Olie gemorst in kanaalarm =£Ï7^aT= mee classics n s willen milieu liet verder belasten Garnalenhandel wijkt uit in beeld Geen pardon voor vissers die tong overboord gooiden Hoge uitgaven watervoorziening Thuispelverbod provincie houden strak schema aan kritisch over lerheveling lleidstaken »ionale omroep DISCOTHEEK ANDRÉ HAZES uurzame ontwikkeling nodig ibraak woning bordelta Pionier M i i i i i M i i i i i i i I 1 M M I ITTT Vreemd WOENSDAG 4 JULI 1990 Ondermaats Boete voor hardhandige uitsmijter Tot 1994 zeker 135 gulden aar lij ks acht miljoen voor wegen [öELBURG - Komende ja- lzal de provincie jaarlijks miljoen gulden uittrekken aanpassing van wegen (se- lair en tertiair). Bedoeling ior uitvoering en voorberei- van plannen een strak ima aan te houden, zodat de [steringen ook echt gestalte jen. In de begrotingsbrief kondigt het college van ge- liteerde staten een aantal „en aan. gaat onder meer om de se- haire wegen Tholen-Sint [ipsland (1 miljoen gulden), >assing kruispunt Deltaweg en Julianastraat (2,4 mil- gulden), grondaankoop jrpenisse-Sint Maartensdijk afwerking weg Domburg- jtkapelle (5 ton) en kruispunt lldijk bij Vrouwenpolder (1 Zo mogelijk beginnen de leg van een fietspad 's-Hee- ïoek-Ovezande en verbete van de weg Breskens-Sluis. de tertiaire wegen staat in de aanpassing van. de weg DELBURG - Het dagelijks inciebestuur staat kritisch mover de overheveling van regionale omroepbeleid van (WVC) naar provincie. On- meer onduidelijkheid over oekomstige financiering is rvoor reden, alsook ondui- jkheid over de vraag welke jjljjsgelden er naar de provincie gaan. Dit melden gedepu teerde staten in de begrotings- jrièf 1991. mister drs H. d'Ancona van :ul|uur wil de lokale en regiona- e «inroepen al in 1991 afgesto ten hebben. De provincie krijgt ,n laar visie de gehele verant woordelijkheid voor het regiona le Omroepbeleid, de beleidsuit voering en de financiering. Het parlement moet zich nog uit spaken over de plannen, tn de begrotingsbrief kondigt tiet dagelijks bestuur aanpas- 8H van het bureau voorlichting Én| Dat is een gevolg van de in 1991 door te voeren nieuwe pro vinciale organisatie. Daardoor veranderen contacten en andere overlegpatronen. De provinciale voorlichters zullen zich meer ten specialiseren. Oostburg-IJzendijke op het pro gramma. Gedeputeerde staten willen in '91 de jaarlijkse voe ding van het fietspadenfonds van 2,5 ton met 2 ton verhogen. Fietsprojecten die komend jaar aan de orde komen: fietspaden langs de Europaweg (Sloege- bied), langs de Rondweg 's-Gra- venpolder en de Postweg (Ka- pelle-Wemeldinge); verbetering van de route tussen Heinkens- zand en Goes. Nog in 1990 verschijnt het pro vinciale meerjarenplan voor toe ristisch fietsverkeer. Daarin staan 15 nieuwe fietsroute, die voor een groot deel al in 1991 aangelegd moeten worden. Het dagelijks provinciebestuur laat onderzoeken welke ingre pen in de afwatering van Wal cheren nodig zijn, in het kader van een ruilverkaveling. In het gebied van het waterschap Hul ster Ambacht wordt bekeken of de gemalen bij Walsoorden en in de Kruispolder kunnen verval len. Gestreefd wordt naar verbe tering van de afwatering in de Hertogin Hedwigpolder, de Em- mapolder en de Kruispolder in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderên. In 1990 beginnen de laatste werken ter versterking van de Zeeuwse zeeweringen, op basis van de Deltawet. Het gaat om de verdedigingslinies bij de Burgh en Westlandpolder, Domburg- Veerse Gatdam, Tienhonderd polder, Kievittepolder-west en Oudelandsepolder. Mogelijk