Als Chiappucci Tour wint, dan moet het peloton zich schamen -1 Nederlandse ploegen hebben niet te klagen verandert wielerleven Breukink sport 33 gele-truidrager Claudio Chiappucci rust op stevig fundament D Irik is verschrikkelijk eerzuchtig Veel interesse voor Chiappucci ZATERDAG 14 JULI 1990 S teven ïlook-s risse lucht erzuchtig De balans De kansen De afrekening Alleen Priem nog met lege handen n/ LE PUY 'sv 9uesc^MILLAU IS Li, Vl A t A Pyreneeën Combines Op goede voet wacht boeiende ontknoping v e tweede rustdag. Voor 'heel veel renners kwam 'deze dag als geroepen. De Alpen hebben toch onwaarschijnlijk veel van de renners gevraagd. Niemand had dat zien aanko men. Deze Tour zou een stuk lichter zijn dan anders. Nou, de gevolgen spreken andere taal. Een groot aantal favorieten likt de wonden. Daarvoor was de rustdag uiter mate geschikt. In tal van ploe gen is vandaag hard gerekend, daar ben ik zeker van. De etappe naar Luz Ardiden wordt beslis send. Iedereen weet dat. Er zul len heel wat draaiboeken in el kaar worden gestoken. Voor mij stond deze dag in het teken van het herstel. Uitslapen, tot een uur of negen. Rustig ont bijten, een paar uurtjes rustig pedaleren, masseren, slapen, eten. Dat eten vormt toch wel een probleem hier. In de bergen finishen we vaak in de meest af gelegen plaatsen. Erg veel rede lijke hotels zijn er dan natuurlijk niet in de buurt. Dat heeft tot ge volg dat we vaak met drie ploe gen onder één dak slapen. En eten. Met zestig, zeventig man te gelijk. Die mensen doen vrese lijk hun best, maar het komt toch te vaak voor dat we twee uur oj langer aan tafel moeten zitten. Als je dan ook nog eens laat in de avond gemasseerd ivordt, blijft er van je avond bitter weinig over. Niet datje veel doet, maar je wilt toch af en toe wel een mo ment voor jezelf. Maar ach, het kan slechter. Vo rig jaar sliepen we met het hele peloton in de Pyreneeën ergens in een schooltje. Geen wasgele genheid, niks. Een stuk zeil tus sen de bedden. Ik geloof dat die zelfde school dit jaar wéér op het programma staat. Maar nie mand die daar over klaagt. En, dat vergeet je natuurlijk niet op zo'n rustdag, ik heb het thuis front weer eens gebeld. Dat doe ik normaal zo om de dag. Alleen in de laatste week hang ik iedere dag aan de telefoon. Je bent dan toch al zo'n drie weken van huis. Dat ga je voelen. Ik mis m'n vriendin Mariska natuurlijk ook. Maar wielrenners zeuren niet. Als ik die voetballers wel eens hoor, die hun vrouwen al na een paar dagen laten over komen, ach, dan is dit toch een andere wereld. Het is sowieso niet te vergelij ken. Neem nou Ruud Gullit. Als die wielrenner was geweest, had hij de eerste etappe niet eens overleefd. In het voetbal blijk je met een blessure toch een wed- tour '90 strijd te kunnen spelen. Sterker, je kunt zelfs tot de uitblinkers be horen. Als je dat dan hoort oj leest, dan denk je toch: dit is een andere wereld. Harder. In de wielersport is dat gewoon on denkbaar. Je wordt er gewoon afgereden, meedogenloos. Nee, dan hebben voetballers het maar gemakkelijk. Zoals de Tour nu loopt, is met geen zinnig woord iets te zeggen over de eindzege. Echt, ik weet het niet. Wat staat ons nog in de Pyreneeën te wachten? Wie is er nu aan de beurt om door het ijs te zakken? Eén ding is zeker: als Chiappucci de Tour wint, moet het peloton zich diep schamen. Niet dat de Italiaan het niet ver dient, maar die blunder in de al lereerste rit van de Tour hadden we met z'n allen nooit mogen ma ken. We fietsen nu al twee weken achter de feiten aan. Door