PZC Emotionele blessures Run op buitenlandse taalcursussen STER op zondag brengt d'Ancona in problemen opinie en achtergrond Op bodem van de Noordelijke IJszee VRIJDAG 29 JUNI 1990 Dampen Revolutionair Publiek Nederlaag Redden Offer waard denkwijzer i i i i i i i i i i: Smit Tak bergt Sovjet-onderzeeër Van onze verslaggever Alexander Bakker Diep, heel diep op de bodem van de Noordelijke IJszee, op de grens met de Barentszzee ligt een onderzeeër. Het schip is op z'n huidige verblijfplaats een van de best bewaarde gehei men van de Russische marine. Niemand kan er bij. En daarmee is het tegelijkertijd ook een van de grootste zorgen van de Sov jet-admiraliteit. De Komsomolets is een onder zeeër uit de Mike-klasse, zoals deze Sovjet-duikboot-categorie in westerse kringen wordt aan geduid. Het schip liep in mei 1983 van stapel van de marine werf in Severodvinsk, een ha venstad aan de Dwinabaai bij de Witte Zee. Volgens internationa le literatuur werd de Komsomo lets een jaar later, in het najaar van 1984, in dienst genomen. Het speciale aan de Komsomo lets is het materiaal waarvan het schip is gemaakt: titanium, een supersterke, maar tegelijkertijd zeer lichte (en dure!) metaal soort. De toepassing van dit me taal maakt het mogelijk dat de onderzeeër op zeer grote diepte kan opereren. Twee kernreacto ren zorgen voor de voorstu- wingsenergie. Daarnaast is het schip van voor tot achter volge stouwd met de nieuwste snufjes op het gebied van elektronica. De Komsomolets is het enige schip in de Mike-klasse en heeft vanwege de toepassing van tita nium, de kernreactoren en hun koelingswijze èn de geavenceer- de elektronice de karakteristie ken 'supergeheim' en 'experi menteel'. Volgens een opgave van Jane's Fighting Ships (1989-1990), hèt maritieme naslagwerk, is de Mi ke-klasse het vervolg op de ex perimenten met schepen uit de Alfa-klasse en bedoeld om te zij ner tijd de onderzeeërs uit de Akula- en Sierra-klasse te ver vangen. De twee kernractoren aan boord worden gekoeld door een vloei bare metaalsoort, vermoedelijk een verbeterde variant op de lood-bismut-koeling van de reactoren in de schepen uit de Alfa-klasse. Voordeel van toe passing van een vloeibare me- taal-koeling is niet alleen ruim tewinst in de machinekamer, maar vooral ook krachtwinst. Voor de liefhebbers: de Komso molets heeft naast de twee kern reactoren twee turbomotoren, die een zevenbladige schroei kunnen aandrijven. De topsnel heid wordt geschat op 26 knots, ongeveer 60 kilometer per uur. Er is ruimte voor 70 beman ningsleden. Maar aan dit alles heeft de Sov jet-marine vooralsnog niets. Tij dens een patrouille in de Noor delijke IJszee verging de Kom somolets. We schrijven 7 april 1989, 's morgens vroeg. Kortslui ting, dicht in de buurt van de reactorruimte, wordt genoemd als oorzaak van een brand, die het schip tijdens de partouille naar de oppervlakte dwingt. Een poging van de 68-koppige be manning het vuur te blussen onder meer door capsules freon- gas te openen mislukt, ver moedelijk omdat door de enor me hitte het luchtverversingssy- teem gaat lekken en zuurstof blijft toestromen. De brand kost aan 42 Russische zeelieden het leven. Het meren deel van de slachtoffers bezwijkt aan de giftige dampen die bij de brand vrijkomen, anderen vin den de dood in het ijskoude wa ter van de Noordelijk IJszee, na dat enorme hitte delen van de romp van de onderzeeër doet smelten en het schip uiteindelijk zinkt. Door SOS-signalen gea larmeerde Sovjet-marinesche pen redden 26 bemanningsleden van de Komsomolets. Sinds die vroege vrijdagmorgen rust