lil kleintjes Straftijd voor Italiaan Bugno orbatsjov weer eider van partij 6.99 01 Vreugde over geslaagde vlucht Meevaller van 360 gld voor bejaarden met pensioentje Industrielanden voor technische hulp Sovjetunie >enaKt nair-om-na "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosstr WÊÊÊÊÊÊÊmÊKÊÊÊaÊmm m m/%0 m Italie wil vluchtelingen per schip ophalen olitie vindt p schip 92 ilo cocaïne In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. mamm Engelse clubs terug in Europa Boerenkarren Box gevaarlijk Ahold wint Asielzoekers PO gram^753.99 later meer bewolking J3e jaargang no. 161 Lensdag 11 juli 1990 01184-84321 Praag Vooruitgang taking mijnwerkers gaat door -ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Eerst mime zonnige perioden, maar in middag toenemende bewolking. Eerst matige, later vrij krchtige wind uit west tot zuidwest. Temperatuur 20 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen ederland laat Albanezen t)N HAAG/ROME/TIRANA |nP/AFP/REUTER) - Neder- lid is in beginsel bereid Alba- [se vluchtelingen op te nemen, nu verblijven in ambassa- [s in Tirana. Het gaat daarbij h de ambassades van de Ldsrepubliek Duitsland, fankrijk, Italië en Grieken- Li. de vier EG-landen die een [rtegenwoordiging in Albanië bben. Italië heeft het plan op vat vluchtelingen per schip l te halen. blgens de woordvoerder van GENEVE (RTR) - Het bestuur van de Europe se voetbalunie UEFA heeft dinsdag in een spe ciale zitting besloten Engelse clubs weer toe te laten tot de Europa Cup-toernooien. Mede gezien het verloop van de strijd om de we reldtitel, waarbij verras send weinig rellen rond de Engelse supporters uitbraken, en het posi tieve advies van de Brit se regering, besloot de UEFA de ban op te hef- I fen. De opheffing geldt overigens niet voor Li verpool. De ploeg, afge lopen seizoen weer landskampioen gewor den, dient nog drie jaar te wachten. Zie ook pagina 14 het ministerie van buitenlandse zaken wil ons land zijn solidari teit tonen met deze vier landen, die min of meer toevallig de eni ge EG-landen zijn met een am bassade in Tirana. Nederland behartigt zijn belangen in Alba nië vanuit de ambassade in de Joegoslavische hoofdstad Bel grado. In totaal verblijven ruim zesduizend Albanezen in twaalf ambassades. De vraag of er daadwerkelijk vluchtelingen naar ons land komen, hangt van SAINT-GERVAIS - De Ita liaan Gianni Bugno heeft van de wedstrijdleiding van de Tour de France twintig secon den straftijd gekregen. De winnaar van de Giro d'Italia, die getipt wordt als één van de favorieten voor de eindze ge van de Tour, had buiten de daarvoor aangewezen plaat sen voedsel aangenomen. De Fransman Thierry Clavey- rolat won de tiende etappe van Genève naar Siant Gervais Mont-Blanc over 118,5 km. De renner uit de ploeg van Ber nard Vallet had na zijn lange vlucht een kleine voorsprong op het achtervolgende duo Mottet (Fra) en Ampler (DDR). De Fransman Ronan Pensee nam het geel over van de Ca nadees Steve Bauer. De Ne derlander Frans Maassen handhaafde zich verrassend in de top van het algemeen klas sement. Bugno, die de etappe als 24ste afsloot op 2 minuten en 29 se conden van Claveyrolat, zakt in het klassement naar vijf tiende plaats. Zie ook Tour-pagina 15 Gianni Bugno (foto Cor Vos) toe hen zelf af en van nader overleg ministers van buitenlandse za- met de betrokken EG-landen. ken van de twaalf EG-landen be- Overigens bestaat de verwach- spreken de situatie in Albanië 16 ting dat veel vluchtelingen wil- juli tijdens hun overleg in Brus- len uitwijken naar een land met sel. een grote Albanese gemeen schap, zoals Griekenland. De De Italiaanse regering wil vluch- ÜSOX telingen per schip op laten ha len, aldus het ministerie van bui tenlandse zaken in Rome dins dag. Zij zouden worden opgepikt in de Albanese zeehaven Durrës en overgebracht naar Brindisi. Volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken hebben de diplomaten in de Westduitse missie de afgelopen dagen al voor 1.600 vluchtelingen aanvra gen voor een paspoort opgesteld en bij de Albanese autoriteiten ingediend. Met hulp van mede werkers van de ambassade van de DDR hopen de Westduitsers voor alle drieduizend vluchtelin gen in hun vertegenwoordiging een paspoort te kunnen aanvra gen. Hij zei dat de Albanese autoritei ten niet onwelwillend zijn en dat bij de besprekingen met de spe ciale VN-afgezant Staffan de Mistura over het vertrek van de vluchtelingen in verscheidene EG-ambassades, vooruitgang wordt