commentaar PZC Prins Bernhard 79 Kok kondigt lastenverhoging aan Eindelijk akkoord in de verpleging Geheimzinnige explosie onder auto op snelweg India dreigt af te haken bij ozon-conferentie Koningin Beatrix en prins Claus brengen in '91 bezoek aan Japan binnen-en buitenland vrijdag29juni 1990 Akkoord oogt gezond Om gat in begroting van 800 miljoen te dichten VVD: Pronk moet nood in Suriname onderzoeken Navo studeert op niet-aanvals- verdrag met Warschaupact De schoolcampus is Kom dus nü la Verhoging Koopkracht Budget Het werd tijd dat er handtekeningen verschenen onder sluitende afspraken tussen partijen die het conflict in de gezondheidszorg moesten beslech ten. De acties van het personeel in ziekenhuizen en bejaardenhuizen zijn taai en lang geweest; de fru straties over achtergebleven beloning en hoge werkdruk wa ren groot en zaten diep; de demotivatie onder de mensen aan het bed greep steeds verder om zich heen en het beroep als zodanig werd steeds minder populair. Nu er een akkoord is tussen kabinet, werkgevers en vakbonden kan er eindelijk weer rust komen in een sector, die jaren achtereen financieel is 'uitgekleed' en die als antwoord op alle eisen steeds maar opnieuw te horen kreeg dat er 'geen geld' was. De gisteren bereikte overeenkomst maakt het mogelijk dat er nu weer echte onderhandelingen kunnen worden gevoerd over een nieuwe cao. Tot voor kort was daarvoor geen basis aanwezig. Simpel omdat elke ruimte voor een wezenlijke oplossing van de hoog opgelopen problemen ontbrak. De acties, die soms tot aan de grens van wat nog kon waren opgevoerd, hebben succes gehad. Staatssecretaris Simons heeft dat ruiterlijk er kend. Ze konden rekenen op duidelijke sympathie vanuit de samenleving. Wie het resultaat overziet moet tot de conclusie komen dat het akkoord er redelijk gezond uitziet. Er zijn meer jarenafspraken gemaakt om de nijpende problemen in de zorgsector aan te pakken. Juist daaraan was grote behoefte. Want wat in de arbeidsomstandigheden van het personeel van ziekenhuizen en bejaardenhuizen allemaal is misgegaan in een reeks van jaren, valt niet te herstellen met noodver banden en loopgips. Het kabinet heeft dat te langen leste begrepen en ernaar gehandeld. Er is 215 miljoen gulden extra beschikbaar gesteld bovenop de bedragen die al eerder wa ren opgevoerd. Er is perspectief geboden voor verlichting van de werkdruk en voor verbetering van de arbeidsvoor waarden op termijn. Er is weer ruimte geschapen voor aan trekken van personeel op plaatsen waar dat echt niet meer kon uitblijven. En er is geld op tafel gekomen om het werken in de verpleging en de verzorging weer aantrekkelijk te ma ken; in ieder geval zodanig dat de zuigkracht vanuit het be drijfsleven op mensen die ziekenhuizen en bejaardenhuizen juist zo hard nodig hebben, weer wat kan verminderen. Het is te hopen dat het kabinet zich bewust is geworden dat pijnlijke excercities met zoiets als een complete op stand in de gezondheidszorg (vakbonden en directies voer den zij aan zij actie tegen de overheid) voorgoed tot het verle den moeten behoren. De opstand was namelijk een signaal van diepe onvrede over de hele linie en ook van een stelsel matige achteruitgang van de kwaliteit van de zorgverlening in het algemeen. Of zoals de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid Van Gestel het in een brief aan staatssecretaris Simons gisteren nog een omschreef: „Het komt steeds vaker voor dat ambulances van ziekenhuis naar ziekenhuis rijden, op zoek naar opnamemogelijkheden". Vol gens hem is de oorzaak van de malaise dat de laatste jaren tal van maatregelen genomen zijn zonder dat de overheid in zicht had in de gevolgen van de optelsom ervan. Wanneer het akkoord van gisteren kan bewerkstelligen lat er weer ver trouwen ontstaat dat 'Den Haag' de verple ing en verzorging niet langer als een ondergeschoven kind behandelt, is ieder geval iets gewonnen. vdM. Advertentie Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. SOESTDIJK - Recente foto van prins Bernhard, die vandaag; zijn 79e verjaardag; viert (foto Arthur