PZC i j jéL I Mercedes rijdt de coalitie in de wielen H Een juweel van een meid opinie en achtergrond Schande van de Hemelse Vrede wordt gewist r «- levensbeschouwing n ZATERDAG 14 JULI 1990 Begin van het einde 3V HK Prestige-object in Berlijn Halszaak Ju» Spelen Principe Handel Nederland Azië Organisatie Zuidafrika Apartheid Latijns-Amerika Dienstbaarheid China opent diplomatiek offensief (door Yojana Sharma) China boekt succes met een diplomatiek offensief om een einde te maken aan het in ternationale politieke isole ment waarin het land zich be vindt nadat in juni vorig jaar de demonstraties op het Plein van de Hemelse Vrede bloedig wer den onderdrukt. Her en der wor den de banden aangetrokken en intussen maakt China zich op voor de Aziatische Spelen dit najaar die de weg moeten pla veien voor China's terugkeer op het diplomatieke toneel. Aangemoedigd door de aankon diging van de hervatting van de diplomatieke betrekkingen tus sen Indonesië en China en de overeenstemming tijdens de topontmoeting van de zeven geïndustrialiseerde landen in Houston over de hervatting van de Japanse leningen aan China, heeft Beijing de inspanningen om contacten te bevorderen ver dubbeld. Volgens de in Hongkong verblij vende China-deskundige Willy Lam hebben alle regeringsin stellingen van de communisti sche partij opdracht gekregen de hoogste prioriteit te geven aan initiatieven om China's te rugkeer op het internationale podium te verzekeren. China wil vooral tijdens de Aziatische Spelen, die eind sep tember in Beijing worden ge houden, pronken met het her wonnen internationale aanzien. „De aanwezigheid van een grote groep van buitenlandse leiders tijdens de Aziatische Spelen zal door de Chinezen worden opge vat als het begin van het einde aan de isolatie", aldus een di plomatieke bron in het in Hong kong verschijnende dagblad South China Morning Post. Hoewel de leiders van de Groep van Zeven in Houston niet het groene licht hebben gegeven voor hervatting van alle lenin gen aan China, heeft Japan in de visie van Beijing wel het voor touw genomen om de positie van China te rehabiliteren. Volgens een diplomaat was China's grote probleem dat het moest wach ten op het eerste land dat die stap zou zetten. Met Japan is de eerste mogendheid over de dam en zullen andere volgen, aldus een diplomaat. Deze week kon digde ook West-Duitsland al aan de hulp aan China waarschijn lijk volgend jaar te hervatten. Ook op het Aziatische front stemmen de vooruitzichten Bei jing hoopvol. Voor het eerst in 23 jaar zette vorige week de In donesische minister van bui tenlandse zaken voet op Chi nees grondgebied, hetgeen leid de tot een overeenkomst om de diplomatieke betrekkingen tus sen beide landen op 8 augustus te hervatten. Singapore heeft inmiddels aangekondigd voor het einde van dit jaar het Indo nesische voorbeeld te volgen. Intussen doen geruchten de ron de dat Beijing en Saudi-Arabie geheime besprekingen voeren die^kunnen leiden tot het aan knopen van formele banden. Echter, de diplomatieke betrek kingen tussen Saudi-Arabie en Taiwan kunnen daarbij voor een lastige hinderpaal zorgen. Een breuk van Saudi-Arabie met Taipei zou een regelrechte coup van Beijing zijn. Stilletjes heeft China ook een oogje laten vallen op Zuid-Ko- rea, hoewel Beijing pogingen tot het aanknopen van betrekkin gen met Seoul ontkent om Chi na's communistische bondge noot Noord-Korea niet tegen zich in het harnas te jagen. Volgens Japanse waarnemers zal de Zuidkoreaanse president Roh Tae Woo dit jaar, waar- Ülbc. 