PZC commentaar kabinet vraagt Raad an State om advies iektekostenpakket )nderzoek Utrecht n Amsterdam naar lidsvirus mummies il )l Y TIW Swingende start North Sea Jazz Kabinet eens over nieuwe Wet Gelijke Behandeling Koers Burgeroorlog Liberia kost zeker 5000 levens binnen- en buitenland Kleurstof D luchterhand van Thatcher: „Duitsers willen Europa overnemen Reorganisatie ►olitie krijgt wettelijke basis Rechtspositie leeltijdwerkers vordt versterkt A J O ut si'Cts Einde staking in Nicaragua VRIJDAG 13 JULI 1990 yy Ian van Simons van de baan Felste kritiek In I (uil rm al talc Conflicten Geen illusies I Woede over uitlatingen minister i i i i i i i i i i ii i i i i i i i (Van onze correspondent) N HAAG - De Britse minis- voor handel en industrie Ni- das Ridley heeft voor nogal t opschudding gezorgd door een interview met het rechtse dschrift Spectator te zeggen t de Europese Monetaire Unie t meer is dan een „Duitse ic om heel Europa over te ne- n". De Fransen ziet hij als oedels die aan een Duitse lei- nd lopen". ik de leden van de Europese mmissie, het dagelijks be- iur van de Europese gemeen- ïap, krijgen een veeg uit de n. Ridley noemt hen „uitge keerde, niet gekozen politici °aan niemand verantwoor- ig hoeven af te leggen". In de erdracht van nationale be- egdheden ziet de man achter mier Thatchers economische litiek geen verschil met „de ergave destijds aan Hitier". Een hoge medewerker van de Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl, Lutz Stavenhagen, noemde de aanvallen van Ridley „schandalig". Door Duitsland te beschuldigen van streven naar overheersing van Europa brengt Ridley „de hele Europese Ge meenschap in diskrediet", zei Stavenhagen. Ridley liet gistermorgen uit Bu dapest weten zijn woorden in te trekken. „Nu ik er nog eens over heb nagedacht, heb ik spijt van mijn uitlatingen tegenover de Spectator". De woordvoerder van premier Thatcher zei dat er geen sprake van was dat de mi nister zou aftreden. In het Lager huis werd door zowel de opposi tie als vanuit Ridleys eigen Con servatieve kringen om zijn aftre den gevraagd. Ook de socialisti sche fractie van het Europees Parlement vindt dat dit niet door de beugel kan. !N HAAG (GPD) - Het kabi- t gaat de Raad van State vra- n welke voorzieningen buiten t basispakket voor de nieuwe iktenkostenverzekering kun- n blijven. Het gaat erom of der meer de tandarts of medi- nen apart verzekerd mogen jrden. Dat bleek gisteren na loop van de wekelijkse minis- rraad. t verzoek heeft lang op zich la- i weten. Ruim drie maanden leden werd het nieuwe verze- ringsstelsel door staatssecre- ris Simons (volksgezondheid) presenteerd. De problemen gen bij de verhouding tussen basispakket en het deel van zorg waarvoor iedereen zich- aanvullend moet verzeke- adviescommissie-Dekker :1de eind 1988 voor om 85 pro nt van alle voorzieningen in !t basispakket onder te bren- ■n en de overige vijftien pro nt in de aanvullende verzeke- Fysiotherapie, de tandarts en medicijnen zouden zo buiten het basispakket vallen. In een advies aan het kabinet wees de Raad van State dit plan als te verregaand af. Essentiële zorg mocht niet ontbreken in het ba sispakket, dat had Nederland ook afgesproken in een aantal internationale verdragen, aldus de Raad. Staatssecretaris Simons stelde begin dit jaar 96 procent van alle zorg in het basispakket onder te brengen, met in het aanvullend pakket 'alleen wat slagroom' (4 procent van de zorg). Volgens het CDA is er dan echter te wei nig sprake van een goede markt werking in de gezondheidszorg. Simons heeft de afgelopen maanden geprobeerd het kabi net te winnen voor zijn pakket. Tevergeefs zo blijkt nu. In het verzoek aan de Raad van State worden geen cijfers genoemd. Het is nu aan dit adviesorgaan om de minimumgrens aan te ge ven. [RECHT (ANP) - De Amster- imse aids-deskundige prof. dr. Goudsmit en de Utrechtse elet-onderzoeker W. Perizo- us beginnen binnenkort een iderzoek naar de mogelijke nwezigheid van het aidsvirus duizenden jaren oude mum- ïes. rizonius is het afgelopen