Maarten Ducrot heeft rugblessure Gijzeling Cubanen in ambassade Havana "Al het nieuws van hier tot Tokyo" Aardbeving treft Filipijnen Geen consequenties voor Nederlandse leger in Duitsland IJSBERGSLA EN RUNDERTARTAAR 79 H B Vk< COMBI BACK Oekraine volgt voorbeeld van Russische Federatie 3 IA. Ad"s: 13 nkrimping Duits leger voorwaarde Gorbatsjov ki In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Mooi maar koel 33e jaargang no. 166 insdag 17 juli 1990 VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING: GRATIS NIEUWE FILM! Bankfusie arry Belafonte n ziekenhuis Kritiek Castro Badhotel Lbushalte Strandexpres Cruijff Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Ijsbergsla, per krop Rundertartaar, 1 QQ 100 g 9®©© albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. flUime zonnige perioden maar koel. Maximum temperatuur rond 21 gra den. Matige tot vrij krachtige wind uit noord, tot noordwest. 4 VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle kleurenrolletje voor ontwik kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) Verenigd Duitsland in NAVO Van onze correspondent) I0SKOU - Het herenigde mitsland mag, wanneer het aarvoor kiest, lid worden van NAVO. Sovjet-president iorbatsjov zei dit gisteren na doop van een tweedaagse 'mi- i-top' met Bondskanselier ohl en minister van buiten- andse zaken Genscher. i het Zuidrussische kuuroord lineralnje Vody verklaarde iorbatsjov tijdens een direct oor de Sovjet-televisie uitge meten persconferentie: „Of we et nu leuk vinden of niet, het loment komt dat Duitsland lid il zijn van de NAVO. Als Duits- ind die keus maakt kan het tot j zekere hoogte samenwerken iet de Sovjet-Unie". AN JOSE (REUTER) - De merikaanse zanger Harry Be- ifonte is maandag in een zie- enhuis opgenomen voor be- andeling aan een niet nader enoemde ziekte. Dit heeft een oordvoerster van het zieken- uis in San Jose in de staat Cali- irnië meegedeeld. Vrijdag nuleerde de zanger een concert mdat hij een aandoening had an de keel. )e 63-jarige Belafonte heeft zon- lag wel gezongen, maar hij is ïaandag naar de afdeling inten- ieve zorg van een ziekenhuis in e buurt van de plaats waar hij iptrad overgebracht. In de loop au maandag is hij naar het zie- ;enhuis in San Jose vervoerd. geen van de twee ziekenhui- en wilde men bijzonderheden iver zijn toestand verschaffen. De Duitse concessie is, behalve financiering van gefaseerde te rugtrekking van de Sovjet-troe pen, een limiet aan de omvang van het nieuwe Duitse leger. Binnen drie tot vier jaar moeten de gezamenlijke Duitse strijd krachten zijn ingekrompen tot 370.000 man. De Sovjet-Unie had aanvankelijk 250.000 geëist, Bonn wilde 390.000. Gorbatsjov, die een opgeruimde indruk maakte, meende, dat de Duitsers „niet helemaal hadden gekregen waarop ze rekenden, maar wij evenmin. Maar we heb ben ons realistisch opgesteld, onze onderhandelingen waren gericht op samenwerking bin nen een Europese beschaving". Een deel van de onderhandelin gen werd zondag gevoerd in Gor- batsjovs vroegere woonplaats Stavropol. Gisteren week het ge zelschap uit naar Mineralnje Vo dy (Mineraalwater) aan de voet van de Noordkaukasische ber gen. Kohl en Gorbatsjov maak ten er een informeel gebeuren van: beide heren toonden zich aan de pers in 'sportieve' kle ding, stropdassen en kostuums bleven in de garderobe. Gorbatsjov liet het onthullen van de details van de Sovjet- Duitse overeenstemming over aan zijn voortdurend gelukkig glimlachende gast. Kohl zei on der meer, dat na de Duitse een wording de verantwoordelijk heid van de vier geallieerde mo gendheden over Duitsland tot het verleden behoort. Het