r Hl8 Leger richt bloedbad aan in Monrovia BLOEMKOOL EN VARKENSSCHNITZEL 99 Klaar voor Zeebrugge '90 Britse politicus Gow gedood door autobom van de IRA Tientallen doden bij strijd commando en leger in Suriname "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Zivkov weigert voor het parlement te verschijnen WLH COMBI BACK Bejaarden vermoedelijk slachtoffer van besmet ei in pudding In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Oproer Franse gevangenissen na gratie voor terrorist Later weerzon 233e jaargang no. 178 Dinsdag 31 juli 1990 Ikl M k, VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: FILM! Bavarois Honderden vluchtelingen vermoord Varkensschnitzel, gepaneerd, *1 £Q 100 gram l.U%/ Bloemkool, per stuk albert heijn Ministerie Geen interventie n 4 solai a l, Moskou herstelt betrekkingen met Albanië 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zigeuners Actie Pechihey Feenstra Leden UB40 op Seychellen gearresteerd ■hlion (iccsink PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-84215 wKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmBÊÊMÊÊÊÊÊÊÊÊÊaÊiÊÊÊÊÊÊm m Aanvankelijk wolkenvelden, later op de dag laat de zon zich weer zien. Zwakke wind, die in de middag van zee komt. Temperatuur 27 graden. VLISSINGÈN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle GRATIS kleurenrolletje voor ontwik- MIPÊflAiP U-olon on ofHri ikkon ppn* WWBbs kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) Zeven doden door salmonella VENLO (GPD) - Zeven hoogbe jaarde bewoners van het Venlo- se verpleeghuis Maria Auxilia- trix zijn overleden nadat zich daar vorige week dinsdag een voedselvergiftiging openbaar de bij vijftig bewoners van het huis en twintig werknemers. Volgens de directie van het ver pleeghuis zijn de sterfgevallen een indirect gevolg van de sal monella-besmetting. Het eerste sterfgeval deed zich vorige week donderdag voor. Daarna zijn op vrijdag, zondag en maandag nog eens zes bewo ners overleden. Vier bewoners liggen nog in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis. In het verpleeghuis heerst ver slagenheid en een gevoel van on macht. Alhoewel de zeven over ledenen tachtig jaar en ouder waren, en volgens de directie al in de terminale fase van hun ziekteproces verkeerden, komt hun dood hard aan. De zeven overleden bejaarden verkeerden in een slechte licha melijke conditie. Het vochtver lies en de uitdroging door de voedselvergiftiging was ,,de druppel die de emmer deed over lopen", aldus directeur J. Spatjens van het verpleeghuis Maria Auxiliatrix. Volgens de directeur is in het verpleeghuis alles gedaan om een salmonella-besmetting te voorkomen. „Alle voorzorgs maatregelen zijn getroffen. Meer dan dat". Desondanks hebben in totaal zeventig mensen een voedselvergiftiging opgelopen; door het eten van een bavarois- pudding, zo wordt vermoed. Negenentwintig bewoners van Maria Auxiliatrix zijn nog steeds ziek. Van de veertien pa tiënten die met verschijnselen van ernstige uitdroging, long ontsteking en koorts zijn opge nomen in het Venlose St Maar- tens Gasthuis, verkeren er vier in zorgelijke toestand. Het per soneelslid dat in het ziekenhuis was opgenomen, is inmiddels weer thuis. SOFIA (AFP) - De voormalige leider van Bulgarije, Todor Ziv kov, weigert voor een hoorzit ting te verschijnen voor het Bulgaarse parlement. Zivkov wil voorkomen dat zijn ver schijnen wordt misbruikt door de oppositie. Bovendien vreest hij dat met zijn verschijnen de sociale onrust in het land toe neemt. Dat heeft Zivkov maan dag in een brief aan het parle ment meegedeeld. Zivkov zou voor een hoorzitting MONROVIA (AP) - Liberiaanse regeringstroepen hebben maan dagochtend vroeg in de hoofd stad Monrovia meer dan 600 vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen, gedood die op een terrein van een Lutherse kerk hun toevlucht hadden gezocht. Dit hebben getuigen van het bloedbad bekend gemaakt. De meeste vluchtelingen be hoorden tot de Mano en Gio- stammen, die steun geven aan de rebellenlegers die maandag tot aan de voet van de heuvel waren opgerukt waar het zwaar verdedigde paleis van de Libe riaanse president Samuel Doe staat. Doe steunt vooral op le den van