PZC Ander gezicht Kleine Markt Tentoonstelling over make-up Compressoren op reis Fokloregroep uit Israël op bezoek in Vogelwaarde W ater schapsbestuur wil verhoging heffing verontreiniging Nieuwe opzet fokveedag succes streek donderdag 19 juli 1990 S12 Eerste in Zeeland ZIERIKZEE Viswedstrijd - Slechts 18 van de 51 Oosterscheldevissers slaagden er op de binnenwater wedstrijd aan de kreken te Ou- werkerk in enige buit aan de haak te slaan. Autopuzzeltocht - Een Zeeuwse cultuur op avonden in Yerseke Autowielen gestolen Diefstallen uit auto's Schouwen Standwerkers Toekomst in T er neuzen BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole in Burgh- Haamstede is tot en met 18 au gustus een tentoonstelling te zien over make-up. 't Is niet alleen een verzameling van foto's, bezoekers kunnen ook een tekening inkleuren en dia's bekijken. Een expositie voor jong en oud, vindt A. van der Wiel van de Bewaerscho le. Op een aantal panelen belicht de maker van de tentoonstel ling, het landelijk ondersteu ningsinstituut voor kunstzin nige vorming in Utrecht, de ge schiedenis van de make-up, van de oudheid tot nu. Verf raaien van het uiterlijk is be paald geen moderne uitvin ding, zo blijkt uit de foto's, het wordt al sinds mensenheuge nis gedaan. Zij het dat de schoonheidsidealen van tijd tot tijd veranderen. De medewerkster van de Be waerschole vertelt dat het op een nog nader vast te stellen aantal zaterdagen mogelijk zal zijn, opgemaakt te worden. Tijdens de Ringdagen in Haamstede is dat in ieder ge val mogelijk, waarmee de link tussen Ringdagen en de Be waerschole naar haar zeggen is gelegd. De expositie is dage lijks behalve zondag te zien van 13.30 tot 16.60 uur. De compressoren worden op de vrachtwagen gehesen (foto Pieter Honhoff) ZIERIKZEE - Vanuit Zierik- zee zijn woensdag twee enor me perslucht-installaties (compressoren) via Antwer pen op transport gegaan naar Syrië. De bij Airpack Nederland bv te Zierikzee geconstrueerde apparaten gaan dienst doen als leverancier van lucht- energie bij een aardgaswin ning-project in een woestijn gebied, niet ver van de Euph- raat, zo'n vijfhonderd kilome ter ten oosten van Damascus. Een van de elk vier meter bre de installaties is vijf meter lang, de andere zeven meter. De compressoren worden in Antwerpen in kisten verpakt. Eind deze week worden de perslucht-installaties op op leggers over de weg naar het Verre Oosten vervoerd, waar ze volgens een woordvoerder van Airpack over omstreeks een maand arriveren. Met. de Syrische opdracht voor het Zierikzeese bedrijf was een bedrag van een miljoen gul den gemoeid. VOGELWAARDE - De volks dansgroep Hava Naguila uit Vo gelwaarde ontving woensdag avond de Israëlische folklore- groep Hora Nahariya. De groep, bestaande uit 36 dansers, muzi kanten en zangers, verblijft tot en met 26 juli in Vogelwaarde en verzorgt op woensdag 25 juli twee concerten in Kloosterzan- de. De overige dagen concerteert de groep elders in het land en in het buitenland en worden er toeris tische bezoeken gebracht aan Hulst, Terneuzen en Amster dam. In verband met het drukke programma vindt de officiële ontvangst door burgemeester A. A. L. G. M. Kessen pas plaats op 25 juli, de dag voor het vertrek. Op die woensdagavond wordt van 19.15 uur tot 19.45 uur een kort optreden verzorgd op het Hof te Zandeplein in Klooster- zande. Om 21.00 uur begint er dan een gala-avond in het club gebouw van Hava