zullen enkele versterkingen van zeeweringen die in beheer van het rijk zijn, tot in 1991 uitlopen. Dit betreft: de Buitenhaven van Vli^singen, het Sloegebied, Breskens-kom. De waterschap pen hebben voor 1991 onder meer op het programma staan: strandverdediging tussen West- kapelle en Zoutelande; uitbrei den strandhoofden Noordwate ring; strandhoofden kust West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De elf bestrijders en twee rayon ambtenaren voor het opruimen van muskusratten (die schade lijk worden geacht voor dijken en slootkanten) verwijderden in 1989 totaal 18.279 dieren. Dat is een daling van 2% ten opzichte van 1988. Dit betekent een op vallende omslag in de vangstcij- fers, die vóór 1988 jaarlijks met 40% stegen. Om het aantal mus kusratten terug te brengen naar een vanuit schade-oogpunt be zien aanvaardbaar niveau, zal de daling verder moeten gaan. De jachthaven in Teineuzen wefd direct na de melding van het morsen van olie afgesloten met een oliescherm, waardoor schade aan de jachten beperkt bleef (foto Camïle Schelstraete De gemorste olie in de kanaalarm besmeurde onder meer deze eend foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Schoonmaak ploegen zijn in de nacht van maandag op dinsdag uren lang bezig geweest met het opruimen van een grote plas olie, die was terecht gekomen in de Oostelijke Kanaalarm (Zijkanaal A) in Terneuzen. De olie stroomde maandag avond laat in het water toen de schipper van de bunker boot Atlantis een deel van zijn lading lichte stookolie van de voorste tanks in de achterste tanks wilde over pompen. Kr kwam ongeveer 500 liter olie in het kanaal te recht. De schipper wilde de olie over pompen om een klein lek in het voorschip boven water te krijgen. Toen hij zag dat het misging, trof hij direct maatre gelen. Rijkswaterstaat was snel ter plaatse en sloot, voor alle zekerheid, de jachthaven in de buurt van de ligplaats van de bunkerboot met een oliescherm af. De schade aan de jachten was dan ook gering. Het tankschip Barbara 1 werd ingezet om een groot deel van de weggestroomde olie op te zuigen. Volgens de rijkspolitie te water was er weliswaar sprake van een flinke veront reiniging. „Maar door alert handelen van de schipper en Rijkswaterstaat is de schade heel beperkt gebleven", aldus een woordvoerder. De rp te water heeft van de zaak pro ces-verbaal opgemaakt. Maanden geleden deed zich op dezelfde plaats eenzelfde 'on geluk' voor. Toen was de scha de, vooral aan de jachten, vele malen groter. I Advertentie) P» „VLISSINGEN a.s. vrijdag, GRATIS ENTREE Vrijdag, 20 juli, voorverkoop: 7,50 kassa 10,- Voorverkoop: Pup, Cosmo, Hooizolder DDELBURG - Er moet paal perk worden gesteld aan pro- kten en produktieprocessen vanuit het milieu niet aan- jirdbaar zijn. Het consump- pedrag hoort te veranderen. meer: steeds weer méér. |I: het genoeg of zelfs minder. |t deze opmerkingen over een urzame ontwikkeling richt dagelijks provinciebestuur |h in de begrotingsbrief 1991 I de staten. ps een wijziging van het beleid pig, constateren gedeputeer- IISSINGEN - Bij een inbraak een woning aan de Vincent Goghlaan in Vlissingen is Iisdagmiddag 700 gulden ge len. De eigenaar was op het ment van de diefstal even g en trof bij thuiskomst een ingebroken raam aan. Behal- het bedrag worden enkele tsoonlijke papieren en wat ine sieraden vermist. 