'Jm Wmm II ItIIII'- i - ut ëP I m. (van onze verslaggever Wim Bisschop) De coalitie van SPD en Al ternative Liste in West- Berlijn dreigt te sneuvelen door prestigeprojecten van de stad. Mercedes Benz wil in het hart van het verenigde Ber lijn, op de Potsdammer Platz op 6,2 hectare grond een blik vanger van het bedrijf bou wen. Daar moet in de toekomst het bestuurscentrum van het concern verrijzen. SPD en Alternative Liste, de coalitie van West-Berlijn, lig gen met elkaar overhoop over dit plan. Beide partijen lopen elkaar ook voor de voeten bij het plan om in het jaar 2000 in Berlijn de Olympische Spelen te houden. Walter Momper, burgemeester van het westelij ke stadsdeel, wil zelf zijn stem pel drukken op dit plan. De AL vecht verbeten om ook een vin ger in de pap te houden. De meningsverschillen rond de vestiging van Mercedes Benz op de mooiste plek van Berlijn spitsen zich toe op twee zaken. De AL wilde het ruim zes hecta re grote stuk stadshart niet van de hand doen voordat er dege lijke plannen waren over de in vulling van het stadscentrum na de hereniging. Bovendien vindt men de grondprijs van ruim 1500 DM per vierkante meter belachelijk laag voor het centrum van een stad die straks bijna 4 miljoen inwoners zal hebben. Een prijs van 8000 DM per vierkante meter zou volgens experts eerder op zijn plaats zijn. Burgemeester Walter Momper heeft de vestiging van Merce des evenwel tot een halszaak gemaakt voor de coalitie. Hij vindt het een geweldige stimu lans voor de stad, die vanwege de isolatie na de bouw van de Muur achterop is geraakt. De vestiging van het hoofdkwar tier van een gerennomeerd merk als Mercedes brengt nieuw leven in de stad en zal naar verwachting ook andere vestigingen stimuleren. Hij wist het plan door de West- berlijnse Senaat, het parle ment, aanvaard te krijgen. De gevoelens van de geterde AL- afgevaardigden zijn echter zo gekwetst dat men alleen nog wacht op het meest geschikte moment om te breken met de SPD. Oostberlijnse collega Tino Schwierzina het voortouw ne men bij een grootscheepse campagne om in het jaar 2000 de Olypische Spelen naar Ber lijn te halen. Sport valt in West-Berlijn feitelijk onder de verantwoordelijkheid van een AL-senator. Volgens Momper en Schwierzi na is dit evenement evenwel zo belangrijk voor de stad dat de Deze week is er voor de AL- fractie nog een pijnpunt bij ge komen. Momper wil met zijn Walter Momper politieke leiders zelf de kar moeten trekken. Dat gebeurt volgens hen in elke stad die de spelen naar zich toe wil trek ken. De AL heeft daar evenwel grote bedenkingen tegen, om dat de alternatieven in de spe len een mogelijkheid zien hun ecologische uitgangspunten te •benadrukken. Ook in deze kwestie is er op het laatste moment een compro mis uitgerold waarbij het dage lijkse werk van het nieuwe Olympische bureau onder ver antwoordelijkheid van de AL zal vallen. Momper blijft wel als een soort beleidsbepalende fi guur bij het project betrokken en zal in hoofdzaak als boeg beeld dienen in de wervings campagne die van start gaat. Behalve de meningsverschil len over deze prestigeprojec ten is er ook nog een probleem rond een principe-kwestie. Het Hahn-Meitner instituut wil een vergunning hebben om een nieuwe atoom-onderzoe- kreactor in gebruik te nemen. De AL, die hoofdzakelijk voort komt uit kringen yan de Groe nen, is fel tegen die bedrijfsver- gunning, omdat men zich ver zet tegen alles op het gebied van kernenergie. De SPD is daar feitelijk ook te gen, maar lijkt bereid om het onderzoeksinstituut wel toe stemming te geven voor het ge bruik van de reactor. Er is veel geld in gestoken en bovendien heeft men bij de bouw aan alle voorschriften voldaan, zodat het weinig zin heeft om het op gerechtelijke uitspraken te la ten aankomen. De beslissing