Auto-Poppe Walcheren (32 Bloemenweelde in Stellendam arde opstelling rak aan begin •verleg Kuwayt Ruimtepak voor kwartel Wereld Natuur Fonds verspilde miljoenen met zijn projecten Dollarkoers dicht bij historisch dieptepunt Pretpark De Efteling vijf keer zo groot "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Ontmoeting mogelijk nog dit jaar op neutraal terrein mÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊam In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. 1 NÜ GROTE KEUS IN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO'S! Volop zomer 233e jaargang no. 179 Woensdag 1 augustus 1990 ANWB-GEKEURD ÈN BOVAG-GARANTIE Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND flie bedreigt lilieu Texas Wapens Brand Belgische munitiefabriek ihhhhhhhhh Militairen Organisatie inefficiënt en bureaucratisch Uitgehold Deltaveilig Waterverbruik Volleybal Israël betaalt journalisten voor propaganda 4 weken voor één tientje en één riks! i kH I/X Aores: PZC ■■Mi ra I Zonnig en ivarm zomerweer. Zwakke 1 tot matige wind uit oost tot noordoost. I langs de kust wind van zee. Tempe ratuur 28, vlak aan zee 24 graden. Moskou stelt topgesprek voor )SKOU (RTR/AFP) - Presi- lit George Bush van de Ver- Igde Staten en Sovjet-leider :hail Gorbatsjov zullen zeer Jarschijnlijk nog dit jaar een topontmoeting hebben. Sovjet- lister van buitenlandse za ken Edoeard Sjevardnadze zei jsdag dat hij plannen voor de t<§, de tweede dit jaar, de ko- ■nde twee dagen in Irkoetsk GALVESTON (AP) - De Ameri- lanse kustwacht heeft dins- de geschatte hoeveelheid Ie die na een botsing tussen ie schepen in de Galveston Lai is gelopen, tien maal zo »og gesteld als aanvankelijk. totaal 1,9 miljoen liter olie [n hoge kwaliteit bedreigt het ilieu in de baai, aldus de jong- raming. olie lekte uit twee aken die terdag in botsing kwamen t een tanker. Inmiddels heeft olievlek een lengte aangeno- n van 24 kilometer en wordt erwogen olie etende bacteriën te zetten. De tanker, de in Li- ria geregistreerde Shinoussa, ■akte ook beschadigd, maar le}, te geen olie. Een van de aken jsjhalf gezonken. De autoriteiten probeerden in Hrste instantie de verspreiding «n de olie tegen te gaan met Rijvende versperringen. Dins- dfeg hadden functionarissen van de staat Texas evenwel een ge sprek met de kustwacht over het gébruik van bacteriën. Die olie bedreigt moerassen en i^idere natuurgebieden aan de iist van Texas die van groot be nig zijn voor het milieu. (Siberië) zal bespreken met zijn Amerikaanse ambtgenoot Ja mes Baker. Bush en Gorbatsjov hadden eer der dit jaar, begin juni, een ont moeting in Washington. Sje vardnadze zei dat de twee presi denten tijdens hun top op Malta eind vorig jaar al waren overeen gekomen dat zij in 1990 een tweede keer zouden bijeenko men. Wanneer de top precies zal worden gehouden is nog niet be kend. Mogelijk zal de ontmoe ting - net als Malta vorig jaar - op neutraal gebied plaatsvinden. „De besprekingen in Irkoetsk zullen gericht zijn op de voorbe reidingen voor een andere Sov jet-Amerikaanse ontmoeting", alsmede Europese veiligheid, bi laterale samenwerking en regio nale problemen, aldus Sjevard nadze. Verwacht wordt dat de twee mi nisters onder meer zullen spre ken over de situatie in Kampu chea en Afghanistan. Over Kam puchea en Afghanistan liggen de standpunten van de twee landen dichter bij elkaar dan voorheen, zo verklaarde Sjevardnadze op weg van Moskou naar Irkoetsk. Over Kampuchea zei hij dat het Amerikaanse besluit de verte genwoordiging van het Kampu- cheaanse verzet bij de Verenigde Naties niet meer te steunen en de dialoog met Vietnam te zul len openen, essentieel