de Komsomolets op de bo dem van de Noordelijke IJszee. Positie: ongeveer 190 kilometer ten zuiden van Bereneiland, een eilandje dat behoort tot de eilan dengroep Spitsbergen, nog juist op het noordelijkste puntje van het Noorse continentale plat. Diepte: ruim 1600 meter. Twee grote gevaren bedreigen het wrak. Een van die twee is 'de vijand'. Het ligt voor de hand dat andere mogendheden (lees: de Verenigde Staten) grote belang stelling hebben voor deze expe rimentele Sovjet-onderzeeër. Het andere gevaar schuilt in het schip, in de reactorkamer wel te verstaan. Als het op bergen aankomt, is men tegenwoordig in het mari tieme wereldje snel uitgekeken. Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak heeft internatio naal naam gemaakt met vele bergingsoperaties. Hollands glo rie in optima forma. De Ameri kaanse marine heeft de kennis ook wel in huis, maar komt om voor de hand liggende redenen niet in aanmerking voor het lich ten van de Komsomolets. Smit Tak heeft 'luisterposten' over de hele wereld. Bij het eer ste het beste noodsein gaan ook in de eigen meldkamer in Rot terdam de alarmschellen rinke len. Bergingsdeskundigen ste ken dan vrijwel meteen de kop pen bij elkaar, zoeken contact met de eigenaar van het betrok ken schip en proberen een ber gingscontract in de wacht te sle pen. Ook bij het opvangen van de eerste noodsignalen van de Komsomolets veerden de Rot terdamse bergers op. De berging van de Komsomolets vormt echter een probleem. Een eerste berekening leerde al snel dat voor het lichten van de op ruim 1600 meter diepte gelegen onderzeeër in totaal zo'n 135 ki lometer staalkabel nodig is. Die kabel zou dan bovendien mini maal 10 centimeter dik moeten zijn. Dat levert een totaal ka- belgwicht van ongeveer 3000 ton op. Dat maakt de kabel onhan delbaar. Bovendien: zo'n enor me massa trekt het bergings vaartuig mee naar de zeebodem. Probleempje dus. Smit Tak heeft voor de Sovjet marine een revolutionair plan opgesteld. Voor de bergingsope ratie wil het Rotterdamse be drijf gebruik maken van een nog te ontwerpen vaartuig' dat de on derzeeër van de zeebodem met een grijparm moet oppakken. De grijparm komt te hangen aan kabels die zijn gemaakt van het twaron-vezel, een snufje van Ak- zo. Smit Tak heeft dan ook toe nadering gezocht tot Akzo, ka- belfabricant Verto en Gusto En- geneering, een specialist op het gebied van offshore-technieken. De vier bedrijven hebben een consortium gevormd. De belangen van de vier bedrij ven gaan verder dan de berging van de Komsomolets. Met name Smit Tak heeft al jaren grote be langstelling voor het werken op grote diepten. Nu, zeker de laat ste jaren, de verdiensten in de bergingssector geen vetpot zijn, wil de Rotterdamse firma de aandacht verleggen naar andere terreinen, onder meer de diep- zeemijnbouw. Directeur M.A. Busker van Smit Internationale, het moederbe drijf van Smit Tak, verklaarde begin mei dat het doorgaan van de hele operatie afhing van de uitkomsten van de kosten, maar vooral ook van de proefnemin gen die, als alles doorgaat, de ko mende twee jaar moeten plaats vinden. Vooralsnog wenst het consor tium duidelijkheid van de Sov jet-autoriteiten over hun bijdra ge in een studie naar het werken op grote diepten en het gebruik van nieuwe materialen. De ber ging van de Komsomolets moet volgens de plannen de eerste klus worden. Voor Smit Tak is met de opera tie een investering van 40 mil joen gulden gemoeid. IHC Gus to, dat het speciale bergings vaartuig (vermoedelijk een reu zen catamaran, die de onder zeeër tussen zijn drijvers moet hijsen) gaat