ipeelmansplaat iii officieel open Ik kan mijnen otto niet kwijt! vakantie Gestolen auto uit kanaal opgedregd Stop Borssele plakt posters bij bouwers Covra Loutering Mulder rerugloop scheepvaart rerneuzen iandacht voor natuur en milieu sterk toegenomen zeeuwse almanak ZATERDAG 14 JULI 1990 Gordijn en tapijtmode Balk dubbeldekker naandag weer n de vaart Recreatief winkelen in Hulst Stella Bankzaken Gegund Man gewond bij val van dak zeeland Milieufederatie raakt overwerkt OES - Het werk dreigt de eeuwse Milieu Federatie ;jlF) boven het hoofd te roeien. In korte tijd is de aan lacht voor de natuur- en milieu- roblematiek toegenomen. Het (lichtmakende rapport Zor- en voor Morgen, het Nationaal lilieubeleidsplan en - recent - ;erend Tij, het Zeeuwse mi- ieuplan, hebben duidelijk ge raakt hoe slecht het milieu er voor staat. Mensen zijn wakker geschud. Dat heeft gevolgen voor secretariaat en staf van de milieufederatie. Er moeten veel meer vragen en klachten worden beantwoord. De ZMF wordt meer betrokken in overlegsituaties. Het aantal reacties op nota's groeit. Nieuwe problemen en ontwikkelingen vragen, liefst in een zo vroeg mo gelijk stadium, om een even wichtige visie van de ZMF, Steeds meer treedt bij de behan deling van milieu-onderwerpen de samenhang met andere sec toren als economie en ruimtelij ke ordening, op de voorgrond. Van de ZMF wordt niet alleen het signaleren van problemen verwacht, maar ook het aandra gen van oplossingen. Omdat de mankracht beperkt is en er weinig geld is, zal de ZMF de werkzaamheden op nut en ur gentie moeten beoordelen. Ko mende tijd worden door bestuur en staf van de federaties keuzes gemaakt. In het werkplan voor 1990 wordt aangekondigd dat andere werk wijzen en nieuwe inzichten het gevolg zijn. Eén van de activitei ten die in elk geval aandacht krijgt is ledenwerving. Het stre ven is op korte termijn een le- denaanwas tot 2.000. Het dalend ledental van de laatste jaren wil de ZMF proberen om te buigen. De milieufederatie zal in het bij zonder aandacht besteden aan het ontwikkelen van een visie op de toekomst van de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Met de wensen van de bewoners moet terdege rekening worden gehou HOLEN - Een eenzame para- ol, eronder een moeder met »ee kinderen. Pootje baden in et Zoommeer, zonnebaden op e Speelmansplaat bij de Oes- erdam. Vrijdagmorgen speelde ichdit tafereeltje af. Eigenlijk ïtste vroeg, want wethouder J. ersluijs van Tholen had toen e Speelmansplaat nog niet of- cieel geopend. Dat gebeurde lokke elf. leer mensen hebben zich er het fgelopen jaar niet aan gestoord, at het recreatieterrein nog niet fficieel was geopend. Zij zaten ral te vissen of namen een duik. (Advertentie) binnenhuis Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 Dat kon ook, omdat het terrein al lang klaar is. Doordat de gemeente en de dienst der domeinen het niet eens konden worden over de huurvoorwaarden is de inge bruikneming van het gebied een jaar vertraagd. Versluijs be treurde dit, maar zag er ook een lichtpuntje in. „Vorig jaar was het erg droog en zou het pas in gezaaide gras weinig groeikan sen hebben gehad; nu staat het er fris bij." De wethouder haalde met een kraan een zware balk weg die het afgelopen jaar de toegang tot het parkeerterrein heeft ver sperd. Hij benadrukte dat het nog niet een echte ingebruikne ming is. „Allerlei voorzieningen moeten nog worden aangelegd. Als dat zo ver is, volgt volgend jaar de uiteindelijke opening", legde de bestuurder uit. De verenigde campinghouders op het eiland gaan de Speel mansplaat exploiteren. Zij bou wen nog een horecapaviljoen, toiletten met douches en laten een speeltuintje aanleggen. Voorts komen er nog een zeil- school en faciliteiten om er te surfen. ■■■■■■■■■■I 1RUININGEN - Met ingang ran maandag zullen de wacht- ijden bij het veer Kruiningen- 'erkpolder, zoals zich die vanaf legin dit jaar regelmatig voor leden, naar verwachting tot het wieden behoren. De provincie Mand heeft vrijdag laten