Auto-Poppe Walcheren nra 1 ut. pfililtflll i Bergen op Zoom huldigt Erik Breukink Pronk zegt Suriname financiële steun toe BOSPEEN EN HAMBURGERS 99 Singapore beperkt plezier ritjes per auto in weekeinde Station tegen de vlakte Japanse politici bij schandaal betrokken "Al het nieuws van hier tot Tokyo." H Ixl Aa,,s: Niet duurder, wél beter... k/VOF adviseert boycot ingewikkelde belastingmaatregel Ploeg LeMond verdient 820.000 gulden in Tour tm i n A N"m: J V p in je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Weinig verandering 1233e jaargang no. 172 hinsdag 24 juli 1990 Als het om een goede gebruikte wagen gaat! Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND Kerncentrale Sovjetunie dicht na brandje Geel Lachertjes V uil verbranding hhhhhbh Cholesterol Vakantieland Middelburg m Bospeen, Hamburgers, ongepaneerd, kilo 13^0 11.901 OQ 100 gram LmC-O 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Lucratieve aandelenhandel Russen bereid raketmotor te verkopen aan VS PZC Perioden met zon en af en toe wat be wolking. Zwakke tot matige, vanmid dag mogelijk af en toe vrij krachtige noordelijke wind. Middagtempera- tuur rond 20 graden. Reiskostenforfait niet uitvoeren RIJSWIJK (GPD) - Het KNOV, organisatie voor ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, geeft zijn 100.000 leden een dui delijk advies: boycot de nieuwe regeling voor de reiskostenver goeding aan werknemers. Die is slecht uitvoerbaar, geeft maxi male rompslomp voor het be drijf zelf, terwijl er tegenover slechts een minimaal effect van de maatregel op het milieu staat. „Tegen ondernemers zeg ik: hou uw poot stijf. Zeg maar: barst, dit doen we nu eens niet", aldus voorzitter Jan Kamminga van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond maandag in een toelichting op het stand punt. „Deze regeling, die per 1 augustus moet ingaan, is van de gekke; daar wordt je al horendol van bij het lezen. En de belas tingdienst weet het zelf niet; kon op onze vragen om nadere infor matie geen antwoord geven". „Dit is nu een voorbeeld van een regeling die in Den Haag is be dacht, maar niet uit te voeren is. Ja, de Belastingdienst adver teerde maandag met een pagina in alle kranten. Maar prompt stond bij ons de telefoon MOSKOU (REUTER) - Een kerncentrale in het midden van I de Sovjetunie is zondag auto matisch buiten werking gesteld na een brand in een elektrische kabel, zo heeft het regerings dagblad „Izvestija" maandag gemeld. De reactor van de kern centrale bij Smolensk, 375 kilo meter ten zuidwesten van Mos kou, liep geen schade op. roodgloeiend met vragen van bij ons aangesloten organisaties en individuele leden. Daar weten wij ook geen antwoord op, behal ve het feit dat de bureaucratie weer eens iets vreemds-ingewik kelds heeft uitgedacht. En daar om zeggen we: leg dit verhaal naast je neer. Niemand kan je trouwens dwingen tot uitvoe ring". Het gaat om een wijziging van het zogeheten reiskostenforfait per 1 augustus. Op die datum wordt de wetgeving gewijzigd om de mobiliteit in het woon werkverkeer terug te dringen. Files en milieuproblemen moe ten worden beteugeld. Daarom wordt het zogeheten reiskosten forfait 'afgetopt'. Wie meer dan 30 kilometer van zijn/haar werk woont, wordt 'bestraft'. Ten minste, als met eigen vervoer wordt gereisd. Niet als men openbaar vervoer gebruikt. Het gaat om de standaardbedra gen die, los van de werkelijke kosten, in mindering worden ge bracht op het inkomen in ver band met reizen van en naar het werk. Die bedragen worden ho ger naarmate de afstand tussen woning en werk stijgt. Daar naast kent de regeling stan daardbedragen die een werkge ver in verband met dit reizen be lastingvrij mag vergoeden. Die bedragen zijn hoger dan de be dragen die de werknemer, als hij geen vergoeding krijgt, mag af trekken. Per 1 augusts worden die bedra