Walkowiak kijkt ogen uit in Tour Bob Roll 'pikt' picknickmand Na val met Ducrot deed alles me zeer Uwe Ampler staakt strijd Claudio Chiappucci blijft optimistisch hiappucci verspeelt groot deel van zijn voorsprong Verloren zoon teruggekeerd in karavaan Fignon laat WK schieten "olombiaanse wielrenners verongelukt Jan Raas tipt Erik Breukink MAANDAG 16 JULI 1990 lendement Niet intelligent Miraculeus Steven Roofus tour '90 sport Erik Breukink nadert gele trui Door Dick Heuvelman) ILI.AU - Onder een bloedhete ju hield Erik Breukink het oofd ijzig koel. Op de Causse oir, een uiterst fraai gesitueer- berg die waakt over het oidfranse stadje Millau, liet e Nederlandse Tour-hoop zich iet gek maken. Bleek het nog oed te zitten tussen zijn oren i counterde hij bekwaam en eloverwogen een speldeprik an de heren Delgado en Le- lond, twee renners die met de fboren Gelderlander duelle- om de hoofdprijs van de Iste Tour de France, let Breukink in pole-position, u de Italiaan Chiappucci het af tlopen weekeinde is bezweken nder de druk van de ploeg van eMond en Pensee. In de per tra- itie altijd gevaarlijke rit naar aint Etienne verloor de Ita- aan zaterdag meer dan in de elf oorgaande etappes: bijna vijf linuten. Daar kwamen gisteren og 13 secondjes bij, zodat Breu- ink als naaste belager minder an twee minuten van het geel is trwijderd. [n theorie staat hij op de eerste lek", stelde Breukink's ploeg- ■ider Jan Gisbers gisteravond i Millau tevreden vast. Om er ieteen aan te toe te voegen, dat voor zijn kopman nog flink at werk aan de winkel zal zijn. isbers: „Dinsdag, op Luz Ardi- en, zullen we meer weten. Daar ide Pyreneeën, op zijn specifie- e terrein, verwacht ik Delgado. i hij super, dan denk ik dat-ie tdereen eraf rijdt. Erik zal dan ttent moeten zijn." ot dusver houdt Breukink zich eurig aan de voor hem uitge- lippelde taktiek. Die behelst at hij, als best geklasseerde fa- oriet, alleen maar de handel en 'andel van LeMond en Delgado oed in de peiling dient te hou- en. Die alertheid bracht hem iterdag op weg naar Saint Itienne odk een aardige portie ÏOGOTA/MIDDLESBO- 10UGH (AFP/SID) - De wieler- (ereld werd in het weekeinde ipgeschrikt door twee ongeluk- :en met dodelijke afloop. In het Colombiaanse La Calera, 200 ki- ometer van Bogoto, kwamen wee Colombiaanse beroeps- enners om het leven. Manuel Cardenas en Rafael Mayorga verden zaterdag tijdens een rainingsrit aangereden door :en vrachtwagen. De derde cou- 'eur in hun gezelschap, Israel Caballero, raakte ernstig ge- vond. itanuel Cardenas (29) maakte iee! uit van de profploeg Café de 'olombiayPony Malta-Avianca. iet zijn twee minder bekende ramgenoten bereidde Carde- ïas zich voor op de Tour de Tru- die volgende week zondag n Venezuela van start gaat. lij de wereldkampioenschap en wielrennen voor junioren op le baan in het Engelse Middels- lorough kwam de Canadese leelnemer Arvid Geldsetzer tij lens de training ten val op de as- feltbaan. MILLAU (GPD) - Jan Raas is de enige Nederlandse ploegleider, die vertrouwen heeft in een Tourzege van Erik Breukink. Zaterdag publiceerde l'Equipe een enquête onder de 22 Ploegleiders in de 77e Tour, waar Greg LeMond als royale eindwinnaar uitkwam, met "elgado, Chiappucci en Breu kink als gedeeld tweede. Breukink kreeg de zegen mee van vier ploegleiders: Jan Raas, Giancarlo Ferretti (Ariostea), Manuel Saiz (Once) en Davlde Boifava (Carrera). Opmerkelijk is dat Breukinks ei