Aaltje zit op een paaltje... Flinke schade kustvaarder bij botsing Wester schelde Shampoo Zeeuws pierement speelt alleen nog voor Japanners Controleurs langer beschikbaar voor gevaarlijke stoffen Radiotherapeutisch Instituut al op zoek laar extra personeel Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland in Goes formeel rond [avenschappen gaven in '89 meer grond uit resprek gedeputeerde en luchtmacht levert weinig op zeeuwse almanak Frans containerschip uit roer gelopen DONDERDAG 5 JULI 1990 1 ooruitlopend op uitbreiding Schetsontwerp Volgend jaar Milieubeleid <ranse jongeren Irengen bezoek ian Zierikzee ZIERIKZEE - Ze zijn er weer. De zomermarkten, seizoenmarkten, toeristendagen of hoe ze dan ook maar mogen heten. En, onver mijdelijk, de gerookte palingen. Aan de geur ontkomt niemand en wie ervan houdt kan het geld moeilijk in de beurs laten. Ze hangen met tientallen, kopjes in dezelfde richting, boven hout aan dwars door hun koppen gestoken pinnen. Zo'n zeven, acht jaar oud zijn ze. Ze komen bij de kust ons land in en zoeken een binnenmeer op. Na een paar jaar verkassen de alleseters naar diepzeewateren. Althans, als ze niet gevangen worden door een aalvisser {foto Pieter Honhoff) De Duitse kustvaarder Kamilla liep flinke schade aan de boeg op bij de aanvaring {foto Ruben Oreél) HANSWEERT - De Duitse kustvaarder Kamilla heeft woensdagmorgen op de Wes- terschelde flinke averij aan de boeg opgelopen toen het in aanvaring kwam met het Franse containerschip Laf ayette. De aanvaring ont stond doordat de ruim 200 meter lange Lafayette (27.304 brt), die in de richting Ant werpen voer, om half elf in de Overloop van Valkenisse, ter hoogte van Hansweert, uit het roer liep. De veel kleinere Kamilla (2740 brt), die vanuit Antwer pen naar zee opstoomde, kon een aanvaring niet meer voor komen en voer onder een hoek van 90 graden op de Laf ayette in, waarbij het 93 meter lange schip aanzienlijke scha de aan de voorzijde opliep. De schade aan de Lafayette bleef beperkt tot een ongeveer twee meter lange scheur, vijf meter boven de waterlijn. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water heeft ade quaat optreden van de lood sen aan boord van beide sche pen erger voorkomen. De be manning van het rijkspolitie- vaartuig RP17, dat zich op ongeveer anderhalve kilome ter afstand bevond, was getui ge van de aanvaring. De Lafayette liep na de bot sing buiten de vaargeul aan de grond, maar kon ongeveer een uur later bij vloed op ei gen kracht vlot komen. In middels was ook de storing aan de stuurmachine verhol pen. Twee sleepboten van de Belgische Union hielpen de Lafayette, die door de stro ming dwars was komen te lig gen, weer op het rechte spoor, waarna het containerschip zijn reis naar Antwerpen kon voortzetten. De Kamilla is doorgevaren naar Vlissingen, waar het, in afwachting van de komst van een expert, afmeerde aan de containerkade. ROTTERDAM (ANP) - Het ge meentelijk havenbedrijf Rot terdam wil de werkafspraken voor de avond en nacht met het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen (KCGS) bijstellen. De afdeling gevaarlijke stoffen van het gemeentelijk havenbedrijf is bereid om voortaan de toege stane hoeveelheid lading van binnenschepen die gevaarlijke stoffen vervoeren, te controle ren. Blijkt er teveel lading aan boord te zijn, dan kan een controleur van het KCGS per semafoon worden opgeroepen. Volgens de geldende werkafspraak wordt het KCGS alleen opgeroepen bij calamiteiten. Dit