vers rit o ore fegatief oordeel werkgroep hatcher over Duitsland V akantie-uittocht zonder problemen Massademonstratie in Moskou Kok/Lubbers dragen oplossing aan voor begrotingsconflict Maij-Weggen haalt uit naar tegenstanders binnen CDA "Al het nieuws van hier tot Tokyo'' Breukink bedreigt Chiappucci Terrorist Daoud in DDR Man steekt uit jaloezie zijn flatwoning in brand UUR FOTOSERVICE Akkoord Duitse kwestie in zicht Sovjetleider naar Navo wmÊÊmm In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Even wat minder KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL ppgeruimd Vijf jaar Vluchtelingen Invasie Robson mm Ridley WINNAAR KODAK KWALITEITSA WARD SEIZOEN '89-'90! c-Ör Wisselend, bewolkt en kans op een re gen of onweersbui. Middagtemp. rond 25 graden. Wind eerst zwak, later "noordwest en toenemend tot matig. 33e jaargang no. 165 laandag 16 juli 1990 GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZiERKZEE benadering Kohl en Gorbatsjov (Van onze correspondent |0SKOU - De Sovjetunie staat 1 het punt de bezwaren te la- In vallen tegen een Duits Na- jo-lidmaatschap. Die indruk [erd zondag in Moskou gewekt, laar onafhankelijk van elkaar (vee VV'estduitse politici op be- Xek waren: bondskanselier jelmut Kohl en Navo-secreta- Is-generaal Manfred Wörner. lorbatsjov en Kohl toonden |ch zondag optimistisch na een Irste onderhandelingsronde. Er zijn nog een paar nootjes te faken, maar we hebben een Joed gebit", grapte Gorbatsjov. Kohl stond glimlachend naast |em en hoorde Gennadi Geras- |mov, regeringswoordvoerder Moskou, tegen journalisten k dat er overeenstemming in Ichtis over het Duitse Navo-lid- laatschap. foigens Gerassimov zal de over- lenkomst een limiet stellen aan omvang van een toekomstig luits leger. Hij verwees naar cij- Irs in de Sovjet-pers, waar spra- lewas van 350.000 man. Dat zou letekenen dat de voormalige londsrepubliek en de ex-DDR Ji totaal 700.000 militairen een lurgerbaan moeten bezorgen, lerassimov: „Het Duitse leger pi voldoende sterk zijn voor ver- ledigende taken en te klein voor lanvallende". Sovjet-militairen in de DDR. Dat laatste aanbod geldt even wel slechts tot het einde van dit jaar. Kohl en Wörner zijn de eerste westerse politici die Gorbatsjov op bezoek kreeg na de top in Houston, de Navo-top in Londen en het Sovjet-Partijcongres, dat zaterdag eindigde met Gorbats jov als de grote overwinnaar van een interne partijstrijd. De Sov- kohl pleitte onlangs op de top in louston voor omvangrijke wes- trsehulp aan de Sovjetunie, ge- Icht op versterking van de posi- le van Gorbatsjov. Bonn heeft lloskou al toegezegd bij een ak- loord over de Duitse eenwor- ling ruim vijf miljard gulden Kan kredieten te verstrekken en log eens anderhalf miljard ter fi- lanciering van de geleidelijke terugtrekking van de 380.000 MILLAU (GPD) - Erik Breu kink heeft in het afgelopen weekeinde goede zaken ge daan. Hij klom zaterdag naar de tweede plaats in het klas sement, achter (nog steeds) gele-truidrager Chiappucci. Zijn achterstand op de taai volhoudende Italiaan moet de komende dagen zijn in te lopen. Breukink weet Greg LeMond als gevaarlijkste man achter zich: op 32 secon den. De weekeindetappes waren een groot succes voor de Spanjaarden van de ploeg Once. Zaterdag won Chozas, zondag Lejarreta. De groene trui is nog steeds voor Olaf Ludwig, Thierry Claveyrolat voert het bergklassement aan, de Z-ploeg leidt in het ploegenklassement. Minder goed verging het Ste ven Rooks. Hij stond gisteren op het punt de Tour