PZC Directeur J. Massink van De Triangel met pensioen Raad Bruinisse blijft bij plan geluidswal op dijk Verkeer Spui en Magrette moet snelheid minderen Bruinisse wil info-paneel op Grevelingendam Duiveland tegen Oosterschelde als natuurmonument Bibliotheekplan Reimerswaal wordt aangepast Kortgene verleent premie 20 mille bij aankoop huisje Kats streek Directeur ziekenhuis Lievensberg somber over toekomst VRIJDAG 29 JUNI 1990 sbw 22 Weer actie Hulst tegen toepassing hardhout Voorstel CDA tot afstel verworpen Politie hield dronken rijder in Renesse aan Inbraken op Walcheren Eerlijk Akkoord over maatregelen bereikt Brommers Zeeuwse darters sluiten zich aan bij Dart Bond B en w: beroepschrift Na kritiek uit raad Openbare uitleen Ringrijden op Walcheren In kader dorpsvernieuwing Register Zorg voor patiënten verslechtert BERGEN OP ZOOM - De over heid moet haar beleid ten aan zien van de algemene zieken huizen in ons land snel bijstel len. Gebeurt dat niet, dan ver slechtert de komende jaren de zorg voor de patiënten. Dat zei algemeen directeur H. J. Eibers van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom donderdag bij de presentatie van het jaarver slag over 1989. „Het gaat nu goed met Lievensberg, maar we hebben zorgen voor de toe komst", vertelde Eibers. HULST - De Hulster schooljeugd zet de laat ste dagen politiek Hulst flink onder druk om het gebruik van tropisch hardhout in de Rey- naertstad aan banden te leggen. Leerlingen van de christelijke basis school De Ark vroegen college van b en w en ge meenteraad voortaan bij de bouw van huizen, bankjes en parkbrug getjes geen hardhout uit de tropen te gebruiken. „Dat zou een stap in de goede richting zijn, want alle kleine beetjes hel pen", schrijven de leer lingen van de groepen 7 en 8 van De Ark. Woens dag drongen drie leerlin gen van de Willibrordus- school bij burgemeester mr F. A. W. Jacobs aan op een verbod van het gebruik van tropisch houtwerk. De jongeren verwachten dat wanneer de gemeen te het gebruik van de waardevolle houtsoor ten reduceert, de burgers weldra dezelfde weg zul len volgen. In tegenstel ling tot de andere Hul ster scholieren die zich tot b en w en raad heb ben gewend, willen de Ark-scholieren geen echt verbod op het gebruik van tropisch hardhout uitgevaardigd zien. Lievensberg behaalde vorig jaar, ondanks een toename van de zorg met drie procent, een po sitief bedrijfsresultaat van ruim 80.000 gulden. Het totale budget bedroeg bijna zestig miljoen gul den. „Deze goede gang van za ken is in de toekomst alleen te bestendigen als het rijk een an dere koers zal varen. Doet zij dat niet, dan is de directie gedwon gen te kiezen voor zorgverar- ming. Het alternatief, een nega tieve exploitatie, is uitzichtloos. Aan een faillissement heeft nie mand wat," stelde Eibers. Hij somde een aantal problemen op waar het ziekenhuis mee te kampen heeft. Het gevaar be staat dat in de toekomst niet voldoende personeel kan wor den aangetrokken. „We kunnen niet concurreren met het be drijfsleven in de regio omdat we geen hogere salarissen mogen betalen. Jongeren hebben we wat dat betreft niets te bieden. En dat terwijl we de komende ja ren steeds meer personeel nodig hebben, dat bovendien steeds hoger geschoold moet zijn." Er moet met name meer perso neel komen omdat door de ver grijzing van de samenleving het aantal patiënten zal toenemen. Daar komt nog bij dat er in de regio maar liefst 350 verpleeg huisbedden te weinig zijn, met als gevolg dat in Lievensberg ge middeld vijftien tot dertig bed den bezet worden door patiën ten die eigenlijk moeten worden