heeft het ge meentelijk havenbedrijf woens dag meegedeeld. Aanleiding is de affaire met het Belgische binnenschip „Seolto", dat begin juni met een explosie ve lading, die ruim drie maal zo groot was als wettelijk toege staan, vanuit de Rotterdamse haven richting Antwerpen kon vertrekken. De kapitein van het schip meld de zich rond middernacht bij het coördinatiecentrum van het ge meentelijk havenbedrijf. Aange zien er alleen tijdens kantooru ren iemand van het KCGS in het havencoördinatiecentrum aan wezig is en het KCGS alleen bij calamiteiten wordt opgepiept kon het gebeuren dat de mel ding van de „Seolto" pas de vol gende ochtend door een mede werker van het KCGS werd gele zen. Toen werd actie onderno men en werd het schip in Rilland stilgelegd en twee weken vastge houden. Het KCGS, dat onder het minis terie van verkeer en waterstaat valt, controleert in de Rotter damse haven het transport van gevaarlijke stoffen per binnen schip. Op zeeschepen gebeurt dit door de afdeling gevaarlijke stoffen van het gemeentelijk ha venbedrijf. Het havenbedrijf wijst erop dat beide diensten dag en nacht werken. Zowel zee schepen als binnenvaartsche pen die gevaarlijke lading ver voeren moeten dit geruime tijd voordat zij de Rotterdamse ha ven binnenvaren melden bij het gemeentelijk havenbedrijf. We geven het maar even door. Voor alle late twintigers, aankomende dertigers, zor gelijke veertigers en ande ren die getroffen worden door een dunner wordende haardos is er goed nieuws! Hun problemen zijn voorbij. Sinds kort is een nieuwe shampoo in de handel: Rij kaard Shampoo. Inder daad, daarvan wordt je haar Voller. MIDDELBURG - Het draai orgel De Sater, ooit een be kende verschijning in de straten van Middelburg, is tegenwoordig alleen nog te zien en te horen in Japan. Het fraaie instrument draait zijn deuntjes in een concertzaal in een plaats vlakbij Tokio, tot groot ver driet van zijn voorlaatste ei genaar, de Middelburger M. Gouweloos. De Sater was zo'n vijfender tig jaar lang onverbrekelijk verbonden met de Zeeuwse hoofdstad. Het orgel, ge bouwd in 1900, is van oor sprong Belgisch. Uit een ar tikel in het vakblad Orgel en Keyboard blijkt dat het in het begin van deze eeuw eerst in Belgische danszalen, en later in een etablissement in Temeuzen speelde. Daar na werd het verbouwd tot straatorgel en ging het via Den Haag naar Rotterdam, totdat het instrument in 1954 in Middelburg terecht kwam. Toen verkoop al na twee jaar dreigde, kwam de burgerij in het geweer. Het orgel werd eigendom van de Middelburgse Kring van Or gelvrienden. In 1971 werd het verkocht aan Gouwe loos, die het grondig restau reerde. De Middelburgse orgelbaas en zijn vrouw waren enige ja ren geleden tot hun spijt ge dwongen het orgel van de hand te doen. „We werden een dagje ouder, en aange zien wij nog een kleiner orgel hebben, de Hollandia, dat veel mobieler is en minder werk vergt, hebben we moe ten besluiten De Sater weg te doen." Het echtpaar verkocht het orgel aan draaiorgelexploi tant R. Brienen in Alkmaar, in het volste vertrouwen dat het daar in goede handen was. Het vertrouwen van or gelliefhebber Gouweloos werd echter beschaamd: Brienen verkocht De Sater vorig jaar aan een Japanse koper. „In Frankrijk of Duitsland krijg je geen exportvergun ning als je iets wilt verkopen dat belangrijk is voor het land, maar hier in Nederland is het nooit gelukt om een exportverbod te krijgen", zegt Gouweloos. „Toen het orgel naar die jongeman in