Naguila, Hoe ve La Salette in Vogelwaarde, met een groot optreden van de Israëlische groep. De groep uit Tel Aviv bezoekt Vogelwaarde in het kader van een cultureel uitwisselingspro gramma met Nederland. Het is Winnaar werd G. Verhoek met 420 punten. De verdere uitslag is: 2. J. C. Berrevoéts, 355: 3. G. Schip pers, 330; 4. R. van den Dikkenberg, 275; 5. P. van Leeuwen, 55. De finale is vrijdag' 20 juli bij de loswal van Cebe- co in Zierikzee. de bedoeling dat de groep uit Vo gelwaarde op korte termijn een tegenbezoek aan Israël brengt. Volgens Otto Vosveld, voorzit ter van Hava Naguila, kreeg de Israëlische groep pas na een strenge selectie door de regering aldaar toestemming om naar Nederland af te reizen. „Op die manier probeert de Israëlische ministerie van Cultuur de kwali teit van het gebodene op een zo hoog mogelijk peil te houden. Hora Nahariya heeft op die ma nier op diverese concoursen al hoge ogen gegooid." groep mensen uit Hulst onder de naam WJFRV houdt vrijdag 27 juli een autopuzzelrit. De tocht die een wat toeristisch karakter heeft, is bedoeld voor beginners en daarom niet moeilijk. Er kan worden ingeschreven van 17.00 uur tot 19.00 uur in Café Sjalet te Hulst. De rit begint tussen 19.00 uur en 20.00 uur. YERSEKE - In Yerseke wordt op twee donderdagen in augus tus een culturele avond gepre senteerd in het gebouw De Ha ven. Donderdag 16 augustus en donderdag 23 augustus wordt een oude film vertoond over Yer seke in vroeger tijden. De nog niet zo bekende film wordt begeleid door gesproken commentaar. Na de film tonen leden van de recent opgerichte Reimerswaalse vereniging tot instandhouding van het Zeeuws erfgoed de verschillende Zeeuw se klederdrachten, met com mentaar in Zeeuws dialect. De beide avonden beginnen om 20.00 uur. TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van waterschap De Drie Ambachten wil de veront reinigingsheffing volgend jaar met vier gulden per vervui lingseenheid (v.e.) verhogen. Belangrijkste oorzaak van de verhoging is de lagere raming van het totaal aantal vervui lingseenheden volgend jaar. Per v.e. worden de kosten daar door hoger. Overigens valt de beoogde verhoging nog mee, vindt het bestuur, vanwege de gunstige exploitatieresultaten over voorgaande jaren. Het schap had, na de bouw van de nieuwe zuiveringsinstallatie aan de Zevenaarhaven, op een hoge re stijging per v.e. gerekend. De algemene vergadering van De Drie Ambachten laat op 2 au gustus tijdens een vergadering in het Terneuzense Churchillho- tel weten of ze akkoord gaat met de zienswijze van het dagelijks bestuur. De vergadering buigt zich onder meer over de 'begroting water kwaliteit '91' (waar de voorge stelde verhoging van vier gulden per v.e. deel van uitmaakt) en de herverdeling van het wegenbe- heer. Het waterschap verwacht YERSEKE - Alle vier de wielen van zijn personenauto miste H. K. woensdagochtend. De wagen stond geparkeerd in het bunge- lowpark in Yerseke. Het is de tweede keer dat dieven in Yerse ke wielen onder een auto uit haalden. na de herverdeling tussen de verschillende overheden zo'n 24 kilometer meer aan wegen in de Kanaalzone te gaan beheren. De Rijksoverheid is al jaren bezig om lagere overheden meer zeg genschap (en verantwoordelijk heden) over de wegen te geven. Vooral de gemeenten zouden hierdoor meer wegen moeten gaan beheren en onderhouden. In enkele provincies, waaronder Zeeland, is na overleg echter ge kozen