Maij hekelt smoezen hardrijders M arechaussee helpt )ij bewaking Spaanse ibjecten Amsterdam Meisje overleden aan ïekkramp-aanval Verkoeling Rechter: onderzoek verbouw kraakpand Woningraad wil aandacht voor passende woonwijk binnen- en buitenland het weer in zeeland Vertraagde bestelling brieven zonder postcode ...en in europa Restaurant" „Kafeeveer" litkering voorziet onvoldoende in wegvallen inkomen VRIJDAG 13 JULI 1990 H yeduwen Vandaag Vervuiling mede oorzaak dood zeehonden Top-gesprek twee Korea's ANWB geeft algeninformatie Vooruitzichten Nautisch bericht Hoog water 1 Laag water Vooruitzichten 19 19 m NV tegen Wet Nabestaanden fRECHT (ANP) - De FNV Ldt dat de Nabestaandenwet, ys het kabinet die wil invoe- niet door de beugel kan. De lt moet de AWW (Weduwen- I Wezenwet) gaan vervangen. lgens de vakcentrale voor- t de Nabestaandenwet onvol- lende in het wegvallen van in- men bij groepen, die nog voor n groot deel afhankelijk zijn n het inkomen van de overle- partner. Bovendien houdt wet volgens de FNV niet ge- eg rekening met de kosten die alleen voor kinderen zorgen t zich meebrengt. (oude) AWW wordt door de [V gezien als een volksverze- ring tegen inkomensderving or het wegvallen van de echt- noot/kostwinner. De nieuwe ibestaandenwet heeft volgens vakcentrale meer het karak- van een o verlij densverzeke- de AWW ontvangt men na het erlijden van de echtgenoot/ itwinner het nettominimum- in als er kinderen zijn, anders dat 70 procent van dat bedrag, de nieuwe wet krijgt men al ii in het eerste jaar 90 procent |n het minimumloon als er een of meer kinderen zijn en 70 pro cent daarvan als er geen kinde ren zijn. Na één jaar wordt een verlengde uitkering van kracht die voor eenoudergezinnen 50 procent van het minimumloon bedraagt en voor nabestaanden zonder kinderen 30 procent. Daarop wordt dan in principe een toeslag verstrekt van 40 pro cent van het minimumloon, maar de hoogte hangt af van het inkomen uit arbeid van de nabe staande. Volgens de FNV leidt de nieuwe wet tot een gematigde bezuini ging, die juist de groepen die een goede volksverzekering nodig hebben het hardst treft. Op de uitkering aan weduwen met kin deren, die weinig mogelijkheden hebben om naast de uitkering ander inkomen te verwerven en geen aanvullende pensioen ver zekering hebben, wordt bezui nigd doordat zij voortaan 90 in plaats van 100 procent ontvan gen. Het „bespaarde" geld komt ten goede aan weduwnaars bij wie vaak geen sprake is van in komensderving. De Emancipatieraad acht de voorstellen zeer ongunstig voor weduwen. Volgens de raad komt de nieuwe regeling erop neer dat weduwen niet boven het sociaal minimum uit kunnen komen. Volgens de emancipatieraad kan pas overwogen worden de gehele aww af te schaffen als vrouwen financieel onafhanke lijk zijn. Het is nog niet bekend wat het kabinet voor heeft met de mensen die nu al een aww-uit- kering hebben, maar de kort zichtigheid van het kabinet doet het ergste vrezen voor een over gangsmaatregelen. aldus de emancipatieraad. DEN HAAG (GPD) - De PTT gaat brieven waarop geen post code is vermeld, met ingang van 1 januari vertraagd bestellen. Dit voornemen is al bij de in voering van de postcode, elf jaar geleden, aangekondigd. Een brief waarop de postcode ontbreekt, zal in de toekomst pas na 48 uur worden bezorgd. Dagelijks moet de PTT 350.000 brieven