er schoor e Zundert eert Vincent van Gogh Moslims gijzelen deel kabinet in Trinidad Zwarte handel raakt trekpop Van Gogh niet meer kwijt Russische soldaten bedelen om voedsel Man houdt leden club tien uur lang gegijzeld "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' UUR FOTOSm/ICE Partij in Zuid-Afrika na veertigjarig verbod heropgericht SPOEDEISENDE HULP (E.H.B.O.) V In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Iets warmer 233e jaargang no. 177 Maandag 30 juli 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Toenemend aantal doden door schietpartijen Optreden Pavarotti onzeker Stichting ill ill ill Streekziekenhuis Walcheren Dynamiet Topman Likud zou gesproken hebben met PLO Kreisky LJssculptuur Twee ton Melkhuisje WÊKÊÊSk Expositie leverde 21 miljoen op Handel 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Afloop zonder bloedvergieten WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! Wolkenvelden, later -perioden met zon. Overwegend matige wind uit zuidwest tot zuid, kracht 3 tot 4 Bft. Middagtem- peratuur omstreeks 24 graden. 1 ■W" mf mil o GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZtERtKZEE Communisten ontkennen coup JOHANNESBURG (DPA) - In het voetbalstadion Soccer City in Soweto is zondag tijdens een massabijeenkomst de Zuidafri- kaanse communistische partij formeel heropgericht, nadat de partij de afgelopen veertig jaar verboden was. De communis ten, die er door de politie van beschuldigd worden een staats greep te hebben beraamd, be klemtoonden dat zij voorstan ders zijn van vreedzame onder handelingen. „Ook wij geloven dat in onder handelingen bereikte oplossin gen in het belang zijn van alle Zuidafrikanen", zo zei Joe Slovo, DEN HAAG (ANP) - Het aantal doden dat bij schietpartijen in Nederland om het leven is geko men is de eerste zeven maanden van dit jaar sterk gestegen. Door crimineel vuurwapenge weld kwamen 52 mensen om het leven. In 1989 kwamen in een heel jaar bij schietpartijen 69 mensen om het leven. Een woordvoerder van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft dat zaterdag beves tigd. De CRI heeft de indruk dat de criminaliteit zich verhardt. Bij overvallen wordt eerder gericht geschoten dan voorheen. Volgens de CRI betrekt de Ne derlandse onderwereld steeds meer wapens uit de Verenigde Staten. Kopers van wapens hoe ven zich daar niet te identifice ren. De illegale invoer van wa pens uit buurlanden, met name uit België, is behoorlijk inge damd. de secretaris-generaal van de communisten, in een toespraak in het volgepakte stadion. De zwarte leider Nelson Mande- la bevestigde op zijn beurt nog eens hoe nauw de communisten, de anti-apartheidsorganisatie ANC en het machtige vakver bond Cosatu samenwerken. „Deze door het ANC geleide alliantie zal alles doen wat in haar macht ligt om tot een vreedzame oplossing te komen", verklaarde Mandela, die vice- voorzitter is van het ANC, maar geen lid is van de communisti sche partij. Slovo bestreed, net als Mandela eerder dit weekeinde, de be schuldigingen dat de commu nistische partij een coup zou wil len plegen. Dergelijke geruchten zijn volgens hem het werk van mensen die een wig willen drij ven tussen de communisten en het ANC. „Het vredesproces heeft veel vijanden", aldus Slo vo, en sommigen daarvan bewe gen zich „in de directe omge ving" van president Frederik de Klerk. ZUNDERT (GPD) - De buurt schappen van de gemeente Zundert, die elkaar anders be concurreren tijdens het jaar lijkse bloemencorso, hebben het afgelopen weekeinde in eendrachtige samenwerking het grootste bloementableau van Nederland gemaakt. Het 180 vierkante meter grote kunstwerk op het Vincent van Goghplein in Zundert toont een compositie van drie werk stukken van Vincent van Gogh. Het zijn een zelfportret, de kerk in Auvers-sur-Oise waar de beroemde schilder stierf en een deel van een brief die Van Gogh vanuit Arles schreef aan zijn broer Theo. Het tableau van twintig meter breed en negen meter hoog, gesierd met tienduizenden