Metrobrand Los Angeles egenvaller van 1,5 iljard bij heffing p pensioenfondsen Stier doodt boer bij melken erbazing over late voering Wet elijke Behandeling Gorbatsjov niet geschokt door uittreden radicalen commentaar Twee vuren binnen- en buitenland oeristen wacht ergerlijke rit naar vakantiebestemming Vluchtelingen vol afschuw over dictatuur in Albanië jeursrecord New York Demonstraties in Bukarest en Oost-Duitsland Reparatie of sloop Frankrijk pv york (anp/ucn) - De Burgemeesters ZATERDAG 14 JULI 1990 3 LOS ANGELES - Een brandweerman met zuurstofapparatuur neemt poolshoogte bij een onderhoudstunnel van de metro in Los Angeles. In het gangenstelsel van de subway is gisteren brand ontstaan. Een snelweg, die boven de tunnel ligt, is afgesloten wegens gevaar voor instorting {foto AFP er keer Oostenrijk muurvast FSTEIN (GPD/ANP) - Het gverkeer over de Brenner- e door Oostenrijk zit muur- st. De 450 meter lange brug er het dal van de Inn bij Kuf- in (de A12) dreigt ieder mo- nt in te storten. Het vracht- rkeer en personenauto's rich er Italië en Oostenrijk moe- worden omgeleid. De be- grijkste wegverbinding tus- Duitsland en Italië wordt arschijnlijk een jaar lang af sloten. Het Oostenrijkse mi- terie van verkeer hoopt dat inverkeer onder de brug van dinsdag weer mogelijk is. Kaiserstalbrücke, aan de stenrijkse zijde van de Duits- stenrijkse grens bij Kufstein, kte sinds de nacht van woens- g op donderdag ruim een me- in. Volgens de Oostenrijkse toriteiten is de verzakking roorzaakt doordat het funda- nt van de pijler door het wa- van de rivier ontzet is. De brug kan ieder moment instor ten. Men is „op een haar na aan een ramp ontsnapt", verklaarden deskundigen vrijdag. Door het wegzakken van de middelste pij ler onder de autosnelweg over het dal van de Inn is deze belang rijke noord-zuid verbinding voor vracht- en personenverkeer waarschijnlijk tot halverwege volgend jaar gesloten. Als gevolg van de sluiting zijn verkeersdeskundigen bang dat in het weekeinde een chaos ont staat niet alleen in Kufstein en omgeving maar in heel West- Oostenrijk. Minister van verkeer Rudolf Streicher heeft op de te levisie verklaard dat men de vakantiedrukte alleen aankan als delen van het verkeer „omge leid worden nog voordat het Oostenrijk bereikt". Personen auto's hebben minder last dan N HAAG (GPD) - Een door t kabinet voorgestelde belas- gheffing op overreserves van nsioenfondsen, levert vele Ijoenen minder op dan eerder rd voorzien. Over de hele ka- etsperiode kan de tegenval- 1500 miljoen gulden belo- n. Dit blijkt uit becijferingen minister Kok (financiën) en staatssecretaris Van elsvoort vrijdag aan de Ka- rzond. belasting op overreserves n pensioenfondsen, onderdeel n de zogenoemde Brede Her- ardering, is omstreden. Na ja- lange discussie dienden Kok Van Amelsvoort daarover dit een wetsvoorstel in. Beiden i een heffing op overschot bij pensioenfondsen met een tirzaam karakter, het duurzame karakter van vermogensoverschotten te palen, stelden Kok en Van "elsvoort voor de heffing in te eren nadat vijf jaar was ver eken. In die periode zouden fondsen de overschotten mo- vrachtauto's, omdat die ook kleine grensovergangen kunnen gebruiken. Tot dusver is nog niet bekend of de brug kan worden gerepareerd of dat er niets anders opzit dan die te slopen. Minister van ver keer Streicher hoopt dat voor het begin van het vakantiesei zoen 1991 één rijstrook berijd baar is op de brug die als een hangmat doorbuigt. Deskundi gen denken over de aanleg van een noodbrug. De weggezakte middelste pijler blijkt nog steeds niet