is aan Duitsland zelf om vrij te beslis- BLAGNAC - Maarten Ducrot is het niet eens met de volgens hem overdreven opwaarde ring van de Tour de France. De Middelburger, die van daag weer een paar pittige cols voor de kiezen krijgt, vindt dat het 'overgewicht' van de Ronde de wedstrijd niet ten goede komt. „Er is constant paniek in het pelo ton", zegt hij. Ducrot weet nog niet of hij Pa rijs haalt. „Ik heb erg veel last van mijn rug", klaagt hij. „Komt, omdat ik een paar keer betrokken ben geweest bij valpartijen. Ik hoop, dat die blessure me in de Pyre neeën niet opbreekt." De etappe van Luz Ardiden naar Blagnac werd gisteren gewonnen door Charly Mottet. Mottet bekroonde een ruim twintig kilometer lange solo. Hij maakte deel uit van een kopgroep, waarin ook Eduar- do Chozas zat. Chozas snoepte van zijn achterstand op de fa vorieten ruim twee minuten af. (zie ook pagina 11) Maarten Ducrot (foto Cor Vos) sen tot welk bondgenootschap het wil behoren. Kohl voegde daaraan toe, dat dit de NAVO zal zijn. Duitsland zal vervolgens een verdrag met de Sovjet-Unie sluiten over te rugtrekking van Sovjet-troepen (rond 380.000 man) uit de voor malige DDR. Die moet zijn vol trokken binnen drie of vier jaar. Het grondgebied van de voor malige DDR blijft buiten de mi litaire NAVO-structuur zolang de Sovjet-troepen nog niet zijn teruggetrokken. Maar Westduit- se troepen die niet onder het NA- VO-commando vallen, mogen wel in Oost-Duitsland worden gestationeerd, meende Kohl. De troepen van de westelijke geallieerden mogen in Berlijn blijven, zolang als de Sovjet troepen nog niet uit Oost-Duits- land zijn teruggetrokken. Hier over moet een speciaal akkoord worden afgesloten met het Ber- lijnse stadsbestuur, aldus Kohl. Vanuit het westers bondgenoot schap is enthousiast gereageerd op de ommezwaai in het Sovjet standpunt. Tot gisteren wilde Moskou een overgangstijdperk van vijf jaar, alvorens definitief over de militaire status van Duitsland zou worden beslist. Gorbatsjov zei gisteren dat hij van gedachten was veranderd door de NAVO-verklaring waar in wordt gesteld dat de Sovjet- Unie niet langer als een vijand wordt beschouwd. De Britse mi nister van buitenlandse zaken Douglas Hurd verklaarde in Brussel als reactie op het ak koord, dat Moskou zich nu reali seert dat de NAVO echt aan het veranderen is. Positieve reacties kwamen er ook uit Washington, Parijs en het Brusselse NAVO- hoofdkwartier. HAVANA (REUTER) - Een groepje Cubaanse vluchtelin- gen in de ambassade van Tsje- choslowakije in Havana heeft maandag een aantal Tsjecho- slowaakse diplomaten, die ze eerder op de dag gegijzeld had den, vrijgelaten. Dit is verno- MOSKOU (RTR) - Het parie nent van de Oekraine, de op één na grootste republiek van de Sovjetunie, heeft maandag ver- Haard dat zijn wetten voorrang hebben boven de grondwet van Sovjetunie. Dat heeft het on afhankelijke nieuwsagent schap Interfax gemeld. Het Oekrainse parlement nam met 355 stemmen voor en vier te gen een soevereiniteitsverkla ring aan. Eerder deze maand 1 het parlement van de Rus sische federatie, de grootste Sovjetrepubliek, hetzelfde. De Oekrainse parlementariërs bepalen in hun verklaring dat de republiek het recht heeft haar ei gen leger te vormen en dat zij een eigen munteenheid mag in voeren. Ook wordt een Oekrains staatsburgerschap ingevoerd, hoewel de inwoners van de Oe kraine het recht hebben ook Sovjetstaatsburgers te blijven. De Oekraine, één van de belang rijkste industriële en landbouw centra van de Sovjetunie, zou ook voorbereidingen treffen voor een eigen banksysteem, meldde Interfax. (Advertentie) In uw regionale dagblad