Alkmaar ging, zei iedereen dat het daar in goede han den was. Want ik had na tuurlijk her en der inlichtin gen ingewonnen voordat ik het orgel verkocht." De Sater, die bijna een eeuw vaderlandse geschiedenis heeft meegemaakt, is dus onverhoopt toch over de grens gegaan. Brienen was niet voor commentaar be reikbaar. Hij verdedigt zich in Orgel en Keyboard door erop te wijzen dat hij geen Nederlandse koper kon vin den, en dat de Japanners, die hij toevallig tegen het lijf liep, een goed bod deden. Het onderhoud van het orgel was hem te duur geworden. Er moest voor 15.000 gulden aan verspijkerd worden, en dat geld had Brienen niet. Gouweloos wil liever niet te veel meer op de zaak ingaan. Gedane zaken nemen geen keer, en gelukkig is de Hol landia er nog om de Middel burgers verstrooiing te bren gen... zeeland w De Sater in betere tijden, op de Markt in Middelburg {foto archief PZC) JSSINGEN - In de havenge- jeden van Vlissingen, Terneu- en Sas van Gent is vorig jaar duidend meer bedrijfsterrein tgegeven dan in 1988. De hoe- elheid verkochte of verpach- grond steeg van 2,8 hectare ar 38,4. Het Havenschap Vlis- igen boekte het beste resul- at. enorme stijging is met name ie te schrijven aan twee klap- :rs in Vlissingen-Oost. De ener- lemaatschappij PZEM kocht hectare en de opslag- en ver- rkingsfabriek voor radio-ac- !f afval (Covra) 9,5 hectare. Het emieconcern M T deed een nke duit in het zakje door igeveer 6 hectare in erfpacht te men van het Havenschap issingen. Zonder deze grote ereenkomsten was de uitgifte Vlissingen gestrand op het ni- au van 1988: circa 1,5 hectare, let Havenschap Vlissingen heeft nog 536 hectare vrij uit- geefbaar bedrijfsterrein. Dat is voldoende voor ruim vijftig jaar. Het Havenschap Vlissingen streeft ernaar jaarlijks 10 hecta re uit te geven. Ook dit jaar wordt dat streefgetal ruim schoots gehaald dankzij uitbrei ding van het overslagbedrijf Ovet aan de Kaloothaven (13 ha in erfpacht) en nieuwe activitei ten aan de Bijleveldhaven (7 hectare). Het Havenschap Vlis singen moet het hebben van be drijfsvestigingen aan vaarwater. In vrijwel heel Nederland is vo rig jaar meer grond verkocht of verpacht aan ondernemingen. Tellingen van de Rijksplanolo gische Dienst wijzen dat uit. De uitgifte van bedrijfsterreinen steeg ten opzichte van 1988 met 215 hectare tot 1388 hectare. Al leen in de provincies Zuid-Hol land, Noord-Brabant en Lim burg deed zich een daling voor. ■JSSINGEN - Het Streekzie- Inhuis Walcheren onder- Jemt, bijna twee jaar voordat nieuwe uitbreiding van het £euws Radiotherapeutisch In- ituut functioneel wordt, al po ngen om personeel te interes- pen voor het werk in het insti- lut. Wangs bracht een groep Rot- jrclamse radiotherapeutische jboranten op uitnodiging van |t ziekenhuis een bezoek aan lalcheren. „We hebben ze ook Abdij laten zien en de boule- |rd. Het was echt bedoeld als |n beetje public relations", zegt Kostense, geneesheer-direc- |ur van het streekziekenhuis. r is bij het ZRTI met name ge- lek aan radiotherapeutische Iboranten. In heel Nederland ptaan enkele honderden vaca tes voor dat werk. „Ieder Ne l-hands bestralingsinstituut left vacatures", zegt Kostense. |r bestaat bij mensen een onte- Ichte angst om met straling te Trken. De veiligheidsmaatre- jlen zijn echter optimaal en het dankbaar werk." omenteel werkt het ZRTI met er radiotherapeutische labo- nten, wat eigenlijk al een on- 'rbezetting is. Na de uitbrei- ng. een verdubbeling van de 'Paciteit