Achteraf beter af! DDR zegt oefeningen Warschau-Pact af 'rij sstij ging an woningen adert einde I Mandela bereid gewapende strijd op te schorten Pools-Litouwse grens weer open Lubbers feliciteerde Kohl als eerste "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Ipluchting voor vrachtvervoer in EG Jelle Nijdam kanshebber in Bordeaux Westduitse ambassadeur Vd Gablentz naar Israël In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Ij looi weer 33e jaargang no. 168 jonderdag 19 juli 1990 [omsjev zou foor ploeg riem kiezen IaU - Volgens sponsor Ad Bos lijdt de Sovjet-coureur Dimitri lonisjev volgend seizoen voor Ie formatie van Cees Priem. Dat Jeweerde hij gisteren na afloop lan de zeventiende etappe in de tour. Het krachtmens van de Italiaanse Alfa Lum-formatie Ion die rit. Konisjev zorgde laarmee voor de eerste Russi- jehe etappe-overwinning in de tour de France. Verdachte vrij Afvalwater Monumenten Metertjes ■■■Hm }olitie rolt lasjlijn op Dure woningen Rapallo Prins PZC ■Hl lonnig. Maximum temperatuur rond |y graden. Meest zwakke noordelijke ticind. ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN oU00-^' uitsland ziet af van tolheffing J 11Van onze correspondent) RUSSEL/BONN - De West- liitse regering ziet voorlopig af tn de omstreden tolheffing lor vrachtwagens die van de Itosnelwegen gebruik maken. Jal heeft minister voor verkeer Inimerman gisteren na het ka- lnetsberaad medegedeeld. De Isanisaties van wegvervoer- Irs in de omringende landen tien opgelucht adem. |e regering in Bonn is tot dit be- Iiit gekomen, nadat het Euro- Tees Hof van Justitie in Luxem- trg tot twee keer de invoering tn de zogenaamde „strassen- Iniitzungsgebühr" had opge kort. De Europese Commissie jad tegen de tolheffing, die voor- buitenlandse vrachtwagens lu treffen, bij het Hof een proce- lire aangespannen. Konisjev zelf zegt dat hij bij alle jndere Italiaanse ploegen in de Belangstelling staat. Hij houdt Ie boot voorlopig af. Maar Cees Priem weet vrijwel zeker dat de kus naar TVM komt: „Het is joor 95 procent zeker", aldus Jriem. jzie ook pagina 15) Vorige maand schortte het Hof de tol, die op 1 juli van kracht had moeten worden, al met twee weken op. Vorige week gelastte het Hof West-Duitsland de tol voor minstens twee jaar op te schorten. Dat was de termijn die het Hof dacht nodig te hebben om tot een 'uitspraak ten gronde' over deze kwestie te ko men. Europees commissaris voor PAU - De Tour kan voor de ploeg van Jan Raas niet meer stuk na de ritzeges van Gerrit Solleveld en Jelle Nijdam. Solleveld bekroonde een lan ge solo, zijn specialiteit, in de vierde etappe met een ritze- ge. In de zesde etappe deed Jelle Nijdam het nog eens dunnetjes over op een wijze die velen deed denken aan de slimheid en beslistheid van zijn ploegleider Jan Raas. Vandaag staat de rit naar Bordeaux op het programma. Een plaats die in het verleden veel Nederlandse winnaars kreeg, onder wie Jan Raas. Een vlakke etappe, een par koers waarop de krachtige Nijdam stukken beter uit de voeten kan dan in het geberg te. Het peloton heeft de zwaarste dagen van de Tour nu achter de rug. De Rus Konisjev won gisteren de 17de etappe. In de top van het klassement ver anderde er niets. LeMond heeft nog steeds vijf seconden achterstand op gele truidra ger Chiappucci. Jelle Nijdam (foto Cor Vos) transport, de Belg Karei van Miert, was gisteren blij met het besluit van de Duitse regering. Hij zei te hopen dat de twaalf EG-landen nu snel besluiten zul len nemen over