Verschoorë Trein uitgebrand na blikseminslag Raadsels rond bomaanslag in Amsterdam Raas grijpt naast geel Oostduitsers halen unie in met vuurwerk en veel bier 13' Maij en echtgenoot overwegen juridische stappen tegen TROS "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." UUR FOTOSERVICE renscontröles tussen twee Duitslanden afgeschaft Hem In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. 50% KORTING Minder wind !33e jaargang no. 153 laandag 2 juli 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Parijs IRA ontkent verantwoordelijkheid i op I oor se booreilanden OP OP Uniek Rus in Berlijn in brand gestoken Vijf motorrijders ernstig gewond na bezoek TT Geld Atoomgranaten WÊÊËÊÊÊÊÊmmmÊÊÊÊmmmm Zwembad mrWr AA Klassiekers Gestaakt BMHSi lil AdrSS: PZC WÊÊÊÊmm^^m^mmÊÊÊÊmmmmaÊÊm KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Half tot zwaar bewolkt en af en toe nog een bui. Krachtige, later matige wind uit west tot zuidwest. De middagtem- peratuur ligt rond de 18 graden. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST 2EWK2EE DDR vlekkeloos naar D-mark (Van onze corrrespondent) ÏERLIJN De overschakeling n de DDR van een eigen munt eenheid op het Westduitse geld, is vlekkeloos verlopen. Er ston den zondag lange rijen wach tenden bij de banken, maar er zijn geen signalen dat de Oost duitsers zich massaal op de nieuw-aangevoerde westerse consumptiegoederen storten. Slechts een kwart van het be schikbare baargeld is opgeno men, ruwweg 6 miljard. Pre mier Lothar de Maizière zon dagavond: „Ik ben trots op de mensen van de DDR, die tonen dat ze een groot verantwoorde lijkheidsgevoel hebben". De invoering van de D-mark viel gelijk met het afschaffen van de grenscontroles tussen de DDR en de Bondsrepubliek. Op een staatsrechtelijke regeling na, is ALKMAAR, HEERLEN (GPD/ ANP) Noodweer heeft het af gelopen weekeinde in binnen- en buitenland voor problemen gezorgd. In Alkmaar brandden na blikseminslag twee trein stellen uit en Limbug kreeg een wolkbreuk te verwerken. Hoewel de door de bliksem ge troffen trein al onderweg in pro blemen kwam en rokend het sta tion van Alkmaar binnenreed, kon iedereen ongedeerd uitstap pen. Het blussen werd echter op- ;ehouden omdat aanvankelijk niet duidelijk was of er nog span ning op de bovenleiding stond. Het vuur sloeg daardoor over naar een leeg dubbeldeks trein stel en de overkapping. Ook het treinverkeer rond Haar lem, op de Zoetermeerlijn en op de lijn Vlaardingen-Hoek van Holland raakte in de war door blikseminslag in een relaishuis. In Zuid-Limburg vontlaadde zich zaterdadmiddag een wolk breuk boven Gulpen, Heerlen, Schinnen en Maastricht. Bij de centrale meldposten kwamen rond tweehonderd meldingen binnen over omgewaaide bo men, ondergelopen kelders en blank staande wegen. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De heftige onweersbuien van de afgelopen week hebben in de Seine bij Parijs geleid tot een ecologische ramp. In de Seine drijft ongeveer 80 ton dode vis, zo deelde de brandweer zondag mee. Sinds zaterdag zijn 300 brand weerlieden en militairen bezig de stinkende vissen op te rui men, die over over een lengte van ruim 30 kilometer stroomaf waarts van parijs drijven. Deskundigen zeggen dat de sterfte is veroorzaakt door de verhoogde temperatuur van het water, waardoor zuurstofgebrek ontstond. Door de regenval liep het riolieringssysteem over, viel in sommige stadsdelen de elek triciteit uit en kwamen metro tunnels onder water te staan. AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse politie tastte gister avond nog in het duister over het precieze doelwit van de