ontwerpen, zal nog veel meer geld op tafel moeten leggen. ÜP - mm. *4. i A 'A& f ^^mmrmmrnm hrnvmii Een nucleaire Sovjet-onderzeeboot van het type Juliet, een van de voorgangers van de supergeheime Komsomoletsf/bfo archief PZC) ■s> w, m i|!!l§j§§ (Van onze verslaggeefster Carine Neefjes Het loopt storm bij taalcur sussen die speciaal georga niseerd worden voor vakantie gangers. Voordat de Nederlan der vertrekt naar zonnige oor den, volgt hij nog snel een spoedcursus Spaans in eigen land. Want het klinkt stom als je zegt: 'Ik twee bier willen'. De vakantie-cursussen worden voornamelijk gegeven aan de 100 volksuniversiteiten in ons land. Per jaar melden zeker zo'n 10.000 deelnemers zich aan voor een spoed-opleiding. Roemeens of Fins, Russisch of Spaans: de toerist leert in tien weken tijd zijn bier bestellen, de weg vra gen of uitleggen aan de dokter dat hij zijn enkel heeft verzwikt. Tien jaar geleden was van deze intensieve vakantie voorberei ding nog geen sprake, zegt H. Leuvenink, directeur van de Bond van Nederlandse Volksu niversiteiten (BNVU). Hij wijt die geringe belangstelling aan de economische recessie. Een taal leren voordatje op vakantie ging, was een ongekende luxe. Leerboeken in alle mogelijke ta len voor jong en oud bestonden gewoonweg niet. Met de economische groei werd vakantie weer het gesprek van de dag, vertelt Leuvenink. „Rei zen naar voorheen onbekende oorden als Griekenland en Tur kije zijn nu zeer geliefd. De char tervliegtuigen zitten vol. Er is genoeg geld om op vakantie te gaan". Ook de manier van vakantie houden, is in tien jaar tijd be hoorlijk veranderd, meent een woordvoerder van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT). Voorheen maakte de Ne derlander in den vreemde liever een ontdekkingstocht aan de hand van een deskundige gids. Tegenwoordig is een overle vingstocht op eigen houtje veel aantrekkelijker. En om je dan goed te redden, is enige kennis van de buitenland se taal wel gemakkelijk. Het boekje 'Wat en hoe in het Spaans' is niet meer voldoende. Leuvenink: „Zelf ben ik eens in Finland geweest zonder een taalcursus te volgen. En echt waar, ik kwam niet verder dan tellen tot drie. De klanken van die taal leer je niet uit een boek je". Directeur M. Loonen van de volksuniversiteit in Utrecht vindt dat een boekje slechts in éénrichtingsverkeer voorziet: „Zoiets is geschikt voor de Paus. Die is niet uit op een gesprek, maar kan volstaan met uit het hoofd leren van standaardzin netjes. Maar als je in het buiten land naar de weg vraagt, ben je wél afhankelijk van een ant woord". Deelnemers die voor 105 gulden een tienweekse spoedcursus op de volksuniversiteit volgen, zijn „de meer geïnteresseerden", vertelt Marian Bijvoet, docente Spaans aan de volksuniversiteit in Utrecht. De veertiendaagse strandliggers aan de Costa del Sol zitten niet in haar klas. Haar leerlingen maken deze zomer een culturele reis door Spanje of trekken door Zuid-Amerika. Maar het oudere echtpaar dat ie der jaar in het zonnige zuiden overwintert, zit wel bij Marian in de schoolbanken. Bijvoet: „Lesgeven aan vakan tiegangers is heel leuk. Ze leren snel en de cursus houdt op als het moeilijk begint te worden. Voor grammatica is geen tijd. Wel leer ik ze werkwoorden ver voegen. Want het klinkt zo stom als je zegt: 'ik twee bier willen". Hoewel de leerlingen zelf het idee hebben dat ze een aardig woordje Spaans spreken, zal de praktijk tegenvallen, meent Bij voet. „Eenmaal op vakantie, schrikken ze zich dood. Die Spanjaarden praten veel te snel". Haar lessen waren zake lijk: deelnemers leerden eten be stellen. de weg vragen en infor meren naar de huisregels van het hotel. „Mijn leerlingen kun nen niet in het Spaans zeggen: ik ben verliefd". Bij de vakantie-spoedcursussen die Teleac organiseert voor ra dio en televisie, is wel een les 'ge voelens uitdrukken' ingelast. De luisteraar en kijker kan in het Frans, Engels, Italiaans of Por tugees zeggen dat hij iemand leuk vindt. „Een vakantie be stemming is de ideale plek om verliefd te worden", zegt Te- leac-woordvoerder Klaas Ro denburg, die onder meer onoer- zoek doet naar het succes van de korte taalcursussen. Daaruit blijkt dat deze taalles sen voor Teleac een goede bron van inkomsten zijn. Tot nog toe telde Teleac ieder jaar 10.000 deelnemers. De gemiddelde prijs voor een cursus bedraagt vijftig gulden. „Het is een inte ressante doelgroep. Volgend jaar is een andere taal weer in. Spoedcursussen Spaans, Turks en Russisch zijn in voorberei ding". Ook de omroep Veronica ziet brood in taalles voor toeristen. In een speciale serie geeft Vero nica in twaalf talen tips over an ti-conceptiemiddelen en 'veilig vrijen'. In de Teleac-les 'gevoe lens uitdrukken' komt deze in formatie niet aan bod. Roden burg: „Dat gaat ons te ver. Wij zijn geen voorlichtingsbureau". (Van onze parlementaire redacteur Henri Kruithof) De media vormen al decen nia lang een bron van po litiek vermaak. Kabinetten sneuvelen erop en politiek is er traditiegetrouw veel ver schil van mening over het geen zich in het Hilversumse afspeelt. Als dan ook nog eens de zondagsrust betrokken wordt bij het mediabeleid, is de chaos al snel niet meer te overzien. Minister d'Ancona (WVC) moet zich wild geschrokken zijn van de problemen die een relatief eenvoudig wetsont- werpje kunnen veroorzaken. In het regeerakkoord was al geregeld dat de zendtijd van de STER zou mogen worden uitgebreid, dus het was niet moeilijk om daarvoor een wet telijke regeling te ontwerpen. Maar zo eenvoudig zou het al lemaal niet verlopen. De WD, die zich langzamer hand aardig in de oppositierol heeft ingewerkt, gooide name lijk roet in het eten. Mediaspe- cialist Loek Hermans mocht zijn zwanenzang bij dit wets ontwerp zingen (hij wordt bur gemeester van Zwolle) en deed dat met volle overtuiging. Hij zag zijn kans schoon om een oud stokpaardje te berijden. De VVD wil al jarenlang het verbod om op zondag reclame voor radio en televisie te ma ken, afschaffen. Tot nu toe ble ven pogingen in die richting onbeloond. Vooral het feit dat coalitiepartner CDA in de ka binetten waaraan de WD deelnam, zich steevast verzet te tegen reclame op zondag, was daaraan debet. Maar nu de WD in de opposi tie zit, hoeft ze zich van die CDA-opvattingen niets meer aan te trekken. En dus kwam Hermans met een amende ment, waarin hij met één grote haal het reclameverbod op zondag schrapte. Hij deed dat op precies het juiste moment, want de PvdA was inmiddels ook de onzin van dit verbod gaan inzien. Zo ontstond er een kamer meerderheid voor het toe staan van reclame op zondag. Maar de VVD had opnieuw niet gerekend op de hardnek kige tegenstand van het CDA. Mediaspecialist Beinema van deze partij zette hoog in en kondigde aan dat hij tegen het hele wetsontwerp zou stem- gestemd en kan het CDA voor de uitbreiding en tegen de zon dagsreclame stemmen. Het is echter de vraag of het lukt. Om te beginnen zullen de CDA-ministers in het kabinet akkoord moeten gaan met die opzet. Het hangt vooral af van de formulering die de minister kiest, of ze haar voorstel door het kabinet krijgt. Maar als haar voorstel omgeven wordt met mitsen en maren (om de CDA-bewindslieden te plezie ren), is het vervolgens weer de vraag of de PvdA-fractie in de Tweede Kamer daarmee ak koord zal gaan en haar steun aan het amendement-Her mans zal intrekken. Minister Hedy d'Ancona: redden wat er te redden valt ....