kleintjes Belg doodt zoontje en zijn echtgenote Gorbatsjov eist snelle ontwapening milities Verkoop Vredestein gaat niet door Lekker en makkelijk. Butskopwalvis in Sloehaven Irak wil rechtstreeks met Kuwayt spreken "Al het nieuws van hier tot Tokyo." |JA 3.95 'een geld zonder economische aanpassing Dutch Open begint In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Aartsbisschop Alarm Straatfestival Antoine Goense Later meer zon 233e jaargang no. 174 Donderdag 26 juli 1990 Humanitaire hulp Uitzondering Vakbonden Vermist Actie gericht op Armeense nationalisten Balten Geniet maar lekker van de zomer. ohi Conflicten over olievelden PZC Eerst nog wolkenvelden, maar van middag ruime zonnige perioden. Zwakke noordoostelijke wind, van middag even matig. Temperatuur 23 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen ronk stelt Suriname teleur Van onze correspondent) [PARAMARIBO - De Surinaam se regering is teleurgesteld over He 'harde' opstelling van Neder land, aldus een woordvoerder kan de regering-Arron-Shan- jkar. Vice-president Arron zelf feegde een eerder aangekondig de persconferentie af en ging in P>eraad met zijn regering, ilinister Jan Pronk vatte later jde meningsverschillen samen: [.Suriname vindt dat de koppe ling die ik heb gelegd tussen de jontwikkelingshulp en een zicht- Jbare start van een economisch (aanpassingsbeleid, niet in over eenstemming is met het ontwik kelingsgedrag dat ik in '75 heb (gesloten met Suriname". ■Wel zei Pronk blij te zijn met de Isurinaamse bereidheid „om het Iroer om te gooien en een nieuw (begin te maken". De minister [kondigde aan dat naargelang Ivorderingen worden gemaakt (met de sanering van de econo mie, de Nederlandse terughou dendheid minder kan worden. Ipronk herhaalde dat sectoren Idie zijdelings betrokken zijn bij [de wankelende economie, gevrij- (waard zullen blijven van dit „re strictief beleid". (projecten op het gebied van on derwijs, volksgezondheid en de (steun aan het binnenland zullen (op steun kunnen rekenen. Hu manitaire hulp aan evacuées in (Prans-Guyana en rond Parama- (ribo wil Pronk door particuliere (hulporganisaties laten verlenen. ]„Het is een goed pakket van maatregelen", aldus Pronk. (Het gerezen meningsverschil (tussen hem en de Surinaamse |regering over de interpretatie [van het ontwikkelingsgedrag, [vindt Pronk „meer juridisch dan |van werkelijke betekenis". Pronk: „Daarover zijn we over eengekomen dat we niet tot overeenstemming konden ko men. Belangrijker is dat Surina me zelf de bereidheid heeft uit gesproken om een goed aanpas singsbeleid te voeren. Dit moge hard lijken, maar het is goed voor de mensen in Suriname". Legerleider Bouterse liet zich eerder in dergelijke bewoordin gen uit. De Nederlandse minister wil nu afwachten welk beleid Surina me met behulp van EEG-des- kundigen zal opstellen. „Ik kan me daar niet mee bemoeien. Dat is een Surinaamse zaak. Wel NOORDWIJK - Gisteren werd het traditionele Pro-Am-toernooi gehouden, maar de KLM Dutch Open golf begint vandaag pas echt. Op de Kennemer golfbanen in Zandvoort neemt een groot aantal wereldtoppers deel. Daartoe be hoort nog niet Rolf Muntz, het grootste nationa le talent aller tij den. Muntz baar de enkele weken geleden opzien door het open Britse amateur kampioenschap te winnen, (zie ook pagina 15) Rolf Muntz in ac tie (foto GPD) weet ik dat de overheid haar uit gaven zal moeten verlagen en de inkomsten moet verhogen, bij voorbeeld door de rijken zwaar der te belasten. En ik weet ook, dat een aanpassingsbeleid dat zich niet uitstrekt tot monetaire politiek en wisselkoersbeleid, geen aanpassingsprogramma is. Ik zal goed luisteren naar de dis cussie tussen de EEG en Surina me". Pronk vindt, dat sanering van de economie niet tot sociale onrust hoeft te leiden. „Suriname is een uitzondering in de wereld. Ne derland is bereid te helpen bij de uitvoering van de aanpassings programma's. Andere landen moeten eerst aanpassen en mo gen daarna hun handje ophou den voor hulp". Hij heeft de vakbonden tijdens een gesprek, dat in Nederland zal worden