Achteraf beter af! Kampeerders blazen aftocht un op kust n tropisch eekeinde Zuinig met water Koeltezoekers in tropisch Parijs Mandela en De Klerk maken de weg vrij voor onderhandelingen Tientallen gewonden Britse treinbotsing "Al het nieuws van hier tot Tokyo!' |JA Verdrag vandaag ondertekend Kiesdrempel vijf procent mm In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. -& Ixtreem warm mm {3e jaargang no. 180 mderdag 2 augustus 1990 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN Drempel igitte Bardot ïroordeelt itueel slachten "I Geld nodig Fietsendieven Hompelvoet Windmolens Paardesport IMI voorspelt hittegolf Mandela EG wil af van douane aan binnengrenzen PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215 Volop zon. Zwakke oostelijke wind. Vanmiddag matig uit noordoost. Tem peratuur 31 graden. Be\v°ot rcteet v Vtvfo^aÜe oW°° ,39666- SBflflHIHHHHI uitse verkiezingen geregeld iST-BERLIJN (DPA/AFP) - jje West- en Oostduitse rege- Itgsdelegaties zijn het woens- j;avond eens geworden over [voorwaarden waaronder op jecember de eerste pan-Duit- zerkiezingen moeten worden kouden. De leiders van de delegaties, Wolfgang lauble (BRD) en Günther iuse (DDR), paraferen van- ig het Duits-Duitse verkie- *sverdrag. Dat maakte de stduitse premier Lothar de Maizière bekend in Oost-Ber- lijn. Het verdrag voorziet in een kies drempel van vijf procent in het hele Duitse kiesgebied. Daar naast mogen kleine partijen lijstverbindingen aangaan met de grotere partijen om zo in het parlement te komen. De groot ste Westduitse partijen kwamen dit dinsdagavond al overeen. De Oostduitse coalitiepartijen stemden woensdagavond in met deze voorwaarden. De delegaties zijn voor een drie daags overleg in Oost-Berlijn bijeen waar zij naast het opstel len van een verkiezingsverdrag ook de verdere regeling van de politieke eenwording van de bei de Duitslanden bespreken. De kiesdrempel van vijf procent houdt in dat een partij - bij een totaal van 58 miljoen stemge rechtigden - minimaal 2,9 mil joen stemmen moet behalen om in het parlement te komen. Van de belangrijke partijen in de DDR hebben alleen de voorma lige communisten nog geen Westduitse partij gevonden waarmee het een lijstverbinding kan aangaan. De PDS haalde bij de Oostduitse parlementsver- RIJS (UPI/AFP) - De actrice igitte Bardot heeft de Franse gering fel aangevallen we ns aanmoediging van de rede en barbaarse" rituele sl ichtingen van dieren door is- la nieten op Frans grondgebied, irdot zorgde voor grote ophef men de islamitische gemeen- rap met een interview dat d isdag in het extreem-rechtse b id „Present" verscheen. Daar in noemde zij de slachtingen tarmee het einde van de vas- imaand Ramadan wordt ge- 'V ;rd „walgelijk". iet is onaanvaardbaar dat de n ;ns in naam van de godsdienst id sren zo wreed en barbaars |n artelt. Wij leven niet meer in té Middeleeuwen", aldus Bar dot. Zij beschuldigde premier Michel Rocard en minister van binnenlandse en godsdienst za ken Pierre Joxe ervan de ver- sj reiding van de Islam, de twee- d< godsdienst in het overwegend k itholieke Frankrijk, aan te [moedigen. HAAMSTEDE - Tientallen vakantiegangers hebben woensdagmorgen vrijwillig de Schouwse fruitgaard In Den Boogert verlaten. Vol gens de gemeente Wester- schouwen verbleven zij ille gaal op deze camping. Wet houder G. J. W. van der Salm kwam 's morgens vroeg per soonlijk de ontruiming be kendmaken. Met bijstand van de rijkspolitie dreigde hij de zeven boventallige caravans en tenten van het terrein aan de Vertonsweg weg te slepen. Kampeerbaas en fruitteler N. A. Dambruin probeerde de wethouder van het overheids ingrijpen af te laten zien. Toen deze poging geen resultaat had, besloten de kampeerders hun verzet te staken. Onder het toeziend oog van de sterke arm en van een ambtenaar van de dienst ruimtelijke orde ning en recreatie pakten de kampeerders hun biezen (foto Marcel AntonisselANPl (Zie ook pagina 11) kiezingen in maart 1,9 miljoen stemmen. Met een dergelijk re sultaat dreigt de PDS zonder lijstverbinding bij de verkiezin gen op 2 december geen zetel te halen. De DDR presenteerde met be trekking tot de politieke een wording een voorstel in grote lij nen overeenkomt met de West duitse opvattingen. Daartoe be horen onder meer het NAVO-lid- maatschap van het nieuwe Duitsland, de federatieve op bouw van de nieuwe staat en de handhaving van de bestaande economische en sociale structu