helemaal tot rust te zijn gekomen. Giste ren stelde men vast dat de pijler per uur één milimeter verder zakt. Men is begonnen het als gevolg van het aanzwellen van de rivier onstane gat aan de noordkant van de pijler op te vullen met 2000 ton stenen. HOOGERSMILDE (GPD) - De 57-jarige veehou der J. Boerhof uit Hoogersmilde is donderdag door een agressieve stier aangevallen en dodelijk verwond. De man ging tegen vier uur naar zijn land om koeien te melken. Toen hij rond half acht nog niet terug was, ging Boerhofs vrouw poolshoogte ne men. Zij trof haar man dood in het weiland aan. In zijn buurt bevond zich een zeer agressieve stier die Boerhof bleek te hebben aangevallen en ernstig toegetakeld. De man is aan inwendig letsel overle den. De stier is afgemaakt. gen wegwerken. Na vijf jaar zou dan eventueel alsnog een heffing volgen. Volgens becijferingen van Fi nanciën hebben van de dertien van de 32 grootste pensioen fondsen een vermogensover schot. Met de plannen van Kok en Van Amelsvoort zouden grote reserveringen van pensioen fondsen voor risico's in de toe komst, onmogelijk worden. Kok en Van Amelsvoort hebben de Kamer inzicht gegeven in de te verwachten opbrengst van hun voorstel. Volgens hen levert het in het eerste jaar 70 miljoen gulden op. In de vijfjaren daarna stijgt dat bedrag geleidelijk tot 550 miljoen. De blijvende op brengst wordt gezet op 325 mil joen per jaar. In juni van dit jaar voorspelden Kok en Van Amelsvoort nog dat het wetsvoorstel in het eerste jaar 75 miljoen zou opleveren, geleidelijk aan oplopend naar 740 miljoen vijfjaar later. De blij vende opbrengst werd geschat op 340 miljoen per jaar. Nederlandse vrachtwagens mochten gisteren zonder transi tovergunning via Frankrijk naar Nederland terugkeren. Ook voor vandaag geldt de toestemming nog. De Franse overheid heeft daar op verzoek van het Neder landse ministerie van Verkeer en Waterstaat in toegestemd. Volgende week zijn er wel weer transitovergunningen voor Frankrijk nodig. „Het wordt wel een weekeindje ergeren voor Nederlandse toeris ten", verzekert een woordvoer der van de ANWB. „Ook op de alternatieve wegen loopt het verkeer natuurlijk muurvast. Ie dereen vlucht daar naar toe". De ANWB-man adviseert vakantie gangers die naar Oostenrijk en Italië gaan, 's nachts te rijden. „Dan is het in ieder geval ietsje rustiger op de wegen". Een graafmachine stort stenen en modder naast de vooroverhellende pijler om verder verzakken te voorkomen (foto Uwe LeinlAP) N HAAG (ANP) - De Katho- ke Onderwijs Vakorganisa- (KOV) is tevreden over het orstel van het kabinet om dis- minatie op grond van seksue- voorkeur en burgerlijke at, ook in het bijzonder on twijs, bij wet te verbieden, ar de vakorganisatie is ech- zeer ongelukkig met de late oering van de Wet Gelijke handeling, per 1 januari 1994. t heeft een woordvoerder nde CNV- onderwijsvakbond ■000 leden) vrijdag laten we- pnier Lubbbers was donder- g op zijn persconferentie ook [wat verbaasd over die lange mijn en merkte op dat „er n verbod is om het eerder te en" De KOV heeft ook vragen de bevoegdheden van de missie gelijke behandeling zal worden ingesteld. De V-bond vraagt zich af of de gelijkheden voor de commis- zelf een onderzoek te verrieh- niet te veel aan banden wor- n gelegd, omdat zij namelijk idelijke aanwijzingen moet ben als in een bepaalde sec- structureel ongeoorloofd ;derscheid" wordt gemaakt, t GPV reageert ronduit te- Jgesteld op het kabinetsbe- lit. Volgens de fractie beschikt overheid al over recent nog ngescherpte vereiste wettelij- instrumenten om discrimina- aan te