één zo'n stomme ontsnapping." m M J v A-é iDoor Peter Ouwerkerk ILLARD DE LANS - „Jouw ielerleven gaat veranderen", prak Jan Gisbers afgelopen erfst tegen Erik Breukink. Jij gaat volgend jaar geen Gi- rijden, alleen de Tour de rance." lemaakt in de Giro, gekraakt i de Tour; voor Peter Post vol- oende reden om te kiezen aor Rooks en Theunisse. Voor an Gisbers een uitdaging het :ns met dit andere toptalent i proberen. Tussenbalans van vee Tourweken: Gisbers heeft iet Breukink voorlopig meer ourbeloften ingelost dan Post ait kon realiseren. De slot-ne- 'ndaagse zal moeten uitma- ?n of Breukinks Franse door aak zelfs tot het erepodium ■ikt. an Gisbers heeft Breukink al- |d al onder zijn hoede willen ebben. De geboren Gelderlan- er is exact het type coureur, at zich gemakkelijk laat kne- an en polijsten in de handen >n de altijd rust uitstralende rabandse ploegleider. Ze lij- in op de goede weg. isbers: „Dat Rooks en Theu- sse wilden opstappen was in 'rste instantie moeilijk te ver- wken. Zeker zakelijk gezien. DM-directeur Blink heeft er 'gvan alles aan gedaan om ze behouden. Sportief dacht ik anders over. We hadden al 'el met ze bereikt. En als er an door renners op frisse lucht ardt aangedrongen, moet je et tot het uiterste aandrin- :n." lun vertrek was ook een op- chting voor de ploeg. Ze be- ®nen op een eilandje te le an- Theunisse ontbeet al niet 'ns Teer met de ploeg. Ik kon anee leven, maar er waren ch ook jongens die zich erger- an. Alcala bijvoorbeeld, man et een familiegevoel." n feite was ik blij met de hele >1- Hoewel er natuurlijk een nke afkoopsom aan te pas is komen. Erik had nog een jorlopend contract. We heb- an Erik daarmee zo goed als ngelijk geholpen. Post stelde raeer zakelijk op dan rede- k. vond ik." rik is verschrikkelijk eer- ™tig", vervolgt Gisbers. fnar hij kreeg na zijn vertrek Post toch een flinke geeste- ke inzinking. Hij heeft lang agend rondgelopen. Wat aat er nou met me gebeuren"? k houd er ander denkpatroon 1 na dan Post. Bij mij is het geen Patsboem-show, ik werk liever op de langere termijn. Het toptalent Breukink stond er, hij was een prima klimmer en een fantastisch tijdrijder, maar dat is pas het halve werk. Ik had vorig jaar al een hele boel aantekeningen over hem zitten maken: hij wilde soms domineren op de verkeerde momenten, en dan kreeg hij een dag later de onvermijdelij ke terugslag." „Toen hij bij ons kwam kon ik meteen een lijn uitstippelen. Zijn programma: alles in func tie van de Tour; wat zouden we moeten doen als hij bijvoor beeld ziek werd? Het kwam er op neer, dat hij bij ons onder een andere druk moest komen dan bij Post. Tussen motten en moeten is een wereld van ver schil. Als er iemand met grote invloed boven je gaat staan, trek je je hoofd tussen de schouders. Natuurlijk is er bij ons ook druk, maar het gebeurt samen met de ploegmaats; el ders sta je veel meer alleen." „Ik heb ook de indruk, dat hij opgelucht is, dat er minder lang op hem wordt ingepraat. Uren kletsen heeft geen zin, dan ben je aan het eind het be gin al weer vergeten. Korte, zinnige gesprekjes, dat werkt." „Breukink heeft veel meege kregen van zichzelf. Hij is slim, heeft koersinzicht, hardheid, is nog steeds bezig met het ver leggen van zijn pijngrens. Al leen zijn gezondheid zou sta bieler moeten worden. De aan loop naar de Tour is voor hem te onregelmatig geweest. Ge sukkeld in de Trump Tour, een goeie Ronde van Asturië, in de Ronde van Zwitserland weer een ongezonde dag. Hij was ook niet echt lekker toen de Tour begon, maar nu het war mer