zijn eigen Krahn-stam en hun bondgenoten de Mandin go's. Volgens de ooggetuigen dron gen maandag omstreeks twee uur in de ochtend ongeveer 30 soldaten de kerk in de wijk Sin- kor binnen en openden het vuur met machinegeweren. In de kerk lagen op dat moment naar schatting 2.000 vluchtelingen te slapen. Een anonieme getuige noemde het bloedbad „genoci de". Na afloop van de actie van het regeringsleger lagen in de kerk overal bebloede lichamen van Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Vijftien bewoners vertonen 'in zekere mate' verschijnselen van salmonella-besmetting en wor den in het eigen tehuis ver pleegd. Van hen zijn er gister avond nog drie naar het zieken huis gebracht. De overigen staan onder controle van de spe cialisten van het ziekenhuis in Venlo. De familieleden van de getroffen bewoners zijn op de hoogte ge steld, evenals de Inspectie voor de Volksgezondheid in Limburg en de Basisgezondheidsdienst in Venlo. Het ministerie van WVC zal de voedselvergiftiging gron dig onderzoeken. De Inspectie Volksgezondheid MB9MHMG!13SK8aMKBE&BBEIBnB6l2HRt9 tsvse&f&e&srs&itt&BSit.tiSSt moeten verschijnen zo gauw het parlement een nieuwe president heeft gekozen. De verwachting is dat dat vandaag zal gebeuren. De oppositionele Unie van De mocratische Krachten liet bij monde van haar woordvoerder weten dat zij zal vasthouden aan het verschijnen van Zivkov in het parlement. De ondervraging van Zivkov door de Bulgaarse volksvertegenwoordigers wordt rechtstreeks op radio en televi sie uitgezonden. vrouwen, vaak met kinderen nog op de rug gebonden. In de raamopeningen hingen lijken van mensen die getracht hadden te vluchten. Vluchtelingen die waren ondergebracht in een aan de overkant van de straat gele gen methodistenkerk, gingen op de loop toen zij het schieten hoorden. Een woordvoerder van presi dent Doe stelde in een interview met de BBC de rebellen voor de massamoord verantwoordelijk. Het Witte Huis veroordeelde maandag de massamoord on middellijk, maar liet nogmaals weten dat de Verenigde Staten geen militaire interventie over wegen. De twee rivaliserende rebellen leiders Charles Taylor en Prince Johnson eisten maandag beiden de overwinning op en bagatelli seerden de claims van de andere partij. Prince Johnson zei dat zijn een heden tot op anderhalve kilome ter van de presidentiele residen tie waren opgerukt en klaar stonden om Doe te verdrijven. Johnson wil Taylor beletten zichzelf tot president uit te roe pen. ""T- L-lag* --K'- - i -- -■JL. ■-? mfr y té ZEEBRUGGE - De Russische windjammer Sedov, het grootste en meest imposante zeilende opleidingsvaartuig ter wereld, loopt deze week de haven van Zeebrugge binnen om deel te nemen aan de zeilmanifestatie Zeebrugge '90, die van vrijdag 3 tot en met dinsdag 7 augustus wordt gehouden. Het vaartuig heeft 35 zeilen, een lengte van 117 meter en 242 opvarenden. De organisatie van Zeebrugge '90 verwacht in totaal 125 zeilschepen in verschillende klassen. (Zie ook pagina 8) Limburg en de Keuringsdienst van Waren zijn daar al mee be zig. Volgens een woordvoerder van WVC zal dat onderzoek strakker worden aangehaald en zal ook het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne erbij worden betrokken. Hoe lang het onderzoek in be slag zal nemen is niet bekend. De directie van het verpleeghuis verwacht dat de resultaten van het onderzoek van de Keurings dienst voor Waren vandaag of morgen bekend zullen worden. Dan komt vast te staan of het sterke vermoeden van de direc tie dat het hier om een voedsel vergiftiging door de salmonella bacterie type D gaat op waar heid berust. De directie had dat vorige week donderdag toen ze nog meld de dat de zeventig patiënten aan de beterende hand waren uit eigen onderzoek afgeleid. Deze bacterie doet volgens de directie vermoeden dat de eieren die zijn gebruikt voor een bavaroispud- ding de besmetting hebben ver oorzaakt. Maar dat staat nog niet onomstotelijk vast. MOSKOU (TASS/RTR) - De Sovjetunie en Albanië hebben besloten hun diplomatieke be trekkingen, die in 1961 als ge volg van een ideologisch ge schil werden afgebroken, te her stellen en ambassades in Mos kou en Tirana te heropenen, zo is maandag officieel