gen Jan Gisbers tipt op Chiap pucci, evenals Peter Post. Cees Priem houdt het op Greg Le Mond. Erbij gezegd dient te wor den, dat het onderzoek drie da- Sen geleden werd gedaan, dat wil zeggen voor de etappe naar Saint Etienne. Ben actueel onderzoek hield gis teren de Noordfranse journalist André Losfeld. Er werden 32 in ternationale journalisten nun eerste drie in Parijs "aagd. LeMond scoorde uuij. daar het hoogst, met Delgado Ms tweede en Breukink als num mer drie. |te ploegleiders klassement van dnpv!Pe' LeMond 31 put, 2. Delga- Lmappucci en Breukink 29 pnt, 5. 1 pnfC 5 Pnt' Alcala 2 pnt"7' Bug"0 Jjd journalisten klassement van Eclair: 1. LeMond 68,5 pnt, 2. "ado 53 pnt, 3. Breukink 51,5, 4. °ugno 4 pnt, 5. Alcala 2 pnt, 6. Chiap- PUcci 2 pnt, 7, Lejarreta 1 pnt. rendement op. Breukink haakte volgens het boekje in op een ac tie van LeMond, die tot doel had de Italiaan Chiappucci in de pro blemen te brengen. Alvorens het zo ver was, had LeMond een sim pele val op laten zetten door Pensee, de in verval geraakte nieuwe trots van Frankrijk. De Breton was van de partij in een grote kopgroep. Een schijn- aanval, want Pensees krachten zijn niet meer toereikend voor een hernieuwde greep naar het geel. Toch werkte de blufpokper van LeMond perfect. Chiappuc ci ontketende, samen met zijn ploegmakkers van Carrera, een intense achtervolging. Die lever de ook wel het gewenste resul taat op, zij het ten koste van veel bloed. Zoveel zelfs, dat de klas sementsleider uitgeblust bleek toen LeMond een Chiappucci nog een jasje wilde uittrekken. Dat lukte moeiteloos. De Ita liaan bleek zo dood als een pier te zetten en dan is er geen hou den meer aan. Niet bijster intelligent trouwens van Chiappucci om zich te laten opjagen door de ploeg van Le Mond. Ook diens ploegleider Boifava, die toch het klappen van de zweep kent, had beter moeten weten. Hij zou er, toen Pensee op de vlucht was, beter aan hebben gedaan rustig af te wachten tot ook andere ploegen (die van Delgado en Breukink) zich geroepen voelden te werken. Het was overigens op merkelijk dat'niemand zich op wierp als bondgenoot van Chiappucci. Wellicht heeft Boi fava de rustdag al te letterlijk ge nomen en heeft hij verzuimd de nodige zaken te doen. Helemaal niet afgezet tegen de snelheid die LeMond en Breu kink, als gangmakers van een van 14 tot 5 man uitgedunde kopgroep, ontwikkelden. Le Mond: „Toen ik zag hoe Chiap pucci had geleden onder de jacht op Pensee, ben ik gelijk maar weggesprongen. Dat Breu kink ook mee was, deerde mij niet. Als ik de Tour wil winnen, zal ik hem gewoon moeten ver slaan. Zoals ook Delgado nog een gevaarlijke klant voor me is. Ik denk echter dat zowel Breu kink als Delgado er ook op een dag onderdoor zullen gaan, zoals dat vele anderen ook al is ge beurd in deze Tour. Toch moet ik Breukink niet onderschatten. Wat hij de afgelopen dagen heeft laten zien, eerst op l'Alpe d'Huez, toen in de klimtijdrit en ook eens zaterdag, daarvan ben ik toch wel onder de indruk ge raakt." Breukink gaat gewoon zijn eigen gang en straalt daarbij veel zelf vertrouwen uit. Dat bleek giste ren weer eens in de laatste kilo meter naar de top van de Causse Noir. Daar dachten LeMond en Delgado één voor één Breukink een knakkie te kunnen geven. De PDM-er raakte evenwel niet in paniek en kwam razendsnel met een afdoend antwoord. Breukink: „Ik reageerde bewust niet op die demarrage van Del gado. Ten eerste omdat er