VVIO gaat door met acties in gezondheidszorg V akantie-uittocht Wim Kok neemt collega Braks in bescherming Congres Sovjetunie begint toch maandag Moskou doet nieuw voorstel veiligheid "Al het nieuws van hier tot Tokyo." |JA Theunisse opnieuw positief bevonden Opening ruimte-expo Duinen onder druk Van den Broek zet Ter Beek voet dwars Plannen niet naar Kamer In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. GIRO 800.800 Litouwen Warm en onbestendig «^r 233e jaargang no. 152 £aterdag 30 juni 1990 Bonden Sociaal plan HELP DE SLACHTOFFERS VAN DE AARDBEVING DEN HAAG DE GEZAMENLIJKE HULPORGANISATIcS Niet schuldig voor bewijs is geleverd De Boer at"*»-.-* Pagina 23 en verder m msmmmasmmmmm Vast PZC Eerst af en toe zon, maar later ook eni ge regen met kans op onweer. Maxi mumtemperatuur rond 25 graden. La ter tot vrij krachtig toenemende zuid westen wind. Conflict over kleinere defensie IdEN HAAG (GPD) - Minister jv'an den Broek (buitenlandse zaken) is het niet eens met voor- |stellen van zijn collega Ter |Beek (defensie) om de krijgs- macht de komende jaren dras- tisch in te krimpen. Het kabinet heeft een beraad over de plan- Inen gisteren zonder conclusies I afgesloten. Komende week zul- I len Van den Broek, Ter Beek, vi- I ce-premier Kok en premier Lub- I bers zich opnieuw over de zaak I buigen. Door de houding van Ivan den Broek kon Ter Beek I zijn plannen gisteren niet in een I nota aan de Kamer bekend ma- I ken. D66 wil dinsdag een spoed debat in de Kamer over de on enigheid. Ter Beek wil de krijgsmacht als geheel de komende vijf jaar met 15 procent inkrimpen. Bij de centrale organisatie van Defen sie in Den Haag moet 20 procent van het personeel in de komende vijfjaar verdwijnen. Over een periode van tien jaar wil Ter Beek een vermindering van 35 procent bij de landmacht, een 30-procentsreductie bij de luchtmacht en een 25-procents- reductie bij de marine. Gemid deld dus 30 procent minder. Bij alle inkrimpingen wil Ter Beek een evenredige verdeling over burgers, dienstplichtigen en beroepsmilitairen. Hij acht de verminderingen „onvermij delijk". Ter Beek denkt dat zijn voorstel len uitvoerbaar zijn nu de per- FUTUROSCOPE (ANP) - Gert Jan Theunisse is weer in opspraak. Peter Bont huis, de woordvoerder van Panasonic, bevestigde gis teravond, dat Theunisse in de wielerweek van Eibar opnieuw positief is bevon den. Mogelijk wordt hierdoor zijn schorsing met een half jaar verlengd. Theunisse moest na de eerste etappe in de Ronde van Eibar met drie andere renners zijn plas inle veren. Volgens de ploegarts van Panasonic is het onmo gelijk, dat Theunisse verbo den middelen tot zich heeft kunnen nemen of zelfs maar heeft kunnen krijgen. Theunisse zal zich met zijn raadsman mr. Utermark be raden over mogelijk stappen tegen de betrokken instan ties. Theunisse, die altijd heeft ontkend spierverster- kende middelen te hebben' genomen, wil bovendien we tenschappelijke duidelijk heid over de werking van epitestosteron in het mense lijk lichaam en weten of het mogelijk is, dat juist dit hor moon om wat voor reden dan ook minder wordt aange maakt dat testosteron. Zie ook pagina 43 DEN HAAG (GPD) - De vereni ging Verplegenden en Verzor genden in Opstand, VVIO, zal ondanks de overeenkomst in de gezondheidszorg die donder dagavond werd ondertekend door overheid, vakbonden en werkgevers, de acties voortzet ten. „Zolang er geen cao is afge sloten, gaan wij door met actie voeren", aldus een woordvoer ster. Ook het Kruiswerk is niet tevreden met de afspraken in de overeenkomst. Er is voor deze sector nauwelijks geld uitge trokken. Voor woensdag zijn al landelijke acties aangekondigd in het kruiswerk. De VVIO zet vooral vraagtekens bij het voorstel in de overeen