'ot van pagina 9) dringende verzoek toch met >te spoed maatregelen te tref- zoals concentratie van de inkzeilerij aan de zuidwest ut van de Brouwersdam en i betredingsverbod voor de oogvallende platen in het ge- -d in de periode dat zeehon- pi hun jongen zogen. Idens de maandelijkse pers- Inferentie van Natuur en Mi ll in Utrecht lichtte coördina- ir M. Rekers van het Delta rerleg zijn zorgen over de na- Ur in de Voordelta toe. Hij [emde betonning en controle maatregelen om surfers bui- i het kwetsbare gebied te hou- o. Op de vraag of daarmee de van de zeehonden zal zijn Iwaarborgd, reageerde hij: „Ik p niets beters weten." de staten. Gericht op een goed beheer van natuur en milieu. Zo'n beleid wint aan maatschap pelijke waardering, vergeleken met de achterliggende jaren. De noodzakelijke veranderingen en bijstellingen van het beleid zul len volgens het dagelijks provin ciebestuur ook in Zeeland grote inspanningen vragen. „In geld, in menskracht, maar zeer wezenlijk in ons denken," aldus gedeputeerde staten. „Het succes in deze wordt bepaald door de mate waarin we er in sla gen Zeeland schoon te houden en te maken. Het zal het resul taat zijn dat telt. Daarop zal de geschiedenis, zullen volgende generaties ons beoordelen." Een ander milieubeleid vraagt onder meer een anders gerichte werk gelegenheid. Daarom blijven ge deputeerde staten hoge voor rang geven aan een actief werk gelegenheidsbeleid. Het dagelijks provinciebestuur noemt het een misvatting dat het tegengaan van milieu-on vriendelijke processen tot een verlaging van de totale welvaart leidt. „Een verlaging van pro- duktie op het ene terrein wordt gecompenseerd door verklei ning van de tekorten op andere terreinen. Dat kan worden ge realiseerd bij een verschuiving in het maatschappelijk waarde ringspatroon." In Kerend Tij, het Zeeuws Mi lieubeleidsplan, geven gedepu teerde staten tot in detail aan welke maatregelen in het ver schiet zijn. In de begrotingsbrief wordt nog opgemerkt dat de keus van de plaats waar een de pot voor vervuilde baggerspecie moet komen, geruime tijd zal vergen. Pas halverwege 1991 ver schijnt een milieu-effectrapport hierover. Het dagelijks bestuur verwacht dat het rijk een bijdra ge van 920.000 gulden zal geven voor aanleg van een slufter (bin nenzee, onder invloed van eb en vloed) op Neeltje Jans. VLISSINGEN - Het eeuwen oude thuispellen van garna len is sinds zondag definitief verboden in Nederland. De handelaren in garnalen heb ben ruim de tijd gehad om zich op de nieuwe situatie voor te bereiden. Ze hebben alternatieven gevonden. De meeste Hollandse of grijze garnalen gaan diepgevroren naar Polen en worden daar handmatig gepeld in fabrie ken. Slechts een enkele han delaar heeft pelmachines aan geschaft. De investering is duur en vraagt lef. Import- en exporthandel Zee- landia in Arnemuiden heeft een afwachtende houding aan genomen. Directeur J. van Belzen heeft zo zijn twijfels over de kwaliteit van de pel machines én de garnalen die eruit komen. Crevettes in Vo- lendam is als enige volledig overgestapt op het machinaal pellen. Dat bedrijf heeft vijf miljoen gulden geïnvesteerd. Volgens Van Belzen is dat een sprong in het diepe. Hij wil kwalitatief goede garnalen le veren aan zijn klanten in bin nen- en buitenland. Garnalen zijn gevoelige schepsels en het handmatig pellen biedt naar zijn mening nog steeds de bes te garantie voor een hoog waardig produkt. Zijn concurrent in Volendam, Crevettes, denkt daar heel an ders over. Staatssecretaris drs H. J. Simons van volksgezond heid bracht in februari spe ciaal een bezoek aan het Noordhollandse vissersdorp. Hij nam de vierentwintig, bij Crevettes geïnstalleerde pel machines officieel in gebruik. Bedrijfsleider Kees Mooyer van Crevettes is bijna vijf