te verla ten. Hij ging door, maar be twijfelt of-ie Parijs zal halen. Gele-truidrager Claudio Chiappucci getooid met de Franse vlag. In de koers had hij het afgelopen weekend minder tijd voor grappen (fo to ANP) jet-president maakte een zeer opgeruimde indruk. „Alles is in beweging, alles verandert", grapte hij na zijn besprekingen met Wörner. de eerste Navo- baas die ooit in Moskou op be zoek was. Volgens de Sovjet-pers spraken Gorbatsjov en Wörner ook over de toekomstige militaire status van een herenigd Duitsland, maar Wörner zelf zei dat dit on derwerp niet aan de orde was ge weest. Hij benadrukte de betere betrekkingen tussen Navo en Warschau Pact, met als uitvloei sel het feit dat Gorbatsjov een uitnodiging van de Navo-rege- ringsleiders accepteerde om het militaire hoofdkwartier in Brus sel te bezoeken. Tot nu toe stelde Moskou zich op het standpunt dat een Duits Na- vo-lidmaatschap alleen moge lijk is na een overgangsperiode van vijf jaar. Gedurende die ter mijn zouden de Duitslanden lid moeten zijn van de beide militai re bondgenootschappen. Het Westen is daar falikant op tegen. Dat geldt ook voor de boven grens van 250.000 militairen die Moskou wilde voor de Duitse strijdkrachten. Het verlossende woord moet ko men uit Stavropol, Gorbatsjovs geboortestreek, waar de Sovjet leider zondag met Kohl naar toe vloog. Beiden zullen ook de hoofdpunten op papier zetten van een Duits-Sovjetverdrag, waarin de nieuwe handels- en politieke relaties worden gere geld. De ministers van buitenlandse zaken Sjevardnadze en Gen- scher bereidden intussen de twee-plus-vier-besprekingen voor, die morgen in Parijs wor den hervat. Polen, dat bij deze onderhandelingen tussen de bei de Duitslanden en de vier geal lieerde overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog aanwezig zal zijn, heeft al aangekondigd garanties te willen voor de on schendbaarheid van de naoor logse Duits-Poolse grenzen. Een Albanese vader draagt zijn kind een Westduits opvang kamp binnen. De tiveede golf vluchtelingen kivam het afgelo pen weekeinde in West-Europa aan. Zij behoren tot de duizen den die ambassades in Tirana binnendrongen om het ortho dox-communistische Albanië te ontvluch- O ten. w De Zeeuwse kust kreeg het afge lopen weekeinde een invasie van dagjesmensen te verwer ken. die er per auto op uittrok ken. Hoewel filevorming onver mijdelijk was. deden zich geen al te grote problemen voor. De stranden boden ui teraard een volle aan- C blik. (Van onze correspondent WEST-BERLIJN - De terrorist Abu Daoud, een van de leidingge vende figuren bij het bloedbad tijdens de Olympische Spelen van Y^ori Tfll|st München in 1972, heeft jarenlang als een vorst in Oost-Berlijn ge- 11UI3I leefd. Hij zou daar nog verblijven. Dat meldde het Westberlijnse ochtendblad Berliner Morgenpost zondag. Abu Daoud verkeerde, met medeweten van de Oostduitse leiding, tot halverwege 1988 zeer regelmatig in het luxe Palasthotel aan de Friedrichstrasse in Oost-Berlijn. Palast was voor de DDR-burgers vrijwel ontoegankelijk omdat er in harde valuta betaald moest wor den. Abu Daoud zou daar doorgaans twee kamers hebben bewoond, waar hij regelmatig bachanalen hield. De inmiddels 52-jarige jurist, die al zeer lang in terroristische bewegingen verkeert, zo volgens het blad een blonde Oostduitse vriendin hebben. De aanslag in 1972 geldt nog steeds als een van de bloedigste Palestijnse terreuracties. Daarbij kwamen daarbij elf Israëlische atleten en een Duitse politie man om. Bobby Robson zorgde er