Iff'l rnemuidse visser iet 600 kg illegale tong aangehouden 'rovincie telt ruim londerd vacatures Mossel dit jaar groot en vol Ondernemers verwachten etaainijverheid een goed toeristenseizoen Ouderwets smullen Opa L Meer passagiers ZWN Mulder )nderdeel natuurbouwplan voor Neeltje Jam zeeuwse almanak ZATERDAG 7 JULI 1990 Zeiljacht zat vast op Westerschelde Kolonies Tilde achtervolging lakmensen moeilijk te vinden Voetbal Schransen groot in exclusieve gordijnmode zeeland ieuw eiland in Oosterschelde ELTJE JANS - De Ooster- elde is een eiland rijker. Op- vlakte ruim één hectare en ;gen op 80 meter afstand van J^Rltje Jans. Het nieuwe eiland j^Hft een bijzondere bestem- broedgelegenheid bieden vogels die elders in het Del- ebied - met name door men- Ejke activiteiten - zijn ver- gd. Het gaat dan om pionier den als visdief, dwergstern, te stern, kluut en strandple- It nieuwe eiland, dat volgende Kek officieel aan Zeelands grondgebied wordt toegevoegd, spet eerste onderdeel van het Sibitieuze natuurbouwplan TERNEUZEN - Het Bel gische zeiljacht Kermor is vrijdagavond aan de grond gelopen op de Westerschelde nabij Terneuzen. Het jacht was te dicht langs de wal gevaren en daarbij op een strekdam te rechtgekomen. Een waarnemer van de Ver keerspost Terneuzen, die het jacht aan de grond zag lopen, waar schuwde daarop de Ter- neuzense sleepdiensten. Het communicatievaar tuig Spurter van Mul traship was snel ter plaatse en kon de Ker mor ondanks afgaand tij snel lostrekken. Het jacht bleek geen lekkage aan de stranding overge houden te hebben en kon het zeiltochtje over de Westerschelde vervol gen. voor Neeltje Jans en omgeving. De uitvoerders van het plan, de Stichting Het Zeeuwse Land schap en de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland, hebben nog drie andere onderdelen op het pro gramma staan: aanleg van een duingebied (voor tweederde klaar), het maken van een slufter (najaar 1990), het graven van een inlaag (mogelijk pas na 2000). Het Deltagebied is van oudsher voor bepaalde watervogels een belangrijk broedgebied. Er heb ben altijd al grote aantallen vo gels gebroed van soorten die kenmerkend zijn voor de dyna mische milieus van het kustge bied. In de eerste helft van deze eeuw waren de kolonies meeu wen en sterns in de Schouwse in lagen zo groot, dat hier pro bleemloos jaarlijks tienduizen den eieren konden worden ge raapt voor consumptie. Andere gebieden die broedvogels her bergden waren onder meer de Plaat van Scheelhoek (Haring vliet), de schorren van het Noord-Sloe, de Kaloot (bij Bors- sele) en de schelprijke stranden van Goeree, Schouwen en Wal cheren. Door aanleg van industriegebie den (Maasvlakte, Europoort, Sloegebied, Mosselbanken) ver dwenen broedplaatsen. De re creanten overspoelden de stran den, waardoor ook die als broed gebied verloren gingen. Boven dien zorgden de Deltawerken voor ingrijpende veranderingen in Zuidwest-Nederland. Plus punt was het ontstaan van enke le nieuwe broedplaatsen op drooggevallen platen in Haring vliet, Grevelingen en Veerse Meer. Ondanks dat, bereikten de aantallen broedende sterns een absoluut dieptepunt, door vergiftiging van hun voedsel (vis). Om te voorkomen dat sterns, visdieven, kluten en plevieren volledig verdwijnen, is enige menselijke hulp nodig. Vandaar IDDELBURG - De Algemene spectie Dienst (AID) van het inisterie van landbouw, na- urbeheer en visserij, heeft londerdagavond de boekhou- |ing van de visser P. van B. in ijn woning in Arnemuiden in |eslag genomen. Van B. was rder die avond na een wilde htervolging door de AID aan houden op de Schroeweg in iddelburg. Hij had zo'n 600 ki- illegaal geloste tong in zijn agen. ID-inspecteurs ontdekten om ijf uur donderdagmiddag dat an B. bij de Vlissingse vismijn aan het nalossen was. Dat IIH'as illegaal, want het gebeurde nder toestemming van de AID buiten de officiële lostijden, 'e AID'ers lieten de visser zijn |ang gaan tot hij het terrein van e vismijn had verlaten. Zij zet- n de achtervolging in over ijksweg 58. Van B. gaf zich niet gewonnen. Hij nam de afslag Middelburg en reed richting Middelburg. De AID kreeg op de Schroeweg hulp van de gemeentepolitie Middelburg. De Arnemuide- naar kon toen worden aange houden. Hij bleek 28 vuilniszak ken met tong te vervoeren en is voor verhoor naar het politie bureau in Middelburg