maanden later één en al tevre denheid. Hij vindt in tegen stelling tot zijn Arnemuidse collega de kwaliteit van ma chinaal gepelde garnalen be ter. Het besmettingsgevaar is geringer, omdat er nauwelijks mensenhanden aan te pas ko men, Eerlijkheidshalve noemt Mooyer één nadeel: de garna len verliezen meer vlees. Hij heeft de stellige overtuiging dat daar iets op wordt gevon den. Crevettes is een pionier in de garnalenhandel. Zelfs de grootste garnalenhandelaar van Nederland, Heiploeg in Zoutkamp, laat nog negentig procent van de garnalen ont vellen door vlugge vingers. Het bedrijf heeft wel- ervaring met pelmachines. Tien staan er in Zoutkamp. Ze functione ren redelijk, vertelt directeur F. Nienhuis, maar niet opti maal. Sommige garnalen ko men er gedeeltelijk of hele maal ongepeld uit. Dat is ook het probleem van Van Belzen uit Arnemuiden. De pelmachine die is ontwik keld door Ilja van Woensel en wordt geproduceerd door ma chinefabriek Meijn in Monni kendam, vraagt een gelijk soortige garnaal. Vissers moe ten goed weten op welke ma nier zij hun vangst aan boord moeten koken. De garnalen moeten netjes gekromd zijn en nagenoeg even groot. Dat lukt niet altijd, aldus Van Belzen. De rijksoverheid heeft lang ge aarzeld voor zij het thuispel- verbod afkondigde. De dood van enkele bejaarden in een Utrechts verzorgingstehuis was eind 1983 de druppel die de emmer deed overlopen. Dat zij besmette garnalen uit Azië hadden gegeten, deed er niet toe. Hun overlijden was niet de oorzaak van het overheidsop- Het garnalen im- en exportbedrijf Zeelandia in Arnemuiden zet vraagtekens bij de doelmatig heid van pelmachines foto Ruben Or eel) treden, maar de aanleiding. Het thuispellen van garnalen stond allang minder goed aan geschreven. De hygiënische omstandigheden waaronder dat gebeurde, liet veel te wen sen over. Van Belzen heeft daar naar ei gen zeggen al een paar jaar ge leden voor gewaarschuwd. De traditionele thuispellers in de vissersdorpen stopten er be gin jaren tachtig mee. Het pel len van garnalen doe je niet uit weelde, stelt de Arnemuide- naar vast. Zijn dorpsgenoten lieten het eerst 's avonds afwe ten. De televisie was in op komst. Overdag pellen ver dween ook. De verbeterde so ciale voorzieningen maakten thuiswerk niet meer nodig. Veel Nederlandse pellers hiel den het voorgoed voor gezien na de invoering van de twee- verdienerswet. Ze verdienden door hogere belastingaansla gen het zout niet meer in de pap. Marokkaanse en Turkse vrouwen in Amsterdam, Utrecht en Den Haag werden in de arm genomen. Controles leverden in vijftig procent van de gevallen een proces-ver- baal op, laat een woordvoer ster van het ministerie van WVC veelzeggend weten. Thuispellen mag niet meer in Nederland, maar om de hoek, in West-Duitsland en Dene marken, mag het nog wel. Mooyer van Crevettes in Vo lendam vindt dat een vreemde zaak. Hij heeft ook zo zijn be denkingen bij het handmatig pellen van garnalen door Pool se pelbedrijven. Het ministe rie van WVC controleert steek proefsgewijs partijen gepelde garnalen bij de groothandel en in winkels. Voor Van Belzen staat het als een paal boven water dat de hygiëne in Polen is gegaran deerd. Hij heeft daar een com mercieel argument voor: de handel gooit niet voor een tweede keer de eigen glazen in. Polen is een alternatief, maar onbekend is hoelang. Van Bel zen van Zeelandia en Nienhuis van Heiploeg verwachten dat de arbeidskosten in het Oost- europese land de komende ja ren zullen stijgen. Nienhuis re kent erop dat Polen in het jaar 2000 een gepasseerd station