elta Overleg wil snel bescherming atiiur Voordelta Middelburgers snelste Europese ligfïetsers Provincie maakt mooie sier met Hoogaars Smeerpijp van Tessenderio nu waterleiding Oranje \rafheuvel uit de bronstijd ontdekt zeeuwse almanak WOENSDAG 4 JULI 1990 Ruilverkaveling Grafheuvel Trekker-Trek met zeker 90 tractoren ■Hl ram Premiekeuring paarden in Vrouwenpolder Auto tegen boom Kleuter bij val door ruit zwaargewond *1 zeeland uchtfoto's onthullen historie ^jjjtDENBURG - De Rijks- ■st voor Oudheidkundig Bo- onderzoek heeft in de omge ving van Aardenburg een pre- ïisforische grafheuvel ontdekt. Voor Zeeland is dat een specta- ulaire vondst, omdat het om g graf uit de Bronstijd (1800- 51 voor Christus) gaat. Lucht- ■'s van het gebied brachten e net ten zuiden van het Groote ,at bij St. Kruis gelegen be- riiafplaats aan het licht. Kdehand van luchtfoto's, die e afgelopen jaren zijn gemaakt, den in de directe nabijheid Aardenburg, St. Kruis en lie nog ruim twintig archeo- sch interessante grondspo- in kaart worden gebracht, betreft naar alle waarschijn- leid een Romeins heiligdom, :rse middeleeuwse kasteel- rderijen en een zestiende ws legerkamp. Grondborin- hebben duidelijk gemaakt at het om archeologisch waar- Bolle objecten gaat. Waar- Bijnlijk wordt nog dit jaar een Kin gemaakt met de opgra- K van het heiligdom uit de Bneinse tijd. )e luchtfotografie is voor Zee- Ed een betrekkelijk nieuw pjmiddel bij het speuren naar Semsporen. Sinds 1986 maakt Belgische piloot Jacques Se- L uit Evergem regelmatig Bchten boven Zeeuwsch- landeren. Voor de archeologi- je afdeling van de Rijks Uni- jsiteit in Gent heeft hij onder lere de Romeinse vesting van Idegem ontdekt. Van [uwsch-Vlaanderen heeft de pensioneerde luchtmachtpi- t inmiddels 400 dia's ge- jakt. Semey vliegt meestal tij- is de zomermaanden, omdat fle gewassen op het veld dan de [wezige patronen van oude sen, grachten en wallen ver raden. De praktijk leert dat bij- f^Kbeeld tarwe op het tracé ^^Jeen volgestorte gracht, waar I de grond vochtiger is, harder op verdwenen wegen en wallen is de begroeiing minder uitbundig. De 'gewastekenin gen' - meestal wordt de Engelse term 'cropmarks' gebruikt - la ten zich alleen vanuit de lucht herkennen. Semey fotografeert met een kleinbeeld camera en een 'normale' film. Provinciaal archeoloog drs R. M. van Heeringen besteedt dit en komende jaren extra aandacht aan de regio Aardenburg. Het gebied staat op de nominatie voor een ruilverkaveling. Bin nen dat kader van herverkave ling en aanleg van nieuwe water lopen is er geld beschikbaar voor archeologisch onderzoek. Aan de hand van de luchtfoto's en grondboringen heeft de provin ciaal archeoloog onlangs een overzicht gemaakt van het Aar- denburgse bodemarchief. Het Romeinse heiligdom, gesi tueerd net ten westen van de Rijksweg tussen Aardenburg en Eede, staat bovenaan de lijst. Op de luchtfoto is een vierkant terrein zichtbaar van 40 bij 40 meter. Van Heeringen houdt - net als bij de overige bodemspo ren - een slag om de arm als het over de precieze functie van het verdwenen bouwsel gaat. „Het is te groot voor een grafstractuur en te klein voor een militair kamp. Dan ga je aan een heilg- dom denken. Maar zekerheid hebben we pas na de opgra ving", aldus Van Heeringen. Op het perceel is Romeins aarde werk aangetroffen. Gracht en middenterrein liggen direct on der de bouwvoor en worden vol gens de archeoloog bedreigd. Op luchtopnamen van de lande rijen zuidelijk van het Groote Gat zijn twee ronde cirkels waar te nemen. De meest westelijk ge legen cirkel beschouwt