Anderson valt aan na komst Konisjev Randstad moet meer woningen bouwen in stedelijke gebieden Geslaagde noodlanding op Schiphol Einde aan voorkeursbeleid LOTA na pressie van Dales Britten vinden gen die de sexe bepaalt "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." JA McDonalds biedt aan werklozen te plaatsen Maatregelen Alders om autogebruik te beperken In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Voortdurend veranderende meubelexpositie! ■MKHHHHnnHHBHWHHiiMHi Zomers 033e jaargang no. 169 l/rijdag 20 juli 1990 redikant in ioemenië vermoord Bedrijven Uitgever Asterix overleden WM.r Minder graan Coloradokever Vakantiedrukte Van Rijswijk Runderen 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Zonnig en warm. Middagtemperatuur rond 25 graden. Zwakke wind, eerst zuidwest, later noordwest tot noord. ouwen binnen bereik van bus Hen HAAG (GPD) - De rijks- jverheid zal voor de bouw van lijksgebouwen, onderwijsin- (tellingen en ziekenhuizen al leen nog plaatsen kiezen die loed bereikbaar zijn met open laar vervoer en de fiets. Dit (oornemen is neergelegd in een losenoemd Werkdocument dat Riders gisteren namens het ka- linet aan de Kamer heeft gezon- len. Alders wil vestigingen aan Inelwegen tegengaan om het Irivé-autogebruik te ontmoedi- len. Het Werkdocument is een uit- fcerking van de Vierde nota juimtelijke ordening, het Natio- l)EN HAAG (ANP) - De 36-jarige Hongaarstal ige hervormde pre- Jlikant Istvan Kulcsar uit Mi lieu in Roemenië is woensdag Lermoord. Zijn lijk werd gevon- Hen in een vuilnisvat bij het sta tion van Baia Mare. Dat is in |iringen van de hervormde kerk i Hongarije vernomen. Kulcsar was woensdagmorgen lit Mineu vertrokken naar het Itation van Baia Mare, waar hij le trein naar zijn geboorteplaats (iilde nemen. Daar wilde hij het n'af van zijn onlangs overleden |choonzuster bezoeken. Binnen de Hongaarse hervorm de kerk wordt vermoed, dat Kulcsar het slachtoffer is gewor- van nationalistische Roe- uenen, die vrezen, dat de Hon- Igaarse minderheid in Roemenië |streeft naar afscheiding van 'ranssylvanië, de rijkste provin- van Roemenië. naai milieubeleidsplan en het Structuurschema verkeer en vervoer. In al deze stukken werd aangekondigd dat het vesti gingsbeleid meer zou worden af gestemd op openbaar vervoer- voorzieningen om zo het autorij den, en daarmee de milieuver vuiling, terug te dringen. Het be leid moet op basis van het Werk document, waaraan ook ge meenten en provincies mee werkten, in 1991 van start gaan. Volgens Alders kan het in het Werkdocument uitgezette be leid alleen slagen door een goede samenwerking tussen rijksover heid, provincies en gemeenten. Daarnaast zullen projectont wikkelaars, beleggers, bedrijven en instellingen zelf mee moeten werken. Overleg en voorlichting moeten hen daartoe overhalen, aldus de bewindsman. Uitgangspunt is het zorgvuldig selecteren van vestigingsloka- ties op bereikbaarheid per open baar vervoer en fiets zodat het autogebruik afneemt. Vestiging zal volgens Alders moeten wor den tegengegaan op die plaat sen waardoor dat effect niet op treedt. Naast het bouwbeleid van de rijksoverheid kondigt de minis ter een gerichte besteding van BORDEAUX - Het lijkt wel of Phil Anderson de laatste ja ren een bijzondere reden no dig heeft om hard te fietsen. Gisteren koos de kopman van de ploeg Priem in de Tour-rit naar Bordeaux de aanval, na dat bekend was geworden dat Dimitri Konisjev was aange trokken door TVM. De 24-jarige Rus moet Ander son opvolgen als kopman bij TVM, omdat de Australiër die rol niet naar wens vervult. An derson komt daarmee terecht in een knechtenrol. De aanval van Anderson, met zes andere coureurs, onder wie de Raas-renners Frans Maas- sen en de in Goes wonende Gerrit de Vries (zevende in het jongerenklassement), liep ech ter op niets uit omdat er ach ter deze groep hard werd ge koerst. Breukink pakte 