niet zoveel kracht inzat en ook om dat ik weet dat Delgado nooit kan doorgaan. Je moet nooit bergop met Delgado meesprin gen. Als je dan weer bij hem komt, gaat-ie weer en dan ga je juist kapot. Daarom ben ik ge woon mijn eigen tempo blijven rijden. Ik heb zelfs nog een tand je bij kunnen zetten. En hoewel ik toch niet mijn beste dag had, kwam ik toch vrij snel terug. Dat betekent toch dat Delgado en LeMond ook niet zo geweldig waren." Om in de Pyreneeën optimaal in de slag te kunnen gaan, hoopt Breukink dat het vandaag op de uitlopers van het Centraal Mas sief een beetje rustig aan gaat. Een hoop die hij op voorhand als ijdel inschat. Breukink: „Er zijn nog zoveel ploegen die nog niks hebben gewonnen, dus zal er wel weer geknald worden." In deze vorm, laat hij met zijn kenmer kende nuchterheid weten, is hij voor niets en niemand bang. Zoetemelk-trekjes zijn hem in middels evenmin vreemd. Breu kink: „Zoals Joop altijd al zei: Parijs is nog ver en ik begin de waarheid daarvan nu steeds meer in te zien." Erik Breukink (links) bepaalt het tempo op de Col de la Croix-de-Chaubouret. LeMond, Hampsten, Conti en Indurain (van links naar rechts) volgen (foto ANP) naar ge- ook MILLAU (GPD) - Een verloren zoon is teruggekeerd in de Tour-karavaan. Het is Roger Walkowiak, de winnaar van de Ronde in 1956. De rentree van 'Walko' mag verrassend worden genoemd omdat hij zich na het beëindigen van zijn bijzondere carrière, in 1962, als gevolg van een schedelbasisfractuur had afgewend van de wielersport. Dat alles te maken met de roem loze aftocht van de Fransman uit het peloton, want na zijn Tourzege heeft hij geen enkele overwinning van allure meer kunnen behalen. Walkowiak zag thuis, eerst in Montlucon en la ter in Vichy, om in wrok. De nu 63-jarige Walkowiak, van origine een Pool, heeft ondanks zijn Tourzege nimmer de daarbij be horende erkenning gekregen. Integendeel, over zijn triomf werd altijd meesmuilend ge sproken. Men vond het maar niks dat hij als eenvoudige knecht de Tour had gewonnen. De aanzet daartoe gaf de toen malige Tour-directeur Jacques Goddet. Hij schreef na Walko- wiaks ereronde in het Pare des Prince onder meer deze vernieti gende zin: „Het applaus van de toeschouwers klonk als een klaaglied." De overwinning van Walkowiak staat als hoogst miraculeus te boek. Aanvankelijk zou hij niet eens deelnemen. Op het aller laatste moment mocht hij toch nog als reservist opdraven in de regionale ploeg Noordoost-Cen traal. Stilletjes sloop Walkowiak als een volstrekte outsider met allerlei ontsnappingen mee en verraste - zonder ook maar één etappe te winnen - op die manier favorieten als de Luxemburger Charly Gaul, de Italiaan Gasto- ne Nencini en de Belgen Stan Ockers en Jean Brankart. Wal kowiak nu: „In eerste instantie wilde ik alleen maar strijd leve ren met de Franse nationale ploeg. Mijn doel was slechts de beste Fransman te worden." De vedetten van weleer bleken zich schromelijk te hebben ver gist in de vorm van Walkowiak. Daar was ook wel enige reden voor, want sinds zijn debuut in de Tour had Walkowiak nooit iets opmerkelijks gepresteerd. Hij was maar een 'kleine' cou reur, getuige zijn klassementen: 57ste in 1951 en 47ste in 1953, ter wijl hij in 1955 Parijs niet eens haalde. In 1956 beschikte deze 'regionaal' over onvermoede krachten en bleef hij tot verras sing van vriend en vijand buiten schot. Eenmaal bekomen van alle eufo rie kon Walkowiak