kleintje Fascinerende show Madonna in Kuip Van Gogh leed aan ziekte van binnenoor mmm Troepen Irak naar grens met Kuwayt |JA Luns vreest arrogantie nieuwe Duitse generatie AID zou niet met cijfers van visvangsten knoeien "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Vraagtekens rond voordracht onbekende rechter door Bush De Maizière moet uitspraak doen over datum hereniging In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Wat warmer 233e jaargang no. 173 Woensdag 25 juli 1990 Cirkel-mysterie Varkenspest Oosterschelde Ducrot Marine-activiteit VS in Golf Militairen Plan 4 weken voor één tientje en één riks! fPZC Communicatie met ministerie slecht Britten fietsten op autosnelweg 31 I; Spoorboekje tijdens Sail 'op zijn kop' V Eerst nog wat bewolking, maar later op de dag flinke zonnige perioden. Er staat een zwakke tot matige wind uit noordoost tot noord. Middagtempera- tuur rond 23 graden. Liberalen DDR uit coalitie I Van onze correspondent OOST-BERLIJN - De liberalen in de DDR hebben dinsdag de samenwerking in de grote coali tie opgezegd. De sociaal-demo craten hebben die stap nog niet genomen, hoewel ook zij willen Üat premier De Maizière ak koord gaat met een uitspraak op dit moment over de aanslui ting van de DDR bij de Bondsre publiek. Uiterlijk vrijdag, na de discussies binnen de gezamen lijke West- en Oostduitse her enigingscommissies, wil de SPD weten of De Maizière zijn bezwaren tegen een dergelijk besluit opzij zet. Zo'n besluit houdt onder meer in dat de verkiezingen in de DDR onder dezelfde regels vallen als de verkiezingen in de Bondsre publiek, waardoor een kies drempel van vijf procent van kracht zou worden. Nu is dat in de DDR drie procent, waardoor kleinere partijen meer kans op zetels hebben. De Maizière heeft dinsdag ver klaard niet te zullen aftreden als ook de SPD de samenwerking opzegt. Hij heeft dan weliswaar geen formele meerderheid meer achter zich in de Volkskammer, maar vertrouwt er op dat hij vol doende steun zal krijgen in kwesties rond de vereniging van beide Duitslanden. Dat is het be langrijkste thema dat na het zo- ROTTERDAM (GPD) - De roem die Madonna tijdens haar Blond Ambition World Tour vooruitsnelde, was in Nederland onder meer te dan ken aan het feit dat de verza melde muziekpers eerder een optreden van de zangeres in het Parijse sportcentrum Le Bercy had kunnen bijwonen. Bij alle ongewoon lovende en bijna unaniem positieve kri tieken luidde één belangrijke vraag: wat blijft er van deze fantastische show over, wan neer Madonna die in de open lucht in de Kuip moet opvoe ren? Het antwoord kwam gister avond van Madonna zelf. Te gen het vallen van de avond moest er wel veel van de licht show verloren gaan, zoals dat door de omvang van het Feye- noord-stadion ook met details in geluid, beeld en sfeer ge beurde. Wat bij deze te ver wachten minpunten in de niet helemaal uitverkochte Kuip echter overeind bleef, was een fascinerende show van hoge kwaliteit. foto Toussaint.KluiterslANP) mereeces van de Volkskammer nog afgehandeld moet worden. De Maizière heeft de twee rebel lerende partijen persoonlijk van zijn standpunten op de hoogte gesteld. Bij de liberalen hielp dat niet. Fractie-voorzitter Rai- ner Ortleb kondigde aan het eind van de middag aan dat de partij brak met de coalitie. In li berale kring meent men dat uit stel van de uitspraak dat de DDR toetreedt tot de Bondsre publiek, arbeidsplaatsen kost, omdat de grote investeerders wachten met hun plannen tot het Westduitse recht van kracht is geworden in de DDR. De Maizière blijft evenwel op het standpunt staan dat een parle mentaire uitspraak over de aan sluiting betekent dat het West duitse recht onmiddelijk van kracht wordt. Hij kan