'ZC Derde transport naar kliniek Cluj ichadevergoeding erzacht boete ia mishandeling Geen gevecht tegen de bierkaai in beeld Verdeelde reacties op plan luifels Leden AbvaKabo akkoord met cao gezondheidszorg Explosie vernielt boot rijkspolitie Vzwaarmakers aanslag OGB afgekocht provincie 15 J Alcohol en verkeer VRIJDAG 13 JULI 1990 |ort geding van irkenshouders [gen minister Nog 175 mille iril PSiftl Compositiefoto van verdachte verkrachting Doodsoorzaak Dynamisch Boom legt het af tegen dief aanhangwagen Plan Walstraat kost vier ton Windgevoelig Gestolen auto na twee jaar 'boven water' onsumentenbond berispt Goes De Consumentenbond yijt de gemeente Goes 'sluw ■eden' bij de afhandeling bezwaarschriften tegen de Lrend-goedbelasting over Het gemeentebestuur ift voorkomen dat de rechter Juitspraak zou doen door een Tkking aan te gaan met de Laarden. „Gewoon een Itische oplossing. Als de jsumentenbond dat sluw ^nt, is dat voor zijn reke- reageert wethouder van Ineiën drs G. R. Heerebout. Xwestie speelt al jaren en is taalde malen onderwerp van trek geweest in de commis- jinanciën. Onder meer door- D66-raadslid D. W. van de Jwe er vragen over stelde. 1986 kwam de geraamde op- Tigst van de onroerend goed- Isting voor zakelijk gerech- len boven de wettelijk toege- Ke hoeveelheid uit. Het ging, Kei de toenmalige wethouder j financiën ing W. G. van de begin dit jaar, om een gering Jrag; een kleine twaalfdui- Id gulden. len de belastingaanslag van ■hebben 34 huiseigenaren be- IES - Het kort geding van gr Zeeuws-Vlaamse varkens- Jiders tegen minister van (dbouw G. Braks dient dins- '24 juli in Den Haag. De boe- f willen bereiken dat de rech- het vervoersverbod voor fc'kens in Zeeuwsch-Vlaande- opheft. De president van de Ihtbank in Den Haag buigt Ih om 10.30 uur over de zaak. Baks heeft het vervoersverbod r maanden geleden ingesteld, Idat er in België haarden van Jrkenspest zijn. Dit heeft in jeuwsch-Vlaanderen geleid tot biggenoverschot. De boeren Jiieten er financieel bij in, om it de beesten minder waard In. laks lijkt niet bereid het ver- lersverbod op te heffen, noch In schadevergoedingsregeling 1 het leven te roepen. De vier Irkenshouders roepen nu de pip van de rechter in. De Zuide- ke Landbouwmaatschappij Lm steunt hen hierin. zwaar gemaakt wegehs over schrijding van de wettelijke li miet. Het gemeentebestuur heeft alle bezwaarschriften on gegrond verklaard. Daarop zijn vier mensen naar het gerechts hof gestapt. Eén van hen is door het gerechtshof niet ontvanke lijk verklaard, omdat niet op tijd de griffierechten waren betaald, een ander heeft zelf het beroep ingetrokken. Met de overige twee is de gemeente overeenge komen de belasting terug te be talen onder voorwaarde dat zij het beroep zouden intrekken. Dat is gebeurd. Gevolg is wel dat de rechter zich niet kan uitspre ken over de principiële kanten van de zaak. „Een zeer bedenke- De goederen voor de verloskundige Stanca-kliniek in Cluj worden ingeladen (foto Lex de Meester) VLISSINGEN - Opnieuw vertrekt er zondag een vrachtwagen met goederen naar de Roemeense stad Cluj. De actie 'Red de moeders van Cluj', die begin dit jaar op touw werd gezet door de PZC, is zó succesvol geweest dat een derde transport, een vrachtwagen met aanhanger van in totaal honderd kubieke meter, kan vertrekken. Het doel van dit transport is andermaal de verloskundige Stanca- kliniek in Cluj. De kliniek zit nog steeds verlegen om alle mogelijke spullen. Bedden, operatielampen, wiegjes en nachtkastjes vormen het groot ste deel van de lading. Ook gaan er bloeddrukmeters, infuusstan- daards, weegschalen, badjes