pakken. „Daaraan egt een algemene Wet Gelijke hrsvan New York mocht vrij- B even genieten van een een r Jones-index die boven de p punten zat. Bijna halver se de handel noteerde de prsbarometer 3000,45 punten, far dat peil kon niet worden handhaafd. De index van de F''g grootste industriefond- f s'°°t op 2980,20 punten, b Punten meer dan donder- K. hetgeen wel een nieuw re- fa inhield. sterke stijgingen van de laat- Paar dagen trokken veel be- fêers. De handel was dan ook p'bk druk. De omzet kwam °P ongeveer 215 miljoen aan- fon tegen 211 miljoen op don- Rag. De stemming werd gun- p beinvloed door signalen dat rente in de VS omlaag gaat. k !ere rente is gunstig voor bedrijfsleven, omdat dan ge- L eRker geleend kan wor- r VOor investeringen. Behandeling niets toe", stelt het GPV. Het GPV voorziet als belangrijk ste effect van de beoogde wet dat „burgers die in onderwijs en an dere maatschappelijke organi saties overeenkomstig hun ge loofsovertuiging willen hande len zich zullen moeten verdedi gen tegen de beschuldiging van discriminatie". De Commissie Gelijke Behande ling, die moet gaan toezien op de uitvoering van de Wet Gelijke Behandeling, zal zich alleen met blijvende gevallen van discrimi natie per sector mogen bezig houden en niet met individuele gevallen. Dit standpunt heeft het CDA ingenomen in een reac tie op de donderdag door het ka binet aanvaarde wet. „Het mag geen heksenjacht worden", al dus een CDA'er over het werk van de commissie. Met dit standpunt keert het CDA zich tegen premier Lub bers. Deze liet donderdag weten dat de nog in te stellen commis sie zelf moet bepalen waar de grens ligt tussen structurele en individuele gevallen van discri minatie. BUKAREST/BERLIJN (RTR/ AFP) - In Bukarest hebben vrij dag zeker 20.000 mensen be toogd voor de vrijlating van studentenleider Marian Mun- teanu en voor naleving van de mensenrechten in Roemenië door het regerende Front van Nationale Redding onder lei ding van president Ion Iliescu. De president riep in juni mijn werkers te hulp om een einde te maken aan de actie van studen ten en andere oppositieleden die het Universiteitsplein in Buka rest zeven weken bezet hielden uit protest tegen communisti sche invloed in de regering. De mijnwerkers gebruikten ijzeren staven en pikhouwelen om in te slaan op de opposanten. Er vie len zes doden. In Oost-Duitsland trok een de monstratie winkelpersoneel vrijdag meer dan 60.000 mensen, vooral van de staatssuper- marktketens „HO" en „Kon- sum". Zij vrezen voor ontslagen als gevolg van plannen de staatsdetailhandelsbedrijven te privatiseren. Premier Lothar de Maizière verzekerde een delega tie dat hij er persoonlijk op zal toezien dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. (Van onze correspondent) MOSKOU - Sovjet-leider Gor batsjov bekijkt de radicale her vormers die de afgelopen dagen op het partijcongres hun lid maatschap opzegden 'met min achting'. In een interview met het Amerikaanse tv-station CBS zei hij niet van zijn pere strojka-koers te zullen afwijken en nog voldoende aanhangers te hebben. Het 28ste partijcongres sloot gis teren na elf vergaderdagen af met de verkiezing van een nieuw centraal comité. In dit 412 leden tellende 'partijparlement' heb ben alle vooraanstaande Gor- batsjov-aanhangers een zetel verworven. Het voormalige conservatieve politbureaulid Jegor Ligatsjov, donderdag dramatisch versla gen bij de verkiezing voor het vi- ce-partijleiderschap, kwam niet eens meer op de kandidatenlijst voor. Hij keert terug naar zijn ge boorteplaats in Siberië om 'een zijn memoires te