7a anDijke Oliver North krijgt een nieuw proces Beslag op verdwenen miljoenen Scar gill IRA-bom in beurs Londen "Al het nieuws van hier tot Tokyo? JA Verwoestte artillerie Zeeuwse hoofdstad? Sovjetunie verscherpt controle aan westgrens Kabinet moet sociaal plan maken Zorgen over reorganisatie In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Jan Raas is toe aan een ronderenner Uw computer defect?? Meca Zonnig zomerweer rr 33e jaargang no. 170 aterdag 21 juli 1990 AKANT/ELAND oor 2 december een hereniging Blokkade Hypotheek Uitvinders Zeelandbrug Mosselen NAC Kan snel worden gerepareerd. PZC giddagtemperatuur 27 graden. Van middag een afkoelend noordwesten Kindje. Zonnig en enigszins heiig weer. CARAVAN ACCESSOIRES-SUPERMARKT Uitgebreide collectie campingmeubelen o.a. dealer van: Lafuma, Marco en Lallemand Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100 - 1 14 40 olitiebonden dreigen met acties EN HAAG (GPD) - De politie- onden willen dat het kabinet tot 100 miljoen gulden be- chikbaar stelt voor een sociaal lan. Het plan moet afspraken «vatten over de gevolgen van e reorganisatie bij de politie, 'ooral moet duidelijk zijn hoe eze gevolgen worden opgevan- en. Als daarover in september een duidelijkheid komt, vol- ener acties, zo dreigen de poli ebonden ACP en NPB. ;et is de bedoeling ons land op e delen in 25 regionale politie- 'orpsen. Dan verdwijnt het on derscheid tussen rijks- en ge meentepolitie. n verband met deze groots cheepse reorganisatie dringen e Algemeen Christelijke Poli- iebond (ACP) en de Nederland- Van onze correspondent) OST-BERLIJN - Het parie ent van de DDR, de Volkskam er heeft vrijdag een motie veggestemd om de DDR nog oor de verkiezingen samen te aten gaan met de Bondsrepu- liek. De CDU van Lothar de laizière stemde samen met de DS, de opvolger van de com- unistische partij, tegen de otie. e CDU heeft zich daarmee te en de coalitiegenoten SPD en ie liberalen gekeerd, die wel een ansluiting voor 2 dcecember ilden, om op die manier vol- ens de Westduitse kieswet mee edoen aan de verkiezingen. Dat ou het einde betekenen van de kleine groeperingen die alleen •p DDR-gebied stemmen heb ben en die de vijfprocent drem pel van de Bondsrepubliek nooit balen. se Politiebond (NPB) al een half jaar aan op een sociaal plan. Zij maken zich zorgen omdat nog steeds geen geld beschikbaar is gesteld voor de sociale maatre gelen van de reorganisatie, zoals her- en bijscholing en verhuizing van politie-agenten. „Het kabinet beseft kennelijk niet dat een fatsoenlijke werkge ver bij een reorganisatie altijd een sociaal plan voorlegt aan de LIMOGES - Wanneer haalt Jan Raas dan toch een publi citeit trekkende kopman bin nen? Die vraag dringt zich op, nadat de ploegleider uit 's-Heerenhoek deze Tour her haalde wat hij met zijn for matie al jaren doet: het beha len van een aantal ritzeges, verder heerst er een diepe stilte. Zelfs Nederlands vierde wiele- requipe, die van Cees Priem, heeft voor een stuntje gezorgd deze Tour de France. Niet door goede resulaten, maar door het binnenhalen van de Rus Konisjev, een renner voor een rondeklassement. Nu Raas nog, lijkt het, al blijft de Zeeuw stoïcijns onder alle vragen in die richting. Zijn verweer blijft echter ver stoken van sterke argumen ten. „Niet te krijgen", bijvoor beeld, gaat niet op. Ingewij den weten dat er nog drie mil joen over is voor de aankoop van een ronderenner. Sponsor Buckler is, in tegenstelling tot Kwantum en Superconfex, een internationaal bedrijf, (zie pagina 30) Jan Raas: blijven lachen (foto Cor Vos) bonden", zegt AC P-woord voer der Kruizinga. Als na de zomer vakantie nog niet duidelijk is hoeveel geld het kabinet over heeft voor een sociaal plan, zul len de bonden zich hard opstel len. „In ieder geval zal het dan zo zijn dat de ministers hun reorganisa tie op korte termijn niet kunnen realiseren. Daar zullen wij een blokkade voor opwerpen", aldus voorzitter Leen van der Linden van de NPB. Met de reorganisatie is 450 mil joen gulden gemoeid. Daar kan volgens de politiebonden best wat af voor een goed sociaal plan. Daarnaast willen de bon den dat er een seniorenregeling wordt getroffen voor politiemen sen van 55 jaar en ouder, die zon odig op een nette manier ver vroegd moeten kunnen uittre den. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Kolonel Oli ver North, de hoofdrolspeler in de Iran-Contra affaire zal een nieuw proces krijgen nu het hof van beroep zijn veroordeling gedeeltelijk ongedaan heeft ge maakt. North was veroordeeld omdat hij met geheime documenten van de Nationale Veiligheids raad had geknoeid. Sommige waren veranderd, andere vernie tigd. North heeft dat bekend tij dens zijn roemruchte optreden voor de Iran-Contra commissie van het congres in de zomer van 1987. Maar voor zijn getuigenis voor de Iran-Contra commissie had North immuniteit bedon gen. Daarom mocht die bekente nis van North niet als bewijs worden gebruikt in zijn proces. Het hof van beroep is er niet ze ker van dat de getuigenis van North toch een rol heeft ge speeld bij zijn veroordeling. De rechter in het proces North heeft volgens het hof bij zijn instruc ties aan de jury onvoldoende op gewezen dat informatie van de Iran-contra hoorzittingen bui ten beschouwing moest blijven. Ook wil het hof weten of getui genverklaringen tegen North niet door de hoorzittingen waren beinvloed. Een lagere rechter moet nu eerst een hoorzitting houden om vast te stellen of en in hoeverre de Iran-contra hoorzittingen een rol hebben gespeeld bij zijn pro ces, en een factor zijn geweest bij zijn veroordeling. Dat geldt dan met name voor ge tuigen die tegen North zijn opge treden. De .rechter moet heel nauwkeurig nagaan of datgene wat getuigen verklaren bein vloed was door de Iran-Contra hoorzittingen. North werd op 4 mei veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenis straf en 150.000 dollar (ongeveer 300.000 gulden) boete wegens het vervalsen en vernietigen van bewijs en het aannemen van steekpenningen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ IVan onze correspondente LONDEN De Britse mijnwer kersleider Arthur Scargill werd gisteren (vrijdag) gepresen teerd met een schriftelijk bevel dat hem de toegang tot bankre keningen in Sheffield, Dublin en Wenen ontzegt. Op die bank rekeningen zouden zich „Scar- gills verdwenen miljoenen" be vinden. Eerder had het bestuur van de Britse mijnwerkersbond (de NUM) besloten bondspresident Scargill en secretaris-generaal Peter Heathfield gerechtelijk te vervolgen. Het zal, volgens onaf hankelijk juridisch advies, de enige manier zijn beslag te leg gen op de geschatte vijf miljoen gulden die de rekeningen bevat ten. Het bedrag is afkomstig uit Oost-Europa en zou bestemd zijn geweest voor de Britse mijn werkers tijdens hun jaarlange staking. Dat is tenminste de in druk van het NUM-bestuur. Mijnwerkerspresident Scargill zegt dat het bestemd was voor „internationale acitiviteiten". VLISSINGEN - Gerrit J. Zwanenburg, oud-bergings- officier van de Koninklijke Luchtmacht, heeft voor eni ge opschudding gezorgd door vraagtekens te zetten bij de vaststelling dat Mid delburg op 17 mei 1940 van uit de lucht is verwoest. In Duitse archieven is tot op heden niets teruggevonden wat wijst op een systema tisch luchtbombardement zoals steeds in de oorlogsge- schiedschrijving is vermeld. Zwanenburg houdt rekening met de mogelijkheid dat veel artillerievuur van bij Lewe- dorp opgesteld Duits ge schut is aangezien voor aan vallen door vliegtuigen. Woordvoerder Hans Tuyn- man van de Walcherse oor- logsdocumentatiegroep '39-'45 heeft nu ook twijfels over het 'systematisch bom barderen' van de Zeeuwse hoofdstad. De Duitse artille riebeschieting bij Lewedorp is bij later onderzoek veel he viger gebleken dan aanvan kelijk was aangenomen. (Zie pagina 7) Het mysterie van de verdwenen miljoenen houdt de Britse pers, justitie en mijnwerkers al enkele maanden bezig. Een gerechte lijk onderzoek naar de financiële staat van de mijnwerkersbond ontkrachtte de geruchten dat de mijnwerkersleider de financiële hulp uit Moskou gebruikt zou hebben om er de hypotheek van zijn huis mee af te betalen. Advo caat Gavin Lightman vond wel aanwijzingen van financieel wanbeheer en manipulatie. Lightman raadde het vakbonds- bestuur aan z'n president voor de rechtbank te dagen, waartoe woensdag unaniem besloten werd. Het is voor het eerst in de rijke Britse vakbondsgeschiedenis dat dergelijke stappen genomen worden. Scargill, die als een van de machtigste Britse vakbonds leiders gold, noemde de op han den zijnde procedures „com pleet gestoord". Opmerkelijk is de snelheid waarmee de loyali teit van de mijnwerkers voor „King Coal" aan het afnemen is. Het vermoeden van de mijnwer kers dat hen tijdens de staking van 1985-1986 financiële hulp onthouden is, is hier debet aan. Duizenden gezinnen staken zich destijds in de schulden die nog steeds niet afgelost zijn. Sinds de staking zijn honderdduizend mijnwerkers ontslagen. Op de suggestie dat Arthur Scargill wellicht