is gaat het beter." „We zijn er inmiddels wel ach ter wat het is. Hij heeft een chronische plek in de kaakhol- te, die een haard blijft van vi russen en bacteriën. Je ziet hem bij een grote inspanning ook altijd met slijm uit de neus Erik Breukink. Het verschil tussen motten en moeten foto ANP) rijden. Zelfs bij het alleen maar uitstoten van adem. Daaraan moet hij na dit seizoen geope reerd worden. En dan kan hij nog verder verbeteren." „Een wielrenner, die vijf per cent beter rijdt, dat is een enorm verschil. Dat scheelt zo maar een tot twee minuten in een tijdrit. Breukink zit al op de helft, maar als hij vijf per cent verbetert dan heb je een kanjer." Gisbers: „Deze groep blijkt heel goed bij elkaar te passen. Veel beter dan vorige jaren. Zo als Kelly zich op kop zet in de jacht op de groep Delgado/Le- Mond naar l'Alpe d'Huez, dat was heel professioneel en spon taan." „Er was natuurlijk wel een fout aan voorafgegaan, omdat we niemand meehadden in die vlucht. Hoewel ik ze had ge waarschuwd: in de afdaling van de Glandon probeert Le- Mond wat, in het bultje erna kunnen Delgado en LeMond demarreren." „In de auto kun je er dan niet meer bij. Dan is het aan de ren ners. Maar Erik heeft zich mooi hersteld. Niet gewonnen op TAlpe d'Huez, nee. Wij hadden dat natuurlijk graag gehad, maar soms is het niet eens erg. Laat een ander zich maar uit putten." „Tour de France rijden houdt in, dat je hoofd een computer moet zijn, waar je het hele par koers instopt. Je mag nooit tè grote inspanningen doen, want die bekoop je later. Dat is ook steeds het beeld geweest bij Breukink: heel diep gaan, en dan de volgende dag de tol be talen. De beruchte zwakke dag. Daar was zijn lichaam nog niet aan toe." Gisbers: „Wij zijn de enige ploeg, die heeft gereden achter de vlucht met vier van de be ruchte eerste ochtendrit. We hebben 25 kilometer jacht ge maakt, het verschil terugge bracht van 14 naar 8 minuten. Maar toen er niemand bereid bleek mee te werken, hebben ook wij de handdoek gegooid. Die tieneneenhalve minuut speelt nu nog steeds mee." „Ik heb even gedacht, dat ik de enige gek was, maar op het vliegtuig naar Straatsburg- hebben een paar andere ploegleiders toegegeven, dat ze een grote fout hebben ge maakt. Maar ja, bang voor el kaar. Belachelijke profsport." „Het lijkt een heel gat tussen Chiappucci en de rest. Maar houdt die het vol, en wat kan Pensee nog? Wij hebben nog een paar mooie plannen in de lade liggen om ze uit de trui te hijsen. We zullen het niet alleen kunnen, maar een peloton kent nu eenmaal relaties." „Je hebt slechte relaties, nor male en goeie. Banesto, de ploeg van Delgado, die mag je onder de goeie relaties ver staan. Z van LeMond onder de normale. Als er ineens een ge zamenlijk belang ontstaat, en dat kan in het profwielrennen van het ene op het andere mo ment, dan heb je kans dat er onuitgesproken iets gaat ge beuren." „Je komt nu voor de keuze te staan: een podiumplaats in Pa rijs, of iets ondernemen met het risico te duikelen naar de vijfde of achtste plaats. Ik denk dat we de allerbeste Breukink nog niet hebben gezien, dat er late re jaren nog meer kansen ko men. Maar nu we zo dicht staan, kies ik toch liefst voor enig risico." „Ons voordeel is, dat er een Chiappucci in het geel staat. Hij rijdt goed, anders geeft hij niet zo weinig toe in een klim- tijdrit. Maar hij wordt toch minder gauw geaccepteerd dan een Bugno, LeMond of Del gado. Boven Chiappucci zwer men nog heel wat roofvogels rond. Iedereen denkt: als ik hem in m'n klauwen krijg, sla ik toe, laat