SLIJTEND BIJGELOOF de afkeer van de dertiende de vrij(e)dagkrant vrijdagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 starren 9 motor 9 planten 10 uit 11 exposities rij-examen VRIJDAG 13 JULI 1990 vliegreis offers aan de watergoden ofwel starren, koekjes voor vissers; een typisch zeeuwse lekkernij de motor wint aan populariteit, niet alleen door het vrije gevoel van rijden maar ook om files te ontwijken in deze vakantietijd is het geen overbodige zaak voorzieningen te treffen voor onze groene achter blijvers de wekelijkse uit-agenda en een overzicht van cd's met ensembles die in het verleden optraden tij dens de festivals nieuwe muziek belgen geven hun kijk op de werkelijkheid tijdens een expositie in de oost-souburgse watertoren [et valt in het algemeen af teraden onder ladders r te lopen. Niet zelden indt zich twintig sporten er een werknemer in een ;erstandsituatie, die ïen het kader van het lingenstelstel weinig heeft estoken van de principes zwaartekracht en rtdurend ruitewissers, ,en verf en lasapparatuur !ijn handen laat glippen, iggeplaatste arbeiders met [overdreven aandacht voor lerend vrouwelijk schoon |en zelfs in eigen persoon r beneden te vallen, ineer zij op hun vingers ;end het evenwicht iezen. Passanten kunnen letsel, dat de landing van :edschap of personeel op hoofd tot gevolg kan ben, voorkomen door even de ladder heen te stappen, lijn er ook redelijke gronden te voeren voor het advies binnenskamers geen aplu op te steken, :nhandig een spiegeltje te sen, het zoutvat om te en of een schaar met de it naar beneden te laten en. Het leidt maar tot imel en slagaderlijke ïdingen. Zinvol is tevens de beveling om niet met het ;erbeen het bed te verlaten, iral aan degene, die tegen I ontwaken aan de pterkant blijkt te liggen, prgaans is deskundige hulp ji buitenaf nodig om de op (zeil kermende ongelukkige, jstrikt in eigen faamsdelen, te ontknopen. t het aansteken van drie pretten met een enkele Sfer dood en verderf zaait, is hiddels vastgesteld bij pinklijk Besluit van 1.1981, Staatsblad 329. Al thet aannemelijk, dat de iadelijkheid van roken pij een rol van meer licht speelde dan het oude jksgeloof of het reële risico, de galantie een stegraads verbranding van m en wijsvinger oplevert, zijn minst omstreden is het aar, dat een van rechts lerende zwarte kat met zich ngt. Wordt het diertje itervolgd door een bullterriër op topsnelheid, J> kan de verschijning van lortje een tot enige pberheid stemmend |rteken inhouden. Er itaan daarentegen [«•beeldige zwarte katten, die voortduring paden kruisen der dat dit een significant er sterftepercentage onder getuigen tot gevolg heeft, n enkele twijfel echter kan eersen over de kwalijke loeden van vrijdag de 'tiende. Vandaag is het weer 'er, en Napoleon wist al dat 'op vrijdag de dertiende jonnen veldslag altijd met verbandtrommel eindigt, ievenmin ongeletterde arschalk Bismarck gaf op 'gelijke vrijdagen zijn nnen een etmaal itengewoon verlof. En ook de Britse vorstin Elisabeth weigert naar verluidt tussen donderdag de twaalfde en zaterdag de veertiende een besluit van enige importantie te bekrachtigen met Harer Majesteits handtekening. De Leidse gedragswetenschapper René Diekstra schudt een verklaring voor die vermaledijde vrijdag de dertiende uit zijn mouw welke, bij nadere bestudering van de beschikbare bronnen, alleszins aanvaarbaar blijkt. De hoogleraar grijpt uit zijn blote hoofd terug op het Laatste Avondmaal, op vrijdag genuttigd door dertien personen. Met de aanzittende maar weinig integere apostel Judas liep het, naar de bijbelvasten weten, nog dezelfde avond tamelijk slecht af. Deze koppeling van de ongunstige uitwerking van het getal 13 aan de historisch ook al weinig geliefde vrijdag lijkt aan slijtage onderhevig. Maar zouden de visserslieden, die geen schuit met het nummer dertien tooien en zich op vrijdag de dertiende steevast herinneren dat zij hun quotum voor deze week al royaal binnen hebben, er even ernstig naast zitten als de beminnelijke eigenaar van het Leeuwarder hotel De Pauw, die zijn gastenkamer nr. 13 van een bordje met '12-A' voorzag - en dit niet als enige in zijn branche? Hebben volkskenners als de Vlaming dr. C. de Baere („De Judasfiguur in de Legende en de Folklore"), de Fries S.J. van der Molen („Vrijdag de Dertiende"), de Groninger J.H. Kruizinga (in de amper volprezen reeks Actuele Onderwerpen) en de helaas verder ontraceerbare dr. Rasch („Nederlandse Folklore, Gebruiken en Volksgeloof', Kluwer, 1926) hun werkjes dan voor niets doen uitgeven? Het heeft er veel van. Enkele aan de tand gevoelde risicogroepen barsten telefonisch uit in spontaan geschater. De receptioniste van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen verbindt grinnikend door met de heer H. Verhoef. Hij heeft er lang voor doorgeleerd