is geweest voor de „versterking van het we derzijds begrip tussen de twee partijen". Afghanistan is een bron van spanningen geweest tussen de VS en de Sovjetunie, sinds het Sovjet-leger het land eind .1979 binnenviel. Ook nadat het Kremlin zijn troepen in februari vorig jaar uit Afghanistan had teruggetrokken, bleef Moskou president Najibullah steunen en ging Washington door met het leveren van wapens aan de van uit Pakistan opererende opstan delingen tegen het bewind in Kabul. STELLENDAM - Dinsdag is in Stellendam de drieënder tigste Delta Flora geopend. NCRV-televisiepresentatrice Legien Kromkamp verrichtte de openingshandeling. De jaarlijkse bloemenshow staat dit keer in het teken van de sprookjes van Grimm. De gemeentelijke visafslag bij de Haringvlietsluizen is veran derd in een feeërieke sprook- jestuin. Onder de tentoongestelde bloemen zijn de eerder dit jaar geïntroduceerde Van Gogh- iris en grote aantallen gladio len, die volgens deskundigen in jaren niet zo goed van kwali teit zijn geweest. Naast de bloemenshow is er een huis houdbeurs. Delta Flora is nog tot en met zaterdag te bezichtigen. (Zie ook pagina 10) Baker heeft berichten tegenge sproken als zou Moskou en Was hington een akkoord hebben be reikt over beëindiging van de wapenleveranties aan de strij dende partijen. Sjevardnadze en Baker zullen ook spreken over Europese vei ligheid, met het oog op de CVSE-top (Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa van alle Europese landen minus Albanië en plus de VS en Canada) die in november in Pa rijs wordt gehouden. Mogelijk zullen Bush en Gorbatsjov el kaar voor afzonderlijke bespre kingen na de CVSE-top in Parijs treffen. BRUSSEL (ANP) - In het Belgi sche munitiebedrijf PRB is dinsdagavond in de vestiging te Balen (bij Mol) brand uitgebro ken. Volgens de plaatselijke rijks wachtcommandant had de brandweer omstreeks negen uur in de avond het vuur onder con trole. Voor alle zekerheid is een aantal woningen in de buurt van het bedrijf ontruimd. Op het bedrijfsterrein deden zich diverse explosies voor. tVan onze correspondent) ÏL AVIV - In de Saoedische ivenstad Jeddah begon giste- kn het overleg tussen Irak en juwayt over een oplossing van in conflict over olie, land en ^ld. Irak maakte aan het begin in de besprekingen duidelijk it het niet is geïnteresseerd in fcn compromis-oplossing, maar (leen in een snelle inwilliging in al zijn eisen. delegatie van Kuwayt, onder iding van kroonprins sjeik 'ad al-Abdallah, verwacht dat eerste fase van het overleg lorgen wordt afgesloten. De ïrdere onderhandelingen zou- ;n dan in handen komen van shkele ambtelijke commissies. Huway t hoopt dat bij het beraad i$ commissies andere Arabische )nden zullen bemiddelen. Irak ;eft tot nu steeds gezegd dat ;t alleen met Kuwayt wil spre- ïn en bij het gisteren geopende jverleg zijn geen vertegenwoor digers van andere landen aan- |ezig. De regering in Baghdad herhaal- fc gisteren dat de besprekingen Hleen moeten gaan over Iraks i|egitieme rechten", zoals vast- Slegd in een klacht over Ku- layt aan de Arabische Liga. Dat lil zeggen de erkenning door Kuwayt van de Iraakse aanspra ken op het zuidelijk deel van het olieveld van Rumaila, de beta ling van 2,4 miljard dollar ter compensatie voor olie die Ku wayt uit het veld heeft „gesto len" en nog een aanzienlijk be drag aan financiële steun voor de Iraakse economie, die zwaar te lijden zou hebben gehad door de lage olieprijzen, als gevolg van Kuwayts overproductie in de jaren tachtig. Het Amerikaanse dagblad „The Washington Post" meldde dins dag dat het aantal Iraakse mili tairen aan de grens met Kuwayt is opgevoerd