ik hem kreperen en knijp ik hem dood." Gisbers: „Nu Breukink lijkt te slagen bij ons - al wacht ik met mijn eindoordeel tot na de Py reneeën-, heb ik geen leedver maak over Post. Ik ben nu een maal niet haatdragend. Ik vind het niet leuk als iemand anders in een nare positie komt. Maar profwielrennen is een te harde sport om met iemand medelij den te hebben. Post is echter hard genoeg van zichzelf, die heeft geen medelijden nodig." VILLARD DE LANS (ANP) - De Nederlandse ploegen in de Tour de France hebben in het alge meen na ruim de helft van de etappes niet te klagen over suc cessen. Zeven overwinningen vergaar den Buckler, Panasonic en PDM uit de prijzenbak. Meer dan vijf tig procent van de tot nu te ver delen laureaten. Jan Raas zag Maassen, Solle- veld en Nijdam triomferen. En kon na de eerste Tourweek al concluderen dat het doel was be reikt. Peter Post incasseerde de hoofd prijs in de ploegentijdrit en een ritzege van Ludwig. Echt tevre den kan hij niet zijn, want een beoogde topklassering in de al gemene rangschikking voor Rooks bleef tot nu achterwege. Bovendien liet rassprinter Jean Paul van Poppel, evenals vorig jaar, het tot de rustdag afweten. Post raakte bovendien Planc- kaert en Peiper kwijt. Vooral het vertrek van de Australiër was een lelijke streep door de reke ning. Peiper had Rooks in het hooggebergte een handje kun nen helpen. Jan Gisbers nam de dagwinst van Alcala en Breukink in de rit ten tegen het horloge dankbaar in ontvangst. De Eindhovense ploegleider heeft bovendien nog Breukink en Alcala als kansheb bers voor de eindzege in de top tien van het klassement. Over de brede linie bekeken mag hij niet mopperen. In tegenstelling tot Cees Priem. Hij staat met lege handen. De komende dagen zal de sterk ge reduceerde formatie van de Zeeuw - nog vijf renners in koers CPOIX-OE-CHAUBOURET 1500 1201 -11000 ZATERDAG 14 JULI 1990 13de RIT - 149 km VILLARD-DE-LANS - ST-ÉTIENNE 0 Villard-de-Lans 12.28 23 Pont-en-Royans 13.05 41,5 St-Lattier-La Baudière 5 13.35 51 Romans-sur-lsère 13.50 81 Saint-Vallier 14.39 90 Cóte d'Ardoix II 14.53 104.5 Annonay 15.17 121 Colombier S 15.44 131" Croix-de-Chaubouret A 16.00 149 Saint-Etienne 16.30 - in de vlakke ritten een dagsuc ces nastreven. Een moeilijke opgave, want de Belgen, slechts één zege (Mu seeuw), hunkeren ook naar meer, evenals de Fransen, die voorlopig genoegen moeten ne men met twee overwinningen: Marie en Claveyrolat. VILLARD DE LANS (ANP) - Claudio Chiappucci is een tijdje geleden door de co-sponsor van 7 Eleven, het Italiaanse Hoon- ved, een fabrikant van wasma chines, benaderd voor een con tract. De verbintenis van de leider in de Tour de France met Carrera loopt dit jaar af. José de Cauwer, ploegleider van de nieuw te vormen Tulip Com puters wielerploeg heeft zijn koopwoede nog niet gestild. Na Adri en Jacq. van der Poel, Alan Peiper, Luc Roosen, Ronny van Holen en Adri Kools aast de ou de ploegmakker van Hennie Kuiper ook op Niki Rüttimann en Henri 'Toontje' Manders. Bei den zijn van Helvetia. Donder dag in Villard de Lans had de Belg<een gesprek met het twee tal. -«bT IE Montbonnet To) S Saugjes Vachellerie A T) Grandrieu feSd Z>L Habitarelle A CHOIZAL K X ;Ste-Enimie C>Les Vignes ,v causse-NOIRA Millau ZONDAG 15 JULI 1990 14de RIT-205 km LE PUY - MILLAU 0 Le Puy 10.53 14 Cóte de Montbonnet II 11.17 37,5 Cóte de la Vachellerie A 11.59 42 Saugues 5 12.07 49 Cóte d'Esplantas II 12.19 66,5 Grandrieu 12.50 71 Cóte des Gardilles II 12.58 86,5 L'Habitarelle 13.25 114 Mende X 14.14 126 Cóte de Choizal