gebracht. De visser heeft vier uur vastge zeten. De AID heeft in de tussentijd de boekhouding van de visser in beslag genomen en zijn boek houder gehoord. Tegen Van B. is een proces-verbaal opgemaakt. Hij heeft een voorlopige maat regel gekregen. Bij een volgen de overtreding bestaat de kans dat hij niet meer mag uitvaren. De AID wil de administratie van Van B. onderzoeken op eventuele andere illegale los singen. de aanleg van het vogeleiland door Het Zeeuwse Landschap én Natuurmonumenten. Kosten: 250.000 gulden en de provincie Zeeland betaalde dat bedrag. Op ruime afstand van de plaats waar de pijlers voor de storm vloedkering Oosterschelde ge bouwd zijn, is het eiland aange legd. Met vrachtautos is via een werkdam zand aangevoerd. De randen van de opgehoogde plaat zijn afgedekt met doek van kunststof. Daartegen is een ste nen oeververdediging gestort. De grote stern - op veel plaatsen verjaagd - moet op het nieuwe eiland een broedplaats vinden foto René Kleingeld) Op het nieuwe eiland is tenslotte een laag schelpen van 0,5 meter aangebracht. Meer hebben de pioniervogels niet nodig. Dat wil zeggen: ook isolement en rust zijn onontbeerlijk. Vandaar dat het eiland verboden toegang is voor mensen. Op de wal komt (een initiatief van de Rotary club Goes-Bevelanden) een observa tiehut. waarin kijkers en voor lichtingsmateriaal aanwezig zullen zijn. Met de aanleg van speciale eilanden zijn inmiddels gunstige ervaringen op gedaan. Het Zeeuwse Landschap maak te in de inlaag Gravenhoek op Noord-Beveland een speciaal ei land, waarvan binnen enkele maanden vele visdieven dank baar gebruik maakten. Het ziet ernaar uit dat aan het natuurbouwplan nog een vijfde onderdeel kan worden toege voegd. Een initiatief van rijks waterstaat (directie Zeeland en dienst getijdewateren). Het gaat om het aanleggen van een nieu we Zeeuwse rotskust. Bedoeling is in de binnenhaven van Neeltje Jans verschillende soorten glooiing aan te leggen, variërend van blanke Vilvoordse steen tot asfalt. Daarop kunnen de voor dergelijke zeeweringen zo type rende planten en dieren zich ont wikkelen. Het idee past prima in het streven om op Neeltje Jans een staalkaart aan kustland schappen te presenteren, mede in het kader van de bevordering van natuurrecreatie. De eerste mosselen smaakten deze liefhebbers prima, tijdens een sfeervol etentje op de kade in Goes (foto Willem Mieras) GOES - Heden verse mosselen. Bordjes met die wervende tekst prijken vanaf vrijdag weer achter de ramen van nagenoeg elk Zeeuws restaurant. De echte liefhebbers, zij die met smart hebben zitten wachten op het moment dat de mosselen weer verhandeld mochten worden, lieten het zich bijzonder goed smaken. Want zo groot en zo vol zijn de schelpen in jaren niet geweest. Ook met de aanvoer van mosselen zit het dit jaar wel snor. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft in de afgelopen week een recordaantal mos- seltonnen langs de mijnklok in Yerseke gevoerd. De goede kwali teit en vooral de royale afmetingen zullen naar verwachting de export van het zeebanket stimuleren. Voorzitter C. J. van Liere, van de Zeeuwse club die visserijbelangen behartigt (Zevibel) ging vrijdag meteen monsters van zijn kostelijke koopwaar uit delen in België. Bestuurders en zakenlui in Brussel, Ostende en Antwerpen konden door zijn toedoen eveneens op de eerste de beste handelsdag mosselen eten. Gratis nog wel. De consument betaalde in Zeeland een gemiddelde prijs van vijf gulden per kilo. ELBURG - De metaalnij- schrijven. Op die manier kan be- C7 pIIDDELBURG - De metaalnij f erheid zit te springen om vak- nensen. Dertig Zeeuwse bedrij nen in deze sector hebben bij el- paar ruim 100 vacatures. Vooral pan constructiebankwerkers en pijpfitters bestaat behoefte. Pen en ander blijkt uit een in ventarisatie die de werkgevers vereniging in de metaalnijver heid, de Metaalunie, in het ka- Per van een landelijk onderzoek peeft gemaakt. vacature-actie van de Me taalunie is een uitvloeisel van de pegin dit jaar gesloten CAO in Re metaalnijverheid. Daarbij is afgesproken dat de organisaties [in de metaalnijverheid tenmin- pte 3000 werklozen aan een baan pouden helpen. Voor de sector pan de Metaalunie is dit aantal PP 1000 gesteld. belangrijkste doelstelling jan de verkenning van het aan- IJal vacatures is de afstemming