en nog vele andere kraambenodigdhe- den mee. De spullen, met een verzekerde nieuwwaarde van 100.000 gulden, zijn afkomstig van een opleidingsinstituut voor verloskundi gen in Rotterdam dat werd opgeheven. Er is aan de hele lading nau welijks geld uitgegeven. Alleen wat schoonmaakmiddelen, verband en levensmiddelen werden aangekocht met geld van de inzameling, en natuurlijk zijn er transportkosten. Momenteel heeft de stichting 'PZC helpt...' nog 175.000 gulden in kas, van de 350.000 die de actie heeft opgeleverd. Het eerste trans port bestond, net als de lading die nu vertrekt, uit voornamelijk ge schonken, tweedehands goederen. Voor het tweede transport wer den wèl veel spullen aangekocht. Van de rest van het geld zal nog één lading gebruiksvoorwerpen en medische apparatuur worden aange schaft. Dat vierde en laatste transport vertrekt waarschijnlijk in sep tember. Een bedrag van enkele tienduizenden guldens wordt vastge houden om er zonodig jaarlijks een zending verband, injectienaal den en andere wegwerpspullen (zogenaamde 'disposables') van te kunnen sturen. IIDDELBURG - De politie- Ichter in Middelburg heeft de l-jarige P. P. uit Koudekerke twee weken voorwaardelij- gevangenisstraf en 150 gul- Jen boete veroordeeld voor (ishandeling van L. E. M. M. op augustus vorig jaar. Hij Ihopte de jongen drie tanden lit zijn mond. Bij het vonnis Held politierechter mr G. H. ■omes rekening met het feit dat j op aandringen van zijn raads- fan al bezig is 1500 gulden Ichadevergoeding aan het (achtoffer te betalen. en M. kregen rond één uur 's Jachts woorden tijdens een feest i de sporthal De Belt in Oost- [ouburg. P. stompte M. in zijn lezicht en toen M. zich pijnlijk proffen met het hoofd in zijn landen wilde afwenden, trok P. pn aan zijn haar naar zich toe In schopte hem nog een paar paal in het gezicht. lp de zitting zei P. dat hij M. niet pet opzet was te lijf gegaan: [Als ik het niet had gedaan had Jij het wel gedaan", maar dat ['erd door officier van justitie mr M. P. Nijmeijer niet geslikt, fijn eis was twee weken voor waardelijk en 300 gulden. Pe advocaat mr E. G. M. Smit pees erop dat P. minder dan 900 Lulden verdient en dat de scha devergoeding al een forse finan- fiële belasting voor hem bete kent. C. V. (25) uit Den Haag werd fot een boete van 300 gulden en Petaling van 438 gulden schade vergoeding voor een kapotte bril veroordeeld omdat hij 21 augus- us 1988 in Renesse slaags raak te met de politie. Hij probeerde ?en makker uit handen van de Politie te houden nadat de jon gen een ruit had ingetrapt. en zijn voetbalclub waren op -tainingskamp in de Schouwse oadplaats. Toen ze een nachtje imgen stappen in het dorp ver hielde het jongste lid van de club ie ruit. Toen twee wachtmees ters hem in een politiebus wil len zetten trokken V. en nog een publid uit alle macht aan de jon gen om hem te bevrijden. Boven alen gaf v. vervolgens een 'Vachtmeester een klap in het ge acht waardoor de bril sneuvel- niet door zijn toedoen is kapot- gegaan. V. is na het incident door zijn club als lid geroyeerd. "M Pm* e ar>dere Hagenaar heeft intus sen al een schikking van 350 gul den aan justitie betaald. V. Kreeg op fje zitting de rekening van de bril gepresenteerd. Hij vas zelf van mening dat de bril MIDDELBURG - De rijkspoli tie Middelburg heeft donderdag een compositiefoto verspreid van een man, die verdacht wordt van verkrachting van een 23-jarige Duitse vrouw. Zij werd woensdagavond 27 juni op het strand ter hoogte van Bigge- kerke om half zeven 's avonds door een onbekende man beet gepakt. De man trok haar