handmatig verwerken, omdat de postcode niet is ver meld. Met dat werk zijn 150 per soneelsleden belast. Het gaat voornamelijk om privépost. De zakelijke post, ongeveer 70 pro cent van het dagelijkse aanbod van 18 miljoen poststukken, is bijna altijd voorzien van de post code. Veel mensen zijn niet in staat de postcode te vermelden, omdat zij niet beschikken over een ac tueel postcodeboek. Bij de in voering van de code heeft elke woning een postcodeboek ont vangen. Later zijn er aanvullin gen uitgegeven, die bij het post kantoor kunnen worden afge haald. Maar veel mensen komen daar niet toe. De Consumenten bond dringt er bij de PTT op aan een nieuw postcodeboek uit te geven. Advertentiel Katseveerweg 2 Wilhelminadorp 01100-27955 ,'4+^i ipü| Rijkswaterstaat begon gisteren meteen met het plaatsen van de borden, hier op het Prins Claus plein bij Den Haag (foto Koen SuyklANPi DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer) heeft donderdag op het Binnenhof in Den Haag het eerste mottobord tegen hardrijden onthuld. Het vertoont de afbeelding van een spelend kind en de tekst „te hard rijden kost te veel". Er zullen de komende tijd zo'n tachtig van deze borden langs de snelwegen worden geplaatst, vooral langs wegvakken waar een maximum snelheid van 100 km per uur geldt. Maij greep de gelegenheid aan scherpe kritiek te spuien op de smoezen die hardrijders hante ren om hun gedrag te rechtvaardigen, zoals: „de wegen zijn toch gemaakt voor 120 km", „waarvoor is dan mijn vijfde pookje" en „de meeste ongelukken vinden toch niet op de gro te weg plaats". Dergelijke argumenten zijn de afgelopen tijd ook door Tweede-Kamerleden gebruikt. Zo zijn volgens het kamerlid Roosen, evenals Maij lid van het CDA, de motoren van nieuwe auto's zo afgesteld dat ze bij 120 km het schoonst zijn. Een kamermeerderheid dwarsboomde vorige week Maij's plan om overal in de randstad een maximum snelheid van 100 km in te voeren, omdat een dergelijke limiet niet te handhaven zou zijn. Een kamermeerderheid wees ook Maijs voor nemen af om eventueel een snelheidsbegrenzer voor vrachtwagens in te voeren. Maij herhaal de donderdag dat zij zich daarvan niets zal aantrekken. „De stok blijft achter de deur". De mottoborden, waarvan de teksten en af beeldingen regelmatig gewisseld zullen wor den, vormen onderdeel van een campagne te gen hardrijden, waaarvoor een bedrag van ruim 1,5 miljoen is uitgetrokken. Vier ton daar van is bestemd voor de mottoborden, de rest gaat op aan advertenties, tv-spots en buitenre clames op abri's. EN HAAG/AMSTERDAM PD/ANP) - De Amsterdamse ilitie krijgt hulp van de mare- ïaussee bij de bewaking van paanse gebouwen. Hiertoe is steren besloten op het minis- rie van binnenlandse zaken, adat burgemeester Van Thijn s hoofd van de gemeentepol i- e om bijstand had gevraagd, et korps kan niet langer alle estigingen van Spaanse be- rijven in het oog houden, zon- r de normale politietaken in et gedrang te brengen. msterdam deed het verzoek n bijstand na de bomaanslag P de Banco Bilbao Vizcaya van orige week vrijdag en die op het antorencomplex Aurora van 30 mi. Over de omvang van de bij stand doen ministerie en ge meente geen mededelingen. Ondertussen is donderdagmid dag de 33-jarige Amsterdammer J.L., die maandag werd aange houden op verdenking van het plegen van de bomaanslag op het