is. Hij heeft evenals zijn concur rent in Arnemuiden goede hoop dat tegen die tijd een vlekkeloze pelmachine is ont worpen voor de kleine Hol landse garnaal. Het thuispel verbod heeft dan écht zijn doel bereikt. Harmen van der Werf MIDDELBURG - Toen de vis sers B. S. (38) uit Yerseke en L. T. (44) uit Hellevoetsluis na geda ne arbeid klaar stonden om naar huis te gaan, ontwaarde een AID-ambtenaar twee kisten vis op het dek van hun schip, dat lag afgemeerd in IJmuiden. Dat was het 'braadje' dat vis sers volgens oud gebruik voor zichzelf mee naar huis nemen. De controleur stapte aan boord en verbaliseerde schipper S. omdat hij de kisten tong niet had vermeld in zijn logboek. De vis werd in beslag genomen. Toen de ambtenaar erbij vertel de dat de tong direct zou worden weggebracht naar de dierentuin Artis om als diervoeder te die nen, werd S. kwaad en zei de AID-er onmiddellijk zijn schip te verlaten. Hij zette zijn woorden kracht bij door een breekijzer te pakken. Een oudere collega van de controleur raadde hem aan om maar liever het veld te rui men. De twee vissers kiepten daarna de vis in de haven. Beiden stonden dinsdag voor de politierechter in Middelburg voor het onttrekken van de vis aan de inbeslagneming. „Vis voor huis geef ik nooit op ver klaarde S., „dat doet niemand. Alleen de vis voor de markt komt in het logboek." Volgens hem had de AID daar ook nog nooit voor geverbaliseerd, en had de pas aangestelde ambte naar de visserstraditie, dat ie dere opvarende een portie vis mee naar huis krijgt, totaal ge negeerd. Officier van justitie mr C. van Ginkel tekende aan dat de amb tenaar het vermoeden had ge had dat er ondermaatse tong in de kisten zat. Verder vond de of ficier dat de bedreiging van de AID-er de zaak veel erger maak te. Hij hield daar rekening mee bij de straf die hij tegen het twee tal eiste: twee weken voorwaar delijk en 1500 gulden boete. S. liet weten dat de bedreiging al leen voor zijn rekening kwam, maar mr Van Ginkel merkte op dat T. zich ook niet erg vriende lijk had gedragen. Politierechter mr A. A. Schuering vonniste conform de eis. Alvorens de zaal te verlaten ver telde S. nog dat hij al een schik king van 2200 gulden gepresen teerd had gekregen voor het niet invullen van de tong in zijn log boek. Verder had hij ook nog een acceptgiro van 250 gulden van justitie ontvangen vanwege de bedreiging van de AID-er. Om dat hij die niet wilde betalen moet hij daarvoor binnenkort voor de Haarlemse politierech ter verschijnen. Hij had liever gezien dat het hele incident in één keer was afgewerkt en daar in gaf de officier hem wel gelijk, maar omdat het vonnis in Mid delburg al was uitgesproken was daar niets meer aan te verande ren. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 34-jarige G. van den B. uit Hein- kenszand tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en 750 gulden boete veroordeeld voor mishandeling van een dis cotheekbezoeker in Goes. Dat gebeurde 18 november vorig jaar in de Toreador, waar hij als uitsmijter werkte. Een aantal jongelui vierde daar samen een verjaardag, maar Van den B. vond dat ze zich niet naar behoren gedroegen. „Ze hadden de hele dansvloer no dig", lichtte hij toe, „ze kwamen trouwens al jarenlang elke week de boel verzieken." Hij pakte C. V. bij de hals en sloeg de jongen een paar keer met zijn hoofd te gen de bar. V. ging toen van zijn stokje en werd door een andere uitsmijter de zaak uit gegooid. Hij had een tand door zijn lip, striemen in zijn hals en een buil op zijn voorhoofd. De breedge schouderde Van