jaar aig geweest weefsels van ummies te verzamelen. Voor ■t onderzoek zijn nu weefsels schikbaar van mensen die '0 jaar voor Christus leefden van katten en apen van 500 ior Christus. EN HAAG (ANP) - De minis- rraad heeft donderdag inge- emd met het voorstel van de inisters Hirsch Ballin (justi- e) en Dales (binnenlandse za- en) om de reorganisatie van de olitie een wettelijke basis te :ven. et wetsvoorstel wijst per poli eregio de gemeente aan, waar in de burgemeester de leiding %t over de feitelijke integra- e van de politiekorpsen in de gio. Ook de nieuwe politie- iefs van de 25 nieuwe regionale »psen worden in het wetsvoor- «1 aangewezen. evens voorziet het wetsvoor- el in de mogelijkheid om voor dere regio een hoofdofficier w justitie aan te wijzen, die sa- ien met de burgemeester de 'ggenschap krijgt over het be id van het regionale politie- orps. HAAG (ANP) - Deeltijd- erkers die minder dan eender- e van de normale arbeidsuur 'erken, kunnen in de toekomst #eh aanspraak maken op het 'ettelijk minimumloon. Het abinet heeft donderdag beslo- en een wetswijziging van die trekking naar de Raad van Sta- e te sturen voor advies, let zogenoemde ,,1/3-criterium" 1 de Wet Minimumloon is een an de knelpunten die het kabi- et wil wegnemen om de rechts- ositie van deeltijdwerkers te ersterken. Basis hiervoor is de beleidsnota Deeltijdarbeid" en et advies hierover van de Stich- 'ng van de Arbeid. De gouverneur van de Bank of England sprak van „misplaatste opmerkingen" die de contacten met de Europese partners zeker zouden bemoeilijken. Vanuit Conservatieve hoek kwam er ook enige steun voor Ridley. Een Tory-parlementslid zei Ridleys woorden slecht gekozen te vin den, maar zijn zorgen wel te de len. „Bovendien, het idee van een door Duitsland gedomineer de verenigde Staten van Europa is niet geheel nieuw". Ridley zou de mensen bewust hebben wil len maken van de problemen die in de toekomst zullen opduiken. De opmerkingen van minister Ridley zijn ook bijzonder slecht gevallen in het Europees Parle ment. Tal van afgevaardigden vonden dat Ridley er het beste aan doet af te treden. Een hand tekeningenactie, op initiatief van de Britse eurosocialisten, was een groot succes: vele parle mentariërs, ook uit Nederland, aarzelden niet hun handteke ning te zetten op een buiten de vergaderzaal geplaatst bord. De felste kritiek was afkomstig van Britse afgevaardigden, niet alleen die van de Labour-opposi- tie. Partijgenoten van Ridley in het EP lieten zich evenmin onbe tuigd. Volgens de Belgische ex- minister van buitenlandse za ken Tindemans moet premier Thatcher publiek haar afkeu ring laten blijken en het niet la ten bij een verklaring dat zij zich distantieert van haar minister. Volgens Eisso Woltjer van de PvdA moeten de Britten uitma ken of de- minister naar huis moet worden gestuurd. Maar voor de rest vond ook hij dat s W' C I I flu jm De voorpagina van het rechtse tijdschrift Spectator met het ge ruchtmakende interview met de Britse minister Nicholas Ridley (foto AP) Ridley veel te ver is gegaan. „Een onsmakelijke vergelij king" (tussen Kohl en Hitier) en een bewijs van een „afschuwelij ke mentaliteit tegenover Euro pa. en niet alleen tegenover de Duitsers". De Britse Conservatieve af gevaardigde Derek Prag tenslot te zei Ridley's uitlatingen „ver schrikkelijk" te vinden en vroeg zich af „in welke staat Ridley was toen hij zijn woorden uitte". MANAGUA (IPS) - De staking die Nicaragua tien dagen ver lamde is donderdag beëindigd. De regering en de stakers be reikten een akkoord over sala risverhoging. Daarmee lijkt een einde gekomen aan drie dagen van grote sociale spanning en straatgevechten, die zes men sen het leven kostten. Lucio Jimenez, coördinator van het pro-Sandinistische Natio naal Front van Arbeiders (FNT) maakte het akkoord donderdag bekend. Ambtenaren krijgen met onmiddelijke ingang een salarisverhoging van 43 procent. Volgende maand volgt een nieu we verhoging, waarvan de om vang nog niet is vastgesteld. De regering heeft verder toege zegd dat