ach ter een rij strandhuisjes, waar hij de vrouw verkrachtte. Aan de hand van een signale ment dat de vrouw kon geven, heeft de rijkspolitie een gedeel telijke compositietekening ge maakt. Tijdens het schetsen kreeg de Duitse een inzinking, waardoor het niet mogelijk bleek de onderkant van het ge zicht van de dader verder te re construeren. Aan de onderzijde is de arm van de man afgebeeld, inclusief een tatoeage. Hoe de tatoeage eruit ziet is onbekend. Tegenover de politie verklaarde de vrouw dat zij de verdachte man eerder die dag heeft gezien op het Nollestrand bij Vlissin- gen. Onderzoek wees uit dat de ongeveer 28 jaar oude man reed op een opvallende sportfiets, waarvan het frame fluoresce rend oranje is. Mensen die meer informatie kunnen verstrekken, wordt verzocht contact op te ne men met de rijkspolitie in Se- rooskerke, telefoon 01189-1910. OOSTBURG - Er is bijna geen Nederlander die Sjakie Schrams kraker 'Glaasje op, laat je rijden' niet spontaan bij de eerste tonen begint mee te zingen. Maar twintig jaar later heeft deze goede raad nog nauwelijks, tastbaar, re sultaat opgeleverd. Mensen die niet meer zo stevig op hun benen staan, stappen nog steeds in de eigen auto en rij den vervolgens vrolijk zelf naar huis. Een normaal mens zou er moe deloos van worden. Maar de mensen van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) versagen niet. Als vriendelijke waarschuwin gen en goedbedoelde raadge vingen niet helpen dan moet het maar anders - agressief, shockerend - worden aange pakt. Dan moet er maar eens 'oorlog worden gemaakt', zei regionaal consulent F. Bal woensdag bij de start van de nieuwe campagne 'Alcohol en verkeer, forget it!'. Verschillende sprekers boden bij de start van de campagne tegen elkaar op met gruwelij ke cijfers. Het effect van de, en kele jaren geleden door Neelie Smit-Kroes gelanceerde, '-25 procent-actie' lijkt al weer weg te ebben. Het eerste kwartaal van dit jaar nam het aantal verkeersslachtoffers met een kleine vijftien procent toe. Bij minstens zeventien procent van de ongevallen was alcohol in het spel. En als er niets ver andert aan de mentaliteit, sneuvelen er tot het jaar 2010 nog 40.000 mensen in het ver keer, somde de Zeeuwse VVN- voorzitter A. H. den Boon de cijfers nog maar eens op. Ge gevens die laatst door lande lijk voorzitter Harry van den Bergh al in de publiciteit wa ren gebracht. Ook adjudant C. E. van Welij van de rijkspolitiegroep West- Zeeuwsch-Vlaanderen had een rijtje cijfers opgeschreven die 'tot nadenken stemmen'. Iedere Nederlander heeft 64 procent kans om in zijn of haar leven gewond te raken bij een verkeersongeval. Ongelukken in het verkeer vormen de meest voorkomende dood soorzaak voor jongeren die tussen hun vijftiende en ne gentiende jaar overlijden. Ho ge snelheden spelen bij bijna alle ongevallen waarbij slacht offers te betreuren zijn een be langrijke rol en zo'n dertig pro cent van de verkeersslachtof fers heeft alcohol gedronken. Naast het nemen van preven tieve maatregelen dwingen deze cijfers de politie 'helaas Adjudant C. E. van Welij van de rijkspolitiegroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen met een alcotester 'foto Camïle Schelstraete) kruipen, kunnen worden aan gehouden om even op de alco tester te blazen." Ook in de rest van Zeeland houdt de politie de Vinger aan de pols, meldt een woordvoer der uit Middelburg. In de hele provincie is de politie gespitst op grove verkeersovertredin gen. De actie 'Ken je limiet' om de snelheid te beteugelen, is net afgesloten. De snelheid wordt komende maanden ook niet uit het oog