gen veranderd, zowel aan de 'af- BERGEN OP ZOOM (GPD) - Bergen op Zoom liep gisteren massaal uit om oud-stadge noot Erik Breukink te huldi gen voor zijn prestaties in de Tour de France. Erik Breukink, die pas gister morgen om negen uur uit Pa rijs was vertrokken en even thuis in het Belgische Kalm- thout was geweest, stal de har ten van de duizenden toe schouwers. „Ik wil jullie bedanken, dit had ik niet verwacht. Wat moet dat wel niet zijn als ik ooit eerste zal worden. Ik ver wacht dan dat jullie de toren geel zullen schilderen". Daar mee verwees hij naar de histo rische toren (de Peperbus) op de Grote Markt. Enorm gejuich steeg op toen Erik Breukink samen met zijn vrouw Gea kort voor drie uur in zijn eigen auto op de Grote Markt aankwam. Gisteravond reed Breukink al weer mee in de profkoers van Boxmeer. Erik Breukink in een open koets door Bergen op Zoom met rechts zijn vrouw Bea. Links zit de vrouw van teamgenoot Gert Jakobs (foto ANP) trekkkant' als aan de 'vergoe dingenkant'. Bepaald wordt dan dat aan beide kanten het bedrag wordt 'afgetopt' bij 30 kilometer. Dit betekent dat de aftrek of de vergoeding maximaal het be drag kan zijn dat genoemd wordt in de tabel bij een afstand van tussen 20 en 30 kilometer, ook als de werkelijke reisafstand meer bedraagt. Aan beide 'kanten' wordt daar op een uitzondering gemaakt als de werknemer kan bewijzen dat hij/zij met openbaar vervoer reisde. Dan kunnen hogere be dragen worden afgetrokken dan wel vergoed. Het KNOV valt over de bepaling dat de werknemers het gebruik van openbaar vervoer moeten kunnen bewijzen via de zogege- noemde 'openbaar vervoers- verklaring'. Maar die krijg je al leen van de NS als je een jaar kaart hebt. Zo niet, dan mag je niet aftrekken. Als het om ver goedingen gaat dan mag je wel abonnementen hebben om te to nen. Zo zijn er veel bepalingen die aanleiding geven tot grote rompslomp. De carpool-regeling bij voorbeeld. Een werkgever mag zijn werknemers voor het woon-werkverkeer 44 cent per km vergoeden als die met zijn tweeën in een auto gaan. Daar voor moetje echter een schrifte lijk 'meerjaarscontract' hebben. Kamminga: „Dat is om het mak kelijk te maken, maar niet heus". „Allemaal lachertjes", zegt men bij het KNOV. Zeker voor onder nemers met kleine bedrijven. Die zouden een veel uitgebreide re administratie moeten gaan voeren. Moeten ze daar dan mensen voor aan gaan stellen? En wie betaalt dat? De Vereniging Milieudefensie wil de voormalige directie van de vuilverbrandingsinstallatie AVI Zaanstad voor de rechter dagen. Milieudefensie meent dat de directie 29 van de honderd vergunningvoorschriften heeft overschreden en daar mee onnodig veel ver maling heeft veroor- O zaakt. O Het vlees van mosselen bevat, in tegenstelling tot wat vaak wordt beioeerd maar weinig choleste- rol De opvatting van gedeputeer de J. D. de Voogd: Stoppen met de promotie van Zeeland- Vakantieland in het buitenland en eerst maatregelen nemen om de topdrukte fatsoenlijk te reguleren, heeft een storm van uiteenlopende reacties doen opste- O ken. O Opnieuw begint Middelburg aan de nieuwe competitie als een to renhoge favoriet. De Middel burgse voetbalclub bruist trou wens toch van zelfvertrouwen. Zo zei trainer Paid Telussa: „Vrijdag spelen we een oefen wedstrijd tegen Ajax en we zullen aanval- O len." I E— (Van onze correspondent) PARAMARIBO - Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) heeft Suriname finan ciële steun toegezegd op voor waarde dat een zichtbare start wordt gemaakt met de sanering van de economie. De Nederland se minister wil pas een defini tieve beslissing nemen na over leg tussen Suriname, de EG en Nederland. Dat tripartite over leg kan plaatsvinden nadat de Surinaamse economie is door gelicht door een studiegroep van de EG, die door Suriname Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. per