slaal mei alleen wat er in hel buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop *n bod. Maar dal is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens hel nieuws uit uw directe omgeving, kn dat maakt 'ni zo boeiend. l' hebt 'nt zo in huis. LI hoelt alleen maar te bellen. I'an krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! j i i W* B Naam: j PC Plaats: I Tel.: j Ik wil de PZC |4 weken lang (U kunt deze bon zonder ivoor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1XA - 4380 VB Vlissingen öTc/,5 men uit diplomatieke bron in de Cubaanse hoofdstad. Naar verluidt houdt de groep van zeven mensen nog wel vijf andere Cubanen - die eveneens hun toevlucht in de ambassade hadden gezocht - in gijzeling. Het is niet bekend of de Cubaan se autoriteiten ingegaan zijn op hun eis dat ze een vliegtuig wil len om naar de Verenigde Staten te gaan. De groep, die sinds woensdag in de ambassade ver blijft, heeft gedreigd de ambas sade op te blazen als niet aan hun eisen wordt voldaan. De po litie heeft journalisten gelast weg te gaan bij de ambassade. Eerder op de dag was een groep van 23 Tsjechoslowaken, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen, teruggekeerd naar Praag als ge volg van de diplomatieke rel die is ontstaan tussen Cuba en Tsje choslo wakije over het toelaten van de vluchtelingen in de am bassade. Eerst drong een groep van vijf Cubanen, die zeggen dis sidenten te zijn, vorige week de ambassade binnen, gevolgd door de zeven anderen op woens dag. De twee groepen verbleven in verschillende kamers in de ambassade. De Cubaanse president Fidel Castro heeft afgelopen zaterdag kritiek geleverd op Tsjechoslo- wakije. Castro beschreef de asielzoekers als „anti-sociale elementen, zonder enige politie ke motivatie". Hij zei dat de Cu baanse regering geen visa's zal verstrekken aan Cubanen die hun toevlucht zoeken in buiten landse ambassades. In de Spaanse ambassade in Havana verblijven drie vluchte lingen. Reddingswerkers halen een overlevende uit de puinhopen van een door de aardbeving getroffen schooi in Cabanatuan. Militairen en reddingswerkers slaagden erin met behulp van een kraan honderd leer lingen te bevrijden (foto Alberto MarquezlAP) MANILA (RTR/UPI/AFP) - Een aardbeving in het noorden van de Filipijnen heeft maandag aan zeker 90 mensen het leven gekost. Dertig scholieren von den de dood en meer dan 50 la gen gisteravond laat nog bedol ven onder het puin van een inge stort schoolgebouw in Cabana tuan, 90 kilometer ten noorden van de hoofdstad Manila. Daar lag ook het epicentrum van de beving. Vijftien mensen kwamen om door de verwoesting van twee hotels in de toeristenplaats Ba- guio. Naar 250 mensen wordt daar nog gezocht. Onder de slachtoffers zijn veel buitenlan ders, meldde een radiostation in Manila. Ook in andere plaatsen vielen doden. In Manila, waar muren van ap partementen en kantoren scheurden, renden duizenden in paniek de straat op. Ook patiën ten van een ziekenhuis vlucht ten, sommigen hun infuus met zich mee dragend. Zeven patiën ten op de intensive care-afdeling overleden toen de beademings apparatuur waaraan zij waren gekoppeld uitviel door een stroomstoring. De Filipijnse minister van defen sie, Fidel Ramos, heeft de Ame rikaanse militairen van een le gerbasis in Baguio om hulp ge- ■I De voorzitter van de raad van bestuur van de AMRO. mr R. J. Nelissen (links) en zijn ABN-te- genhanger mr. R. Hazelhoff maakten gisteren samen bekend dat de fusie tussen de twee banken volgende C maand een feit is. w Een aantal Domburgse hoteliers vindt de plannen die twee nog onbekende beleggers hebben met het in