Benny van Meelen over de dope-mafia week-in ZATERDAG 7 JULI 1990 35 Bodybuilers Doodzonde Morele bezwaren Zijn passie voor mooie glimmende spierbundels en snelle auto's zal hij nooit verloochenen. Hij heeft een zwak voor bodybuilders, gewichtheffers en voor de glamour, die er rond hangt. Kracht sport en spierversterkers, de taboesfeer, het wereldje zal hem altijd blijven boeien. Tot zes, zeven jaar geleden trok hij vrijwel wekelijks de grens over om spullen te ha len bij malafide apothekers. „Het was een bijverdienste, een aardigheidje", zo drukt hij het zelf bescheiden uit. Meer dan eens kwam hij door die handel in opspraak, maar vaker door het randge- beuren dan door de anabolen zelf. „Ja, één keer hebben ze me eens een paar uur vast gehouden. Ik was waarschijnlijk verraden door iemand in België. Ik had een ritje ge daan naar Parijs, had een koerier bij me die te voet met het spul de grens overging en reed zelf met de lege auto naar de doua ne. Toen ze alles ondersteboven hadden gehaald mocht ik weer vertrekken." Benny van Meelen heeft een afkeer van de criminele sfeer, waarin de handel de laat ste jaren is getrokken. Het is verbijste rend, zegt hij, wat er nu allemaal gebeurt. „Wij - m'n vriendin en ik - willen er ook absoluut niets meer mee te maken heb ben. Daarom hebben we ons teruggetrok ken op een plaats waar ze me niet zullen vinden. Zo af en toe ga ik nog wel eens naar een wedstrijd. Ik zie het nog zo graag, de bodybuilders, maar van de handel heb ik me teruggetrokken." Het is volstrekt geen geheim dat hij in de jaren dat hij deze sport zelfheeft beoefend altijd heeft „gespoten en geslikt". De kor te, gedrongen Van Meelen, die soms voor zaken een paar jaar naar België uitweek, is nooit echt een topsporter geweest. „Ik ben derde geweest op de Mister Hercules en één keer Mister Zeeland", somt hij zijn meest succesvolle optredens op. Krachtsport - ën vooral bodybuilding - zal altijd wel omgeven blijven door een waas van geheimzinnigheid. Benny van Meelen wil met zijn memoires, die hij hele maal zelf heeft geschreven, een poging doen om iets van dat taboe te doorbreken. „Ze hebben allemaal een grote mond, ze willen allemaal zo goed mogelijk zijn, maar waarom vertellen ze niet gewoon dat ze gebruiken? Ik heb er inderdaad nooit geheimzinnig over gedaan. Over het han deltje zelf ook niet. Ik spreek er rechtuit over, de anderen maken er een mysterie van. Ik zeg wel eens: je moet eens bij ande re sporten gaan kijken. Topsporters, in welke sport dan ook, gebruiken bijna alle maal. Het misverstand bestaat ook dat de meesten het als een oppepper zien, maar dat is het niet." Geboeid door anabolen ...Hij verdiende de laatste tijd maar net genoeg om zichzelf te onder houden. Buiten zijn werk als au toverkoper om verdiende hij af en toe voor een paar honderd gulden bij met het verkopen van anabole steroïden: spierversterkers die hij zelf regelmatig gebruikte om zijn atletische lichaam nog verder te perfectioneren... ...Hij had zeven mensen, die hij ken de uit de bodybuilding-wereld, over zijn plannen gesproken en ze ble ken bijna allemaal al een beetje te handelen in deze produkten... ...Het was bij de apotheek in Rijssel, waar hij voor vierduizend gulden aan anabolen had besteld, vlot af gehandeld. De grijzende oude man had hem beloofd dat hij alles klaar zou leggen. Hoe meer hoe liever... ...Die avond belde hij twee afne mers in Rotterdam en beloofde ze de spullen te brengen... Benny van Meelen in 1982, de