niet bewijzen dat die triomf geen toevalstref fer was. In 1958 reed hij zijn laat ste (anonieme) Tour. Waarna hij werd overspoeld met hoon. Van daar dat-ie zich terugtrok in de HÉm» LE-PUY-EN-VELAY - De Amerikaan Bob Roll doet in sportief opzicht nauwelijks van zich spre ken, maar slaagt er wel in de lachers op zijn hand te krijgen. De eigenzinnige levensgenieter 'pikte' gisteren een goed gevulde picknickmand van een Franse jongedame, die langs de weg stond. Zij kon nauwelijks waardering opbrengen voor het geintje en rende Roll woedend ach terna (foto ANP) anonimiteit van een eenvoudige fabrieksarbeider. Waar Ray mond Poulidor, Raphaël Gemi- niani, Roger Pingeon, Joop Zoe temelk en Luis Ocana jaar-i. jaar-uit als oude glorie figureren in het Tourcircus, keek Walko wiak slechts met een half oog naar de televisie. Walkowiak, als 63-jarige van de VUT genietend, heeft dat 29 jaar volgehouden. Walkowiak: „Niet zozeer uit frustratie op de kritiek die ik heb gekregen op mijn Tourzege. Ik heb toen gewoon heel intelligent gereden, in te genstelling tot de grote favorie ten. Nee, wat me stoorde, was dat ik nadien nooit meer heb kunnen winnen." ,o oms is het héél verlei- y delijk 077i af te stap- pen. Je hebt pij7i, iedere trap doet zeer. Het tempo voor- aan is niet meer bij te bene7i. Je be7it erge7is achteri7i het peloton aa7i het harke7i. Zonder doel, zo7ider enige kans op ee7i prijsje, 77iaar wel met bergen kritiek van iedereen. Over je salaris, je tra7isfer 7iaar de ploeg Post, 7ioem 7naar op. Je de7ikt wat 7noét ik hier eige7ilijk nog? Lekker naar huis, herstel len. Weg va7i hier. Afstappen of doorgaan. Je ivilt zo graag dat die pij7i op houdt. Allee7i maar dat die pijn ophoudt. Dat moet een heerlijk gevoel zij7i geweest. Na die val met Ducrot deed echt alles me zeer. Een val partij met vijftie7i kilo77ieter in het uur... E7i dat heb ik weer. M'n ribbe7i 7iatuurlijk weer. m'7i milt, die ontste king aan m'n zitvlak speelde weer op. Alleen m'n grote teen is eigenlijk nog in orde. Ik ben d'r nog steeds. Die eerste paar uur waren ver schrikkelijk. Maar op de fiets heb ik alles tegen elkaar afgewogen. Afstappe7i oj doorrijden. Als ik zou stop pen, krijgt de ploeg wéér een tik. Als ik zou afstappen, mis ik m'n kilometers. Voor straks als ik 7iog een prijsje wil pakken. Ja, daar ben ik nu maar mee bezig. Deze Tour is toch al naar de knop pen. Niet allee7i de Tour, dit hele seizoen is zo langzamer- lia7id een ramp geworde7i. Ik reed dus door. Ik heb van mezelf gewo7ine7i. Het is ook zo ontzettend gemakkelijk om af te stappen en naar huis te gaan. De weg va7i de minste weerstand ook. Zoals Fig7ion merkte dat hij nooit van LeMond zou kunnen winnen en vervolgens met- ee?i omdraaide. Nee, dat zit 7iiet in 7n'7i aard. Dat vi7id ik té gemakkelijk. Bove7idien 7nag je je dan een paar uur lekker voele7i, 77iisschie7i een dag. 7naar als je thuis 7iaar de tv zit te kijke7i en je ziet die 77ia7i7ie7i rijde7i, dan krijg je spijt. Dgt is me al eens eer der overkome7i. dus ik ken dat gevoel. Dat ivilde ik 7iiet 7iog eens meemaken. Na die eerste paar rot-uren kivam ik er toch weer rede lijk doorhee7i. Ik kreeg zelfs weer moraal. De pij7i werd la7igzaam numder. ik ko7i weer redelijk meekome7i. Dat doet je dan toch weer goed. Bergop heb ik m'7i ei gen tempo gerede7i. Niks ge- forceerd, wa7it daar koop ik natuurlijk helemaal 7iiks voor. Maar straks komen de Pyre neeën. E7i wat dan? Als