schrijven'. Het congres reageerde met ap plaus op Gorbatsjovs opmer king dat „de partij leeft en zal blijven leven. Degenen die de partij wilden begraven hebben hun doel niet bereikt". Gorbats jov zei dat de partij bereid is tot een 'brede coalitie' om radicale economische en politieke her vormingen door te voeren. Het interview met CBS was Gor batsjovs eerste reactie buiten de vergaderzaal van het Congres paleis op het vertrek van de radi calen. De burgemeesters van Moskou en Leningrad, Popov en Sobsjak, voegden zich vrijdag bij de president van de Russi sche Federatie, Boris Jeltsin en aanhangers van het Democrati sche Platform, die donderdag hun uittreden aankondigden. Gorbatsjov zegt dat hij Jeltsins stap had verwacht. „Ik maak me er geen zorgen over, maar poli tiek gesproken betreur ik het. Ik denk dat het de logische conse quentie is van zijn politieke den ken. Ik geloof niet dat het hem of ons voordeel bezorgt', aldus Gorbatsjov. Hoeveel communisten het voor beeld van de uitgetreden kleine groep zullen volgen, is niet te voorspellen. Het Democratisch Platform is verdeeld. Onder de afgevaardigden circuleerden vrijdag lijsten met tientallen handtekeningen van radicale gedelegeerden die in de partij willen blijven om die van binnenuit verder te hervormen. Opgestapte leiders als Lysenko en Sjostakovski. de rector van de Moskouse hogere partij- school, zeiden gisteren dat een kwart van de ongeveer honderd radicale congresgedelegeerden achter hen stond. Het Democra tisch Platform wil zich omvor men tot een linkse politieke par tij. Het oprichtingscongres wordt dit najaar gehouden. Jeltsin en de burgemeesters Po pov en Sobsjak behoren niet tot het DP. Zij zullen zich ook niet bij een partij aansluiten, omdat ze dit onverenigbaar achten met hun publieke functies. Het drie tal is populair en beschikt bin nen de communistische partij over de nodige aanhang. I li li I i i I I I I I I I I I I I I I I I ITTT Het grote Volkspaleis binnen het Kremlin is op verschillende activiteiten berekend. Als de po litiek de ruimte niet opeist, doet het dienst als thea ter. Het podium is ruim en telt enige deuren: moge lijkheden te over voor een afgang via zijtoneel. Deze week werd deze theatrale gang bereid voor Jegor Li gatsjov. De stemmingsnederlaag van de voorman van de be houdende factie wordt algemeen gezien als een overwinning voor partijleider Gorbatsjov. Het is evenwel zeer de vraag of een overwinningsfeestje op zijn plaats is. De afgang van Ligatsjov en de verkiezing van de Gorbats- jov-getrouwe, ook al voorzichtige Ivasjkov, heeft de op radi cale hervorming en snel succes beluste Boris Jeltsin doen besluiten de partij te verlaten. Het schisma, die gruwel voor het Kremlin, bestaat niet langer uitsluitend op papier. Wat aanvankelijk een zege leek, krijgt een negatief effect: een afdoende én vreedzame oplossing buiten de partij lijkt on mogelijk. Binnen die partij heeft Gorbatsjov opnieuw averij opgelopen. Het optreden van Jeltsin staat in meer dan eén opzicht in het teken van de tegenspraak. De man die - nu - in veel westerse ogen de democratie een krachtige hand toesteekt, zou - op de wat langere termijn - wel eens een gevaar voor de consolidatie én uitbouw van de democratische ontwikkelin gen kunnen blijken. Wat een snelle oplossing lijkt, is vaak geen oplossing voor de toekomst. In deze paradox van het Moment en de Duur dreigt het jongverworven goed van de Perestroika-beweging gemangeld te worden. De voorstanders van de lijn der gelei delijkheid, die ook in de factor tijd een waarborg voor de toe komst