komst om duizenden extra ba nen te scheppen in de Zorgsec tor. „Er worden 8000 arbeids plaatsen in de gezondheidszorg NOORDWIJK In prima stemming verliet koningin Bea trix gisteren het complex van de Europese ruimtevaartor ganisatie Estec in Noordwijk. Zij had daar, samen met haar zoon prins Johan Friso, een permanente ruimtevaartexposi tie geopend. Op de tentoonstelling zijn tientallen modellen, replica's en testuitrustingen opgesteld. Blikvangers zijn motoren van de Ariane-raket en het op ware grootte nagebouwde Europese ruimtevaartstation Columbus. De expositie zal doorlopend aan de actualiteit wordt aangepast. Op 7 juli mag het publiek voor het eerst naar binnen (foto Arthur Bastiaanse/ANP) manente dreiging vanuit het Oosten is weggevallen en de kans op een verrassingsaanval verdwenen is. Wel wil de be windsman een zodanige krijgs macht overhouden, dat ons land in staat is om bij crises in samen werking met de bondgenoten aan een oplossing bij te dragen. Bovendien zou Nederland vaker moeten deelnemen aan vredes operaties, vooral van de VN. De minister van defensie wil het leger efficiënter organiseren, waarbij het aantal bevelniveaus minder moet worden. De dienst plicht gaat van 14 naar 12 maan den terug. Bij de marine zal het aantal fregatten verminderd worden. Ook de functie van de fregatten zal opnieuw worden bezien. Bij de luchtmacht zal het aantal vliegtuigen dat deel uit maakt van NAVO-eenheden, da len van 162 naar 144. De F16 zal langer in dienst moeten blijven. Bij de landmacht wordt het aan tal brigades teruggebracht. Ook het aantal tanks wordt gekort. Ter Beek meent wel dat de per soneelsreducties in eerste in stantie alleen geld kosten. Te denken valt dan aan pensioe nen, uitkeringen en kosten van een op te zetten sociaal beleid. Daarnaast wil hij investeren in de krijgsmacht. De minister wil het luchttransportsysteem ver beteren. Er wordt overwogen een luchtmobile brigade op te zetten. Extra geld wordt ook ge stoken in bevelvoering, verbin dingen en inlichtingen. Na afloop van het kabinetsbe raad sprak vice-premier Kok slechts over „procedurele" pro blemen tussen Van den Broek en Ter Beek. Hij zei ervan over- gecreëerd. Ik vraag me af hoe men aan die mensen denkt te ko men. Het is nu al moeilijk gega digden voor de zorgsector te krij gen", zegt de woordvoerster. Volgens de actiegroep zal een groot deel van de bijna 700 mil joen gulden die het kabinet ter beschikking heeft gesteld wor den gebruikt voor verlichting van de werkdruk. „Dat is op zich wel goed, maar het is ook nodig dat de salarissen worden verbe terd om voldoende nieuw perso neel aan te trekken", aldus de VVIO-woordvoerster. De actie groep eist dan ook nog steeds een loonsverhoging van 8 pro cent voor de hele sector. „De he le beroepsgroep moet worden opgewaardeerd. Nu dreigen al leen die groepen meer salaris te krijgen, die toevallig een knel punt vormen in de arbeids markt". LYON - In Frankrijk is gisteren de vakantie-uittocht op gang gekomen. Duizenden auto's vol zonzoekers gingen op weg naar de kust in het zuiden, zoals hier bij Lyon. Naar verwachting zullen zeven miljoen mensen het komende weekeinde onderweg zijn (foto AP) tuigd te zijn dat substantiële re ducties van de krijgsmacht „mo gelijk en nodig" zijn. „Daar ben ik van overtuigd", aldus Kok. De bonden van militair perso neel hebben zeer kritisch gerea geerd op de plannen van Ter Beek. Het samenwerkingsor gaan belangenverenigingen van militairen SOM liet weten dat Ter Beek in een omgekeerde we reld leeft nu hij eerst kort op het personeel om daarna te bezien welke taken het leger nog zou moeten uitvoeren. Volgens het SOM is er verder sprake van on behoorlijk bestuur nu Ter Beek met zijn voorstellen reeds ge