vervallen staat verke rende voormalige Badhotel te groot voor de Domburgse schaal. Ze vrezen concurrentie. De beleggers ivillen een groot vijfsterren- hotel realiseren. Tilburg-Sieda Zeeuwse stranden Zeeuwse Strandexpres Noordbrabantse zonaanbidders kunnen vanaf zaterdag recht streeks per trein en bus naar de Zeeuwse stranden worden ver voerd. Het strandexpres-project werd gisteren met de onthidling van een speciaal busbord in Til burg gepresenteerd. Aanwezig was onder anderen de Zeeuwse gedep.uteer- Q de De Voogd. Een maand voor het begin van de Spaanse voetbalcompetitie heeft Johan Cruijff de selectie van Barcelona nog niet rond. De Nederlander, die aan zijn derde Spaanse seizoen begint, heeft het oog laten vallen op Nando van Sevilla voor een positie op het middenveld. Ook is er nog behoefte aan een verdediger DEN HAAG (GPD) - Het ak koord dat de Westduitse bonds kanselier Kohl en Sovjet-presi dent en partijleider Gorbatsjov hebben bereikt over de toekom stige militaire status van het herenigde Duitsland mag geen gevolgen hebben voor het Ne derlandse leger in noord-Duits- land. Deze mening zijn CDA en VVD toegedaan. Het eerste legerkorps ligt rond Hannover. Een woordvoerder van Defensie wenste gister avond geen commentaar op de kwestie te geven. In een reactie liet minister Van den Broek (buitenlandse zaken) weten „verheugd" te zijn over de in zijn ogen „heel belangrijke mijlpaal" die Kohl en Gorbats jov hebben bereikt. Volgens hem hebben de uitkomsten van de re cente NAVO-top in Londen en 'het congres van de communisti sche partij in de Sovjet-Unie, waar het leiderschap van Gor batsjov werd bevestigd, een gro te rol gespeeld bij het bereiken van de overeenkomst. Ook de economische hulp die de Bonds republiek de Sovjet-Unie heeft aangeboden heeft volgens Van den Broek „geholpen". De bewindsman wees erop dat dit najaar in Wenen een akkoord bereikt moet worden over de verdere vermindering van de conventionele bewapening in Europa. Dat akkoord moet kun nen lukken nu de „hobbel voor (Advertentie) het Duitse lidmaatschap van de NAVO genomen is", aldus de be windsman. Namens de VVD liet het kamer lid Weisglas weten „positief' te staan tegenover de afspraken tussen Kohl en Gorbatsjov. De VVD heeft altijd gemeend dat een verenigd Duitsland lid moest zijn van de NAVO als „het beste uitgangspunt voor de vei ligheid in Europa". Wel zei de li beraal liever te hebben gezien dat Gorbatsjov met de hele NA VO tot een akkoord was geko men. Nu is een de hele NAVO be treffende afspraak gemaakt door Kohl alleen. Weisglas noemde dat „merkwaardig". Ten aanzien van het Nederland se leger in noord-Duitsland stel de Weisglas te hopen dat minis ter Ter Beek (defensie) niet nu ineens een plan krijgt die troe pen te reduceren. Dat zal, mocht de nu gesloten overeenkomst tussen Kohl en Gorbatsjov con sequenties in die richting heb ben, een zaak moeten zijn die de NAVO moet bespreken. Over de consequenties voor het Nederlandse leger in noord- Duitsland zei een woordvoerster van Van den Broek dat die vraag nu niet te beantwoorden is. „Kohl en Gorbatsjov hebben het over totale sterkten van troepen gehad. De consequenties daarvan zijn nog niet tot dat niveau door dacht". vraagd. President Corazon Aquino heeft alle scholen geslo ten en hulporganisaties gemobi liseerd. De beving, die plaats vond rond half vijf plaatselijke tijd (9.30 uur Ned. tijd), had een kracht van 7.7 op de Schaal van Richter en duurde 45 seconden, meldde het Amerikaanse geologisch insti tuut in Colorado. Er zijn acht na schokken geregistreerd. Bh. £:1l

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1