bomaanslag die zaterdagavond voor honderdduizenden gul dens schade aanrichtte in het Amsterdamse centrum. Zon dagavond had nog niemand de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Het Ierse Republikeinse Leger OSLO (RTR) - Noorwegen heeft zondag de produktie van olie en ^as sterk verminderd in ver band met een staking van 4.000 van de 10.000 werknemers op de Noorse booreilanden in de Noordzee. Volgens een verte genwoordiger van het verbond van werkgevers in de Noorse olie-industrie gaat het om de grootste staking sinds 1986. „De staking leidt tot een volledige stopzetting van de produktie", zei hij. Er wordt vanuit gegaan dat het arbeidsconflict lang zal duren. Er wordt gestaakt om meer loon en om verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden. De onderhandelingen hierover lie pen zaterdagavond laat vast, waarna de staking om midder nacht van start ging. Hoewel niet al het personeel op de plat forms staakt is voortzetting van jie produktie onmogelijk. Alle werknemers worden met heli copters naar de vaste wal ge- pracht. Advertentie OP DE ZOMERRESTANTEN MODE VOOR MANNEN korte kerkstraat 9 4461 je goes - tel. 01100-31112 (IRA) heeft zondag categorisch ontkend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag in Am sterdam. Dat is zondag verno men in welingelichte kringen in Belfast. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie zei zon dagavond de mogelijke betrok kenheid van de IRA of andere terroristische groeperingen niet uit te sluiten. In het gebouw waarvoor de bom ontplofte en waarvan de pui ge heel werd vernield, is een aantal verkeersbureaus en reisorgani saties gevestigd, waaronder Zuidafrikaanse, Spaanse en En gelse luchtvaartmaatschappij en en de Italiaanse en Oosten rijkse nationale verkeersbu reaus. Ook de procureur-gene raal van het Gerechtshof in Am sterdam, mr. J. de Ruiter, heeft zijn kantoor in het pand. De aanwezigheid van de Spaan se luchtvaartmaatschappij Ibe ria sluit niet uit dat de aanslag verband houdt met eerdere aan slagen op Spaanse diplomatieke doelen in Den Haag, eind vorig jaar. De Spaanse afscheidings beweging ETA eiste toen de ver antwoordelijkheid op. De Am sterdamse aanslag vertoont veel gelijkenis met die op het Spaan se arbeidsbureau in de Haagse Archipelbuurt. Ook toen waren de explosieven, verstopt in een tas, tegen de gevel van het pand gezet. Om vijf over half twaalf werd de wijde omgeving van het kanto rengebouw Aurora op de hoek van de Overtoom en Stadhou derskade bij het Leidseplein op geschrikt door een zware ont ploffing, die tot in Amsterdam noord werd gehoord. De enorme luchtdruk, die een hagel van puin en glasscherven tot gevolg had. richtte een grote ravage aan. Van tegenoverliggende ge bouwen werden de ruiten uit de sponningen gedrukt: een vijf tiental geparkeerde auto's liep zware schade op. De bom heeft waarschijnlijk in een tas gezeten die op het trottoir voor de cen trale ingang van het gebouw is neergezet. Er vielen geen gewonden, vol gens de politie „wonder boven wonder". Het kruispunt, dat doorgaans op dat tijdstip zeer druk is met verkeer van en naar het uitgaanscentrum aan het Leidseplein, was nagenoeg ver laten op het moment van de ex plosie. de vereniging van beide Duits- landen daarmee een feit gewor den. Bondskanselier Kohl sprak dan ook van een nieuwe histori sche dag voor Duitsland. Voor het ommuurde Berlijn gold dat zeker, want daar zijn in het oostelijk stadsdeel acht nieuwe metrostations van westelijke lij nen geopend en negen zullen nog volgen. Zowel Kohl als De Maizière zijn zeer optimistisch over de ont wikkelingen in het voormalige