BastiaanselANP) is 0,6 procent lager dan het voor ziene niveau van 53,6 procent. Extra bezuinigingen om het gat van 800 miljoen gulden op te vangen, wijst Kok van de hand. Dat zou de toch al iets dalende trend van economische groei verder onder druk zetten, zo meent hij. In de Hangpuntenbrief gaat Kok ervan uit dat de lonen ko mend jaar met drie procent zul len stijgen, 0,25 procent boven de raming. Hierdoor wordt de koppeling iets duurder. Bij de uitkeringen is 165 miljoen gul den extra nodig, waarvan 30 mil joen gulden drukt op de rijksbe groting. De rest moet uit de so ciale fondsen komen. De extra kosten van betere arbeidsvoor waarden voor ambtenaren en trendvolgers wil Kok bestrijden uit een hogere arbeidsprodukti- viteit. Bedragen noemt hij daar bij niet. Op zich wil Kok in stap pen 600 miljoen gulden vrij ma ken door grotere arbeidsproduk- tiviteit bij ambtenaren en trend volgers. In de brief geeft Kok te kennen dat minister Hirsch Ballin (justi tie) vooralsnog niet hoeft te re kenen op extra geld voor de reor ganisatie van de rechterlijke macht en de politie. Claims voor meer geld van diver se bewindslieden noemt Kok wel in zijn brief, maar hij doet er geen voorstellen over. Minister Kok liet tijdens het ka merdebat over de Voorjaarnota gisteren weten volgend jaar een verdere daling van de koop kracht voor alleenstaanden te willen voorkomen en zijn uiter ste best te doen om ook bejaar den met een klein pensioentje te helpen. Hij deed evenwel geen concrete toezeggingen. Moties van D66 en WD over het handhaven van de alleenstaandentoeslag wees Kok van de hand. Kok gaf voorts te kennen dat hij met de recente besluitvorming over het opvangen van de WIR- tegenvaller van dik zes miljard gulden, de zaak allerminst heeft gesloten. Bij verdere tegenval lers zal hij extra maatregelen ne men. LEIDERDORP - Leden van de Explosieven Opruimings Dienst halen een op afstand bedienbare robot uit hun wagen om de door een explosie getroffen BMW (rechts op de achtergrond naast de weg) te onderzoeken foto Willem Middelkoop!ANP ROELOFARENDSVEEN (GPD) - De 39-jarige fabrikant M.J.H. uit Rotterdam is donderdag morgen aan de dood ontsnapt. Terwijl de man omstreeks half elf over de A 4 richting Amster dam reed, deed zich onder zijn auto een explosie voor. De fabri kant bleef ongedeerd en kon zijn BMW even verderop langs de kant van de weg bij Leider dorp neerzetten. Met een ken- DEN HAAG (ANP) - Het Twee de Kamerlid Weisglas (WD) gaat minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking vra gen te beoordelen of humanitai re hulp aan het binnenland van Suriname mogelijk is. Het Ka merlid had Ronnie Brunswijk, de leider van het Junglecom mando, donderdag uitgenodigd voor een gesprek met de kamer commissie voor buitenlandse zaken. Weisglas zei na afloop van het gesprek met Brunswijk dat hij op korte termijn contact zal op nemen met de andere commis sieleden over het verzoek aan Pronk. De WD-politicus ziet voor mi nister Pronk, die van 21 tot 25 ju li een bezoek brengt aan Surina me, een duidelijke taak wegge legd. „Pronk zou kunnen bezien on welke wijze humanitaire hulp verleend zou kunnen worden. nis, die toevallig voorbij kwam, heeft de man zijn weg naar Am sterdam vervolgd en pas ruim twee uur later de politie ge waarschuwd. De politie rukte massaal uit, alarmeerde de Explosieven Op- ruimings Dienst en sloot de rijksweg, een van de drukste van het land, gedurende enkele uren af. Files tot een lengte van vijf tien kilometer waren het gevolg. De politie zegt vooralsnog geen idee van de toedracht te hebben. Er zijn geen aan wij zingingen dat de de hoedenfabrikant slachtof fer is van een aanslag of een af straffing. Het explosieve materiaal heeft waarschijnlijk onder de auto ter hoogte van de achterbank geze ten. Door de ontploffing werd een gat in de bodem en de ach terbank geslagen en de twee achterbanden raakten lek. Dat de fabrikant er zonder kleer scheuren van af is gekomen, is waarschijnlijk te danken aan het openstaande schuifdak, waardoor de luchtdruk een uit weg vond. Een woordvoerder van de