bekenge- maakt in Moskou. LONDEN (RTR/AFP) - De con servatieve politicus Ian Gow, fervent voorstander van de har de lijn tegen het Ierse Republi keinse Leger (IRA), is maandag ochtend om het leven gekomen bij een bomaanslag in zijn woonplaats Hankham (Zuid- Engeland). De 53-jarige Gow werd het slachtoffer van een on der zijn auto gemonteerde bom toen hij wilde instappen. Nie mand had zich tot maandag avond verantwoordelijk ge steld voor de aanslag maar aan genomen wordt dat de bom het werk is van de IRA. De commandant van de antiter reurbrigade van Scotland Yard, George Churchill-Coleman, zei maandag dat Gow voorkwam op een zwarte lijst van de IRA. De politie vond de lijst bij een inval in een appartement in zuid-Lon- den in 1988. „Gow wist dat hij op de lijst stond", zo zei Churchill- Coleman. De IRA lijkt de laatste weken in Groot-Brittannië bezig met een offensief gezien het toe genomen aantal aanslagen op militaire- en burgerdoelen. Gow was het vierde zittende La gerhuislid dat slachtoffer werd (Slot zie pagina 3 kolom 1) Het wrak van Gow's auto (foto EPA) Een groep Westduitse zigeuners die in juni de grensovergang bij Vaalse blokkeerde, bezette maandag Nederlandse consul- taat in Bremen, om een verzoek tot asiel in ons land kracht bij te zetten. Zij toonden zich zeer te leurgesteld over de af wijzing zoek. van het ver- Werknemers van M T Chemi cals voerden maandagmiddag actie. De leiding van het chemie bedrijf wil met Kerstmis en oud en nieuw de produktie continue ren. Actievoerders wil len op die dagen vrij hebben. De vooruitzichten voor alumi- niumproducent Pechiney in Vlissingen-oost zijn slecht, zo blijkt uit het zojuist gepresen teerde sociaal jaarverslag. Vol gens een topman van het con cern kan de winst over 1990 tot het nulpunt dalen. m Maharisj Papilaya zorgde voor een grote verrassing op het Ne derlands kampioenschap tennis in Son en Breugel door titelver dediger Christian Feenstra in de eerste O ronde uit te schakelen I O PARIJS (AFP/RTR) - In ver schillende gevangenissen in Frankrijk is maandag onder de gevangenen onrust uitgebroken naar aanleiding van de vrijla ting van de Libanese terrorist Anis Naccache. De oproerpolitie maakte een eind aan de ongeregeldheden. De gevangenen protesteerden tegen de vrijlating van Nacca che, aan wie president Franqois Mitterrand vrijdag gratie ver leende. Naccache had op dat moment tien jaar van zijn levenslange ge vangenisstraf uitgezeten. De gedetineerden zijn het daar niet mee eens omdat levenslang veroordeelden in Frankrijk nor maliter pas na 17 jaar in aanmer king komen voor gratie. (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Achtendertig leden van het junglecommando zijn vanaf half mei dit jaar ge dood bij gevechten met het Su rinaamse leger. Dat heeft chef staf Sital van het leger bekend gemaakt. Aan de kant van het leger zijn negen militairen ge sneuveld, zo maakte Sital be kend. President Shankar sommeerde het junglecommando half juni de ingenomen gebieden bij het bauxietdorp Moengo te verla ten. Toen daaraan geen gehoor werd gegeven ging het leger tot actie over. Vrijdag worden in het Frans- Guyanese Cayenne nieuwe vre desbesprekingen gevoerd tus sen het junglecommando en de regering. In Paramaribo wordt aangenomen dat de Franse rege ring zowel de Surinaamse rege ring als het junglecommando onder druk heeft gezet om rond de tafel te gaan zitten. Uitgangs punt bij de bespreking is een door Frankrijk geschreven vre desvoorstel. VICTORIA (RTR) - Vijf leden van de Britse popgroep UB40 en twee van hun technici zijn maandag op de Seychellen in hechtenis genomen vanwege het bezit van marihuana. Dit heeft de politie meegedeeld. Op de Seychellen, een groep ei landen in de Indische Oceaan, geldt voor het bezit van illegale verdovende middelen een ge vangenisstraf van minimaal drie jaar. De Seycheller politie deed een inval in de hotelkamers van de zeven Britten. De namen van de arrestanten zijn niet vrijgege ven. Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen m.iar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus 4 weken voor één tientje en één riks! |JA Naam: Adres: I Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1