vinden, zijn allerminst gediend met een partij-in-ver- val. Ze weten dat elke radicale omwenteling de kiem van de drang tot restauratie in zich draagt. Rusland en de Sovjet-Unie worden al veel jaren gecon fronteerd met de restauratiegedachte. Op hetzelfde mo ment dat in de Petersburgse paleizen de revolutie woedde en de tsarenfamilie in een uithoek van het land werd gefragmen teerd, wandelde de oude hofmaarschalk graaf Wladimir Fre dericks doodbedaard in zijn gouden uniform langs de oevers van Newa en Fontanka. De revolutie liet dit levend verzoek om restauratie van de juist verloren waarden ongemoeid. De snelle winst van de nieuwe macht hield geen rekening met wat als franje van vervlogen tijden werd beschouwd. In de adembenemende ontwikkelingen van de laatste tijd is ook plaats voor een conservatief radicalisme dat er veel aan gelegen is de glans van hamer sikkel te hernieuwen. De lijn-Jeltsin zal dat afdoen als franje. Houdt dat rekening met de werkelijkheid? Radicalisme komt zichzelf tegen, de ene radicaal de andere. Het gevolg is meestal een ontredde ring die over en weer tot verdergaande verharding leidt. De kansen voor een versnelling van de democratisering in Rus land, en daarmee de gehele Sovjet-Unie, lijken door het op treden van Jeltsin vergroot te worden. De bange vraag klemt of zo'n versnelling op dit moment en buiten controle van de partij niet een tegengesteld effect heeft. Gevreesd moet wor den dat ze een krachtige reactie op zal roepen van de radica len in de behoudende hoek. Daar klinkt steeds luider de roep om restauratie van het erfgoed van de Grote Revolutie. Gor batsjov én zijn Perestroika bevinden zich, weinig aantrekke lijk, tussen die twee vuren. O. x m - u, n mm n (Slot van pagina 1 geleden besloten te vertrekken. De situatie is ondraaglijk. De dictatuur en de armoede zijn to taal". Een andere vrouw vertelt hoe ze op 2 juli, toen de eerste vluchte lingen de ambassades bestorm den, met haar eigen ogen heeft gezien hoe de twee zoons van haar buurman gearresteerd wer den en weggeleid door de gehei me politie. „Het regime wan kelt", zegt de vrouw. „Het is de eerste keer in mijn le ven dat ik vrijuit durf te praten", zegt een 42-jarige landbouwin genieur uit Tirana. Hij vertelt over de armoede en de onder drukking. „Wie zich beweegt in Albanië, sterft. Daarom hebben we geen oppositie en geen dissi denten." Hij vertelt over de spionnen en de geheime politie: „Erger dan de Roemeense Securitate". De man verhaalt hoe hij en zijn hele familie 15 jaar geleden in bal lingschap zijn gestuurd. Hoe ze gedeporteerd zijn vanuit Tirana naar een onherbergzaam gebied in het oosten van het land, nadat de geheime politie, via verbor gen microfoons in zijn huis, de gesprekken had afgeluisterd die hij met zijn familie voerde. Een andere vrouw vertelt hoe zij en haar kinderen dagenlang zijn geslagen en mishandeld, nadat ze vijfjaar geleden betrapt werd bij een vluchtpoging naar Joego slavië. „Ze hebben ons eerst zes dagen lang opgesloten in een donkere hut, zonder eten, zon der licht, terwijl we in ons eigen vuil lagen en onze eigen won den". Daarna is ze overgebracht naar de gevangenis, waar ze drie jaar heeft gezeten. Haar man zit voor dezelfde vluchtpoging nog in Tirana in de gevangenis. De vrouw, een verpleegster in een ziekenhuis in Tirana, spreekt ook over de dramatische gezondheidssituatie. Het totale gebrek aan groente, vlees en fruit maakt dat de mensen to taal verzwakt zijn. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80,"franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3