de harmonise ring van de accijnzen en belas tingen in het wegenvervoer, waardoor tolheffing overbodig wordt. De Duitsers wilden tol heffen van buitenlandse vrachtwa gens, omdat de belastingtarie ven en accijnzen op brandstof in Duitsland hoger zijn dan in de omringende landen. De vracht vervoerders uit België, Neder land en Frankrijk zouden daar door voordeel hebben en de Duitse vrachtrijders oneerlijk beconcurreren. De vervoersorganisaties waren fel tegen de heffing. In Frankrijk en België werd al met acties ge dreigd. In ons land niet omdat minister Maij-Weggen de vrachtvervoerders had aange boden de tolheffing via een fisca le tegemoetkoming te compen seren. Dat deed de Duitse rege ring ook voor de eigen vrachtrij ders. De fiscale harmonisatie is een van de grote struikelblokken op weg naar de vrije binnenmarkt in het Europa van na 1992. Van Miert en zijn Franse collega Scri vener (fiscale zaken) hebben er bij de EG-lidstaten op aange drongen maatregelen te nemen zodat de vrachtrijders in Europa overal met dezelfde kosten te maken hebben. OOST-BERLIJN (RTR/DPA) - De DDR gaat zijn leger, vooraf gaand aan de Duitse eenwor ding, verder inkrimpen. Een woordvoerder van het Oost- duitse ministerie van defensie verklaarde woensdag dat twee honderd eenheden worden op gedoekt. Daarnaast heeft het Oostduitse leger zich terugge trokken van twee oefeningen met het Warschau Pact. De staatssecretaris van defen sie, Werner Ablass, verklaarde woensdag dat de Nationale Volksarmee <NVA) zijn deelna me aan twee Warschau Pact-oe feningen heeft ingetrokken als gevolg van de vergaande ont spanning in Europa en de nade rende Duitse eenwording. „De zin van dergelijke oefeningen is verdwenen", aldus Ablass. De woordvoerder van defensie zei niet hoeveel manschappen de NVA wil schrappen. Het Oostduitse leger telt nu nog bij na honderdduizend soldaten. In geval van nood kan de DDR 140.000 man onder de wapenen roepen, aldus de woordvoerder. Ruim een jaar geleden behoor den de 175.000 soldaten van de NV A tot het neusje van de zalm in het Warschau Pact. Maar sinds de politieke omwenteling in de DDR is het met de ooit spreekwoordelijke discipline snel achteruit gegaan. De man die werd vastgehouden op verdenking van het plegen van bomaanslagen in Amster dam, is vrijgelaten. Getuigen herkenden hem niet tijdens een confrontatie, waarbij de ver dachte tussen een aan tal andere mensen O moest plaatsnemen. O In 1973 iverden de Zeeuwse wa terschappen belast met de Wet Verontreiniging Oppervlakte water (WVO). De zuiveringswer- ken zijn nu klaar. Transportlei dingen met een lengte van 400 kilometer zor- Q gen voor de afvoer. w Vier Zeeuwse oorlogsmonumen ten worden in oktober onthuld. Door problemen kon de Stich ting Monumenten Walcheren '40-'45 ze niet op 17 mei onthul len. Vlissingen en Westkapelle wachten Q op hun gedenkteken. w Het peloton is tegenwoordig ge tooid met allerhande mini-com putertjes. Deze 'metertjes' ver melden ondermeer snelheid, ge middelde snelheid, dagafstand, totaalafstand en worden vooral tijdens de Tour gepusht door de fabrikanten. Frans Maassen heeft het meest gea vanceerde computer- tje. I HILVERSUM (GPD) - In 1989 lijn 62.478 huizen verkocht. Dat laren er duizend meer dan in Bet jaar daarvoor. In 1987 lag (iet aantal verkochte huizen op 5.500. pe gemiddelde prijs van een jiuis is vorig jaar verder geste gen. In 1989 kostte een huis ge- niddeld ruim 171.000 gulden en |n mei van dit jaar gemiddeld 1.000 gulden, tn het eerste