verloren, maar zeker op de toeristisch drukste plaatsen - de kuststroken van Schouwen, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen - wordt elke dag het promillage van een aantal willekeurige auto mobilisten gepeild. Adjudant Van Welij is er rots vast van overtuigd dat de con troles samen met de intensie ve voorlichtingscampagnes helpen om net aantal ver keersongelukken te verminde ren. ,,In het oude testament staat al te lezen 'gij zult niet stelen'. Ruim 2000 jaar later hebben we daar nog steeds niet iedereen van kunnen overtuigen. Zo zal ook nooit voor honderd procent tegen gegaan kunnen worden dat ie mand met een slok op achter het stuur gaat zitten. Maar dat wil niet zeggen dat ik vind dat we als politie tegen de bierkaai vechten. We slagen er toch langzamerhand in om meer en meer mensen van de noodzaak van onze maatregelen te over tuigen. En dan zeg ik: we gaan het pleit op den duur winnen." René Hoonhorst ook tot repressief optreden', verklaarde Van Welij. De groep West-Zeeuwsch-Vlaan- deren doet dat door het regel matig houden van alcoholcon troles. De manier van contro leren is de laatste jaren ingrij pend veranderd. De grootscheepse controles waarbij de politiefunctionaris sen vier tot zes uur op één plek bleven staan, worden nauwe lijks meer gehouden. „Binnen een half uur ging de controle- plek de kroegen rond. En hoe wel we er niet staan om zoveel mogelijk mensen aan te hou den, is het natuurlijk niet de bedoeling dat iedereen weet waar we staan om vervolgens met een grote boog de controle te vermijden." De laatste seizoenen zijn daar om andere manieren van het controleren op alcoholgebruik in zwang gekomen. De dyna mische controles en de korte lokatie-controles. Bij een dy namische controle rijdt een onopvallende snelle wagen door de regio. Her en der wordt een bestuurder van de weg ge plukt om even een ademtest af te leggen. De lokatiecontroles worden door de groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen de laat ste maanden voortdurend en zeer frequent gehouden. De politie staat op vijftien plaat sen (die door Van Welij om be grijpelijke redenen niet wor den vrijgegeven) in de regio re gelmatig een uurtje te contro leren. Van Welij: „We hebben zo'n vijftien punten waar we af en toe met een surveillancewa gen controleren. We houden dan gedurende een uur men sen aan op een bepaalde plek. Op Rijksweg 61 tussen IJzen- dijke en Schoondijke bijvoor beeld, maar ook op een aantal veel gebruikte sluipwegen. De tijden van die controles staan niet vast. Het kan 's avonds of 's nachts zijn, maar ook om negen uur 's morgens of drie uur 's middags. De men sen moeten er van doordron gen raken dat ze op elk mo ment dat ze achter het stuur lijke handelwijze", noemt de Consumentenbond dat. Goes heeft voorkomen dat de rechter een uitspraak zou doen, omdat er nog veel onduidelijk was. Zo was het wellicht moge lijk de inningskosten van de be lasting van de opbrengst af te trekken. Daarmee zou de ge meente onder de wettelijke li miet zijn gebleven. Ook was niet zeker of de wetge ver uitging van een verantwoor de en reële raming of van de werkelijke opbrengsten van de onroerend goedbelasting. Twee rechtbanken in Nederland heb ben op dit vlak een tegengesteld vonnis geveld. De Hoge Raad had het verlossende antwoord moeten geven, maar is hier niet aan toegekomen, omdat de be roepschriften zijn ingetrokken. De gemeente vond dat zij sterk stond, maar wilde geen enkel ri sico lopen. Daarom heeft ze de bezwaarmakers afgekocht. Mocht de rechter de zijde van de bezwaarden kiezen, dan had dit Goes in het