voortgezet, geadvi seerd om zitting te nemen in een stuurgroep die samen met de EEG het aanpassingsprogram ma voorbereidt. „Concensus tussen regering, vakbonden en bedrijfsleven. Zo doen we dat in Nederland ook". De Surinaamse werkgevers zijn, net als de regering, „zeer teleur gesteld" over de houding van Pronk. BORN (ANP) - De rijkspolitie van het Zuidlimburgse Born heeft in de loop van woensdag op aanwijzing van een wande laarster in het Limbrichterbos het stoffelijk overschot aange troffen van de 24-jarige Claire Melis uit het Belgische Oupeye. Even later werd in het bos ook het lijkje van haar tweeëneen- halfjarig zoontje Julien gevon den. Het stoffelijk overschot van het jongetje werd gevonden op aan wijzing van zijn 27-jarige vader E.D. uit Oupeye. Hij kwam in Born aan samen met justitiële instanties uit Luik op het mo ment dat de Nederlandse politie en justitie het lijk van D. 's vrouw hadden gevonden. Ruim een week geleden deed de man bij de politie in België aan gifte van vermissing van zijn vrouw. Toen D. aan een nader verhoor werd onderworpen be kende hij, toen zijn vrouw niet thuis was, zijn zoontje te hebben gedood omdat hij zich geërgerd had aan zijn hinderlijk gedrag. Bij thuiskomst van zijn vrouw was hij zo bang dat zijn echtge note het dode kind zou ontdek ken dat hij haar wurgde. Met de lijken week hij uit naar Neder lands Limburg. (Van onze correspondent I MOSKOU - Sovjet-president Gorbatsjov heeft woensdag toe gegeven aan druk vanuit de le gertop om hardhandig op te tre den tegen gewapende militante nationalisten. In een woensdag uitgevaardigd presidentieel de creet krijgen paramilitaire een heden vijftien dagen de tijd om hun wapens en munitie in te le veren bij de anti-oproereenhe- den van het ministerie van bin nenlandse zaken. Het decreet spreekt van 'alle ille gale bewapende groeperingen', maar het lijkt in de eerste plaats gericht tegen het 'Armeense Na tionale Leger', zoals de guerril la-groepen van nationalisten in de zuidelijke republiek Armenië zich noemen. De laatste maanden klaagden hoge militairen, onder wie gene raal Joeri Sjatalin, bevelhebber van de speciale eenheden van het ministerie van binnenlandse zaken, dat de republieksrege ring onvoldoende optreedt te gen de guerrillero's. De militan ten in de Sovjet-media wordt hun sterkte op 'tienduizenden' geschat hebben de laatste maanden herhaaldelijk militai re konvooien en legerposten aangevallen. Volgens het decreet moeten het ministerie van binnenlandse za ken en geheime dienst KGB in actie komen wanneer de wapens niet worden ingeleverd of 'acties van gewapende groepen de vei ligheid van bevolking of de staat bedreigen'. Dit betekent dat de handhaving van orde en gezag in zo'n situatie niet langer in han den is van de republieksrege ring, maar van het Kremlin. Twee jaar geleden stuurde Mos kou extra troepen naar Armenië en de door Armeniërs gedomi neerde enclave Nagorno-Kara- bach in de buurrepubliek Azer- beidjan om de bloedige confron taties tussen Azeri's en Arme niërs te beslechten. Ook in de Aziatische republiek Kirchizië zijn ordetroepen gestationeerd om militante leden van de Oez- beekse minderheid en de Kirchi- zische nationalisten uit elkaar te houden. Bij de gevechten daar zijn de laatste maand minstens tweehonderd doden gevallen, terwijl vierhonderd mensen als vermist zijn opgegeven. Niet alleen in de genoemde repu blieken, maar ook in de drie Bal- tische staten hebben 'deser teurs' uit het Sovjet-leger zich gevoegd bij paramilitaire eenhe den. Het gaat om dienstplichti gen die de oproep voor inlijving in het Sovjet-leger hebben gene geerd. VELP (ANP) - De verkoop van Vredestein Banden (personen- wagen- en landbouwbanden) aan de Franse Kléber, een on derdeel van Michelin, gaat niet door. Uit nadere studies is ge bleken dat de activiteiten van Kléber en het Nederlandse be drijf tegen eerdere verwachtin gen in elkaar onvoldoende aan vullen. Voor Vredestein is de weg nu vrij om met andere gein- tereseerden in onderhandeling te treden, aldus het concern. Vredestein zoekt al enige tijd naar samenwerkingsmogelijk heden of het afstoten van onder delen in verband met de slechte gang van zaken de laatste tijd. Het concern leed vorig jaar een verlies van 26,5 miljoen na een winst in 1988 van bijna 8 mil joen. Voor 1990 wordt wel een verbetering van de resultaten verwacht. Vredestein zocht een koper om dat de bandenfabriek volgens het bestuur te klein is om alleen verder te gaan. Er heeft intussen al een grote concentratie plaats gevonden op de bandenmarkt. Advertentie lasagne ÈHo^iese 1g A-;o: «5 'mmmsg Van onze huistraiteur: Lasagne Bolognese, 'n complete hoofdschotel. 