van het bestralings centrum, moet het personeels bestand ook zeker verdubbelen. „We hebben nu twee Walcherse mensen in opleiding en daar mo gen we blij mee zijn", zegt Kos tense. „We besteden ieder jaar duizenden guldens aan adver- tentiekosten voor vacatures. We adverteren zelfs in het buiten land, want we zouden nu al best een paar mensen extra kunnen gebruiken. De huidige medewer kers maken veel overuren en to nen een geweldige inzet." Het schetsontwerp voor de uit breiding van het Zeeuws Radio therapeutisch Instituut in Vlis singen is onlangs ter goedkeu ring naar het ministerie van WVC gestuurd. Kostense ver wacht dat wanneer alles volgens plan verloopt de nieuwe afdeling begin 1992 in werking is. Het zie kenhuis zal vóór die tijd zijn po gingen radiotherapeutische la boranten te werven zeker nog in tensiveren, zegt Kostense. Hij is overigens niet zo bezorgd om de toekomst en verwacht dat het ZRTI toch tijdig een aantal nieuwe arbeidskrachten binnen weet te halen. Door de uitbrei ding wordt het instituut name lijk technisch voor laboranten veel interessanter. danken geweest aan de eensge zinde houding van de drie fusie- partners. Plus het feit dat de sa menvoeging wordt gekoppeld aan nieuwbouw op de hoek van de Van Hertumweg en de Fruit- laan in Goes-Zuid. Bij de fusie vallen geen ontslagen. Wel is een afvloeiingsregeling opgesteld voor het geval het aantal leerlin gen volgend jaar daalt. De eerste paal voor het nieuwe gebouw moet begin volgend jaar de grond in. Als alles meezit opent het AOC eind 1992 de deu ren. Vooral de RMAS zal van het onderkomen profiteren. De hui dige accommodatie aan de Ra velijn de Groene Jager is antiek en de school moet zich behelpen met verschillende andere leslo- katies. „Bij het AOC is voldoen de grond voor proefvelden, kas sen, een dierenverblijf en een sportzaal. Dat soort dingen mis sen we nu. We hebben bijvoor beeld niet eens de mogelijkheid om kastechniek te demonstre ren, straks gelukkig wel", aldus AOC-directeur ir H. Laros, die denkt na de vakantieperiode het nieuwbouwplan te presenteren. Bij de bouw gaat het bestuur er van uit dat de nieuwe huisves ting van de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) aan het AOC wordt gekoppeld. Maar dat plan staat op losse schroeven, omdat de dienst deze oplossing nogal duur vindt. Doeleman gaat alle zeilen bijzetten om de DLV, die tijdelijk is ondergebracht in het Landbouwcentrum in Goes, over de streep te krijgen. „Wij hechten hier sterk aan. Het is voor ons van groot belang dat de samenwerking tussen onder wijs, voorlichting en het bedrijfs leven verbetert." liegtuiglawaai duurt nog voort GOES - De Rijks Middelbare Agrarische School (RMAS) in Goes en de lagere agrarische scholen in Kapelle en Sommels- dijk gaan per 1 augustus op in het Agrarisch Opleidingscen trum Zeeland en omstreken. De Kapelse Groene School en de RMAS krijgen nieuwbouw in Goes-Zuid. De school in Som- melsdijk (Goeree-Overflakkee) blijft bestaan als nevenvesti ging. De besturen tekenden woens dag in Goes de officiële over dracht. De drie scholen vallen voortaan onder de nieuwe stich ting AOC Zeeland en omstre ken, waarvan het dagelijks be stuur hoofdzakelijk bestaat uit vertegenwoordigers van de di verse landbouworganisaties. In het algemeen bestuur hebben ook vakorganisaties, het totale landbouwbedrijfsleven en over heden zitting. Van de 21 te vormen agranscne opleidingscentra in Nederland is de Zeeuwse de enige die onder de