Experiment met rije winkeltijden s van de baan Breukink met mes bedreigd Verkeer Oostenrijk door kapotte brug opgehouden Kleurstof Amsterdam was al jaren taboe in ziekenhuis Utrecht "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' Radicalen kondigen vertrek aan Applaus en boegeroep op congres In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Zonnemaire zegt toch genoeg! Albanezen vandaag in Italië Vomers I—urm Logisch Kabinet koerst aan op algemeen verbindende cao Westduitse tol vrachtwagens weer geschorst v- Europa woedend Landbouw Verkeersdoden Transport Cluj 4 weken voor één tientje en één riks! I rq Naam; PZC T'olop zon en warm. Middagtempera- iimr rond 25 graden. Zwakke tot mati- |e noordoostenwind. 3 e jaargang no. 163 lijdag 13 juli 1990 Partij in Sovjetunie op springen (Van onze correspondent) SKOU - Radicale hervor- rs, onder wie de Russische sident Boris Jeltsin, hebben ïderdag hun vertrek aange- ïdigd uit de communistische tij van de Sovjetunie. Dat leurde enkele uren na het of- eel bekend worden van de matische nederlaag van de iservatieve communist Je- Ligatsjov bij de verkiezing BRINDISI (AP) - De eer ste schepen met Albane se vluchtelingen uit ver schillende ambassades in Tirana worden van daag in de Italiaanse ha venstad Brindisi ver wacht, aldus de voorzit ter van het Italiaanse Rode Kruis, Franco Lo- Parco. Italië, Frankrijk en West-Duitsland hebben donderdag vijf veerbo ten naar de Albanese ha venstad Durres gestuurd om ruim 4500 Albanezen uit Tirana op te halen. Uit de Westduitse am bassade maken bijna 3200 Albanezen de over tocht naar Italië. Het merendeel zal vervol gens met speciale trei nen afreizen naar de Bondsrepubliek. voor de een na hoogste partij- post. Jeltsin had al voor het 28ste partijcongres aangekon digd dat hij overwoog zijn lid maatschap van de partij tijde lijk op te schorten. Volgens hem is het onverenigbaar met zijn functie als president van de Russische republiek. Jeltsin vroeg het woord direct nadat Gorbatsjov de kandida ten bekend maakte voor 311 ze tels in het centraal comité. On der doodse stilte zei hij niet lan ger partijlid te kunnen blijven. „Met het oog op mijn grote ver antwoordelijkheid tegenover het Russische volk en in ver band met de ontwikkelingen naar een meerpartijensysteem, kan ik niet langer alleen de in structies van de communisti sche partij opvolgen", aldus Jeltsin. Gorbatsjovs onmiddellijke reac tie was: „Dit is een logisch einde van het proces". Daarna ont stond er tumult in de zaal: gede legeerden begonnen te applau disseren, anderen riepen 'schan de, schande'. Jeltsin was één van de kandida ten voor een zetel in het centraal comité, dat 396 leden zal tellen. Een klein uur later werd zijn stap gevolgd door Vladimir Sjos- takovsky, directeur van de Mos- kouse hogere partijschool en woordvoerder van het Democra tische Platform (DP). Sjostakovsky zei dat hij door het DP was gemachtigd tot het aan kondigen van de splitsing met de bedoeling een nieuwe onaf hankelijke partij op te richten. Het platform had al aangekon digd uit te zullen treden. Het was gisteren nog onduidelijk of alle DP-aanhangers dat zullen doen. EN HAAG (GPD) - Gemeenten ogen niet experimenteren et vrije winkelsluitingstij- :n. Een plan daartoe is defini- ef uit een wetsvoorstel ge- ihrapt, waarin een aantal terheidsregels voor provin- es en gemeenten worden ge- :hrapt. Dat heeft premier Lub- ers gisteren verklaard na af- >op van de ministerraad, e PvdA had, gesteund door VD en D66, het kabinet ge ld om de experimenten )ch door te zetten, ondanks een iet alle betrokkenen bereikt tkoord over de sluitingstijden, et compromis, waardoor de inkels een half uur langer open lijven, is door het kabinet goed- :keurd en inmiddels in de wet genomen. (Advertentie) Volgens Sjostakovsky zijn hij en ongeveer honderd geestverwan te gedelegeerden naar het Con gres gekomen in de hoop dat de partij zich structureel zou demo cratiseren. „Maar die hoop ver vloog. Dit Congres wilde niet aan de scheiding tussen partij en staatsfuncties". Deze kritiek slaat op Gorbats jov, die vrijwel dictatoriale be voegdheden heeft als president van de Sovjetunie en als secreta ris-generaal van de partij. De ra dicalen keren zich ook tegen de nieuwe partijstatuten, die geor ganiseerde fractievorming ver bieden en het democratisch-cen- tralisme in stand houden. Ook