/anDijke I eer ontploffing ►m Amsterdam laat beraad cao iekenhuiswezen "Al het nieuws an hier tot Tokyo." Nijdam gaat op Raas lijken Hollandse Signaal krimpt in: verlies van 900 banen De molens rukken op Albanese politie slaat massale betoging uiteen B Keerpunt in strategie bondgenootschap Aanzet kleiner Duits leger EXTRA Jzc In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Pagina 21 en verder rioden met regen 33e jaargang no. 158 atordag 7 juli 1990 m 3. J?:rüGMEUBELSHOW £mi AKANTIELAND jormwind zorgt por schade aan tost bij Egmond BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Hulp Eind zomer plan reorganisatie Philips bekend Zeventien doden na explosie in fabriek VS Minder defensie-werk door ontspanning Geschrokken Wimbledon ^eenies'°vS?s Nü GRATIS bij Denksport Veel bewolking en tijdelijk regen. Ma- me zuidwesten wind. Temperatuur 17 Haden. o.a. dealer vari Lafuma, Marco en Lallemand ACCESSOIRESSUPERMARKT Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zorgeloze wegvakantie. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100 - 1 14 40 G0ES COURAN WÊHBÊÊÊÊÊ Navo-top steun voor Gorbatsjov (Vu n onze correspondenten) ONDEN - De inkrimping van et Duitse leger, waartoe de Na- i-top vrijdag de aanzet gaf, is jnsteun in de rug voor Michail P|atsjov. Dit heeft de Ameri- ise president George Bush rijdag verklaard. „President orbatsjov, wilt u alstublieft w generaals ervan overtuigen at cNavo aan het veranderen ?Het is niet nodig ons nog lan- :r i is een bedreiging te zien", dus Bush na afloop van de top. «sluiten van de Navo-top in het Kremlin uiterst posi- ontvangen. Sovjet-leider iatsjov zei tegen gedele- len op het partijcongres dat litnodiging om het Navo- Jkwartier in Brussel te be ien niet aan dovemansoren tericht. „Ik ben altijd bereid gaan", zei hij. De Amerikaanse president om schreef de top in het Londense Lancaster House als een „schit terende vergadering die een keerpunt in de geschiedenis markeert". Ook de andere lei ders lieten zich in dergelijke be woordingen uit. Secretaris-ge neraal Wörner van de Navo noemde de vergadering „de be langrijkste in de geschiedenis van de Navo". Wörner reist 14 juli naar Moskou om de besluiten toe te lichten. Daarbij gaat het vooral om de vraag of de Sovjets van mening zijn dat een verenigd Duitsland nu volwaardig lid kan worden van de 'nieuwe Navo'. Tot dus verre heeft Moskou zich hier steeds tegen gekeerd. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken verwachtte dat de uitkomst van de Navo-top bij- STERDAM (GPD) - In de terdamse binnenstad is gis- jera1 md opnieuw een bom ont- Ditmaal vond de explosie ts voor de Banco de Bilbao aya, een Spaanse bank aan e lerengracht. ontploffing veroorzaakte glasschade tussen de Spie raat en de Leidsestraat. pok werden verschillende voer en zwaar beschadigd. Bij de psie raakten 4 personen I gewond. omexplosie vond enkele mi- na half twaalf plaats. Om- iks diezelfde tijd explodeer- Borige week zaterdag een zware bom voor gebouw Aurora bij het Leidseplein. In dat ge bouw zetelt onder meer de Spaanse vliegtuigmaatschappij Iberia. Ook deze explosie had in wijde omgeving veel glasschade tot gevolg. De dader van deze aanslag is nog steeds niet be kend. De politie kon afgelopen nacht nog niets zeggen over een even tueel verband met de Aurora- zaak. Onmiddellijk na de ont ploffing op de Herengracht werd de omgeving door de politie af gezet. Volgens ooggetuigen zijn de daders mogelijk in een witte Mercedes weggevlucht. RECHT (ANP) - In Utrecht pen de werkgevers en vak den vrijdagavond na een on- fireking voor het diner de erhandelingen over een hwe cao voor het ziekenhuis- jen (223.000 werknemers) lat. Na gezamenlijk overleg KMAAR (ANP) - De storm- htige wind heeft donderdag gvrijdag op beperkte schaal kade berokkend langs de |rdhollandse kust. lel bij Bergen aan Zee als bij liond aan Zee hebben de in en juni aangebrachte zand- Ipleties op enkele plaatsen