Auto-Poppe Walcheren □a Chiappucci strijdend ten onder kkoord bereikt iver de grens Duitsland-Polen Bende smokkelde met jacht amfetamine vanuit Vlissingen Milieugroep dreigt met boycot elektronica Oostenrijkse politie gebruikt wielklem bij auto's toeristen "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' 'erkgevers moeten stukje onderwijskosten dragen SM lil Adres: In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. lonmg be jaargang no. 167 loensdag 18 juli 1990 ALS HET OM EEN BETROUWBARE GEBRUIKTE AUTO GAAT DUS ANWB-GEKEURD ÈN BOVAG-GARANTIE Gildeweg 22 - Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND [langen in Rotterdamse binnenstad Openbaar Ministerie in beroep in zaak Ajax Toeristen Samos luchten voor losbranden Gescheiden zonnebaden in Algerije Herkomst Hotels ingestort Vismijnen Watersporters Vlissingen Kettingbotsing 4 weken voor één tientje en één riks! j p~3 I LM PZC nam Vnkele wolkenvelden en overwegend lonnig. Zwakke en vanmiddag matige \oordelijke wind. Temperatuur 22 [raden. ompromis Lubbers en Kok |N HAAG (GPD) - Premier (bbers en vice-premier Kok Ibben hun onenigheid over be- Tjnigingen in 1991 bij Onder- Ijs gisteren bijgelegd. Afge- Iroken werd dat minister Rit- n (onderwijs) zelf 100 miljoen llden moet zien te bezuinigen Inen zijn begroting voor vol- ■nd jaar. Dat is circa 50 pro fit van het bedrag dat hij nog tnde in te leveren. Door werk- Jvers de kosten van het curso- Ich beroepsonderwijs te laten lagen wordt het restant opge- lacht. let hun akkoord maakten Lub- frs en Kok de weg vrij om bin- ln het kabinet tot overeen- Imming te komen over de in- (lling van de begroting 1991. j het sluiten van deze editie, teen dag lang vergaderen, lag |ast het probleem Onderwijs tot 250 miljoen gulden) het llgende globale pakket ter ta- ioorziene bezuinigingen in de Iciale zekerheid van 350 mil joen gulden. Daarvan moet mi nister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) 150 miljoen gulden zelf vinden binnen zijn begroting. Dat kan door een reeds aangekondigde bezuini ging op de Algemene Weduwen- en Wezenwet. De rest van het bedrag zou ge vonden moeten worden door meer arbeidsongeschikten en werklozen aan werk te helpen. Dit zou tot besparingen moeten leiden op de WAO- en de WW-uit- gaven van 100 miljoen elk. Tot in de nacht is binnen het kabinet over de haalbaarheid van dit 'vo lumebeleid' gediscussieerd, - bezuinigingen bij enkele gese lecteerde niet inkomensafhan kelijke subsidies voor in totaal 230 miljoen gulden. Daarvan moet VROM, na protest, 25 pro cent (circa 60 miljoen) dragen. Daarmee heeft minister Alders een aanslag van 120 miljoen gul den die volgens de normale ver deelsleutels gerechtigd zou zijn, weten te voorkomen. Ook over de subsidiekorting is tot in de nacht gesproken. Vooral minis ter d'Ancona (WVC) verzette zich daar tegen, -bezuinigingen bij volksge zondheid van 120 miljoen gulden plus 40 miljoen gulden op te brengen via hogere premies par ticuliere ziektekostenverzeke ring, -het honoreren van enkele fi nanciële claims tot een totaalbe drag van 50 miljoen gulden. Het geld zou gaan naar Justitie (reor ganisatie rechterlijke macht en politie), Algemen Zaken (restau ratie van historische films) en Buitenlandse Zaken (hogere sa larissen diplomaten). Ook over lOTTERDAM (GPD) - De spe- lale slangenvanger van de Rot- Irdamse politie, Ger Bouw- j,an. heeft gistermiddag in de linnenstad twee slangen 'gear- lesteerd'. Ie waterslang en de rattenslang |jn volgens Ger Bouwman drie leken geleden ontsnapt na een libra ak in een dierenwinkel in Ie buurt, waarbij de daders ver- lielingen aanrichtten aan een lantal terraria. Ie eigenaar van de winkel be- lestigde zijn vermoeden. LUZ ARDIDEN - Claudio Chiappucci heeft zich giste ren tot het uiterste verweerd, maar moest toch fors terrein prijsgeven op Greg LeMond. De gele-truidrager koos zelf al vroeg de aanval, maar werd in de laatste klim naar Luz Ar- diden alsnog op achterstand gezet. Erik