Auroragebouw, voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die besloot dat de man voorlopig nog vast blijft zitten. De verden kingen zijn daarvoor ernstig ge noeg, aldus persrechter mr. P.L. Michels. Een nadere toelichting wilde hij niet geven. Volgens L.'s raadsman, mr P. Tijsterman, ontkent de verdach te elke betrokkenheid bij de ont ploffing, evenals die bij de Spaanse bank. De advocaat heeft verzocht om onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. EVERWIJK (GPD) - Een 13- 'rig meisje uit Zuid-Limburg naar gisteren pas bekend is emaakt, afgelopen zondag in et Beverwijkse Rode-Kruis- iekenhuis (RKZ) overleden an een aanval van de zeer Sressieve bacterie meningo- oc, die meestal de ziekte nek- ramp veroorzaakt. Dat heeft ledisch directeur J. Kiemel an het RKZ meegedeeld. De 'entiteit van het slachtoffer "lde het ziekenhuis niet vrij- even. fet meisje logeerde bij familiele- en in de IJmond. Zaterdagmid- ag werd ze ziek. Omstreeks één ur s nachts is ze naar het RKZ ebracht, waar de behandelend rts constateerde dat het meisje 'cds in shock-toestand verkeer- e Ondanks pogingen om het teisje te redden, overleed ze ze- en uur later. 'a het overlijden werd sectie erricht. Daaruit bleek dat het wningococ-virus zich zo snel v'cr het lichaam had verspreid, at de tijd te kort was geweest de meer bekende hersen- hesontsteking (nekkramp) te eroorzaken. an de familieleden van het teisje en de betrokken mede werkers van het ziekenhuis zijn °ndag medicijnen verstrekt, ie verdere besmetting voorko- nTri Het overlijdensgeval is ge- eid aan de regionale inspec- ur voor de volksgezondheid in aarlem. Volgens de inspectie estaat ,er geen gevaar, dat het e'sje tijdens haar verblijf in de mond anderen besmet heeft: „De mensen in haar directe om geving zijn afdoende behan deld". DEN HAAG (ANP) - De achter uitgang van de populatie zee honden in de Waddenzee komt „ten minste voor een deel" voor rekening van de ophoping van zogeheten organische micro verontreiniging door giftige stoffen als PCB's en PAK's. Dat staat in een rapport van de Dienst Getijdewateren van Rijkswaterstaat over het bo- demslib van Noord- en Wadden zee. Voor de sterfte onder zeehon den, die in West-Europa met na me in 1988 fors opliep, is milieu verontreiniging vaker als moge lijke oorzaak genoemd. Niette min gold in 1988 het zogeheten hondeziektevirus als belangrijk ste reden voor de slachting on der zeehonden. Het rapport van Rijkswaterstaat trekt hier de milieuverontreiniging uitdruk kelijk bij. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat de kwaliteit van het water van de grote rivieren een sterke invloed heeft op de kwaliteit van de waterbodem van het kustgebied van de Noordzee en het westelijk deel van de Waddenzee. •jc inpr - ■i lliir KOCKENGEN - De stijgende temperaturen dreven deze koeien gisteren in de buurt van Kockengen in de richting van het verkoelende water (foto Koen SuyklANP) AMSTERDAM (ANP) - De ge meente Amsterdam moet een onderzoek laten uitvoeren naar de mogelijkheid om het kraak pand De Wielingen te behouden. Onafhankelijke deskundigen moeten bekijken of het pand kan worden verbouwd ten be hoeve van jongerenhuisvesting. Rechtbankpresident mr. B. As- scher heeft dit donderdag be paald in een tussenvonnis in een kort geding dat de gemeente Amsterdam heeft aangespan nen