A 14.35 141 Saint-Enimie 15.01 166 Les Vignes 15.45 185 Rivière-sur-Tarn S 16.19 190,5 Aguessac 16.29 196.5 Millau 16 39 235 Causse Noir A 1 55 S iDoor Dick Heuvelman ARD-DE-LANS - De eerste js nog altijd een daalder rd. Claudio Chiappucci be- t in de 77ste Tour de France deze aloude spreekwoorde- wijsheid nog altijd opgeld De Italiaan gaat als als fie- verrassende gele trui-dra- beginnen aan de laatste jes. Na 12 kilometer wed- d (inclusief de proloog) •p Chiappucci zich spelen- i'ijs op als initiator van de te demarrage, die grote ge en zou hebben, slechts de bedoeling bij een -eitje meteen al wat puntjes irokkelen om zijn ambities de bolletjestrui duidelijk te en, trok de 27-jarige boeren- er van tussen. De Frans- Ronan Pensee, de Cana- Steve Bauer en de Neder- er Frans Maassen zagen in ppucci een prima brugge- d voor een ontsnapping, die ip de dag van vandaag, na kilometer, nog altijd niet is utraliseerd. -rote jongens' zijn nog altijd flink tol te betalen voor 'apathie in ritnummer 1. lat de één voor de ander het werk niet door zijn ploeg ite te laten opknappen, kre- de vier musketiers liefst 10 iten en 35 seconden tijd- tin de schoot geworpen. Pa- was immers nog heel ver De afrekening zou later wel en. Dacht men. Dé verant- delijke kopmannen hebben wel een grote beoordelings- gemaakt door de kwalitei- ran de aanvallers van het e uur te onderschatten. Al- s wat Chiappucci en Pen- jetreft. Alleen Bauer, die na negendaagse machtsperio- jn gele rijk in de Alpen zag ïstorten, en Maassen, de van het kwartet die de lei- trui aan zijn neus voorbij -aan, zijn tot dusver in de g gevat. :t ski-oord Villard-de-Lans, de karavaan gisteren een mocht bijkomen onder behaaglijke zonnestralen, ook de derde vluchteling - ec - binnen bereik geko- Alleen Chiappucci houdt lig stand. Hij is nu de te pen man. Weinigen willen in volstrekte outsider de vste Tourwinnaar zien. alsnog rust zijn machtspo- nog op een stevig funda- De nuchtere cijfers leren le Italiaan nog niet bijster op de favorieten heeft moe ten inleveren. Erik Breukink, derde in het algemeen klasse ment, staat het hoogst geno teerd in deze inhaalrace. De in de Alpen tot hemelse hoogte ge groeide discipel van PDM-ploeg- leider Gisbers knabbelde 3 mi nuten en 40 seconden van zijn in Futuroscope opgelopen achter stand op Chiappucci af. Greg Le Mond (vierde) kwam tot 3.08 en Delgado (vijfde) slechts tot 1.53. De nummer zes in het tussen- klassement, Breukink's ploeg genoot Raul Alcala, staat ten opzichte van de gele trui al in de min (9 seconden). Op basis van deze getallen mag er over de kansen van Chiappuc ci toch niet geringschattend worden gedaan. Wie zo weinig tijd verliest, terwijl het zwaarte punt van de koers (op papier al thans) van de koers is gepas seerd, moet heel ver kunnen rei ken. Twee Alpentochten en 105 kilometer solo tegen het uur werk hebben Chiappucci niet klein kunnen krijgen. En Pensee maar voor de helft. De resteren de 1500 kilometer beloven daar om buitengewoon interessant en spannend te worden. Haalt Chiappucci het (a la Pingeon in 1967) of haalt-ie het (net) niet? Een blik in het routeboek geeft aan dat de etappes met de hoog ste moeilijkheidsgraad achter de rug zien. In feite wacht er nog maar één bergrit van betekenis. Die staat voor dinsdag op de rol. wanneer het peloton van het te gen Toulouse aan gelegen Blag- nac naar Luz Ardiden trekt. Het venijn zit hem in de staart, als de Pyreneeën opdoemen. Eerst de Aspin (1489 meter), dan de klassieke Tourmalet (met 2114 meter het dak van deze