moet dezer dagen genomen worden. Na deze aanvaringen met de SPD was voor een aantal AL- afgevaardigden de maat vol. De coalitie is alleen nog niet verbroken, omdat enkele af gevaardigden menen dat er na de zomerpauze nog wel een ge schikt moment komt om de so ciaal-democraten de bons te geven. Binnen de AL-groeit de druk echter om toch maar snel helderheid te verschaffen. Veel leden lopen op het ogen blik uit de partij omdat zij vin den dat de AL in de senaat te veel compromissen sluit. De weglopers sluiten zich veel al aan bij de Westberlijnse te genhanger van de Oostduitse PDS, de opvolger van de com munistische SED, Als dat ver loop langer duurt, wordt de PDS in Berlijn een hele zware concurrent van de AL, zo vin den de afgevaardigden. schijnlijk tijdens de Aziatische Spelen, een eerste bezoek bren gen aan Beijing. Zuid-Korea ver leent China, sinds de buiten landse geldstroom vorig jaar werden bevroren, aanzienlijke technische en financiële bij stand voor deze Spelen. Met het bezoek eind deze maand van de Britse minister van bui tenlandse zaken, Francis Mau de, zullen ook de contacten op hoog niveau tussen China en Groot-Brittannie worden her steld. Het is het eerste bezoek van een hoge vertegenwoordiger van een land van de Europese Gemeenschap, sinds de Europe se landen na het bloedbad vorig jaar formele banden met China verbraken. Ondanks deze ontwikkelingen is China nog steeds een heel eind verwijderd van volledige internationale acceptatie. Gro te leningen zoals die van de We reldbank zijn nog steeds bevro ren en het Amerikaanse Con gres dreigt het herstel van de status van China als meest be gunstigde handelsnatie te ver binden aan de voorwaarde dat de situatie van de mensenrech ten verbetert. Ook Japan heeft van China een dergelijke verbe tering gevraagd voor het toe kennen van de leningen. Vol gens deskundigen zit er voor China niet veel anders op dan te voldoen aan deze eisen voordat de Aziatische Spelen beginnen. De vrijlating onlangs van gevan gen studentenactivisten en de vrije aftocht van de natuurkun dige Fang Lizhi, die een jaar in de Amerikaanse ambassade in Beijing zat, waren perfect geti med omdat deze samenvielen met de aanbeveling van de Ame rikaanse president George Bush om China's positie als meest be gunstigde handelsnatie te conti nueren. Met het oog op de Aziatische Spelen is het zeer waarschijnlijk dat China meer dissidenten zal vrijlaten in een grote public-re- lations-operatie. In diplomatie ke kringen circuleert de naam van Wan Dan, een van de meest actieve leiders van de democra tiseringsbeweging van vorig jaar, wiens vrijlating op handen zou zijn. Processen tegen de ove rige dissidenten zullen naar alle waarschijnlijkheid worden uit gesteld tot na de Aziatische Spe len. zodat deze het oppoetsen van het Chinese imago niet in de weg zullen staan. Tot 6 oktober is in het Tro penmuseum te Amsterdam een tentoonstelling te zien over de positie en de strijd van dienstboden wereldwijd, naast de expositie Wit over Zwart. De tentoonstelling Ze is een Ju weel wordt georganiseerd door VKW (Vrouwkerk 2/3 Wereld) in samenwerking met het Konink lijk Instituut voor de Tropen. De titel van de tentoonstelling staat model voor de tweedeling in de wereld, aan de ene kant de rijken, die denken in termen van juwelen: zij meten hun bezit in juwelen. Zo zien zij ook hun dienstboden. De andere kant wordt gevormd door de armen, de machtelozen, waartoe ook de dienstboden behoren. Overal ter wereld verrichten vrouwen - meestal onzichtbaar- werk in de huishoudens van anderen. Hun arbeidsomstandigheden zijn verschillend van werkgeefster tot werkgeefster. Soms worden ze goed