den B. zei dat hij V. alleen maar in zijn nek ge grepen had en dat hij toen geval len was. Op een vraag van politierechter mr A. A. Schuering of hij daar nog werkte antwoordde Van den B. ontkennend. „Maar dat heeft niets te maken met wat er toen gebeurd is", voegde hij eraan toe. Hij zei het uitsmijtersvak lange tijd min of meer als hobby te hebben uitgeoefend. Hij had al mishandeling, openlijk ge weld en overtreding van de vuur- wapenwet op zijn stratblad staan. Het vonnis was conform de eis van officier van justitie mr C. van Ginkel. Het WMZ-pompstation Braakman dat wordt uitgehreid foto Cami le Schelstraete MIDDELBURG - De NV Water maatschappij Zuid-West-Ne- derland (WMZ) moet voor aan passing van de watervoorzie ning tot 1994 een bedrag van 135 miljoen gulden uitgeven. Het geld is onder meer nodig voor vernieuwing van verouderde pompstations (in Ossendrecht en Halsteren), uitbreiding van de waterzuivering van pomp station Braakman, omzetting van drinkwaterlevering door industriewaterlevering aan in dustrie in het Sloegebied. De hoge uitgaven zorgen ervoor dat de kapitaals- en exploitatie lasten van WMZ fors stijgen. Dat betekent overigens eerstkomen de jaren nog geen stij ging van de tarieven, onverwachte gebeurte nissen en prijsstijgingen daarge laten. Tegenover de hogere las ten staan hogere opbrengsten en lagere kosten. Het dagelijks pro vinciebestuur meldt een en an der in de begrotingsbrief 1991. Met twee industriële grootafne mers in Zeeuwseh-Vlaanderen heeft WMZ al een meerjaren-le veringscontract voor in totaal zes miljoen kubieke meter in dustriewater per jaar afgesloten. Voor vier grootafnemers in het Sloe gaat het om vier tot vijf mil joen m3 industriewater per jaar, afkomstig uit de Biesbosch. Er is een uitgave van 32 miljoen gul den voor nodig: bouw pompsta tion De Wranghe bij Biezelinge en aanleg leiding. Door het over zetten van de industrie op op pervlaktewater, kan het diepe grondwater zoveel mogelijk voor de bevolking worden ge bruikt. WMZ moet komende jaren de kwaliteit van het drinkwater niet alleen verbeteren door aan passing van pompstations. Er zijn maatregelen nodig voor ver laging van de hardheid van het water, om het metaal-oplossend vermogen te verminderen. Ook moet het nutsbedrijf zorgen voor een milieuvriendelijke behande ling van het zuiveringsslib dat in de pompstations vrijkomt. WMZ houdt voorts rekening met een voorzuivering van oppervlakte water dat uit het Haringvliet geïnfiltreerd wordt in de duinen bij Ouddorp en Haamstede. Er is een richtlijn van de Europese Commissie uitgevaardigd, die bepaalt dat kunstmatige infil tratie alleen is toegestaan, als geen gevaar bestaat voor ver ontreiniging van het grondwa ter. Een werkgroep is bezig met een beleidsplan voor het gebied de Manteling/Oranjezon. Bedoe ling is in het gebied de belangen van natuur en drinkwatervoor ziening beter te verdelen. Als het even kan moeten de natte duin valleien weer in ere hersteld wor den. Dergelijke duinpannen be vatten zeldzame planten. Op het eiland Tholen wordt een proef genomen met het inlaten van zoet water uit het Zoom meer ten behoeve van de land bouw. De resultaten van de proef zijn tot dusverre positief. Komend jaar wil het dagelijks provinciebestuur opnieuw 75.000 gulden subsidie in de proef stoppen. Het waterschap Noord- en Zuid-Beveland wil wa ter uit het Zoommeer aanvoeren naar een klein gebied rond Ril land. Landbouwers hebben daar om gevraagd. De provincie speelt nog geen rol in het pro ject.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11