geboekt. Een groep van 51 Albanezen die in de Tsjechoslowaakse ambas sade in Tirana asiel aanvroeg en toestemming kreeg het land te verlaten, kwam dinsdagochtend in Praag aan. Zij reisden in het privé-vliegtuig van de Tsjecho slowaakse president, Vaclav Ha- vel. Zij zijn de eerste Albanezen die toestemming kregen het land te verlaten. De asielzoekers werden op het vliegveld Ruzyne bij de Tsjechoslowaakse hoofd stad Praag opgewacht door mi nister Jiri Dienstbier van bui tenlandse zaken. De Vereniging Den Ouwen Wao- gen in Axel is naarstig op zoek naar particulieren in Zeeuwsch-Vlaanderen die ge restaureerde boerenkarren van haar groeiende collec tie gratis in bruikleen 4Ê willen nemen. I I De milieubox voor klein che misch afval, waarvan drie mil joen exemplaren zijn verspreid, kan spontaan vlam vatten. Het bij elkaar gooien van verschil lende stoffen heeft soms explosieve qevol- O gen. O Het Ahold-concern is in het bezit gekomen van ruim drie miljoen aandelen-Ahold, die het Duitse ivinkelconcern Asko eerder had verworven. Door deze aankoop is de langdurige strijd tusseyi de tioee groot- ivinkelbedrijven be- slecht. mmm. Jonge Europese vrijwilligers maken zich deze week in het ka der van een uitwisselingsproject in het Goese asielzoekerscen trum verdienstelijk met prakti sche hulp en sport- en spelacvtiviteiten voor Q de vluchtelingen. w Van onze correspondent) "SKOU - Gorbatsjov is dins- door het communistisch rtijcongres herkozen als se- taris-generaal van de partij, t gebeurde na een vlammen- rede, waarin hij het conser- tisme in de partij scherp ver- rdeelde. rbatsjov kreeg 3411 gedele- erden achter zich, 1116 stem- [n tegen hem. Vanuit het con- s waren behalve Gorbatsjov i kandidaten voor de hoog- partijpost voorgesteld. Zes hen, onder wie politieke estverwanten van Gorbats- TTERDAM (ANP) - De doua- en de politie hebben dinsdag een gezamenlijke actie in de tterdamse haven 92 kilo co- ine in beslag genomen op een lombiaans zeeschip, n 38-jarige Colombiaanse op rende werd gearresteerd toen twee kilo cocaïne aan land ,1de brengen. Een duik- °eg van de Koninklijke Mari- trof onder het schip, hij de el, een grote buis aan. Daarin s 90 kilo cocaïne verstopt. jov, zoals Jakovlev en Sjevard- nadze, trokken zich terug. De enige tegenkandidaat was toen Teimoeraz Avaliani, een partijsecretaris uit het Siberi sche Koeznetsk-kolenbekken en vorig jaar stakingsleider. Ava liani, in de partij zeer bekend vanwege een brief aan Breznjev waarin hij diens aftreden eiste, kreeg 501 stemmen. Het was voor het eerst in de ge schiedenis van de communisti sche partij dat een congres di rect de partijleider koos. Voor heen gebeurde dit door het cen traal comité, het 'parlement' van de partij. De herverkiezing van Gorbats jov en diens verzekering dat eco nomische en politieke hervor mingen versneld zullen worden doorgevoerd, hebben de mijn werkers in Siberie en de Oekrai- ne echter niet afgehouden van de voor vandaag afgekondigde 24-uursstaking. De eisen van de stakers zijn vooral politiek. Zo willen zij op heffing van de partijcellen in de bedrijven, ontslag van de rege ring, directe verkiezingen van de president. Gorbatsjov zei gisteren dat de voedselvoorziening prioriteit nummer één moet zijn voor par tij en regering. „Als de proble men met voedsel, kleding en huisvesting zijn opgelost, ver mindert dat de sociale spannin gen met zeker tachtig procent", verklaarde hij. (Advertentie) Grote braadpan gezocht. v.'>' I PRAAG - Leden van de eerste groep vluchtelingen uit Albanië bij aankomst in Praag maken het overwinningsteken. De Albanees rechts toont een foto van de Tsjechische president Vaclav Havel, die het presidentiële vliegtuig ter beschikking stelde foto AP) Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 14 juli a.s. DEN HAAG (GPD) - Bejaarden zullen met ingang van volgend jaar 30 gulden per maand min der premie gaan betalen voor hun ziektekostenverzekering. Hiermee wil het kabinet ook ne gatieve koopkrachteffecten voor bejaarden met een klein aanvullend pensioentje, voort gekomen uit de belastingher vorming volgens Oort, te niet doen. Dit plan is gisteravond bespro ken is de zogenoemde zeshoek: een beraad tussen premier Lub bers, vice-premier Kok, de mi nisters De Vries (sociale zaken), Andriessen (economische za ken) en Dales (binnenlandse za ken) en staatssecretaris Simons (WVC). Het betrof een voorberei ding op de inkomensdiscussie die in augustus binnen het kabi net gevoerd zal worden. Zowel