DELTAWEEK 90 echter acht strand >ranjes openbaar Itudenten krijgen januari OV-kaart Otters gedijen goed Westduitsers nemen strafschoppen beter Moeizaam overleg voor cao ziekenhuiswezen uitgesteld Drukte op wegen naar populaire vakantielanden "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Beroep bij Raad van State Out: schade tien miljoen In je PZC s*aa* wat je persoonlijk raakt. Koel en winderig 3e jaargang no. 156 nderdag 5 juli 1990 Reacties President Liberia wil garanties voor zijn aftreden Kruiszorg ondertekent akkoord nog niet TEKEN- EN KUNSTSCHILDERS MATERIALEN Leopard-tanks Draaiorgel li Internaat Solozege \f en toe zon, maar ook enkele buien. \laximum temperatuur rond 16 gra- ien. Tot hard of stormachtig toene- nende zuidwesten ivind. Oosterscheldewedstrijden van 29 juni t/m 7 juli eronica lange tijd van de buis IVERSUM (GPD) - Het Com- Isariaat voor de Media heeft nfradio- en televisiezendtijd i de Veronica Omroep Orga- Jatie voor dertien weken in trokken. Zes weken hiervan voorwaardelijk. De straf gaat op 1 januari 1991 in. Vero nica krijgt daarnaast een boete van 50.000 gulden omdat vorig jaar onjuiste informatie is ver schaft bij een onderzoek naar de status van Véronique. Het Commissariaat acht Veroni- Van onze correspondente ME - De Oranjes dreigen dit r hun zomervakantie te moe- doorbrengen tussen „een erm van badgasten uit alle gen en standen". Zo meldde Italiaanse pers woensdag het rdeel van de rechtbank in osseto. Die ging akkoord met eis van een aantal milieu-or- inisaties om het strand bij het scaanse plaatsje Porto Erco- waaraan de Nederlandse ko- iklijke familie een zomerver- fejf heeft, open te stellen voor t publiek. phalve de Oranjes, die daar hds jaar en dag hun villa 'De lukkige olifant' hebben, heb- [n ook andere belangrijke vip- milies villa's langs het strand bouwd, liefst met uitkijk op |e gelukkige olifant'. Jarenlang bben deze mensen het strand schouwd als hun privégebied. araan heeft de rechter van osseto bruusk een einde ge- akt. „De Italiaanse kust is n iedereen", luidde zijn rede ring en daarin kan zelfs voor roonde hoofden geen uitzon- ing worden gemaakt. Uf angst dat de vorstin nu in r koninklijke badpak de zee in zal moeten tussen honderden andere spetterende toeristen, had de Nederlandse ambassade in Rome een protestnota ge stuurd naar het Italiaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Daarin werd verzocht er bij de rechtbank in Grosseto op aan te dringen dat het stuk strand dat voor 'De gelukkige olifant' ligt, uit te sluiten van de maatregel tot openstellen voor het publiek. De ambassade is bezorgd dat an ders „iedereen dag en nacht kan rondlopen op het terrein van de villa". De rechtbank in Grosseto heeft zich echter niets van die verlan gens aangetrokken en beval dat ook het 'koninklijke' strand voor de villa openbaar terrein moet worden. De Nederlandse ambas sade stuurt nu aan op een com promis, waarbij het strand al leen van 7.00 tot 21.00 uur wordt opengesteld voor het publiek en eventuele nachtelijke indringers kunnen worden geweerd. Verder probeert men voor elkaar te krij gen een nieuw pad naar het strand te laten aanleggen, waar door het koningshuis en het 'ge wone publiek' elkaar toch niet hoeven te treffen. SN HAAG (GPD) - Studenten ijgen definitief een jaarkaart or het openbaar vervoer. De inisterraad besloot gisteren t de OV-jaarkaart voor stu nten in te voeren per 1 janua- |1991. Inister Ritzen (onderwijs) eft zich sterk ingespannen om invoering per 1 januari door zetten. Hij kan dan namelijk n korting op de studiebeurs ervoeren. Die bedraagt 62,50 lden voor uitwonende studen- n en 41,65 gulden voor thuis- |onende studenten. Het be- aarde geld wil hij gebruiken ior het wetenschappelijk en t hoger beroepsonderwijs. ie NS wilde gisteravond nog liet reageren op het besluit. De hoorwegen hebben zich lang Jerzet tegen de invoering, om- ■üat