PZC Van de Klundert rekent in sprint af met Schouwenaar erklust Franse beloond in Hoofdplaat Patrick van Belzen kan in heuvels met top-amateurs mee Jacky Lensen wint ook in klasse 250/500cc sport 11 V Reimerswaal toernooi Gebroeders Hoekstra verdelen de prijzen bij Ronde van Veerse Meer Stefan Edberg bezeert knie monuF MAANDAG 16 JULI 1990 Bewust Zeeuwse amateurs laten organisatoren in de steek Tempo Spits Liefhebbers Uitslagen Motorcross in Axel m/ i WÊÊÊÊk m y§ Windstilte grote spelbreker KAMPERLAND - Rare jon gens die windsurfers. Terwijl bijna heel Nederland gisteren genoot van de tropische tem peraturen en blij was met een zonnige dag, had men het in Kamperland bij de tiende Ronde van het Veerse over een •grauwe dag' en slecht weer. Hoofdschuddende koppen, surfers die voortijdig de strijd staakten en klaagden dat ze graag wat beter weer hadden gezien: het weer was gister middag het zwarte schaap op ivindsurfcentrum De Schots man. „Zo'n slecht weer als vandaag hebben we nog nooit gehad", stelde Nico Osse van de organisatie van de Ronde van het Veerse Meer zelfs. Nico Osse was met de rest van de organisatie vele uren in de weer geweest om van de tiende Ronde van het Veerse Meer iets speciaals te maken. De Old Surfers Cup bestaat 10 jaar, de Ronde van het Veerse Meer 10 jaar en het Koninklijk Water sport Verbond bestaat 100 jaar, zo werd in het programmablad verkondigd. Organisator Zuid-West Zeven wilde daarom de jubileumuitgave een extra feestelijk programma geven. Daar slaagde de organisatie ook voortreffelijk in, bijna alles was in kannen en kruiken. Bij na alles, omdat de belangrijk ste factor het gisteren liet afwe ten: de wind. „Tja, daar kunnen we weinig aan doen. Het hoort bij deze sport", verweerde Osse zich te recht. De organisatie speelde nog in op de omstandigheden door de race over honderd kilo meter in te korten met 30 kilo meter en van de 50 kilometer tien kilometer af te doen. Toch kon men niet voorkomen dat een groot gedeelte van de sur fers het al voor de start liet af weten. Tien jaar geleden waren er nog 300 deelnemers in Kam perland en was de Ronde van het Veerse Meer in één klap het grootste eendags surfevene- ment van Nederland. Ook in de daarop volgende jaren werd die status gehandhaafd en dit jaar werd weer gerekend op 250 deelnemers. Het werden er ech ter 130. „We hebben veel afzeggingen gehad", moest Osse conclude ren. „Andere jaren hebben we bijvoorbeeld altijd een grote groep Duitsers die altijd mee deden. Ik heb ze nu niet gezien. Zo is dat ook met vele anderen het geval." En voor degenen die overble ven werd de tocht over het Veerse Meer vaak een ware martelgang. Talloze deelne mers vielen voortijdig uit, dan wel moegestreden of gefrus treerd over het ontbreken 'van dat broodnodige zuchtje wind, na eerst urenlang te hebben rondgedobberd zonder echt vooruit te komen. Toch was Osse na afloop niet ontevreden over de tiende uit gave van de jubileumwed strijd. „Aan de wind kun je nu eenmaal weinig doen. Maar we hebben toch weer een paar top pers getrokken, zoals de ge broeders Hoekstra en Jasper Vlasblom. Dat zie ik toch als een overwinning. Bij wedstrij den in de A-poule valt er bij voorbeeld veel geld te verdie nen. Wij weigeren daar aan mee te doen en proberen met weinig middelen toch een aantrekke lijk deelnemersveld