IJ-ussen vraag en aanbod te ver- loeteren door vacante functies zo ■duidelijk mogelijk te laten om schrijven. Op die manier kan be ter worden beoordeeld hoe werk zoekenden voor bepaalde func ties geschoold of omgeschoold kunnen worden. Een Zeeuwse vertegenwoordi ging van de Metaalunie heeft de resultaten van de inventarisatie deze week aangeboden aan voorzitter J. L. A. Boogerd- Quaak van het Regionaal Be stuur Arbeidsvoorziening (RBA) in Zeeland. Het was het eerste optreden naar buiten toe van het RBA, waarin vertegenwoor digers van werkgevers, werkne mers, gemeenten en provincie zitting hebben. Het bestuur krijgt - officieel met ingang van volgend jaar als de nieuwe Ar beidsvoorzieningswet in wer king treedt - de verantwoor delijkheid over de arbeidsbu reaus en het centrum vakoplei ding volwassenen in Zeeland. Het RBA maakte met de Me taalunie meteen afspraken over mogelijkheden de vacatures zo snel mogelijk te vervullen. VLISSINGEN - De toeristische sector maakt zich op voor het hoogseizoen. Dit weekeinde vormt de opmaat tot een perio de van topdrukte. Die zal naar het zich laat aanzien vier weken duren - en wat de ondernemers in de toeristische branche be treft nog wat langer. De ver wachtingen voor het seizoen zijn optimistisch, al beginnen VVV's in de grotere badplaatsen zich zo langzamerhand lichte zorgen te maken om het weer. Deze week bestond de toeristi sche bevolking van Zeeland voornamelijk nog uit Duitsers, Belgen en Nederlanders die niet aan schoolvakanties zijn gebon den. De basisscholen In het noorden van het land hebben vo rige week weliswaar al vakantie gekregen, maar daar is in Zee land weinig van te merken ge weest. In de zuidelijke provin cies beginnen de vakanties dit weekeinde en in het midden van het land twee weken later. De bouwvakvakantie, die traditio neel grote drukte betekent, is ook gespreid: in de regio noord drie weken vanaf 16 juli, in de re gio zuid vanaf 23 juli en in de re gio midden vanaf 30 juli. De reserveringsadministraties van de meeste campings, hotels, appartementengebouwen, bun galowparken, minicampings en pensions bieden een beeld dat de exploitanten tot tevreden heid stemt. Directeur R. ter Hei de van de Provinciale VVV heeft vrijdag bij 20 VVV-kantoren in Zeeland gepeild hoe de stand van zaken is. De bungalowpar ken zijn vanaf dit weekeinde goed bezet. Datzelfde geldt vöor de campings. ,,Op Schouwen- Duiveland zijn de kampeerter reinen nog niet helemaal vol", is de indruk van Ter Heide. ,,Op Walcheren zijn ze iets voller. En in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Zuid- en Noord-Beveland en Tholen is nog redelijk wat ruim te beschikbaar." Vrijwel alle kampeerboeren hebben vanaf vandaag of morgen tien eenhe den op hun erf. Opvallend is dat de VW's op Schouwen-Duiveland en Wal cheren de grootste drukte vanaf het weekeinde van 14 en 15 juli verwachten. In de andere delen van de provincie rekenen de WV's erop dat de topdrukte dit weekeinde al aanbreekt. De maand juni is veel exploitan ten van bedrijven in de toeristi sche branche tegengevallen. De aantallen verblijfsrecreanten zijn na het drukke pinkster- weekeinde verder afgenomen dan velen hadden verwacht. Het weer speelt daarbij een rol, maar zeven VVV's meenden ook dat het wereldkampioenschap voet bal in Italië van invloed is ge weest. Vooral horecabedrijven hebben door de televisie-uitzen dingen van de voetbalwedstrij ZIERIKZEE - Het reizigers aantal van Streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN) is vorig jaar met 3,4 procent gestegen tot 19,7 miljoen. Landelijk voltrok zich een daling van het aan tal busreizigers met één procent. De reizigers van ZWN be taalden samen 26,7 miljoen. De rijksbijdragen in de kos ten van ZWN bedroegen in totaal 53,5 miljoen. Hierdoor is het afgelopen jaar afgeslo ten met een positief resutaat van bijna één miljoen. Uit het jaarverslag van ZWN blijkt verder dat het bedrijf eind vorig jaar 854 medewer kers in dienst had, tegen 803 eind 1988. Deze groei komt volgens ZWN grotendeels door het toenemend aantal in- dienst tredende partti mers. In het lopende jaar in vesteert ZWN ongeveer 18 miljoen in autobusmate- rieel, gebouwen en andere projecten. Met je vingers een broodje uithollen, waarna het gevuld met ragout naar binnen mocht worden gewerkt: dat betekende naast