geen van de circa 100.000 stakers wordt ontslagen. Zowel de regering als de stakers hebben beloofd zich in te zetten voor het scheppen van een kli maat van stabiliteit en vertrou wen op de werkvloer. Als het aidsvirus (of een soortge lijk retrovirus) inderdaad in de loop der eeuwen in de mens is mee-geëvolueerd, kan daaruit veel duidelijk worden over de snelheid waarmee en de manier waarop het virus verandert en dat kan weer gevolgen hebben voor het zoeken naar een genees middel. De weefsels van de mummies ko men onder meer uit het British Museum in Londen. Ze zijn op natuurlijke wijze door de zon ge mummificeerd en dat is belang rijk omdat chemicaliën het on derzoek wellicht kunnen versto ren. De wetenschappers achten het mogelijk dat het virus al dui zenden jaren bestaat voordat het uiteindelijk de vorm kreeg die bij de mens aids veroorzaakt. Onlangs werd bekend dat een in 1959 overleden zeeman ook het aidsvirus bij zich droeg. Half augustus beginnen vijftien Nederlandse ziekenhuizen met de behandeling van in totaal ongeveer honderd aidspatiën- ten met de aidsvirusremmer DDI (dideoxyinosine). De fabri kant, Bristol-Myers, heeft het middel vrijgegeven in Neder land. Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam coördineert de trial, zo heeft de Amsterdam se internist dr. J. Lange donder dag bevestigd. Overigens beslist het ministerie een dezer dagen over de oprichting van het Ne derlands trial-centrum, dat der gelijke onderzoeken moet gaan coördineren. (Slot van pagina 1 zen, maar voor indogo-karmijn, een andere kleurstof'. De publikaties over methyleen- blauw gingen over toediening in een laat stadium van de zwan gerschap, terwijl het in het AMC ging om toediening in een vroeg stadium. „Blijkbaar heeft men de>effecten niet zo gevreesd. Het is pure pech dat dit het AMC is overkomen", aldus mevrouw Christiaen. De ouders van de baby's die in het AMC een operatie wegens darmverkleving hebben onder gaan, proberen met elkaar te be zien of er mogelijkheden zijn voor stappen tegen het zieken huis. Ze zijn verrast dat elders wel bekend was dat de stof scha delijke bijwerkingen heeft. „Hoe kan het dan dat het AMC het toch gebruikte. Wij zullen wij het AMC om uitleg vragen", aldus K. Tijsterman, raadsman na mens de ouders. Ray Charles opende gisteren het vijftiende North Sea Jazz-festival in Den Haag (foto Toussaint Kluiters/ANP) DEN HAAG (ANP) - De vijf tiende editie van het North Sea Jazz Festival is gisteren aan het begin van de avond swingend van start gegaan. Duizenden jazzfans gingen naar het Haagse Congresge bouw om met de groten van de „jazzaarde" het grootste overdekte festival ter wereld mee te maken. De 83-jarige ,,Mr. Hi-De-Ho" Cab Calloway, voor de vierde keer present, en Ray Charles (60), al vele jaren één van de grote hits van het festival, be ten het spits af. Zij zullen de komende vier dagen worden gevolgd door grootheden als: George Benson, Dave Bru- beck, Miles Davis, Lionel Hampton, Art Blakey, Von Chico Freeman, Dizzy Gilles pie en Sun Ra. Het festival mag zich ook ver heugen in een groot aanbod van nieuwe artiesten. Tot de artiesten die dit jaar hun festi- valdoop ondergaan behoren drummer Dan Brubeck met zijn fusionband The Dolphins, het Australische jazzquintet Clarion Fracture Zone en de Amerikaanse avantgarde gi tarist Bill Frisell. Speciale aandacht gaat tij dens het festival uit naar de zo genoemde Bird-winnaars. Sinds 1985 onderscheidt het North Sea Jazz Festival voor aanstaande jazzmusici met een speciale prijs. Dit jaar is de eer voor de Amerikaanse te norsaxofonist Sten Getz en de gitarist Philip Catherine. De Bird in de sector Nederland is dit jaar posthuum toegekend aan de onlangs overleden sa xofonist Ruud Brink. Voor hem wordt een speciaal me morial concert gehouden. i DEN HAAG (GPD) - Instellin gen op godsdienstige, levensbe schouwelijke of politieke grondslag mogen in de toe komst aan werknemers geen ei sen meer stellen wat betreft hun seksuele gerichtheid: hetero- of homoseksueel. Ook eisen ten aanzien van