aan te trekken. Daar zijn we nu ook weer in geslaagd." De tiende Ronde van het Veer se Meer kreeg inderdaad drie sterke winnaars. Op de inge korte 100 kilometer-race waren er slechts negen deelnemers, maar met Alexander Hoekstra als winnaar kun je hoef je je niet te schamen. De 23-jarige surfer uit Tjietjerk had van be gin tot einde de leiding en won met zeer ruim verschil van Jas per Vlasblom. De Zeeuw Stefan Gideonse leverde hier als ju nior een uitstekende prestatie door als derde te eindigen. Slechts drie surfers waren in staat om de zeventig kilometer te volbrengen. Voor Alexander Hoekstra bete kende het zijn zoveelste zege van het seizoen. Eerder dit sei zoen zegevierde hij in de elfste dentocht en werd tweede in de A-poule. „Alexander heeft bij na alles gewonnen waar hij aan deelnam", verklaarde zijn broer Dick, die de vijftig kilo meter op zijn naam schreef. Dick Hoekstra had bewust niet deelgenomen aan de honderd kilometer om de strijd met zijn broer te vermijden. „We surfen het hele seizoen al tegen el kaar. Meestal wint Alexander en word ik op kleine afstand tweede. In dit soort wedstrij den hebben we absoluut geen concurrentie." Dat was ook de reden dat Dick Hoekstra dit keer deelnam aan de 50 kilometer. „Nu hebben we allebei een eerste prijs. Sur fen kost nog al wat en als er wat te verdienen valt moetje zoveel mogelijk meepakken. Voor een beker doe ik het niet meer, daar hebben we er al driehonderd van thuis staan." Het kostte voor de broertjes Hoekstra overigens nogal wat bloed, zweet en tranen voordat de eerste prijzen binnen waren. Net als bij elke deelnemer zorg de de windstilte ervoor dat de surfers het onderste uit de kan moesten halen. Het zeil werd vaak urenlang heen en weer ge schud om toch voor een zuchtje wind te zorgen en ieder klein golfje werd met beide handen aangegrepen om enige snel heid te maken. Vooral Alexander Hoekstra toonde zich daar echter een meester in. „Dit soort wedstrij den liggen me wel", beweerde de Noordhollander. „Je bent natuurlijk dolblij met een beetje wind, maar ik heb al aan zoveel wedstrijden meege daan, dat ik wel wat gewend ben. Probleem is alleen dat je na vijf uur trekken en duwen aan je zeil last van je handen krijgt. Het was afzien van daag." Hoewel de jongste van de twee broers dit jaar grossierde in overwinningen, is hij nog steeds niet toe getreden tot de rangen van profsurfers. „Ik stu deer bedrijfsinformatica. Ik vind het surfen wel leuk, maar een bestaan als prof is nog te onzeker om daarvoor mijn stu die op te geven. Ik moet nog een jaar studeren, na die tijd zie ik wel." Uitslag 100 kilometer, ingekort tot 70 km: 1. Alexander Hoekstra, PZV De Wielen, 2. Jasper Vlasblom VWSW, 3. Stefan Gideonse Zuid west Zeven. 50 kilometer) ingekort tot 40 km): 1. Dick Hoekstra, 2. Herman van de Berg, 3. Olivier Mittler. Senioren: 1. Dick van de Starre, 2. Kees Gideon se, 3. Arjaan Baars. Dames: 1. He- leen Elmer (Denemarken), 2. Astrid Evertsen (beste juniore), 3. Corien Zwager. Bic Sport Cup: 1. Ramses Land man, 2. Marco Boersma, dames: 1. Monique Dijs, 2. Annemarie Reich- man. 18 kilometer: 1. Arnold Talsma, 2. Stefan de Wolf, 3. Albert de Kluwer. senioren: 1. Ludo Schnieders. 2, Wolly Bahlke, 3, Rolland Maes, ju nioren: 1. Geert Nauwelaers. 