dvoeaten bepleiten jxtra plaatsen op iini-camping Middelburgse rondweg weer stuk gevorderd Jacobspassage viert verjaardag Realisering kuuroord in Cadzand dichterbij Kruidentuin in Bruinisse wordt flink uitgebreid mstreek Semeenten Kanaalzone M) bezoek in Geleen t A Vlaanderen Presenteert dit jaar acht dagen deputeerde sloeg eerste paal nieuw archief Vlissingen Immissie bezwaarschriften Westerschouwen RgH-HAAMSTEDE - Geef er an twee extra staanplaat- die heeft hij letterlijk Widnodig. Legaliseer de vier Helles en bergingen, die doen jlnand kwaad. Deze verzoe- richtten twee advocaten Jfülagavond tot de commissie vaar- en beroepschriften de gemeente Westerschou- snede Directeur van basisschool neemt afscheid WOENSDAG 4 JULI 1990 Festival Kamperland met veel activiteiten MIDDELBURG - Het rondwe genstelsel van Middelburg is sinds dinsdagochtend een stuk uitgebreid. Hangend in het bakje van een hoogwer ker, verwijderde burgemees ter mr C. Rutten van Middel burg enkele stickers van de ANWB-verkeersborden. Met de ingebruikname van de nieuwe Stromenweg, hoeft het gemotoriseerd verkeer rich ting Vlissingen en Domburg niet langer via het Tangent in Middelburg. De Stromenweg verbindt de wijk Klarenbeek met de Nieuwe Vlissingseweg. Het rondwegenstelsel van Middelburg is nog niet hele maal af. Het gemeentebestuur wacht nog op de aanleg van de Dammenroute. De aanleg van het rondwegen stelsel van Middelburg kent een lange geschiedenis. Al bij de ontwikkeling van de wijk Griffioen in 1960 pleitte de pro vincie al voor een verbinding Vlissingen/V rouwenpolder. Acht jaar later verleende de gemeenteraad een krediet voor het eerste deel, maar het duurde door financieringspro blemen nog eens tien jaar voor met het werk (de Laan der Ver enigde Naties) werd begon nen. Ook de aanleg van de Stro menweg ging met problemen van financiële aard gepaard. In 1985 werd met de eerste fase begonnen, waaronder een brug over de Vlissingse Water gang, een fietspad en de funde ring. Begin vorig jaar verleen de de gemeenteraad een kre diet voor de tweede fase. Bij de Schroebrug worden au tomobilisten richting Burg- Haamstede verwezen via de Nieuwe Vlissingseweg naar de Stromenweg richting Laan der Verenigde Naties en ver der richting Domburg op de Leliëndaalseweg. „Het rond wegenstelsel van Middelburg- eindigt abrupt", aldus wet houder E. M. J. van Brumme- len-Van Wilgen. ,,De plannen voor de Dammenweg, die de rondweg moet volmaken, zijn op dit moment volstrekt on duidelijk. Ten noorden van on ze stad zit de planning en de uitbreiding van aansluitende wegen in het slop door het ont breken van de Dammenweg. En dat is iets wat de gemeente Middelburg maar moeilijk kan verteren en waar wij eigenlijk niet mee kunnen leven." Vanuit het hakje van een hoogwerker verrichtte burgemeester mr C. Rutten van Middelburg de openingshandeling van de Stro menweg foto Lex de Meester) erste stap naar streekarchief LISSINGEN - Het nieuwe on- ■omen voor het gemeente- Ref in Vlissingen kan de eer- stap zijn naar een streekar- jH op Walcheren. Gedepu- ertle mevrouw G. de Vries- Rmes van cultuur kwam nsdagmiddag met dat idee. ij h d zojuist achter de Helle- Hierstraat in de Vlissingse Renstad de eerste paal gesla- en voor het toekomstige ar- lielcomplex. Wethouder me- w L. C. Poppe-de Looff van iidlt'idkundige zaken nam de ■estie graag over. Ia regen komt