dahlia's, is gemaakt om de honderdste sterfdag van Van Gogh te herdenken. Zundert, de geboorteplaats van de schilder, wilde dat op een ma nier doen die minstens even veel publiciteit op zou leveren als het jaarlijkse bloemencor so. Dat is bereikt door de vaar digheid van zo'n honderdvijf tig Zundertenaren in het ver werken van bloemen te combi neren met aansprekende beel den van de schilder. Gisteren legden burgemees ters van een aantal gemeenten waar Van Gogh ooit woonde onder aanvoering van Zun- derts burgervader N. Molhoek het werkstuk af. Het imposan te tableau is vandaag nog in Zundert te bewonderen (foto Paul Stolk/ANP) Mandela, de Klerk en Slovo heb ben aangekondigd dat het over leg tussen het ANC en de rege ring op 6 augustus gewoon door gaat, ondanks de arrestaties van tientallen ANC-leden in verband met de staatsgreepplannen. Slo vo maakt deel uit van de onder handelingsdelegatie van het ANC. In mei ontmoetten de delegaties van beide partijen, onder leiding van Mandela en De Klerk, el kaar voor een eerste overlegron de. Zij spraken toen af dat zij alle obstakels uit de weg zullen rui men zodat er in de toekomst 'echte' onderhandelingen ge voerd kunnen worden over de af schaffing van de apartheid in Zuid-Afrika. LEIDEN (GPD) - Het concert van Luciano Pavarotti op 1 sep tember in Nederland, waarvoor de kaarten reeds bij de Free Re cord Shops in de voorverkoop zijn, blijkt nog allerminst zeker. Pavarotti treedt wél op maan dag 2 september in Oslo op. Al leen al dat feit maakt naar zijn zeggen zijn optreden een dag eerder in Rotterdam onmoge lijk. Nog afgezien van de voor zijn stem noodzakelijke rust ver eisen de voorbereidingen en re petities voor een dergelijk optre den immers meerdere dagen. Pavarotti sluit niet uit, dat eer dere afspraken zijn gemaakt die hem nog niet waren doorgege ven, en hoopt dat hij wel degelijk op korte termijn weer in Neder land zal kunnen optreden. ■MH HMBMIin BHBHHHMIBRHi (Van onze correspondent) MEXICO-STAD - Radicale moslims hebben dit weekeinde de Caribische staat Trinidad- Tobago op z'n kop gezet. Sinds vrijdagnacht houden ze pre mier Arthur Robinson, zijn hal ve kabinet en een aantal parle mentariërs vast. Na ingrijpen van het leger veranderde de Advertentiei Op de lokatie Middelburg zal de dagelijks gesloten zijn van 18.00 uur tot 8.00 uur, van maandag 30 juli tot maandag 13 augustus a.s. Gedurende de weekenden is de spoedeisende hulp geheel gesloten. Tijdens de sluitingstijden kunt u zich voor spoed eisende hulp wenden tot de afdeling spoedeisende hulp op de lokatie Vlissingen. Lokatie Vlissingen: Koudekerkseweg 8 telefoonnr. 01184 - 25456. couppoging uiteindelijk in een gijzelingsactie, waarna een ak koord is bereikt. Volgens een vrijgelaten gevangene heeft Ro binson ingestemd met zijn af treden en worden binnen drie maanden verkiezingen gehou den. Zondag was het in de hoofdstad Port of Spain erg onrustig. Er is op grote schaal geplunderd. Op meer dan 600 plaatsen woedde gisteravond brand. Ook werd sporadisch geschoten. Sinds de couppoging zijn er al 22 doden en tientallen gewonden gemeld. (Van onze correspondent) BERLIJN - Russische solda ten duiken sinds een paar dagen regelmatig op bij par keerplaatsen aan de Oost- duitse snelwegen, waar ze om eten en drinken bedelen. Steeds meer automobilisten maken melding van derge lijke ontmoetingen, die hoogstwaarschijnlijk een indirect gevolg zijn van de invoering op 1 juli van de D-mark in de DDR. Sindsdien zijn de prijzen in Oost-Duitsland drastisch gestegen, waardoor de Rus sische soldaten die nu hun karige soldij ook in harde marken krijgen uitbetaald, in de problemen komen. De dienstplichtige 'moesj- niks' krijgen 80 pfennig tot 1.30 mark per dag, maar mo gen in tegenstelling tot de of ficieren niet in Oostduitse winkels inkopen. Zij zijn aangewezen op de kazerne winkel, waar geen brood of andere primaire levensbe hoeften te koop zijn, maar al leen sigaretten, limonade en zoetigheden. Omdat het kazerne-eten be