voor een groter aandeel van de waterschappen in het we- genbeheer. De Drie Ambachten heeft altijd laten weten blij te zijn met die uitbreiding van verantwoor delijkheid. Ook nu laat het dage lijks bestuur weten dat 'zowel de financiële als de bestuurlijke as pecten van herziene opzet van het wegenbeheer duidelijk plei ten voor behoud van dat beheer bij het waterschap'. Het bestuur vindt de voorgestelde overheids bijdragen voor de wegenbeheer staken 'redelijk'. Via een ingekomen stuk zijn de hoofdingelanden ook op de hoogte gebracht van de resulta ten van de muskusrattenbestrij- ding. De onderlinge verschillen in de provincie Zeeland vallen erg op, maar in het gebied van de Drie Ambachten is geen signifi cant verschil met het vorig jaar te zien. In het eerste kwartaal werden bijna honderd ratten minder ge vangen dan vorig jaar in de Ka naalzone. Wel zijn de Zeeuws- Vlaamse rattenvangers op hun hoede, omdat net over de grens met België al op sommige plek ken rattenplagen de kop opste ken. De vernieuwde Kleine Markt biedt behalve aan terrassen plaats aan een podium (foto Ruben Oreel) Een overzicht van de tentoonstelling foto Pieter Honhoff Wethouder Van Rooijen (rechts) en de heer De Brauwer loodsen hun passagiers de heren Geldof en Van Laere veilig over de nieuwe rotonde (foto Henk Hommers) NHHHMHNHi ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland hebben onbekende daders in de nacht van maandag- op dinsdag een tiental auto's van toeristen opengebroken. De totale waarde van uit de voertui gen gestolen radio's, een camera en een leren jas bedraagt enkele duizenden guldens. De autokra kers sloegen hun slag op par keerterreinen aan de Laone, Hoogenboomlaan, Scholder- laan en Scharendijkseweg in Re- nesse, en de Hageweg te Bruinis- se. Een op de Laone te Renesse van de Duitse toerist S. S. gestolen auto werd enkele uren later met een vernield dahsboard terugge vonden op de Rampweg. VLISSINGEN - Het winkel hart van Vlissingen krijgt langzaam maar zeker een nieuw gezicht. Na de overkap ping van de Jacobspassage, in de zomer vorig jaar, is deze week de laatste hand gelegd aan de herinrichting van de Kleine Markt. De winkelpan den aan het pleintje, recht te genover het voormalige PZC- pand, zijn voorzien van een luifel. Op hët pleintje zelf zijn in hoogte verspringende ter rassen aangelegd. Met de her inrichting was een bedrag ge moeid van 790.000 gulden. De kosten van de opknapbeurt kwamen voor rekening van de gemeente Vissingen en de ondernemers van de Kleine Markt. De volgende stap op weg naar een nieuw Vlissings winkel centrum is de 'beluifeling' van de Walstraat tot aan het Betje Wolffplein en de overkapping van de Lange Zelke, ondanks OOSTBURG - De organisato ren zijn tevreden over de ver nieuwde opzet van de fokvee dag in Oostburg. Als gevolg van de reconstructie van het cen trum kon woensdag slechts een gedeelte van het Ledelplein worden gebruikt en moest men gedeeltelijk uitwijken naar de Langestraat. De regelingscommissie was na afloop van de veetentoonstel ling hierover zeer te spreken. J. de Rijcke: „Andere jaren zat men op een kluitje. Dit keer was het publiek veel beter gespreid." In Oostburg was woensdag spra ke van een absolute topdrukte. Hoewel men geen exacte aantal len kon noemen heeft de heer De Rijcke de indruk dat het druk ker was dan vorig jaar. Burge meester J. Kruize van Oostburg verrichtte 's morgens de opening van de 