ren. Onenigheid bestaat nog over de vraag welke stad hoofdstad wordt van het nieuwe Duits land; Bonn of Berlijn. De delega ties zijn het evenmin eens over de regeling van de eigendomver houdingen in de DDR en het ver zoek om economische en belas tingvoordelen voor Oostduitse burgers. Ook de harmonisering van de wetgeving - onder meer de arbortuswetgeving - stuit op problemen. Ministers uit de Oostduitse rege ring vragen intussen nog meer Westduitse miljardensteun om dat de neergang van de DDR- economie niet te stuiten lijkt. De Oostduitse minister van finan ciën, Walter Romberg, verklaar de woensdag dat zijn land voor namelijk op de been blijft dank zij financiële steun uit Bonn. Dit jaar dreigt voor de DDR een begrotingstekort van meer dan veertig miljoen gulden. De West duitse regeringswoordvoerder Hans Klein riep woensdag de DDR-regering op meer te bezui nigen. Jaarlijks wordt in Nederland voor 140 miljoen aan fietsen ge stolen. Dat betekent dat de ille gale omzet van fietsen groter is dan die van de legale handel in hands fietsen. tweede- Vogelwachter Kees de Kraker uit Burgh-Haamstede bewaakt vier maanden per jaar het ei land Hompelvoet in het Greve- lingenmeer. Wanneer hij vogels op ziet vliegen weet hij dat er een roofvogel of een mens in de buurt is. Surfers en kanoèrs mag hij weg- Q jagen of bekeuren. De energiebedrijven willen geen Sociaal Kontrakt Windenergie afsluiten. Dat betekent dat er geen afspraken over lokaties van windmolens ivorden ge maakt waarin met de getij- en slaaptrek van vogels rekening wordt gehou- 1 den. Morgen begint in Nieuwvliet- Bad een groot nationaal con cours hippique. Grote trekpleis ter in Zeeuwsch-Vlaanderen is de bekende topruiter Emiel Hendrix, die met een aantal toppaarden TP verschijnt. I DIE BILT (ANP) - Het KNMI ver- wacht de komende dagen een hittegolf. Als de voorspellingen uitkomen krijgen we een tro- p isch weekeinde met een run op de kust van mensen die verkoe ling zoeken, u al zijn er in De Bilt zes zomer dagen achter elkaa^ gemeten met een gemiddelde tempera tuur van 28 graden, wat „erg vëel" is. Maandag werd het in Zuid-Limburg 31 graden. De laatste echt langdurige warme periode in Nederland was van 23 juni tot 12 juli 1976. Toen waren er in De Bilt tien achtereenvol- g mde tropische dagen met tem pera turen boven de dertig gra- d;n. E eskundigen hanteren overi- ns verschillende definities voor een hittegolf. Volgens Can- negieter, die in de jaren '30 direc teur was van het KNMI, is er sprake van een hittegolf als er vijf opeenvolgende zomerse da gen (25 graden of meer) zijn, waarvan drie tropische (dertig graden of meer). Volgens de computerberekenin gen verwacht het KNMI de ko mende dagen tropische tempe raturen. Tot en met maandag worden temperaturen van 30 graden of meer verwacht met een landelijk gemiddelde van 32 graden. Cannegieter zwakte later zijn definitie af en stelde dat ook van een hittegolf kan worden gespro ken als er zeven zomerse dagen achter elkaar worden geteld, al dus B. van Mourik van het (Slot zie pagina 3 kolom 7) GOES - De directie van de NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) roept de verbruikers in Midden-Zeeland per ad vertentie op geen water te verspillen. Het nutsbedrijf is hiertoe overgegaan van wege de voortdurende dro ge en warme weerperiode. Daardoor is sprake van een extreem hoog drinkwater verbruik. Met name het sproeien van de tuin veroor zaakt zeer hoge piekver- bruiken. Het gevolg hiervan is dat op Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren tussen 17.00 en 22.00 uur de leveringsdruk van het water sterk daalt. Zuinig zijn met water is daartegen de enige remedie. WMZ adviseert dan ook de wasbeurt van de auto over te slaan, de tuin met mate te sproeien (het liefst 's nachts), de kraan niet onnodig te la ten lopen en bier of frisdrank niet onder de kraan te koe len. De oproep is vooralsnog be perkt tot Midden-Zeeland. Daar doen zich de grootste problemen voor. Zowel de produktiecapaciteit van drinkwater als de transport mogelijkheden vanuit Bra bant naar de Bevelanden en Walcheren zitten aan het maximum. Tijdens de re corddag afgelopen maandag ging er 87 miljoen liter rich ting Midden-Zeeland. Meer ruimte is er niet. Die ruimte - zij het ook beperkt - is er nog wel in de regio's Schouwen- Duiveland, Tholen en Zeeuwsch-Vlaanderen. WMZ's hoofd produktie ing C. G. van Gremberghe te kent aan dat er geen reden is voor paniek. Er