bos, SINGAPORE (GPD) - De re gering van Singapore wil af van de files op de wegen en de door auto's verstopte stadscentra. Naast de vig- nettenregeling op spitstij den voor het binnenrijden van de steden wil de rege ring het aantal ritten met zogenaamde 'weekeind-au to's' inperken. Dat zijn voer tuigen die alleen worden ge bruikt om de kinderen van school te halen, boodschap pen te doen of ritjes tijdens het weekeinde. Op werkdagen van 07.00 tot 19.00 uur en zaterdags van 07.00 tot 14.00 uur moet deze categorie auto's van de straat blijven. De wagens moeten een opvallende kleur hebben, wit of oranje, om ze van de andere te kun nen onderscheiden. Op over tredingen staan zware boe tes. Als compensatie betalen de eigenaren aapzienlijk min der auto- en wegenbelasting en vallen ze niet onder de quota-regeling. Deze houdt in dat de regering tevoren bepaalt hoeveel auto's er in een bepaalde periode mogen worden verkocht. zeifis uitgenodigd. De verwach ting is dat dit onderzoek begin volgend jaar zal zijn afgerond. In afwachting van dit aanpas singsprogramma wil Pronk al leen maar projecten financieren in de sectoren volksgezondheid en onderwijs. Wel moet van tevo ren overeenstemming tussen Nederland en Suriname zijn over het 'beleidskader' voor de sectoren. In mindere mate geldt dit voor steun aan het binnen land. Een regeringsplan dat in overeenstemming is met de wen sen van de bosnegerbevolking, kan op een soepele behandeling rekenen. Pronk: „Niks vertra gen. De steun aan het binnen land willen we juist versnellen, mits de gebieden daar toeganke lijk zijn natuurlijk". Pronk heeft gesproken met pre sident Shankar, vice-president Arron en een aantal ministers. Naar eigen zeggen heeft hij de Surinamers niets nieuws ver teld. Pronk: „Ik wil hier ter plek ke duidelijk maken dat een goed ontwikkelingsbeleid en een goed binnenlands, economisch beleid aan elkaar gekoppeld zijn. Er moet een goed en stabiel beleid gevoerd worden. Het heeft geen zin om in landbouw projecten te investeren als er door de scheve koersverhouding met het buitenland geen moge lijkheid tot export is. En het heeft ook geen zin om projecten binnen de formele economie te financieren als het geld weglekt naar de zwarte markt. Het is in niemands belang als deze econo mische situatie voortwoekert". Pronk wees erop dat geen enkel land in de wereld vooraf gega randeerd kan krijgen dat de kos ten van een aanpassingspro gramma gedragen worden door een ander land. „Behalve Suri name", betoogde Pronk, „maar er moet dan wel een duidelijke start met het aanpassingspro gramma worden gemaakt. Aan passen is pijnlijk. Maar uitstel ervan is nog veel pijnlijker". De Surinaamse regering heeft nog niet in het openbaar gerea geerd op de woorden van Pronk. Alleen de minister van finan ciën, Subhaas Mungra, wilde kwijt dat hij en minister Pronk op dezelfde lijn zitten. Mungra heeft Pronk gewezen op de po gingen die Suriname nu al on derneemt om het jaarlijkse be grotingstekort te verkleinen. Volgens Mungra is het tekort vanaf '88 al teruggebracht van 489 miljoen naar 375 miljoen gul den. Mungra: „Maar dat is nog steeds een miljoen gulden per dag. Dat is wel veel". HILVERSUM - Onder de overkapping van het station van Hilversum leest een man zijn krantje, wat onder deze overkapping voor het laatst is. Gisteren is begonnen met de sloop van het karak teristieke station, dat plaats moet maken voor een nieuw (foto Frans van der Linde/ANP) (Van onze correspondent) TOKYO - Ruim dertig Japanse politici hebben forse winsten gemaakt bij een nieuw beurs- schandaal. Het zou gaan om een bedrag van enkele honderden miljoenen guldens. Eén van de betrokken politici is oud-pre mier Yasuhiro Nakasone, die vorig jaar al in diskrediet raak te door zijn rol in de geruchtma kende Recruit-affaire. Vorige week arresteerde