we en dat op dit traject met ingang fan volgende week weer twee lubbeldeksboten zullen varen, ij een onderhoudsbeurt in ja- uari aan de dubbeldekker Prin ts Christina bleek dat alle vijf [e generatoren gereviseerd Lesten worden. Besloten is tij- ens dit tijdrovende karwei te- elijkertijd vervroegd groot on- erhoud aan de veerboot uit te oeren. Daarmee kon worden porkomen dat de Christina vol- endjaar weer vier maanden uit Ie vaart zou zijn. reserveboot die begin dit jaar p vervanger werd ingezet, kon er vaart slechts 85 eenheden perzetten, de dubbeldekker 35. Bovendien moest het pachtverkeer rekening houden *t.een lagere doorrijhoogte. De ferkzaamheden aan de Prinses tetina zijn nu afgerond en de oot kan maandag weer worden 'gezet. ERNEUZEN - De bedrijvig- éid in de haven van Terneuzen eeft in de eerste vier maanden si 1990 een behoorlijke knauw ekregen. In vergelijking met e eerste vier maanden van 1989 eden ruim 100 zeeschepen min er de Terneuzense havens aan. overslag van goederen uit achtschepen bleef ruim 3.000 ton achter, lok werd Terneuzen door be idend minder binnenvaart- ehepen aangedaan; het binnen lopen tonnage liep terug van .5miljoen ton in 1989 tot 3,5 mil led ton de eerste vier maanden aJi dit jaar. Met name het meepvaartverkeer in de Ka- 'aalhavens en de Braakmanha- nam beduidend af. e aanvoer en overslag van che- wsche produkten met binnen- Ü?r.fsc'lePeri nam met ruim 00 ton af. Ook de aanvoer an ruwe mineralen bleef achter. 'et zeeschepen werd bijna pkOOO ton minder vaste brand- Wen en andere chemische '«lukten aangevoerd. °k het goederenvervoer per m stagneerde. Slechts 1500 agens rolden de emplacemen- n op (je haventerreinen op, ikh min(^er dan in de verge- Kbare periode vorig jaar. In nnages ging het om een terug- angvan bijna 185.000 ton. HULST - Met een hevige schok komt de witte Volvo tot stilstand. De pluchen poedel, vastgebonden aan de spiegel, smakt tegen de voorruit. Een beweeglijk handje dat zit vastgekleefd op de achterruit zwaait hevig. De tekst op het handje luidt: 'Pas op. Ik ben een Belg!' Chauffeur George start de auto opnieuw wan neer de rij auto's voor hem weer langzaam in beweging komt. Hij manoevreert voor zichtig langs een slenterende massa, die meer oog heeft voor elkaar en winkeletalages in de Gentsestraat dan voor het ver keer. Het is maandag marktdag in Hulst. Het is er een chaos, maar dat is geen uitzondering. „Ik kan mijnen otto nie kwijt", jammert George vanuit zijn ge opende portierraam in de rich ting van een jongedame met een wandelwagen. Ook zij kan niet meer voor- of achteruit. Op de smalle trottoirs staan volledige collecties uitgestald. Je zou bijna zeggen datje voor je plezier niet naar Hulst hoeft te komen. Het tegendeel is waar. Vooral Belgen willen daar zijn waar iedereen al is. Kooptoerisme, of shopping- toerisme zoals de Belgen zeg gen, in het Zeeuws-vlaamse vestingstadje is meer dan een dagje meubels kijken bij Mor- res. Wat in Hulst plaatsheeft is recreatief winkelen. Een bak fritten, een teil mossels en een pint bier op het terras zijn min stens zo belangrijk als het ko pen van een viskodde, verze kert George, nadat hij zijn auto buiten de stadwallen heeft we ten te parkeren. „De'n ambian ce hier is enorm, het is gezellig en sommige spullen zijn toch een paar francen goedkoper dan bij ons. De boter, ja ja, die ook en hij is ook ietske lekker der dan de'n onze. En shampoo en wat vis. Dat zijn allemaol dingen waor wij veur kom men", somt de Belg, die zich voorstelt als De Weerdt Geor ge uit Oostkamp, op. Fluiste rend voegt hij er aan toe: „En ik gaon ook wel 's naar de peep show." Van verre is hij naar Hulst ge komen, omdat het vakantie is, samen met zijn vrouw Leida, dochter Anja met haar lief Pa trick en niet te vergeten: Fieks- ke, de venijnige poedel. Wan neer iedereen een Stella („Da lusten we allemaol zo gern") voor zich heeft staan, blijft het hondje net zolang kermen en Vooral op Belgen oefenen de Hulster winkelstraten een grote aantrekkingskracht