2. Stijn van Hoorelbene. Jiico van de Klundert juicht. Hij heeft Kees Schouwenaar (rechts) P de sprint verslagen (foto Willem MierasI POORTVLIET - Slechts een handjevol toeschouwers was zaterdag getuige van de elfde wielerronde van Poortvliet voor amateurs. Dat publiek werd niet voor de eerste keer dit seizoen geconfronteerd met een bijzonder mager deelnemers veld. Weer hadden met name veel Zeeuwse amateurs verstek laten gaan, waardoor slechts 33 renners van start gingen. Die 33 maakten er vervolgens ook nog een bijzonder vlakke wedstrijd van, waardoor er in Poortvliet weinig te genieten viel. De spannende finale, waarin Nico van de Klundert zich de sterk ste toonde, kon dat slechts voor een klein deel compenseren. Steeds vaker komt uit de hoek vande wedstrij dorganisatoren de klacht dat met name de Zeeuwse amateurs wegblijven bij de diverse criteriums. Als de Zeeuwse renners niet snel hun verantwoordelijkheid oppakken zou dit wel eens ten koste kun nen gaan van een aantal Zeeuw se wedstrijden. Loont het nog de moeite om een wielerwedstrijd te organiseren voor een handje vol goedwillende coureurs (waarbij zeker de altijd aanwezi ge Toon Vermeulen) waarvoor het publiek logischerwijs totaal geen enkele moeite gespaard en had de zaakjes goed voor elkaar. Het verdiende meer dan het uit eindelijk verkreeg: een matige vertoning. Al in de eerste kilo meters van de 85 kilometer lan ge wedstrijd trokken Edwin Rovers en Nico van de Klundert er op uit. Rovers bepaalde het tempo en had de ogen gericht op de vette leidersprijs. Spoedig moest het duo accepteren dat nog zes ren ners konden aansluiten, waar door na 25 kilometer acht ren ners aan de leiding kwamen. Mee in de spits van de wedstrijd kwamen initiatiefnemer Wil- fried Bastiaanse, John de Crom, Pierre van Est, Nap Hage, Cees Schouwenaar en Eric de Crom. Francois Franse en Peter Mol misten 'de goede trein' en zagen hun inspanningen om het gat te dichten, mislukken. De slag was gemaakt en de acht cirkelden rondelang door het Thoolse dorp, totdat de 'grote' groep op een ronde achterstand was ge zet. Toen de jury vlak voor het ingaan van de finale het peloton HOOFDPLAAT - Met Francois franse kreeg de 57e kermisron- fe van Hoofdplaat gisteren een Jilleszins verdienstelijke naam |P de lange erelijst. Precies op lijd demonstreerde Franse dat |k goede vorm er -weer- is: ISpeight demarreerde in de laatste ronde. Iedereen zat er- par te kijken en deed niks. Ik Pen er naar toegereden en er in |en alles of niks poging meteen |ver heengegaan", deed de win- Jaar verslag over de laatste ki lometers. Francois Franse had PP de streep precies drie secon- Pen van zijn voorsprong over. pd was genoeg voor de eerste [hzoenzege. Me kwam voor Franse zelf nogal f'errassend. „Na mijn val in Ifetkapelle ben ik nog steeds f'et honderd procent. En op de- fe omloop moet je dat eigenlijk |vel zijn", Wjst een verbaasde [vmnaar ook. Daarmee gaf hij T'sn het amateurcriterium van Hoofdplaat ook dit keer geen [iiakkie' was. De lastigheids- paad van deze kermisronde is P°og, het parkoers brengt van- feit de sterksten op net voor in an. Dit keer waren dat Ab Ver- P'anke, de eerste solist die 40 se conden pakte en zich later ver wonderde over het gemak waar- |®ee het peloton hem liet ver- Wokken. „Toen ik hoorde dat ik driekwart minuut had aoht ik nog, dat zal hier gauw gebeurd zijn", zei Verplanke. Het