vuile vin gers óók veel plezier (foto Camïle Schelstraete) SLUIS - Een ongewoon gebeu ren in de Raadskelder in Sluis vrijdagmiddag: zo'n 250 kinde ren, die normaal tijdens de maaltijden thuis te horen krij gen vooral netjes te eten, waren verplicht de warme maaltijd met de vingers te nuttigen. Dat hoort nu eenmaal zo bij een his torische maaltijd, die het slot stuk was van een geslaagde af sluiting van het schooljaar die geheel in het teken stond van de viering Sluis 700. De historische dag voor de basis schoolleerlingen van Sluis en Retranchement, georganiseerd door het onderwijzend perso neel, werd 's ochtends begonnen met oude spelen. Noodgedwon gen door de weersomstandighe den gebeurde dat op drie over dekte lokaties, zoals om dezelfde reden ook de maaltijd naar de Raadskelder moest worden ver plaatst. De jeugd vermaakte zich deson danks uitstekend met allerlei activiteiten. Er werd volop ge hoepeld, gehinkeld, boomstam geworpen, melkbus gegooid en nog een tiental andere spelen af gewerkt. De kinderen waren al lemaal in historische kledij ge stoken die door veel ouders de afgelopen weken met financiële steun van het Braderiecomité in elkaar was geknutseld. Na afloop van de spelen ging het in optocht naar het stadhuis, waar in de kelder de historische maaltijd werd genuttigd. Een uitbundig eetfestijn, waarbij de veertig begeleiders de handen vol hadden om de etenswaren aan te dragen en de kinderen om het naar binnen te krijgen. Broodjes moesten door de kin deren worden uitgehold om daarna gevuld met kipperagout op te eten, er waren kippe- pootjes die ijverig werden afge kloven en tot slot was er voor ie der een kwarktaartje. Alles werd geschiedkundig verantwoord met de handen naar binnen ge werkt, wat aanleiding gaf tot grote hilariteit, smoezelige han den en gezichten. Na de bijeenkomst, opgeluisterd door de aanwezigheid van een middeleeuwse nar, mochten alle kinderen de speciaal vervaar digde mok met het embleem van Sluis 700 waaruit was gedronken mee naar huis nemen als herin nering. Op naar zes weken vakantie na een zeer bijzondere laatste schooldag. Coördinator Richard van de Sande keek met voldoening te rug op het gebeuren. „Het was een fijne dag. Mede dankzij de inzet van veel vrijwilligers is het voor de schooljeugd nu al een hoogtepunt in de viering van Sluis 700 geworden. Het is leuk dat de scholen in de gemeente Sluis dit samen hebben weten te realiseren". Advertentie binnenhuis Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 den een aantoonbaar omzetver lies geleden. De meeste exploitanten in de toeristische branche rekenen niet op extreme drukte deze zo mer. Wat aat betreft zet de trend van de laatste jaren door: min der piekdrukte in het hoogsei zoen en een betere bezetting in de maanden ervoor en erna. „Dat is bemoedigend", vindt Ter Heide. „Want je mag erop reke nen dat de overlast binnen de perken blijft." Voor zover de di recteur van de Provinciale VVV het vrijdag kon overzien kan de te verwachten drukte de komen de weken overal goed worden verwerkt. „Niemand hoeft zoals de zaken er nu voorstaan illegaal te kamperen met het verweer dat er geen plaats meer op cam pings was." Naar zijn idee biedt dit de mogelijkheid voor de poli tie om zinvol op te treden tegen de onverbeterlijken, die toch een overnachting aan of een dam of in een natuurgebied prefereren. 1111111111111111111111 Die Middelburger is jonger dan een aantal van zijn col lega's. Een gesteldheid waaraan niemand veel kan veranderen. Er is dus ook geen enkele reden voor hem om zich op zijn betrekkelij ke jeugd te laten voorstaan. Het is een overigens onbe duidend karakter foutje dat hij regelmatig probeert ou dere bedrijfsgenoten met zijn geringe aantal jaren de ogen uit te steken. Laatst kreeg hij enkele col lega's op visite. Hij was jarig geweest. Nog ruimschoots aan de goede kant van de dertig, had hij niet nagela ten te verzekeren. Onder het bezoek waren ook een paar kinderen. „Kom maar hier", zei de gastheer, die van zichzelf ook vindt dat hij uitstekend met kinderen kan omgaan, en hij wilde een peuter van anderhalf op zijn schoot ne men. Het kind keek hem stralend aan, spreidde haar armen en riep verheugd: „Opa!" En de o zo jonge Middelbur ger werd plotseling zicht baar jaren ouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11