anDijke 'assagiers sliepen |oor bij treinroof zuiden Frankrijk Londen rekent op aftreden Ridley '11 liet nieuws van hier tot Tokyo." Accijnsverhoging van de baan Gat 800 miljoen niet gedicht Onderhoud kleurt de bermen In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. -& I Volop zon en warm. Middag temper a- tuur rond 23 graden. Matig tot vrij krachtige oost tot noordoosten wind. tóe jaargang no. 164 Lterdag 14 juli 1990 AKANTIELAND Voorstel Genadeloze oestermoordenaar Vanaf pagina 19 Kufstein Wereldkampioen prukte door |uittocht valt reuze mee Rotterdammer rijdt 40 jaar zonder rijbewijs lonmg VOUWWAGEN OCCASIONSHOW 25 stuks goede gebruikte vouw wagens. Moeten voor de vakantie weg en zijn daarom nu zeer aan trekkelijk geprijsd. Hoek Ri|ksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES rank en tabak niet duurder |N HAAG (GPD) - Een verho- L van de accijnzen op alco- en tabak volgend jaar is van |baan. Minister Kok (finan- had dit voorstel gedaan Iraogelijkheid om een gat van a 800 miljoen gulden dat hij binnen de rijksbegroting |tr 1991 heeft, te dekken. kabinet probeert nu een il van de 800 miljoen bijeen te Igen door extra bezuinigin- binnen de departementale |rotingen. Voorts wordt ge- Ipt op wat gunstiger econo- Jche ontwikkelingen volgend dan tot nu toe voorspeld. I zou meer opbrengsten bete len waardoor het gat van 800 [oen als vanzelf deels ver- jjnt. Het kabinet is verder van li een deel van de 800 miljoen jlekken door het korten op fsidies, zowel aan gezinnen aan bedrijven. Gedacht Idt aan een bedrag van 300 ■400 miljoen. Ernaast ligt nog het voorstel- s op tafel om btw-tarieven op laaide goederen en diensten |991 te verhogen en daarmee t te wachten tot 1993 als de lioging toch moet als gevolg 1 een harmonisatie van belas ttarieven in de EG bij het [vallen van de grenzen. Jemier Lubbers en vice-pre- irKok voerden vrijdag afzon- lijke gesprekken met alle be- Idslieden. Die gingen over zaken: het invullen van hs eerder afgesproken bezui- jngen voor 1991, door de be- Idslieden zelf ingediende fi- Iciële claims voor meer uitga- in 1991 en de financiële bij die geleverd zou kunnen [den aan het oplossen van het lort van 800 miljoen. Tijdens de gesprekken is over eenstemming bereikt over de in vulling van alle bezuinigingen, behalve die bij Onderwijs. Minis ter Ritzen moet nog 200 miljoen gulden zien te vinden. Hij meent zelf dat dit binnen de begroting onmogelijk is. In het kabinet wordt nu aan een verdeling ge dacht, waarbij Ritzen de helft draagt en de overige ministers de rest. MIDDELBURG - Ze liggen er kleurig bij, de bermen van rijksweg A-58. Gewoon een kwestie van onderhoud. Geen doelbewuste strategie om Zeeland in de zomer extra fleurig aan de vele bezoekers te presenteren. Om te zorgen voor een goede afvoer van re genwater, moet rijkswater staat als wegbeheerder van de A-58 van tijd tot tijd de ber men af laten graven. Die wor den namelijk door rondwaai- end vuil vrijwel ongemerkt steeds wat opgehoogd. De ber men moeten iets lager liggen dan de weg. Momenteel is het gedeelte tussen Goes en Mid delburg aan de beurt. Door de operatie wordt de flo ra in de bermen ingrijpend ver stoord. De grassen verdwijnen en naar boven gewoelde zaad jes van vooral oliehoudende planten als papaver en kla proos krijgen de kans te ont kiemen. Daarom zien de pas afgegraven bermen er opval lend kleurig uit. Na verloop van een seizoen worden eenja rige planten als de klaproos weer verdreven door de ge bruikelijke grassen. In de gesprekken over de claims is tot nu toe geen enkele wens van een bewindspersoon geho noreerd. Wel heeft Lubbers een claim voor zijn departement, Al gemene Zaken, van vijf miljoen gulden symbolisch van tafel ge haald. Vooral minister Van den Broek (buitenlandse zaken) houdt hardnekkig vast aan de door hem gevraagde 55 miljoen gulden, onder meer voor uitbrei ding van onze ambassades in Oosteuropese landen. Minister Hirsch Ballin (justitie), die 130 miljoen meer vroeg voor politie en rechterlijke macht, krijgt waarschijnlijk wel een deel van het gevraagd geld (30 miljoen). Voor alle overige mi nisters zou er nog ongeveer 20 miljoen extra over zijn. Kok wil de gehonoreerde claims zo klein mogelijk houden om de financië le problemen voor 1991 niet gro ter te maken. De discussie over de claims komt maandag terug in het