opgenomen in een verpleeghuis. „De werkdruk neemt hierdoor toe. Ziekenhuizen zijn niet op dat soort patiënten ingericht", aldus de algemeen directeur. Het tekort aan verpleeghuisbed den zal overigens afnemen als de verpleeghuizen in onder meer Steenbergen en Tholen hun deu ren openen. Medische middelen worden ook steeds duurder. De vergoedin gen die de ziekenhuizen daar voor ontvangen, blijven achter bij die prijsstijgingen. Evemin is er genoeg geld om bestaande ap paratuur te vervangen en om in te spelen op nieuwe medisch- technologische ontwikkelingen. Nieuwe wetten en regels bren gen hogere kosten mee. Zieken huizen dienen bij voorbeeld meer geld uit te trekken voor de verwerking van hun afval omdat op dat gebied scherpere eisen gesteld worden. Dat geldt ook voor onder meer de brandveilig heid en het behandelen van klachten. Directeur Massing en zijn vrouw tussen de feestelijk uitgedoste Triangel-leerlingen bij hun afscheid {foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Directeur J. Massink (58) nam donderdag af scheid van De Triangel aan de De Savornin Lohmanlaan in Vlis- singen, een school voor speciaal onderwijs voor moeilijk leren de kinderen. Hij was vanaf de oprichting in januari 1974 bij de school betrokken. Aanvankelijk werd er les gegeven in het oude gebouw aan Coosje Buskenstraat, na de zomervakantie van 1976 kon dat in het nieuwe gebouw in Paauwenburg. Massink kreeg verschillende cadeaus aangeboden, waaronder een grote foto waarop hij tussen alle leerlingen staat. Van de ou ders en de leerlingen kreeg hij een telefoontoestel. Massink werd 's ochtends naar school gebracht door een antieke Citroën uit 1929. De school was door leerlingen en docenten feestelijk versierd. De vertrekkende directeur werd door de leer lingen toegezongen. Voor de kinderen trad een clown op. Later op de dag namen ouders en oud-leerlingen afscheid van Massink. Doordat hij ruim zestien jaar aan de school verbonden was, werd hij door veel kinderen, ouders en personeel gezien als vertrou wenspersoon. Ook van mevrouw Massink werd afscheid genomen. Jarenlang verzorgde zij op donderdagmiddag de bibliotheek op school om het lezen te stimuleren. De kinderen bedankten haar daarvoor. Het echtpaar Massink gaf ter gelegenheid van het vertrek de school een bolderwagen met een speciale herinnering cadeau: „Het is een sterk exemplaar. Uit ervaring weet ik dat dat verstan dig is. Achterop zien jullie een wijzerplaat uit Curacao uit 1973. Zoals de meesten van jullie weten, kwam ik daar in dat jaar van daan om directeur van De Triangel te worden." BRUINISSE - Zeer tot ongenoe gen van de betrokken bewoners heeft de gemeenteraad van Bruinisse haar in april ingeno men standpunt over een ge luidsscherm op de de dijk don derdagavond niet ingetrokken. Een voorstel daartoe van het CDA werd tijdens de raadsver gadering door de andere frac ties verworpen. In april hebben alle fracties in de Bruse gemeenteraad 'onder pro test' ingestemd met een geluids scherm. Inmiddels hebben 1453 Bruenaars hun handtekening gezet tegen een scherm. Mede gezien de gevoelens van de be volking, stelde CDA-raadslid J. RENESSE - J. H. van H. uit Re- nesse is in de nacht van woens dag op donderdag in Renesse aangehouden voor rijden onder invloed. De man reed op opval lende wijze om 01.00 uur over de Kabbelaarsweg. Na een blaa- sproef bleek dat Van H. te diep in het glaasje had gekeken. Hij kreeg een rijverbod van acht uur en een proces-verb aal voor rij den onder invloed van alcohol. VLISSINGEN - Bij een inbraak in het kantoor van camping De Zandput in Vrouwenpolder is in de nacht van woensdag op donderdag tussen de vier- en vijfduizend gulden aan contan ten gestolen. In het kantoor werd een raampje geforceerd. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Uit een personenauto aan het Molenwater in Middelburg zijn woensdag drie koffers met leren en suèdekleding gestolen. De ge schatte waarde van de goederen bedraagt tussen de tien- en vijf tienduizend gulden. Van de wa gen werd een ruit ingetikt. In een woning aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen is woensdagnacht ingebroken in een huis waarvan de bewoner op vakantie was. De inbrekers heb ben het hele huis doorzocht. On bekend is of goederen zijn mee genomen. Huizer voor het raadsbesluit van april in te trekken. „Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald", vond Huizer. Bovendien zou het intrekken van het raadsbesluit de gemeen te volgens hem een 'nul-positie' verschaffen van waaruit het be ter onderhandelen is met pro vincie en inspectie. De raad Bruinisse zou daarmee naar zijn inzicht aangeven dat het geen enkele maatregel afwijst, maar ook geen enkele maatregel op voorhand goedkeurt. Burgemeester A. Vogelaar ont- raaddde het CDA-voorstel. Dat zou volgens hem tengenover de bevolking de indruk wekken dat het gewraakte scherm er niet komt. „We moeten open en eer lijk tegenover de bevolking zijn", meende de burgemeester. Hij zag liever dat de raad het col lege van burgemeester en wet houders 'tijd en ruimte' geeft om te overleggen met de betrokken instanties, die de gemeente het scherm als het ware opdringen. De overige fracties zagen even eens niets in het CDA-voorstel en hadden alle vertrouwen dat het college zal proberen het scherm te weren. M.C. Maas- kant-Okkerse liet alvast weten in elk geval geen maatregelen te willen treffen die de bedrijven in de haven hinderen. Met hen zal binnenkort weer worden overlegd, meldde Voge laar. De burgemeester zei voorts dat het college vindt dat de pro jectgroep die zich met de zaak heeft beziggehouden, weer aan het werk moet voor een nader onderzoek. Inmiddels heeft er ook een gesprek plaatsvonden met de gedeputeerde G. de Vries-Hommes. Het feit dat zij met b en w wilde praten, gaf de burgmeester moed, maar of er een oplossing zal worden gevon den die niemand pijn doet, be twijfelde Vogelaar. BRUINISSE - Het gemeen tebestuur van Bruinisse wil zich graag met de andere Schouwen-Duivelandse ge meenten inspannen voor in formatiepanelen op de Gre velingendam en de Brou- wersdam. Wethouder C.J. Van Liere (algemeen Be lang) zei donderdagavond tijdens de gemeenteraads vergadering dat wellicht in 1991 dergelijke panelen, zo als er een staat bij Krabben- dijke, op de dammen staan. De provinciale VVV heeft volgens Van Liere geen 30.000 gulden in kas voor zo'n voorziening waarop toe risten kunnen bekijken of er nog plaats is in Zeeland. De Schouwen-Duivelandse ge meenten moeten dat geld zelf ophoesten, antwoordde Van Liere op vragen van G.E. Houtekamer (SGP/ RPF). In het overleg van burgemeesters, wethouders en secretarissen moet naar het inzicht van Van Liere be keken worden hoe de zaak bekostigd kan worden. Met de 'rolbrug' bij de sluis in Bruinisse gaat het, deelde de wethouder mee, niet zo snel als hij wel zou willen. Deze voorziening voor met name fietsen valt aanmerke lijk duurder uit dan ver wacht. Overleg is gaande met provincie, Grevelingen- schap en Rijkswaterstaat. Wethouder A.J. Bal (lijst Van de Velde) zegde raadslid J. Huizer (CDA) toe, te zullen bekijken of er bij de herin richting van de dorpskern een schaakbord van tegels kan worden gemaakt. De