Explosieven Opruimings Dienst wilde overigens niet di rect van een bom spreken; „Het kan ook gebundeld vuurwerk of iets dergelijks zijn geweest". De rijkspolitie was al direct na de ontploffing door automobilis ten gewaarschuwd. Een eerste onderzoek leverde echter niets op, geen aanwijzingen en geen bestuurder. Daarop vertrok de politie en werd de auto achterge laten. Pas toen de fabrikant bel de werd groot alarm geslagen. Dat de man zo laat de politie in lichtte, vindt een woordvoerder van de rijkspolitie op zich niet zo vreemd: „Mensen reageren na een ongeluk wel vaker vreemd". LONDEN (ANP) - India zal niet toetreden tot het verdrag der bescherming van de ozonlaag als het Westen geen verdere toe zeggingen doet voor hulp aan de Derde Wereld. China heeft in middels duidelijk gemaakt zich wel aan te willen sluiten bij het zogeheten Protocol van Mon treal. De in Londen aanwezige landen spreken over een totaal verbod op onder meer cfk's in het jaar 2000, met een uitloop van tien jaar voor de Derde Wereld. Een speciaal op te richten fonds moet de arme landen voldoende technische en financiële steun garanderen. De Indiase minister van milieu, M. Gandhi, zei donderdag dat de geïndustrialiseerde landen de Derde Wereld verplichtingen willen opleggen zonder zelf vol doende tegemoetkomingen te doen. Volgens haar gaat het Westen daarmee voorbij aan het feit dat de aantasting van de ozonlaag niet de schuld van de arme landen is. Bovendien krijgt de Derde Wereld onvoldoende toegang tot ozonvriendelijke technologie en de arme landen te weinig geld om zelf nieuwe technologie te ontwikkelen, zo meent zij. Volgens de Nederlandse milieu minister Alders speelt India zijn machtspositie uit. Het land is immers in staat op grote schaal de produktie van ozonschadelij- ke chloorfluorwaterstoffen (cfk's) ter hand te nemen. De Nederlandse delegatie in Londen houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat India niet tot een compromis over te halen zal zijn. Van een misluk king van de ozon-conferentie is daarmee volgens minister Al ders echter geen sprake. Op de eerste plaats is er de „winst" van China. Daarnaast geldt dat in elk geval binnen de 59 landen die het Protocol heb ben ondertekend overeenstem ming bestaat over de vorming van een fonds en over aanscher ping van de afspraken over het uitbannen van cfk's. De verenigde Europese fabri kanten van schuimplastic of piepschuim en van koelappara tuur zijn bereid tegemoet te ko men aan aanbevelingen van de Europese Commissie om te stop pen met het gebruik van (cfk's). Dit hebben zij met de Europese Commissie afgesproken. De Commissie wil het gebruik van cfk's in deze industrieën ge leidelijk afschaffen. Vanaf 1991 zouden piepschuimfabrikanten 35 procent minder cfk's (dan in 1986) moeten gebruiken en de in dustrie van koelapparatuur 25 procent minder. In 1995 moet dat respectievelijk 65 en 25 pro cent worden, om in 2000 hele maal geen cfk's meer te gebrui ken. voor de begroting 1991. Het stuk zal vandaag (vrijdag) worden be sproken in de ministerraad. Kok vindt dat er nog ruimte is voor lastenverhoging omdat het beslag van belastingen en pre mies op elke verdiende gulden (de collectieve lastendruk) in 1991 uitkomt op 53 procent. Dat DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix en prins Claus brengen volgend jaar een staatsbezoek aan Japan. De Rijksvoorlich tingsdienst heeft bevestigd dat er overleg gaande is met de Ja panse regering over een bezoek van het koninklijke paar in de tweede helft van 1991. Bijzonderheden over de reis zul len pas na de inhuldiging van de Japanse keizer Akihito op 12 no vember worden bekend ge maakt. Een staatsbezoek van het koninklijk paar aan Japan is in het verleden al twee keer afge last. In 1986 ging een bezoek aan de toen 85-jarige keizer Hirohito niet door, omdat slachtoffers van de Japanse bezetting in Ne derland luid protest aanteken den. Het bezoek leidde tot een poli tiek conflict tussen de toenmali ge vice-premier en minister van Economische Zaken De Korte en premier Lubbers. Twee jaar geleden ontstond