PZC Bobtail China wereldkampioen Springmatrasje voor de Rana temporaria Eis twee jaar rijontzegging na ernstig ongeluk Gebied Krammer- Volkerak moet beschermd worden provincie bevindingen Middelburg tekent een convenant voor sociale vernieuwing 11 PZEM-directeur verwerpt plan ingenieursbureau Kikkervriendelijk trampolinecentrum ZATERDAG 14 JULI 1990 Gestolen trailer teruggevonden zonder inhoud Subsidie voor het Werkend Trekpaard Niet haalbaar Topper M I I I i I M I I I I 1 IT Zonnig bestaan Bestuurder onder invloed Onvoorstelbaar Ministerie houdt vol: Dintelmond Lagere winst voor SEOZ Energie-eiland niet realistisch MIDDELBURG - Weinig realis tisch. Een proefballon. Zo om schrijft ir A. Tiktak, directeur van het Zeeuwse energiebedrijf pZEM, het idee voor aanleg van een afval- en energie-eiland in de monding van de Westerschel- de. Het plan is ontwikkeld door het Hilversumse ingenieursbu reau De Ferrante en Bakker BV. Volgens dat plan moet de aan leg van het 200 hectare grote ei land in drie fasen gebeuren, waarbij gebruik wordt ge maakt van de plaat de Raan tus sen Vlissingen en Breskens. Het ingenieursbureau stelt dat het eiland een uitstekende vesti- ZIERIKZEE - In het Belgische Poppel zijn woensdag de auto en de trailer teruggevonden, die de nacht ervoor in Scharendij- ke waren ontvreemd. Op de trailer stonden vijfentwintig mountainbikes. De trailer is in goede staat, maar leeg aangetroffen. De dieven zijn met de open trailer beladen met fietsen in de nacht van dinsdag op woensdag richting België ge reden. De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland verzoekt eventuele getuigen contact op te nemen met het bureau in Zierik- zee. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een subsidie van vijfduizend gul den toegekend aan de Stichting Het Werkend Trekpaard Zee land. De stichting (opgericht in 1988) stelt zich ten doel de cul tuurhistorische betekenis van het trekpaard uit te dragen. Ook wordt de kennis over het werken met trekpaarden in de landbouw doorgegeven aan ont wikkelingslanden. De stichting werkt mee aan stages voor stu denten tropische en biologisch- dynamische landbouw en geeft adviezen aan ontwikkelingswer kers. De provinciale subsidie is bestemd voor algemene organi satiekosten. gingsplaats kan zijn voor nieuwe kerncentrales, windenergie en een waterkrachtcentrale. Ook is er ruimte voor kernafvalverwer king en desgewenst berging van radioactief afval. Het idee, dat 27 september tijdens een bijeen komst in Den Haag wordt gepre senteerd, is op zich niet nieuw. Zo'n twintig jaar geleden pre senteerden de Belgen het Syma- rinfraplan voor een kerneiland in de Noordzee. Drie jaar gele den kwamen Nederlandse aan nemers met de suggestie voor bouw van een afvaleiland. PZEM-directeur Tiktak, voor stander van nieuw kernenergie vermogen in Nederland, vindt het onnodig om een kerncentra le op een eiland te bouwen. „Er van uitgaande dat kernenergie veilig genoeg geacht wordt, kun je een nieuwe centrale net zo goed gewoon op land zetten. Het is een schone, niet-vervuilende vorm van energie-opwekking, aldus Tiktak. „Als de bevolking denkt dat kernenergie op een ei land veiliger is, dan is dat mee genomen. Maar rationeel gezien zeg ik: het heeft geen zin." De PZEM-directeur tekent erbij aan dat een landlokatie in geval van calamiteiten beter bereik baar is dan een eiland. Overigens kan ir Tiktak zich niet voorstellen dat de zand bank de Raan een reële plaats is voor een industrie-eiland. „Ik acht dat niet haalbaar. Land schappelijk gezien kun je in de monding van de Westerschelde geen eiland neerleggen. Verder op in de Noordzee is wat an ders," betoogt Tiktak. „Ik moet er als Zeeuw niet aan denken dat je vanaf de kust van Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen tegen dijken midden in de Wester schelde aan zult moeten kijken." Volgens het miljarden-plan van De Ferrante en Bakker BV is er op het eiland ook plaats voor ac tiviteiten in de sfeer van land bouw, glastuinbouw en recrea tie. Het eiland moet door middel van een autoweg ontsloten wor den. Die weg kan