droevend is, zijn de soldaten steeds op jacht naar aanvul lend voedsel. Aangezien ze dit nu niet meer kunnen be talen, zoeken ze de parkeer plaatsen bij de Autobahnen op. Ooggetuigen melden on der meer een ontmoeting met twee soldaten, die zich hadden verstopt in een bosje en verlegen, maar dringend om eten of drinken vroegen. Om de zaak niet al te pijnlijk te maken, toonden ze een markstuk. De twee dankten op roerende wijze voor het eten en drinken dat ze kre gen, aldus een reiziger uit het Oostduitse Potsdam. Om vergaande concessies af te dwingen hebben de moslims ge dreigd premier Robinson en zijn medegijzelaars te zullen opbla zen. Twee als bemiddelaars op tredende kerkleiders lieten we ten dat er bij verschillende gijze laars staven dynamiet op het li chaam waren gebonden. Ook be vestigden ze berichten dat pre mier Robinson bij de couppo ging een schotwond in zijn been had opgelopen. Robinson is in de driejaar die hij nu aan de macht is op het voor de kust van Venezuela liggende Trinidad-Tobago uitgegroeid tot een aartsvijand van de mos limsekte onder leiding van Abu Bakr. Deze groep is gedeeltelijk geinspireerd op de 'Black Po- wer'-beweging van twintig jaar geleden in de Verenigde Staten. Sekteleider Abu Bakr is een vroegere politieman, die een tijdlang in het Libië van kolonel Gaddafi heeft vertoefd. BAGHDAD (AP) - Een hoge functionaris van het in Israël regerende Likudblok heeft on langs in Londen een ontmoeting gehad met een hoge functiona ris van de Palestijnse Bevrij dingsbeweging (PLO), zo heeft Bassam Abu Shariff, politiek adviseur van PLO-leider Yasser Arafat, zondag meegedeeld. Shariff noemde niet de datum waarop de ontmoeting zou heb ben plaatsgevonden en hoe die tot stand was gekomen. Het zou de eerst bekend geworden bij eenkomst zijn van een belangrij ke Israëlische politicus en een PLO-functionaris. In een ziekenhuis in Wenen is gisteren oud-bondskanselier van Oostenrijk, Bruno Kreisky, op 79-jarige leeftijd overleden. Kreisky was in 1979 de eerste Westerse regeringsleider die PLO-leider Yassir Ara fat voor een bezoek uit- O nodigde. O De Haagse kunstenaar Aris de Bakker plaatste zaterdag zijn ijsscidptuur tegenover het Ste delijk Museum in Vlissingen. Zondag was zijn ver gankelijke creatie nog C slechts herinnering. w r i Jb" De Schotse golfer Stephen McAl lister heeft gisteren de KLM Dutch Open gewonnen. Hij ver overde de hoofdprijs van twee ton. De 28-jarige Schot bleef door nergens risico's te nemen in een rechtstreeks duel de Engels man Roger Chapman de baas en zag tot zijn genoegen de inhaal race van titelverdediger Jose Maria Olazabal stran den door gebrek aan Q brille. De Spaanse tennisser Francisco Clavet heeft verrassend het Melkhuisje, het open kampioen schap van Nederland, gewon nen. In de finale versloeg hij de Argentijnse Belg Eduardo Mas- so met 3-6, 6-4, 6-2, 6-0. Het was een historische finale, omdat beide spelers via kwalificatie wedstrijden tot het hoofdtoernooi door- drongen. I *T i- - Suppoosten van het Amsterdamse Van Gogh-museum vegen de laatste bezoekers uit de gangen van het gebouw. Gisteren sloten de speciale Van Gogh-exposities in Otterlo en Amsterdam de poorten foto Raymond Rutting!ANP) AMSTERDAM (GPD) - „Dit is business, man, ik sta hier niet uit liefdadigheid!" Een klein mannetje draait zich boos om en beent de trappen voor het Rijksmuseum Vin cent van Gogh af. Een ver bouwereerde Engelsman blijft achter. Het mannetje, een zwarthandelaar, is lich telijk nerveus, want over ruim een uur sluit het mu seum, en hij heeft nog steeds een aantal toegangskaarten over. De meeste potentiële klanten blijken zijn prijs, vijfenzeven tig gulden, te hoog te vinden voor slechts anderhalf uur, en proberen flink af te dingen. „Ik heb net al een paar kaar ten vér beneden mijn prijs verkocht, nu hou ik ermee op", bromt hij duidelijk geïrri teerd. Het was gisteren de laatste dag van de Van Gogh-exposi- tie in het Amsterdamse Van Gogh-museum en in het Rijksmuseum Kröller-Müller in