behandeld, veel vaker worden ze gekleineerd en uitge buit. Dit nemen veel van deze vrouwen niet langer, vandaar hun verzet en organisatie. Centraal op de tentoonstelling staat SADWU, de Zuidafrikaan- se bond van huishoudelijk per soneel. Ook in Latijns-Amerika en Azië organiseren dienstbo den zich om sterker te staan en beter het hoofd te kunnen bie den aan de moeilijke omstandig heden waarin zij leven. Het begrip dienstbode klinkt in onze Nederlandse oren erg ou derwets. In het vorig jaar ver schenen boek Rappe handen over Zeeuwse vrouwenarbeid tussen 1900-1940 waarin Elly Kloos de situatie van dienstbo den schetst, blijkt dat kleinering en uitbuiting van meisjes en vrouwen ook in Nederland veel vuldig voorkwam in een tijd die niet zó ver achter ons ligt. Een meisje voor dag en nacht, le zen we, had in de regel nauwe lijks of nooit vrij. Het was zwaar Men geeft de voorkeur aanjotij meisjes. Die zijn goedkoop or dat ze moeten Teren'. Shanti uit Colombo is één vs de 60.000, meestal getrouwd vrouwen uit Sri Lanka, die c tweejaars contracten werken! Arabische families in de oliest: ten in het Midden-Ooste: Estrella uit de Filipijnen is opg leid tot verpleegster, maar or dat er geen werk voor haar wa is ze nu dienstbode in Hor Kong. De golfstaten verbieden elt vorm van zelforganisatie va buitenlandse werkneemsters, t ook de regering in Singapoi staat dat niet toe. In Hong Kor hebben Filipijnse, Indiase e Thaise vrouwen de handen ii een geslagen om samen et bond te vormen en voor hun b langen op te komen. Hoewel t situatie, cultuur en achtergror van land tot land kan Verschi len zijn er wat betreft de posit van dienstboden wereldwijd o] vallend veel overeenkomstei het grote isolement waarin zij 1 ven (wat organisatie extra b moeilijkt)uitbuiting en slectr betaling, grote achterstand j onderwijs, de traditionele o] voeding en heersende mora, over de positie van vrouwe: veelvuldig sexueel misbruil door de heer des huizes en zone ontslag bij zwangerschap, red teloze positie, lichamelijke mi handeling door mevrouw, E conflicten trekt het dienstmeis altijd aan het kortste eind. De vrouwen die zich hebbs georganiseerd streven naar e kenning als vakbond. Daa naast willen zij speciale maatr gelen voor dienstboden, zoa recht op onderwijs, aan de lee tijd aangepaste werktijden, t een speciale opleiding voor hui houdelijk personeel. In Latijns; merika is er een netwerk vs bonden van dienstboden g vormd (opgericht in 1988). All werk, slecht betaald, kortom het was een rechteloze situatie. ,,De dienstbode was overgeleverd aan 'mevrouw', die de meid als een slaaf kon beschouwen of haar correct kon behandelen, in het gunstigste geval als was ze lid van het eigen gezin", aldus Elly Kloos. Op de tentoonstelling is te zien dat in heel veel landen deze on derdrukking nog de realiteit van alledag is: aan de hand van beeldmateriaal vertellen dienst boden het verhaal over hun werkomstandigheden en over hun strijd voor een menswaar dig bestaan. „Ik wil in elk geval nooit meer kaffermeid worden genoemd. Dat haat ik". Dit zegt Violet Mothlasi, voorzitter van Sadwu. Deze vakbond van huishoude lijk personeel in Zuidafrika is in 1986 opgericht en ontstaan uit plaatselijke groepen dienstbo den. „Ik werd na anderhalve dag ontslagen omdat ik uit een glas had gedronken. Ik was verbij sterd; dat glas zag er net zo uit als een glas van ons", aldus Vio let. Geen wonder dat één van de eisen van Sadwu is: een vaste opzegtermijn. Haar verhaal schetst mede de si tuatie van apartheid in haar land. In november 1989 was Bu- ni Sexwale (Zuidafrikaanse en docente aan het Instituut of So cial Studies te Den Haag) te gast in