vakantie Havenfeesten: gezellig allegaartje Schietpartijen in saloon El Patreze louane in Zelzate joudt lang gezochte eroordeelde aan Gesprek vorming Groen Links in Zeeland hervat Zoeken Gebrek wederzijdse kennis Nederland- België verbijsterend Boot waterpolitie behoedt vissers voor aanvaring \levorming bij in- en uittocht dagjesmensen Politie houdt (ernielers aan zeeuwse almanak Kampeerders Snelrecht miposium over ouderenzorg Ter Valcke MAANDAG 16 JULI 1990 Vlaamse hoogleraren: Auto gestolen Australiër vernielde hek assale trek naar Zeeuwse kust COLIJNSPLAAT - Het was za terdagavond zweten in café De Patrijs, of liever: saloon El Patreze, in Colijnsplaat. Een stampvol dranklokaal en de opzwepende muziek van de band Hi-Ho Silver deden de temperatuur tijdens de 'Wes tern Night' danig stijgen. Van wege het succes van de tweede keer ligt een derde uitgave in het verschiet. Tijdens de kermiszaterdag vo rig jaar haalde de uitbater van De Patrijs voor het eerst de deur uit het kozijn om deze te vervangen door klapdeurtjes. Afgelopen zaterdag was het weer zo ver. Wie niet beter wist. waande zich in een saloon in het Wilde Westen waar cowboys zich luidkeels vermaken, dorstend naar bier en vertier. Hoewel niet verplicht, kwam menigeen in aangepaste kledij. Ze had den een kijkje op zolder geno men en zich omgord met vrije- tijdskleding uit hun jeugd: een cowboyhoed, een vest, een le ren veter om de nek, laarzen, geblokte blouses en veel spij- kergoed. Een enkeling liet bij tijd en wijle van zich horen door met een klapperjespistool in het wilde weg te schieten. Schaars waren degenen die zich van top tot teen in Te- xaanse kleding hadden gesto ken. En ook de beroemde 'can can' ontbrak. Maar wel was er sfeer in de stampvolle saloon en waren de rauwe kreten, waarmee de cowboys vroeger hun genoe gen wisten te uiten, niet van de lucht. De houten vloer kraakte bij tijd en wijle onder het laar- zengeweld. 'Hi-Ho Silver', met een lead-gitarist van het for maat van Bud Spencer, kreeg de beentjes goed van de vloer. Teus Molenaar UlBURG - Het zomerse [rheeft het afgelopen week je massa's dagjesmensen de Zeeuwse kust gelokt, lerdagoehtend vroeg ston- I op de toegangswegen naar (valcherse en Schouwse kust |e files. De Algemene Ver- Tsdienst in Driebergen advi- (de automobilisten richting Itkapelle, Zoutelande en Tiburg niet langer gebruik te |en van de wegen door Mid- lurg. maar om de stad heen tijden via de nieuwe Stro kes. Zondagochtend was Jniet minder druk. Vanuit (noorden stond op de route liting Westerschouwen zo'n lltien kilometer file. Littocht duurde tot zondag- lid laat. Om tien uur was er 1 sprake van files op de rijks- Lussen Kapelle en Rilland lp de Brouwersdam. De rijks- |tie sprak ondanks de drukte een 'vrij rustig' verlopen Ikeinde. Ook de provinciale vond dat de massale in kt probleemloos is verlopen. druk als we verwacht had- 1 is 't niet geworden", meen de VVV-directeur R.H. ter Hei de. „Ik heb het absolute gevoel dat Zeeland de drukte wel aan kon. Wat wel opviel is de enorme dosis dagbezoek van de Belgen. Volgens mij komt dat doordat de Belgische stranden wat min der goed te bereiken zijn dan de Zeeuwse." Op Schouwen-Duiveland heeft de politie met name in Renesse en Haamstede honderden par keerbonnen uitgeschreven en enkele wagens laten wegslepen. Verder werden in de Schouwse Westhoek tientallen malen inge broken in geparkeerd staande auto's, waarbij vooral geluidsap paratuur werd ontvreemd. Surveillances van Staatsbosbe heer en de rijkspolitie hebben op Schouwen-Duiveland diverse il legale