van dertigduizend tot honderdduizend. Zes Iraakse divisies zouden nu in het grens gebied zijn gelegerd, met drie honderd tanks, driehonderd stukken artilleriegeschut van zwaar kaliber en materiaal voor het slaan van bruggen. Naar verluidt heeft de Iraakse president Saddam Husayn zijn Egyptische collega Mubarak vo rige week verteld dat zijn land geen geweld zal gebruiken. De berichten over een samentrek king van Iraakse troepen zijn volgens Baghdad onderdeel van een Westerse mediacampagne. BAIKONUR - Deze kwartel vertrekt, als alles volgens plan verloopt, vandaag aan boord van de Sojoez 10 voor een reis door de ruimte. Links het speciale pak dat de vogel tijdens de trip zal dragen (foto Tass) LOON OP ZAND (GPD) - Het pretpark De Efteling in het Brabantse Kaatsheuvel wil sterk gaan uitbreiden. De bedoeling is om het park maar liefst vijf maal zo groot te laten worden. Op die manier wil De Efteling de concurrentie aangaan met andere pretparken in Europa, in het bijzonder de Europese versie van Disney land, dat in 1992 in de buurt van Parijs zijn poorten opent. Met de uitbreiding van De Efteling - tot nu toe Europa's grootste pretpark - is een be drag van 350 miljoen gulden gemoeid. De oppervlakte van De Efteling gaat van 75 hectare naar 375 hectare. Het Brabantse pretpark wil al dit jaar beginnen met de bouw van een gigantisch amusementspark. De Efte ling zelf wil er nog niets over kwijt. Burgemeester J. van Dun van Loon op Zand, waar de uitbreidingsplannen zijn ingediend, wil wel hierop in gaan. Van Dun: „De Efteling heeft kenbaar gemaakt dat ze de komende tijd verblijfsac- commodatie wil stichten. Het zou hierbij gaan om dui zend appartementen en vijf- a zeshonderd bungalows. Verder wil De Efteling een golfterrein met 18 holes aan leggen, een uitgaanscen trum inrichten, een camping bouwen en een soort 'jungle' aanleggen. Dit geheel zou met elkaar verbonden moe ten worden via een vervoers systeem over water". (Van onze correspondent) LONDEN - Het Wereld Natuur Fonds, een natuurbescher mingsorganisatie die jaarlijks miljoenen guldens krijgt van donateuren overal ter wereld, is inefficiënt en bureaucratisch. De organisatie heeft in het ver leden miljoenen verspild. Dit is deze week onthuld door Britse bladen en door het fameuze tele visieprogramma Cook Report. Volgens de makers van Cook Re port is het Wereld Natuur Fonds vooral succesvol gebleken in het vergaren van geld; de besteding daarvan was echter in vele ge vallen verspilling. De aantijgingen jegens het WNF begonnen afgelopen zondag met de publicatie van een geheim memo van prins Philip, presi dent van het WNF. Uit het schrij ven van de prins bleek dat de po gingen van de organisatie om de Chinese reuzenpanda te redden jammerlijk waren mislukt. Na de onthullingen in de pers be sloot het WNF een samenvat ting vrij te geven van een intern rapport over het functioneren van de organisatie. Daaruit bleek dat tussen 1961 en 1986 van elke 100 projecten er 27 een fiasco waren geworden. Een van die fiasco's was de cam pagne om de reuzenpanda te be schermen, het dier dat het han delsmerk van het WNF was ge worden. Enorme bedragen wer den in China besteed met als re sultaat dat de beer nu toch dreigt uit te sterven. Een bedrag van drie miljoen gulden werd geinvesteerd in een fok- en on derzoekscentrum waar zegge en schrijve één panda werd gebo ren, een dier dat inmiddels al weer dood is. Ook de projecten om de neus hoorn en olifant te redden waren slechts een verspilling van geld geweest, zo bleek uit het interne rapport. Volgens Cook Report waren met middelen van het WNF zelfs safari's georganiseerd De vereniging Eigen