opnieuwe op schudding toen minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken nog voor het overlijden van Hirohito bekend maakte dat hij in ieder geval naar de begrafenis van de keizer zou gaan. Uit res pect voor de gevoelens van de slachtoffers van de Japanse be zetting is er toen geen lid van het Koninklijk Huis naar Japan af- gereist. (Slot van pagina 1) verzekering met in totaal 75 mil joen gulden. De twee jaar daarop zijn enkele tientallen miljoen guldens beschikbaar uit de her structureringspot voor de gepre mieerde en gesubsidieerde sec tor. Voor 1991 en 1992 is ook een ver laging ingeboekt van het werk- geversdeel van de pensioenpre mie met achtereenvolgens 1 en 0,75 procent, wat vanaf 1992 neerkomt op 115 miljoen per jaar. Nu het alleen om een verla ging van het werkgeversdeel gaat hebben de bonden daar geen bezwaar meer tegen, aan gezien de werkgevers de bedra gen die ze besparen kunnen ge bruiken voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De pen sioenaanspraken van de werk nemers worden volgens Bensch door de premieverlaging niet aangetast. Verhoging van het werknemers deel van de AWBZ- en zieken fondspremie en van de premies WASHINGTON (DPA) - De Na vo zal tijdens de topconferentie op 5 en 6 juli in Londen volgens de Amerikaanse minister Ja mes Baker van buitenlandse za ken een niet-aanvalsverklaring overwegen tussen het westerse bondgenootschap en het War schaupact of met afzonderlijke staten binnen de oostelijke mi litaire alliantie. Dit om de weg te effenen voor het Navo-lid- maatschap van een verenigd Duitsland. Tegenover verslaggevers in Washington herhaalde Baker donderdag tegelijk de Ameri kaanse terughoudendheid om de Sovjetunie op Westeuropees aandringen omvangrijke finan ciële hulp te gaan verlenen. Ba ker zei dat daarvoor eerst een „gemeenschappelijk stand punt" met principe-afspraken en richtlijnen moet worden ont wikkeld. De Amerikaanse minister zei dat het belangrijkste op de Na- vo-top zal zijn een „New look" te ontwerpen voor de Navo, waar bij krachtiger dan tot nu toe de politieke rol wordt onderstreept, en de toekomstige taken te om schrijven van de CVSE, de confe rentie over veiligheid en samen werking in Europa. Minister Kok DEN HAAG (GPD) - Minister Kok van Financiën komt nog 800 miljoen gulden tekort om het fi nancieringstekort van de rijks overheid in 1991 te laten uitko men op de afgesproken 4,75 pro cent. Hij wil dat geld binnenha len door een lastenverhoging. Dit blijkt uit de zogenoemde Hangpuntenbrief die minister Kok aan zijn collega's heeft ge zonden. In de brief geeft hij aan welke problemen er nog zijn voor de particuliere verzekering moet volgend jaar 160 en in 1992 zo'n 205 miljoen gulden opleve ren. Pas bij de voorbereiding van de begroting-1991 beslist het ka binet of de procentuele (inko mensafhankelijke) dan wel de nominale premie (een vast be drag voor iedereen) omhoog gaat. De negatieve koopkrachteffec ten voor mensen met een mini muminkomen zijn bij verhoging van de nominale premie groter (-0,18 procent en als ze kinderen hebben -0,23 procent) dan bij verhoging van de procentuele premie (-0,1, resp. -0,08 procent). Met de 200 miljoen voor de per soneelsvoorziening worden werkervaringsplaatsen gescha pen en wordt de scholing en op leiding betaald van werkzoeken den uit speciale doelgroepen, zo als minderheden. De verwach ting is dat in totaal -inclusief eer dere afspraken- 10.000 werkzoe kenden en 4.000 herintreders aan de slag kunnen in de zorg sector. Afgesproken is verder dat het ziekenhuiswezen vanaf 1991 een „integraal budget" krijgt. Het valt dan niet meer onder de WAGGS (Wet arbeidsvoorwaar den gepremieerde en gesubsi dieerde sector). Dat betekent dat de minister van sociale za ken niet langer de ruimte voor verbetering van de arbeidsvoor waarden vaststelt. De instellin gen krijgen één budget voor zo wel de arbeidskosten als de om vang van de zorg, waarover ze al leen met de minister of staatsse cretaris van volksgezondheid onderhandelen. Minister Pronk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3