meerderheid van de raad stemde in met de overeen komst met kabelmaat schappij Zekatel. De SGP/ RPF-fractie was tegen, we gens financiële maar vooral principiële bezwaren. SPUI - Provinciale waterstaat en de politiekorpsen van Axel en Terneuzen nemen binnen kort maatregelen tegen te hoge snelheden op de doorgaande wegen in Spui en Magrette. De wegen worden aangepast en er worden meer snelheidscontro les van het snelverkeer en bromfietsers gehouden. Leden van het actiecomité uit de beide dorpen hebben daar over donderdag met de betref fende instanties een akkoord be reikt. Binnen enkele weken wordt begonnen met de werk zaamheden. Het is de bedoeling dat de wegen binnen de bebouwde kom wor den versmald en een lichtere kleur krijgen dan het wegdek buiten de dorpen. „Dit om te ac centueren dat het verkeer hier snelheid moet minderen", legt A. Persijn uit Spui uit. Daarnaast is het plan geopperd een vluchtheuvel aan te leggen op de middenas van de weg in de bebouwde kom, zodat voetgan gers het traject in twee delen kunnen oversteken. Volgens Persijn geldt dit in ieder geval voor Spui. Of ook Magrette een vluchtheuvel krijgt is nog niet duidelijk. De bewoners in de beide dorpen hebben echter niet alleen last van gehaaste automobilisten, ook de snelle brommers zijn hen een doorn in het oog. „Die schie ten zowat allemaal met een vaart van zo'n tachtig kilometer per uur langs de huizen", zegt een ongeruste A. Colijn-Bakker namens de bewoners van Ma grette. „We durven de kinderen bijna niet meer buiten te laten spelen. Dat is veelte gevaarlijk." In het overleg is daarom gisteren besloten de 'brommerproblema- tiek' aan te pakken door het fietspad bij de bebouwde kom te trekken, zodat daar niet harder dan dertig kilometer per uur mag worden gereden. Op de pa den buiten de bebouwde kom is dat nog vijftig kilometer. Tijdens het twee uur durend ge sprek tussen de verschillende vertegenwoordigers werd overi gens wel duidelijk dat provincia le staten met een zeer krap bud get zit voor dit soort 'tertiaire wegen'. Dit heeft indirect te ma ken met het relatief lage aantal ongevallen op de bebouwde tra jecten. „Dat is ook logisch, want de mensen blijven zoveel mogelijk bij die straat weg", reageert Per sijn droog. „Deze toezegging is voor ons ook nog maar het be gin. We willen nu nog meer dwin gende snelheidsremmende maatregelen zien", zegt de Spuienaar strijdvaardig. KOUDEKERKE - De Zeeuwse Dart Federatie sluit zich met in gang van het nieuwe seizoen aan bij de Nederlandse Dart Bond (NDB). Dat besloot de fe deratie tijdens haar ledenver gadering. Eerdere pogingen van de NDB om de Zeeuwen binnen de gelederen te krijgen, strand den steeds. Reden daarvoor was voorname lijk de hoge contributie die aan de landelijke bond moest wor den afgedragen en de bestuurlij ke zwakte van de NDB. Het nieu we bestuur dat dit jaar is aange treden en dat de contributie ver laagde, is voor de Zeeuwse fede ratie argument genoeg om zich nu wel aan te sluiten. Nu zijn alle officiële wedstrijden ook voor de Zeeuwse darters toegankelijk. Er wordt voortaan minstens één landelijke ranking in Zeeland gehouden. Zeeuwse teams kunnen voor taan ook aan het News of the World-toernooi meedoen, waar van de prijzenpot bestaat uit 45.000 Engelse ponden. Daar voor moeten dan wel eerst de re gionale en landelijke voorron den worden gepasseerd. De dart federatie besloot ijdens de ver gadering ook het darten voor de jeugd te stimuleren door meer dere jeugdwedstrijden te organi- NIEUWERKERK - Het college van burgemeester en wethou ders van Duiveland stelt de raad voor in beroep te