gezien worden als een meest westelijke Wester- schelde-Oeververbinding en moet ingepast worden in het we genstelsel dat aansluit op de Ka naaltunnel van Frankrijk naar Engeland. Omdat het eiland zo wel op Nederlands als Belgisch grondgebied komt te liggen zul len internationaal overeenkom sten moeten worden gesloten. Voor de presentatie van het plan heeft het bureau een aantal kop stukken weten te strikken. De directeur van het Energiecen trum Nederland, prof dr H. H. van den Kroonenberg belicht het energieperspectief dat het eiland kan bieden. Dr H. L. F. Saeijs, directeur rijkswaterstaat Zeeland, gaat in op de land schappelijke aspecten. De direc teur-generaal voor energie van het ministerie van Economische Zaken, mr drs C. W. M. Dessens beschouwt de mogelijkheden van schone en duurzame ener gie. De architect M. Zeelenberg, betrokken bij het ontwerp van Port Zélande, geeft de recreatie ve mogelijkheden weer. GOES - Bobtail China van Goe- senaar Marien Schrijver pres teert heel wat beter dan Oranje. De wit-grijze viervoeter werd vrijdag wereldkampioen in het Tsjecho-slowaakse Brno. De baas is zeer in zijn nopjes met het goud. Afgezien van de eer zal de titel veel publiciteit ople veren in vaktijdschriften. De bobtail behoort tot de 42 her dersoorten. De hond wordt van oudsher gebruikt voor het hoe den van schapen. Leken verwar ren de uit Engeland stammende bobtail dikwijls met de Holland se schapedoes, die ook een dikke wit-grijze vacht heeft. De drie jaar oude China is een echte kampioen. Op concoursen kaapt hij de belangrijkste titels weg. De bobtail is onder meer nationaal en Europees kam pioen. Maar de wereldtitel, dat had de baas niet durven dromen. „Er waren bobtails uit alle hoe ken van de wereld. Iedereen met een tophond gaat naar het we reldkampioenschap. De kans is groot dat jouw hond in zo'n af valrace op een gegeven moment buiten de boot valt. Maar China bleek gelukkig de beste. Ik heb gewoon geluk gehad dat ik des tijds een zeer goede reu uit het nest heb gekozen, 't Is echt een topper", vertelt de trotse eige naar. Voor het prijzengeld hoeft Schrijver het niet te doen. De baas gaat slechts met een beker en de kampioen met een lint naar huis. Het draait eigenlijk om het bijbehorende certificaat 'wereldkampioen'. Schrijver: „Als je die titel aan de stamboom van de hond kunt toevoegen, dan krijg je veel aan dacht in vaktijdschriften. Veel bobtailbezitters willen dan hun teefje door de kampioen laten dekken in de hoop dat daar ook een prijswinnaar uit voorkomt." De baas is echter niet van plan munt uit de titel slaan. Hij wil volgend jaar kalmpjes beginnen met de fok van zijn eigen bob tails. Schrijver bezit naast China twee rasgenoten, een reu die het hoogste gehoorzaamheidsdiplo ma op naam heeft staan en een jong teefje, waarmee hij tentoon stellingen en wedstrijden doet. „Ik begin pas met fokken als het teefje oud genoeg is. Het is niet de bedoeling massa's bobtails te krijgen. Mij gaat het erom het ras verder te perfectioneren." Marien Schrijver met zijn we reldkampioen bobtail (foto Wil lem Mieras) Kikkervriendelijke trampolines. Het stond er écht, boven het persberichtje dat een Schouwse recreatieondernemer deze week de wereld instuurde om bekendheid te ge ven aan zijn inspanningen het milieu van de on dergang te redden. Zeehonden met zendertjes, speciale oversteek plaatsen voor padden; we zijn inmiddels heel wat gewend. Maar kikkervriendelijke trampo lines... „Ik had het wel gedacht: als ze dit lezen, begint iedereen te lachen." Het is Jan Midavaine, wel vaker goed voor een optimistisch bericht van het milieufront, echter pure ernst. Wat is er nu mooier dan een trampoli neparkje waar kinderen op en de Rana tempora ria onder de springzeilen verheugd een saltootje maken? Het was toch al prettig toeven voor de bruine kikker, daar op het bescheiden trampolinecen trum aan de Krayesteinweg te Westenschouwen. Opgewekt speelden ze, tussen rood verbrande toeristenbenen, haasje-over in het gras. Leuke beestjes, vond Midavaine. Zó leuk, dat-ie drie jaar geleden wat kikkerdril uitzette