53ste fokveedag. Hij prees de regelingscommissie en de inzenders voor hun inspan ningen. Naar zijn oordeel vor men de fokveedag, de week markt en het standwerkerscon cours een ijzersterke formule. Er werd dit jaar wat minder fok- vee aangevoerd dan in 1989, in totaal 85 stuks. Het vetvee ver toonde daarentegen een stijgen de lijn. Zo'n 150 stuks vetvee werden woensdag in Oostburg gekeurd. Een nieuwe vetvee-ca- tegorie was het Belgisch blauw witte ras. In totaal ging het om 50 stuks. De schapenjury bekeek zo'n 100 dieren. Volgens com missielid De Rijcke was de kwa liteit van de aangevoerde dieren gekwalificeerd als goed. „Door de Zeeuws-Vlaamse fokkers zijn geweldige inspanningen gele verd. Het kostte heel wat tijd en moeite om de dieren voor zo'n tentoonstelling klaar te ma ken." Zoals gebruikelijk werd tegelijk met de fokveemarkt een stand werkersconcours gehouden. Elf deelnemers streden om de beker van de gemeente Oostburg. De uit de dames Gruson, De Greef en UI tee bestaande jury vond Li- dia van de Ruit uit Capelle aan de IJssel er qua welsprekend heid en overtuigingskracht uit springen. De winnares bracht in Oostburg een vlekkenzeep aan de man. Joop Roodenburg uit Lelystad (horloges) legde beslag op de tweeae plaats. Derde werd Jan Bosman (kookplaatjes) uit Capelle aan de IJssel. Burge meester Kruize reikte de prijzen uit. De veetentoonstellingscom missies van Zomergem, Gent en Antwerpen waren woensdag tra ditiegetrouw te gast in Oost burg. Uitslagen, categorie vetvee, kalve ren geb. 1990, stieren en vaarzen: G, de Clercq Zuiddorpe; dikbil geb. 1989 stieren: P. van Driessen, Hoek; vaar zen: J. de Ligny, Groede; dikbil geb, voor 1989, stieren: P. van Driessen; vaarzen: A. Ulijn, Sluis; dikbil ge' mest vee, stieren: P. van Driessen; vaarzen: E. Suy, Koewacht; groepen van één eigenaar, stieren: P. van Driessen; vaarzen: a E. Suy, b J. de Ligny; kampioen stieren: P. van Driessen; kampioen vaarzen: E. Suy; algemeen kampioen veemarkt: E, Suy; blonde aquitaines, vaarzen: J, Dekker, Retranchement; stieren: J. van Hoeve, Groede; koe: J. van Hoe ve; overig vleesvee: E. Suy. Categorie Texelse schapen, kam pioen ooi: G. Ferket, Sluis; kampioen ram: F. Goethals, Westdorpe; reserve kampioen ooi: F. Goethals; reserve kampioen ram: P. Provoost, Cad- zand; beste ramlam: F. Goethals; 5 afstammelingen van 1 vaderdier geb in 1989: F. Goethals; bedrijfsgroe pen: G. Ferket; ooien met minstens! afstammelingen: A. Cabon, Hoofd plaat. Categorie Belgisch blauwwit mest- vee, vaarskalveren jonger dan 1 jaar, bedrijfsgroep en kampioen stierkal veren: Th. Verstraten, Hulst; vaarzen geboren tussen l-4-'89 en 18-7-'89, koe met afstammeling, kampioen vaar zen en kampioen koeien: J. van Dam, Schoondijke; vaarzen geboren voor l-4-'89, stieren ouder dan twee jaar, kampioen vaarskalveren en kam pioen stieren: M. Rodts, IJzendijke; stieren van 1 tot 2 jaar en kampioen niet geregistreerd: C. van de Pol, Wa terlandkerkje; stier met afstamme ling: Jac. den Hamer, Axel. Categorie fokvee, algemeen kam pioen, kampioen koe, levens produk- tieklasse 40000, 50000, 60000, produk- tieklasse, groepen van 6 stuks melk vee van een eigenaar en 4 afstamme lingen van 1 KI stier: Vinke, Hengst dijk; jeugdkampioen koe: Verdur- men, Hulst; reserve jeugdkampioen koe: Milliano-Baars, Oostburg; reser ve kampioen koe, levens produk- tieklasse 30000, groepen van 5 stuks melkvee van een eigenaar en