maakte afspraken over perso neelsbeleid terzijde legt. De CNV-bond ACOM liet weten dat het „geblunder" van Ter Beek bijdraagt tot zijn ongeloof waardigheid. De bond verweet de bewindsman „te sollen met de belangen van het personeel". Door te weinig informatie en te genstrijdige verhalen draagt Ter Beek verder bij tot verwarring onder het militaire personeel, al dus de ACOM. De algemene vereniging van Ne derlandse militairen AVNM gaf als commentaar dat men bijzon der teleurgesteld is in alle voor stellen. De AVNM wil dat de dienstplicht meteen met vier maanden wordt bekort en dat de paraatheidseisen voor ons leger in Duitsland worden herzien. Ter Beek publiceerde gisteren wel een sociaal beleidskader ter begeleiding van zijn voorne mens over de reductie van de krijgsmacht. Gedwongen ont slagen zijn daarbij niet uitgeslo- (Advertentie) DEN HAAG (GPD) - Met de po sitie van landbouwminister Braks moet zorgvuldig worden omgegaan. Hij moet niet schul dig worden verklaard voordat bewezen is dat hij inderdaad schuldig is. Daarvoor is het nu te vroeg. Dit zei vice-minister- president Kok gisteravond. Braks is in grote problemen ge komen naar aanleiding van be richten dat vissers en boeren zich op geen enkele wijze hebben gehouden aan regels over hoe veelheden te vangen vis of toege stane hoeveelheden mest. Amb tenaren van Braks en mogelijk ook de minister zelf zouden daarvan op de hoogte zijn ge weest maar geen maatregelen hebben genomen. Kok: „Wat de vis betreft wach ten wij nu op een rapport van de Rijksrecherche. Bij de mest zit ten wij in een proces van hoor en wederhoor naar aanleiding van een rapport van de Algemene Rekenkamer. We kennen de fei ten nog niet". De vice-minister-president en politiek leider van de PvdA ver klaarde verder dat naar zijn me ning de Staten-Generaal na hoor en wederhoor een oordeel over Braks moet uitspreken. „De ministerraad is geen recht spreker", aldus Kok, die verder stelde dat de hele procedure in de Kamer bij de beoordeling van Braks eigenlijk nog moet begin nen. Voormalig directeur De Boer van de Algemene Inspectie dienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij ontkent beschuldigingen van (oud-)AID-medewerkers, dat hij gegevens over visserij controles heeft vervalst. De Boer, tot september vorig jaar directeur van de AID en nu land- bouwattachè op de Nederlandse ambassade in Groot-Brittannië, zegt dat de aantijgingen afkom stig zijn van gefrustreerde AID- ambtenaren. Verschillende AID-ambtenaren hebben beweerd, dat De Boer fraudeerde met gegevens over visserij-controles, omdat die aantoonden dat de controle van de vissers in de havens een fiasco was. Oud-hoofdinspecteur A. Besuijen beschuldigde de AID- top enkele weken geleden van het 'wegwerken' van gegevens, waaruit bleek dat de Nederland se vissers in 1988 60 procent meer vingen dan was toege staan. De Boer doorbreekt nu zijn aan vankelijke stilzwijgen. Hij zegt het onderzoek van de rijksre cherche naar de berichten over fraude vol vertrouwen tegemoet te zien. Hij wil niet zeggen of hij, in navolging van andere AID- topfunctionarissen, inmiddels is verhoord door de rijksrecherche. De beschuldiging dat hij eigen handig gegevens zou hebben vervalst, is volgens hem bela chelijk. „Dacht u nu echt dat de directeur van de AID zelf allerlei .