zonneschijn. Het Rings gemeente-archief heeft ele tientallen jaren dat spreek- jooi d moeten koesteren. De ge- een te Vlissingen heeft nooit eel aandacht gehad voor die oordening. Archiefstukken la- el tot 1965 opgeslagen in het |itige koetshuis bij het oude [huis, het Van Dishoeckhuis. e ontwerper van het huidige ,ad luis had niet eens rekening Ruden met de archiefdienst. Hllerijl moest het bouwplan ien bijgesteld. De archief- lewerkers en -bezoekers ■ken daarvan tot op heden ew mge vruchten. De ellende is volgend jaar april voorbij. Aannemingsbedrijf Heeffer en Van Elzakker uit Hal steren heeft dan het voormalige Gasthuis aan de Hellebardier- straat gerestaureerd en een nieuw archiefdepot erachter ge bouwd. Gedeputeerde De Vries- Hommes sloeg voor dat depot de eerste paal. De modernste ma chine van het Voorhoutse heibe- drijf Meko is voor dat karwei van stal gehaald. Het heiwerk moet voorzichtig gebeuren, want de panden rondom de bouwplaats zijn oud. Heeffer en Van Elzak ker heeft een verzeering afgeslo ten om schade aan de huizen te kunnen dekken. De gemeente Vlissingen kan haar archiefdienst uit de brand helpen met steun van Monu mentenzorg en de provincie Zee land. De kosten bedragen 2,88 miljoen gulden. Plaatsvervan gend archivaris Adri Meerman was dinsdagmiddag een geluk kig man. Hij stelde vast dat Vlis- singers eindelijk een archief krij gen waarop ze recht hebben. Dat vraagt, volgens hem, wel een duidelijke profilering van de ar chiefdienst. In het nieuwe ge bouw komen aparte studiezalen en een expositieruimte. JtNEUZEN - Een delegatie Ide gemeenten Terneuzen en van Gent en vertegenwoor- ers van onder meer het Con- Jorgaan Sluiskil en andere lanties brengen donderdag bezoek aan Geleen. Daar eordt met vertegenwoordigers Rhet gemeentebestuur en mi- R-experts gepraat over de ^Tfiemen die ontstaan op jttsen waar industrie en voonkernen 'buren' zijn. let| bezoek'-- aan Geleen (dat [s jaar en dag wordt gecon- ,eerd met chemie-gigant is een initiatief van CDA- slid W. Goethals. In ver met alle mogelijke ontwik- in het Kanaalzonege- (project Gebiedsgerichte geluidszonering, etcetera) was hij al op zoek naar een gemeen- «§■1 SSfegjg - te in Nederland, waar zich een vergelijkbare situatie voordoet. Dat was dus in Geleen. Het is Goethals een doorn in het oog dat alle mogelijke beperkende (milieu (maatregelen worden voorbereid of al zijn uitgevoerd, terwijl een belangrijk deel van de Kanaalzone-bewoners niet bepaald ontevreden is over de woon- en leefsituatie in het ge bied. Dat bleek bijvoorbeeld uit een 'belevingsonderzoek' dat vo rig najaar in opdracht van de provincie werd uitgevoerd. Het gezelschap uit de Kanaalzone wordt donderdagmiddag om twee uur ontvangen op het ge meentehuis van Geleen. Burge meester mr Lurvink zal er een in leiding houden over 'de bestuur lijke perikelen rond een chemie- gigant'. Daarna volgt een dis cussie. Gedeputeerde G. de Vries-Hommes hielp dinsdagmiddag de gemeente Vlissingen een handje hij de nieuwbouw voor het gemeente-archief (foto Lex de Meester VLISSINGEN - Het éénjarig be staan van de eerste overdekte winkelstraat in de Vlissingse binnenstad, de Sint-Jacobspas- sage, wordt zaterdag luister bij gezet. Het straatje wordt ver sierd. Speciale aanbiedingen en versnaperingen moeten extra publiek aantrekken. De Sint-Jacobspassage symbo liseerde vorig jaar het begin van de