië. De gezamenlijke ver klaring, die met spanning tege moet wordt gezien, wordt in de loop van de dag verwacht. Het beraad tussen Baker en Sje varnadze volgt op koortsachtig overleg, dat donderdag plaats vond tussen Moskou en Was hington. Dat overleg heeft ertoe geleid dat de Sovjet-Unie, op verzoek van de VS, de wapenle veranties aan Irak onmiddellijk heeft stopgezet. President Bush en de Britse pre mier Thatcher die op dit mo ment in de VS is, hebben de we reld opgeroepen gezamenlijk op te treden om Irak uit Kuwayt te verdrijven. De VS maken zich grote zorgen. Het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van de fensie, heeft donderdagavond bekend gemaakt dat Ameri kaanse burgers op olie-installa ties in Kuwayt door de Irakese bezetters gevangen zijn geno men en naar een onbekende plaats zijn gebracht. Kuwayt, dat donderdagochtend door Irak onder de voet werd ge lopen, heeft de VS en de Arabi sche landen om militaire hulp gevraagd. Tijdens een dramati sche persconferentie op de am bassade van Kuwayt in Was hington zei ambassadeur Saud Naser el Sabah dat Kuwayt zon der militaire steun van zijn vrienden geen schijn van kans heeft tegen de Irakezen. Het Amerikaanse vliegdekschip 'De Independence', dat momen teel in de Indische Oceaan ver blijft, heeft opdracht gekregen koers te zetten in de richting van de Perzische Golf. Maar militai re experts in Washington zijn het erover eens dat Amerika niet voldoende troepen in de Golf heeft om het Iraakse invasiele ger uit Kuwayt te verdrijven. De VS kiezen, aldus het Witte Huis, voor een diplomatieke benade ring van de crisis die als de ern stigste voor president Bush in zijn presidentiële carrière wordt gezien. De VS en ook andere landen hebben sancties tegen Irak afge kondigd. Bush heeft alle Iraakse tegoeden in de VS bevroren en de handel met dat land verbo den. Iraakse produkten (met na me olie) mogen niet meer wor den geimporteerd en Ameri kaanse goederen, zoals land- bouwprodukten, mogen niet naar Irak worden uitgevoerd. Bovendien zijn de tegoeden van Kuwayt bevroren om te voorko men dat Irak daarop beslag legt. Ook Frankrijk en Engeland heb ben dat gedaan. Kuwayt bezit in Groot-Brittannië ongeveer 50 miljard gulden aan aandelen, obligaties en onroerend goed. De VS hebben de NAVO-part- ners gevraagd dezelfde maatre gelen te treffen, zo werd in het hoofdkwartier in Brussel be kend gemaakt. Het is volgens een woordvoerder de bedoeling de economie van Irak te verlam men. Dat zal dan moeten gebeu ren door geen olie meer te kopen. Irak heeft inmiddels laten weten onder voorwaarden bereid te zijn haar legereenheden uit het bezette Kuwayt terug te trek ken. Dat kan binnen enkele da gen of weken gebeuren. De Ira kese ambassadeur in Washing ton heeft dat donderdagavond gezegd, maar aan die verklaring De provinciale VVV verwacht dit weekeinde een korte maar hevige topdrukte. Door het mooie weer zullen zon- en zee zoekers in grote getalen naar de Zeeuwse kust komen. De rijks politie verwacht files maar er komen geen O extra maatregelen. I w mi De laatste zeven boventallige ge zinnen hebben donderdagmid dag mini-camping De Kalfshoek in Oostkapelle vrijwillig verla ten. Ook kampeerboer L. Wattel verleende welwillend medewer king. Twee politieagenten en een ambtenaar van de ge meente Domburg hoef den slechts toe te zien. 'v -■> 6' 1 Johan Cruijff is in beeld als de nieuive bondscoach van het Ne derlands voetbalelftal. Op 11 au gustus gaat de trainer van Barcelona praten 1 Q met de KNVB I Steeds meer mensen stappen in bus of trein. In de eerste zes maanden van dit jaar zagen de NS het reizigersvervoer met 5,6 procent stijgen. De bus trok vol gens Streekvervoer Nederland 1,5 tot 2 C procent meer mensen. ill-- i DEN HAAG (ANP) - Delta vlieger Eppo Harbrink Numan heeft donderdag rond twee uur Nederlandse tijd rondom het vrijheidsbeeld in New York ge vlogen. De vlucht van Numan, bedoeld om een passage over het milieu in de universele ver klaring van de rechten van de mens opgenomen te krijgen, is daarmee ten einde gekomen. Numan is het als eerste gelukt om met een ultra-licht vliegtuig de oceaan over te steken. Hij startte zijn tocht vorig jaar, maar moest toen enkele maan den wachten door de slechte weersomstandigheden en tegen werkende autoriteiten. Aanvankelijk wilde Numan al vorige week vrijdag naar New York vliegen, maar de weersom standigheden werkten tegen. 'Ochtends was er te veel nevel, terwijl er overdags te veel turbu lentie was door het zeer warme weer. „Vandaag nam ik maar de gok, en het is gelukt", zo zei Nu man donderdagavond. Hij ver trok donderdagochtend vanaf ongeveer 80 kilometer ten noor den van New York. „Over de Hudsonrivier ben ik langs Manhatten gevlogen, rich ting vrijheidsbeeld. Na twee rondjes om het vrijheidsbeeld vloog ik door naar Staten Island en landde daar in een park. Min stens vijftien agenten van ver schillende korpsen kwamen op mijn landing af, maar ze hadden alle begrip voor mijn landing en het doel van mijn vlucht." Woensdag nog beleefde Eppo Harbrink Numan het spannend ste moment uit de hele vlucht. „Ik kwam terecht in hevige tur bulentie. Zo heftig dat ik bijna een noodsignaal uitzond om de ambulance maar klaar te zet ten", aldus Numan. In het najaar zal hij zijn missie definitief voltooien met een be zoek aan secretaris-generaal Pe rez de Cuellar van de Verenigde Naties. Advertentie wordt weinig waarde gehecht. De ambassadeur stelde als voor waarde dat de huidige, gisteren door Irak geïnstalleerde mario nettenregering van Kuwayt daarom moet vragen. De Irakezen hebben bij hun in vasie geen enkele tegenstand ge had. De meer dan 100.000 mili tairen hadden geen moeite met de 20.000 soldaten van Kuwayt, die geen oorlogservaring heb ben. De Irakezen slaagden er binnen zes uur in Kuwayt te be zetten. De emir van Kuwayt kon nog net per helicopter zijn paleis ontvluchten. Volgens de ambas sadeur van Kuwayt in Brussel zijn bij de gevechten honderd tot tweehonderd mensen om het le ven gekomen. In Kuwayt Stad was het donder dagavond tamelijk rustig, in af wachting van de dingen die ko men gaan. De nieuwe regering van Kuwayt, die door Irak is geïnstalleerd, de emir heeft afge zet en het parlement ontbonden, heeft een uitgaansverbod inge steld. De bevolking heeft over dag massaal gehamsterd. In de Iraakse hoofdstad Bagdad is de invasie met gejuich begroet. Au tomobilisten reden toeterend door de binnenstad, alsof het na tionale voetbalelftal de WK had gewonnen. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie.Inlink Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang vóór 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 ■m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1