Oost-Duitsland. Volgens De Maizière zal de DDR binnen niet al te lange tijd het modernste in dustriegebied van Europa zijn. Door de grote achterstanden die er nu zijn, moet veel industrie vernieuwd worden en voorlopig zijn er zeer gunstige vestigings factoren in de DDR, zoals lage lonen en hoge investeringspre mies. De stap die de Bondsrepubliek en de DDR hebben gezet met de invoering van de Westduitse munt in een voormalige plan economie, is uniek in de geschie denis. De financiële specialisten van de Bundesbank en de minis ters van financiën van beide Duitse staten verwachten niet dat deze stap de inflatie zal opja gen. Er is volgens hen in de DDR voldoende produktief vermogen om de toename van de geldhoe- veelheid te rechtvaardigen. Om 24 uur zaterdagavond werd het Oostduitse geld afgeschaft. Rond middernacht was er in het centrum van Oost-Berlijn, op het Alexanderplein, een grote menigte op de been die de invoe ring van de D-mark vierde als een soort oudjaar. Er werd vuur werk afgeschoten en er werd ge zongen. Over het algemeen wordt er ook positief gereageerd op het nieuwe geld, waarmee Oostduitsers nu ook overal ter wereld terecht kunnen. De laat ste enquêtes wezen uit dat 70 procent van de mensen nu ver beteringen verwacht. Op de eerste dag met het nieuwe geld heeft vrijwel elke Oostduit se minister een pleidooi gehou den voor ondernemerschap en voor spaarzin. Veel leden van het kabinet van De Maizière ga ven aan dat zij hooguit nu een boek zullen aanschaffen dat ze tot dusver niet konden krijgen, maar voor het overige gaan ze sparen, onder meer voor een ei- De Rus Ekimov uit de ploeg van Peter Post geeft de laatste aanwijzingen aan Jean Paul van Poppel voor de start van de ploegentijdrit (foto ANPi FUTUROSCOPE - De machtsgreep van Jan Raas en zijn renners in het openingsweekein de van de Tour de France is gedeeltelijk mis lukt. De Zeeuwse ploegleider had in het groot ste wielerspektakel ter wereld een bliksem- start voor ogen. Zaterdagmiddag, in de pro loog, greep hij echter naast de overwinning. Frans Maassen won weliswaar de eerste echte etappe, maar in de ploegentijdrit was er op nieuw een teleurstellend resultaat. Toch was er sprake van een Nederlands getint weekeinde in de etappeplaats Futuroscope. Frans Maassen rondde zondag een spectacu laire vlucht van vier man af met een ritzege. Peter Post won vervolgens de ploegentijdrit voor de ploeg van Jan Gisbers. De Canadees Steve Bauer start vandaag in de leiderstrui. Zie pagina 9 en 11 gen woning die nu mogelijk wordt. De socialistische minis ter van financiën, Walter Rom berg, had zijn eerste nieuwe geld in de kerk gebruikt bij de collec te. Door de invoering van de nieuwe munteenheid moet er veel ver anderen. Publieke telefoons die op munten werken bijvoorbeeld, moeten allemaal worden ver vangen. In alle publiciteit rond de invoering van de D-mark dook zondag ook het bericht op dat het eerste valse geld was ge signaleerd. Dit werd later door de Bundesbank overigens weer ontkend. WEST-BERLIJN (AFP/DPA) - Een 56-jarige Rus is zondag in West-Berlijn het slachtoffer ge worden van een wreed misdrijf. Onbekenden overgoten hem midden op straat met benzine en staken hem in brand. De man werd met tweede- en derde graads brandwonden opgeno men in een ziekenhuis. Een jonge man, die zich voor deed als politieman, vroeg de Rus naar zijn papieren. Terwijl hij die tevoorschijn haalde, merkte de man dat makkers van de „agent" de kofferruimte van zijn auto aan het leeghalen wa ren. Een van de daders pakte daarop een jerrycan met benzine uit de auto en goot die leeg in het gezicht van de man uit