vernieuwing van het winkel centrum Vlissingen. De onder nemers waren enthousiast. W. Nijman, eigenaar van een kle dingzaak, is dat nog. De omzet is in de Sint-Jacobspassage meer gestegen dan het Nederlands ge middelde,, vertelt hij. Dat is, al dus Nijman, niet ten koste ge gaan van collega's in omliggen de straten. Het overdekte win kelstraatje lokt naar zijn mening meer mensen naar Vlissingen en iedereen profiteert daarvan. De Vlissingse binnenstad lijkt langzaam uit een diep dal te ko men. Bijna alle winkelpanden zijn bezet, een on-Vlissings beeld. Enkele nieuwe zaken ves tigden zich in de Sint-Jacob spassage. Lingeriewinkel Livera is er één van. Mevrouw D. Wit man heeft bewust voor het over kapte stukje gekozen. Het straatje stroomt bij slecht weer vol, zegt zij, en een voordeel van de overkapping is dat spullen al tijd buiten kunnen staan. Architect ir J. R. Slemmer had juist dat niet voor ogen toen hij de Sint-Jacobspassage vorm gaf. Hij ontwierp een strak straatbeeld en wilde dat zo hou den. Dat is niet gelukt. Het eigen initiatief van enkele onderne mers heeft het grondidee de das omgedaan. Slemmer vindt dat winkeliers zich bescheidener moeten opstellen. Ondernemers vreesden dat de overkapte winkelstraat bij har de wind een tochtgat zou wor den en bij warm weer een broei kas. Dat is, volgens hen, niet ge beurd, al vinden sommige bezoe kers de passage 's zomers te warm. Minpuntje is dat de tegels aan de ingangen van de passage bij regen te glad worden. Dat probleem wordt na de zomer ver holpen door de eerste meters on der de overkapping ruw te ma ken. iër Waverijn had een be- fflarschrift ingediend tegen licollegebesluit twee sta-cara- k te verwijderen. Hoe komt ei college erbij dat dat sta-ca- iVi is zijn, vroeg zijn advocaat ir Van Pijkeren. Zijn cliënt had etr rzekerd dat hij de kam eel niddelen 's winters binnen Spette, dus ging het naar zijn ak niet om sta-caravans. 'A an Pijkeren had nog een an- ere vraag. Hij wilde dat het ge- Rntebesuur het mogelijk ■kt dat Waverijn vijf staan- Rtsen krijgt in plaats van de 9 waarvoor hij vergunning Rt. In het verleden waren het ou zijn bedrijf, dat toen gedre- Hwerd door een ander, ook vijf Heest. Bovendien had agra- 9 Waverijn het geld hard no- ig, 7,0 meende mr Van Pijkeren. Dii twee erbij, daar moet u niet l Hilijk over doen." i tolege-vertegenwoordiger wet- 'Hder ir C. W. Veerhoek (VVD) |d hem de maten van een sta- van voor. Dat Waverijn geen unning heeft voor vijf plaat vond Veerhoek ook een spij- zaak, omdat anderen in dat fed wel vijf eenheden mogen pen. In de raad had hij er- gestreden, zei Veerhoek, de mensen gelijk behandeld den, maar dat is niet moge- jk gebleken, ,,'t Is niet een stie van niet willen, maar niet kunnen", aldus Veer- |k ItjVan Pijkeren vroeg de com- pie, die in beslotenheid ver- jerde, die zinsnede in een otuele afwijzing te schrijven, Ijngel wedstrijd In één 1 heeft D. J. Geelhoed vrij- 'avond twee palingen aan de k geslagen in de vijfde com- itiewedstrijd van de hengel- Ttvereniging Oosterschelde. irmee won hij de wedstrijd, n hij leidt nu tevens het alge- heen klassement. Blag: 1 D. J. Geelhoed 590, 2 Pa- 4 de Bruine 375, 3 A.W. de Vlieger Algemeen klassement: 1 D. J. ■hoed 1455, 2 R. Vercruysse 1395, BW de Vlieger 1085. zodat hij wellicht alsnog iets voor zijn cliënt zou kunnen rege len. Hij vond het bovendien niet erg