deze technisch niet mogelijk u zijn. De directie heeft enkele flialen gedreigd niet mee te zul- HAREN - Het gaat goed met de enige twee otters die, in Ne derland, niet in een dierentuin leven. In het Otterstation in het Groningse Haren worden de dieren geobserveerd om in zicht te krijgen in de leefwijze. Lisa (1) is zwanger van haar levensgezel Adam. De borelingen worden uitgezet in het wild om te proberen de vrijwel uitgestorven diersoort weer in de Nederlandse wateren te krijgen. De laatste in het wild levende otter werd enige jaren geleden in Friesland doodge reden (foto Raymond Rutting!ANP) ca schuldig aan het beschikbaar stellen van financiële middelen, menskracht en kennis bij de op richting van RTL-Véronique. De Veronica Omroep Organisatie is woedend over het besluit. Vero nica zal beroep aantekenen bij de Raad van State en zo nodig bij het Europese Hof. Volgens Veronica-directeur Rob Out lijdt zijn omroep een schade van ruim tien miljoen gulden. Het ligt volgens hem niet in de bedoeling mensen te ontslaan. Het Commissariaat noemde het voorwaardelijke deel van de straf nodig om zeker te stellen dat Veronica zich verder ont houdt van pogingen met over treding van de Mediawet het omroepbestel te ondermijnen. Het beschikbaar stellen van geld, bankgaranties, mens kracht en kennis aan Véronique is volgens het Commissariaat een nevenactiviteit, die strijdig is met de Mediawet. Daar komt bij dat Veronica hielp bij het ma ken van winst door CLT. de Lu xemburgse moedermaatschap pij van Véronique. Commissaris drs. G. Heijne den Bak vindt dat Veronica mede len werken aan de invoering van de kaart. Of de NS zich blijft verzetten hangt af van de vraag of de scho len bereid zijn hun aanvangstij den te veranderen, zodat niet al le studenten in het spitsuur in de trein stappen. De NS meent na melijk dat de capaciteit van de treinen onvoldoende is om de extra aanwas te kunnen verwer ken. De vijf betrokken ministers (Lubbers, Ritzen, Maij-Weggen, Kok en De Vries) hebben gister avond lang gesproken over de formulering van de brief aan de Tweede Kamer over dit besluit. Het was van groot belang dat de woordkeuze zodanig was, dat de NS zich niet met succes tegen de invoering zou kunnen verzetten. In het contract tussen de Staat en de NS over de OV-jaarkaart staat namelijk dat invoering al leen kan plaatshebben als de NS werkelijk in staat zal zijn de stroom studenten te verwerken. Gary Lineker (10) en Paul Gascoigne (achtergrond) nemen Thomas Hassler in de tang (foto EPA) TURIJN - De wereldtitelstrijd in Italië krijgt dezelfde ontknoping als die in Mexico vier jaar geleden. De finale zal gaan tussen Argen tinië en West Duitsland. De ploeg van Franz Beckenbauer won gisteravond na strafschop pen van Engeland. De wedstrijd zelf was in 1-1 geëindigd. Beide halve finales werden dus beslist met strafschoppen, dat is een unicum in de geschie denis van de wereldtitelstrijd voetbal. Net als een dag eerder bij Argentinië - Italië verloor de ploeg die moest beginnen. En misten de schut ters vier en vijf. Wat Donadoni en Serena dins dag in Napels niet lukte, ging in Turijn ver keerd bij Pearce en Waddie. De Duitse doel man Illgner stopte de penalty van Pearce, Waddie schoot over. Lothar Matthaus, de Westduitse aanvoerder, kon zijn geluk niet op. „We schenken Franz Beckenbauer de wereldtitel als afscheidsca deau", zei hij. schuldig is aan het feit dat de pu blieke omroep sinds de komst van Véronique is blootgesteld aan meer concurrentie-. Hij doel de op het verlies aan kijkers en de hogere kosten voor buiten landse produkties en sporteve nementen. Ook de inkomsten uit reclamegelden staan onder druk. Om te voorkomen dat vanaf 1 ja nuari gaten vallen in de pro grammering zal het Commissa riaat de zendtijd verdelen over de andere omroepen. Veronica-voorzitter mr. W. Bor- dewijk vond de straf zwaar: „We hebben niets verkeerd