ging natuurlijk niet door. Toen de stoet van 45 renners, een aantal waarmee de organi satie zeker niet ongelukkig was, het tempo even de hoogte in bracht, was Verplanke er aan voor de moeite. Omdat het warm was en 80 kilo meter toch vrij ver mocht wor den verondersteld dat de stoet de rust lang zou handhaven. Maar ook nu zaten er natuurlijk weer knapen tussen die een der gelijke gang van zaken verstoor den. Richard de Vrieze was ac tief, Karei van Goethem, Theo Akkermans en Kees Schouwe naar wilden ook wel en Vester Aarts en Johnny Verhage had den kennelijk ook weinig hinder van de warmte. Het gevecht om seconden werd door de groep ge wonnen, precies op de helft van de wedstrijd kwam een gesloten peloton door. Op datzelfde moment werd de slag gemaakt. De stoet brak in twee (en later in meer) stukken, zestien renners reden in minder dan geen tijd bijna een minuut bij elkaar. Wie dacht dat het dé slag was, zat ernaast. Herman Muller, die zich in deze hitte best thuisvoelde, later:„Er wordt soms zo vreemd gekoerst. Wan neer je met zo'n groep weg bent rij je toch alles uit de kast. Maar dat gebeurde nu echt niet. De helft reed alleen maar mee". Dat moeten achtervolgers Van Goe them, De Krijger, Aarts en de Engelse kampioen Hempsall ook gezien hebben. Met een ach terstand van 25 seconden de laatste ronde ingegaan en 'nor maal' kansloos sloten negen ja gers toch nog bij de koplopers aan. Op dat moment ging Speight. En omdat iedereen weer eens zat te kijken later ook Franse. De Middelkamper haal de het, de aanval werd voor de zoveelste keer beloond. Uitslag: 1. Francois Franse. Kwadendamme, 80 km. in 1.59.25: 2. op 3 sec. Frank Harbrö, Noorwegen; 3 op 5 sec Si meon Hampsall, Sheffield; 4. Nico van de Klundert. Woensdrecht; 5. Theo Akkermans, Nw. Vossemeer; 6. Wilfried de Krijger, Biervliet; 7. John de Crom, Woensdrecht; 8. Karei van Goethem, Sluiskil; 9. Frank Gom- mers, Philippine; 10. Wil Bastiaanse, Hoogerheide; 11. John van de Amee- le. Terneuzen; 12. Pierre van Est, Fij naart; 13. Peter Mol. 's Gravenpol der; 14. Vester Aarts. Kruiningen; 15. Kees Jonkers. Oud-Gastel 16; Kees Schouwenaar, Goes; 17. Gary Speight, Engeland; 18. Ad van der Maden, Oude Tonge; 19. Bertjan Ei- keleriboom, Sliedrecht; 20. Herman Muller, Terneuzen. naar de douches had gezonden, konden de acht elkaar gaan be stoken. Drie renners maakten zich los: Cees Schouwenaar, Ni co van de Klundert en Pierre van Est. Schouwenaar kreeg het in de laatste ronde nog aan de stok met Pierre van Est, die vond dat hij in gezelschap van rappe man nen als Van de Klundert en Schouwenaar, geen kopwerk meer hoefde doen. Hij bleek het goed te hebben gezien, want in de eindsprint kwam Van est er totaal niet aan te pas. In een adembenemende sprint trok Van de Klundert aan het langste eind tegen een tot de laatste me ters tegenspartelende Cees Schouwenaar. Bij de liefhebbers werd de show gestolen door het trio Frans Hommel, Jacky van der Horst en Hans Lindhout. Zij verkeerden aanvankelijk in gezelschap van Van den Elshout, die door mate- riaalpech uit de wedstrijd ver dween. In de finale trachtte Hommel door aanhoudend te demareren bij zijn vluchtmak- kers te ontsnappen. Van der Horst smeet met zijn krachten en pakte Hommel keer op keer terug. Dat brak hem op in de eindsprint. Hans Lindhout kaapte de