(foto anp) men, als het voorstel van Her mans zou worden aangeno men. En aangezien ook D66, Groen Links en de kleine christelijke partijen tegen de uitbreiding van de reclame zendtijd zijn, zou daarmee het wetsontwerp worden verwor pen. Geen zondagsreclame dus, maar ook geen uitbreiding van de STER-zendtijd. Dat is veel erger, want met de opbrengst daarvan worden de Hilver sumse omroepen gefinan cierd. Minister d'Ancona schrok dan ook enorm en moet nu proberen te redden wat er te redden valt. Ze probeert het probleem op te lossen door aan te kondigen dat ze met grote spoed (waar schijnlijk nog volgende week) met een afzonderlijk wetsont- werpje voor de zondagsrecla me zal komen. Niet omdat ze dat zo graag wil (het kan haar eigenlijk niets schelen), maar om op die manier de uitbrei ding van de STER-zendtijd te redden. Want, zo redeneert ze, wanneer die twee onderwer pen worden losgekoppeld, wordt er ook afzonderlijk over Voor de PvdA is dat een pro bleem. Tot nu toe heeft de me- diaspecialiste van deze partij, Jeltje van Nieuwenhoven, on danks de druk van de CDA- ffactie, manhaftig vastgehou den aan de opheffing van het reclameverbod op zondag. Als ze nu het kabinetsvoorstel moet gaan ondersteunen, waarin zondagsreclame slechts onder zeer stringente voorwaarden (als het finan cieel noodzakelijk is) wordt mogelijk gemaakt, zal dat worden uitgelegd als een ne derlaag voor de PvdA. En dan is er nog de extra com plicatie van de tijdsdruk. Vol gende week is de laatste verga dering van de Tweede Kamer voor de zomervakantie. De simpele aankondiging van d'Ancona dat zij met een wets voorstel zal komen, is voor de PvdA waarschijnlijk onvol doende om haar steun aan het amendement-Hermans in te trekken. Maar of de minister in staat zal zijn haar wetsont werp nog de komende week in te dienen, is zeer de vraag. De Raad van State, die hierover nog moet adviseren, houdt er niet van onder druk gezet te worden. Mocht dat allemaal toch luk ken, dan nog is de uitkomst onzeker. De PvdA kan dan kie zen voor volharden in haar steun aan het VVD-voorstel. Maar dan loopt de partij het ri sico alles te verliezen. Of de PvdA moet onder de CDA- druk bezwijken en maar af wachten wanneer de zondags reclame daadwerkelijk zal worden ingevoerd. Een moei lijke afweging. (Door René Diekstra) jp en manier om je tegen- yl-J standers te verslaan is hun hoofd te gebruiken"Deze merkwaardige uitspraak komt uit een al even merkwaardig boek met als titel 'Theorie en Praktijk van het Sportman schap', dat in 1947 van de hand van de Engelsman Potter ver scheen. Het boek is naar mijn mening een absolute 'must' is voor iedere toekomstige bonds coach. Want het gaat over de kunst een tegenstander op spor tief gebied met behulp van psy chologische trucs uit zijn even wicht en concentratie te bren gen. Met die psychologische sport- voering moetje al ruim voor een wedstrijd beginnen. Om ervoor te zorgen dat je opponent zoda nig geïrriteerd of onzeker raakt, dat hij in zijn hoofd alleen nog maar met jouw beledigingen of intimidaties bezig is, in plaats van zich op de wedstrijd voor te bereiden. Onbetwist kampioen in het uit delen van de psychologische knock-outs, zoals die in het boek beschreven staan, was zwaarge wicht bokser Mohammed AU. In de voorbereiding op het titelge vecht in 1964 