Middelburg op een studiedag over zwarte en witte vrouwen (georganiseerd door VKW en het Cos). Zij sprak daar o.a. over de positie van zwarte dienstboden onder het systeem van apart heid. Zij stelde vast: „Ontman teling van het systeem van apartheid betekent nog niet dat zwarte vrouwen klaar zijn met hun strijd. Vrouwen zullen ook daarna moeten doorgaan te vechten voor een gelijkwaardige plek in de samenleving". Opval lend is dat bij alle vrouwenorga nisaties, die voor het voetlicht zijn gehaald op deze tentoon stelling, het vechten voor een ge lijkwaardige plaats in de samen leving centraal staat. „Wij dienstmeisjes komen hoofdzakelijk van het platte land of uit de kuststreken", zegt Adelinda Dias. Zij werkte jaren als dienstbode in Lima, Peru. Toen zij daar kwam sprak ze geen Spaans maar haar moeder taal: Quecha. Ze is nauwelijks naar school geweest, daarvoor was geen geld. Vrouwen als zij gingen al heel jong naar de stad op zoek naar werk. De meisjes komen vaak in een identiteits crisis door de grote cultuurver schillen; in de stad kijkt men neer op haar Indiaanse cultuur. Het meisje staat volledig ter be schikking van haar mevrouw. Wanneer ze ouder dan veertig is heeft men haar niet meer nodig. maal strijden zij er ook voord: het werk van dienstbode won erkend als een eigen beroep m: dezelfde rechten en plichten a ieder ander. Het is indrukwel kend om te zien hoe deze vroi wen hun waardigheid hebbe weten te behouden en de moe hebben zich aan te sluiten bij c bonden om voor hun rechten o te komen. In Nederland zijn er bijna gee dienstboden meer, maar dat t niet zeggen dat er geen eigei tijdse versies zijn. Wat te denke van de positie van werksters, A fahulpen, kinderoppassei thuiswerksters? Onzichtbaa slecht betaald werk met een ze: lage status. Waarom wordt va vrouwen verwacht dat zij vai zelfsprekend gratis werken, bi voorbeeld als leesmoeder, gas vrouw in een ziekenhuis, tot e met het zorgen en lasten drage van een 'zorgzame samen! ving'? Hoe komt het dat beelden en bi grippen van dienstbaarheid vrj wel uitsluitend op vrouwen zij toegepast, en dat op alle terre nen van het leven? Over 'diens baarheid' zegt het woordei boek: in dienst zijnde, ondergi schikt, in onderwerping. De cu tuur waarvan wij deel uitmake: toont nog sterk de invloed va de christelijke kerk, en eeuwer lang is die kerk door mannen gi bruikt om vrouwen aan zich or dergeschikt te maken. De bijbi werd zo uitgelegd dat de vroui niet 'een hulpe tegenover d man' moest zijn, maar ten dier ste van hem. Mannen hebbe voor zichzelf het begrip diens baarheid heel anders ingevuk die kennen een soort heroïsch dienstbaarheid zoals sterve voor het vaderland. Het sooi dienen dat beloond wordt me een lintje. Vrouwen worden n gelmatig tegen elkaar uitgf speeld met een opmerking al 'julli rijke, westerse, witte vroi wen, wat hebben jullie nu te kl: gen? Vrouwen in de derde w reld mogen met recht klagen e strijden voor meer rechten Maar vrouwen die zich bew® worden van deze mechanisme en een analyse leren maken va de hiërarchische samenlevin die vrijwel over heel de werd bestaat, laten zich niet meer t< gen elkaar uitspelen. De organisatie VKW is daar ee voorbeeld van: VKW is in 1», opgericht door vrouwen christenvrouwenorganisaties5 uit de kerken. Haar doelstel)® is contacten te bevorderen sen vrouwen in Nederland e vrouwen in ontwikkelings®1 den, tweederde van de wereld. Hoe kunnen vrouwen elkaar S ternationaal ondersteunen? E® kwestie waar de tentoonstel!® Ze is een juweel met recht aar dacht voor vraagt. Dienstbaarheid in dienst vanc kaars bevrijding. Jessica Prager-SW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 4