gaan te gen de aanwijzing van de Oos terschelde tot beschermd na tuurmonument. Het college wil geen belemmeringen voor be drijfsuitoefening en wenst een deel van de slikken van Viane te behouden als wormspit-lokatie. Minister Braks is niet tegemoet gekomen aan de in 1989 geuite bezwaren van de gemeenteraad van Duiveland. De raad wilde geen beperkingen opleggen aan de huidige bedrijfsuitoefening voor zowel binnen- als buiten dijkse gronden en vroeg in het westelijk deel van de slikken van Viane wormspitten mogelijk te houden. In het verlengde van de ze raadsbesluiten adviseert het college derhalve nu formeel be roep aan te tekenen. De gemeen teraad beslist daarover donder dag 5 juli in een vergadering in het gemeentehuis die om 20.00 uur begint. De raad buigt zich voorts over de vaststelling van het meerjaren programma restauratie monu menten. Daarop komen voor: Gasthuis Oosterland (31.000 gul den), de korenmolen in Nieuwer- kerk (80.000), de korenmolen in Oosterland (60.000), de Neder lands Hervormde kerk in Oos terland (90.000) en de Neder lands Hervormde kerk in Nieu- werkerk (60.000). Voor de kosten verwacht het college volledige subsidie van het rijk. Voorts staat op de raadsagenda een contract met Zekatel voor kabeltelevisie, de opheffing van het college van advies en bij stand alsmede kredietvoterin- gen voor onder andere een twee wielige tractor en voor de ver vanging van een kopieermachi ne. KRUININGEN - Het Reimers- waalse college van b en w neemt het bibliotheekplan te rug en komt in augustus met een aangepast voorstel. Het strui kelblok voor het eerste plan is de subsidiëring van volksbi bliotheken. PvdA en VVD zijn principieel erop tegen dat de ge meente deze, vaak vanuit de kerken opgezette, voorzienin gen blijft steunen als in ver schillende dorpen openbare bi bliotheken verrijzen. De fractie van Bewoners Belan gen Reimerswaal (BBR) kiest voor een tussenoplossing. Ze stelt voor om de subsidiëring van volksbibliotheken in twee jaar af te bouwen, als blijkt dat meer dan de helft van de leden ook gebruik maakt van de open bare bibliotheken. Ligt dit aan tal onder de vijftig procent, dan kan de financiële bijdrage wat betreft de BBR zo blijven. Het CDA wil niet tornen aan de subsidie voor volksbibliothe ken. De SGP evenmin, maar de fractie wijst het plan af omdat ze vreest dat het in combinatie met andere, toekomstige uitgaven (uitbreiding gemeentehuis en personeel) tot belastingverho gingen leidt. De staatkundig ge reformeerden staan een gefa seerde uitvoering voor. Het ge volg is dat er voor het plan geen raadsmeerderheid te vinden is. Hoewel PvdA, VVD en SGP - sa men goed voor tien van de ze ventien zetels - voor een kwali tatieve uitbouw van het biblio theekwerk zijn, vormen hun standpunten aanleiding het to tale plan voorlopig niet te accep teren. Het bibliotheekplan gaat uit van een openbare uitleen in elke grotere Reimerswaal kern met Yerseke als hoofdvestiging. De eerste nevenvestiging moet vol gend jaar in Kruiningen komen. Een jaar later de tweede in Krab- bendijke. De huidige openbare bibliotheken in Hansweert en Rilland gaan deel uitmaken van het netwerk. Volgens schema komt in 1993 de hoofdvestiging Yerseke van de grond en worden beroepskrachten aangesteld die de kleinere nevenvestigingen ondersteunen. In dat jaar wordt ook bekeken of uitbouw van de Rillandse bibliotheek noodza kelijk is. Het plan moet afrekenen met het versnipperde en kwalitatief gebrekkige aanbod in Reimers waal. De twee grootste volksbi bliotheken, de algemene biblio theek in Yerseke en de Neder lands hervormde bibliotheek