VLAS 'n pas gezwingelde bos engelenhaar... kledingzaken maken linnen kleren te duur vrijdagkrant de vrij(e)dagkrant C. VAN LEUVEN 11 pincode 13 recycle-auto 14 uit-agenda 15 exposities PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊm^ÊBBSSÊm VRIJDAG 29 JUNI 1990 autobanden redactie PZC-bijlagen advertentie en Vlissingen administratie Terneuzen opening kantoren het sterfjaar van karei de grote als ezelsbruggetje voor de pincode, de postbank maakte een folder vol geheugensteuntjes; kluuten en oogstbollen, een recept voor zeeuws streekgebak. het dashboard hergebruikt voor automat of plantenbak, alles in een auto kan de recycling in; de midzomer-karweitjes in de tuin. de evenementen en concerten in zeeland; het publiek is dol op de ellendige, avontuurlijke verhalen 'van ver' uit de reisliteratuur. de exposities in de provincie; de films in de bioskopen; de collectie hergeroepeerd van het honderdja rige stedelijk museum in vlissin gen. minder vlas vrijdagkrant TT et gebruik, van linnen in ±1 Nederland, blijft ver ach ter bij dat in andere Europese landen. Volgens C.W.A. van Leuven van de Algemene Ne derlandse Vlassersbond is dit vooral te wijten aan de detail sector. „Die gaat aan de haal met, verhoudingsgewijs, te ho ge winsten." „Veel linnenkleding wordt te genwoordig vervaardigd in lage-lonenlanden, de prijs wordt echter door de detail handel kunstmatig hoog ge houden," vertelt Van Leuven. „Een linnen overhemd (dat mag bestaan uit menggarens als er maar zestig procent lin nen in verwerkt zit) zou in de winkel niet meer hoeven te kosten dan pakweg honderd gulden. Een hemd uit de top klasse van superbe kwaliteit mag best een keer of wat duur der zijn. Maar nu spelen de handelaren handig in op het tè gunstige imago van het valsprodukt door ook voor produkten van mindere kwa liteit pittige prijzen te vragen. De consument - die een hang heeft naar natuurprodukten - valt daarvoor en loopt het ri sico zich bekocht te voelen." C.W.A. van Leuven van de Al gemene Nederlandse Vlas sersbond Linnenconsumptie in West- Europa in 1988: Land Ton Italië 6150 20 West-Duitsland 5950 20 Frankrijk 3990 13 Spanje 2300 8 groot-Brittannië 3670 12 Benelux 1740 6 Overigen 6200 21 (Bron: Vlas 2000 van 't LEI) Pasgeoogst vlas op het veld bij Renesse (foto Pieter Honhoff) onderzoekers Riensema. Koster en Rutten aanmerkelijk llorissanter uitzien. Secretaris C.W.A. van Leuven van de ANV (waarbij praktische alle dertig vlasproducerende en - verwerkende ondernemers in Nederland zijn aangesloten) deelt die mening. Ook is hij, als niet-vlasser, niet geneigd om het toekomstperspectief dat de onderzoekers recentelijk geschetst hebben te bagatelliseren. ,.Dat de vlassers zeggen dat de huidige marktsituatie niet goed is klopt. In 1989 is het vlas slecht gegroeid. De kledingindustrie zegt dan: We wachten op langere vezels. De grote afnemers - Oost-Europa en Brazilië - kampen met monetaire en andere problemen. Japan heeft volgens A. Daenekindt, directeur van het Algemeen Vlasverbond in België, de afgelopen jaren grote voorraden vlaslint gekocht waar ze nog lang niet doorheen zijn. Dat is het huidige beeld, een dalende markt. Net als in de onroerend-goedsector: als huizen in waarde beginnen te dalen, wachtje met kopen tot de daling zich verder doorzet", legt Van Leuven uit. Volgens de ANV-secretaris mag de keerzijde van de medaille echter niet onderbelicht blijven. „We zien in deze sector toch aardige vooruitzichten. Dat moeten de vlassers in Nederland beter onderkennen. Vlas is een produkt dat vraagt om hoogwaardige toepassingen. In de papierindustrie, bij de fabricage van autobanden, als verstevigingsmiddel voor plastics, bij de productie van bouwmaterialen, van hitte-en vuurbestendige materialen, matten en tal van huishoudelijke produkten. Lijnzaad kan aangewend worden in de produktie van voedingsmiddelen, linoleum en allerhande coatings. Nieuwe toepassingsmogelijkheden te over. Het is echter niet aan de mensen in het veld, de telers, om die nieuwe afzetmogelijkheden te creëeren, maar aan de industrie", meent Van Leuven. Wanneer de industrie de vlasproducenten niet kunnen overtuigen van de multi- toepasbaarheid van vlas, blijven de vlassers zich richten op de kledingindustrie. „Want geloof me", vervolgt Van Leuven, „een vlasser heeft een enorme emotionele binding met het gewas. Wie ooit een bundel pas gezwingeld 'engelenhaar' in zijn handen heeft gehad... zo zacht, zo glanzend en mooi van kleur... zal dat nooit verwerkt willen zien in een doodskist of een autoband." CONNY VAN GREMBERGHE WÊummmmmÊÊKÊÊm—iÊKÊm^ÊÊ^Êmmm Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes Grote Markt 2 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800 Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst Steenstraat 6 4561 AS Hulst Tel. 01140-14058 Zierikzee Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. Bijna 75 procent van een autowrak is ergens op nieuw voor te gebruiken. Als we recente publicaties mogen geloven, ligt er voor de Nederlandse vlastelers een gouden toekomst in het verschiet. Vlas is terug. Linnen is in. Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) presenteerde afgelopen maand het rapport 'Vlas 2000', waarin onomwonden gesteld wordt dat de vlasteelt voor noodlijdende graanboeren een redelijk alternatief zou kunnen bieden. Het totale vlasareaal in Nederland kan met enkele duizenden hectares worden uitgebreid. Vlas kan in de industrie op talloze manieren aangewend worden als een alternatieve schone grondstof voor de produktie van gebruiksvoorwerpen, bouwmaterialen en wat al niet meer. Producenten van vlas en verwerkers zouden de nieuwe kansen met het gewas moeten uitbuiten. Nu en in de nabije toekomst. De euforie-stemming die de onderzoekers van het LEI in hun rapport laten doorklinken, wordt niet gedeeld door de vlassers in Zeeland. Het areaal mag dan landelijk - na een dieptepunt in 1985 met slechts 3100 hectaren - uitgedijt zijn tot ruim 5700 hectaren in 1989; de prijzen zijn niet evenredig gestegen. Voor de vlastelers is er dan ook nog geen enkele reden om te juichen. „De markt is vrij kalm. Grote uitbreidingen zitten er niet meer in. In de Flevo-polders is er wat meer ingezaaid dit jaar, maar dat is alles. Met de prijzen idem dito, die blijven op de Kortrijkse markt - waar we in Zeeland van afhankelijk zijn - schommelen tussen de 45 en 70 Belgische francs per kilo lange vezels," zegt A. Mortier uit Sint-Jansteen, een van de grotere vlassers in Nederland. Mortier, tevens voorzitter van de Algemene Nederlandse Vlassersbond (ANV), moet eigenlijk een beetje lachen om het gemak waarmee de LEI- onderzoekers de vlasteelt vorige maand lanceerden als hèt alternatief voor noodlijdende graanboeren. „Zo eenvoudig ligt het natuurlijk niet. Je kunt wel tegen die boeren zeggen: ga maar vlas zaaien, maar dan moeten ze wel aan goed zaaigoed zien te komen. De zaadhandelaren peinzen er niet over om hun zaden zo maar vrij te verkopen. Er is sprake van een 'beschermde markt' en dat is niet alleen in Nederland zo, maar ook in Frankrijk. In de ogen van veel vlassers is het overdreven om vlas nu maar te gaan beschouwen als een van de belangrijkste alternatieven voor de graanteelt. Zo is het absoluut niet." Vlas. Het werd vierduizend jaar geleden al geteeld. De Egyptische farao's, omzwachteld in stroken linnen, kregen bussels vlas mee voor hun lange reis naar de andere wereld. De Germanen wisten ook raad met vlas. Bij opgravingen in terpen in Duitsland en Friesland werden resten vlas en zaden aangetroffen. In de Middeleeuwen waren wol en vlas de basisstoffen voor de ambachtelijke textielindustrie. Dat ging eeuwen zo door, totdat in de late achttiende eeuw de eerste katoentjes in Engeland werden geproduceerd. Kijken we naar het gebruik van vezels in de textielindustrie, Foto rechts: Vlassers demon streren het hekelen tijdens een vlasdag in Dreischor (foto ar chief PZC) Foto onder: Een meisje aan het werk in een Belgische vlasspin nerij: linnen raakt weer in de gratie bij de natuur/modebewus te consument (foto GPD) dan zien we dat het procentueel aandeel van het uiterst bewerkelijke vlas de laatste twee eeuwen snel kromp. In 1800 was het aandeel van vlas nog 35 procent tegen 12 procent katoen. Tachtig jaar later liep het aandeel vlasvezels terug tot 15 procent en steeg het katoenaandeel tot 46 procent. In de naoorlogse jaren deden de kunstvezels hun intrede. Het katoengebruik bleef rond de 50 procent schommelen en het aandeel van vlas (linnen) liep terug tot een schamele 6 procent. De opkomst van de kunstvezels in de jaren '50 en '60 betekende bijna de nekslag voor de vlasteelt en vlasverwerkende bedrijven in Nederland. Subsidies van het ministerie van landbouw zetten geen zoden aan de dijk. Het ene bedrijf na het andere, zeker in Zeeland, sloot de poorten. Voeg daar nog de teloorgang van de Nederlandse (maar ook Vlaamse) textielindustrie aan toe en de ramp is compleet. Enkele bedrijven (vlastelers en verwerkers) hielden in de jaren '70 en '80 het hoofd boven water De produktiekolom van vlas tot bijvoorbeeld linnen werd in die jaren volledig verbroken. Enkel de teelt van vlas (voor vlaslint, textiel en zaden) en het zwingelen (het verwijderen van de houtdeeltjes uit de vezels) bleef een Nederlandse zaak. Incidenteel werd er nog wat vlasvezel gesponnen, ondermeer in Hengelo. Het gezwingelde vlas verdween, en verdwijnt nog steeds, naar België om te worden gehekeld (splijten van de vezels), verhandeld, gesponnen of geweven. Wanneer de vlassector in Nederland er nu in zou slagen om een deel van de produktiekolom terug binnen de landsgrenzen te krijgen, zou de toekomst voor de vlasverbouw er volgens LEI-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9