halfjaar van 1990 leerden beduidend minder hui- jzen van de hand gedaan, maar Ivan een prijsdaling is geen spra- Ike. fcat blijkt uit cijfers van de Ne derlandse Vereniging van Make laars (NVM). |De prijzen van bestaande koop- Iwoningen zullen de komende JMJMEGEN (ANP) - De rijkspo litie district Nijmegen heeft tij- Pens een onderzoek dat bijna leen jaar geduurd heeft ruim Iwaalfhonderd kilo Marok kaanse hasj met een straat- Paarde van meer dan 600.000 Kulden onderschept. Tijdens liet onderzoek werden tien ver- Pachten, acht mannen en twee prouwen, aangehouden. tijd niet veel verder stijgen. Daarmee komt een eind aan de sterke prijsstijging van de afge lopenjaren. Dat verwacht de Ne derlandse Vereniging van Make laars (NVM) op grond van haar cijfers over de eerste helft van dit jaar. De afgelopen zes maanden zijn volgens een NVM-woordvoerder „enkele honderden" woningen minder verkocht dan het eerste halfjaar van 1989. Volgens de NVM betekent dit dat de wo ningmarkt na het topjaar 1989 weer terug komt op het niveau van 1988. Uit de NVM-cijfers blijkt dat de consument op zoek is naar kwa litatief goede, ruimere wonin gen. Relatief dure woningen werden sneller verkocht dan goedkope. Zo staat een huis van twee ton gemiddeld 87 dagen te koop, tegen 110 dagen een jaar geleden. Vorig jaar kon een huizenkoper uit gemiddeld 5,2 woningen kie zen, dat is nu 6,2, zo heeft de NVM verder berekend. Per provincie verschillen de prij zen van koopwoningen sterk. In Friesland ligt de gemiddelde prijs 24 procent onder het lande lijk gemiddelde, in de provincie Utrecht 30 procent erboven. DEN HAAG (ANP) - De ambas sadeur van de Bondsrepubliek Duitsland in Den Haag, Otto von der Gablentz, wordt amba- sadeur in Israël. Von der Gablentz (59) is sinds augustus 1983 ambassadeur in Den Haag, een langere periode dan gebruikelijk. Zijn vertrek naar een andere post werd dan ook verwacht. Hij kwam in 1959 in de diplomatieke dienst en ging eerst naar Australië, later naar Londen. Voor zijn benoe ming tot ambassadeur in Den Haag was de diplomaat adviseur van de toenmalige SPD-bonds- kanselier Helmut Schmidt. Nelson Mandela blaast de kaarsjes uit van de verjaardagstaart die hij gisteren bij terugkeer in Soweto kreeg aangeboden. De ANC leider werd 72 jaar foto AFPIWalter Dhladhla) JOHANNESBURG (DPA/ ANP) - ANC-leider Nelson Mandela wil op korte termijn contact zoeken met president Frederik de Klerk. De anti- apartheidstrijder verklaarde dat het ANC „onder bepaalde voorwaarden" bereid is de ge wapende strijd op te schorten en de oproep voor het interna tionale sanctiebeleid tegen Zuid-Afrika te beëindigen. We hoeven met deze stappen niet te wachten op een nieuwe grondwet, maar nu is de tijd voor actie van onze kant nog niet opportuun, verklaarde Mandela bij zijn aankomst in Johannesburg. Mandela keerde woensdag te rug in Zuid-Afrika na een rondreis van meer dan zes we ken door Europa, Noord-Ame rika en Afrika. Hij werd in Jo hannesburg welkom geheten door honderden medestan ders die de ANC-leider felici teerden met zijn 72ste verjaar dag. „En ik voel me slechts 36", grapte de goedgemutste Mandela. Als verjaardagsca deau zei hij slechts een wens te hebben: vrije verkiezingen voor iedereen. Het ANC noemde bij terug keer van zijn vice-president dat de reis in alle opzichten aan de verwachtingen heeft voldaan. Waarnemers wijzen erop dat de ANC-kas in ieder geval gespekt is door Mande- la's tour. Ook vond Mandeia's oproep de sancties tegen Pre toria te