Eis negen maanden tegen krakers Onrust in Albanië neemt na rellen grotere vormen aan Kamer kapittelt minister Ter Beek Thuiskoffie voor 'n vakantieprijs. Van Poppel: geen zelfvertrouwen Auto-Lease Walcheren "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Italië rouwt na nederlaag Weinig nieuws in Structuurnota Twijfels aan haalbaarheid Hagenaar bereikt Canada in licht vliegtuigje In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. CU Per traditie gebrand op koffiekwaliteit. HÈT LEASEBEDRIJF MET CONCURRERENDE PRIJZEN ÈN 24 UUR SERVICE....! Kom langs voor informatie! Onrechtvaardig Kampioenen Man bekneld in mangat van onderzeeër Vlissingen Neem mee: Uil Perla Mild koffie, snelfiltermaling, vacuüm verpakt, bundel 5 pakken 11 1 a 250 gram 1JL95T A\J Baby Dennise Archeologie 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 i GRONINGEN - Tijdens het proces tegen de krakers van het Wolters-Noordhoff-complex in Groningen heeft de officier van justitie Severein tegen elf verdachten negen maanden geëist. Hij wil tegen alle 137 verdachten die de komende week terecht staan dezelfde straf eisen. De officier hield bij zijn eis vooral rekening met de vernielingen in een café en een advocaten-kan toor vlak bij het complex, voor de uiteindelijke ontruiming een dag later. De krakers en sympathisanten van het Wolters Noordhoffcom- plex in Groningen zien de strafzaak die tegen hen is aangespan nen als een politiek proces. Dat viel althans te beluisteren uit verklaringen die gisteren door sommigen van hen werden wer den afgelegd voor de Groninger rechtbank. „Ik vind het staats apparaat in vele opzichten misdadig. En die misdaden staan niet in verhouding met wat jullie mij nu toeschrijven. Denken jul lie nu echt dat ik na de uitspraak in dit proces mijn ideeën zal opgeven?" merkte een van hen op. (Zie ook pagina 5) Medestanders van de gedaagde krakers verwelkomen de verdachten bij hun aankomst bij de ningen {foto ANP) NAPELS - De klap kwam hard aan. De verrassende dreun, die Argentinië gisteravond na een heroïsch voetbalgevecht in Napels uitdeelde vanaf de strafschopstip, dompelde heel Italië in diepe rouw. De ge doodverfde wereldkampioen verspeelde na rust een 1-0 voorsprong aan de titelhou der. In de verlenging leek het duel voor Italië alsnog een gunstige wending te krijgen, omdat Giusti rood kreeg en Argenti nië met tien man verder moest. De wanhopig aanvallende az- zuri slaagden er echter niet in alsnog een beslissing te force ren, waardoor strafschoppen de beslissing moesten nemen. Roberto Donadoni en Aldo Se rena faalden vanaf elf meter. (Zie pagina 16) oor schone landbouw 2 miljard Van onze verslaggeefster) DfN HAAG - Landbouwminis- Braks wil het gebruik van gewasbeschermings- en grond- tsmettingsmiddelen, evenals ammoniakuitstoot van mest, het jaar 2000 met de helft ver- nderd zien. Daarnaast wil hij inspanningsverplichting gaan om die milieu-onvrien- ijke zaken nog meer - 70 tot 80 procent - terug te dringen. De ringsbeslissing over de ctuurnota Landbouw, dins- ochtend door de minister resenteerd, heeft overduide lijk het milieu als kapstok ge kregen. Het ministerie van landbouw zal de komende jaren tot en met 1994 zo'n slordige twee miljard gulden uittrekken om die harde cijfers van 50 procent verminde ring waar te maken. Het bedrijfs leven zelf moet ook in de buidel tasten: de intensieve veehoude rij kan jaarlijks 400 miljoen gul den ophoesten voor onder meer nieuwe huisvestingssystemen. Van de akkerbouw en de tuin bouw verwacht de minister 200 miljoen per jaar en de veehou ders moeten jaarlijks 330 mil joen gulden meebetalen om de enorme hoeveelheden mest te verwerken. De 'Regeringsbeslissing Struc tuurnota Landbouw', de beleids nota zoals die aan de Tweede Kamer wordt voorgelegd met de handtekeningen van het hele kabinet eronder, verschilt niet zoveel van de beleidsvoorne mens die Braks vorig jaar pre senteerde. Na een inventarisatie van de reacties uit het veld heeft de minister op sommige punten water bij de wijn gedaan. Hij ziet af van een heffing voor kunst mest en de bemestingsnormen voor fosfaat gelden pas vanaf 1995 voor fosfaatkunstmest, waarbij een begin zal worden ge maakt op de fosfaatverzadigde gronden, ongeveer 20 procent van het akkerbouwareaal. Over het terugdringen van het ge bruik van stikstof geeft de nota ook geen harde cijfers: in 2000 wil het ministerie voldoen aan de gestelde nitraatnormen voor grond- en oppervlaktewater en binnenkort komt Braks met nor men voor stikstofgebruik. In de nota overweegt de minister de invoering van een mineraal boekhouding en van heffingen op chemische gewasbescher mingsmiddelen en ammoniak. De opbrengsten moeten ge bruikt