uiterste geval een strop van ruim drie miljoen gul den kunnen opleveren als alle ei genaren de onroerend goedbe lasting van '86 terugbetaald had moeten worden. Door de schikking met de be zwaarmakers is elk risico verme den. Sluw, vindt de Consumen tenbond; pragmatisch, vindt Heerebout. De VVD-fractie is niet blij met het artikeltje in de Consumen tengids van juli. „Bent u het met mij eens dat dergelijke publica ties slecht zijn voor het imago van Goes als woongemeente en in de toekomst slechts voorko men kunnen worden door een zorgvuldiger behandeling' van bezwaarschriften?", vraagt de li beraal mr S. J. Heijning schrifte lijk aan het college. CADZAND - De familie A. S. uit het Groningse Bedum is sinds donderdagmorgen een aan hangwagen kwijt. De Gronin gers hadden het gevaarte aan een boom in de Noordzeestraat in Cadzand-Bad met kettingen vastgeketend. Een onverlaat zaagde echter 's nachts de boom om en nam de aanhanger mee. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil de winkelpan den aan de Walstraat, tegenover het nieuw te bouwen winkel centrum aan de Kop van de Schelde, van een doorlopende luifel voorzien. De betrokken winkeliers zijn verdeeld over de 'beluifeling'. 'Ze kunnen de hele stad wel overkappen' is een veelgehoorde mening. Anderen zien grote mogelijkheden in de 'droogloop'. Er ligt inmiddels een gedetail leerd plan, waar de ondernemers tot 6 augustus op kunnen reage ren. Het plan voorziet in een om hooglopende luifel, omdat de noordzijde van de Walstraat, het nog te bouwen winkelcentrum dus, anderhalve meter hoger komt te liggen. Het project kost bijna vier ton. Een gedeelte daarvan zal via een zogenaamde baatbelasting op de winkeliers worden verhaald. Er hangt een prijskaartje van 368 gulden per strekkende meter per jaar aan de overkapping. „Ik denk dat het nodig is om te genover het nieuwe gedeelte iets moois te zetten. Het is een goed plan, en als ik zie wat de gemeen te tot nu toe heeft gepresteerd heb ik er ook het volste vertrou wen in," zegt J. van der Vorst van modezaak First Lady. „Er zijn natuurlijk wel kosten aan verbonden, maar aan alles hangt een prijskaartje." E. Dekker van Wallstreet Fas hion denkt er heel anders over. „Ik vind het niet mooi", zegt ze nadrukkelijk. „Vlissingen moet ineens allerlei luifels hebben, maar ik vind het teveel van het goede." Ze ziet van het droge winkelen toch al niet veel ko men. „Iedereen gaat natuurlijk z'n spullen buiten zetten, en dan moeten de mensen buitenom lo pen en heeft het nog geen zin." J. Louisse die een parfumerie drijft in de Walstraat is in princi pe wel voor het plan, „maar niet voor mijn eigen pandje. Dat is namelijk een monumenten pandje, en om daar dan zo'n alu minium gevaarte tegenaan te zetten lijkt me geen goed idee." De luifel moet ook onderhouden en schoongemaakt worden en er moet verlichting worden aange legd. De kosten van die extra voorzieningen komen bovenop de al geraamde 370 gulden per strekkende meter. Groot voorstander van het plan is A. Geijsen van de Bruna-boek- handel. „Het is toch prettig als je in een stadje als Vlissingen, dat heel weer- en windgevoelig is, lekker droog kunt winkelen. Het publiek is veel beter beschut dan voorheen." Geijsen denkt dat het voor de ondernemers een 'must' is om goed af te steken bij het nieuwe centrum aan de overkant. „Zo'n luifel geeft meer eenheid in ons blokje, en ieder kan daar op zijn eigen manier op inspelen. Het geeft zeker mogelijkheden." De kosten zijn voor veel van de betrokkenen een punt van over weging. „Wij hebben toch al veel kostenderving gehad door al die