in Krabbendijke, zoeken aanslui ting. De overige vier, waarvan drie van de gereformeerde ge meente, blijven waarschijnlijk zelfstandig. Yerseke doet in elk geval niet mee. Reimerswaal be taalt de zes volksbibliotheken in totaal 14.000 gulden subsidie per jaar. Aangezien de twee grootste voorzieningen afvallen, rest straks een bijdrage van hooguit vijf mille. Om die reden vindt wethouder J.W.P. Comelissen (CDA, welzijn) het niet nodig de subsidie op termijn in te trek ken. „Het gaat om een klein be drag, moetje dat de mensen dan ontnemen?" vraagt Comelissen. VLISSINGEN - De verschillen de afdelingen van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging houden morgen, zaterdag weer eenaan tal wedstrijden op Walcheren. In Biggekerke op het Dorpsplein wordt de strijd gevoerd van 8.00 tot 17.30 uur. In Domburg wordt tussen 7.30 en 17.30 uur ringge- stoken op de Domburgse ker mis. De afdeling Grijpskerke bindt tussen 8.00 en 17.30 uur de strijd aan op de Kerkring. KATS - Het gedurfde dorpsver nieuwingsplan in Kats zou veel geld kosten. Dat was vorig jaar al duidelijk, toen de gemeente raad van Kortgene een premie regeling losliet op verschillen de centraal gelegen straten van deze kern. Voornaamste doel daarbij was het aantal slechte tweede woningen in deze stra ten te verminderen en daarvoor in de plaats nieuwbouw te ple gen. Donderdag besloot de raad het laatste pand in de Midden straat aan te kopen en de eige naren een 'vergoeding' van 20.000 gulden mee te geven bij aankoop van een ander pand in het dorp. Dat was aanzienlijk meer dan de premie van 7500 gulden die voor de aankoop van tweede wonin gen staat. Die vergoeding van 20.000 gulden is uit de bus ko men rollen bij de onderhandelin gen, maakte burgemeester E.J. Hoogendijk-Van Duijn duide lijk. De eigenaren hadden de strategische ligging van hun be zit goed in de gaten. De gemeen te heeft echter bedongen dat de verkopers voor hun nieuwe tweede huisje - gelegen in de Kerkstraat - geen aanspraak meer kunnen doen op verbete- rings- of andere subsidies. Bij monde van fractievoorzitter J. de Looff maakte de PvdA be zwaar tegen deze hoge vergoe ding, temeer omdat de eigena ren meer voor hun huisje in de Middenstraat kregen dan ze voor het pand in de Kerkstraat neerlegden. „Als ze na aankoop vertrekken, steken ze een be hoorlijke som in hun zak", meen de De Looff. „Bovendien blijft de woning in de Kerkstraat dan al tijd een vakantiehuis." De garantie dat de eigenaar zich zou inschrijven in het bevol kingsregister van Kortgene vond de PvdA'er volstrekt on voldoende. Hij verlangde een clausule dat de gemeente het eerste recht van koop zou krij gen. CDA-fractievoorzitter M. de Smit constateerde dat het be leid niet helemaal werd gehaald: de eigenaren zijn niet in de Dijk- straat terecht gekomen, zoals de bedoeling was voor bezitters van tweede woningen die in Kats wilden blijven. Burgemeester Hoogendijk vond dat dit pro bleem was ondervangen door de inschrijving in het bevolkingsre gister: de eigenaren staan dan als permanente bewoners te boek. Verder kondigde ze aan dat een aannemer in de Midden straat premiewoningen wil gaan bouwen. Met de stemmen van de PvdA tegen, ging de raad ak koord met de transactie. De gemeenteraad van Kortgene stemde voorts unaniem in met de aanschaf van nieuwe brand- weerpakken en met de plaatsing van vijf glascontainers. GÊM. AXEL Na dringende verzoeken van de bewoners worden de wegen in Spui en Magrette zo aangepast dat de snelheid van het doorgaande verkeer wel lager moet worden foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 22