Iden onder het door de Brdwestenwind opgezweepte |er. Aan de noordzijde van pond en recht voor Bergen S Zee spoelde vijf tot zeven Ier van het opgespoten zand- kkaat weg. vrijdagochtend hebben de vak bonden 's middags apart ge praat over het bod van de werk geversorganisatie NZR. Zij ei sen 4 procent loonsverhoging en 2 procent meer voor verlichting van de werkdruk. Over de inhoud van de onder handelingen en dus ook over het NZR-bod houden werkgevers en bonden overigens de mond stijf dicht. Volgens een woordvoer der van de NZR bestond overi gens ook nog mogelijkheid dat de onderhandelingen later op de avond zouden worden afgebro ken en dat partijen maandag verder praten. De vakbonden hebben voor dinsdag en woens dag al ledenvergaderingen ge pland. Om het conflict in de gezond heidszorg op te lossen hebben overheid, werkgevers en bonden onlangs een convenant gesloten. Daarin komt dit jaar voor werk drukmaatregelen in het zieken huiswezen 107 miljoen gulden beschikbaar. Voor de komende jaren zijn miljoenen extra vrijge maakt. Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het luenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop V bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad Irslaat tevens het nieuws uit uw direete omgeving. En dat lukt 'm /o boeiend. I U hebt 'm /o in huis. U hoeft alleen maar te bellen, krijgt u al hel nieuws dagelijks in de bus |4 weken voor één tientje en één riks! ■ittfiin (iivunk Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang kor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). Meling abonnementen mtwoordnummer 123 380 VB Vlissingen zonder goed zal vallen in het Kremlin. „Het zou mij niet ver bazen wanneer de besluiten van de top van cruciaal belang zul len worden bij het slechten van de meningsverschillen over het Duitse lidmaatschap van de Na vo", aldus Van den Broek. Met name de beoogde inkrimping van het Duitse leger kan volgens de minister van „doorslaggeven de betekenis" zijn. De omvang van het Duitse leger moet worden vastgesteld bij de onderhandelingen over conven tionele ontwapening (CSE), die voor het einde van het jaar moe ten zijn afgerond. Hoe groot het leger van het Verenigde Duits land zal worden, zal afhangen van die onderhandelingen. Ver wacht wordt dat het minder dan het huidige Westduitse leger zal zijn (dat nu nog 490.000 man telt), en wellicht zelfs onder 400.000 manschappen. De leiders van de Navo-landen besloten vrijdag tevens om Gor batsjov uit te nodigen voor een bezoek aan de Alliantie. Bush als Thatcher benadrukten dat de 'nucleaire afschrikking' ge handhaafd blijft. Thatcher: „Je moet een sterke defensie nooit verzwakken. Dat is de les van de ze eeuw. Als je vrede en demo cratie wilt, heb je een sterk leger nodig". Dat 'sterke leger' zal het zonder nucleaire granaten moeten stel len. President Bush stemde er mee in de nucleaire artillerie af te schaffen als de Sovjets bereids zijn hetzelfde te doen. Bush weigerde echter in te stem men met een voorstel om de Sov jets economische hulp te geven. „Als de Duitsers financiële hulp willen verlenen, is dat hun zaak", aldus Bush. „Maar zolang de Sovjets nog zoveel geld in hun militaire apparaat stoppen en aan Cuba geven, kan ik de Ame rikaanse belastingbetaler niet om geld voor de Sovjet-econo mie vragen". Gennadi Gerassimov, woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken, zei „Waar om niet?" toen hem werd ge- Jelle Nijdam viert het winnen van de dagprijs op gepaste wijze foto Ed Oudenaar den!ANP) VITTEL - Jelle Nijdam begint zich steeds meer te ontpoppen als de nieuwe uitgave van Jan Raas. De manier waarop hij gisteren in Vittel de finale van etappe zes van de Tour de France beheerste, deed in alles denken aan de Zeeuwse eendagsvirtuoos van tien jaar terug, momenteel zijn baas. Raas was een goed proloogrijder, Raas kon al leen aankomen, Raas kon een massasprint winnen, Raas kon een vluchtgroep naar zijn hand