getalsnorm van 400 leerlin gen (in dagopleiding) blijft. De dispensatie is volgens bestuurs voorzitter A. J. G. Doeleman te geen andere mogelijkheden voorhanden te hebben. Vliegen boven de Noordzee is technisch Gedeputeerde De Vries-Hom- mes beklemtoonde tijdens het gesprek dat beperking van de geluidhinder deel uitmaakt van het milieu-beleid, zoals dat door de overheid wordt gevoerd. „En dus moet ook het rijk zich eraan houden", aldus de gedeputeerde in een eerste reactie. De gedeputeerde zei defensie te hebben gevraagd direct te stop pen met de oefenvluchten, maar daarop heeft de luchtmachtver tegenwoordiger niet gereageerd. „Ik had gehoopt dat ze in ieder geval het aantal vluchten zou den beperken, maar dat is niet gelukt. Dat is jammer, maar ei genlijk had ik het ook niet ver wacht. We waren de vragende partij. Niettemin blijven we re ductie van de geluidshinder ei sen, want hiermee ben ik niet te vreden." Als de toegezegde brief met maatregelen de provincie niet tot tevredenheid stemt, over weegt De Vries-Hommes direct overleg te voeren met staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst, die zich een tijdje geleden al be reid verklaarde om naar Zeeland te komen. De provincie is daar naast van plan de vaste kamer commissie voor defensiezaken in te lichten over de gang van za ken. „Voorlopig wachten we de brief af, want ik heb wel de in druk gekregen dat men bij de luchtmacht van goede wil is. Dus het gesprek is niet helemaal nutteloos geweest", aldus De Vries-Hommes. IDDELBURG - Het gesprek ssen de luchtmacht en gede- uteerde G. de Vries-Hommes nilieu) over de militaire oefen- vluchten boven Zeeland heeft juwelijks resultaten opgele- érd. Wel beloofde de lucht- licht dat de vliegtuigen, die grten vanaf de basis Woens- lecht in Brabant, niet beneden 150 meter zullen komen. Bo- Ivendien streeft de luchtmacht fear een minimale hoogte van pO meter. Gedeputeerde De I Vries-Hommes reageerde I woensdagmiddag teleurgesteld B§het overleg. Ënds de luchtmacht enige aanden geleden besloot het oefengebied boven Walcheren in gebruik te nemen, heeft het klachten geregend bij de politie, de provincie en bij de vliegbasis. De luchtmacht erkende de klachten, maar gaf te kennen (nog) niet mogelijk. Daarvoor zijn aanpassingen in de vliegtui gen nodig. De luchtmacht heeft tijdens het gesprek meegedeeld dat in de weekeinden en 's avonds niet zal worden gevlogen. Bovendien zal strikt de hand worden gehouden aan de toegestane vlieghoogte. De provincie krijgt binnen een maand een brief waarin defensie bekend zal maken welke maat regelen zij zal nemen om een ein de te maken aan de geluidsover last. IERIKZEE - Een groep jonge- in uit de Franse plaats St. Hi- |ire-du-Harcouët en omgeving czoekt vanaf 9 juli de jumela- jplaats Zierikzee. De jonge- |n, in leeftijd variërend van 13 |t 16 jaar, zullen twee weken )i een gastgezin bij een leef- pdsgenoot verblijven en in de- peiiode veel van Nederland staan excursies op het pro- lamma in Zierikzee, op Schou- pn-Duiveland, naar Walche- n, de Delta Expo, Amsterdam i de Efteling. Verder staat een fcht met een mosselkotter op jèt programma. Dinsdag 10 juli prdt de groep om 10.30 uur in trouwzaal van het stadhuis vacht, waar burgemeester r J. J. P. M. Asselbergs hen zal fespreken. Dan wordt tevens I dia-serie 'Zierikzee, stad vol heimen' in het Engels ver- bnd en staat een bezoek aan jde Zierikzeese musea op het p gramma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1