zorgvuldig van het college niet met Waverijn te overleggen, maar daar ging Veerhoek niet op in. De advocaat van Van der Kloos ter, mr Den Hollander, vond dat het college maar eens naar de si tuatie bij zijn cliënt moest ko men kijken. De gebouwtjes met douche en berging die Van der Klooster bij vier vakantiewonin gen had gebouwd, liggen zijns inziens volkomen in het groen verscholen. Hij wilde die situatie legaliseren. Op de grond waar de gebouwtjes staan evenwel is een groenstrook voorzien. Veerhoek noemde het zeer ge vaarlijk om aan het verzoek van mr Den Hollander te voldoen. Beleid is juist, zei Veerhoek, dat de landschappelijk inpassing zeer hoog wordt opgenomen. „Als we dit toestaan, dan ontne men we de grond aan de politiek die we toepassen bij recreatiebe- drijven." De gewenste vijf meter is volgens mr Den Hollander op die plek evenwel niet te realise ren. Hij voerde verder aan dat het juist heel goed in de gemeen telijke visie past dat zijn cliënt de vakantiewoninkjes uit 1954 heeft aangepast aan de kwali teitseisen van deze tijd. Boven dien doen de gebouwtjes naar het oordeel van mr Den Hollan der, na aanvankelijke proble men met de buren, nu in het ge heel niemand meer kwaad. BRESKENS - Directeur A. Wil- lemse van de christelijke basis school Op de Bres uit Breskens neemt vrijdag op de laatste schooldag afscheid van de leer lingen van 'zijn' school. De directeur gaat na zeven jaar Zeeuwsch-Vlaanderen terug naaf Walcheren en wordt met in gang van het nieuwe schooljaar directeur van de Middelburgse Prins Willem Alexanderschool. Aan die basisschool was hij, voordat hij directeur van Op de Bres werd, al verbonden. Oud leerlingen, -leerkrachten, ouders en kennissen kunnen vanavond, woensdag, de scheidende direc teur al de hand drukken. Willem- se houdt voor hen van 19.30 tot 20.30 uur afscheidsreceptie in de school. KAMPERLAND - Acht dagen lang kunnen muziek- en thea terliefhebbers dit jaar genieten van het festival "Vlaanderen presenteert" op recreatie centrum De Schotsman in Kam perland. Voorgaande jaren was dit festival in het laatste week einde van de Veerse Meer da gen. De organisatoren hebben be wust gekozen voor een andere opzet. „Voorgaande jaren had den we tijdens "Vlaanderen presenteert" een te druk pro gramma. We willen de artiesten nu afzonderlijke meer aandacht geven. Daarom hebben we geko zen voor acht dagen met iedere dag een paar optredens", aldus mevrouw L. van Linder van cen trum De Schotsman. Doordat het festival over meerdere dagen is gespreid, zijn er dit jaar ook ruimere mogelijkheden voor op tredende artiesten. „Op donderdag 12 juli is er een jeugdtheater. Het kost ruimte en tijd om daarvoor spullen op te bouwen. Vorig jaar hadden we ze niet kunnen vragen omdat het met het drukke programma dat toen gedraaid werd niet moge lijk was hun de beodigde facili teiten te geven. Nu kan het wel", aldus mevrouw Linder. Het festival speelde zich vorig jaar af in een grote tent aan de waterkant op het recreatiecen trum. Door het slechte weer viel deze lokatie tegen. Daarom heeft de organisatie besloten al le optredens in de eerste instan tie in de grote recreatiezaal te houden. Mocht het weer goed zijn dan is het mogelijk activitei ten naar buiten te verplaatsen. De optredens op de podia wor den allen verzorgd door Vlaamse artiesten. De Koninklijke Fanfa re Eendracht en Kunstijver