tegen de bewoners van het kraakpand. Asscher stelde hierbij dat de on derzoekers moeten uitgaan van een zoveel mogelijk kostendek kende grondexploitatie. Am sterdam heeft het pand in maart PANMUNJON (DPA) - De rege ringsleiders van Zuid- en Noord-Korea zullen elkaar be gin september in de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoul ontmoe ten, een maand later gevolgd door een tweede ontmoeting in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang. Delegaties van bei de landen hebben daarover in het grensdorp Panmunjon over eenstemming bereikt. Als beide partijen zich aan de af spraak houden kan gesproken worden van een historische ge beurtenis. Sinds Korea door een burgeroorlog (van 1950 tot 1953) in twee delen uiteenviel, hebben regeringsleiders van Noord- en Zuid-Korea elkaar nooit willen ontmoeten. 1988 gekocht voor 3,5 miljoen gulden en wil De Wielingen slo pen om er 100 woningen in de vrije sector, kantoorruimten en een parkeergarage te bouwen. De raadsman van de gemeente, mr J. Werner, betoogde tijdens de behandeling van het geding dat het pand moet worden ge sloopt wegens de slechte staat waarin het verkeert. Amster dam baseert zich onder meer op een rapport van de Woning bouwvereniging Amsterdam- Zuid. Volgens Asscher heeft de ge meente „onvoldoende aanneme lijk kunnen maken" dat de ver bouwing tot wooneenheden voor jongeren, de wens van de krakers, niet haalbaar is. De rechtbank-president zet verder vraagtekens bij het „onafhanke lijke" karakter van dat onder zoek. Asscher bracht eerder een bezoek aan het pand om de staat waarin het verkeert zelf te kun nen beoordelen. DEN HAAG (ANP) - Sinds giste ren verstrekt de ANWB telefoni sche informatie over de algensi- tuatie in de Adriatische Zee. De ze informatie is te beluisteren via de „actuele reisinformatie buitenland" (06-91091080). Door de algengroei tijdens de zo mermaanden zijn de stranden regelmatig vervuild en is het zwemmen en baden in de noor delijke Adriatische Zee onmoge lijk. DEN HAAG (ANP) - Woningzoe kenden moeten vaker in staat worden gesteld te wonen in een buurt die bij hen past. Dat heeft T. van der Lans, districts-direc- teur West-Nederland van de Na tionale Woningraad, donderdag bepleit bij de presentatie van een publikatie. over de aanpak van burenruzies. Volgens Van der Lans is in de af gelopen jaren een veel te star systeem van woonruimteverde ling ontstaan. Mensen krijgen een huis toegewezen als zij vol doende punten hebben ver gaard. Woningcorporatie en toe komstige bewoner bekijken op dat moment niet of het huis in een wijk staat waar die bewoner graag wil wonen. Een afweging of de leefstijl van de bewoner wel past in de buurt wordt evenmin gemaakt. Volgens Van der Lans zijn te vaak buurten ontstaan zonder een eigen identiteit. Door meer rekening te houden met specifie ke wensen kunnen buurten een eigen karakter krijgen. Corpora ties moeten om de bewoner goed te kunnen informeren buurtpro- fielen vervaardigen. De districtsdirecteur tekende daarbij aan dat een gemeente dan wel moet accepteren dat er sociaal zwakke wijken ontstaan. Wijken waar bijvoorbeeld over wegend gekleurde mensen wo nen, kunnen vervolgens een aan de eigen behoefte toegesneden voorzieningeniveau krijgen. Hij verwacht dat in dergelijke wij ken minder conflicten tussen al lochtonen en autochtonen ont