koeien met 4 afstammelingen: P. A. Rie- mens, Hoek; kampioen stier, reserve kampioen vaars, beste groep vaar zen: Cuelenaere, Philippine; kam pioen vaars, koe met de beste uier en koeien met 3 afstammelingen: F. Modde, Oostburg; groepen van 3 stuks melkvee van een eigenaar: A. Tresonier, Sluis; koeien met 2 af stammelingen: C. N. den Hamer, Schoondijke. Een van de runderen neemt het ervan tijdens de fokveedag in Oost burg (foto Camile Schelstraete) V oorr angsr otonde kritische geluiden van de be woners. Waarschijnlijk kan begin volgend jaar met de uit voering worden begonnen. De verbetering van de Walstraat, tot aan de Nieuwendijk, valt samen met de bouw van het nieuwe winkelcentrum op de kop van de Walstraat, vermoe delijk in 1991. In 1992 moet het kernwinkelgebied van Vlissin gen er weer piekfijn bij liggen. Tot die tijd blijft het centrum bouwterrein. TERNEUZEN - Het was een niet alledaags gezicht in Ter- neuzen: een echte trapkar zoals ze aan het strand gebruikt wor den met erin vier heren die ech ter allesbehalve gekleed waren om een duik te gaan nemen. Da nig transpirerend draaiden zij enkele rondjes op de nieuwe mi ni-rotonde op de rondweg nabij het Churchill Hotel. Wethouder J. van Rooyen van Openbare Werken, Verkeer en Milieu, Sec tor Hoofd Stadsontwikkeling en Beheer Th. J. de Brauwer en de heren J. Geldof van het ge lijknamige aannemersbedrijf en ing. E. van Laere van Open bare Werken bemanden de kar. De snelheid die zij al puffende bereikten kan voor iedere auto mobilist dienen als richtlijn ter plaatse. En dat is wat de nieuwe rotonde moet bewerkstelligen: een vermindering van de snel heid waardoor het kruispunt aan veiligheid moet winnen. Het is de eerste mini-rotonde in Zeeland die op deze wijze is ge construeerd en waarop het ver keer voorrang heeft: landelijk zijn al zeventig van dergelijke ro tondes in gebruik, die een kruis punt met verkeerslichten ver vangen. Wethouder Van Rooijen gaf de reden aan voor deze noviteit: „Het is inhaken op nieuwe ver keerssituaties. De voorrangs-ro- tonde is een verkeersregulerend object waarmee men onder meer in Engeland goede ervaringen heeft opgedaan. Het bevordert een vlotte doorstroming met een aangepaste snelheid. Verkeers lichten op dezelfde plaats werken ook op tijdstippen dat het beslist niet nodig is. Deze er gernis wordt de automobilist onthouden." De wethouder ontkende niet dat bij het slagen van het experi ment meerdere rotondes, zeker bij nieuwbouwobjecten, op deze wijze kunnen worden uitge voerd, ook al houdt dat in dat men afwisselend rotondes met en zonder voorrang kan tegen komen. „Wij verwachten dat in 1992 in de EEG in alle aangesloten lan den de voorrangsrotonde ver plicht zal worden gesteld. Met dit in ons achterhoofd moeten wij nu hierop al inspelen." Waar om dan niet nu al de voorrangs rotonde algemeen in ons land wordt ingevoerd, was een vraag waarop Van Rooijen het ant woord schuldig moest blijven. Het fietspad is opvallend ge kleurd aangegeven door een ro de acryllaag op het wegdek met een uitzonderlijke slijtvastheid. Het aanleggen van de rotonde kostte 475.000 gulden, een be drag dat een knipperlichtinstal latie zeker ook zou hebben ge kost. Het werk werd uitgevoerd door de Koninklijke Wegen bouw Stevin, dat de asfaltering en toplaag voor haar rekening nam en het aannemersbedrijf Geldof dat de onderbouw reali seerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 24