tijd dat hij zelf nog regelmatig optrad als bodybuilder (foto Camile Schelstraete) Benny van Meelen, die ooit op advies van zijn huisarts aan sport ging doen. heeft ze in de tijd dat hij aan bodybuilding deed allebei gebruikt: zowel anabolen (spier versterkers) als oppeppers. „Ik ben met die peppers altijd heel voorzichtig ge weest. Amphetaminen, zoals de wielren ners dikwijls gebruiken, zijn uitsluitend goed voor het uithoudingsvermogen, niet om er sterker van te worden. Maar het vreet wel aan je lichaam en anabolen niet." „De anabolen die ik nam zijn alleen een opbouwmiddel, dat volstrekt ongevaar lijk is als je het onder medische begelei ding gebruikt. Je moet natuurlijk niet te veel nemen, geen dwaze dingen doen, zo als met alles. Als ik twintig liter water per dag ga drinken, dan zal ik het ook niet overleven." Jarenlang was hij één van de handelaren met een behoorlijk afzetgebied. Hij oriën teerde zich voortdurend op de markt. Van Meelen, zo wisten de bodybuilders, was een echte kenner. Hij kende zo ongeveer alle verschillende soorten en ook de nep- spullen. „Ik denk dat er minstens honderd ver schillende anabolen zijn. Verboden spul, dat wel, maar niemand keek er naar in die tijd. Ik spreek over de beginjaren tachtig, toen de verhalen in mijn boek zich afspeel den. Ja, nepspullen kwamen er ook steeds meer op de markt. Ze werden op een gege ven moment in Mexico nagemaakt. Toen is ook de jacht op handelaars min of meer op gang gekomen." ...Ik maak er een echte mafia van, als het moet, zo had Dolf Verleyden zijn broer in een overmoedige bui toevertrouwd. Jazeker, ik ga over lijken, als er iemand mij in de weg staat... ...Hij had van een vriend een potje met amphetaminen gekregen. Daar nam hij 's morgens en vóór de training een paar tabletten van in. Om daarna weer tot rust te komen nam hij kalmeringstabletten en morfine... ...De jongens die gebruikten geloof den bijna altijd wat een top-body- builder hen wijsmaakte. Zo kon hij de middelen verkopen die hij aan prees... zijn verhaal over zijn vele strooptochten in een waas van romantiek. Maar af en toe zijn er dreigementen of is er in elk geval een dreigend sfeertje. „Het is helemaal veranderd met de handel. Ik ken de ma- fia-praktijken van tegenwoordig. M'n vriendin is er doodsbenauwd voor en ik wil er zelf ook zo ver mogelijk vandaan blijven. Ja, het romantische is voorbij." ...Ziet u dokter, wij trainen met een man of zes en zoals bijna alle krachtsporters gebruiken wij alle maal wel een beetje anabolen... ...Zo ruilde hij een paar keer voor acht mille, maar kwam hij zeifin de problemen met zijn cash flow, om dat hij de bollen anabolenuit het Oostblok niet zo gauw kon doorver kopen... ...Hij moest in Engeland wel voor een minimum van vijfduizend Pond bestellen, maar de lage prijzen de den hem duizelen. De meeste mer ken, zoals Pronabol, Anapolon en Oxandrolone waren bovendien in Nederland nog niet eens te verkrij gen... Wat hééft hij zelf eigenlijk gebruikt, was het wel betaalbaar, kon hij de anabolen zo maar overal krijgen? Het zijn allemaal vragen die hij in z'n onthullingen beant woordt. Benny van Meelen: „Ik heb in die vijftien jaar van alles gebruikt. Stromba- ject, Dianabol, Deca... Het was overal ver krijgbaar. Ja, zelfs ook bij de apotheken hier in de buurt. Ik ging in het begin om Deca in Terneuzen. Een injectie kostte me 24 gulden in die tijd. Maar later ging ik er om naar Spanje, waar ik maar vijf gulden voor een spuit betaalde." Voor