Otterlo. De organisatoren kunnen in hun handen wrijven, want de overzichtstentoonstelling is een doorslaand succes gewor den. In totaal hebben ruim 1.250.000 mensen de expositie in beide musea bekeken. De kaartverkoop voor beide ex posities heeft omstreeks 21 miljoen gulden opgebracht. Ook de vele straathandelaars, die zich rond het museum hebben geposteerd, hebben weinig reden tot ontevreden heid. De grote stroom, vooral buitenlandse, 'Van Gogh-toe- risten' heeft hen de laatste maanden geen windeieren ge legd. Een jongen die voor het Van Gogh Village eigenge maakte, naar zijn zeggen 'op Van Gogh geïnspireerde schilderijen' verkoopt, spreekt van 'honderden gul dens in een paar weekeindjes'. Dat klinkt onwaarschijnlijk, maar de jongen zweert dat vooral Japanse toeristen zijn werk in groten getale hebben afgenomen. Zijn collega, die een uitgebrei de collectie t-shirts met de beeltenis van de kunstenaar voor zich heeft uitgestald, zegt de afgelopen tijd rond de tweeduizend gulden 'handel' te hebben verkocht. Ook op de stoep van het mu seum drommen de handela ren. Het merendeel van de uit gestalde waren - t-shirts, post zegels, chocolade Van Gogh- oren, trekpoppen van een Van Gogh die zichzelf een oor af snijdt - blijft onaangeroerd. „Ik weet niet waar ze allemaal blijven, misschien op het strand", zucht een zwetende zwarthandelaar. Ook hij heeft nog enkele kaarten - a 75 gulden - over. Een baliemedewerkster in het oververhitte Van Gogh-villa- ge denkt dat de meeste bezoe kers al snel verkoeling op te rassen hebben gezocht. „Al leen is er een run op de catalo gus, die wordt vandaag duide lijk beter verkocht dan an ders". Van het boekwerk, dat 97,50 kost, zijn al ruim 120.000 stuks verkocht, vertelt ze. Een rood- aangelopen Duitse dame sjouwt juist met een tas met maar liefst drie van de zware boekwerken langs de balie naar de touringcar. „Mijn kaartje heb ik weggegeven", bekent ze. „Veel te warm.. Maar nu heb in ieder geval wat leuks voor thuis". Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie.lol ink Naam: Adres: PC Plaats: I Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 (Van onze correspondent) LONDEN - Een zwaarbewapen de man heeft zaterdagnacht ruim honderd bezoekers van een Londense nachtclub in gij zeling gehouden. Het drama eindigde zonder dat een schot werd gelost. De man verkeerde onder invloed van alcohol en drugs. Het drama begon om 2.00 uur 's nachts toen de man de nacht club in het chique West End bin nendrong, zwaaiend met een zwaar kaliber jachtgeweer, een gewoon geweer, een bajonet en een bom die later nep bleek te zijn. Hij vuurde in de lucht en gaf de leden van de club opdracht om „naar beneden te gaan". Vervolgens begon de indringer, vermoedelijk een Libanees, zich te goed te doen aan alcohol en door hemzelf meegebrachte co caïne. De aanwezigen in de kel der hield hij ondertussen in be dwang met het dreigement het „dynamiet" dat aan zijn lichaam bevestigd was tot ontploffing te zullen brengen. Ervaren onderhandelaars van de Londense politie werden in gezet om met de man in contact te geraken, maar een goed ge sprek met de 'Libanees' bleek onmogelijk. Tien uur lang stelde hij steeds weer andere eisen en zijn gemoedstoestand was zo mogelijk nog veranderlijker. Om 12.10 uur gistermiddag kwam er ook voor de resterende zes gijzelaars een einde aan de hel. De man gaf zich gewonnen. Tien uur en tien minuten nadat hij de nachtclub was binnenge stormd, wandelde de 'Libanees' weer naar buiten. Hij werd door enkele politiemannen gefouil leerd, in een rode deken gewik keld en in een busje weggereden. Toen het drama begon waren er ongeveer 200 mensen in 'Tokyo Joe's'. De nachtclub is zeer po pulair onder reizigers uit het Midden-Oosten, maar wordt ook gefrequenteerd door rijke Engel sen. Tot de geregelde bezoekers behoorden vroeger prins Char les, Bianca Jagger en Jim David son. Het lidmaatschap ervan kost 335 gulden per jaar. Advertentie f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1