bloemen voor de neus van Jacky van der Horst weg. BEEK - Patrick van Belzen heeft het afgelopen weekend be wezen, dat hij zich op zijn ge mak voelt in de heuvels. De amateurrenner van Theo Mid delkamp maakte deel uit van een grote kopgroep in het berg- criterium van Beek. De attent koersende Van Belzen liet zich de gehele koers voorin zien en was een van de uitblinkers. Een topklassering leverde het hem niet op, want in de sprint was hij kansloos. Desalniette min schonk de achttiende plaats hem voldoening, omdat hij voor zichzelf had bewezen dat hij op geaccidenteerd terrein niet on der hoefde te doen voor de natio nale amateurtop. Ruim 110 amateurs startten za terdag in Beek bij Nijmegen in het criterium, waarin lastige heuvels met een stijgingsper centage van 11 procent waren opgenomen. De heuvels en de brandende zon waren uiteinde lijk scherprechter, want slechts 24 renners reden de wedstrijd uit. Winnaar werd Patrick Strouc- ken, lid van de nationale selec tie. Hij rekende in de sprint af met Rudy Nagengast uit Hooge- veen, die op zijn beurt Ouwer- kerk, Vn der Bor en Wolsink voorbleef. AXEL - Dat Jacky Lensen de sterkste 500 cc-rijder in de RES-competitie is al lange tijd bekend, maar afgelopen zater dag werd duidelijk dat hij ook de sterkste wanneer er in dezelf de wedstrijd ook sterke 250 cé- rijders van start gaan. De Phi- lippinenaar won weer met gro te overmacht beide manches. Hetzelfde deed Adwin Cort- vriendt bij de 125 cc en de Belg Carlo Verstraten bij de 80 cc. Voor het eerst sinds lange tijd was de organisatie in staat om de 250 en 500 cc samen te laten rijden. Door een geringe op komst van de enduro-rijders bleef men binnen de milieueisen om de klassen te combineren. De vraag was dan ook of 250 cc- rijder Jan de Fijter in staat zou zijn om Lensen een overwinning af te snoepen. Maar vanaf de start maakte Lensen duidelijk dat er aan zijn hegemonie niet te tornen valt. Met groot gemak stootte hij direct door naar de leiding en stuurde zijn machine door de scherpe bochten om op de rechte stukken het volle ver mogen benuttend weg te lopen van De Fijter, die wel de beste 250 cc-rijder bleek. Ook in de tweede manche was niemand bij machte in het wiel van Lensen te blijven. De Fijter verslikte zich in de tweede manche in de start en moest toestaan dat Peter van de Weele zich achter Lensen op de tweede plaats nestelde terwijl Sam Jansen met zijn enduro- motor de derde plaats pakte. De ze stand stond echter maar één ronde op het bord, want De Fij ter stootte direct door naar de tweede plaats. Lensen bleek ook voor hem niet bij te halen, zodat hij wel de beste 250 cc-rijder blijft maar de overall-overwin ning aan de Philippinenaar moest laten. Bij de 125 cc meldden zich zater dag enkele sterke rijders van 'boven de Schelde' aan de start met o.a. Eric Polderman,Martin van de Weele en Ronnie Bos. Van hen werd verwacht dat zij het Adwin Cortvriend lastig konden maken, maar Polder man ondervindt nog steeds veel last van zijn schouderblessure en moest zich in beide manches tevreden stellen met een derde plaats. Beste man van boven de Schelde werd Martin van de Weele die tweemaal de tweede plaats pakte. Ronnie Bos ging in de eerste manche hard onderuit waardoor hij zich niet met de top kon bemoeien. De 80 cc blijft een Belgisch on deronsje, Carlo Verstraeten en Danny Ingels maakten hier de dienst uit al moet gezegd wor den dat Pascal de Zeeuw goed presteerde met een derde plaats. Sam Jansen werd de beste endu- ro-rijder. Uitslagen 80 cc: 1 Carlo Verstraeten (B>, 2 Dan ny Ingels (B), 3 Pascal de Zeeuw. 