burgerlijke staat of politieke gezindheid zijn uit den boze. Deze bepalingen gel den ook het bijzonder onder wijs. Dit blijkt uit de Algemene Wet Gelijke Behandeling waar over het kabinet het gisteren eens is geworden. Op basis van de wet mogen de instellingen en het bijzonder on derwijs nog wel eisen aan werk nemers stellen die, gelet op het doel van de instelling of de grondslag van het onderwijs, no dig zijn voor de vervulling van een functie. Die mogen echter niet op de bovengenoemde ter reinen liggen. Ook eisen inzake geslacht of ras zijn verboden. De wet verbiedt discriminatie door de overheid en in de particuliere sector. De Grondwet verbiedt al discri minatie, maar daarin zijn ook andere grondrechten opgeno men, zoals vrijheid van gods dienst en levensovertuiging, vrijheid van vereniging, recht van eerbiediging van de per soonlijke levenssfeer en vrijheid van onderwijs. Tussen deze rechten is geen rangorde vastgesteld zodat zij regelmatig aanleiding geven tot discussie en conflicten. Te den ken valt dan bijvoorbeeld aan het weren van homoseksuele leerkrachten bij christelijke scholen. Het kabinet heeft besloten een commissie in het leven te roepen die zich gaat buigen over alle in de wet genoemde vormen van discriminatie. Deze kan behalve naar aanleiding van klachten ook zelf initiatief tot actie ne men. Dat zal gebeuren als er structureel (blijvend) ongeoor loofd onderscheid wordt ge maakt in een bepaalde sector. In de commissie gaat de bestaande commissie gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de arbeid op. Lubbers ontkende gisteren na afloop van het kabinetsberaad dat er rond het voorstel proble men zijn geweest. Hij erkende wel dat vooral in CDA-kring de vrees is geuit dat de commissie zich gaat bemoeien met indivi duele gevallen van discrimina tie. Dat wordt nu echter aan de commissie zelf overgelaten. Vol gens Lubbers is er geen grens te trekken tussen structurele vor men van discriminatie en indivi duele. De premier had niet de illusie dat met de wet discriminatie verdwijnt: „Er zijn geen vormen van discriminatie die nu wel zijn e VVD doet aan zelfonderzoek. Een louter uit wijsheid opgebouwde commissie van zwaarge wichten buigt zich over een nieuwe koers. Het ziet er niet naar uit dat daar een korte termijn-visie uit komt; Vandaag en Morgen dragen in de VVD teveel de last van Gisteren. De traumatische ervaring rond de ver wijdering van Voorhoeve dreunt na. De instelling van de commissie maakt duidelijk dat de benoeming - onlangs - van een nieuwe fractievoorzitter en - straks - van een andere par tijvoorzitter, niet alle problemen oplost. Het onderzoek zal vooral gericht zijn op het verschaffen van helderheid. Het is alleen de vraag of het voor de WD, na alle trammelant, niet wat laat komt. De VVD heeft de ontwikkelingen, zacht gezegd, niet hele maal in de hand gehouden. Daar zijn redenen voor. De algemene politieke vervlakking veroorzaakte het kleurver lies van de middenkoers. Rood werd roze, blauw wat grijzig. Rechts en links verloren hun begrenzing en werden overloop begrippen. De ideologie moest te rechter- én te linkerzijde offeren aan het compromis. De winst van het Wiegel-effect liet de VVD bovendien uit de krachten groeien. Zo ontston den spanningen. Zaken werden verwisseld met mannetjes. Een van oudsher rustig gezelschap, dat zelfs het bestaan van vuile was ernstig had betwijfeld, bleek nu zoveel van dat goed in huis te hebben, dat het buiten gehangen kon worden. Het bestaan van facties en lijnen kwam aan het Licht der Open baarheid. De slachthuismanieren bleken nauwelijks van die in andere partijen te verschillen. Zo sneuvelden mannetjes en hun reputaties. Dat alles heeft geleid tot een verhevigde roep om een éch te liberale partij. Motto: staakt uw ijdel geblaas, vergeet onwaardig krakeel en beziet de uitgangspunten. Er is sprake van een identiteitscrisis. Hoe verder, als wie en als wat? Er zijn, tussen Terug naar Thorbecke en een meer eigentijdse opvatting van liberalisme, verschillende opties. In de