zetten. Jelle Nijdam (bijna 27) bezit al die eigenschappen ook. Hij pakte in Vittel de vijf de Touretappe in zijn carrière: een proloog winst, een solo, tweemaal net voor een massa spurt uit en nu eerste in een groep van zes. Nijdam deed gisteren herinneren aan de Raas van het WK 1979. Hij dwong de andere vijf vluchters precies tot die handelingen, die het peloton op afstand hielden. Om uiteindelijk zelf op 300 meter van de finish de kop te nemen, en die niet meer af te staan, het was de derde dagprijs voor de ploeg van Raas. (zie ook pagina 39) vraagd of Gorbatsjov de uitnodi ging zou accepteren. Gerassi mov zei vrijdag dat de uitkomst van de Navo-top de positie van de Sovjet-leider binnen de partij heeft versterkt. DEN HAAG (GPD) - Een bijeen komst van directeuren van ves tigingen die direct bij de ingrij pende reorganisatie van twee Philips-divisies betrokken zijn heeft nog niet tot grotere duide lijkheid onder het personeel ge leid. Overleg tussen directie en ondernemingsraad van de mid delgrote Philips-vestiging in Den Haag leverde vrijdag geen uitsluitsel over het eventueel afstoten van activiteiten of het inkrimpen van het personeels bestand. Bij enkele andere ves tigingen in het land bleek een dergelijk overleg nog niet te hebben plaatsgevonden. Volgens de voorzitter van de OR van de Philips Telecommunica tie- en Informatie Systemen (PTIS) in de Den Haag, J. Was- sink, zijn er door de directies waarschijnlijk wel enkele zaken in gang gezet. Maar het noemen van aantallen medewerkers die overbodig zouden worden is daarbij nog niet aan de orde. „Niet voor Nederland, niet voor Europa en niet voor de wereld", aldus Wassink. Meer duidelijk heid voor het personeel over de maandag door de nieuwe Phi- lips-topman Timmer aangekon digde reorganisaties verwacht hij eigenlijk niet voor het einde van de zomer. CHANNELVIEW (AP) - Bij een explosie en een daaropvolgende brand in een chemische fabriek in Texas zijn 17 mensen om het leven gekomen. De explosie deed zich donder dagavond voor in de fabriek van Arco Chemical in Channelview, een voorstad van Houston. In de fabriek werken ongeveer 350 mensen. Vijf personeelsleden raakten gewond. In de fabriek wordt voorname lijk propyleen-oxide gemaakt, een stof die gebruikt wordt bij de vervaardiging van schuim voor stoelkussens en bedden. Het is het tweede grote ongeluk bij een petrochemische fabriek in de omgeving van Houston binnen negen maanden. Op 23 oktober vielen bij een reeks ex plosies in een kunststoffenfa- briek van Phillips Petroleum in Pasadena 23 doden en 130 ge wonden. HENGELO (ANP/GPD) - Bij Hollandse Signaal Apparaten BV in Hengelo (HSA) verdwij nen de komende achttien maan den 900 van de 5.000 arbeids plaatsen. Dat maakte de direc tie vrijdag bekend. Reden is de noodzaak tot aanpassing aan de nieuwe omstandigheden in de markt: door verdergaande ont spanning tussen oost en west wordt minder defensie-mate rieel besteld. HSA wil de inkrimping bereiken door natuurlijk verloop (300 ba nen), het maximaal gebruik ma ken van vut (400 banen) en be middeling bij plaatsing in ande re bedrijven (200 banen). Naast de hoofdvestiging in Hen gelo heeft HSA ook vestigingen in Apeldoorn, Huizen, Eindho ven, Den Haag en het Westduit se Gronau. Het bedrijf Signaal Usfa in Eindhoven en de Apel- doornse vestiging waar civiele verkeersleidingssystemen wor den gemaakt, buiten de reorga nisatie gehouden, omdat beide bedrijven in een groeiende markt opereren. Tot nu toe was het uitgangspunt bij HSA een stabiele omzet van 900 miljoen gulden per jaar. Door de politieke ontspanning zal de komende vijfjaar worden uitgegaan van een omzet van 700 miljoen. Op korte termijn be tekent dat voor het bedrijf dat de orders sterk achterblijven bij de planning. Tot nu toe is nog maar 25 procent binnen van wat werd verwacht. De directie schrijft dit vooral toe aan de afname van de defensie budgetten. Veel overheden, de Nederlandse wel in zeer