in de kuilen onder z'n springmatrassen. Een ware ge boortegolf was het gevolg. Er zaten meer kikkers ónder de trampoline dan kinderen óp de trampo line. Maar toch, krabde Midavaine zich in z'n baard, schortte er op het trampolinecentrum iets aan het leefklimaat van de Rana temporaria, zoals de bruine kikker zich in deftiger kringen gaarne laat noemen. Ze woonden weliswaar gerieflijk onder de blauwe springzeiltjes, wat meer licht zou welkom zijn. En dus besloot Midavaine een aantal blauwe zeiltjes te vervangen door een paar witte, licht- doorlatende zeiltjes. Voila: de kikkervriendelij ke trampoline. Jan Midavaine: „...om nou te zeggen dat ik een kikker zo'n geweldig aardig beest vind...." foto Pieter Honhoff) Jan Midavaine (negenendertig jaar, korte broek, de blote voeten in een paar gezonde sandalen ge stoken) vlijt zich in het onbespoten gras plat op de buik, wringt de wijsvinger tussen de stalen ve ren van één van z'n kikkervriendelijke spring matrassen en tuurt in een schemerig gat. En ja wel, daar in de diepte zit, gans genoeglijk, een fraai kikkerexemplaar. Kikkermans bevindt zich er zéér wel. Kwestie van voldoende licht, verstrekt Midavai ne uitleg. Dankzij het lichtdoorlatende zeildoek- je krijgt alles wat in die anderhalve meter diepe kuil groeit en bloeit alle kans op een zonnig be staan. Dus ook de kikker. Wat hebt u met de bruine kikker? De trampoline-exploitant: „Sinds januari doe ik mee aan een natuurgidsencursus. Dan ga je je interesseren voor het vogelleven, het plantenle ven, al dat soort dingen. Dan kom je ook zo'n kik ker tegen. En daar ga je je ook in verdiepen; waar leeft zo'n kikker, wat doet zo'n kikker, wat is z'n levenscyclus. En tóen dacht ik: ik kan door mid del van lichtdooriatende trampolines de levens omstandigheden van dat beest bevorderen. Je hoeft geen lid te worden van een of andere orga nisatie om iets aan het milieu te doen. Een hoop mensen kopen hun geweten af door ieder jaar vijfentwintig gulden aan Greenpeace of zo te ge ven. Je kunt zelf met allerlei kleine dingen ook het een en ander bereiken. En dat probeer ik. Maar om nou te zeggen: ik vind zo'n kikker een geweldig aardig beest; ja, ze springen leuk en af en toe komen ze 's uit de kuil vandaan en sprin gen ze in het gras rond." Zullen uw klanten leuk vinden. „Ach", schokschoudert de kikkervriend, „een enkel kind is er bang van en is het: mam- maaaaahhhh... Maar voor de rest valt het wel mee, hoor." Straks hupsen hier honderdeii misschien wel duizenden kikkers rond. Ook dat vooruitzicht kan de recreatieonde/ne- mer niet ontmoedigen. „Ze vinden heus hun weg wel. Je hebt hier de dominiale bossen, hiernaast een bungalowpark, even verderop een cam ping...." Waar men onmiddellijk naar de gifspuit zal grij pen omdat al die kikkers de kampeerders uit hun slaapzakken jagen. Zal wel loslopen, denkt Midavaine. „D'r wordt hier weinig met gif gespoten. De gemeente is al jaren geleden gestopt met het gebruik van van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen." En, constateert Midavaine tevreden, met het milieu besef van de collega-recreatie-ondernemers gaat het ook de goede kant op. Zijn er al niet diverse kampeerterreinen en bungalowparken waar het afval gescheiden wordt ingezameld, staan er bij veel campingwinkels geen speciale bakken waarin men gebruikte batterijen kan depone ren? Nou dan. „Weetje", filosofeert de onderne mer, „wat het probleem is? Het wordt steeds dringender om wat aan het milieu te doen. Maar aan de andere kant: d'r is zo weinig mee te ver dienen. In het provinciebeleid kun je dat ook te rugvinden; mooie rapporten, prachtige volzin nen. Maar het kóst geld. Je kunt zo moeilijk zeg gen: we hebben er zoveel in geïnvesteerd, we hebben zoveel terugverdiend. Eigenlijk zou je ook aan een kubieke meter schone lucht een prijskaartje moeten hangen." Leuk al die kikkers, maar straks als er iets moois is geboren onder de springzeiltjes en ze steken massaal de weg over naar de dominiale bossen, wordt het prille kikkergeluk - spletsj - platgere- den en platgetrapt door horden toeristen die