18 seconden terug op LeMond en passeerde Delgado in het algemeen klas sement van de Tour de Fran ce. Breukink staat nu derde, (zie ook pagina 19) Phil Anderson koos vergeefs het offensief (foto Cor Vos) rijksgelden voor wegen en open baar vervoer aan voor die plaat sen welke in de nu gekozen filo sofie het best scoren. Dat geldt ook voor de besteding van gel den ten behoeve van fietspaden en dergelijke. Om het bouwen op ongewenste lokaties tegen te gaan wil het rijk streekplannen op dit aspect streng gaan toetsen. Indien no dig zal er bezwaar worden ge maakt. Financiële middelen voor planvorming in open ruim ten, woon-werklokaties. bestrij ding van bodemvervulling en ge luidhinder zullen ingezet wor den voor die lokaties waar vol gens het Werkdocument het best gebouwd kan worden. Gemeenten zullen, aldus Alders, per bestemmingsplan moeten aangeven welke bedrijven voor welke lokaties in aanmerking komen. In de plannen zullen ook regels voor een vestigingsbeleid van publieke voorzieningen op genomen moeten worden even als parkeernormen en bereik baarheidsprofielen. De gemeen telijke verkeers- en vervoers planning moet zich richten op die vestigingslokaties voor be drijven en instellingen waardoor autogebruik wordt ontmoedigd. Ook het gronduitgiftebeleid, in vesteringen in openbare ruim ten en gemeentelijke program ma's om weg- en railgeluid aan te pakken zullen het nu uitgezet te beleid moeten ondersteunen. Tussen rijk, provincies en ge meenten zal een afstemming moeten plaatsvinden bij het be leid ten aanzien van verkeer en vervoer, inclusief het parkeren. Volgens Alders is er met een ge coördineerde inzet van alle be leidsinstrumenten en goed over leg tussen alle betrokkenen veel succes te boeken. (DEN HAAG (GPD) - De woning behoefte in de Randstad zal de (komende jaren zoveel mogelijk (binnen de steden opgevangen Loeten worden. Tussen 1995 en |2015 gaat het daarbij om 500.000 (woningen. Dit staat in een amb telijk advies aan minister Al- Iders (VROM). De bewindsman I kreeg het stuk 'De Randstad op Iweg naar 2015' gisteren aange- I boden. Doel van het beleid is het (autogebruik terug te dringen. (Bereikbaarheid per openbaar vervoer en fiets moeten maatge vend zijn bij te zoeken bouwlo caties. I PARIJS (AFP/ANP) - De peetva- I der van de Franse strips, Geor- (ges Dargaud, uitgever van on- I der andere de striphelden Aste- |rix en Lucky Luke, is woensdag (op "9-jarige leeftijd overleden. Dargaud gaf zijn eerste stripboe- ken uit in het begin van de jaren vijftig. Hij boekte in de loop der jaren successen met vele strips, waarvan Asterix, Lucky Luke, I Olivier Blunder en Leonardo de bekendste zijn. Het ambtelijk advies kwam op dezelfde dag dat Alders bekend maakte dat de rijksoverheid in de toekomst ten behoeve van voorzieningen waar zij zelf direct bij is betrokken alleen nog plaat sen zal kiezen die goed bereik baar zijn met openbaar vervoer en de fiets. - Volgens het ambtelijke advies inzake de woningbouw in de Randstad zijn 250.000 woningen nodig voor de groei van de bevol king in het gebied. De rest van de behoefte ontstaat door de wens om ruimer te wonen. In het advies wordt een aantal poten tiële bouwplaatsen aangegeven waarbij keuzes nodig zijn: - Amsterdam: uitbreiding in oostelijke of zuidwestelijke rich ting, - Den Haag-Rotterdam: een bundeling van beide steden in een supergewest (al dan niet via een verbinding tussen Zoeter- meer-oost en Rotterdam-oost) of een gescheiden ontwikkeling met uitbreiding van Den Haag voor de kust en van Rotterdam in de richting Barendrecht- Smitshoek, - Utrecht: uitbreiding zoeken dicht tegen de stad aan met als 'probleem' de glastuinbouw rond Vleuten-De Meern. DEN HAA<jt (GPD) - McDo nald's wil meewerken aan de uitvoering van het Socia le Vernieuwingsbeleid. De hamburgergigant wil met de gemeenten, waar zijn res taurants staan, voor de ko mende vijf