toestanden hier", zegt W. Bos- schaart van de Tinwinkel, daar mee doelend op de kale vlakte die zich nu voor haar pandje uit strekt. A. Willemsen ziet de overkap ping ook als een kostenpost, maar anderzijds als een manier om de omzet te stimuleren. „We gaan natuurlijk nog een paar moeilijke winters tegemoet met die bouwput hier voor de deur. Als er een mooie doorlopende luifel is, goed verlicht zodat het één streep licht is, dan trekt dat wel mensen", zegt Willemsen, die zijn panden te huur heeft staan. Hij heeft er dan ook bij de gemeente voor gepleit de over kapping nog voor de komende winter te realiseren. TERNEUZEN - De bondsleden van de AbvaKabo regio zuid west hebben ingestemd met de nieuwe cao voor de gezond heidszorg. Tijdens de laatste le denvergadering, donderdag avond in streekziekenhuis De Honte in Terneuzen, werd dui delijk dat een overgrote meer derheid van de verpleegkundi gen de fel bevochten afspraken steunen. Van de 110 leden die deze week deelnamen aan de raadplegingen, stemden er 98 voor en twee tegen de nieuwe cao. Er waren tien onthoudin gen. Gekoppeld aan de overige ver houdingen in 'den lande', con cludeerde AbvaKabo-regiobe- stuurder P. Verschragen dat er daarom vanuit mag worden ge gaan dat met ingang van van daag de verbeterde cao van toe passing is. „Het zit duidelijk be ter in elkaar dan de oude over eenkomst", zegt een merkbaar opgeluchte Verschragen. Eén van de tegenstemmers be vond zich donderdagavond in de vergaderzaal van De Honte. Bij actievoerder E. Wieme kon ook de toelichting van de bondsmen- sen niet de angst wegnemen dat de gezondheidszorg volgend jaar opnieuw achterblijft bij de lonen in het bedrijfsleven. },We krijgen straks ter bevordering van de arbeidsrust wel met in gang van 1 september vier pro cent loonsverhoging, maar er zijn geen keiharde afspraken ge maakt dat ons inkomen ook daarna blijft meegroeien met de salarissen in het bedrijfsleven", verwoorde hij de twijfel van meerdere aanwezigen. Het bleef echter in De Honte bij acht stemmen voor en één stem te gen. WILLEMSTAD (GPD) - Aan boord van het politie-surveil- lancevaartuig RP26 heeft zich donderdagmiddag een zware gasontploffing voorgedaan. Het vaartuig, dat lag afgemeerd in de haven van Willemstad, is waarschijnlijk onherstelbaar beschadigd. De bovenbouw werd door de ex plosie vernield en het dek ont zet. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De politie ver moedt dat de explosie is veroor zaakt door een defect aan de koelkast, die op gas werkt. De technische recherche stelt een onderzoek in, „om sabotage uit te sluiten", aldus een politie woordvoerder. De explosie was zo krachtig, dat een stalen roldeur die toegang gaf tot de stuurhut, twintig me ter de kade werd op geslingerd. Op het moment van de ontplof fing was er niemand aan boord, ook op de kade bevonden zich toen geen mensen. De explosie, die werd gevolgd door een brand, werd ontdekt door een passerend binnenvaartschip. Het surveillanceschip was acht tien jaar oud. Als het total-loss wordt verklaard, is de schade minstens 1 miljoen gulden (de kosten voor nieuwbouw). De rijkspolitie te water heeft gister avond een ander surveillance vaartuig ingezet. VLISSINGEN - Een au to die sinds 1988 uit Vlis singen was vermist, is opgevist uit de Greve- lingen nabij Port Zélan- de. De wagen, een Alfa Romeo van een Soubur ger, werd opgevist door de rijkspolitie van Oud dorp die de Vlissingse collega's op de hoogte stelde. De eigenaar heeft niet veel meer aan de vondst, want de wagen was één bonk roest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15