de Ja panse politie de directeur van de Koshin-groep, een vereniging van beursspeculanten. Hij wordt ervan beschuldigd door malversaties de beursprijzen te hebben beïnvloed. De zaak kwam aan het rollen tijdens een onderzoek naar de verdachte gang van zaken bij de overname door de Koshin-groep van een luchtsurveillancebedrijf. De handel in aandelen die aan deze overname voorafging, bleek dermate lucratief, dat een aantal politici op eigen naam of via hun secretaris besloten een graantje mee te pikken. Naar mate de prijzen door speculaties omhoog gingen, steeg ook het aantal op winst beluste politici, zodat uiteindelijk ruim dertig van hen zich van een snelle winst verzekerd zagen. Een aantal belangrijke politici is nauw betrokken bij de Koshin- groep. Eén van hen is oud-pre mier Yasuhiro Nakasone, die, naar verluidt, ruim zeven mil- PARIJS (AFP) - De wielerploeg Z van Greg LeMond heeft tij dens de Tour de France de beste (financiële) zaken gedaan. De Franse formatie, zowel winnaar in het individuele als het ploe- genklassement, verdiende met drie weken fietsen door Frank rijk bijna 2,5 miljoen franc, om gerekend 820.000 gulden. De nummer twee op de geldlijst, Carrera (met kopman Chiappuc- ci negen dagen in het geel) moest het met minder dan de helft doen: 382.000 gulden. Van de vier Nederlandse ploegen hield PDM (Gisbers) als nummer drie het meeste geld over: 301.000 gulden. Panasonic (Post) kwam uit op een bedrag van 171.000 gulden, Buckler (Raas) op 135.000 gul den. TVM (Priem) moest zich te vreden stellen met 51.000 gul den. De Spaanse Seur-ploeg eindigde als laatste in het klassement. De formatie van de afgestapte Ma- thieu Hermans fietste amper 9000 gulden bij elkaar. De volledige geldlijst: 1. Z: 820.000 gulden, 2. Carrera: 382.000, 3. PDM: 301.000, 4. Banesto: 249.000, 5. Once: 231.000, 6. RMO: 200.000, 7. Lotto: 182.000, 8. Panasonic: 171.000, 9. Buckler: 135.000, 10. Chateau d'Ax: 106.000,11. Ariostea: 89.000, 12. 7-Ele- ven: 70.000,13. Castorama: 61.000,14. Alfa Lum: 60.000,15. TVM: 51.000,16. Ryalcao: 50.000, 17. Helvetia: 46.000, 18. Histor: 39.000, 19. Weinmann: 32.000,20. Toshiba: 25.000,21. Kelme: 20.000. 22. Seur: 9000. MOSKOU (REUTER) - De Sov jetunie is bereid de krachtige raketmotor RD-170 te verkopen aan de Verenigde Staten om buitenlandse valuta binnen te halen en de banden aan te halen met het Amerikaanse ruimte vaartbureau. Dit heeft het weekblad „Aviation Week and Spance Technology" maandag gemeld. Het is voor het eerst dat de Sov jets hebben laten blijken dat de motor op zichzelf te koop is, al dus het blad. De RD-170 is moge lijk de krachtigste motor ter we reld. Hij kan voor tien vluchten gebruikt worden en is in staat een commerciële lading te lan ceren van 100 ton. (Advertentie) joen gulden aan de groep betaal de voor 100.000 aandelen. Een maand later kocht Koshin ze weer terug voor bijna negen mil joen gulden. Nakasone was vorig jaar één van de grootste afnemers van aande len in de firma Recruit. Dit be drijf verkocht aandelen vóór ze de beurs opgingen onder voorde lige voorwaarden aan politici en invloedrijke zakenmensen in de wetenschap dat ze na plaatsing op de beurs flink in waarde zou den stijgen. Het daaropvolgende 'Recruit- schandaal' ontwikkelde zich tot het grootste naoorlogse politie ke schandaal in Japan en leidde uiteindelijk tot het aftreden van premier Takeshita. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens hel nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm /o in huis U hoelt alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus 4 weken voor één tientje en één riks! (««'"k I PC Plaats: Tel Ik wil de PZC 4 weken lang (y kunt deze bon zonder [voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M19A Statie 4380 VB Vlissingen f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1