ik niet goed genoeg ben, stap ik alsnog af. Want ivat heb ik er aan om Parijs met ha7igen en wurgen te halen en dan de vernieling in te gaan? Dan heb ik dit seizoen dus hele maal niks, geen platte prijs. Nee, dat is m'n eer te na. Af- stappe7i is het laatste watje doet, maar je 7noet ook ver standig zijn. Aa7ije toekomst denken. Alleen, je weet dat er niet zo veel jaren 7neer zul len kome7i. Daarover denk je heel veel na, die eerste uren vanpij7i en elle7ide. E71 dat is balen." SAINT ETIENNE (GPD) - Uwe Ampler heeft zijn eerste Ronde van Frankrijk niet kunnen af maken. De 25-jarige Oostduit ser uit de ploeg-Gisbers, die al enige dagen werd achtervolgd door een knieblessure, moest zaterdag de strijd staken we gens een valpartij. Ampler reed een 'jojo-etappe', van het peloton naar de tweede ploegleiderswagen en terug. Op zeker moment wilde hij naar zijn knie laten kijken door tweede ploegleider Piet van der Kruijs. Hij ging aan de auto hangen, hoorde tegelijkertijd een fluitje uit een auto van een commissa ris, schrok en viel tegen de grond. Er werd gevreesd voor een elle boogbreuk, maar onderzoek in het ziekenhuis van Romans wees uit, dat hij niets had gebro ken. Ampler reisde gisteren al terug naar Nederland, mee in de auto van SBB-coördinator Ger- rie van Gerwen. In Eindhoven zal hij nu meteen worden behan deld aan een irritatie onder de linkerknieschijf. Het opgeven van Ampler is een ernstige tegenslag voor de PDM-ploeg, die wat hand- en spandiensten in de Pyreneeën best zou kunnen gebruiken. Ook Martin Earley is al uit koers, en Jos van Aert sukkelt met zijn ge zondheid. De Westbrabander kwam gisteren op meer dan een half uur binnen. Onder de opgevers van dit week eind andermaal een grote naam: de Italiaan Flavio Giupponi, vo rig jaar nog tweede in de Giro en ooit begeerd door Jan Raas. SAINT ETIENNE (GPD) - Lau rent Fignon zal dit jaar niet starten op het WK wielrennen op 2 september in Japan. Fig non, afgestapt halverwege de vijfde Touretappe, heeft inmid dels een onderzoek achter de rug in een Parijs' ziekenhuis. Daar is een hinderlijke kuit blessure geconstateerd. Fignon moet veertien dagen rusten. In overleg met zijn ploegleider Guimard heeft hij besloten niets te forceren, en zich volledig te richten op een Europees pro gramma. Chiappucci deelt handtekeningen uit (foto GPDIJaap de Boer) MILLAU (ANP) - Claudio Chiappucci is in het weekeinde dat de Tour de France ontketende met moeite overeind ge bleven. In totaal verloor hij ruim vijf minuten op LeMond en Breukink. De gele trui bleef echter om zijn schouders. Het kostte bloed, zweet en tranen. Vooral zaterdag toen de Italiaan in zijn een tje alle werk moest opknappen, al stak Konysjev in de slotfa se een beetje al te opvallend de helpende hand toe bij de be klimming Col de la Croix de Chaubouret. „Ik had de indruk dat bijna iedereen tegen me heeft gereden zaterdag", vond 'Andreotti'. „Het is een fikse tegenvaller dat ik zoveel terrein heb moeten verliezen. LeMond en Breukink waren zaterdag superieur." De voorsprong van de 27-jarige kopman van Carrera op het koppel Breukink/LeMond dat zaterdag tekening bracht in de strijd om de gele trui, slonk tot 1.49 en 2.21. „Ik blijf optimistisch", aldus Chiappucci. „De Tour is nog niet voorbij. Als ik de gele trui niet tot Parijs kan behouden, dan wil ik hem eervol afstaan. Aan LeMond of Breukink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9