het grote geld heeft hij het nooit ge daan. De vroegere taxichauffeur en verko per van encyclopediën is er absoluut niet rijk van geworden, zo schrijft ie in zijn boek. Benny van Meelen: „Ik heb er niets aan overgehouden, omdat er altijd wel te genvallers waren. Je moest soms duizen den guldens voorschieten en ze betaalden niet altijd. Het ging financieel in die perio de van de anabolen met ups en downs." ...Vooral Bill zag er enorm massief uit, een zware nek en trapezius, die uitvloeiden in een paar schouders en een borst die zeker van wereld klasse waren... ...Hij verstarde bij het zien van de barricade aan de grens. Drie doua niers, twee busjes van de Rijks wacht en verder niemand te beken nen... ...De Rijkswachter vertelde: er is een handelaar in Brugge, die kan je bloed wel drinken. Hij heeft ont dekt dat je producten onder de prijs verkoopt aan zijn klanten in België en heeft de Rijkswacht ge tipt... Hij was vijftien toen hij begon met het sporten. „Maar", verzekert hij, „ik ben niet gelijk gaan slikken en spuiten." Van Meelen: „Dat is namelijk de fout die velen maken. Ik was al een jaar of zeven, acht aan het trainen zonder te gebruiken. Je moet eerst een basis vormen. Veel jongens komen op een sportschool, ze zien die prachtige lichamen en willen er zo snel mogelijk ook zo uitzien. Het is echt hele maal verkeerd om het op die manier op te bouwen." Hoe is het mogelijk, vragen velën zich af, dat hij zo lang heeft kunnen handelen zon der opgepakt te worden. „Ze wilden wel, maar konden me wettelijk eigenlijk niets maken in die tijd", zegt hij. „Tegenwoor dig is het een overtreding tegen de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening. Toen verschilde het eigenlijk van politiedistrict tot politiedistrict. Het beleid in de anabo- lenhandel was volstrekt willekeurig." Benny van Meelen geeft het toe: hij doet Het is met enige terughoudendheid, dat hij terugkijkt op zijn optredens voor pu bliek als bodybuilder. Was het uit ij del heid, was het de kick van het winnen, of gewoon de drang om een uitgebalanceerd lichaam te bezitten?. Benny van Meelen: „Ik vond het in het begin prachtig om iets te winnen. Maar later ga je zo redeneren van: ach, het enige dat je kunt winnen is een beker. Waarom sta ik hier nou nog op zo'n podium te showen. En dan doe je het verder alleen nog om je lichaam mooi te houden." Hoe hij denkt over de spraakmakende ge vallen van dopinggebruik die de topsport de laatste tijd weer in beroering hebben gebracht? Benny van Meelen: „Van Ben Johnson vond ik het gewoon doodzonde, want echt hoor, ze gebruiken allemaal. Hij heeft waarschijnlijk de pech gehad dat z'n begeleiders fouten hebben gemaakt. Je denkt toch niet dat zo'n Carl Lewis niets gebruikt." - -*■* „En met Gert Jan Theunisse? Ik weet het niet. Het kan best zijn, hoor, dat sommi gen meer testosteron aankweken. Ik zou niet durven beweren dat hij met spierver sterkers heeft gewerkt." ...Ze hebben me aangehouden voor het smokkelen van pillen en spui ten voor sportmensen, maar ik had niets bij me, legt hij uit. Dan kom je de eerste zes maanden niet vrij, reageerde een onverzorgde, vieze man... ...De politiecel was grauw, een toi let was er niet, alleen een groot gat in de hoek... ...Het bleken moordenaars, ver krachters, bankovervallers en an dere zware criminelen te zijn. Hij voelde zich in dit gezelschap niet op zijn gemak... Pep is veel gevaarlijker dan anabolen, houdt hij vol. „Het vreet het lichaam aan, terwijl