staan. In opdracht van de gemeente Den Haag heeft het plaatselijke meld- en registratiepunt discri- Het blijft tot en met het weekein de prachtig zomenneer. Een om vangrijk hogedrukgebied blijft net ten noorden van ons land lig gen en dit betekent een warme droge oostelijke luchtstroming boven Zeeland en West-Brabant. Het ivordt vandaag dus opnieuw een mooie zonnige dag. De wind is eerst noordoost en meest zwak, maar draait vanmiddag naar noord en neemt dan tot ma tig toe. De watersport kan hier van profiteren. De temperatuur, die eerst rond de 15 graden ligt, stijgt snel en bereikt vanmiddag de 25 graden. Waar de wind van af het water waait, zal het op het strand iets koeler aanvoelen. De watertemperatuur binnen de Scheldes ligt momenteel rond de 18 a 19 graden. Voor het weekeinde: Mooi zo merweer met veel zon en warm met middagtemperatuur rond de 25 graden. Wind oostelijk meest matig 3 tot 4 Bft. Zondag avond kleine kans op onweer. Voor maandag tot en met dins dag: Maandag regen of buien en overgang naar koeler weer. De wind draait naar noordwest en neemt toe tot krachtig. Middag- temperatuur rond 20 graden. Wind: noordoost, 2 tot 3, van middag en vanavond noord noordoost, 3 tot 4 Bft. Zicht: eerst slecht tot matig, overdag Verwachte weersituatie voor: goed. Temperatuur kustivater: 17 graden. Afwijking waterstan den:- een geringe verlaging. Ma ximum golfhoogte monding Scheldes: ruim een halve meter. ZON EN MAAN 14 juli Zon op 0535 onder 2156 Maan op—onder 1317 uur em uur cm Vrijdag, 13 juli Vlissingen 06.08 221 18.31 203 Terneuzen 06.29 244 18.49 226 Bath 07.30 285 19.55 262 Roompot-buiten 06.15 167 18.30 147 Zierikzee 08.05 162 20.00 143 Yerseke 08.00 185 20.10 166 Philipsdam-West 08.25 172 19.50 148 Zaterdag, 14 juli Vlissingen 06.55 215 19.16 198 Terneuzen 07.15 237 19.36 220 Bath 08.16 278 20.36 257 Roompot-buiten 07.00 164 19.20 145 Zierikzee 08.40 159 20.40 142 Yerseke 08.40 182 20.50 165 Philipsdam-West 09.00 169 20.45 149 uur cm uur cm Vrijdag, 13 juli Vlissingen 12.36 165 Terneuzen 13.00 177 Bath 02.02 242 14.06 197 Roompot-buiten 12.30 113 00.55 163 Zierikzee 01.45 166 13.50 118 Yerseke 01.45 178 13.55 131 Philipsdam-West 01.45 173 13.55 126 Zaterdag, 14 juli Vlissingen 01.10 210 13.16 163 Terneuzen 01.36 221 13.42 176 Bath 02.42 240 14.45 197 Roompot-buiten 13.10 115 Zierikzee 02.20 167 14.30 120 Yerseke 02.25 179 14.35 132 Philipsdam-West 02.15 174 14.35 128 13-7-90 14 uur iiiiiiiiiiiii i i i i i i i i ii ii r minatiezaken een draaiboek ge schreven voor de aanpak van burenruzies waarbij etnische te genstellingen een rol spelen. Volgens de gemeente komen dergelijke conflicten veelvuldig voor en laat de aanpak daarvan te wensen over. Problemen wor den niet zelden onvoldoende herkend, waardoor bewoners niet worden geholpen. In het draaiboek wordt een beeld ge schetst hoe woningcorporaties, welzijnswerkers en politie in goede samenwerking bewoners daadwerkelijk kunnen bijstaan. Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Noorwegen en Zweden: in het noorden en midden van Zweden en het noorden van Noorwegen wisselvallig en koel. Van tijd tot tijd wat regen of een bui. Mid dagtemperatuur meest 13 tot 17 graden. Denemarken: enkele wolkenvel den maar vooral op zaterdag ook zon. Overwegend droog. Mid dagtemperatuur 19 tot 22 gra den, op zaterdag iets hoger. Schotland, Engeland en Wales: vrijwel overal overwegend zon nig. Middagtemperatuur tussen rond 19 graden in het noorden en westen van Schotland tot 23 a 28 graden elders. Ierland: vrij zonnig. Op zaterdag later meer bewolking maar nog overwegend droog. In de middag 20 tot 24 graden. Belgie: zonnig. Vrijdag tussen 23 graden bij zee tot 28 graden in zuid Belgie en Luxemburg, za terdag enkele graden hoger. West-Duitsland: vrijdag in het noordoosten en bij de Alpen- rand wat wolkenvelden, overi gens overwegend zonnig. Mid dagtemperatuur tussen 21 gra den in Sleeswijk-Holstein tot 27 graden in het zuiden, zaterdag op de meeste plaatsen enkele graden hoger. Zwitserland: zonnig en warm. In de middag of avond in de ber gen een kleine kans op een re- gen- of onweersbui. In de dalen 26 tot 29 graden. 0-graden-grens op 3500 a 4000 meter noogte. Oostenrijk: overwegend zonnig. Vooral in het oosten van het land in de middag of avond ook stapel bewolking en mogelijk een bui. Middagtemperatuur tussen 23 graden in het oosten en 26 graden in het westen, op zaterdag wat hoger. Italië: in midden en zuid Italië in de middag en avond enkele on weersbuien, in het noorden over wegend zonnig maar in de na middag of avond een kleine kans op een bui. Joegoslavië: aan de kust vrij zonnig. Landwinaarts vooral in de middag en avond stapelbe- wolking en hier en daar een re gen- of onweersbui, het meest op zaterdag. Griekenland: overwegend zon nig. In noord Griekenland voor al op zaterdag mogelijk een on weersbui. Middagtemperatuur 27 tot 30 graden, landinwaarts tot 34 graden. Frankrijk: zonnig. Warm, in het zuiden tijdelijk zeer warm. Op zaterdag in west- en zuidwest Frankrijk een toenemende kans op onweer. Middagtemperatuur tussen 23 graden langs de Ka- naalkust via 27 graden in het noorden en 30 graden in het mid den en langs de Middellandse zee tot 33 graden landinwaarts in het zuiden. Spanje en Portugal: vrijdag in noord Portugal en noordwest Spanje veranderlijk bewolkt en plaatselijk een bui, bij een mid dagtemperatuur tussen 23 en 29 graden. Weerrapporten 12 juli 20 uur °C Amsterdam onbewolkt 19 Aberdeen zwaar bew. 14 Athene half bew. 28 Barcelona onbewolkt 25 Berlijn onbewolkt 23 Budapest onbewolkt' 26 Bordeaux onbewolkt' 31 Brussel half bew. 25 Cyprus onbewolkt 24 Dublin zwaar bew. 16 Frankfurt onbewolkt' 24 Genève onbewolkt 24 Helsinki regenbui' 15 Innsbruck onbewolkt' 25 Istanbul licht bew.' 27 Kiagenfurt onbewolkt' 22 Kopenhagen licht bew. 17 Las Palmas onbewolkt 26 Lissabon onbewolkt 24 Locamo onbewolkt 23 Londen licht bew. 27 Luxemburg onbewolkt 25 Madrid onbewolkt 35 Malaga onbewolkt 25 Mallorca licht bew. 25 Malta licht bew.' 27 Moskou zwaar bew. 13 München onbewolkt 22 Nice licht bew.' 26 Oslo licht bew.' 20 Parijs onbewolkt' 27 Praag onbewolkt' 25 Rome zwaar bew.' 26 Split onbewolkt' 30 Stockholm half bew. 18 Warschau zwaar bew.' 22 Wenen onbewolkt' 24 Zürich onbewolkt 23 OSLO STOCKHOLM:®:;) DUBLIN» HAMBURG LONDEN: BERLIJN ZURICH BELGRADO BUKAREST BARCELONA LISSABOI ALGIERS TUNIS 1000 L HELSINKI LENINGRAD 1010 bewolking rtffïMïïïh regen natte v!" sneeuw hagel zonnig onweer opklaringen mistbanken warmte-frant af en toe een bui kou-front verplaatsings richting windrichting luchtdruk lage-druk 1000- in millibaren H hoge-druk temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5