Van Hee ringen als een pre-historische grafheuvel. Andere mogelijkhe den als een molenberg of een n één onzer verslaggevers) RECHT - De plankzeilers en krtv.ssers aan de Noordzee- be van de Brouwersdam Kngen de natuurwaarden van IVoordelta ernstig in gevaar. rijksoverheid moet nog deze Sner maatregelen treffen om «voorkomen dat de natuurlij- ;e intwikkelingen in dit gebied grder worden verstoord. Het Bta Overleg, een overkoepe- |g van milieu-organisaties in Jidwest-Nederland, vindt het it verantwoord te wachten op |i beleidsplan voor de Voor sta. a l iet ondiepe zeegebied voor de geuwse en Zuidhollandse ei- f k„hxf-»:,i*m,ïMSïïi j KAPELLE - Zeker 90 I verschillende tractoren zijn zaterdag 7 juli te zien op de zesde 'Trek- ker-Trek Midden-Zee- I land' in Kapelle. Deze s wedstrijd telt mee voor het nationale kampioen- schap, waardoor de ge- hele nationale top, E waaronder drie Europe- l se kampioenen, aan de start zal verschijnen. 5 In de wedstrijd, die ver- reden wordt onder toe- I zicht van de Nederland- I se Trekker Trek Organi satie (NTTOt, wordt I strijd geleverd in zes ver- I schillende klassen. De E minipullers (900 kg) met I als Zeeuwse deelnemer f Joop Vermue uit Nisse, j de 3400, 4400 en 5700 kg I vrije klasse en de 3400 en 1400 kg super standaard klassen. De Trekker-Trek begint om 11.00 uur en zal tot ongeveer 17.00 uur du ll ren. Aan beide zijden van de wedstrijdbaan zijn tri bunes gebouwd zodat de strijd voor het publiek goed te volgen is. Tijdens de wedstrijd kan het pu bliek zich ook vermaken door als passagier van een hovercraft van het Bader Hovercraft Team een ronde te maken. Het showkorps Jonge Kracht treedt in de pau ze op. terpje acht hij niet waarschijn lijk. Nauwkeurig onderzoek kan zekerheid verschaffen. Omdat de grafheuvel veilig opgeborgen ligt onder een dikke zandlaag kan een opgraving nog worden uitgesteld. Ten zuiden van de Zuidweg bij St. Kruis is op luchtfoto's een vierkant, dubbel grachtenstel sel ontdekt. De provinciaal ar cheoloog houdt het op een leger kamp uit de Tachtigjarige Oor log rond 1600. Probleem is dat de versterking niet staat aangege ven op oude kaarten. Het nabij gelegen kamp Spitsbroek is wel bekend. Onduidelijk is of de re cente vondt past in een verdedi gingslinie. De luchtfotografie heeft bij Aar denburg ook de eerste laat-mid- deleeuwse boerderijen met grachten zichtbaar gemaakt. De hoeves lagen meestal op een ver hoging in het landschap. Er staan twee lokaties op de lijst van de Zeeuwse archeoloog: zuidelijk van St. Kruis aan de Kerkweg en ten westen van de Vuilpanstraat aan de Eekl'oo- sche Watergang. Tijdens strate gische onderwaterzettingen in de vijftiende en zestiende eeuw zijn de boerderijen met een laag klei bedekt. Tenslotte moet er tegenover het tegenwoordige landbouwmu seum van Heille een ronde vlied berg met een rechthoekig voor terrein hebben gelegen. Van Heeringen schat in dat het een kasteelberg met een verdedi gingswerk betreft. Schaarse middelen en man kracht dwingen de archeologi sche dienst voor een lange ter mijn aanpak te kiezen. Behalve het Romeins heiligdom zal dit jaar ook het zestiende eeuws le gerkamp aan een nader onder zoek worden onderworpen. Stu denten van de pedagogische academie in Middelburg willen er binnenkort onder begeleiding van Van Heeringen gaan graven. Nabij Sint Kruis zijn duidelijk sporen van een zestiende-ecuws legerkamp te zien (foto's Jacques Se mey) Een ronde grafheuvel uit de Bronstijd aan de zuidkant van het Groote Gat van Sint Kruis. OBBHaBBHI WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊRÊM landen, 4e Voordelta, zijn door de uitvoering van de Deltawer ken grote zandbanken ontstaan. Het stelsel van platen en geulen groeit uit tot een steeds belang rijker natuurgebied. Maar in middels is de Voordelta ook ont dekt door waterrecreanten. Re gulerende maatregelen om de volgens het Delta Overleg 'slui penderwijs toenemende belas ting' van het gebied te voorko men, zijn tot dusver niet geno men. In een brief aan de ministers van verkeer en waterstaat, land bouw, natuurbeheer en visserij en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer spreekt het Delta Overleg zijn zorg uit over de gang van zaken in de Voordelta. De verenigde milieuorganisaties halen een no titie van rijkswaterstaat aan, waarin wordt beschreven dat de zeehonden die 's winters in de Voordelta verblijven, in het voorjaar met het op gang komen van de recreatie weer verdwij nen. De notitie signaleert dat de eerste mooie weekeinden in mei meer dan honderd sportvis bootjes en meer dan duizend surfers de rust op alle platen ver storen. De dolfijn die tijdens de pinksterdagen voor de Brou wersdam opdook, is door re creanten op waterscooters ver jaagd. Het Delta Overleg wil niet wach ten tot een beleidsplan voor de Voordelta is vastgesteld. Zo'n plan kan op zijn vroegst pas me dio volgend jaar van kracht zijn. Ondertussen, zo vrezen de na tuurbeschermers, zullen de om vang van de recreatie en de ver storende invloeden ervan nog zijn toegenomen. En ze vragen zich af of eenmaal door de re creatie in beslag genomen ruim te nog kans maakt teruggewon nen te kunnen worden voor een ongestoorde natuurlijke ontwik keling. In dit verband wijzen ze op de situatie die zich aan de Oesterdam tussen Zuid-Beve land en Tholen heeft voorge daan. Daar blijkt het ook moei lijk te zijn het ongewenste re creatieve gebruik van de dam en het aansluitende gedeelte van de Oosterschelde terug te drin gen. Binnen het bestuurlijk overleg voor de Voordelta is besloten voor het seizoen 1990 géén inte- rimbeleid af te kondigen. Het Delta Overleg vindt dat er alle reden is de natuur in de Voordel ta beter te beschermen. Daarom wenden de millieu-organisaties zich tot de bewindslieden met (Slot zie pagina 11 kolom 1) De twee kampioenen met hun ligfietsen: Bram Moens (rechts) en Werner de Hamer foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Twee onge wone kampioenen herbergt Middelburg sinds vorige zon dag: Bram Moens en Werner de Hamer bewegen zich bei den bij voorkeur voort op een ligfiets, en wel zéér snel. Dat leverde hen vorig weekeinde in Emmen eerste plaatsen op tijdens de Europese kam pioenschappen voor 'fietsach- tigen', waar ook ligfietsen on der vallen. Deze wedstrijden staan in principe open voor alle tweewielers die niet vol doen aan de wedstrijdvoor- waarden voor 'normale' wie lerwedstrijden van de Ko ninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie. Emmen mocht zich enkele da gen lang verheugen in de aan wezigheid van 170 deelnemers uit tien Europese landen. Zelfs een aantal Sovjet-burgers had de glasnost te baat genomen om, met de wedtrijdfiets op het dak van een oude Mosko- vitsj, naar Nederland te ko men. De fietsers moesten zich meten op de onderdelen sprint, tijdrit en uursrace. Moens werd winnaar in de klasse 'gestroomlijnd'. De Ha mer in de klasse 'ongestroom lijnd. Bram Moens is al jaren bouwer van ligfietsen. „Als ik naar een gewone racefiets kijk krijg ik al pijn in m'n rug", zegt hij. Het was 'pure onvrede' met de ge bruikelijke racefiets waardoor hij in het verleden geïnteres seerd raakte in ligfietsen. In