dan niet meer onderhandelen over voor waarden voor de toetreding van de DDR tot de Bondsrepubliek. Het lijkt niet waarschijnlijk dat hij vrijdag een ander standpunt zal innemen. Op dit punt heeft hij zich zeer principieel opge steld, omdat hij het zijn plicht vindt om de uitgangspositie van het DDR-gebied in het komende Duitsland zo gunstig mogelijk te maken. De Maizière heeft de li beralen dan ook verweten dat ze onverantwoordelijk omspringen met de belangen van de burgers in de DDR. Dat verwijt slaat vooral op de Westduitse voorzit ter van de liberalen Otto graaf Lambsdorff die wordt gezien als de regisseur van zijn geestver wanten in de Volkskammer. NEW YORK (DPA) - De schilder Vincent van Gogh leed vermoe delijk niet, zoals zijn artsen dachten, aan epilepsie of krank zinnigheid maar aan een ziekte van het binnenoor die gepaard gaat met hevige duizeligheid. Tot die conclusie komen Ameri kaanse onderzoekers na een analyse van 796 brieven die van Gogh van 1884 tot aan zijn zelf moord in 1890 aan vrienden en familieleden stuurde. Dokter I. Kaufman Arenberg, één van de opstellers van de stu die, legde dinsdag uit dat uit de brieven valt op te maken dat de schilder steeds bij zijn volle ver stand was, maar dat hij te kam pen had met „zware, steeds te rugkerende aanvallen van dui zeligheid". De beschrijvingen die van Gogh in zijn brieven deed van zijn ziekte wijzen erop dat hij leed aan het syndroom van Ménière. Deze ziekte uit zich in aanvallen van duizeligheid, doofheid en oorsuizen. Ook de zelfverminking van de schilder, die in 1888 een deel van zijn oor afsneed, past volgens de Amerikaanse onderzoekers in dat beeld. Zij vermoeden dat hij zo gek werd van het voortduren de oorsuizen dat hij een mes greep om zich van de bron van zijn kwaal te verlossen. Wiïtf i In graanvelden in Zuid-Enge- land zijn opnieuio mysterieuze cirkelvormige patronen opgedo ken. Waar ze vandaan komen is tot op heden niet duidelijk, zoel dat de verschijnselen zich al vele jaren voor- O doen. w De advocaat van de Zeeuws- Vlaamse varkenshouders on derstreepte dinsdag tijdens een kort geding voor de Haagse rechtbank tegen het vervoerver- bod de nijpende situatie waarin de boeren verkeren. „In alle hoeken en ga- Q ten zitten biggen." w rJtm. De Oosterschelde zal als natuur gebied zo beschermd worden dat visserij en recreatie nauwelijks ruimte krijgen om nog te groeien. Die vrees legt de Mid delburgse Kamer van Koophan del in een bezwaar schrift voor aan de 1 Raad van State. I w Maarten Ducrot uit Middelburg is geselecteerd voor het WK wiel rennen op de weg, dat over ruim vijf weken in Japan wordt ge houden. Patrick Tolhoek uit Yerseke staat op de voorlopige reserve- O lijst. I O (Van onze correspondent TEL AVIV - De Egyptische pre sident Hosni Mubarak en de se cretaris-generaal van de Arabi sche Liga, Chadli Klibi, zijn dinsdag naar de Iraakse hoofd stad Bagdad gevlogen om te proberen de Golfcrisis tot een vreedzaam einde te brengen. Chadli Klibi voerde afgelopen weekeinde al besprekingen in Kuwayt. Ondertussen heeft Irak bijna 30.000 militairen samengetrok ken in het grensgebied met Ku wayt. De regering in Washington weigert commentaar op berich ten dat Amerika onder het mom van 'oefeningen' met de Verenig de Arabische Emiraten zeven oorlogsschepen gereed houdt in de Golf. Israels minister van de fensie, Moshe Arens, verklaarde dinsdag in het parlement dat de kans op oorlog in het Midden- Oosten vele jaren niet zo groot is geweest als nu. Mubarak heeft in Bagdad ge sprekken gevoerd met president Saddam Husayn en zou later doorvliegen naar Kuwayt voor overleg met de emir, sheich Ja- ber al-Achmed. Daarna reist hij naar Saudiarabië, dat nauw sa menwerkt met Egypte bij het vinden van een oplossing van de crisis. Naar verluidt heeft Muba rak het volgende vier punten tel lend vredesplan opgesteld: 1) Alle partijen verklaren het ge bruik van geweld uit te sluiten. 