kampeerders wegge stuurd. In de kern van Renesse kregen in de nacht van vrijdag op zaterdag tien illegale kam peerders een bon aan hun broek. Twee tenten die onbeheerd op een verboden plek waren ge plaatst, konden de eigenaren te rugkrijgen na betalen van een boete van vijftig gulden. In de nanacht had de politie nauwe lijks tijd voor controle, omdat zij de handen vol had aan het hand haven van de openbare orde. In Renesse moest de politie er zaterdagavond en de daaropvol gende nacht af en toe aan te pas komen om vechtende jongeren uit elkaar te houden. De vrijdag avond daarentegen is zonder wanklanken verlopen. ,,Er was veel volk, maar het was er gezel lig druk", typeert een politie man van de rijkspolitie Zierik- zee. Er zijn in Renesse in totaal zes jongeren aangehouden op ver denking van openbare geweld pleging. Ze hebben een boete be taald van negentig gulden. Twee jongeren waren eenzelfde be drag kwijt wegens baldadigheid, twee wegens hinderlijk drankge bruik en drie wegens plassen op de openbare weg. Ook zijn zes jongemannen aangehouden om dat zij een 'aanvalswapen' ver voerden. De meesten hadden een mes bij zich. Zij kochten hun overtreding met negentig gul den af. Zaterdagmiddag is op de Brou wersdam een VW-cabriolet van een Duitse toerist gestolen, ter wijl de eigenaar op het strand liep. Hij vond zijn wagen terug aan het eind van de dam; volle dig uitgebrand en ontdaan van de radio-cassetterecorder. Op Walcheren en Noord-Beve land waarschuwde de politie en kele tientallen illegale kampeer ders. Zij verbleven ondermeer op parkeerplaatsen in Oostka- pelle en de Westkappelse zee dijk. Er werden geen bekeurin gen uitgeschreven. De politie verwees de recreanten door naai de overloopterreinen meer lan dinwaarts. In de gemeente Oostburg trof de rijkspolitie langs de kust enige tientallen kampeereenheden aan op verboden plaatsen aan. De mensen werden over het al gemeen doorgestuurd naar over loopterreinen. Omdat iedereen aan het verzoek van de politie gehoor gaf, hoefde deze ook hier niet verbaliserend op te treden. Zeven vakantievierende jonge ren zijn zaterdag van een cam ping in Sluis gezet, nadat zij een baldadige nacht achter de rug hadden gehad. Het zevental was uitgegaan in Sluis en ging onder invloed terug richting camping. Onderweg werden vier voor een restaurant staande terrasstoe len opgepakt en meegenomen, alsmede een menubord en wat klein straatmeubilair. Na hun roes te hebben uitgesla pen kregen de jongeren spijt en meldden zich vrijwillig bij de po litie in Oostburg. De politie schakelde de officier van justitie in en deze paste de snelrechtpro cedure toe. De zeven kregen elk een boete van 100 gulden opge legd, die ze prompt betaalden. Eenmaal terug op de camping bleek de eigenaar weinig ingeno men te zijn met de gasten en stuurde hen van het terrein af. IlZATE (ANP) - De Belgische liane is er afgelopen weekein- ■iii geslaagd een al jarenlang lochte veroordeelde aan te luien. Dat gebeurde in Zelza- Iwaar de man de Nederlands- Ijische grens trachtte de pas- len.Het gaat om een 52-jarige In die in augustus 1959 zijn Iers en een ander familielid [het leven bracht. I960 werd hij ter dood veroor- lld, welke straf werd omgezet levenslang. Nadat hij ruim 20 Trvan zijn straf had uitgezeten (rd de man overgebracht naar Gentse instelling voor dak- Jen, in afwachting van zijn de- jtieve invrijheidsstelling. (ar wist hij in 1982 te ontsnap- man werd zaterdagmiddag aangetroffen in een lijnbus die de Nederlands-Belgische grens passeerde. Hij kon geen identi teitskaart tonen. Eén van de Belgische