sterke mate, schorten plannen tot aan schaffing op. Vooral de Neder landse marine is een belangrijke klant van HSA, onder meer op het gebied van radar- en vuurlei- dingapparatuur. De directie ontkent dat de over name van het bedrijf door het Franse Thomson-CSF mede oorzaak van de gang van zaken zou zijn. De overname door het Franse concern wordt door Sig naal zelfs als een positief punt in de huidige marktontwikkeling gezien. Districtsbestuurder De Valk van de Industriebond FNV liet vrijdag mede namens de andere bonden weten dat hij erg ge schrokken is van het aantal van negenhonderd banen. De Valk had rekening gehouden met de helft. Hij vond het aantal ook niet in evenredigheid staan met de te verwachten teruggang in omzet. De groepsondernemingsraad foto Wim Riemens In Zeeland verrijst een nieuw woud: her en der domineren windmo lens het beeld. Windenergie verovert het vlakke land. Verder in de weekbijlagen: Het vertekend alledaagse van René Magritte Jan Akkerman heeft voet aan de grond op North Sea Jazz S. Montag schreef een sprookje voor bedriegers De 'verge ten' waterbouwer Cornelis Vermuyden Huisdiergekte in de VS 9 Gedeputeerde G. de Vries-Hommes beheert het Zeeuwse milieu Een man en zijn anabolen. De herenfinale op Wimbledon gaat voor de derde achtereen volgende maal tussen Boris Bec ker en Stefan Edberg. Edberg verstoorde de droom van Ivan Lendl, die in drie sets aan de kant werd gezet en de Westduit ser ontdeed zich van de jeugdige Joegoslaaf Ivanisevic. yïSlIfeiJÊÊ Albanese mannen klimmen over de muur van de Westduitse am bassade in Tirana (foto AP) (gor) van HSA heeft forse kritiek op de aangekondigde reorgani satie. De gor verwijt de directie te laat maatregelen te hebben getroffen en wil dat de inkrim ping over een langere tijd wordt uitgesmeerd om de sociale pijn te verzachten. (Van onze correspondente) BUDAPEST - Met knuppels be wapende Albanese politieman nen hebben vrijdag charges uit gevoerd op demonstranten die in het centrum van Tirana be toogden voor hervormingen door de stalinist Ramiz Alia. Ook omstanders moesten het ontgelden. Over het aantal ge wonden dat is gevallén, bestaat geen duidelijkheid. Volgens onbevestigde berichten van het Oostenrijkse persbu reau APA sloeg de politie in op zo'n 10.000 meest jonge Albane zen die zich hadden verzameld op het Skanderbegplein, niet ver van de ambassadewijk. De de monstranten wisten zich enkele malen vanuit de zijstraten te Advertentie 2ttopPu letterSTort-b°eWl Hl- hergroeperen, maar uiteindelijk kreeg de politie de overhand. Het aantal vluchtelingen in de verschillende ambassades in de Albanese hoofdstad Tirana is volgens diplomatieke bronnen gestegen tot minstens 2500. Vooral op de Duitse ambassade, waar ruim 1500 mensen sinds af gelopen zondag hun toevlucht hebben gezocht, zou de situatie tamelijk benard zijn, omdat er tekorten zijn aan voedsel, medi cijnen en vooral water. Vooral dat laatste probleem is nijpend, omdat de watertoevoer zeven uur per dag wordt afgesneden. Dat gebeurt overigens in het he le land. Terwijl velen moeten sla pen op het gras in de tuin, neemt het aantal vluchtelingen nog steeds toe. De staf van de Duitse ambassa de bestaat uit 15 mensen. „Het is met de middelen die we op dit moment hebben niet mogelijk al deze mensen eten en een goede verzorging te geven", aldus een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Bonn. Onder de vluchtelingen in de Duitse ambassade zijn er twee met kogelwonden. Die lie pen ze op toen ze over het hek rond het gebouw klimmend, werden beschoten door de Alba nese veiligheidstroepen Seguri- mi. Zo'n 40 mensen hebben an dere verwondingen. De Albanese regering was vrij dag nog steeds niet bereid vlieg tuigen met hulpgoederen toe te laten. Maar de autoriteiten ver zekerden de Verenigde Naties dat ze zochten naar een positie ve oplossing van het vluchtelin genprobleem. BBÜ BBBHBBBBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1