naar een andere baan uitziet zei de vakbondsleider: „Wat wil je dan dat ik ga doen? Een patatzaak beginnen?". Er zijn mijnwerkers in Groot- Brittannië die hem het bakvet niet eens gunnen. (Van onze correspondent) LONDEN - Scotland Yard zegt er vrijwel zeker van te zijn dat de bom die vrijdag ontplofte in het Londense beursgebouw het werk was van de IRA. De aan slag veroorzaakte alleen mate riële schade omdat tevoren was geattendeerd op de explosie. In totaal zijn acht telefonische waarschuwingen ontvangen van een man die zei namens het Ierse verzetsleger te spreken en een IRA-code gebruikte. Het was voor het eerst in de hui dige JRA-campagne in Groot- Brittannië dat aan de aanslag een waarschuwing voorafging. Bij militaire doelen is dat onge bruikelijk. Er is de IRA en vooral diens politieke partij echter veel aan gelegen om civiele ongeluk ken te voorkomen. De aanslag op het 23 verdiepingen tellende beursgebouw is de tweede bin nen een maand op een burger doel in Londen. In juni explo deerde een IRA-bom in de Con servatieve Carlton Club waarbij een man ernstige verwondingen opliep. De aanslag van gisteren gold naar de maatstaven van het verboden Ierse Republikeinse Leger als een succes omdat het „het commerciële hart van het Britse establisement" raakte. Verwacht wordt dat het aantal aanslagen op burger- of politie ke doelen zal toenemen. Een re den voor die taktische verande ring is dat aanslagen op militai re doelen riskant zijn en regel- De uitvinders Robin Bijland en Frans Veldman hebben een af doend middel gevonden tegen computervirussen. Ze zeggen dat iedere personal computer met hun vinding volstrekt im muun gemaakt kan worden tegen elke C aanval van virussen. w De Zeelandbrug wordt op zijn vroegst in 1999 tolvrij. De NV Provinciale Zeeuwse Brugmaat- schappij PZBMmoet de lening terugbetalen aan de provincie. Veelvuldige gebrui kers krijgen een voor- Q delige 40-rittenkaart. J7 In de eerste weken van het sei zoen brachten kwekers 13,6 mil joen kilo mosselen naar de vei ling in Yerseke. Ze zijn zeer goed van smaak en kwaliteit. Waar schijnlijk is de enorme aanvoer van tijdelijke C aard. I w De oefensessies van betaalde club in Zeeland zijn in volle gang. Gisteren speelde NAC zijn tweede duel. Met John Karelse in het doel werd Wemeldinge, de club waarvoor Karelse ooit uit kwam, met 8-0 terugge wezen. MVV versloeg O 1 Yerseke met 1-9. O I MOSKOU (AFP) - De controle langs de westelijke grens van de Sovjetunie zal „tijdelijk" wor den verscherpt, om de ontwik keling van de smokkel in le vensmiddelen en consumptie goederen naar het buitenland tegen te gaan. Dit heeft Sovjet premier Nikolaj Ryzjkov vrij dag voor de televisie verklaard, Ryzjkov zei dat hij de situatie van voor september 1988 terug wil, toen de grenscontrole voor het eerst in decennia werd ver soepeld. Het gaat om een tijdelij ke maatregel die van kracht blijft totdat de grensposten be ter technisch zijn uitgerust, al dus de premier. De smokkel is toegenomen als gevolg van de enorme prijsver schillen tussen produkten die in de Sovjetunie en in het buiten land worden verkocht. Dit feno meen heeft de ernstige tekorten, die ook vroeger al bestonden, al leen maar doen toenemen, aldus Ryzjkov. Hij gaf het voorbeeld van de Sov jet-Poolse grens in Mostiska, waar onlangs douanebeamten in 24 uur tijd 52 televisietoestel len, 144 wasmachines, 12 koel kasten, 150 naaimachines, 3.000 liter vodka, meer dan 600 kilo to matensaus en 200 kilo chocola in beslag hadden genomen. Al deze goederen zijn niet voldoende voorradig in de Sovjetunie om aan de vraag op de binnenlandse markt te beantwoorden. De re gering heeft de uitvoer van de meeste van deze produkten vo rig jaar dan ook verboden. Advertentie AUTOMATISERING Segeersstraat 83 4331 JM Middelburg (Advertentie) matig falen, zoals bleek bij de moord op de twee Australische toeristen in Roermond. Na twin tig jaar IRA-gewelddaden zijn Britse militairen bovendien alert geworden op terreuracties en zijn de inlichtingendiensten erin geslaagd een steeds grotere greep te krijgen op de activitei ten van de Ierse guerrilla. Niet alleen vormen burgers een ge makkelijker doelwit, ze garan deren de IRA bovendien meei publiciteit (foto EPA) In uw regionale dagblad slaat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoelt alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks m de bus 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (k'csink Naam: Adres: Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1