op weg zijn naar de springmatrassen van Jan Mida vaine. Ben je mal, pareert de vindingrijke ondernemer. „Die kikkers gaan meestal 's nachts op pad. En dan is er praktisch geen verkeer. Het zijn hier al lemaal familiecampings; mensen met gezin netjes, die zie je na tien uur niet meer op de weg." Bovendien: Midavaine spant zich nog altijd in om het autoverkeer in de Westhoek terug te drin gen. Enige tijd geleden haalde hij prominent de publiciteit met z'n plan om het autogebruik in recreatiegebieden terug te dringen; toeristen die hun autosleutels inleveren bij de receptie van een bungalowpark moeten korting krijgen op de huur van hun vakantiehuis, speciale openbaar vervoerkaarten - dat soort dingen. „Dat plan", zegt Midavaine, „gaat binnen de bu relen z'n gangetje; binnen de provincie, de Re- cron, de ZWN is er lekker mee bezig. Er ontstaan overal diverse strand-expresslijnen, overal zie je al nieuwe kleine busregelingen tot stand komen. En zo moet het ook met het disco-vervoer. Het moet zo worden, dat disco-gangers 's nachts wor den opgehaald door een taxi of een busje zodat ze lekker kunnen doorzakken en de auto niet meer hoeven aan te raken." En uw kikkers veilig kunnen oversteken... „Precies ja, zo is het." MIDDELBURG - Wethou der F. Smitskamp van Mid delburg ondertekent van daag (zaterdag) een over eenkomst met het ministe rie van Binnenlandse Zaken over sociale vernieuwing. Middelburg is één van de dertien gemeenten, waar mee minister I. Dales nog- voor het begin van de zo mervakantie bestuurlijke overeenstemming wilde be reiken. De overeenkomst wordt in Rotterdam for meel bekrachtigd. Middel burg kan dan met ingang van 1 januari 1991 beginnen met sociale vernieuwing. Met het project sociale ver nieuwing willen de deelne mende gemeenten en het Rijk maatschappelijke ach terstanden van mensen doeltreffender aanpakken. Een aantal specifieke uitke ringen zal in één apart fonds worden gestort. De overeen komsten zijn geldig tot 1 ja nuari 1994. Het blijft moge lijk tussentijds aanvullingen en wijzigingen door te geven. De convenanten geven de gemeenten meer vrijheid in de besteding van de finan ciële middelen. „Er worden een hoop regelingen over boord gezet", aldus A. Wien, de Middelburgse projectlei der sociale vernieuwing. Nog niet alle gemeenten hebben hun plannen voor so ciale vernieuwing op een rij tje staan. In totaal zijn 37 ge meenten uitverkoren door het Rijk. Minister Dales hoopt met de resterende 24 steden zo spoedig mogelijk na afloop van de zomer vakantie een bestuursover eenkomst te tekenen. Het is de bedoeling dat daarna ook andere belangstellende ge meenten een convenant wordt aangeboden. MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft vrijdag tegen de 21-jarige A. W. J. van der M. uit Haamstede drie maanden gevangenisstraf en twee jaar rijontzegging geëist voor het veroorzaken van een verkeersongeval waarbij een inzittende van zijn auto zeer ernstig gewond raakte. Van der M. verkeerde toen onder in vloed van alcohol. Er werd 355 microgram bij hem gemeten, gelijk aan 0.8 promille. Van der M. raakte op 2 april vo rig jaar op de Kloosterweg in zijn woonplaats in een flauwe bocht door te hoge snelheid met zijn wielen in de rechterberm en kwam bij een poging zijn auto weer op de weg te krijgen in de linkerberm terecht, waar hij een duiker raakte. De wagen rolde over het wegdek waarbij zijn passagier L. K. eruit werd geslin gerd. Van der M. zei voor het ongeluk twaalf pilsjes te hebben gedron ken. Eerder die avond had hij twee keer een taxi genomen, maar daarna kregen beide vrien den het idee een rondje te gaan rijden. Volgens een getuige had Van der M. zich als een wegpi- raat gedragen. Bij de stoplich ten in Haamstede zag hij een be kende rijden. Om hem niet uit het gezicht te verliezen scheurde hij dwars door een bloemperk en reed hij ook zo'n 50 meter over een fietspad. Tegenover de politie verklaarde Van der M. dat hij er een forse rij stijl op nahield, ook als hij niet gedronken had, en dat hij zijni banden wel eens liet gieren. Hij was in februari voorafgaand aan