uit Pittem opent zaterdag om 14.00 uur "Vlaanderen Presenteert". Verder is er de ze dag muziek te horen van het Martien Trio en de Jaggpap New Orleans Jazz Band. Zondag 8 juli krijgt het recrea tiecentrum een historisch tintje. Zestiende eeuwse hofdansen in authentieke kleding worden er dan uitgevoerd door D'Ouwe Kapel uit Gent. De hitfilm Hector" van Urbanus en de film Crazy Love van Domini que Deruddere worden dinsdag 10 juli vertoond. De dag daarna staat in het teken van de sport. In samenwerking met Zeeland Sport houdt het re creatiecentrum een triathlon. Deelnemers zwemmen 500 me ter, fietsen 20 kilometer en eindi gen met 6 kilometer hardlopen. Voor de kinderen is er op don derdag een optreden van het jeugdtheater Leen Persijn en op vrijdag een disco. Het weekeinde van 14 juli staat weer in het teken van de muziek. Zaterdagmiddag is er een de monstratie Vendelzwaaien door De Blauwvoetvendeliers uit Lendele. Het Martien Trio uit Brugge luistert de middag muzi kaal op. Blues en rock&roll kra kers uit de jaren zestig schallen 's avond over het centrum als The Loudspeakers uit Gent op het podium staan. Zondag is er een concert door het West vlaams houtblazerskwintet en Vlaanderen Presenteert" wordt afgesloten met een optre den van het Brugs Dweilorkest. Vlaanderen Presenteert is een activiteit in het kader van de culturele uitwisseling met de provincies Oost- en Westvlaan- deren. Tijdens het festival kun nen bezoekers toeristische infor matie krijgen over deze provin cies en de stad Antwerpen. OOSTBURG/AARDENBURG - B en w van Oostburg hebben toch weer hoop gekregen dat de Limburgse projectontwikke laar Bovex een serieuze gega digde voor de financiering van een kuuroord in Cadzand heeft gevonden. Het college ver wacht voor het eind van deze maand met de kandidaat-inves teerder om de tafel te kunnen zitten. Net op het nippertje liet de pro jectontwikkelaar van zich ho ren. B en w hadden een ultima tum gesteld: als Bovex niet vóór 1 juli met uitgewerkte plannen kwam, zou de gemeente zich niet langer gebonden voelen aan het contract met de projectontwik kelaar. Maandagmorgen 2 juli lag er een fax met de verzekering dat Bovex een serieuze financier heeft weten te interesseren. De wethouders T. de Blok-van Her pen en J. Thomaes besloten dinsdag tijdens het b en w-over leg de nieuwe gegadigde een kans te geven en hem zo snel mo gelijk voor een gesprek uit te no digen. Loco-burgemeester De Blok ver klaarde nog alle hoop te hebben op de verwezenlijking van een kuuroord bij Cadzand. Zij gaat ervan uit dat de plannen voor het kuuroord niet ingrijpend ge wijzigd worden. Dat zou beteke nen dat er naast de recreatieve en geneeskrachtige baden twee hoteltorens en tweehonderd bungalows worden gebouwd in Cadzand-Bad. Het gesprek met de nieuwe geïnteresseerde zal duidelijkheid moeten brengen. De Blok zal overigens niet bij dat gesprek vertegenwoordigd zijn, omdat ze dan op vakantie is. „De burgemeester is tegen die tijd weer terug en in eerste in stantie hoort het kuuroord toch bij zijn portefeuille planologie." Voor het Aardenburgse project Rodanna heeft stichting De Ba sis de projectontwikkelaar laten vallen. Het Eindhovense bureau Mertens. Lutjeboer en Partners had ook vóór 1 juli iets van zich moeten laten horen. En dat is niet gebeurd. Volgens W. West- phaal, woordvoerder van stich ting De Basis, hoeft dat de