op zijn eerste tverkdag bij PSV voor dat hidptrainer Hans Dor- jee behouden blijft C voor de eredivisionist. I O Elly van Hulst vertoonde dit weekeinde tijdens de Neder landse atletiekkampioenschap- pen atletiek wederom een solo. De Rotterdamse nam alleen deel aan de 3000 meter en won dat nummer in een tijd van 9.00,59. Hoogtepunten waren er niet. Gretha Tromp 16 greep drie titels. HNHSB Londen (UPI/RTR/AP) - Be langrijke Britse academici heb- in maart in opdracht van "rentier Margaret Thatcher de ligenschappen van Duitsland poorgelicht. Dat is zondag be kend geworden door publicatie fan een samenvatting van de bijeenkomst in het Britse dag blad The Independent. Minister ban buitenlandse zaken Douglas Hurd, die deelnam aan fle bijeenkomst, bevestigde de puthenticiteit. JOe denktank van de premier Éwam tot de conclusie dat „we aardig moeten zijn tegen de Duitsers". Als Duitse eigen schappen werden genoemd le vensangst, agressiviteit, intimi datie, eigenwaan, minderwaar digheidscomplex en sentimen taliteit", aldus het stuk. „Het ge drag van Duitsland in de EG - we betalen, dus we moeten gelijk krijgen - werd door sommigen gezien als een aankondiging van de Duitse economische over heersing van West-Europa". De publikatie komt net op het moment dat er politieke op schudding heerst over het aftre den van minister van handel en industrie Nicholas Ridley, om dat hij zich laatdunkend heeft uitgelaten over de Duitsers. Pre mier Thatcher heeft in een brief aan Ridley haar spijt uitgespro ken over zijn besluit af te treden. DEN HAAG (ANP) - Met de vakantie-verkeersdrukte is het dit afgelopen weekeinde in Nederland meegevalen. Vakan tiegangers die naar Oostenijk gingen hadden weinig last van de verzakte brug bij Kufstein, die niet de verwachte verkeerschaos opleverde. Tot verrassing van Duitse en Oostenrijkse verkeersexperts liep alles gesmeerd. De snelweg tussen München en Inns bruck werd afgesloten nadat donderdag een van de pijlers van een brug over de Inn inzakte. De vakantiegangers namen blijkbaar de omleidingsroutes, zodat de enkeling die toch langs Kufstein ging nauwelijks oponthoud had. Meer problemen waren er zondagmorgen langs de Neder landse kust. Door de massale gang naar de stranden ontston den op diverse wegen files mt een totale lengte van vijftig kilometer. Het oponthoud bleef echter beperkt, aldus de poli tie. Vrijdagavond was het eigenlijk stil, aldus de woordvoerder. De strandgangers keerden vrij laat huiswaarts, maar door de spreiding verliep het vrijwel allemaal zonder problemen. De uittocht heeft zaterdag wel geleid tot extra drukte, maar ech te opstoppingen deden zich niet voor. Ridley ze in het weekblad Spec tator dat de Bondsrepubliek er op uit is Europa te veroveren, dat de Fransen zich gedragen als het schoothondje van de Duit sers en dat overdragen van soe vereiniteit aan de EG neerkomt op zich overgeven aan Adolf Hit ler. Ridley erkende zaterdag in zijn ontslagbrief dat hij zich te sterk heeft uitgedrukt, maar zei dat de voorgestelde Economische en monetaire unie (EMU) binnen de EG „een ramp" zou zijn voor Groot-Brittannië en de rest van Europa. Hij hield vol dat zijn ideeën in overeenstemming zijn met die van de Britse regering. Thatcher wees er eerder op dat Ridley niet de opvatting van de regering of van haarzelf heeft weergegeven. De premier zou zich echter in besloten kring veel kritischer over de ontwikkelin gen in Duitsland hebben uitge sproken dan zij officieel toegeeft. De Britse regering heeft zater dag