2) Egypte probeert de standpun ten nader tot elkaar te brengen. 3) De ministers van buitenland se zaken van Irak, Kuwayt, de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte houden een vredesbij eenkomst. 4) Alle partijen zien af van het maken van vijandige propagan da. Advertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. L' hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Hi nnu Johnk Naam: Adres: i Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 8421 5 DEN HAAG (ANP) - Een nieu we generatie Duitsers zou wel eens aan de grenzen kunnen gaan morrelen. Dit zegt Jo seph Luns, voormalig secreta ris-generaal van de NAVO en oud-minister van buitenland se zaken in het weekblad Else vier. „De Duitse volksaard is be kend, hè? Van nature worden Duitsers, wanneer ze machtig zijn, een beetje arrogant." Op de vraag of dat nog steeds geldt na al die jaren, ant woordt hij: „Het is aan te ne men dat het niet helemaal is verdwenen". „Ik zeg niet dat iets dergelijks de eerste tien, twintig jaar ge beurt, maar ik kan niet voor spellen wat er over dertig jaar gebeurt. Dan is er er een nieu we generatie Duitsers, die niet meer weet van de oorlog, maar Mr. Joseph Luns: de Meester ,De Duitse volksaard is bekend, hè" (foto Lex zich wel bewust is van de enor me kracht van haar land." Luns vindt de argwaan van de Polen begrijpelijk. „Die herin neren zich hoe de laatste we reldoorlog begon en vragen zich af of te zijner tijd de vraag van de Poolse grenzen niet op nieuw naar voren komt." „Ver gis u niet: de Duitsers zijn zich bewust dat ze nu het belang rijkste land van Europa zijn. Zoiets heeft natuurlijk gevol gen voor het politieke denken van zo'n land." Volgens Luns zijn ook de Fran se en de Russische regering bang voor het nieuwe Duits land, maar durven ze dat, we gens de enorme economische belangen, niet hardop te zeg gen. Luns, die onlangs met Gorbatsjov en andere Russen in Moskou sprak, bespeurde achter „hun tactvolle optre den toch ook een zekere nervo siteit". DEN HAAG - De politieke posi tie van minister Braks van vis serij is weer wat steviger nu blijkt dat de Algemene Inspec tie Dienst (AID) niet heeft gef raudeerd met vangstgegevens van vissers. Volgens het nog niet openbaar gemaakte rap port van de Rijksrecherche - waarvan het NOS-journaal gis teravond melding maakte - heb ben Braks noch zijn topambte naren gegevens over illegale vis achtergehouden. Wel concludeert de Rijksrecher che dat de communicatie tussen de AID en het ministerie van landbouw en visserij slecht is verlopen. PvdA-kamerlid Van Zijl, die onmiddellijk nadat het vermoeden over de fraude met cijfers van illegale vangsten be kend werd, vragen richting mi nister Braks afvuurde, zegt ook nog niet te weten wat in het rap port staat. De Tweede Kamer krijgt pas inzicht in de rapporta ge als de ministers Hirsch Ballin en Braks van vakantie zijn te ruggekeerd en kennis hebben genomen van de inhoud. Tot die tijd wensen noch justitie noch landbouw en visserij te reage ren. Van Zijl wil alleen reageren op de vermoedelijke inhoud van het rapport. "Als er inderdaad in staat dat er geen fraude is ge pleegd, ben ik daar zeer gelukkig mee. Dat is een goed bericht, ook voor minister Braks". Voor Van Zijl is de kous daarmee echter niet af. Hij wil antwoord op de vragen die hij aan de minister heeft gesteld over het controle beleid. Want van een ding is Van Zijl erg overtuigd: het controle beleid moet worden verbetererd. "Het kan toch niet zo zijn dat er meer dan 50 procent illegale