Breukink rijdt vanaf van daag in het besef dat de Tour zege tot de mogelijkheden heeft behoord, maar dat Greg LeMond de grootste hansheb ber is op de Tourzege. „De Tour is een afvalrace, en van daag ben ik afgevallen", con stateerde de nuchtere Gelder lander gisteren. Breukink verloor in de zwaar ste Pyreneeënetappe van de Tour de France van Blagnac naar Luz Ardiden maar liefst 4 minuten en 16 seconden op Greg LeMond. De Amerikaan is nog vijf seconden van het geel verwijderd. Chiapucci in gezelschap van de Belg Bruyneel foto ANPIEPA) dit punt is langdurig in het kabi net beraadslaagd. Diverse be windslieden claimden ook meer geld maar kregen dat niet. Oor spronkelijk lagen er claims tot 300 miljoen gulden, -uitstel van investeringsaftrek voor investeringen in het milieu (de wet Vermeend-Melkert) het geen een eenmalige meevaller van 120 miljoen gulden zou ople veren. Het totale pakket zou goed zijn voor 1050 miljoen gulden. Nadat al eerder een lastenverzwaring door hogere accijnzen of BTW- tarieven van tafel was verdwe nen, werd gisteren ook een alge meen rondje van bezuinigingen over alle departementen (ter waarde van 200 miljoen gulden) als onhaalbaar geschrapt. De discussie over de lastenverzwa ring kan echter na de zomer weer terugkomen. AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de zes vonnissen in de Ajax-zaak, omdat het zich niet kan verenigen met de overwe gingen, die in enkele gevallen tot vrijspraak leidden. Ajax, ex-voorzitter Ton Harm- sen, ex-penningmeester Lou Bartels en algemeen directeur Arie van Eijden en een aantal voetballers, waaronder Sören Lerby, werden vrijgesproken van de ten laste gelegde fraude met transfers. Wel volgden ver oordelingen wegens belasting fraude en valsheid in geschrifte, (zie ook pagina 14) M om IVan onze verslaggever EST-BERLIJN - De twee uitlanden, de vier geallieer- tn en Polen hebben dinsdag in arijs tijdens het 'twee plus ier overleg' een akkoord be- 'ikt over de Poolse grens met en verenigd Duitsland. Daar- iee is de laatste hindernis voor iTHENE (DPA) - Honderden oeristen zijn op het Griekse ei- and Samos op de vlucht voor en sinds maandag woedende losbrand. De brandweer op het iland meldde dinsdag dat in- niddels meer dan 2.000 hectare lossen en weilanden aan de 'lammen ten prooi zijn geval- en. Ook zijn meerdere landhui- en vernield. Eén dorp moest «orden ontruimd, foor de straffe wind kon de 'lammenzee zich snel uitbrei- len en bedreigde dinsdagmid- lag de luchthaven. De blus werkzaamheden worden be moeilijkt door deze wind, te meer daar blusvliegtuigen niet durfden op te stijgen. ALGIERS (REUTER) - De net gekozen funda- mentalistisch-islamiti- sche burgemeester van een badplaats in het westen van Algerije heeft bepaald dat man nen en vrouwen voor taan op aparte stranden moeten zonnebaden. De burgemeester van Marsa Ben Mehidi aan de grens met Marokko, die lid is van het Islami tisch reddingsfront (IRF) en bij de eerste vrije verkiezingen van vorige maand gekozen is, verbood verder dat mannen en vrouwen in korte broek op straat lo pen, zo meldt het dag blad El-Messa. de eenwording van Duitsland weggenomen. Warschau stemde in met het voorstel dat een verenigd Duits land en Polen een grensverdrag en een vriendschapsverdrag zul len sluiten na de eenwording. De Poolse minister van buitenland se zaken Skubiszewski liet zijn eis voor garanties met betrek king tot de Oder-Neisse grens in een eerder stadium vallen in ruil voor economische samenwer king. De twee Duitse ministers van buitenlandse zaken en hun ambtgenoten van de Sovjetunie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zijn nu al de uitein delijke tekst aan het voorberei den waarmee het zelfbeschik kingsrecht van Duitsland wordt erkend. De grenskwestie was, nadat bondskanselier Helmut Kohl dit weekeinde met Gorbatsjov over eenstemming had bereikt over de voorwaarden voor de hereni ging, de enige zaak die voor de Duitsers nog roet in het eten kon gooien. Polen wilde