Moskou. Terwijl de brandstof over diens armen en handen liep, staken de daders zijn kleren in brand en sloegen op de vlucht. ZUIDBROEK (ANP) - Bij een verkeersongeluk op Rijksweg 7 tussen Zuidbroek en Scheemda zijn zondagochtend vijf Duitse motorrijders ernstig gewond geraakt. Twee zijn in het zie kenhuis opgenomen met inwen dig letsel en botbreuken. De overige motorrijders zijn na be handeling van breuken en kneu zingen met ambulances naar Duitsland vervoerd. De Duit sers hadden volgens de politie de TT-races in Assen bezocht en waren op weg naar huis. Een motorrijder met achterop zijn vriendin reed plotseling van een vluchtstrook de rijbaan op. Op datzelfde moment naderden twee motorrijders, waarvan een met zijn vriendin, van achteren en konden een aanrijding niet meer voorkomen. OOSTBERLIJN - Met man en macht proberen politiemannen op dringende Oostberlijners in de rij te houden voor de deur van een bankfiliaal op de Alexanderplatz. De politie liet telkens groepjes van 30 mensen binnen, en riep via luidsprekers de menigte toe dat er genoeg geld voor iedereen zou zijn. Deze bank opende meteen om 00.00 uur zondagmorgen de deuren. Duizenden Ootduitsers ston den gisteren uren in de rij om hun eerste D-marken op te halen. In het gedrang werden veel mensen onwel en moesten uit de mensen massa's worden geëvacueerd (foto Rainer Klo ster meier!AP) Van onze correspondent DRESDEN Klokslag twaalf knalt het vuurwerk. Niet over matig de DDR moet de wer king van het kapitalisme im mers nog leren. Maar toch: I juli 1990 moet gevierd worden. Van af nu geldt de Wahrungsunion, de monetaire unie tussen West en Oost-Duitsland. „Endlich: der D-mark ist da!", meldt de sensatiekrant Bild. Het Oostduitse Dresden gaat uit zijn dak. Vlak bij de ruines van de oude stad, die permanent her inneren aan de bombardemen ten door de geallieerden, is een reusachtige biertent opge bouwd. Een geschenk van een Münchener brouwerij: Beieren groet Saksen. Lijf aan lijf zitten de mensen op de bankjes. Nog lang nadat de blaaskapel er de laatste noot heeft uitgeperst, rinkelen de literpullen. De cafés blijven open, totdat in de prille ochtend een helse onweersbui de mensen naar binnen drijft. Maar niet naar bed, want on danks de zondagrust zijn al van af 08.00 uur de banken open. Te gen inlevering van een chêque kan elke DDR-burger tot maxi maal tweeduizend harde D-mar ken in zijn zak steken. De geldzakken van de Deutsche Bundesbank worden onder zwa re bewaking in het volle daglicht aangevoerd. In Boxdorf, een ge hucht in Saksen, begeleiden Volgens de Washington Post ivil- len de Verenigde Staten op de komende NAVO-top voorstellen om alle nucleaire gra naten uit Europa iveg O te halen. O Het eerste gedeelte van het Scheldorado-project in Terneu- zen is voltooid. Zaterdag werd het openluchtzxvembad in ge bruik genomen. Het is ook het eerste onderdeel van een miljoe nenproject, dat verder bestaat uit een groot paviljoen en een appartemen- C tencomplex. w WÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊBÊm Met twee rasechte voetbalklas- siekers gaat het wereldkam pioenschap in Italië deze week de slotfase in. West Duitsland- Engeland en italië-Argentinië vormen de halve finales van het toernooi. Kameroen zorgde gis teravond bijna voor een verras sing, maar het verloor in de verlenging van Q Engeland (3-2) W De Vlaanderenmarathon, een zwemrace over zestien kilome ter in Sluis, is gestaakt, nadat de 19-jarige Marco Blokpoel uit Lei den plotseling onwel was gewor den. De marathonzwemmer ver dween kort na het keerpunt on der ivater. Hij werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis in Brug- Q ge overgebracht. w NHHH DEN HAAG (ANP) - Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) en haar man zijn boos op de TROS. Ze voelen zich ernstig gegriefd door een „misleidend, beledigend en seksistisch" nep- interview met de heer Maij in het programma Jongbloed en Joosten van afgelopen vrijdag. De heer Maij overweegt juridi sche stappen tegen de omroep. Dit heeft de woordvoerder van de minister zondag laten weten. De minister en haar man nemen het de omroep kwalijk dat de presentatoren van het program ma niet zeiden dat het een sati risch interview met een acteur was die de rol van de heer Maij speelde. De heer Maij voelt zich hierdoor niet alleen persoonlijk beledigd en beschadigd, maar ook zakelijk ernstig benadeeld, aldus de woordvoerder. Als directeur-eigenaar van een bedrijf met tientallen werkne mers verwacht Maij dat het pro gramma de goede naam van zijn bedrijf en van hem zelf ernstige schade zal berokkenen. Hij on- twee politiewagens met tot de tanden gewapende agenten de groene Lada die de D-marken komt afleveren. De wachtenden op straat voor de Sparkasse zijn met ontzag vervuld. De rijen zijn lang. „We hebben extra kassa's ingericht, maar het wordt zeker een lange en ver moeiende dag", zegt Jürgen Böhling, filiaal-directeur van de Dresdner Bank/Kreditbank in Dresden. „Een spannende dag ook, een historisch moment, dat je maar één keer in je leven mee maakt". De opschriften op het bankge bouw zijn nog vers. De bank heeft pas zondag haar nieuwe naam aangenomen: de Dresdner Bank is na 45 jaar eindelijk terug in de stad van oorsprong. Bóhling verwacht geen koop- gekte. „De mensen zullen voor zichtig omspringen met hun geld. Het is immers nog zeer on zeker wat de toekomst brengt. Maar er zullen ook wel enkele wensen in vervulling gaan. Bij velen staat een nieuwe auto bo venaan het verlanglijstje. En rei zen natuurlijk. Voor het eerst kunnen we deze zomer op vakantie naar het Westen"! Intussen verleggen veel inwo ners van Dresden hun zondag middagwandeling naar de win kelcentra. Ze verdringen zich voor de etalages die voor het eerst een totaal westerse aan blik bieden. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch PVHHIk onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' '4 kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en j§ buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in UW directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Hi-nnn-Jntid, Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4_weken voor één tientje en één riks! A Naam: PC Plaats: 11 I Tel.: i Ik wil de PZC 4 weken lang (y kunt tfeze pon zonder |voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 nnost o/ittr 4380 VB Vlissingen 01189-99215 derzoekt met zijn advocaat wel ke juridische stappen hij tegen de TROS zal nemen. Al eerder werden in „Jongbloed en Joosten" de ouders en broers van de minister op misleidende wijze (gespeeld door acteurs) ge presenteerd. De familie van me vrouw Maij heeft ook door die uitzending veel vervelende reac ties gekregen, aldus het ministe rie. „Kritiek op mij als minister be hoort bij mijn werk. Misselijk makende en misplaatste grap pen over mijn familie, die zich nauwelijks kan verweren, zijn onacceptabel", liet minister Maij via haar woordvoerder we ten. Een woordvoerster van de TROS zei zondagavond dat de omroep voorlopig niet wil reage ren op de uitlatingen van het echtpaar Maij-Weggen. Belangrijkste reden voor de wei gering om een reactie te geven is het gegeven dat de omroep offi cieel nog niet op de hoogte is ge steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1