uit (foto Camüe Schelstraete) rondspringen tot zij een scho teltje water voor haar neus heeft. Fiekske, en niet alleen zij, slurpt. George zuigt met evenveel hartstocht aan zijn schuimkraag. Hij zegt dat te doen om optimaal van de smaak te kunnen genieten. Se rieus zegt Leida: „Als't vakan tie ies dan mag da." Shoppingtoerisme in Hulst. Het vindt zijn oorsprong op 22 juli 1959, toen burgemeester en wethouders officieel aankon digden dat vanaf 25 juli alle winkels in de Reynaertstad op zondagmiddag tussen twee en zes uur voor het publiek ge opend mochten zijn. Voor die tijd echter waren er wel al win kels clandestien open op zon dag. Meubel- en textielzaken in het centrum verkochten toen goederen achter gesloten etalagegordijnen. Na die tijd was het vooral A. ft 'JL - - van Oostrom die doormiddel van fooien buschauffeurs zover kreeg vrachten Belgen naar Hulst te voeren, naar zijn eigen restaurant in het bijzonder. De bussen, meestal afkomstig van de boterhallen uit Axel, bevat ten vooral een zogenaamd 'goedkoper' publiek, dat zich in Hulst met name ophield in drogisterijen. In die periode ontpopte ook Morres zich als een trekker. De meningen van diverse middenstanders hier over lopen echter nogal uiteen. De meubelzaak zou weer een heel ander publiek trekken dan de Hulster binnenstad. Bovendien, wie heeft er na een dag meubels kijken nog zin in een rondje binnenstad, zo gaan de gedachten. Een andere reden van onze zuiderburen om af te reizen naar Hulst is dat velen geld bij één van tien banken hebben staan en om 'belastingtechni sche' redenen naar Hulst ko men. Ze komen hun rente op halen, om die honderd meter verderop weer uit te geven. Dit zogenaamde fiscale kooptoe risme heeft, maar vooral had, z'n weerslag op maandag marktdag, passend omge doopt tot 'couponnekes maan dag'. De banken hebben van daag de dag de aantrekkings kracht van de boterdiscounts overgenomen. De familie De Weerdt laat zich liever niet uit over haar bank zaken. Ze lachen en knipogen. Het gezin verplaatst zich voetje voor voetje door de win kelstraten. Fiekske is al een oud vrouwke. Winkel in winkel uit. De tassen en netjes worden gevuld met shampoo, vis, heel veel fruit, drie regenkapjes, rol letje plakband en een lp met liefdesliekes. Snel nog even een fles spatwater en voor ie der een Brusselse wafel. Afge laden verlaten ze de vesting. Fiekske wordt gedragen en mag straks bij Leida op schoot. Vroem vroem, wegzijn ze.. Pierre van Damme den bij het opstellen van een be leidsplan, aldus de ZMF. Voor de berging van vervuilde bagger specie - op een milieuhygiënisch verantwoorde manier - zal de ZMF een standpunt formuleren. In de loop van 1990 hoopt de ZMF het plan Tureluur te pre senteren. Doel ervan: het ver sterken van de natuurwaarden in en om de Oosterschelde. De auto op de kant bij het Kanaal door Walcheren (foto Ru ben Oreel VLISSINGEN - De Vlis singse brandweer heeft vrij dagochtend in de buurt van de Keersluis een auto uit het Kanaal door Walcheren ge haald. De auto is rond één uur in de nacht ervoor waar schijnlijk met opzet in het water gereden. Het voertuig kwam in het midden van het kanaal terecht. Volgens de Vlissingse politie gaat het om een donderdagavond in Roosendaal gestolen Ford Escort. Een aan het Kanaal door Walcheren wonende Vlissin- ger zag na half één donder dagnacht een auto met grote snelheid en groot licht op de Westelijke Bermweg rijden. De wagen stopte niet ver van zijn huis. Ruim een kwartier later hoorde hij een plons. Hij zag de auto langzaam zinken. Drie mannen liepen snel in de richting van de Keersluisbrug. Daarop alar meerde de man de politie. Bij aankomst van de surveil lancewagen was de auto on der het wateroppervlak ver dwenen. Van de drie mannen ontbrak elk spoor. Onderzoek van de auto door de recherche leverde geen aanwijzingen op over de die ven. De auto zal worden te ruggegeven aan de eigenaar. De politie denkt echter dat die weinig plezier zal hebben van de ruim tien jaar oude Escort. Door het