jaar afspraken maken over de plaatsing van werklozen uit de doel groepen van het Sociale Vernieuwingsbeleid. Perso- neelsmanager R.J. de Vries van McDonald's Nederiand B.V. schrijft dit in een brief aan voorzitter J. Schaefer van de Interbestuurlijke Projectgroep Sociale Ver nieuwing. Volgens De Vries zijn er mo menteel 4.600 mensen in de 59 Nederlandse vestigingen van McDonald's werkzaam. De hamburgergigant ver wacht rond 1995 honderd restaurants in Nederland te hebben. Mede als gevolg van de uitbreidingsplannen zul len er in de komende vijfjaar 4.000 nieuwe arbeidsplaat sen bijkomen. McDonald's wil nu met de gemeenten, die meewerken aan de Sociale Vernieuwing, overleg over plaatsing in zijn bestaande en nieuwe restau rants van mensen uit de groepen die in de Sociale Vernieuwing bijzondere aan dacht krijgen. De Vries zegt behalve voor mensen uit et nische minderheidsgroepe ringen en voor langdurig werkloze jongeren, ook mo gelijkheden te hebben voor herintredende vrouwen en oudere werklozen. De Vries meldt verder dat McDo nald's bezig is om een pro gramma, Mc Jobs, op te zet ten om gehandicapten een arbeidsplaats te bieden. SCHIPHOL (GPD) - Een Fokker 27 Friendship van de Britse luchtvaartmaatschappij Air UK, maakte gisteravond om half negen een noodlanding op Schiphol. De geslaagde landing ging gepaard met rook- en stofwolken. Het toestel had problemen met het rechter landingsgestel, dat tijdens de noodlanding zwaar beschadigd werd. Geen van de 17 passagiers en 4 bemanningsleden raakte gewond. De Fokker Friendship zou rond 19 uur hebben landen, maar bij nadering van Schiphol merkte de gezagvoerder dat het rechter landingsgestel niet vergrendeld kon worden. Op de luchthaven werd direct groot alarm geslagen: brandweer, ambulances en het Slotervaartziekenhuis werden in paraatheid gebracht. Alleen de brandweer moest even in actie komen toen na het breken van het landingsgestel een vleugeltip het asfalt van de baan raakte en een brandje uitbrak. Het vliegtuig was afkomstig van Stanstead bij Londen. De vlucht wordt vier keer per dag op Schiphol uitgevoerd. Toen cap tain Des Holtcroft had doorgegeven dat het landingsgestel niet sloot, werd hij door de verkeerstoren naar de zogenaamde hol ding area's gedirigeerd, waar het vliegtuig kon rondcirkelen om brandstof kwijt te raken. Direct na de landing sprongen de passa giers en bemanningsleden uit het toestel, een hoogte van onge veer anderhalve meter. Niemand liep daarbij letsel op (foto P. Vreeswijk!ANP) ARNHEM (GPD) - De organisa tie Lagere Overheden tegen Apartheid (LOTA) adviseert ge meenten in Nederland het voor keursbeleid voor bedrijven die geen economische banden met Zuid-Afrika hebben, op te ge ven. Volgens het dagelijks be stuur van de LOTA heeft het geen zin dit beleid voort te zet ten nu minister Dales van bin nenlandse zaken namens de re gering heeft beslist dat raadsbe sluiten volgens het economisch voorkeursbeleid zullen worden vernietigd. Volgens vice-voorzitter G. Velt- huizen van LOTA, ook wethou der van de gemeente Arnhem, is Dales „vrij onfatsoenlijk ge weest" door in een brief aan de 24 gemeenten die bedrijven wil len bevoordelen die géén ban den hebben met Zuid-Afrika te eisen dat ze dit beleid voor 16 september intrekken. Volgens hem is toegezegd is dat deze zaak in goed overleg zou worden besproken, „Er zou aan het ein de van deze maand nieuw over leg zijn en dan komt opeens deze brief'. Ondanks dit constateert Velt- huizen namens de LOTA dat het nu geen zin heeft voor gemeen ten tegen de wil van de regering in te blijven gaan. ..Het. ministerie is zo bot in haar standpunt dat we het opgeven. Je blijven verzetten is een heillo ze weg. We zullen dan ook op houden met het gelamenteer over nieuwe formuleringen voor het voorkeursbeleid. Het is na tuurlijk niet moeilijk om eigen wijs te blijven, maar als je dat doet stel je weer een