worden om het reductie beleid gestalte te geven. Ook rundveehouders zullen moeten betalen voor de ammo niakuitstoot van hun mestpro- duktie. Tot nu toe blijven de meeste rundveehouders onder de norm op grond waarvan var- kensboeren allang betalen - ter wijl ook de rundveehouderij een deel van de emissie voor haar re kening neemt. Minister Braks noemde dat tijdens de presenta tie van de nota 'onrechtvaardig'. De Stichting Natuur en Milieu was in een reactie op de nota he lemaal niet te spreken over met name het ammoniakbeleid dat de Structuurnota voorstaat. Een reductie van 50 procent in (Slot zie pagina 3 kolom 1 arrondissementsrechtbank in Gro- (Van onze correspondent DEN HAAG - Zo'n 200 Albane zen hebben na botsingen tussen demonstranten en de veilig heidspolitie Segurimi de afge lopen dagen hun toevlucht ge zocht tot een twaalftal ambas sades in de hoofdstad Tirana. In de Westduitse ambassade ver bleven dinsdagavond 83 Alba nezen, waarvan er enkele zijn gewond door kogels van de vei ligheidspolitie. Die schoot op vier mannen toen ze over het hek van het complex klommen. De overigen konden het terrein betreden nadat met een vracht wagen de toegangspoort was geramd. Volgens Griekse bron nen zijn in de kogelregen enkele doden gevallen. In Bonn is een crisisstaf opgezet onder leiding van minister van buitenlandse zaken Genscher. De ambassadewijk wordt zwaar bewaakt. Volgens een Oosten rijkse journalist lijkt het alsof de staat van beleg is afgekondigd. De Albanese autoriteiten heb ben dinsdagavond bekend ge maakt dat naar de ambassades gevluchte landgenoten paspoor ten kunnen krijgen en het land mogen verlaten. Voorwaarde daarbij is dat ze hun schuilplaat sen vrijwillig verlaten. Volgens het Hongaarse persbureau MTI heeft het Albanese ministerie van buitenlandse zaken de am bassades van Italië, Grieken land en Hongarije van dit voor nemen op de hoogte gesteld. De vlucht van de Albanezen naar de ambassades behalve die van de BRD ook ondermeer die van Griekenland, Frankrijk, Italië en enkele Oosteuropese landen is waarschijnlijk inge geven door angst voor de veilig heidspolitie. Die trad zeer hard op na een reeks demonstraties tegen het orthodox-communis tisch regime van partijleider Ra- miz Alia. Vijf vluchtelingen die hun heil zochten in de ambassade van de Volksrepubliek China, waarmee Tirana lange tijd goede betrek kingen onderhield, zouden vol gens een Italiaanse krant aan de Albanese autoriteiten zijn uitge leverd. Eind april van dit jaar werd een jonge Albanees die op de Griekse ambassade asiel wil de aanvragen, door de Segurimi met geweld uit het gebouw ge haald. Bonn heeft inmiddels bij Tirana geprotesteerd. De huidige Alba nese houding staat haaks op de eerder geuite wens zich aan te sluiten bij de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. De EG-ministers van buitenlandse zaken bespreken vandaag de situatie. Volgens een door het Albanese staatspersbureau ATA versprei de, ongebruikelijke verklaring zouden maandagavond zo'n 300 tot 400 'zwervers, ex-gevange nen en misleide personen' heb ben geprobeerd 'een' ambassade te bestormen. Daarbij zouden enkele licht gewonden zijn ge vallen en mensen zijn gearres teerd. Nederland is in Albanië niet vertegenwoordigd. DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van de Tweede Kamer verwijt minister Ter Beek van defensie gebrekkige coördina tie met zijn collega Van den Broek van buitenlandse zaken rond de brief over de inkrimpin gen bij Defensie. Dat bleek dins dag tijdens een interpellatie van de D66-er Ter Veer. Vrijdag werden de plannen van Ter Beek gepubliceerd in het weekblad van zijn departement, de Defensiekrant, in de verwach ting dat het kabinet er die dag mee zou instemmen. Bezwaren van minister Van den Broek, ook verantwoordelijk voor het vei ligheidsbeleid van de regering, leidden ertoe dat er pas maan dag overeenstemming werd be reikt over de uiteindelijke versie van de brief aan de Kamer. Uit die versie bleek dat de in krimpingsplannen enigszins zijn bijgesteld ten opzichte van de publikatie in de Defensiekrant. Daarin was sprake van een in krimping van de krijgsmachtde len met 15 procent in de komen de vijf jaar en met ongeveer der tig procent de komende tien jaar. In de brief wordt de moge lijkheid opengehouden dat de inkrimping de komende tien jaar tot 15 procent beperkt blij ven indien de gunstige politieke ontwikkelingen zich niet door zetten. Ter Veer vond de procedurele gang van zaken onvoldoende zorgvuldig ten opzichte van het defensie-personeel, ongeveer 130.000 beroepsmilitairen, diensplichtigen en burgers. Van Heemskerck (WD) noemde de voorstellen nauwelijks onder bouwd. Frinking (CDA) hekelde