douaniers vond in een agenda van de man persoonsge gevens die hem deden vermoe den met de al jaren geleden ont snapte gevangene te maken te hebben. De man werd daarop gearresteerd. Het vermoeden bestaat dat hij jarenlang in Nederland heeft verbleven maar regelmatig naar België terugkeerde. Het staat volgens de Rijkswacht vrijwel vast dat de man in 1986 in Baar- le-Hertog een gewapende over val pleegde. Of hij nog meer op zijn kerfstok heeft wordt nu on derzocht. Op het strand in Renesse was het gezellig druk foto Pieter Honhoff TERNEUZEN - Industrie- en havensteden scoren op de lij sten van favoriete toeristische bestemmingen nooit zo hoog. Terneuzen ook niet. Hoezeer de gemeente ook tracht het imago van Terneuzen als der de haven van Nederland en bruisend centrum van de landstreek Zeeuwsch-Vlaan- deren op te poetsen, blijft Ter neuzen wat het is: een middel grote provincieplaats, gekne pen tussen een vervuilde zeearm en een trits van weinig schone fabrieken. Toch, één keer in het jaar, weet de Scheldestad duizenden toe risten te lokken, met warme worsten en hamburgers, ker misattracties, rondvaarttoch- ten over de Westerschelde, wat exposities en braderie-achtige activiteiten. Het allegaartje, tien jaar terug voor het eerst opgezet door gemeentevoor- lichter Otto Vosveld met een bootje voor rondvaarten en een biertap, wordt de Haven feesten genoemd. Afgelopen weekeind werden ze gevierd. Onder prima weers omstandigheden. Het echt paar Johan en Fanny Bos uit het Belgische Lokeren waren er ook. „Zalig zo, een lekker windje, niet te druk, maar ge- zellig,Een hapje eten, een slok op zijn tijd, wat muziek horen en dan een half uurtje op het water. Alle bestanddelen voor een gezellig dagje uit vinden we hier bij elkaar. Vandaar dat we dit jaar ook weer gekomen zijn", zegt Johan voordat hij aan boord van de Unionsleper Gent stapt voor een rondvaart. Twee minuten later staat hij aan de railing. Te deinen, niet op het ritme van de golfslag, maar van de muziek die het jazzbandje op de ponton pro duceert. „Gezellig", het trefwoord op de Havenfeesten, eregast oud- burgemeester C. Ockeloen neemt het woord in de mond, coördinator P. Eijsackers ook, de Duitse familie, die op weg naar de kust toevallig in Ter neuzen verzeild geraakte, eveneens. Conny van Gremberghe J)ES - De toekomst van de ou- Irenzorg in Nederland staat lensdag 28 november cen tal tijdens een symposium |n het bejaardenverpleeghuis Ir Valcke in Goes. Dit gebeurt 1 afsluiting van een reeks fes- jileiten rond het 25-jarig be- |an van dit verpleeghuis. t symposium krijgt de vorm n het televisieprogramma Het Jpitool, waarin deskundigen i divers pluimage onder lei- gvan een journalist een cen tal thema bespreken. Rond de lel zitten 28 november drs F. lssers (president Europese Zie- Inhuiscommissiei, mevrouw 1M. P. Cornelissen (voorzitter Itionale Ziekenhuisraad, sec- JVi, prof K. Schutyser (secre- lis-generaal Europese Zieken- Iscommissie en hoogleraar Izondheidsrecht aan de Uni- Irsiteit Leuven), drs J. Th. Ked- ffsky (directeur Buro K V). tor deskundigen uit de poli- Ik en de ouderenzorg zijn nog p deelnemers gevonden. De tcussie staan onder leiding P Machteld Kooy. por tal van ontwikkelingen is J toekomst van de geriatrische Irpleging (zorg voor ouderen) 1 beweging. Technische, medi- F, logistieke, organisatori- N, financiële, ethische, poli- Jte en maatschappelijke fac- jren spelen een rol. Welke aan- psingen vergen bijvoorbeeld J komst van Aids-patiënten en itienten uit islamitische cultu- Wat betekent het wegvallen In de Europese