meteen epn opvolger voor Ridley benoemd. Het is de 46-ja- rige Peter Lilley, die staatssecre taris was op het ministerie van financiën. Demonstranten trokken zondag door Moskou om de leden van het Partijcongres duidelijk te maken dat ze meer hadden verwacht. In de betoging liepen leden van verschillende oppositie bewegingen mee, zoals hier achter een enorm spandoek van het Democratisch Platform foto EP A MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - Een demonstra tie van oppositiegroepen is zondag in Moskou uitgelopen op een massademonstratie van rond 100.000 burgers die op het Rode Plein hun ongenoegen uitten over het pas beëindigde partijcongres. Uit vele spandoeken viel op te maken dat vele mensen meer veranderingen verwacht had den. Behalve de partij was de inlichtingen dienst KGB het mikpunt. Terwijl de menigte „schande, schande" scandeerde, riep een lege rofficier dat de partij beloften aan het volk niet was nagekomen en dat „ons volk een andere regering kan en moet krijgen." Held van de dag werd de voormalige KGB-generaal Oleg Kalu- gin. Hij kreeg een daverend applaus toen hij zei dat ook hij - „na 33 jaar" - zijn partijlidmaat schap dit weekeinde had opgezegd. Overigens lijkt de oppositie straks de kans te krijgen haar mening via rdio en tv te kunnen verspreiden. Gorbatsjov maakte zondag bij decreet de op richting mogelijk van onafhankelijke radio- en televisiestations, zo meldde het persbureau TASS. (zie ook pagina 3) DEN HAAG (GPD) - Een beetje snijden in subsidies en een beetje bezuinigen bij ministe ries. Mogelijk ook nog enige las tenverhoging maar daarover zal, indien nodig, pas in augus tus besloten worden. Langs de ze lijnen willen premier Lub bers en vice-premier Kok deze week de besprekingen afronden over de begroting 1991. Beiden willen zo trachten een impasse in het begrotingsover leg te doorbreken. Die is ont staan nu zowel binnen als buiten het kabinet door Kok aangedra gen oplossingen voor het gat van 800 miljoen gulden in 1991 plus 200 miljoen gulden die minister Ritzen (onderwijs) nog zou moe ten bezuinigen, op verzet zijn ge stuit. Echt bezuinigen wijzen alle mi nisters van de hand. Men zegt na de besluiten rond Pasen, toen de prijscompensatie voor volgend jaar werd ingeleverd en de groei uit de defensie-uitgaven werd gehaald, genoeg te hebben ge daan. Het CDA is tegen een hogere btw op bepaalde produkten, de PvdA wil niet snijden in gezins subsidies. De CDA-ministers Andriessen (economische za ken) en Braks (landbouw) zijn evenals hun partij tegen het af romen van bedrijfssubsidies. Lubbers en Kok werken nu aan een compromis waarbij iedereen een beetje bijlegt. Ze hebben een sleutel bedacht waarbij door het korten op subsidies circa 550 miljoen wordt gevonden. Het be treft zowel gezins- als bedrijfs subsidies. Daarnaast zouden en kele ministeries geld moeten in leveren, ook voor een totaal van 550 miljoen. Daarmee zijn dan en het gat van 800 miljoen en het probleem onderwijs opgelost. Welke departementen moeten inleveren en welke subsidies worden aangepakt willen Lub bers en Kok vandaag en morgen met de collega's bepalen. Opval lend genoeg is in het plan geen lastenverzwaring opgenomen. Dat komt tegemoet aan een wens van het CDA. Advertentie I TILBURG (ANP)-Omdat de bu lten van een 43-jarige Tilburger I eerder een nieuw huis kregen l'°egewezen, heeft deze in de I nacht van zaterdag op zondag |z|jn flatwoning in brand gesto- I ten. Voor hij de woning verliet, raaakte hij een koppeling los Ivan