de anabolen verder niet schadelijk hoeven te zijn. Je moet met pep verschrik kelijk oppassen. Ik heb anabolen matig gebruikt, als ik meer gebruikt had was ik ook wel beter geworden als bodybuilder. Maar je ziet het aan m'n lichaam. Er zit nog geen beetje sleet op. Ik ben er gezond onder gebleven. Je moet alleen regelmatig bloed laten controleren bij een arts en niet zelf gaan experimenteren met dat spul." Toch heeft hij zelf in de periode van de anabolen ook regelmatig oppeppers geno men. Benny van Meelen: „Als je maar niet overdrijft en goed weet wat je doet. Veel van dat spul kan echt fataal zijn. Met ana bolen heb ik genoeg ervaring opgedaan. Ze maken mij niets meer wijs, maar er be staan nog altijd veel misverstanden over." -- Hoe bedoel je? „Ik zou een weddenschap durven aan te gaan. Als ze mij bijvoorbeeld een pistool op m'n hoofd zouden zetten en zeggen: je moet één van deze tweë opeten: honderd aspro's of honderd Dianabol. Dan zou ik toch voor de Dianabol kiezen. Misschien heb ik de andere dag pijn in m'n maag en hoofdpijn. Maar je overleeft het wel en van die honderd aspro's ben je hartstikke dood, terwijl dat toch gewoon vrij te krij gen is." ...Plotseling werd de deur ruw opengeduwd en stonden er twee ge wapende mannen, vermomd met bivakmutsen, voor zijn neus. Pro beer niet om je te verzetten, we ma ken je af, riep de grootse. Volg ons maar niet, want je zult het niet overleven... ...Dolf, jouw houding bevalt me niet. Je begint je echt crimineel te gedragen. Wij zijn handelaren, geen criminelen. Ik wil met die lou che sfeer niets te maken hebben... ...Hij had gehoord dat er in Spanje een anabool op de markt was dat heel goedkoop was. Als hij Jennifer er nu eens op afstuurde... ...M'n auto is gestolen, hij was gela den met zeker dertigduizend gul den aan anabolen... Benny van Meelen heeft geen morele be zwaren tegen het handelen in anabolen. Hij vond het bijvoorbeeld ook niet terecht dat er uiteindelijk een verbod op is geko men. „Ik heb tegenover rechercheurs al eens uitgelegd waarom ze het beter uit de geheimzinnige sfeer kunnen halen. Sinds het verboden is, zijn er mafiapraktijken gekomen. Ik heb altijd voorspeld: dan is het leed niet te overzien. Dan gaan de sporters autoradio's stelen of bejaarden overvallen om de bollen te kunnen beta len. Toen ik handelde, kostte een potje pil len nog vijftig gulden, maar toen het in het criminele circuit terecht kwam misschien wel het tienvoudige." ...Met een breekijzer maakte Wally de tank open, tilde hem omhoog en schudde langzaam de buisjes er uit, zodat de vloer vol met anabolen kwam te liggen... ...Hij kon uit het verhaal van Laro- che opmaken dat een beroemde Engelse hardloper een netwerk voor anabolica aan het opzetten was... ...Hij twijfelde sterk. Hoe wist deze jongen dat hij anabolen verkocht? Was het geen FBI-agent die under cover werkte en hem te grazen wil de nemen... ...Ik zal maar met de deur in huis vallen, zei hij. Ik wil een organisa tie, een soort mafia opzetten... ...Hij legde een Magnum voor hem op tafel en zei: Voor jou tweedui zend gulden. Hij verbleekte en zei: Doe je nou al in wapens ook?... Hij is zelf gestopt met handelen, want het plezier is er af, zegt-ie gelaten. En of het tegenwoordig nóg op grote schaal wordt gedaan? Van Meelen: „Misschien dat ze er nu zelf wel om gaan, die jongens. Ik ging toch ook handel halen in Frankrijk, in Bel gië, in Amerika en in Spanje. Ik verdiende er geen kapitalen mee, hoor, het waren