middels is het ontwerpen en bouwen van de rijdende 'relax fauteuils' zfin voornaamste bezigheid geworden. Hij maakt er tachtig per jaar, de meeste voor forensen die de ligfiets gebruiken als een snel en comfortabel vervoermiddel naar het werk. „Het comfort is nummer één, bijkomend voor deel is de snelheid." Moens bereikt op een recht parkoers wel een vaartje van zeventig kilometer per uur. „Zodra er iemand op een ge wone racefiets zit is dat één en al windvang", zegt hij. De be stuurder van een ligfiets, de naam zegt het al, bevindt zich nagenoeg horizontaal en heeft zodoende een veel kleinere luchtweerstand. Daarom kan er op een ligfiets een veel hoge re snelheid worden bereikt. Werner de Hamer is van huis uit roeier, en hij werd in Em men dan ook kampioen op een zogenaamde roeifiets. Dat is een fiets die niet door rond draaiende pedalen, maar door schuivende trappers wordt voortbewogen, waarbij ook de armen een gedeelte van het werk moeten doen. Hij lag twee maanden geleden pas voor het eerst op zijn roeifiets. Hij heeft de fiets te leen omdat de eigenaar, Middelburger Derk Thijs, benieuwd was naar de prestaties van een roeier op een dergelijke fiets. De Hamer is er enthousiast over. „Voor mij is het een pri ma training, omdat ook de ar men ingeschakeld worden en je er verschillende spiergroe pen voor gebruikt", legt hij uit. De aanschaf van een eigen lig fiets, kosten ongeveer twee mille, is voorlopig nog even te veel van het goede. MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur ziet definitief af van het idee een oud Zeeuws schip in ge bruik te nemen als 'staten- jacht' voor representatieve doeleinden. In plaats daarvan wil het da gelijks provinciebestuur een stichting gaan steunen die zich tot doel heeft gesteld oude Zeeuwse schepen in de vaart te houden. Hiermee is jaarlijks een bedrag van 35.000 gulden gemoeid. In ruil daarvoor mag het pro vinciebestuur 50 dagen per jaar gebruik maken van een schip van het type Hoog aars. Het vaartuig wordt dan ingezet voor 'representatie ve aangelegenheden'. Gede puteerde J. B. Ventevogel (fi nanciën) deelde dit gisteren mee tijdens de presentatie van de provinciebegroting 1991, die een weerslag is van de al eerder bekend gemaak te besluiten van het zoge naamde voorjaarsconclaaf. Hoewel de uitgave voor het gebruik van de Hoogaars is opgenomen onder het hoofd stuk 'algemeen bestuur' moet die meteen ook gezien worden als een bijdrage aan cultuurbehoud, benadrukte de gedeputeerde, of - zoals de griffier, mr J. A. Lander dat uitdrukte - aan 'het le vend houden van een stukje Zeeuws verleden'. (Meer over de provinciebe groting op pagina 11) (Van één onzer verslaggevers ANTWERPEN - De discussie rond het al dan niet ingebruik- nemen van de smeerpijp Tes senderio kan voorgoed worden gesloten. De in 1970 gebouwde drukleiding zal namelijk niet worden aangewend voor het transport van afvalwater, maar voor het vervoer van drinkwa ter. Deze week begint de NV Ant werpse Waterwerken (AWW) met ombouwen en herstellen van de lang verwaarloosde col lector. Verwacht wordt dat eind dit jaar de eerste 15 kilometer pijp tussen Oelegem en Antwer- VROUWENPOLDER - De afde ling Zeeland van de Koninklij ke Vereniging Warmbloed Paar denstamboek Nederland (KWPN) houdt zaterdag op de terreinen bij manege De Een dracht aan de Rijkebuurtweg 8 in Vrouwenpolder de centrale premiekeuring 1990. De jury krijgt zo'n honderdtachtig warmbloedpaarden verdeeld over zesentwintig rubrieken te beoordelen. De keuringen wor den over de gehele dag gehou den. Tussen de bedrijven door is