Ronde) en tot slot en besluit de klim naar Luz Ardiden (1715 me ter). Drie slopende cols over een afstand van 70 kilometer. De tweede 'schuif in het Frans- Spaanse grensgebergte, een dag later, is op voorhand veel minder zwaar te noemen. Ondanks ob stakels als de goede oude Aubis- que en de Marie Blanque. Deze bergen worden echter van de 'ge makkelijke' kant genomen, waarna er een hele lange uitloop (70 kilometer) naar Pau is. Wel is er - op de voorlaatste dag - nog een individuele tijdrit van 45 ki lometer, waarin nog een en an der is te halen. Profielen zeggen echter niet zo veel. Het zijn de coureurs zelf die bepalen of een koers al of niet zwaar is. Illustratief voor deze stelling is nog altijd de coup die Eddy Merckx in 1971 ensceneer de om de toenmalige Spaanse machthebber Luis Ocana uit het zadel te wippen. De legendari sche Belg ontketende van meet af aan, tijdens de afdaling van Orcieres-Merlette naar Gap, een alles-of-niets-offensief, bij ge staan door onder andere onze landgenoten Rini Wagtmans en Jos van der Vleuten. Die aanval duurde tot aan de finish in Mar seille, 251 kilometer verder. Ook op een aflopend traject. Het ren dement was echter nihil, want Ocana gaf nauwelijks een krimp. Hij verloor slechts twee van Claudio Chiapucci wuift op de rustdag met zijn net veroverde gele trui naar het publiek (foto AP) ruim zeven minuten voorsprong op Merckx, die later toch nog de Tour zou winnen omdat Ocana door een val in de Pyreneeën moest uitvallen. Het is niet te hopen dat Chiap pucci op deze wijze de Tour vaar wel zou moeten zeggen. Van 'Merckxen' heeft hij niets te vre zen, die bestaan niet meer. Com bines wel en daarop zullen Chiappucci en zijn door de wol geverfde ploegleider Davide Boifava ongetwijfeld inspelen. Dat is zelfs wellicht al gebeurd, want een rustdag leent zich daarvoor uitstekend. Alleen in de rug gedekt door zijn eigen ploeg (Carrera) zal Chiappucci het niet redden. In het maken van een 'slag' zijn Italianen ech ter zeer bedreven. Bugno (Cha teau d'Ax) lijkt op het eerste ge zicht, appellerend aan het natio nalistische gevoel, een ideale ge legenheidspartner. Bovendien heeft de Giro-winnaar op weg naar l'Alpe d'Huez getoond niet happig te zijn op een Tourzege. Anders zou hij Delgado wel heb ben bijgestaan tijdens diens aanval. En waarom zou Ariostea (met Conti) uit dezelfde overwe gingen niet uitgenodigd worden om dit veelbelovende Azzurri-ij- zer mee helpen te smeden? Of misschien wel Buckler (Raas), voor de nog resterende vlakke ritten. Niets is onmogelijk. De staf van Z (LeMond. Pensee en directeur-sportief Legeay) zal ook zijn duit in het combinezak je willen doen. Zeker nu dit team een beetje tussen de wal en het schip is gevallen door de inzin king van Pensee en via een ver rassingsaanval LeMond alsnog in stelling wil proberen te bren gen. Op steun van Post (Panaso nic) hoeft hij niet te rekenen. Im mers, het was Legeay die het voortouw nam om Theunisse toch maar vooral geschorst te krijgen. Opvallend was trouwens de aan hankelijkheid die Rooks don derdag jegens Breukink - vol gens ooggetuigen - heeft ge toond. Als een Hein Vergeer bij Leo Visser moedigde hij zijn ri valiserende kopman aan. PDM staat, zoals Gisbers zelf toegeeft, in elk geval wel op zeer goede voet met Banesto (Delgado). Een koninkrijk voor degene die in staat is deze uiterst gecompli ceerde Gordiaanse knoop te ont warren. HHMMHHMi Jan Gisbers geniet tijdens de rustdag van het fraaie Alpen-land schap foto ANP)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 33