aanvanke lijk dat de vier bezettingsmach ten van Duitsland voorlopig hun gezag zouden handhaven, tot dat het herenigde Duitsland het grensverdrag met Polen gete kend zou hebben. Voor dat verdrag hebben de Po len nogal wat wensen. Zij willen dat de artikelen in de Duitse Grondwet, waarin wordt verwe zen naar het grondgebied van 1937, worden geschrapt. In War schau werd gevreesd dat een vol komen soeverein Duitsland een dergelijk verdrag op de lange baan zou schuiven. In Parijs, waar Skubiszewski als gast de onderhandelingen over de toekomstige grenzen mocht bijwonen, hebben enkele minis ters onder vier ogen met hun Poolse collega gesproken. De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher heeft in zijn gesprek met Skubiszewski verklaard dat het nieuwe parle ment van het herenigde Duits land als een van de eerste daden, een verklaring over de Poolse grens zal afleggen. Daarna zal er onderhandeld worden over een uitgebreider verdrag, waarin ook economische hulp voor Po len aan de orde komt. Op volgende bijeenkomsten van de zes ministers van buitenland se zaken, op 12 september in Moskou en deze herfst in Lon den, zal de tekst van de slot verklaring van het overleg wor den besproken. De Merulius werd na de aanhouding afgemeerd in Rochester (foto ANP) VLISSINGEN - De Britse po litie heeft in de nacht van maandag op dinsdag bij Sheerness 60 kilo amfetamine in beslag genomen. Het pep middel bevond zich aan boord van het motorjacht Merulius, dat vanuit Vlissingen, via Duinkerke, naar Engeland was gevaren. Met deze drugs vangst is een ware 'amfetami ne-lijn' van Nederland naar Engeland opgerold. De drugs smokkel was het werk van een Britse criminele organi satie. Het oprollen van de bende is het resultaat van een maandenlang onderzoek van de Nederlandse, Britse en Franse politie. De Merulius werd al enige we ken in de gaten gehouden door de Zeeuwse politie en douane, onder meer in Middelburg, Breskens en Vlissingen. Er zijn elf personen, allen met de Brit se nationaliteit, gearresteerd. De politie van Spijkenisse heeft een twaalfde verdachte aangehouden, eveneens met de Britse nationaliteit. Deze 40-jarige Engelsman wordt ook verdacht van betrokken heid bij een zaak die door de politie van Spijkenisse wordt behandeld. Om welke zaak het gaat wilde een woordvoerster van het Openbaar Ministerie in Rotterdam, in het belang van het onderzoek, niet zeg gen. Over de herkomst van de par tij amfetamine en de thuisha ven van het motorjacht deed de politie van Vlissingen, die de zaak behandelt, geen mede delingen. Bekend is dat het acht meter lange schip, dat onder Britse vlag vaart, op 25 en 26 juni in de jachthaven van Middel burg heeft gelegen. Schipper was toen J. C. uit Medway (GB). De lading zou volgens een me dedeling van de Vlissingse po litie in Engeland een straat waarde hebben van tussen de 20 en 35 miljoen gulden. In Nederland zou de waarde van deze partij drugs aanzien lijk lager liggen. De aankoop- waarde is in Nederland onge veer 300.000 gulden. De Mid delburgse Officier van Justitie D. van der Bel spreekt van een goede vangst, 'maar niet gi gantisch'. In Nederland is het onderzoek nog gaande, waar bij arrestaties niet uitgesloten zijn. In de afgelopen jaren zijn in Zeeland al vaker amfetamine zaken aan het licht gekomen. Zo werd eind 1985 een narcoti- calijn tussen Nederland en Skandinavische landen opge rold, waarbij naast cocaïne ook een grote partij amfetami ne in het spel was en waarin onder anderen Vlissingers be trokken waren. In november 1987 deden politie en mare chaussee in Zeeland een re cordvangst toen in Middel burg een amfetaminefabriekje werd ontdekt. Er werd in to taal 90 kilo van het pepmiddel - dat in de geneeskunde onder meer wordt toegepast in ver mageringsmiddelen en neus druppels - onderschept. Een garagebox in Oost-Souburg diende als opslagplaats. Deze zaak kwam aan het rollen na dat op Walcheren een ver hoogd gebruik van amfetami ne was gesignaleerd. Ook toen