CDA als PvdA wil iets voor de bejaarden doen. Dat de zaak nu reeds aan de orde is ge komen, hangt samen met de re latie tussen de koopkracht van bejaarden, de gezondheidszorg en bezuinigingen bij WVC. Op zich wordt het inkomensbeeld voor alle groepen pas in augus tus afgerond, als ook de geraam de premiepercentages voor 1991 op tafel liggen. Het kabinet is gisteren formeel gestart met de besprekingen over de begroting 1991. Daarbij werden vooral de wensen van de diverse bewindslieden om vol gend jaar meer geld te mogen uitgeven, doorgenomen. Totaal ligt er aan financiële claims 200 tot 300 miljoen gulden op tafel. Minister Kok (financiën) wil van de claims hoogstens 50 miljoen gulden honoreren. Het betreft vooral een claim van mnister Hirsch Ballin (justitie) voor de reorganisatie van de rechterlijke macht. De bewindsman wil daarvoor 30 miljoen extra uitge ven. Kok erkent dat hier een groot probleem ligt. Bovendien ziet hij het belang van de claim in het kader van het kabinetsbe leid ter bestrijding van crimina liteit. Naast de financiële claims vormt een tegenvaller bij Onder wijs van bijna 200 miljoen gul den volgend jaar nog een pro bleem. Kok is het met minister Ritzen eens dat hij dat bedrag niet helemaal alleen zal kunnen vinden binnen zijn begroting. Er moet dus een verdeling komen waarbij ook de andere ministers bijspringen. Het kabinet ging gisteren ak koord met een voortel van mi nister De Vries (sociale zaken) om te komen tot een nieuwe defi nitie van de koppeling. Daarbij zal niet meer alleen worden uit gegaan van de lonen in de bedrij ven, maar ook van de loonont wikkeling bij de overheid zelf en bij de door de overheid gepre mieerde en gesubsidieerde sec tor. Hierdoor kan de koppeling wel eens goedkoper gaan uitvallen dan op basis van de nu inge schatte loonontwikkeling in de bedrijven volgend jaar wordt voorzien: 2,75 tot 3 procent. De loonontwikkeling binnen de overheid en de door haar ge- HOUSTON (ANP) - De zeven grootste industrielanden (G-7) hebben zich op de topconferen tie in Houston bereid verklaard landen te helpen die ernst ma ken met de democratisering van hun politiek bestel en met de hervorming van hun econo mie. Zij willen de Sovjetunie steunen bij de opbouw van een „open maatschappij, een plura listische democratie en een marktgerichte economie". Dit staat in een dinsdag gepubli ceerd communiqué van de ze ven staten In een toelichting op deze ver klaring zei de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Baker, dat volgens hem alle lan den het idee van technische steun aan Moskou onderschrij ven. Over de omvang van die hulp moeten de partners nog praten. De VS willen hun technische hulp voortzetten. Amerikaanse deskundigen adviseren al in de Sovjetunie over de opbouw van een nieuw banksysteem, over marktgericht ondernemen en over verbetering van de distri butie en graanopslag. De Ameri kanen geven geen financiële. Groot-Brittannië en Japan zijn daar evenmin toe bereid. De G-7 blijven bij hun vorig jaar juli in Parijs ingenomen stand punt ten aanzien van China. Alle hulp is toen bevroren naar aan leiding van het optreden van het Chinese leger tegen de eigen be volking. De zeven leiders ver klaarden zich wel bereid naast de al bestaande Wereldbankle ningen voor China andere kre dietmogelijkheden bij deze bank te onderzoeken. De nu ver leende kredieten zijn strikt op de bevrediging van de eerste le vensbehoeften van de Chinese bevolking gericht. (Advertentie) steunde sectoren is immers een onderdeel van het pakket ar beidsvoorwaarden. Nu is de pro centuele verhoging van de finan ciële ruimte voor arbeidsvoor waarden gekoppeld aan de loon stijging in de bedrijven. Het kabinet blijft, conform het regeerakkoord, de koppeling hanteren tenzij de loonontwik keling zo is dat er schade op treedt in de groei van het aantal banen, of het aantal niet- werkenden ten opzichte van het aantal werkenden gaat toene men. De verhoging van mini mumloon en uitkeringen op ba sis van de koppeling zal in de toekomst in drie etappen plaats vinden: 50 procent van de ver wachte loonstijging op 1 januari, het verschil tussen 50 en 100 pro cent van de verwachte loonstij ging op 1 juli en een verrekening tussen koppeling en feitelijke loonstijging op 1 januari van het volgende jaar. Eens in de vier jaar is er ruimte voor een bijzon dere aanpassing. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bciiiiic'.lolink Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1