handhaven vrijwel overal gehoor. Zijn lange reis heeft echter ook tot kritiek geleid. De rege ringsgezinde krant The Citi zen meende dat Mandela beter in Zuid-Afrika had kunnen blijven om de gesprekken met Pretoria nieuwe impulsen te geven. Ook ziet de krant voor Mandela een rol weggelegd als vredestichter in het geweld in Natal, waar aanhangers van het ANC en van Zoeloe-leider Buthelezi elkaar naar het le ven staan. In de laatste uitbar sting van geweld werden woensdag bij een wraakactie op een bus, nabij Durban, 26 mensen vermoord. Ambassadeur Otto von der Ga blentz. MOSKOU (RTR/ANP) - De grens tussen Litouwen en Polen, die door de Sovjet-autoriteiten werd gesloten als straf voor het eenzij dig uitroepen van de onafhankelijkheid door de Baltische staat, zal zaterdag weer opengaan. Dit meldde het persbureau Tass woens dag. De opening van de grensovergang bij Lazdichai volgt op het besluit van Litouwen de onafhankelijkheidsverklaring te bevriezen. Het Kremlin heeft al het gedeeltelijke olie- en gasembargo opgeheven die fabrieken en het autoverkeer in de Baltische republiek verlamde. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers en nazi-jager Simon Wiesenthal waren de eersten die Helmut Kohl feliciteerden met het in Moskou bereikte re sultaat waarbij de weg naar een verenigd Duitsland werd vrij gemaakt. Dinsdag direct na de terugkeer van Kohl in Bonn, nog voor acht uur 's-ochtends, bracht premier Lubbers de Ne derlandse gelukwensen over. Kohl zei dit in een interview met de International Herald Tribune. Kohl zei dat het telefoontje 'van een vertegenwoordiger van een land dat de Duitsers veroverden en gewelddadig bezet hielden' aangaf dat de tijden veranderd waren. Dat bleek ook uit het vol gende gesprek, van Wiesenthal in Wenen. Kohl: Dat was van een vertegenwoordiger van het Joodse volk dat als geen ander door de Duitsers geleden had. In het gesprek bestreed de Duit se bondskanselier dat er een overeenkomst zou bestaan tus sen de overeenkomst van Rapal lo, waar Duitsland in 1922 de Sovjetunie erkende, en de af spraken die deze week in Zhelez- novodsk gemaakt zijn. Duitsland is niet -zoals toen- een underdog in de wereld, maar maakt deel uit van de Europese Gemeenschap en koestert de de mocratie. Zijn gesprek met Gor- batsjov voerde hij ook mede na mens de geallieerden. Het derde telefoontje kwam van prins Louis Ferdinand van Pruissen. Met een grap zei Kohl dat het 'toch normaal is' dat het hoofd van het Huis van Hohen- zollern hem met het bereiken van de Duitse eenheid felici teert. In 1918 moest keizer Wilhelm II aftreden en Duitsland verlaten nadat het land de Eerste Wereld oorlog verloren had. Hij woonde tot het eind van zijn leven in Doorn. Advertentie Naar verwachting zullen in september de onderhandelingen tussen de Sovjet-regering en Litouwen beginnen, die samen met de twee andere Baltische staten, Estland en Letland, onafhankelijkheid eist. Tass meldde ook dat de Georgische Unie voor Economische Ople ving en een groep Litouwse industriëlen woensdag een samenwer kingsovereenkomst hebben gesloten. De overeenkomst beoogt de ontwikkeling van relaties tussen onder nemingen in beide republieken. In uw regionale dagblad slaat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is met alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (iei'sink Naam: Adres: Ik wil de PZC J 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BEUEN GAAT SNELLER 01 W-84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1