blijft de partij georganiseerd in bedrijven en staatsinstellingen, zoals ministeries, het leger, de KGB. Sommige gedelegeerden schol den DP-afgevaardigden later uit voor 'verraders'. Anderen gin gen met hen in discussie. Daar- Het akkoord was voor het CDA reden zich fel tegen experimen ten te verzetten, mede omdat daarmee het winkelen op zon dag mogelijk zou worden. „En dat ligt heel gevoelig bij ons", al dus een geïrriteerde CDA'er Schartman, die het gedrag van de coalitiegenoot veroordeelde. Schartman wees erop dat door het compromis alle experimen ten van de baan waren. Dat was namelijk een van de voorwaar den van bonden en werkgevers. „Daarmee is minister Andries- sen (economische zaken) ak koord gegaan toen hij zijn hand tekening plaatste". Lubbers heeft dat nu nog eens bevestigd. Erik Breukink op weg naar de winst in de twaalfde etappe (foto ANP/Ed Oudenaarden) VILLARD-DE-LANS - De dag die voor Erik Breukink gisteren zo glorieus verliep, had ook fataal voor hem kunnen aflopen. Want de win naar van de twaalfde Touretappe is voor zijn winnende race tegen het uurwerk bedreigd door een messentrekkende Franse automobi list. Dat gebeurde in de ochtenduren, toen Breu kink een verkenningstochtje wilde maken op het parkoers. Al gauw werd hij in zijn concen tratie gestoord door een agressieve automobi list, die Breukink bij herhaling sneed. Nadat de Nederlander daar wat van had gezegd, stopte de Fransman en kwam dreigend met een mes zijn voertuig uit. Breukink: „Daarop heb ik de snelste sprint uit mijn carrière gemaakt, want daar schrok ik toch wel even van". Vervolgens ging de woedende Fransman weer achter Breukink aan. Die werd uiteindelijk 'ge red' door een landgenoot. Hij kwam Breukink te hulp door de Franse auto klem te rijden. Bekomen van alle schrik reed Breukink een perfecte tijdrit van Fontaine naar Villard-de- Lans. Hij won voor Delgado en rukte in het al gemeen klassement op naar de derde plaats. De grote verrassing was de onttroning van ge- le-truidrager Pensee. De Italiaan Chiapucci is de nieuwe leider van het Tourpeloton. Zie ook pagina 19 bij bleek dat de nederlaag van Ligatsjov, hij kreeg voor de func tie van vice-secretaris-generaal slechts 776 van de 4700 stem men, voor de DP-leden onvol doende garantie was dat de par tij uit de handen van de conser vatieven was gered. De DP ziet ook de nieuwe tweede man, Vla dimir Ivasjkov, als een conserva tief. Het is echter nog te vroeg om van een splitsing te spreken. Binnen de gelederen van het DP bestaat nog steeds een stroming die in de partij wil blijven om van binnenuit voor hervormin gen te ijveren. DEN HAAG (ANP) - De minis terraad voelt er veel voor bepa lingen uit collectieve arbeids overeenkomsten (cao) meer al gemeen verbindend te verkla ren voor een gehele bedrijfstak. Tot nu toe geldt dat doorgaans uitsluitend voor arbeidsvoor waarden. Het kabinet heeft mi nister De Vries (sociale zaken en werkgelegenheid) donderdag het fiat. De Vries opteert voor verrui ming van de algemeen-verbin dendverklaring van cao-bepa lingen waar het gaat om collec tieve arbeidsverhoudingen, ar beidsvoorziening, arbeids marktbeleid en scholing voor werklozen. Door een dergelijke verklaring worden die cao-bepa lingen voor alle werkgevers en werknemers in de betreffende bedrijfstak van toepassing. BRUSSEL (ANP) - Het Europe se Hof van Justitie in Luxem burg heeft donderdagavond de Bondsrepubliek Duitsland op nieuw bevolen de speciale vrachtwagentol op te schorten. Daarmee bevestigde het Hoi zijn uitspraak van 28 juni. Het is nog geen definitief oordeel over het al dan niet rechtsgeldig zijn van de tolheffing voor vrachtwagens. Pas na de vakan tie zal het Hof zich daarover uit spreken. Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat toonde zich donderdagavond zeer verheugd over de voortzetting van de schorsing. KUFSTEIN (DPA/ANP/AP) - Op de snelweg tussen München en Italië is het verkeer gisteren tot stilstand gekomen nadat aan de Oostenrijkse kant van de grens met de Bondsrepubliek Duits land de Kneissl-brug over de ri vier de Inn een halve meter in gezakt was. Het treinverkeer van München via Kufstein naar Innsbruck ligt stil, omdat het spoor onder de brug loopt die op instorten staat. Dit heeft de Oostenrijkse politie bekendge maakt. De grensovergang Kiefersfel- den-Kufstein tussen de Bonds republiek en Oostenrijk is een belangrijk verkeersknooppunt met name voor het vrachtver voer van noord naar zuid en van zuid naar noord. Ettelijke Ne derlandse vrachtauto's staan in de kilometerslange file. Personenauto's moeten omrij den via de stad Kufstein, het vrachtverkeer wordt over een inzakken van brug over de Inn: verkeersopstoppingen treinverkeer stilgelegd grotere afstand omgeleid via de Achensee-route. De oorzaak van het verzakken van de brug is onbekend. Des kundigen houden er rekening mee dat de autosnelweg gerui me tijd niet gebruikt kan wor den. Als in het weekeinde in een aantal Westeuropese landen het vakantieverkeer losbarst, zal dat volgens de Oostenrijkse po litie tot veel overlast leiden. De Auto-Club Europa in Stutt gart raadt het automobilisten af om de Achensee-route als alter natief te benutten wegens het vrachtverkeer. De 450 meter lange Kneissl-brug werd in 66-67 gebouwd en in 1968 in gebruik genomen. De snelweg en de spoorbaan worden druk benut door verkeer van Duits land naar Italië en vice versa. Op hoogtijdagen in het toeristensei zoen verwerkt de brug 35.000 tot 40.000 voertuigen 'i 4 - Europa heeft verontivaardigd gereageerd op uitlatingen van de Britse minister Nicholas Rid ley in een interview. Hij zei on der meer dat de Duitsers Europa willen overnemen. Ook de leden van de Europese Commissie en de Fransen kregen van hem een veeg uit O de pan. O In Genève is deze week het over leg over de landbomosubsidies hervat. De Amerikanen willen dat Europa zo snel mogelijk af stapt van het financieel bescher men van de landbouw. Europa is zeer terughoudend met toezeg gingen, niet in de laatste plaats wegens de grote poli tieke invloed van de Ji landbouw. T" Drie doden en twee zwaarge wonden: dat is de trieste balans van drie auto-ongelukken die zich woensdagnacht en donder dagmorgen vroeg voordeden op de Zeeuwse wegen. Het betrof in alle gevallen O jonge slachtoffers. I O HBMHi Vanuit Vlissingen vertrekt zon dag een derde transport met goederen voor de Stanca-vrou- wenkliniek in het Roemeense Cluj. Het transport is een uit vloeisel van de PZC-actie 'Red de moeders van Cluj', die begin dit jaar op C touw iverd gezet. I w DEN HAAG (GPD) - In de medi sche wereld is enkele jaren gele den al gewaarschuwd voor bij werkingen van het methyleen- blauw dat het Academische Me disch Centrum in Amsterdam gebruikte bij vruchtwater puncties in geval van meerling zwangerschappen. Na waar schuwingen in vaktijdschriften stopte een groot aantal zieken huizen met de stof. Het AMC deed dat pas nadat achttien tweelingen waren geboren, waarvan telkens één kind een ernstige darmafwijking had, veroorzaakt door de kleurstof. Een Amerikaanse tijdschrift schreef al in maart 1983 dat het inspuiten van methyleen-blauw in het vruchtwater (bedoeld om de baby's van elkaar te kunnen onderscheiden) ongunstige ef fecten heeft voor de ongebore nen. Drie jaar eerder had het tijdschrift gewaarschuwd voor de kans op bloedarmoede bij de baby, wanneer de moeder met de stof was ingespoten. Darmverkleving is als bijwer king echter nooit genoemd. „Dit is geheel nieuw", aldus J. Wladi- miroff, hoogleraar verloskunde en gynaecologie in Rotterdam. „Ik vraag me af of we kleurstof fen moeten blijven gebruiken bij deze vorm van diagnostiek". Het Academisch Ziekenhuis Utrecht maakt al tien jaar geen gebruik meer van methyleen- blauw. Weliswaar was de bijwer king darmverkleving ook daar onbekend, maar men gebruikte het niet meer wegens andere bij werkingen. Woordvoerster L. Christiaen van de afdeling gy naecologie van het AZU, beves tigt dat er begin jaren '80 publi- katies verschenen waaruit bleek dat kinderen die in de baarmoe der blootgesteld waren aan me thyleen-blauw een ernstige vorm van bloedarmoede konden krijgen. „Dat was voor ons reden niet voor deze kleurstof te kie- (Slot zie pagina 3 kolom 2) Advertentie De verzakking van het wegdek van de Kneissl-brug bij Kufstein in Oostenrijk (foto EPA Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' I "A kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hnim, Inlmk Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. i I Adres: J i PC Plaats: Tel.: i Ik wil de PZC 4 weken lang (u kunt deze bon zonder j voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 M1SM - SH171< 4380 VB Vlissingen UI/OY ««w

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1