om te bepalen, welke kandidaat op welke dag het rij-examen mag doen. Vrijdag de dertiende zal bij de mogelijkheden ontbreken, zo kan veilig worden aangenomen? De zegsman poogt in eerste aanleg nog zijn vrolijkheid te verbergen achter een ernstige mededeling. Er heeft binnen het CBR tot nu toe geen serieus onderzoek plaatsgevonden naar een opmerkelijke afkeer van vrijdag de dertiende. „Ons is ook niets bekend van wegblijvers op die dag", onthult hij, inmiddels met zijn tong in de binnenzijde van de rechterwang. En tot slot meldt hij met onverholen pret, dat het onderwerp helemaal onderaan de lijst met problemen prijkt. vrijdagkrant Ook het stadhuis van Den Haag, op doordeweekse vrijdagen met twee dépendances goed voor dertien huwelijken, blijkt plots uitsluitend bemand door ambtelijke lachebekjes. De lijst voor aanstaande vrijdag, turft woordvoerder R. Mulder haast hoorbaar grijnzend, telt het normale aantal - „volle bak dus". Nee, haha, niemand meldt zich af voor vrijdag de dertiende, „ze zijn allang blij dat er op een vrijdag nog een plaatsje is". Over het ongetwijfeld tragische verloop van de huwelijken, die eerder dit jaar op vrijdag de dertiende april werden gesloten, verkeert hij in blijmoedige onwetendheid. Bij het imposante Rotterdamse schoorsteenvegersbedrijf Het Westen heerst een even schrijnend gebrek aan benul rooster aangeeft dat er op vrijdag de dertiende onderhoud aan de hoogspanningsmasten moet worden gepleegd, dan wordt er op vrijdag de dertiende onderhoud aan de hoogspanningsmasten gepleegd, verzekert de verantwoordelijke chef W. Raaijmakers. Ook hij is amper tot een ernstig gesprek over het onderwerp te bewegen, getuige de ongevraagde toevoeging dat hij aanstaande vrijdag ook mooi nog eens jarig is en dit op normale wijze zal vieren. De oprechte wens dat er minder of juist meer dan twaalf gasten zullen aanbellen leidt tot ongeremde hilariteit te Bloemendaal. van het onheil, dat de combinatie van 13 en vrijdag teweeg brengt. De portee van de vraag - „Uw vegers zullen toch vrijdag hun leven niet wagen?" - ontgaat de vriendelijke woordvoerster jammergenoeg volkomen. „Niet het dak op, op vrijdag de dertiende? Ha, daar moetje onze jongens niet mee aankomen. Nee hoor, hier wordt gewoon gewerkt". De tientallen werknemers van de Haagse Glas- en Gevelreiniging, tevens voor Al Uw Schoonmaakwerkzaamheden, rukken vrijdag net zo vrolijk als op donderdag uit met hun laddertjes. Zij evenaren in koele doodsverachting de klauteraars van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord- Holland, dat zetelt in Bloemendaal. Wanneer het Toch zijn er nog Nederlanders, die het noodlot niet tarten. Achter de balie van het reisbureau der ANWB in Den Haag erkennen simultaan meerdere medewerkers, dat een aantal klanten per se geen vliegreis op vrijdag de dertiende wenst te ondernemen. Het zijn weliswaar geen honderden, die op zaterdag de veertiende per speciale charter moeten worden afgevoerd, maar toch. „En niet alleen oude mensen hoor, ook jongeren", meldt een medewerkster op besmuikte toon. Het reserveringsbureau van de KLM raakt, het lijkt onvermijdelijk, ook door vrolijkheid bevangen wanneer de ongeluksdag ter sprake komt. Maar de woordvoerder vermant zich en bevestigt het verschijnsel. Steeds wanneer vrijdag de dertiende nadert slaat een klein groepje klanten snel de pagina van de reisfolder om, op zoek naar prettiger data. „Allerlei mensen, je kan er geen peil op trekken. Nou ja, ons maakt het niet uit", doet hij onbezorgd. Dan een laatste schot gewaagd onder de lieden, die het nemen van risico's tot hobby kozen. Voorzichtigheid zal toch statutair troef zijn bij een parachutistenvereniging. Maar de schijn bedriegt. De florerende club te Hilversum is genoemd naar Icarus, hetgeen al het ergste doet vrezen omdat uitgerekend deze figuur vergat zijn reserveparachute om te gespen. Ook de huisvesting aan de Noodweg lijkt weinig gelukkig gekozen. En inderdaad, woordvoerster B. van Altena wil van geen vrijdag de dertiende weten. Vrolijk lachend: „Wij springen altijd, als tenminste het weer goed is. Voor zulke dingen als bijgeloof zijn wij te nuchter". Wel herinnert zij zich uit haar tijd als werkneemster van een zoetwarenfabriek te Loosdrecht een afdelingschef, die op vrijdag de dertiende steevast in zijn bed bleef - de hele dag. Maar, zo voegt zij hier enigszins meewarig en als afdoende verklaring aan toe, „dat was dan ook een Zwitser". WIEBE PENNEWAARD redactie PZC-bijlagen advertentie en Vlissingen Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 administratie Terneuzen Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 opening kantoren an maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. m^mmÊÊmmmmmnÊÊmmnÊiÊiÊÊiÊiÊÊÊiÊÊÊÊmmmamÊÊmmm mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 7