Huis is bang dat de positie van de huiseigenaar ivordt uitgehold. Enkele uitspraken van de Raad van Arbitrage voor de Bouwbe drijven pakten nega tief uit voor de betrok- C ken consumenten w Nog vóór het stormseizoen 1990T91 is Zeeland deltaveilig. De laatste gedeelten zeewering die nog moeten worden ver sterkt, worden de komende maanden aangepakt. Het gaat om twee dijkvakken langs de kust van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren en twee stukken duingebieden op Wal- Q cheren w Het waterverbruik in Zeeland bereikte maandag een absoluut record. De verbruikers namen meer dan 190 miljoen liter water af. Dat is nooit eerder gebeurd in de historie van de Wa termaatschappij Q Zuid-West-Nederland Het Nederlands volleybalteam heeft zijn tweede wedstrijd tij dens de Goodwill Games in Seattle afgesloten met een over winning op Argentinië. De ploeg van bondscoach Harry Brok king versloeg de winnaar van Olympisch brons in Seoul met 3-0 <15-9, 15-9, 17-15). Eerder werd van Cuba O verloren. I O AMSTERDAM (GPD) - De koers van de Amerikaanse dollar is dinsdag onder de 1,80 gulden ge komen. Dat is de laagste note ring sinds begin 1988. Nog even en dan is het historisch diepte punt van 1,77 gulden dat op 31 december 1987 werd bereikt, ge passeerd. Vorig jaar was de dol lar op zijn hoogtepunt nog 2,30 gulden waard en ooit kostte de 'greenback' bijna vier gulden. De zwakte van de Amerikaanse munt wordt vooral geweten aan de bezorgheid over een te lang zame economische groei in de Verenigde Staten. Sommige deskundigen en kof fiedikkijkers hebben het al over een aanstaande recessie. Dat zou de president van de Federal Reserve Board (FED, het stelsel van centrale banken), Alan Greenspan, er toe kunnen (moe ten) bewegen de rente te verla gen. Want als geld goedkoper wordt, en de rente is de prijs voor geld, nemen de economische ac tiviteiten (investeringen, con sumptie) in principe toe. Een verlaging van de rente bete kent echter ook dat de dollar minder aantrekkelijk wordt voor beleggers. Die kunnen hun centen dan immers beter steken in bijvoorbeeld Duitse marken of Spaanse peseta's. Daardoor neemt de vraag naar dollars af en zakt de koers. Van onze correspondent) TEL AVIV - Het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken ontkent dat het journalisten be taalt om propaganda te maken voor Israël in het buitenland. Het reageert daarmee op een voorpaginaverhaal in 'The New York Times', waarin Israël wordt beschuldigd een radios tudio in Jeruzalem te gebruiken als dekmantel voor propagan- da-activiteiten. Een aantal als journalist werkende immigranten zou van daar uitzendingen verzorgen voor normale radiostations in Noord- en Zuid-Amerika, Ango la, Portugal, Frankrijk, België, Italië, Australië en Nieuw-Zee- land. Advertentie tijdens welke deze dieren wer den gedood. Het interne onderzoek werd ge daan door de gepensioneerde zoöloog dr. Phillipson, die vroe ger aan de universiteit van Ox ford was verbonden. Phillipson leverde zijn rapport in septem ber van het vorig jaar af na een studie van 18 maanden. Het werd al die tijd door het WNF ge heim gehouden. Het Wereldnatuurfonds is een internationale organisatie met vertegenwoordigingen in 28 lan den. Het hoofdkwartier van het miljoenenbedrijf is in Zwitser land. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hnuiu-.lnlink Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. j A Naam: PC Plaats: I I Tel 1 1 Ik wil de PZC 4 weken lang (u kunt deze bon zonder [voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 MtSM 9AJ1C 4380 VB Vlissingen VIIOY Orx/O SM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1