er onder meer een demonstratie van Anne van Olst met haar paard Le Fiere. Mevrouw Van Olst-zij komt om 15.30 uur in de ring - maakt deel uit van de Deense ploeg die in juli aan staande aan de WK dressuur in Stockholm deelneemt. Verder worden tuigpaarden aan de hand en aangespannen voorge bracht. Ook worden rijpaarden onder het zadel gekeurd. De keu ringen beginnen om 9.30 uur en het laatste programma-onder deel, de kampioenskeuring van de jongere merries, staat voor 17.15 uur aangekondigd. VOGELWAARDE - Bij een een zijdig verkeersongeluk in de Lin- denstraat in Vogelwaarde werd dinsdagmiddag omstreeks 12.15 uur een auto flink beschadigd. Bestuurster E. M. uit Hulst raak te in de Lindenstraat de macht over het stuur kwijt en belandde met haar voertuig tegen een boom langs de weg. pen gebruikt kan worden voor het transporteren van drinkwa ter. In 1991 en 1992 worden de andere delen van de pijp ge schikt gemaakt voor het leiding watertransport. De AWW neemt alle kosten voor de aanpassingswerken voor haar rekening. Daarnaast bouwt de maatschappij langs het Al- bertkanaal een permanent meetstation voor het controle ren van de waterkwaliteit. Na vijfjaar wordt dit station overge dragen aan de Vlaamse Maat schappij voor Waterzuivering. De kosten van het aanpassen van de smeerpijp en de bouw van het meetstation worden ge raamd op 18 miljoen gulden. De 105 kilometer lange afvalcol- lector Tessenderio werd in de ja ren zeventig gebouwd. Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat via de pijp afvalwater van verschillende fabrieken na bij Tessenderio zou worden afge voerd naar de Schelde. Diverse bedrijven voelden er echter wei nig voor om de dure installatie te gebruiken zolang de Belgische overheid hen toestond om afval water te lozen in beekjes en rivie ren. Het indrukwekkende af voersysteem, dat de Belgische Staat 280 miljoen gulden gekost had, werd nooit in gebruik geno men, mede ook omdat Vlaamse miliegroeperingen, gemeenten, de Zeeuwse Milieufederatie, de gemeenten Oostburg en Vlissin- gen en de stichting Reinwater zich hevig tegen de voorgeno men ingebruikname bleven ver zetten. De gewraakte smeerpijp zal nu voor milieuvriendelijke doelein den worden ingezet. TERNEUZEN Een zesjarig jongetje uit Terneuzen is dins dagmiddag even na drie uur ernstig gewond geraakt toen hij bij het spelen door een ruit viel. Hij speelde samen met een aan tal vriendjes op de galerij van een flat in de Kastanjelaan toen hij door nog onbekende oorzaak dwars door de ruit een woning binnenviel. Hij is met zware verwondingen in zijn gezicht, onder meer oor- en oogletsel, naar het streekzie kenhuis De Honte in zijn woon plaats overgebracht. ii ii ii Het wereldkampioenschap voetbal mag dan inmiddels een sportevenement zijn ge worden dat Nederlanders nauwelijks nog raakt, stof tot gesprek biedt het nog volop. Zo ook in de wacht ruimte van het ziekenhuis in Goes, waar twee patiënten de tijd kortten met een ge sprek over de teloorgang van het Oranjegevoel. „Ik kan zo toch niet rond blijven lopen", wees de ene man op het oranje gipsver band om zijn voet. Toen ik vier weken geleden in het gips moest, kon ik kiezen uit wit of oranje. Nou, oranje natuurlijk! Maar sinds die wedstrijd tegen Duitsland loop ik goed voor gek. Dus ben ik hier om het eraf te la ten halen. Ze vervangen het maar door mooi neutraal wit gips." „Tja", zei de andere man mistroostig, voor mij is het niet zo gemakkelijk." „Hoezo niet?", wilde de an der weten. „Wat mankeer jij dan?" „Ik heet Oranje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 27