de late coördinatie tussen Ter Beek en Van den Broek. Ter Beek erken de dat er sprake was van een on gelukkige samenloop van om standigheden, maar wees het verwijt van gebrek aan coördi natie van de hand. ROTTERDAM (ANP) - Een me dewerker van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) heeft dinsdag enkele angstige uren doorgemaakt, toen hij vast kwam te zitten in het mangat van een in aanbouw zijnde on derzeeër. De man, de 24-jarige H. Bolle was door het mangat in het schip afgedaald. Toen hij weer naar boven wilde, bleken zijn lichaamsafmetingen te groot voor het gat en raakte hij bekneld. De brandweer is twee uur bezig geweest om de man uit zijn be narde positie te bevrijden. Dat lukte uiteindelijk door hem met groene zeep in te smeren en hem met behulp van een harnas aan een takel uit het gat te rukken. De man hield aan het avontuur wat pijnlijke lichaamsdelen over. Advertentie Tiuee Middelburgers zijn Euro pees kampioen lig- en roeifietsen geivorden. Bram Moens, bouwer van ligfietsen, en Werner de Ha mer, die roeien als sport bedrijft, toonden zich in Emmen de snel- sten in de afdelingen gestroomlijnd en onge- Q stroomlijnd. w Voor de voetballers van de prof club Vlissingen startte gisteren het nieuwe voetbalseizoen. De selectie van trainer Jo Jansen kwam voor de eerste keer bijeen en moest een lichte looptraining afwer- 1 O ken. w Zolang de voorraad strekt. De aanbieding is geldig t/m zaterdag 14 juli. MONT SAINT-MICHEL - De aankomst van de vierde etap pe leek geknipt voor Jean-Paul van Poppel. De rassprinter, die enkele jaren geleden nau welijks te kloppen was in mas sale aankomsten, faalde voor de zoveelste keer dit seizoen in de afwerking. Tot grote ergenis van zijn ploegmakkers, die hem in een goede positie naar Mont Saint-Michel hadden geloodst, liet hij het in de finale afweten. De Belgische sprinter Johan Museeuw greep de dagprijs. Jean-Paul van Poppel: „Het was gekkenwerk" (foto Cor Vos) Vooral voor groene-truidrager Olaf Ludwig waren de druiven zuur. Hij offerde zichzelf op voor zijn ploegmaat door al vroeg in de eindsprint op kop te komen. Daarmee verspeelde hij zijn eigen kansen, al finishte hij toch nog verdienstelijk als derde. De Oostduitser verste vigde daarmee zijn koppositie in het puntenklassement. Van Poppel mist zelfvertrou wen, maar weigert dat te erken nen. „Het was gekkenwerk, die sprint. „Er werd op een vreselij ke manier gegooid, gerukt en gesmeten. Ik had handen en voeten nodig om overeind te blijven." (Zie pagina 17) DEN HAAG (ANP) - De 49- jarige Haagse ULV-vlieger Eppo Harbrink Numan is maandag tegen midder nacht aangekomen in Cana da. De Hagenaar vloog met zijn ultra-licht vliegtuigje van het plaatsje Sondre- stromfjord aan de westkant van Groenland naar Frobi- scher Bay, aan de oostkust van Canada. Numan hoopt over ruim een week in New York aan te komen, waar hij bij de Verenigde Naties (VN) aandacht wil voor het mi lieu. Harbrink Numan probeerde vorig jaar zomer al met zijn vliegtuigje van Nederland naar de Verenigde staten te vliegen, maar zijn recordpo ging strandde op de Deense autoriteiten. Zij verleenden hem geen toestemming om vanuit IJsland de oversteek naar Groenland te wagen. Toen die wel kwam gooiden de slechte weersomstandig heden op het traject IJs land-Groenland roet in het eten. Enkele weken geleden waagde de Hagenaar een nieuwe poging. Volgens de contactpersoon van Har brink Numan in Nederland, zijn vroegere klasgenoot Henk Stam, is de Delta vlieger in zeven uur van Groenland naar Canada ge vlogen. Twee uur voor aankomst raakte de vlieger in moeilijk heden, omdat zijn kompas niet goed werkte. Harbrink Numan vloog de verkeerde kant op maar werd door de Canadese kunstwacht via de radar opgemerkt. Hij kon daarna weer op het goede spoor worden gebracht. De avonturen van de Hage naar hebben al ruim vijf ton gekost, Waarvoor nog geen dekking is gevonden. Het streven van Harbrink Nu man is erop gericht dat de VN een passage over het mi lieu opneemt in de universe le verklaring van de rechten van de mens. Grootvader en vader van Denni se vonden dat de moeder niet goed voor het kind zorgde. Ze besloten daarom tot een 'ontvoering' om de moeder een lesje te le- O ren. O Doormiddel van luchtfoto's is een aantal spectacidaire ar cheologische vondsten gedaan in een gebied rond Aardenburg; waaronder een prehistorische grafheuvel. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek zal de archeolo- chische vondsten na- Q der onderzoeken. w Advertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 Hi'HHII ./nlltlk (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen i -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1