kabinet. Lubbers en Kok zullen dit week einde een voorstel op hoofdlij nen maken voor de overige mi nisters. Dit zal uitgaan van extra bezuinigingen en lastenverzwa ring om het gat van 800 miljoen gulden te dekken. Dinsdag moe ten dan definitief knopen wor den doorgehakt, alhoewel een besluit over hogere btw ook nog naar augustus geschoven kan worden als het kabinet moet be slissen over dekking van alle plannen in 1991. Dan komen ook koopkrachtplaatjes, inclusief belastingen en premies, aan de orde. pagina 3: heffing pensioenfond sen valt tegen Het eencellige organisme Bonamia Ostrea legt de laatste hand aan het om zeep helpen van de lonende oestercultuur in de Grevelingen. Verder in de bijlagen Week- Uit Week- In: Wie was Belle van Zuy- len; de excentrieke schrijfster van Le Noble Verliefde brieven van Anna Blaman Het Gehucht (11) De rentmeester van de Hoge Veluwe neemt met bloedend hart afscheid van zijn bos De beruchte Matterhorn heeft in zijn 125-jarig 'klimbestaan' al talloze slachtof fers geeist. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊUÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊt De bmg over de Inn bij Kufstein blijft waarschijnlijk bijna een jaar gesloten. Voor het vakan tieseizoen van 1991 willen de Oostenrijkse autoriteiten een rijbaan beschikbaar hebben. De pijler van de brug is in middels ruim een me- O ter weggezakt. O ■RHHMHKI Goesenaar Marien Schrijver is zeer verguld met het wereld kampioenschap van zijn bobtail China. De wit-grijze viervoeter schitterde vrijdag in het Tsje- choslowaakse Brno. China was eerder nationaal en Europees kam- pioen. i i RSEILLE (RTR/AP) - Gewa de mannen hebben in de ht van donderdag op vrijdag iet zuiden van Frankrijk in d-weststijl een posttrein rvallen. Dat gebeurde zon- dat ook maar één passagier tker werd. PTT deelde mee dat de ïrs op de locomotief spron- van de Nice-Erunexpress p die Marseille uitreed. De hinist werd een uur later op ilometer van Nimes gedwon- te stoppen in het open veld. der dat de slapende passa- js er iets van merkten, laad de rovers 20 zakken met jt uit en verdwenen er binnen minuten mee. De overval- hebben slechts een geringe - in de wacht gesleept, aldus 'ranse PTT vrijdag, lens de spoorwegen deden vijf mensen mee de over- Twee hadden zich op het Ifltion van Marseille-Saint- rles in de locomotief ver- t Gewapend en gemaskerd bivakmutsen, profiteerden vervallers van het feit dat de 'en van de locomotief niet 'zien waren van sloten, het station werden twee wagons gekoppeld aan de motief. Enkele minuten na vertrek van de trein drongen misdadigers de cabine van de Jhinist binnen. Een uur later [honderd kilometer verder jstdeze de trein midden in de |en tot stilstand brengen. DRIEBERGEN (ANP) - - 'pt de voorspelde Nkantiedrukte is het hdjdag reuze meegeval- I ''n. Er waren geen pro- I lemen op de wegen, feRs de normale files fnthraken, aldus een V oordvoerder van de al gemene verkeersdienst f an de rijkspolitie in ■Driebergen. e politie heeft de in- f'uk dat veel vakantie gangers al eerder deze r eek op pad zijn gegaan. T°or vandaag wordt wel pt meer drukte op de pegen verwacht. Daar werd de trein opgewacht door minstens drie gemaskerde en gewapende handlangers. In minder dan tien minuten ver schaften de gangsters zich toe gang tot de wagons, hielden het personeel onder schot en maak ten zich uit de voeten met de postzakken. Vrijdagavond had zich nog nie mand gemeld die waardevolle spullen met de trein had meege stuurd. De spoorwegen deelden gisteren mee dat ze overwegen om sloten aan te brengen op de deuren van de locomotieven. ROTTERDAM (ANP) - Een 75- jarige Rotterdammer heeft 40 jaar zonder rijbewijs achter het stuur gezeten. Volgens de politie 'reed' hij te gen de lamp toen hij vrijdag even niet oplette. Bij het verla ten van een parkeerplaats raak te hij met zijn gloednieuwe auto een passerende weggebruiker. Die haalde de politie erbij want de man bleek niet verzekerd. De Rotterdammer bleef laconiek. Hij was niet kwaad dat hij ten slotte betrapt is. „Pech gehad, je móet een gokje wagen", luidde zijn visie. BRINDISI - Een vluchteling draagt zijn dochtertje aan wal op de kade van Brindisi (foto Bruno MosconilAP) Vluchtelingen vol afschuw over dictatuur in Albanië (Van onze verslaggeefster) BRINDISI - „Mijn hele leven lang heb ik deze droom gekoes terd. En