400 gram .495* Kip in roomsaus, lekker met aardappelen, rijst of pasta en groente. Voor 2-3 5.50 personen. 400 gram NIEUW: AH Huistraiteur Bavaroises, toetjes voor 3-4 personen. Aardbei, Q QO chipoiata of cappuccino. 500 g @©©3^ L-*Z)O Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 28 juli a.s. VLISSINGEN - In de Vlissingse Sloehaven is woensdagmorgen een vrij zeldzame butskopwal vis opgedoken. Drie medewerkers van het Dolfinarium Harderwijk en een team van de Vlis singse marechaussee hebben woensdagavond tot het donker werd achter het ruim vijf meter lange dier aangevaren. Het beest verliet de haven omstreeks negen uur 's avonds en zwom de Westerschelde op richting Noordzee. Volgens de biologen van het dolfinarium verkeerde de walvis in een redelijke gezondheidstoestand. Ze hopen dat hij op eigen kracht naar zijn thuisba sis in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan terug kan zwemmen (foto Lex de Meester (Zie ook pagina 11) Tot veler verrassing heeft de Britse vorstin de 54-jarige Geor ge Carey tot bisschop van Can terbury benoemd, als opvolger van Robert Runde. Carey is pas drie jaar bisschop en is een ge kend voorstander van een schoon milieu. In twee opzichten een 'groene' O bisschop. w De Nederlandse Brandwonden Stichting heeft alarm geslagen over het grote aantal ongeval len met barbecues. De laatste tijd komen er veel meldingen van vaak ernstige brandwon den bij deelnemers aan dergelijke eetfes- 1 tijnen. Het Vlissingse straatfestival is uitgegroeid tot het grootste cul turele evenement van Zeeland, dat ook steeds meer buitenlandse bezoe- Ak O kers trekt. I O Wielrenner Antoine Goense uit Lewedorp maakt zo goed als ze ker deel uit van het Nederlands amateur kwartet, dat in Japan een gooi zal doen naar de we reldtitel. Goense, nieuweling in de nationale ploeg maakte gis teren een sterke in druk in de ploegentijd- C rit in Kollum. I O (Van onze correspondent) TEL AVIV - Irak heeft alle be middelingspogingen in de Golf crisis van de hand gewezen en gezegd dat het zelf het conflict zal oplossen. De regering in Baghdad wil directe onderhan delingen met Kuwayt over „alle onopgeloste geschillen", maar eerst moet het emiraat een dras tische vermindering van zijn olieproduktie aankondigen. De Kuwayters zullen verder mil jarden dollars op tafel moeten leggen voor olie die ze hebben „gestolen" uit een door Irak op geëist olieveld. Ondanks de Iraakse verklarin gen ontkent Egypte dat zijn be middelingspoging is mislukt. Volgens president Hosni Muba rak komen het aanstaande weekeinde vertegenwoordigers van Irak en Kuwayt voor overleg bijeen in de Saudische stad Jed- dah. Iraaks president Saddam Husayn zou hem hebben verze kerd dat Irak geen geweld zal ge bruiken tegen Kuwayt en dat het geen extra troepen naar het grensgebied heeft overgebracht. Volgens Mubarak hebben beide landen beloofd hun propagan- da-oorlog met onmiddellijke in gang stop te zetten. In een woensdag gepubliceerd memorandum aan de Arabische Liga eist Irak alle eigendoms rechten op van het olieveld van Rumaila en verlangt het 2,4 mil jard dollar van Kuwayt als beta ling voor olie die het emiraat uit dat olieveld zou hebben „gesto len". Advertentie In uw regionale dagblad staal niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens hel nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (iccsink Naam: Adres: i Ik wil de PZC j 4 weken lang J voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1