4 Andy Willems (B), 5 Eric van Taten- hove. 125 cc: 1 Adwin Cortvriendt, 2 Martin van de Weele, 3 Eric Polder man, 4 Marcel de Zeeuw, 5 Johan Schelleman. 250 cc: 1 Jan de Fijter, 2 Peter van de Weele, 3 Jaap van Ta- tenhove, 4 Guy van Asbroek, 5 Etien- ne Sucaat. 500 cc: 1 Jacky lensen, 2 Luc van Looy (B), 3 Jos Machiels (B), 3 Serge Put (B), 5 Hendrik Schoute den (B). KRUININGEN - Op de gravel- banen van LTC Kruiningen werd voor de zesde keer het Rei- merswaal-mixed-toernooi ge houden. Er werd gespeeld in een poulesysteem en daarna in een A- en B-schema, zodat ieder mi nimaal 4 wedstrijden speelde. In de a-categorie ging de over winning naar het duo Monique Dominicus en Ben van Velzen dat in de finale Marion de Keij- zer en Evert Eckhardt versloeg met 6-7, 6-3, 6-0. In de B-categorie bonden het echtpaar Janine en Jaap Holle mans in de finale broer en zus Els en Lou Villeé aan hun zegekar, al ging dit niet van een leien dank- je 6-1, 2-6, 6-3. TOKYO (Reuter) - Stefan Ed berg, vorige week winnaar van Wimbledon, is in Tokyo aan zijn linkerknie geblesseerd geraakt. De Zweed nam in de Japanse hoofdstad deel aan een invita- tietoernooi. Tijdens de eerste game van zijn partij in de halve finale tegen de Peruaan Jaime Yzaga gleed Ed berg uit en bezeerde hij zijn knie. Hij won de eerste set nog wel met 6-2. Daarna gaf hij op. Volgens de artsen, die hem na dien behandelden, was de knie blessure niet ernstig. Deson danks kondigde Edberg een rustperiode aan tot eind juli. Hij wil de competitie niet eerder hervatten dan 30 juli in Los An geles. De kopgroep van de eerste kilometers dendert door de straten van Hoofdplaat foto Camile Schelstrae- tei Amateurs: 1 N. v. d. Klundert, Woensdrecht, 85 km in 2.06.57; 2 K. Schouwenaar, Goes; 3 P. van Est, Fij naart; 4 J. de Crom, Woensdrecht; 5 N. Hage, Poortvliet; 6 E. de Crom. Hoogerheide; 7 W. Bastiaanse, Hoo gerheide; 8 E. Rovers, Roosendaal; 9 W. van Hoof, Hoogerheide; 10 S. Aarts, Kruiningen; 11 M. Verhagen. Schaijk; 12 P. Mol, 's-Gravenpolder; 13 R. van Hooijdonk. Roosendaal; 14 T. den Braber, Fijnaart; 15 J. Cools, Roosendaal; 16 F. Franse, Kwaden damme; 17 W. van Kooten, Bruinis- se; 18 D. v. d. Ouden, Roosendaal; 19 C. Stoutjesdijk, Scherpenisse; 20 D. Mesu, Middelburg. Liefhebbers: 1 H. Lindhout. St.-Maartensdijk, 5Q km in 1.17.29; 2 J. v. d. Horst, Oost-souburg; 3 F. Hommel, Nw.-Vossemeer; 4 P de Jong, Rijen; 5 R. v. d. Steen, Etten- Leur; 6 P. Beekwilder, Drunen; 7 E. Oostdijk, Wolphaartsdijk; 8 d. Uyl, Poortvliet; 9 G. van Antwerpen, Drie wegen; 10 H. Etienne, Oud-Vosse- meer; 11 J. Akkermans, Nw.-Vosse meer; 12 J. van Worytel, Oud-Gastel; 13 W. Oosse, Middelburg; 14 J. Enge len, Terheijden; 15 L.havermans, Nw.-Vossemeer; 16 M. v. d. Elshout, Made; 17 G. vanMelick, Strijen; 18 F. Krebbeks, Steenbergen; 19 H. Vijf hoek. Willemstad: 20 C. Donders, Til burg. Jacky Lensen was oppermachtig in Axel (foto Camile Schelstraete) Alexander Hoekstra was veruit de snelste surfer op de 70 kilometer foto Willem Mieras)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11