gedaan." Algemeen directeur Rob Out verwees naar de roerige geschie denis van zijn omroep. „De ge schiedenis herhaalt zich. Wij gingen ook in 1974 gedwongen de lucht uit. Uiteindelijk heeft het recht gezegevierd. Misschien moeten we binnenkort voor de tweede keer een poos uit de lucht. We zijn daarover kwaad en teleurgesteld. Maar het maakt niet uit: Veronica is en blijft de grootste". „Het is een harde straf maar er gebeurden ook dingen met geld van de kijkers die allerminst door de beugel kunnen", aldus minister D'Ancona van WVC. De Tweede Kamer reageerde laco niek. „Het ging om een ernstige overtreding en daarbij past een zware straf', aldus CDA'er Bei- nema. PvdA-woordvoerster Van Nieuwenhoven onderschreef dat. Alleen WD'er Hermans sprak van een heel zware straf. „In Hil versum vinden allerlei commer ciële activiteiten plaats. We moeten daarover durven pra ten", aldus Hermans. MONROVIA (AP) - De Libe riaanse president Samuel Doe heeft gezegd dat hij wil aftreden als zijn persoonlijke veiligheid en de veiligheid van de leden van zijn stam gegarandeerd worden. Doe deed zijn uitspraak volgens politieke bronnen onder druk van zijn eigen getrouwen en de oprukkende rebellen. Een rebel- lenwoordvoerder in het buur land Ivoorkust zei dat 800 op standelingen dinsdag de Libe riaanse hoofdstad Monrovia aanvielen, terwijl nog eens enke le duizenden daar naar toe op weg waren met zware artillerie. Het aanbod van president Doe hangt af van de toezegging dat hem en de leden van zijn Krahn- stam niets zal gebeuren. Veel op standelingen zijn lid van de Gio en Mano-stammen en waarne mers in Monrovia zeiden dat het onwaarschijnlijk is dat rebellen leider Charles Taylor zijn op wraak beluste manschappen in de hand zal weten te houden als er een akkoord met Doe wordt bereikt. UTRECHT (ANP) - De Nationa le Ziekenhuisraad (NZR), de werkgeversorganisatie in het ziekenhuiswezen (200.000 werk nemers), en de vakbonden heb ben het hernieuwde cao-overleg Advertentie GEOPEND De RUITER P. Kruggerstr. 61, Vlissingen. Tel. 011874-12733. Ter kennismaking: 15% korting (tot 14 juli a.s.). gisteravond na acht uur onder handelen opgeschort en uitge steld tot morgen. De partijen hebben met elkaar afgesproken geen mededelingen te doen over de inhoud van het overleg. Duidelijk is echter wel dal^ de besprekingen „zeer moei zaam" verlopen. Het cao-overleg is enkele maan den onderbroken geweest. De NZR had niet meer dan 3,5 pro cent van de loonsom beschik baar voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden, terwijl de bonden vast blijven houden aan 6 procent (4 procent voor loons verhoging en 2 procent voor ver mindering van de werkdruk). Het akkoord tussen het kabinet, de werkgevers en de bonden van vorige week heeft de partijen wat meer lucht verschaft, zodat de onderhandelingen zijn her vat. De algemene ledenvergadering van de Nationale Kruisvereni ging (tegenwoordig Landelijke Vereniging voor Thuiszorg) heeft gisteren besloten de cao voor het kruiswerk voorlopig nog niet te ondertekenen. De aangesloten kruisverenigingen willen eerst duidelijkheid over wat de gevolgen voor het kruis werk zijn van het vorige week ge sloten akkoord, zo deelde een woordvoerder van de NK mee. In mei bereikten de NK en de vakbonden een principe-ak koord voor een nieuwe cao. Daarin was sprake van 3,5 pro cent loonsverhoging voor alle werknemers, 1,5 procent voor een extra loonsverhoging voor wijkverplegenden en kraamver- zorgenden en 0,5 procent voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Omdat het principe-akkoord werd bereikt voordat de extra middelen uit het covenant be schikbaar kwamen, is daarmee nog geen rekening gehouden. De Rekenkamer laat geen spaan heel van het Defensie-beleid in zake de Leopard-1 en -2 tanks. Er is sprake geweest van afkeu renswaardig handelen en de kamer is niet ge- C heel juist ingelicht. w Het bekende Middelburgse