LeMond in ongewisse over Tour-vorm Miele Directeur AID vervalste cijfers visserijcontroles Van Goghs uit museum gestolen "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." PP Meerjaren-afspraken in convenant Acties vanaf maandag opgeschort Vier arrestaties in zaak ontvoerde baby in Limburg Kind in Iran na week gered PLUIM VOOR UW AUTO. n In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. A 'n Kollektie gordijnstoffen om te IÉ watertanden. Belgisch huisvuil in Nederlandse vuilniszakken geweigerd Tol Mossels Vlasoogst Leconte Nieuwe aidstest duurt 3 minuten Zonnig 233e jaargang no. 151 Vrijdag 29 juni 1990 Premieverhoging Financiering Miele Nederland b.v. Drie daders 50.000 4 weken voor één tientje en één riks! PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184-8*215 Mooi weer met volop zon. Warmer met middagtemperatuur rond 24 graden. Zwakke veranderlijke wind. pa Eindelijk akkoord verpleging RIJSWIJK (ANP) - De organisa ties van werkgevers en werkne mers in de gezondheidszorg, de bejaardenzorg en het welzijns werk hebben donderdagavond na drie dagen onderhandelen een convenant getekend. In de ze overeenkomst zijn meerja ren-afspraken vastgelegd om de problemen in de zorgsector op te lossen. Namens het kabinet tekenden de ministers De Vries (sociale zaken) en d'Ancona (WVC) en staatssecretaris Si mons (volksgezondheid). Het convenant maakt ook hero pening van de cao-onderhande lingen mogelijk. In de bejaar denzorg beginnen ze maandag al, in het ziekenhuiswezen vol gende week woensdag. Werkge vers en bonden hopen er dan in enkele dagen uit te komen. De bonden zullen hun acties, die al negen weken duren, vanaf maandag opschorten. Simons liet blijken dat het ar beidsconflict en de acties het ka binet hebben bewogen om extra geld beschikbaar te stellen voor het oplossen van de problemen. Het is vooral bestemd voor ver lichting van de werkdruk, of, zo als de staatssecretaris zei, „meer handen aan het bed". Bestuurder Bensch van de Ab vaKabo is er van overtuigd dat het convenant nooit zou zijn be reikt zonder de acties. Het kabinet heeft 215 miljoen gulden extra beschikbaar ge steld. Een deel hiervan moet worden opgebracht via verho ging van de premies voor de ziektekostenverzekeringen. Samen met de extra uitgaven die al in het regeerakkoord wa ren opgenomen komt er nu voor de zorgsector een bedrag be schikbaar dat oploopt tot bijna 700 miljoen in 1992: 407 miljoen voor verlichting van de werk druk en 270 miljoen voor verbe tering van de arbeidsvoorwaar den en daarmee van de concur rentiepositie van de zorgsector op de arbeidsmarkt. Daar komt nog eens 200 miljoen FUTUROSCOPE - Greg LeMond verkeert mor gen, zaterdag, bij de start van de 77ste editie van de Tour de France in Fu- turoscope in onzeker heid over zijn conditie. De winnaar van La Gran de Bouclé '89 is zijn over gewicht van zeven kilo weliswaar kwijt, maar eindigde in de bergetap pes van de Giro in gezel schap van de sprinters. „De Giro was voor mij de gelegenheid om weer met de bergen kennis te ma ken. De kracht ontbrak om voorin mee te rijden", aldus LeMond over het verloop van de Italiaanse ronde. Of de maand tus sen de Giro en de Tour voldoende was om op het gewenste niveau te ko men, is voor Greg Le Mond een groot vraagte ken. In de Ronde van Zwitserland werkte hij verder aan zijn klimver- mogen. „Ik voel me geen nieuwe Tour-winnaar. Vorig jaar ging ik ook niet naar Frankrijk met de ge dachte de Tour te win nen. Ik hoopte op een paar mooie dagen. Maar het werd een uitzonder lijk mooie Tour. Met een fantastisch slot." Meer nieuws in de spe ciale Tour-bijlage, pagi na's 25, 26, 27 en 32. -waarvan 100 extra- bij voor de personeelsvoorziening (onder meer werkervaringsplaatsen). Minister De Vries schat dat hier mee zo'n 10.000 mensen in de zorgsector aan de slag kunnen. Van het geld voor verlichting van de werkdruk is het grootste deel bestemd voor de verpleeg huizen, zwakzinnigeninrichtin gen en bejaardenoorden. Maar ook psychiatrische centra, zie kenhuizen, kruiswerk en gezins zorg zullen meer verplegenden en verzorgenden kunnen aan trekken, vooral in regio's waar de werkdruk het grootst is. Met het bedrag voor het oplos sen van knelpunten op de ar beidsmarkt