binnengrenzen 1 1992: komen er verpleeghuis- Ipendances in onze 'overwin- Irkolonies' aan de Spaanse Jst of komt er een Europese ln op onze voorzieningen? |omt er een tweedeling in de Tf voor kapitaalkrachtigen voor minder-draagkrachti- |n? Jergelijke vragen komen aan de Ide tijdens het symposium. Parmee wil Ter Valcke niet al len terugkijken op 25 jaar ver- Iwghuiszorg, maar vooral de |'k naar de toekomst richten. Coördinator P. Eysackers houdt, gezeten op een zwaargewicht, overzicht over de Terneuzense Havenfeesten (foto Camille Schelstraete) De sfeer van het Wilde Westen in de Colijnsplaatse saloon El Patreze (foto Willem Mieras) Jt'SSINGEN - De gemeente- f 't'e van Vlissingen heeft in de I t van zaterdag op zondag |e mannen uit die stad aange- ti °P verdenking van ver- I ®6en- Het trio werd om- l w uur Searresteerd op Tfeuwendijk, waar het bezig fs Prullenbakken en reclame- lal te vernielen- Na het öp- V ,en van een proces-verbaal I j en J- S. K. (24), A. P. B. (20) r J V. (28) weer naar huis. MIDDELBURG - Achten twintig Vlaamse hooglera ren aan Nederlandse en Vlaamse universiteiten hebben een open brief ge schreven aan de ministers van onderwijs en cultuur in Nederland en Vlaanderen, waarin zij de bewindslieden oproepen een einde te ma ken 'wederzijdse vooroor delen' in geschiedenishand boeken. De professoren vin den dat beide nationalitei ten te weinig weten van el- kaars historie, geografie en maatschappelijk leven. Zij baseren zich op een onder zoek van twee professoren onder studenten aan de Uni versiteit in Gent en aan en kele universiteiten in de Randstad. In hun brief aan de ministers noemen de Vlaamse hoogle raren het gebrek aan weder zijdse kennis 'verbijsterend'. Zelfs op de simpelste vragen scoorden slechts drie van de tien studenten een goed ant woord, hoewel uit het onder zoek blijkt dat de Vlaamse en Nederlandse studenten steeds meer naar eikaars tv- programma's kijken en dat steeds vaker over en weer wordt gereisd. Uit het onder zoek kwam verder naar vo ren dat het Belgisch onder wijs niet of nauwelijks aan dacht besteedt aan de Ne derlands geschiedenis vanaf de Tachtigjarige Oorlog tot aan het moderne Nederland van de twintigste eeuw. De Vlaamse professoren vin den dat deze wederzijdse on wetendheid een verenigd Europa danig in de weg kan staan. „Het is de hoogste tijd om tussen Nederland en Vlaanderen gemeenschap pelijkheid na te streven in de leerstof: niet alleen van de geschiedenis en de moeder taal, maar ook van de aard rijkskunde en de maat schappijleer. Zolang dit niet gebeurt, kent men elkaar maar heel oppervlakkig." GOES - Na een moeilijke start, vooral veroorzaakt door perike len in de PPR-Zeeland, zijn de gesprekken tot vorming van Groen Links in deze provincie weer hervat. Het is de bedoeling begin oktober een gemeen schappelijke ledenvergadering te houden. Op initiatief van het bestuur van PPR-Zeeland zijn deze partij en CPN en PSP weer rond de tafel gaan zitten. De voorbereidings groep om tot de fusie in Groen Links te komen, zoekt nog con tact met de Evangelische Volks partij (EVP). In navolging van de landelijke ontwikkelingen willen de vier partijen opgaan in Groen Links. Problemen binnen de PPR, die onder meer hebben geleid tot het opzeggen van het partijlid maatschap van het statenlid Constant van Waterschoot', heb ben de besprekingen rond de vorming van Groen Links ver traagd. Uit de drie partijen is nu een werkgroep gevormd die de gezamenlijke ledenvergadering moet voorbereiden. Tijdens die bijeenkomst moeten de leden besluiten nemen over de vor ming van een