hele machi nerie in werking". Velthuizen verwacht niet dat dit tot een be vredigend resultaat zal leiden. „Persoonlijk beschouw ik dit wel een beetje als een neder laag". Hij stelt wel dat gemeenten het recht blijven behouden om pro- dukten te boycotten die afkom stig zijn van bedrijven die ban- i >*n ■M -v Het gebruik van de Nederlandse akkerbouwgrond is dit seizoen veranderd ten opzichte van het vorige. Dat hangt nauw samen met de problemen in de akker bouw. Zo is de opper vlakte granen flink ge- C daald. w WKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM In de buurtschap Absdale bij Hulst zijn honderden colorado kevers gesignaleerd. Het onge dierte kan in korte tijd een aard appelveld kaalvreten. Tot nu toe is er volgens deskundi gen geen sprake van O een ramp. I O Het komend weekeinde kan Zee land een grote toeloop van vakantiegangers verwachten. Door de Pinkster-chaos hebben politie en recreatie-onderne mers hun lesje geleerd. Met name wildkampe- C ren wordt bestreden. I w Er is weinig terechtgekomen van de voortrekkersrol die Joke van Rijswijk hoopte te vervul len. De blinde oud-atlete dacht met goede prestaties de sport beoefening onder blinden te sti- muleren. De animo valt vooral onder blin- O de vrouwen tegen. cl w I (Van onze correspondente) LONDEN - Britse onderzoeks- deskundigen verwachten dat veeteelthouders binnen vijf jaar met een injectie het ge slacht van de nakomelingen van hun stamboekvee zullen be palen. Wetenschappers in Lon den menen ontdekt te hebben waarom een man een man en een vrouw een vrouw wordt. Dokter Peter Goodfellow van het Imperial Cancer Research Fund spreekt in het tijdschrift 'Nature' van een doorbraak die het einde kan betekenen van de veeteelt zoals die tot nu toe beoefend is. Goodfellow en zijn collega's hebben tien jaar ge zocht naar de erfelijkheidsfactor die ze tenslotte indentificeerden als een miniscuul fragment (één- duizendste deel) van de Y-chro- mosoom. Alle mannelijke eigen schappen zouden hierdoor wor den bepaald. Deskundigen van een medisch onderzoekscentrum elders in de Britse hoofdstad troffen eenzelf de factor bij muizen aan. Als de erfelijkheidsfactor die alle zoog dieren bij zich dragen, zich acht weken na bevruchting ontwik kelt, is de vrucht die van het mannelijk geslacht. Bij em bryo's van de vrouwelijke sekse ontwikkelt de gen zich niet. Boeren zullen waarschijnlijk in de toekomst in staat zijn van te voren een keuze te maken voor mannelijke runderen vanwege het vlees, of vrouwelijke voor de melk. Verwacht wordt dat verdere ex perimenten op muizen voor het eind van het jaar zullen bevesti gen dat de erfelijkheidsfactor die het mannelijk geslacht be paalt inderdaad gevonden is. Waarmee de vraag die Rex Har rison destijds in My Fair Lady stelde: „Waarom kan een vrouw niet zo zijn als een man" einde lijk beantwoord is. Advertentie den hebben met Zuid-Afrika. LOTA is echter wel bereid ge meenten die, ondanks het ad vies van het dagelijks bestuur de zaak op te geven, door willen blijven gaan met het voorkeurs beleid, alle steun te verlenen. De LOTA heeft zich nu voorgeno men democratische structuren die nu zijn ontstaan in Zuid-Afri ka te steunen als alternatief voor het voorkeursbeleid. Er zal worden geprobeerd om het ministerie voor ontwikke lingssamenwerking van degelij ke adviezen te voorzien, zodat er in de toekomst financiële steun op tafel komt voor belangrijke basisgroepen in Zuid-Afrika. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. u hebt 'm zo in huis. u hoeft alleen maar te bellen Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 'IIIIIC .Itlllllk Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC j 4 weken lang j voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen).. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 wêêêêêêêêêhkêk^ÊM MH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1