dikwijls gewoon vriendendienstjes. Zo van: kun jij wat van dat spul kopen, dan krijg je dit van me terug. Ik weet wel dat de anabolen-mafia de zaak nu een beetje regeert. Dat het niet meer in een vriend schappelijk sfeertje gaat zoals vroeger. De grote jongens uit het milieu zijn niet te vergelijken met de handelaartjes van toen." -- Welke reacties verwacht je op het boek, zou het als een soort verraad worden be schouwd? Benny van Meelen: „Ik denk het niet, de bodybuilers weten tóch wel wat er om gaat. De man in de straat zal wel verbaasd reageren. Ze zullen wel zeggen: wat is dat voor een wereldje, zeg..." Frits Bakker Benny van Meelen, Uit 'de memoires van een anabolenhandelaar, uitgeverij Hedon Terneu zen, f32,50. Benny van Meelen (45) is geboren in het gehucht Walsoorden en woont tegenwoordig met een vriendin op een geheime plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen. Min of meer op de vlucht voor het wereldje waarin hij een groot deel van zijn leven heeft vertoefd. Hij was vijftien toen hij voor het eerst in aanraking kwam met krachtsport en bodybuilding. Zo'n jaar of vijf later begon hij zelf met het spuiten en slikken van spierversterkers: in topsportkringen bekend onder de verzamelnaam anabolen. Het werd de aanzet voor een mysterieuze levensstijl. De Zeeuwse krachtsporter begaf zich in die jaren in het wereldje van de handelaars in anabolen. Talloze keren trok hij de grens over om handel te kopen en het vervolgens aan de bodybuilders in Nederland door te verkopen. „Het was geen grootscheepse handel", kijkt hij terug op die periode. Kilo's en kilo's van het door sporters begeerde spul heeft hij in een tijdspanne van vijftien jaar over de grensposten gebracht. Dan weer zorgvuldig verborgen in een tank onder zijn auto, soms ook gewoon via een ontsnappingsroute met een koerier, die hij kort voor de grens uit z'n auto zette en later weer oppikte. Strombaject, Dianabol, Oxandrolone, Pronabol, Anapolon, het had allemaal een gretige aftrek onder de bodybuilers. Benny van Meelen riskeerde in het buitenland een gevangenisstraf, maar glipte vele keren door de mazen van het net. „Ja, natuurlijk was het wel strafbaar wat ik deed", bekent hij, hoewel het spulletje ook vaak gewoon over de toonbanken ging. Doktersvoorschriften, die hij soms verkreeg tegen forse betalingen, openden de deuren van de apothekers waar de anabolen te koop waren. „Veel later is het pas in de criminele sfeer gekomen, toen werd het tijd om er uit te stappen." Benny van Meelen heeft in het bijzijn van zijn vriendin - vroeger een beeldschone danseres in Oostenrijk - deze maand zijn memoires in een boek opgetekend. Het is voor een deel autobiografisch en in sommige gevallen ook verzonnen. „M'n privéleven heb ik iets mooier afgeschilderd dan het was. Ik heb er een romantisch verhaal van gemaakt, maar veel van de avonturen heb ik zelf meegemaakt." Vorig jaar trok de „Mister Zeeland" van het jaar 1982 zich terug op een stille plaats. Verscholen voor de mensen, die hem maar al te graag nog eens willen opzoeken. „Ik wil m'n woonplaats geheim houden, want m'n volgende boek zal nog meer onthullen over de mafia praktijken." Het verhaal van een Zeeuwse jongen, die dagdroomde van het grote geld en die in het milieu tot de grootste dealers behoorde. Benny van Meelen in de achtertuin van de woning die hij voor de buitenwereld zorgvuldig geheim wil houden foto Camile SchelstraeteI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 35