-f Het gaat slecht met de duinen langs de Zeeuwse kust. Recreatie, wa terwinning en stormschade leggen een zware claim op deze strook natuurgebied. Een inventarisatie. Verder in de bijlagen Week-Uit en Week-In: De courant is een me neer in het Dagbladmuseum Te gast in vakantiepark Port Zélande Grote literaire namen in het albumpje van Jaap van Domselaer Moderne jazz met saxofonist Maarten van Norden De aarde golfde in Iran Het Gehucht) 10Eric Breukink moet het nu maken. Het parlement van Litouwen heeft op voorstel van president Landsbergis ingestemd met op schorting van de onafhankelijk heidsverklaring. Daardoor wordt ruimte gemaakt voor de Sovjet-leiding om te onderhan delen en de economi sche blokkade te O beëindigen. O (Slot zie pagina 3 kolom 1) heid- Een Cypriotisch vrachtschip heeft op de Wester schelde bij Terneuzen enige tijd vastgeze ten op de pier van een van de havendammen. Over be schadigingen bestaat nog geen duidelijk- 13 (Van onze correspondent MOSKOU - Het 28ste Congres van de Communistische Partij van de Sovjetunie gaat maan dag volgens plan van start. Voorstellen van radicale her vormers om het Congres, het hoogste orgaan van de partij, naar het najaar te verplaatsen werden vrijdag tijdens een voorbereidingsbijeenkomst van het Centraal Comité weg gestemd. Volgens partijwoordvoerder Aleksander Kapto is er nauwe lijks over het voorstel gediscus sieerd. Boris Jeltsin, lid van het Centraal Comité en president van de Republiek Rusland, voorspelde eerder deze week een bitter gevecht tussen conserva tieven en radicalen over de uit stelkwestie. „Jeltsin heeft er met geen woord over gesproken", al dus Kapto vrijdag. Het lijkt erop dat Sovjet-leider Gorbatsjov de conservatieven aan zijn zijde heeft gekregen. Vo rige week, tijdens het oprich tingscongres van de Russische Communistische Partij, moest hij zich nog verdedigen tegen fel le aanvallen van conservatieve kant. De debatten op het Congres, dat 4700 gedelegeerden telt, gaan onder meer over een nieuw par tijprogramma en een nieuw par tijstatuut. De topstructuur van de partij zal worden gewijzigd. In plaats van het Politbureau, het dagelijks bestuur van de Partij, komt er een Presidium, waarin de partijleidingen van de republieken proportioneel zijn vertegenwoordigd. Het huidige Politbureau wordt gedomineerd door vertegenwoordigers van de Republiek Rusland. De huidige partij functie van Gorbatsjov, secretaris-generaal, verdwijnt. Deze post, een uitvin ding van dictator Stalin, wordt gesplitst in die van voorzitter en eerste secretaris. De voorzitter, zo goed als zeker Gorbatsjov, geeft politieke leiding aan de partij; de eerste secretaris is ver antwoordelijk voor de interne organisatie. Het ontwerpprogram staat frac ties toe, mits deze zich niet als partij in de Partij organiseren. Maar het democratisch centra lisme en de voorhoederol van de Partij worden niet losgelaten. (Advertentie) rapporten met cijfers over con troles onder ogen kreeg? Na tuurlijk niet. Ik stond aan het hoofd van een organisatie met 650 vaste medewerkers. Ik hield me bezig met beleidszaken". De Boer weigert verder op de af faire in te gaan. „Als ik strafbare handelingen heb gepleegd, zal dat wel blijken uit het rapport van de Rijksrecherche. Dat wachten we dan maar rustig af, ik blijf er zeer laconiek onder." Zie ook pagina's 5 en 15 DEN HAAG (ANP) - Sovjet-minister Edoeard Sjevardnadze van buitenlandse zaken heeft zijn Nederlandse collega Van den Broek een brief gestuurd met voorstellen voor een nieuwe veiligheids structuur in Europa. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag vrijdag bevestigd. Over de exacte inhoud van de brief, die de Sovjet-minister eerder al stuurde aan zijn Amerikaanse ambtgenoot James Baker, wil het mi nisterie niets bekend maken. Moskou zou onder meer voorstellen dat de NAVO-lidstaten afzien van de verplichting tot militaire bij stand bij een aanval op één van hen. De brief van Sjevardnadze zal tijdens de NAVO-top op 5 en 6 juli in Londen worden besproken, aldus de woordvoerder. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion Geestnk Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1