koers- commissie voor dit Criterium der Azen komen de lijnen sa men: links, rechts en midden. Links blijft de opening naar een breder maatschappelijk kader koesteren, de orthodoxie ziet liever een kleinere maar kleurechte partij en het midden opteert voor een voorzichtige samenwerking met D'66. Alle drie zullen ze het erover eens zijn, dat de WD zich markanter als oppositiepartij dient te profileren. Dat laatste lijkt niet echt gemakkelijk. In feite wordt de sfeer van dit regeringsbeleid nog steeds medebepaald door de WD-inbreng in het vorige. Kok's PvdA, beducht voor het imago van potverteerder, werkt dermatè met het compro mis, dat de voorziene ombuiging een lichte neiging is geble ken. Dat maakt een radicale vorm van oppositie bijna onmo gelijk. D'66 heeft het op dat stuk van zaken wat gemakkelij ker en puurt daar - voorlopig - winst uit. De jongeren, verenigd in de JOVD, flirten inmiddels met de fusie-gedachte. Zij stellen weinig vertrouwen in een interne sanering en zien mogelijkheden voor een nieuw elan in de samensmelting van WD en D'66. Een dergelijke fusie is evenwel op dit moment een volstrekte utopie. In een onver enigbaarheid van sferen is het onmogelijk een winstgevende en een verlieslatende partij te combineren. De vlees-noch- vis-variant bundelt geen krachten en kent als uitkomst: van tweeën niks. Verdieping lijkt vooralsnog een betere oplos sing dan verbreding. o. BRUSSEL (ANP/AFP) - De bur geroorlog in Liberia heeft de af gelopen zes maanden het leven gekost aan zeker 5000 mensen. Die raming komt van de Belgi sche arts Reginald Moreels van de organisatie Artsen zonder Grenzen. Moreels, die woens dag terugkeerde uit de Libe riaanse hoofdstad Monrovia, gaf gisteren in Brussel een pers conferentie. Volgens de arts zijn er van de drie miljoen Liberianen intussen 500.000 gevlucht naar de buur landen Guinea, Ivoorkust en Sierra Leone. Hij noemde de toe stand in Monrovia bijzonder slecht. Er bestaat een groot ge vaar voor het uitbreken van epi demieën. Dagelijks vallen er slachtoffers door de strijd tussen de leden van het Liberiaans Nationaal Patriottisch Front en de troepen van president Doe. De regerings troepen gedragen zich volgens Moreels uiterst wanordelijk. Vaak zijn de soldaten stomdron ken of onder invloed van drugs. Het verzet verwierp intussen voorstellen van president Sa muel Doe voor een staakt-het- vuren. Dit meldde Tom Woe- wiyu van het Nationale Patriot tische Front (NPLF) donderdag in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. Hij voert daar be sprekingen met bemiddelaars van de Economische Gemeen schap van Westafrikaanse Sta ten (ECOWAS) over beëindiging van de burgeroorlog. Vanuit Monrovia riep Doe dins dag op tot een bestand, de komst van een internationale troepenmacht en de vorming van een coalitieregering met de oppositie. Maar Woewiyu zei dat het NPLF de strijd niet zal sta ken zolang Doe aan de macht is. Woewiyu's beweging heeft haar wurggreep versterkt op de om singelde hoofdstad. Het NPLF zegt de twee havens van het land, Monrovia en Buchanan te beheersen. Ook de kleine Libe riaanse oorlogsvloot is in han den van de rebellen. De schepen zijn ingezet in de strijd tegen Doe. toegestaan en straks niet meer". Hij stelde dat de wet „behulp zaam, richtinggevend en oriën terend" kan werken bij het bepa len van wat nog wel en wat niet meer kan. Niettemin zal de wet niet voor elk individueel geval precies aangeven wat er moet gebeuren. Het kabinetsbesluit zegt dat de wet in 1994 in moet gaan. De wet geldt niet voor kerken, andere levensbeschouwelijke genoot schappen en het geestelijke ambt gezien de scheiding van kerk en staat. Aparte meisjes- en jongensscholen blijven geoor loofd. COC-directeur A. van Kooten Niekerk toonde zich in een eer ste reactie verheugd over het in stellen van een toetsingscom missie met uitgebreidere be voegdheden. Het COC vraagt zich wel af of homoseksuelen op bijzondere scholen nu wel of niet voor hun geaardheid mogen uit komen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3