was al duidelijk dat er behalve naar Skandinavië ook lijnen hepen naar Groot-Britannië en West-Duitsland. HILVERSUM (ANP) - De Stichting Natuur en Milieu zal de consu menten in september oproepen geen elektronica-produkten aan te schaffen waarin allerlei schadelijke zogeheten brandvertragende stoffen zijn verwerkt. Dit deelde medewerker A. Klingenberg van Natuur en Milieu dinsdagavond mee in Tros Aktua. De milieu-organisatie wil een verbod op het gebruik van de stoffen omdat ze bij bijvoorbeeld verbranding zorgen voor een forse dioxi- Door de aardbeving die maan dag de Filipijnen trof zijn ook vier luxe hotels in Baguio inge stort. Zeker negentig mensen kwamen in deze stad om het le ven en honderden worden nog vermist. Het totale aantal doden is opge- O lopen tot boven de 300. O De omzet van de Zeeuwse vismij- nen is fors gestegen. De totale halfjaaromzet bedraagt iets meer dan 25 miljoen gulden. Het is de vraag of de stij ging in de tweede helft Q van het jaar doorzet. w Watersporters worden ten on rechte als een eliteclub gezien. In iverkelijkheid liggen legio bootbezitters jarenlang krom om hun scheepje te kunnen beta len, zegt de Middel burgse havenmeester Q Hans Platteeuw. w De nieuwste loot aan de betaald voetbalboom, Vlissingen, heeft zijn eerste officieuze optreden er op zitten. Afdelingsvierdeklas ser Zonnemaire werd met 14-0 verslagen. Vlissingen speelde nog in het shirt van de oude sponsor, omdat de nieuwe tenues nog niet klaar zijn. I DEN HAAG (ANP) - De Oosten rijkse politie zet sinds zondag verkeerd geparkeerde auto's van buitenlanders in de wielklem. Dat heeft een woord voerder van de afdeling Rechts hulp van de ANWB dinsdag meegedeeld. De maatregel is ge nomen om tegen te gaan of te voorkomen dat buitenlanders „vergeten" voor vertrek uit Oostenrijk de boete te betalen. Tussen de half miljoen en 750.000 Nederlanders brengen in de zomervakantie een bezoek aan Oostenrijk of rijden erdoor heen. Naar schatting tussen de 5 en 10.000 landgenoten worden jaarlijks in het buitenland door de politie voor een parkeerover- treding bekeurd. De wielklem wordt alleen ge bruikt als de eigenaar van de au to niet aanwezig is. De automo bilist is dan wel gedwongen om naar het politiebureau te gaan en de boete/waarborgsom te vol doen wil hij zijn voertuig terug krijgen. De verwachting is dat een wette lijke regeling voor het gebruik van de wielklem in Nederland nog voor 1 januari 1991 ingaat, aldus een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken. Beide kamers hebben hun goedkeuring gegeven. ROTTERDAM -GPD) - Twee Franse vrachtwagens, beide ge laden met een plezierjacht, heb ben gisteren vlak voor de Bot lektunnel in de richting Rozen- burg-Rotterdam een ketting botsing veroorzaakt. De chauffeurs twijfelden vlak voor de tunnel over de omvang van hun 'vrachtjes' en minder den plotseling vaart. Zes achter op komende personenauto's raakten daarop betrokken bij de botsing, waarbij zich geen per soonlijke ongelukken voorde den. Advertentie ne-uitstoot. Natuur en Milieu zegt dat het ministerie een verbod moet uitvaardigen omdat de industrie uit zich zelf het aanbrengen van deze stoffen niet snel stopt. Het ministerie van milieubeheer heeft laten weten dat er zeker in september nog geen verbod zal zijn. De schadelijke stoffen in onder meer tv's, cd-spelers en computers, bedoeld om ervoor te zorgen dat de apparaten bij bijvoorbeeld kort sluiting niet al te snel vlam vatten, kunnen volgens Klingenberg vrij gemakkelijk worden vervangen door minder schadelijke stoffen. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' - kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. HaiiiirJnliiik Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. V A Naam: I j rTj*^ PC Plaats: j Tel.: i Ik wil de PZC 4 weken lang (U kunt deze bon zonder j voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 Af/Jfó - ftOIK 4380 VB Vlissingen O! 189 QVZId

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1