ont wikkeling van het seniorencen trum niet in de weg te staan. De bouw van het recreatiepark met tientallen bungalows voor ouderen aan de Herendreef is wat achterop geraakt. Maar vol gens Westphaal hoeft het vakan tiecentrum voor ouderen zeker nog niet te worden opgegeven. „In eerste instantie zag het er al lemaal prima uit en ook de Eind hovense projectontwikkelaar was erg enthousiast. De laatste maanden vernamen we echter taal nog teken uit Brabant. Nu het 1 juli geweest is, voelen we ons niet meer gebonden aan het bureau. Binnenkort zullen we een andere gegadigde vragen om eens met ons over de plan nen te praten", zegt Westphaal, die al eerder verklaarde dat er nog een belangstellende finan cier 'in de wachtkamer' zat. Westphaal vindt niet dat Ro danna tot een tweede 'Ydewalle' of 'Vossekaai' (plannen waar ja ren en jaren zonder resultaat over is gepraat) moet uitgroeien. „Maar daar ziet het voorlopig ook niet naar uit. We hebben nog niet het idee dat de voorstudie voor niets is geweest." De Aar denburgse burgemeester E. Jongmans sluit zich bij die woor den aan. Ook de gemeente re kent er vooralsnog op toch bin nen afzienbare tijd een senioren centrum binnen haar stadsgren zen te krijgen. Jongmans: „De eerste stappen zijn gezet, een an dere belangstellende kan zo in het spoor verder." Weekendvieringen - De aanvangstijden van de week endvieringen in de Triniteits- kerk in Terneuzen zijn per 1 juli gewijzigd. De vieringen begin nen voortaan 's zaterdags om 19.00 uur en 's zondags om 9.30 uur. Ook de aanvangstijd van de viering in de Heilige Kruiskerk in Hoek is gewijzigd. De viering begint 's zondags voortaan om 9.30 uur. BRUINISSE - De enkele jaren geleden aangelegde kruiden tuin achter de Oudheidkamer in Bruinisse is met zo'n veertig vierkante meter uitgebreid. De totale oppervlakte beslaat nu ongeveer 110 vierkante meter. Gemeentelijk hovenier Johan Flikweert heeft de indeling in perken van de bestaande tuin voortgezet in het ernaast, achter het voormalige bankgebouw, ge legen nieuwe gedeelte. Vorig jaar nog stak de naastgelegen verwilderde tuin schril af bij de kruidentuin achter de Oudheid kamer. De uitbreiding kon on langs ter hand worden genomen nadat de gemeente de voormali ge bank had aangekocht. Hovenier Flikweert heeft de kans aangegrepen het assorti ment met een aantal voor lief hebbers interessante kruiden uit te breiden. Een van de op merkelijke gewassen in het nieu we gedeelte, is bijvoorbeeld meekrap. Geen toeval overi gens. want in de Oudheidkamer is een verzameling meekrap werktuigen te zien, de zoge naamde collectie C. J. Keur. Evenals in de 'oude' tuin zijn de perkjes in de nieuwe tuin ge scheidendoor grindpaden, en af gezet met buxus. Centraal staat een reeds vruchtdragend moer beiboompje, met afhangende takken. Enige andere aanwin sten: rozemarijn, duizendblad, kattekruid, wijnruit en citroen- kruid. Vooral bij mooi weer staat de kuidentuin volop in de be langstelling bij de bezoekers van d Bruse Oudheidkamer, vertelt de heer Flikweert. De openings tijden zijn op maandag en don derdag, van 14.00 tot 16.00 uur. De uitbreiding is nog niet geheel gereed, en moet nog worden af gesloten van aangrenzende par ticuliere achtererven. Daar wordt op korte termijn aan ge werkt, aldus de beheerder van de kruidentuin in het vissers dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15