verblijf in het enigszins zoute water is de auto waarschijnlijk rijp voor de sloop. VLISSINGEN - De actiegroep Stop Borssele heeft bij diverse bedrijven op Walcheren die dongen naar een bouwopdracht van de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra), affiches geplakt met de tekst 'Covra bouwen, weg vertrou wen'. De groep vindt dat mede werking aan de bouw van een complex voor opslag en verwer king van radio-actief afval in Borssele niet wenselijk is. Stop Borssele bracht in de nacht van donderdag op vrijdag 'plak- bezoeken' aan De Delta, de Wal- cherse Bouw Unie (WBU) in Grijpskerke, aannemingsbedrijf Christiaansen in Vlissingen, aannemingsbedrijf Peters in Middelburg en transportbedrijf Vader en Zoon in Middelburg. „Daar kan ik niet van wakker liggen", reageert directeur J. van de Woestijne van bouwbe drijf De Delta in Middelburg. „Ik vind het goed dat er actiegroe pen zijn in de samenleving, dat dwingt tot nadenken", zegt hij. „Maar wij hebben weloverwogen meegedaan in de strijd om een opdracht. Ik ben het met men sen eens die zeggen dat er geen radio-actief afval moet zijn, maar het is er nu eenmaal. En dan moet het verwerkt worden. Dan walg ik van de manier waar op dat vroeger ging: gewoon in zee gooien. Als het vat is doorge roest, vinden miljoenen vissen de dood. Dan kun je beter boven gronds op een controleerbare en zichtbare manier dat spul tijde lijk opslaan tot er een goede, de finitieve manier van opslag is ge vonden. Eigenlijk hoop ik dat zo'n manier is gevonden vóór wij het gebouw afhebben." De actiegroep heeft er steeds op gewezen dat de verwerkingsfa briek van de Covra groter is dan de huidige voorraad radio-actief afval nodig zou hebben. Dit duidt er volgens de groep op dat kernenergie ook in de toekomst blijft toegepast. Daar is zij het niet mee eens, omdat zij het een levensgevaarlijke manier van elektriciteitsopwekking vindt. Inmiddels heeft de Covra een deel van de bouw gegund. Bouw bedrijf De Delta gaat het kan toorgedeelte en aansluitend de verbindingshal naar de verwer kingshal bouwen en de WBU bouwt een opslaghal. Vier grote, landelijke bedrijven stellen op dit moment hun offertes op voor de verwerkingsfabriek. Het gaat nu nog om gebouwen voor laag- en middelradio-actief afval. Er komt ook nog een plek voor hoogradio-actief afval. De bouw daarvan komt in 1993 aan de orde. Een lid van Stop Borssele kon digde aan dat de ondernemin gen die daadwerkelijk gaan bou wen, wel vaker een bezoekje zul len krijgen van de actiegroep. VLISSINGEN - Tijdens de bouwwerkzaamheden aan de Vlissingse bioscoop Alhambra is vrijdagmorgen een werkne mer gewond geraakt. De man, M. S. uit Oostkapelle, was puin aan het scheppen op het dak. Hij struikelde waar schijnlijk over een luchtslang en maakte een val van zes meter, waarbij hij terechtkwam in een container. Hij werd naar het zie kenhuis overgebracht, waar kneuzingen aan de ribben wer den geconstateerd. Voor het eerst is die man uit Hulst, daartoe aangezet door zijn kinderen, uit kam peren geweest. Het heeft hem gelouterd, zo heeft hij zijn zijn collega's bezworen toen hij ten kantore ver scheen om de arbeid te her vatten. Vóór de vakantie wilde hij nogal eens moppe rig zijn als niet alles gladjes verliep, maar hij heeft aan gekondigd dat dat afgelo pen is. „Wat een weelde", riep hij. „Ik beschik weer over een eigen toilet, wachten voor de douche is er niet meer bij, ik eet weer van echte bor den, en ik laat me 's avonds breed in een luie stoel zak ken. En dan op kantoor: te lefoon bij de hand, geen pla gende insecten, een stoel met wieltjes en alles schoon. Heerlijk!!" Zijn collega's hebben hem dringend aangeraden er volgend jaar opnieuw met de tent op uit te trekken. Kan'ie wéér volop genieten. Na de vakantie. i Met een kraan haalde de Thoolse wethouder J. Versluijs een balk weg die het afgelopen jaar de toegang tot het parkeerterrein van de Speelmansplaat heeft versperd (foto Willem Mieras)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 37