ik kan niet geloven dat het nu werkelijkheid is gewor den". Met grote ogen kijkt Gior gio om zich heen naar de hek senketel op de kade van de Ita liaanse havenstad Brindisi. Verpleegsters van het Rode Kruis stoppen iedereen grote zakken met etenswaren toe. Er worden kartonnen met melk uitgedeeld, Hessen frisdrank, grote koeken, brood en kaas. Giorgio heeft geen schoenen, zijn broek is gerafeld. Hij draagt ook geen hemd. Zijn gezicht is zwart van het vuil, zijn haar dof, en om zijn mond zit uitslag. Ver dwaasd kijkt hij om zich heen naar de overdaad en de chaos op de kade. Ambulances met gie rende sirenes rijden af en aan. Honderden journalisten, militai ren en leden van het Rode Kruis lopen om de mensen heen. Vrachtauto's brengen op ver schillende plekken grote bergen met kleding. Het geluid van de speciale treinen van de Deut sche Bundesbahn, die op de spoorlijn langs de kade staan, overstemt het andere lawaai. Giorgio is een van de rond 4000 vluchtelingen uit de Duitse en Italiaanse ambassades in Tira na, die gisteren met vier grote veerboten zijn overgebracht naar Brindisi. De eerste aanblik van deze vluchtelingen, gister ochtend om negen uur, toen de eerste boot binnenvoer, was schokkend. Onafzienbare rijen vervuilde, verzwakte en uitgeputte men sen stroomden het schip af. Ze hadden holle ogen en uitgemer gelde gezichten. De meesten kwamen blootsvoets. Met roet zwarte vodden aan hun lijf sleep ten ze zich voort. Velen hadden wonden en ontstekingen aan hun hoofd, hun armen en hun be nen. De meesten werden onmiddel lijk de tenten van het Rode Kruis ingeloodst die het leger op de kade had opgezet. Anderen moesten op brancards uit het schip worden gedragen. Een vrouw met een baby, het hoofdje onder de zweren. Daarna een (Van onze correspondent) LONDEN - Londen was vrijdag avond laat in afwachting van het aftreden van Nicholas Rid ley, de minister van handel en industrie. Aanleiding vormen zijn uitlatingen in een inter view met het weekblad The Spectator. Hij vergeleek het overdragen van Britse souve- reiniteit met overgave aan Hit- Ier. Ridley's „vulgaire vooroorde len" zijn niet nieuw of uniek. De Britse populaire pers bevestigt ze iedere dag. Tijdens de WK duidde 's lands grootste krant, The Sun, de Westduitsers steeds aan met 'Krauts' of met 'Franz's (Beckenbauer) Hundingers'. In de Britse nationalistische vo cabulaire zijn de Fransen 'Frogs' en kleurlingen 'wogs'. Een favo riet gezegde is dat bij Calais 'wogs' beginnen. Het buitenland is er om op vakantie te gaan en handel mee te drijven, maar „ne ver, never, never" om de Britse soevereiniteit aan op te hangen. Nog geen maand geleden publi ceerde een landelijk dagblad een artikel onder de kop „Waarom wij de Fransen haten (en waar om dat gevoel wederzijds is)". Want in de psychische behoefte aan vijanden staan de Fransen boven de Duitsers. Het zijn de politieke ambities van de Euro pese Gemeenschap die het chauvinisme weer een duw in de rug gaven. Het is verleidelijk Ridley's waar nemingen af te doen als geda teerd patriottisme dat zich door gaans beperkt tot de bar van de plaatselijke pub. Maar, zoals de oud-minister zelf aangaf, half-se- rieuze grappen over 'het vierde rijk' zijn ook de theekamer van het Lagerhuis niet vreemd. In parlementaire wandelgangen verstaat men onder 'het vierde rijk' de Britse angst dat een nieuw Duitsland tot Europese overname zou leiden, zij het dit keer met economische midde len. De meest recente opiniepeiling gaf aan dat 71 procent van de Britten de Europese eenwording een warm hart toedraagt. In 1988 was dat nog 61 procent. Kortom, Ridley vertegenwoor digt een minderheid. (Advertentie) In uw regionale dagblad slaat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan kriigt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! man, met diepe beenwonden, die opgekruld, met vreemd sta rende ogen op zijn brancard lag. Veel zijn er gewond geraakt toen 'ze twee weken geleden, in hun wanhoop om weg te komen, met auto's de muren van de ambas sades ramden. In de ziekenhui zen van Brindisi liggen 24 ge wonden. Een meisje zonder schoenen in een gerafelde jurk vertelt over de toestand in haar land. „Vrijwel heel Albanië heeft al maanden (Slot zie pagina 3 kolom 7) JA Naam: Adres: I Ik wil de PZC j 4 weken lang j voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1