bestuur voor Groen-Links Zeeland en een provinciaal programma op hoofdpunten. Eventueel dienen de leden zich uit te spreken over een samenwerkingsovereen komst. VLISSINGEN - Uit de Verkuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen is het afgelopen weekeinde een beigekleurige Toyata Carina 1,6 Deluxe gestolen. Het kenteken van de wagen is HL-42-NY. De waarde van de auto is onbekend. In dezelfde straat werd in het weekeinde een auto opengebro ken, waarna werd geprobeerd met de losgebroken bedrading de auto te starten. MIDDELBURG - De Middel burgse gemeentepolitie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag de 19-jarige Australiër A. M. B. aangehouden. De jongeman had na een avondje stappen, waarbij de drank rijkelijk vloei de, een gietijzeren hek vernield. Na tips van omwonenden kon B. in de kraag worden gevat. Om dat de jongeman maandag (van daag) zou vertrekken naar Lon den, werd in overleg met de Offi cier van Justitie besloten dat B. de schade aan het hek zou ver goeden, waarna hij alsnog zijn reis kon vervolgen. STAVENISSE - Het binnen vaartschip Fenna heeft zater dagochtend bijna een bootje met drie Brabantse sportvis sers overvaren in de Ooster- schelde, nabij Stavenisse. Dank zij uitvoerige signalen van de rijkspolitie te water werd de kapitein van het binnenvaart schip op het laatste moment ge waarschuwd. Die kon het sport vissersbootje op nauwelijks vijf meter afstand passeren. De sportvissers lagen ten anker in de Witte Tonnen Vlije ter hoogte van Stavenisse, dertig meter in de vaargeul, die er ne gentig meter breed is. Wettelijk is ankeren daar toegestaan. „Wij adviseren echter dat niet te doen, want het is levensgevaar lijk", aldus de rijkspolitie te wa ter. Dat bleek toen de rp 15 uit We- meldinge daar zaterdagochtend om kwart over tien patrouilleer de. De kapitein van het binnen vaartschip Fenna, dat achter de rijkspolitie voer, zag het sport vissersbootje niet liggen, als ge volg van de golfslag en de glin stering van de zon in het water. Met geluidsigrialen, blauw zwaailicht en oproepen via de mobilofoon kon de kapitein van de Fenna tijdig op het bootje worden geattendeerd. „Vroeger stond in het vaarregle- ment, dat in het vaarwater niet mag worden geankerd. Nu mag dat alleen niet wanneer het scheepvaartverkeer wordt be lemmerd. Het verbod treedt dus pas in werking wanneer er een binnenvaartschip aankomt. Dan zou vlug het anker moeten worden opgehaald. In de prak tijk werkt dat dus helemaal niet", aldus de rijkspolitie te wa ter in Wemeldinge. 1111111111111 ii 11 ii ii 1111 Bij die herenkapper in Axel verdeelden de mannen on langs hun gespreksstof over Tour de France en het WK- voetballen. Een van de wachtenden wiens hoofd al aardig begon te lijken op een mondiale bal na verlen ging en strafschoppen, liet zich even later verwennen door de figaro, die in de dun ne haardos toch nog enkele overtollige donsjes wist weg te halen. Een geurige fiction en een stevige massage ga ven de klant toch de indruk er helemaal bij te horen. Na de behandeling schoven kapper en klant richting kassa. Laatstgenoemde wist dat hij van een vorige gelegenheid nog moest beta len en vroeg voorzichtig wat de kosten waren. De coiffeur noemde het dubbele bedrag, waarop de klant meende geestig te moeten zijn door te laten doorschemeren dat hij de vorige onbetaalde knipbeurt toas vergeten: „Een flink bedrag voor het knippen van een bijna kaal hoofd, kapper." Waarop deze antwoordde: „Klopt meneer, maar het zoeken moet ook betaald worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 19