vis, zoals iedereen bijna weet, aan wal wordt gebracht". Hij hoopt over een week of drie - samen met het openbaar worden van APELDOORN (GPD) - De poli tie plukte dinsdag drie Engelse fietsers van de snelweg tussen Amersfoort en Apeldoorn. Ze reden daar al zo'n veertig kilo meter op toen de bemanning van een surveillancewagen het drietal ontdekte. De Britten, die gisteren de over steek maakten van Huil naar Hoek van Hollandwaren onder weg van Liverpool naar Berlijn en verkeerden in de veronder stelling, dat ze op de strook voor het langzame verkeer reden. Overigens hielden ze volgens de politie wel keurig netjes rechts. George Bush (r) en dè man die volgens hem de nieuwe rechter in het Hooggerechtshof (foto J. David AkelAFP) het rapport van de Rijksrecher che - antwoord te krijgen van Braks over het controlebeleid. De affaire met de vermeende vis- fraude kwam aan het rollen toen enkele weken geleden een oud inspecteur van de AID zijn ba zen ervan beschuldigde moed willig cijfers over illegale vis te hebben weggemoffeld. De dag daarop kondigde minister Braks in de Tweede Kamer onmiddel lijk aan dat er een onderzoek van de Rijksrecherche zou komen. Hij had dat met zijn collega Hirsch Ballin van justitie afge sproken. Kort daarop kwam aan het licht dat er op het ministerie ruzie zou zijn geweest tussen topambtenaren over de vraag of controles bij vishandelaren moesten worden stopgezet. Braks ontkende dat later weer. Naar nu blijkt terecht. WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse president George Bush heeft maandag zijn kandi daat bekendgemaakt voor de opvolging van opperrechter William Brennan in het college van het Amerikaanse Hoogge rechtshof. Als het aan Bush ligt wordt de 50-jarige rechter David Souter benoemd tot lid van de hoogste rechtsinstantie van de Verenig de Staten. Souters kandidatuur wordt voorgelegd aan de Senaat waar een meerderheid nodig is om zijn benoeming te bekrachti gen. Bush' plotselinge aanwijzing van een onbekende rechter uit New England als kandidaat voor een functie in het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft juristen, politici en voorstanders van abortus in de Vs voor een raadsel geplaatst. 's Mans opvattingen zijn onbe kend. Weinigen weten hoe Sou ter, van wie wordt aangenomen dat hij een conservatief is, zou stemmen over abortus of andere belangrijke kwesties. Bijna niemand had verwacht dat Bush zo snel na het aftreden van de liberale rechter William Brennan, 84, met een nieuwe kandidaat zou komen en sommi gen menen dat Bush door de keuze van Souter heeft willen voorkomen dat de politieke pas sies losbreken, die zouden zijn ontstaan als hij zonder meer een bekende conservatief zou heb ben aangewezen. Een andere deskundige ging in de computer alle rechtskundige artikelen na die tot dusverre In de VS zijn geschreven om tot de conclusie te komen dat Souter er geen enkele heeft geschreven. Souter blijkt wel een bescherme ling van de conservatieve chef staf van het Witte Huis, John Su- nunu, vroegere gouverneur van New Hampshire. AMSTERDAM (GPD) - 'Het spoorboekje op z'n kop'. Met de ze woorden hebben de Neder landse Spoorwegen dinsdag de krachttoer ingeleid om in au gustus naar schatting één mil joen mensen naar Sail '90 in Amsterdam te vervoeren. Van 9 tot en met 13 augustus wordt het treinverkeer in het he le land gewijzigd. In het zuidwes ten van Nederland rijden de trei nen alleen tijdens het Sail-week einde niet volgens het spoor boekje. De Intercity-treinen van Vlissingen over Rotterdam en Schiphol naar Amsterdam rij den dan maar tot Schiphol. Van daaruit gaat elk kwartier een pendeltrein naar Amsterdam Centraal Station.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1