tegen Sonny Liston haalde hij de meest bizarre trucs uit om zijn tegenstander op de kast te krijgen. Zo reed hij om twee uur 's nachts met een grote bus naar het huis van Liston, remde piepend en krijsend voor de voordeur, begon vervolgens als een idioot te toeteren en te schelden en Liston uit te dagen om op het grasveld voor zijn huis met hem op de vuist te gaan. Een andere keer zocht hij Liston op in een casino in Las Vegas. Hij deed alsof hij een sheriff uit het Wilde Westen was en beval Liston als de bliksem zijn biezen te pakken en ervoor te zorgen dat hij voor zonsondergang de stad uit was. Tijdens het wegen, vlak voor de wedstrijd, speelde AU een krij sende krankzinnige die doorzijn helpers in bedwang moest wor den gehouden. Maar tegen die tijd wist Liston al lang niet meer hoe hij het had en hij liet zich in de match als een blinde beer - een scheldnaam die alweer Ali voor hem had bedacht - uitscha kelen. Ali's lichtend voorbeeld werd door Sugar Ray Leonard ge volgd in zijn gevecht om het we reldkampioenschap welterge- wicht in 1981. In de eerste ron den deed hij niks anders dan zijn tegenstander, de Panamees Ro berto Duran, uitlachen, pesten en de meest grove beledigingen toeslingeren ten overstaan van miljoenen kijkers. In de achtste ronde stak Duran in wanhoop zijn armen in de lucht en gaf op, terwijl hij de woorden sprak die door kenners als het bewijs van een succesvolle 'psych-out' wor den gezien: „No mas, no mas" („niet meer, niet meer"). Maar niet alleen bij het boksen, ook bij andere sporten komt veel van dit fraais voor. Zo heeft ten nisser John McEnroe eens be kend dat zijn woede-uitbarstin gen voor een deel gespeeld zijn en bedoeld om zijn tegenstander uit diens concentratie te halen. Als een lijnrechter in zijn ogen een fout maakt, pleegt hij als een wilde tekeer te gaan. Tijdens die opvoering is zijn tegenstander veroordeeld tot lijdelijk toekij ken. En zoals altijd wanneer we iemand zien die volslagen over zijn toeren is, houdt het beeld daarvan ons nog een tijdje bezig. Ondertussen kunnen we ons dan niet goed concentreren op ivaar we eigenlijk mee bezig waren. Zelfs het zo vreedzaam ogende schaakspel staat bol van de psy- cho-trucs. Een beetje wereld schaker neemt naar een twee kamp een hypnotiseur of telepa- thist mee, zet 'm steeds op de eer ste publieksrij en laat het ge rucht verspreiden, dat de man van afstand gedachten van de tegenstander kan storen. En dat gebeurt ook. Niet omdat de man echt zulke magische krachten bezit, maar omdat de tegenstan der zo wordt afgeleid door de vent die daar op de eerste rij steeds naar 'm zit te staren, dat hij zijn gedachten niet goed bij het spel kan houden. Een minder subtiele maar niet minder effectieve truc haalde naar verluidt de Rus Aljechin, die twee jaar tevoren de wereld titel aan onze landgenoot Euwe had verspeeld, uit in de herkan sing in 1937. Aljechin hield, om het vriendelijk te zeggen, van een stevige borrel en wist dat Eu we een gruwelijke hekel had aan de stank van drank. Dus zorgde de Rus er steevast voor dat hij voor een wedstrijd wat gedron ken had, en ging dan over het bord hangend zijn alcoholisch- riekende adem richting Euwe blazen. Of het daaraan gelegen heeft is niet zeker, maar Euwe verloor die keer inderdaad. Het is evenmin zeker dat Neder land tegen West-Duitsland ver loren heeft omdat Rijkaard eruit werd gestuurd, hoewel het be paald niet verwonderlijk zou zijn geweest als het met hem er bij anders was gelopen. Net zo min dat het verwonderlijk is, dat het nou net Voller was die Rij kaard letterlijk