blijft water uit de kraan stromen. Maar een verstandig gebruik van water - dus geen onnodige verspilling - geldt volgens hem voor heel Zeeland, ze ker nu de vooruitzichten voor de komende dagen aan houdend warm en droog weer beloven. Grootste knelpunt is nog steeds de piekperiode na vijf uur, wanneer velen terugko men van de kust. PARIJS - Toeristen uit Thailand, thuis toch wel wat warmte gewend, zoeken in Parijs verkoeling in de Trocadero-fontein bij het Palais Chaillot. De temperatuur in Parijs heeft de dertig graden ruim overschreden (foto Robert DelvaclAFP (van onze correspondent JOHANNESBURG - ANC-lei- der Nelson Mandela en de Zuid- afrikaanse president Frederik de Klerk hebben gisteren de lucht geklaard voor de bespre kingen die op 6 augustus in Pre toria worden gehouden. Mande- la gaf gisteren na zijn drie uur durend gesprek met de presi dent een verklaring uit, waarin hij zegt er van overtuigd te zijn dat de 'gesprekken op 6 augus tus in een goede sfeer zullen voortgaan'. De ontmoeting van gisteren was nodig geworden nadat niet door bewijzen gestaafde 'onthullin gen' over een staatsgreep door de communistische partij, een vertrouwenscrisis tussen de re gering en de zwarte bevrijdings beweging hadden veroorzaakt. De SACP is de belangrijkste bondgenoot van het ANC. De Klerk zou Mandela daarom vori ge week gevraagd hebben com munistenleider Joe Slovo niet in zijn delegatie op te nemen. In zijn verklaring zegt Mandela dat hij De Klerk toen „verkeerd heeft begrepen". „De president was verontrust door informatie die hem had bereikt over activi teiten en uitspraken die in strijd zouden zijn met de geest van het 'Groote Sclïuur-akkoord' (het landgoed in Kaapstad waar re gering en ANC zich in mei for meel verbonden tot een 'vreed zame oplossing', red.)". De ANC-leider had daar ten onrech te uit afgeleid dat „de president niet met Joe Slovo aan de zelfde tafel wilde zitten". Mandela zei verder tegenover De Klerk de belofte te hebben herhaald, dat het ANC, de SACP en de gewapende vleugel van het ANC, Umkontho we Siswe, zich strikt aan het Groote Schuur- akkoord zullen houden. Op 6 augustus zal in Pretoria ge probeerd worden de laatste struikelblokken voor de onder handelingen over een nieuw po litiek bestel uit de weg te rui men. Bij onderhandelingen ach ter de schermen zou grote voor uitgang geboekt zijn op punten als, de vrijlating van politieke gevangenen, de terugkeer van ballingen en het opschorten van de gewapende strijd door het ANC. (Van onze correspondent LONDEN - Bij een treinbotsing in Engeland zijn gisteren meer dan veertig mensen gewond ge raakt, van wie vier ernstig. Het ongeluk gebeurde toen een trein uit Tonbridge op het station van Reading (bij Londen) op een verkeerde rail terechtkwam. De trein, die niet harder dan 35 ki- lometrer per uur reed, botste op de stilstaande trein naar Water loo Station. Alle gewonden vielen in de rij dende trein. Het aantal slachtof fers was waarschijnlijk zo hoog omdat veel passagiers al waren gaan staan om uit te stappen. Een van de zwaarst gewonden was de machinist; de brandweer had twee uur nodig om hem uit zijn cabine te bevrijden. Passagier Chris Whale; „We gin gen niet erg hard. De trein was bijna tot stilstand gekomen al vorens weer wat snelheid te ma ken. Iedereen begon op te staan en toen was er een enorme klap. Het was verschrikkelijk. Mensen wankelden bloedend door de rij tuigen". Het is nog onduidelijk hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. De fout is waarschijnlijk niet ge maakt door de machinist van de rijdende trein, aldus een woord voerder van British Rail. Onder zocht wordt of er een sein per abuis op groen heeft gestaan. BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel wil met in gang van 1 januari 1993 de doua necontroles binnen de Gemeen schap afschaffen. Zij vindt dat die controles op interne vluch ten en op de scheepvaartverbin dingen tussen de EG-landen on derling moet verdwijnen. Pas dan merkt ook de Europese bur ger dat het ernst is met het Eu ropa zonder grenzen, aldus EG- commissaris Christiane Scrive ner, van wie dit voorstel afkom stig is. Scrivener wil dat de veiligheids controle wel blijft bestaan. Maar daar moet het mee gedaan zijn. Advertentie De Klerk In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoelt alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (k'csink Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1