draaiorgel De Sater is, naar nu is gebleken, verkocht aan Ja pan. Het uit 1900 daterende pie rement was 35 jaar lang een ver trouwd gezicht in het straat beeld van MiddelburgDe voor malige eigenaar zegt teleurge steld te zijn over de verkoop naar.het bui- O tenland. I O y V -Vl jfa Begin volgend jaar ivordt begon nen met de bouw van een nieuw schippersinternaat in Terneu- zen. De bouw gebeurt in fasen en zal vermoedelijk in 1992 gereali seerd zijn. Het voltallige college van b en w was woensdag aan wezig bij de symboli sche overdracht van de grond. I Gerrit Solleveld rondde gisteren een solovlucht af met een zege in de vijfde etappe van de Tour de France. De Nederlander uit de ploeg van Jan Raas bleef onbe reikbaar voor het jagende peloton. Jan Raas staat nu met zijn ploeg eer ste in het ploegenklas- O sement. sL \J DEN HAAG (ANP) - Op de bui tenlandse wegen wordt het dit weekeinde extra druk. Met na me de Bondsrepubliek Duits land, België en Frankrijk krij gen een flinke stroom vakantie gangers te verwerken op vrij dag en zaterdag, aldus de ver wachting van Algemene Ver keersdienst van de politie in Driebergen en de ANWB. In België zal de eerste stroom vakantiegangers vooral op vrij dagmiddag en -avond en zater dag de gehele dag de nodige pro blemen veroorzaken. Het gaat met name om de wegen richting kustgebieden en op de rondweg van Brussel. In Duitsland beginnen dit week einde de vakanties in het noor den van het land. Vanaf vrijdag avond zal er veel verkeer onder weg zijn richting Scandinavië en het zuiden. De verwachting is echter dat de grootste proble men zich zullen voordoen op de belangrijke doorgaande wegen in zuidelijke richting. Knelpun ten zijn: Al Bremen/Keulen, A7 Hamburg/Kassel/Würzburg, be langrijke grensovergangen met Oostenrijk en Zwitserland en vrijwel alle autowegen in het zuiden van Duitsland. Ook het Franse wegennet krijgt dit weekend extra verkeer (circa 3,5 miljoen automobilisten) rich ting westen en zuiden te verwer ken. Vrijdag in de namiddag en avond en zaterdag is het de ge hele dag druk op de wegen in en rond Parijs en uiteraard op de A7 bij Lyon (tunnel Fourvière). In Nederland beginnen dit week einde de schoolvakanties in de regio zuid (Limburg, Noord-Bra bant, Zeeland en de gemeenten Capelle a/d IJssel, Rotterdam, Schiedam, Maassluis, Dor drecht en de Zuidhollandse ei landen). Desondanks worden op het Nederlandse wegennet geen noemenswaardige problemen verwacht. (Advertentie) Voor de jaren 1991 en 1992 heeft de sector recht op in totaal 28 miljoen gulden voor werkdruk verlichting en arbeidsvoorwaar den. De vereniging Verpleegkundi gen en Verzorgenden in Opstand (VVIO) heeft gisterochtend vroeg het regiokantoor van de AbvaKabo in Utrecht bezet. De VVIO'ers willen met hun be zettingsactie protesteren tegen het slappe beleid dat de FNV- bond huns inziens op diverse cao-fronten in de gezondheids zorg voert. Ze vinden dat de Ab vaKabo te weinig de nadruk legt op de grote loonachterstand die de werkers in de gezondheids zorg hebben. De Abvakabo heeft in de diverse sectoren een loon eis van vier procent op tafel ge legd, de actievoerders, daarin gesteund door de vakbond NMV en de VVIO, eisen zes procent meer loon. In uw regionale dagblad slaat niel alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uil uw directe omgeving. Hn dat maakt 'm zo boeiend. lllfeiiL IJ licht 'm zo in huis. li hocll alleen maar te bellen. JtÊÊÊwfm Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus E 4 weken voor één tientje en één riks! V JB Naam: LJ r^k Adres: [TCI*^ PC Plaats: j Tel.: I Ik wil de PZC 4 weken lang (U kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). PZC BELLEN GAAT SNELLER afdeling abonnementen 01184-84215 Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen ■i ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I i? ""V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1