en figuurlijk 'rood' deed aanlopen. Want Vol gens mij verdient Voller een plaatsje in de galerij van Ali, Su gar Ray, John en Aljechin. Al voor de wedstrijd ivas hij in het openbaar begonnen met 'psych- outs' tegen Nederland uit te de len. Hij complimenteerde ons onder andere als „het meest on beschaafde volk ter wereld", „kampioenen van de wans maak" en gaf onomwonden aan twee jaar lang naar de gelegen heid te hebben uitgekeken „om eindelijk dat onbeschaafde tuig een lesje te leren". Sommige journalisten interpre teerden deze uitspraken als een aanwijzing dat Voller overspan nen was, maar daar geloof ik niets van. Want wie dergelijke dingen zegt, overspannen of niet, heeft in elk geval ook de be doeling de ander op de kast te jagen, uit zijn concentratie te ha len. Het zou mezelf niets verba zen als Voller daarbij stilzwij gend de instemming had van zijn bazen. Want normaal ge sproken zou een coach of voet balbestuurder een speler voor zulke publieke beledigingen aan het adres van een bevriende na tie tot de orde hebben geroepen. Ik kan me tenminste niet voor stellen, dat Van Breukelen onge hinderd had mogen uitkramen dat hij zich verkneuterde over de gelegenheid om dat stelletje bosapen uit Kameroen linea rec ta naar hun jungle terug te stu ren. Te oordelen naar zijn bekke- trekkerij tegen Rijkaard, na diens overtreding en gele kaart, deed Voller zijn complimenten in het veld nog eens dunnetjes over. En met succes. Rijkaard ging over de rooie en kreeg een rooie. Bovendien bevestigde Rij- icaard de theorieën van Voller door voor de ogen van de halve wereld als een op drift geraakte onopgevoede infantiele kikker te gaan staan spugen. Het ge volg was dat Nederlands beste speler van het moment het veld moest ruimen, de organisatie van het elftal ontregeld raakte en de pot werd verloren. Dat Voller zelf ook moest ophoepe len was vervelend, maar het of fer dubbel en dwars waard. Rest nog de vraag, waarom nou net Rijkaard op zo'n kinderlijke manier zijn beheersing verloor. Het antwoord op die vraag is van belang, omdat er voor toe komstige bonds- en andere coa ches lering uit te trekken valt. De redenering dat de spelers on der grote druk stonden en nou eindelijk eens wat moesten laten zien snijdt geen hout. Want a) dat gold voor alle spelers en b) Rijkaard was nou net een van de weinigen die in de voorafgaande partijen wel redelijkgoed had gespeeld. Het antwoord is ver moedelijk eerder te vinden in de uitkomsten van een onderzoek van de Amerikaanse psycholo gen Ogilvie en Hoive. Zij vonden dat relatieproblemen meer ef fect hebben op het gedrag van topsporters dan alle andere mo gelijke spanningsbronnen te za- men. Een sporter die, zoals Rijkaard, met dergelijke problemen kampt, kan zijn sport gebruiken als een manier om zijn spannin gen (wat) kwijt te raken en dus toch redelijk presteren. Maar er hoeft maar weinig extra span ning of irritatie bij te komen en de kans is groot dat hij ontregeld raakt. Vooral als die irritatie ge volg is van het feit, dat iemand je persoonlijk onheus bejegent. De moraal: emotionele blessu res zijn minstens zo belangrijk voor het spelverloop als fysieke blessures. De vraag is alleen of de KNVB aan vier jaar wel ge noeg heeft om dat in de gaten te krijgen. (Bij uitgeverij Ambo verscheen zeer onlangs Denk Nog Wijzer, een vervolguitgave op het succesvolle Denkwijzer (1987). Denk Nog Wijzer bevat 45 korte bespiegelingen over de mens en zijn meer of minder ellen dige eigenaardigheden. Het boekje kost 25,-). Frank Rijkaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 4