de gasaansluiting, stak één Van rio i„4 gaoaaiidiuiiiiig, sian ccn Ivan de wanden aan en verliet "et pand. Door een melding van I een onbekende zijn de bewoners I aan de Vivaldistraat volgens de I P°'itie aan een ramp ontkomen. I De brandweer trof in de woning Ieen houten schot aan, dat al I !'cht smeulde. Bij de bluswerk- I lamheden ontdekte één van de spuitgasten de meterkast, waar uit het aardgas vrijelijk de wo ning instroomde. Volgens de politie had het niet veel langer moeten duren of de woning was geëxplodeerd. Ongeveer twee uur nadat de po litie de melding binnen kreeg, kwam de huurder kijken. Hij be kende de gasmeter te hebben ontkoppeld en de brand te heb ben gesticht, omdat hij al jaren op zoek was naar een beter huis, maar dat niet kreeg van de wo ningbouwvereniging. Bij de me dedeling dat zijn buren wel al aan de beurt waren, sloegen de stoppen door. DEN HAAG (GPD) - Minister van verkeer Maij-Weggen heeft dit weekeinde hard uitgehaald naar tegenstanders van haar be leid binnen de eigen partij, het CDA. Ze plaatste haar opponen ten in de „rechts conservatieve hoek" van de partij en verweet ze een opstelling die „niet spoort met wat de CDA-aehter- ban echt wil". Mevrouw Maij richtt haar pijlen vooral op het christen-democra tische Kamerlid Wim Mateman, woordvoerder van de fractie in verkeerszaken. Hij viel het be leid van de minister onlangs aan in een stuk in het dagblad Trouw. Mateman noemde de au to daarin onder meer „een nuttig lastdier waar we niet meer bui ten kunnen" en kritiseerde het ministeriële beleid dat gericht is op het terugdringen van de auto. Volgens Mateman moeten tech nische oplossingen worden ge zocht voor de onvolkomenheden aan auto's waardoor het milieu wordt geschaad. Voor de NCRV-radio sloeg me vrouw Maij gistermiddag terug. „Ik heb vroeger ook nogal wat kritiek ondervonden uit die rechts conservatieve hoek van het CDA", zei de minister die zich er absoluut niet van onder steboven toonde. Ze meende dat Matemans opvattig niet die van de CDA-leden in het land is. Het stroomt volgens Maij brieven waarin mensen haar beleid steu nen. Veel mensen laten weten dat er wat hen betreft ook best wat langzamer en wat minder gereden mag worden. Mevrouw Maij meent dat de weerstanden in de bevolking te gen verkeersmaatregelen die het milieu moeten beschermen, kleiner zijn dan „bepaalde volksvertegenwoordigers" den ken. „We kunnen een grotere uit daging aan dan sommige Ka merleden willen geloven". CDA-fractievoorzitter E. Brink man zei het zondagmiddag wijs te vinden als Maij-Weggen en Mateman „hun onderlinge me ningsverschillen op een terrasje met een pilsje" zouden uitpra ten. Volgens Brinkman is er geen sprake van verdeeldheid in de CDA-fractie over de te volgen koers wat het verkeers- en open baar vervoersbeleid betreft. Hij wijst erop dat het CDA vori ge week in de discussie over de maximumsnelheid op snelwe gen in de Randstad en over het plan van Maij-Weggen om een snelheidsbegrenzer in vrachtwa gens en autobussen in te bou wen een unaniem standpunt heeft ingenomen. Het beleid van de minister heeft volgens Brink man de steun van de gehele CDA-fractie, mits zij bepaalde maatregelen maar geleidelijk in voert. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving, hn dat maakt 'm /.o boeiend. U hebt 'm /.o in huis. U hoelt alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (iersmk |JA Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 8421 5 i mhh

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1