het ongeval bekeurd voor rijden onder invloed met nagenoeg hetzelfde promillage als op de fa tale dag. De officier vond het onbegrijpe lijk dat Van der M. even zo vro lijk weer met drank op achter het stuur ging zitten, en dat ter wijl het enige doel van de rit een eindje scheuren was. „Hij heeft onvoorstelbaar leed aangericht bij het slachtoffer en zijn fami lie", stelde met Van der Bel vast. K. heeft na het ongeluk ruim zes weken in coma gelegen. Volgens het medisch rapport is het niet waarschijnlijk dat het hersenlet sel geheel zal genezen. De jon gen, die ten tijde van het onge luk 19 jaar was, lijdt aan stoor nissen in het denken en gebrek kige coördinatie van zijn bewe gingen. Hij moest de opleiding die hij volgde opgeven. De advocaat mr B. van Leeuwen vond de eis erg hoog in relatie tot het vrij lage alcoholgehalte waarmee Van der M. had gere den. Hij had dan ook niet ver wacht dat de officier een onvoor waardelijke gevangenisstraf zou eisen. Nu dat wel het geval bleek te zijn vroeg hij de rechtbank zijn cliënt in de gelegenheid te stellen dienstverlening te ver richten en hem niet naar de ge vangenis te sturen. Aan dat ver zoek werd voldaan. Uitspraak 27 juli. DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij houdt vast aan de be slissing om het Krammer-Vol- kerak-gebied als beschermd na tuurmonument aan te wijzen. Bij de Kroon is daartegen door de gemeentebesturen van Oost- flakkee en Fijnaart en Heijnin- gen beroep aangetekend. Ook een aantal agrariërs verzet zich tegen de aanwijzing. De geschillenafdeling van de Raad van State in Den Haag heeft vrijdag het beroep over het beschermde natuurmonument behandeld. Ministeriewoord- voerdster J. A. Diepenhuis bena drukte voor de Raad van State het belang van de aanwijzing van het betrokken gebied. Diep enhuis: „De eeuwenlange in vloed van eb en vloed hebben dit gebied een zeer bijzonder bo demprofiel gegeven." Het Krammer-Volkerak-gebied wordt door het ministerie be schouwd als een belangrijk in ternationaal fourageer- en rust gebied voor vogels. Aan het weidse karakter en de ongerept heid van het gebied wordt door het ministerie grote betekenis toegekend. Door de sluiting van de Philips- en Oesterdam zal het gebied de komende jaren gelei delijk van een zoutwaterbekken veranderen in een zoetwater bekken. Het gemeentebestuur van Oost- flakkee verzet zich tegen het op nemen van de Galathese Haven in het aangewezen gebied. Het college van B en W wil de haven daar als recreatiepunt gebrui ken. B en W van Fijnaart en Heij- ningen verzetten zich tegen de aanwijzing, omdat daardoor op korte afstand van het industrie terrein Dintelmond een natuur gebied komt te liggen. Het colle ge is bang dat de bedrijven daar zich aan strenge milieuwetge ving zullen moeten onderwer pen. Het ministerie heeft gezegd dat met de belangen van beide gemeenten rekening zal worden gehouden en in goed overleg naar een oplossing kan worden gezocht. Drie agrariërs die stukken grond in de Krammer en het Volkerak hebben, vinden dat ze door de beslissing van het ministerie in hun bedrijfsvoering worden be lemmerd. Door de aanwijzing zijn de agrariërs verplicht voor alle werkzaamheden die zij in het gebied willen verrichten een vergunning aan te vragen. De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State zal in deze zaak over enige tijd een uitspraak doen. MIDDELBURG - De Stichting voor Economische Ontwikke ling Zeeland heeft in 1989 bijna 328.000 gulden winst geboekt. In 1988 bedroeg de winst ruim 406.000 gulden. De lagere in komsten zijn veroorzaakt door geringere rente-inkomsten van geldleningen die de SEOZ in het kader van de steunoperatie aan de Koninklijke Maatschappij de Schelde heeft verstrekt. De winst wordt, evenals voorgaan de jaren uitgekeerd aan de pro vincie Zeeland en de gemeen ten. De SEOZ werd in 1983 opge richt. Aan de Schelde werd 39 miljoen gulden gegeven. De dochterbedrijven Sicon en Gie terij Middelburg werden ge steund met rentedragende le ningen van respectievelijk 6,5 en 4,5 miljoen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 39