kunnen de salaris sen van leerlingen worden ver beterd om de instroom te stimu leren. Ook zijn toeslagen moge lijk voor gespecialiseerde ver pleegkundigen of ander perso neel waar moeilijk aan te komen is. Verder gaan de salarissen en onregelmatigheidstoeslagen in de bejaardenzorg omhoog en zullen ook de salarissen in het kruiswerk en de gezinszorg wor den opgetrokken. Dit jaar worden de extra maatre gelen gefinancierd via een tijde lijke verlaging van de reserves van de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten (AWBZ), de zie kenfondsen en de particuliere (Slot zie pagina 3 kolom 1) Greg LeMond (foto Cor Vos) ■■J (Advertentie) deelt mede dat onbekenden in de nacht van 26 op Tl juni jl. de PTT-telefooncentrale van het industriegebied in Vianen hebben vernield, waardoor telefoonverkeer met o.m. Miele Nederland onmogelijk is geworden. De herstelwerkzaamheden zullen volgens de PTT waarschijnlijk duren tot vrijdagmiddag 29 juni a.s. Voor o.m. noodzakelijke service-meldingen zal Miele Nederland als gevolg van bovenstaande ook op zaterdag 30 juni a.s. van 08.00 tot 16.00 uur bereikbaar zijn onder het service-nummer: 03473- 78888. Voor onderdelen: 03473-78880, Afd. Verkoop: 03473-78881Centrale: 03473-78911 Directie Miele Nederland b.v. LEEUWARDEN (GPD) - Voor malig directeur Harm de Boer van de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij heeft persoonlijk door zijn eigen dienst opgestelde rapporten achtergehouden en vervalst. Uit de rapporten bleek dat Nederlandse vissers veel meer vis aan land brachten dan op grond van EG-afspraken was toegestaan. De Boer, thans landbouwattaché op de Neder landse ambassade in Groot- Brittannië, verving de rappor ten door andere, waar minder schokkende cijfers in stonden, en stuurde deze gegevens naar het ministerie. Ook de huidige AID-directeur, mevrouw G. Kostwinder, heeft zich aan deze praktijken schul dig gemaakt. Het ministerie zou door een topambtenaar al in april van deze zaken op de hoog te zijn gesteld. Verschillende AID-medewer- kers hebben deze beschuldigin gen naar voren gebracht. Vol gens deze medewerkers verval ste De Boer de gegevens uit pres- tige-overwegingen. Nadat de parlementaire enquêtecommis sie in 1987 zware kritiek had geuit op Braks' visserijbeleid, kondigde de minister verscherp te maatregelen aan. De stelsel matige aanlandingscontrole, die begin 1988 werd ingevoerd, was daar een voorbeeld van. Daar door zou geen kist vis ongezien aan land gezet worden, meende De Boer. Aangezien de AID-directeur de BRUSSEL (ANP) - In sommige Belgische plaatsen wordt huis vuil alleen opgehaald als het in vuilniszakken verpakt is die door het gemeentebestuur ver kocht worden. Een Nederlandse inwoner uit Mechelen heeft dat moeten ervaren. Voor PvdA-Eu- roparlementariër Alman Met ten is dat reden de EG-Commis- sie daarover een vraag te stel len. Metten vindt dat het Mechelse gemeentebestuur weinig Euro pese gezondheid aan de dag legt. ,Dat Europese wetten overal van kracht zijn, zelfs op de stoe pen van EG-ingezetenen tot in de kleinste gemeenten, van Cork tot Corfu, is blijkbaar nog niet doorgedrongen tot de Belgische stad Mechelen', aldus een don derdag in Brussel verspreide verklaring. Metten doelt op een Mechelse verordening van 21 februari dat huisvuil alleen in door de stad voorgeschreven plastic zakken mag worden verpakt. „Ander verpakkingssmateriaal - ook uit Nederland afkomstige vuilnis sakken - wordt stelselmatig ge weigerd", aldus de Nederlandse afgevaardigde. De Mechelse praktijken, die ook in de gemeenten Roeselare en Zemst voorkomen, stroken vol gens Metten niet met de EG-re- gels inzake het vrije verkeer van goederen. Hij wil van de EG- Commissie horen wat die denkt te doen tegen deze „onjuiste toe passing van het Europese recht". DEN BOSCH (GPD) - Uit het Noordbrabants Museum in Den Bosch zijn in de nacht van woensdag op donderdag drie schilderijen van Van Gogh gestolen. De gezamen lijke waarde van de drie doe ken schat de waarnemend di recteur P. Veenland op 5 tot 10 miljoen gulden. De drie gestolen kunstwerken zin 'Zittende boerenvrouw met daagse muts. Kniestuk' uit 1885, 'Raderen van de wa termolen te Gennep' uit 1884 en 'Spittende boerin, op de rug gezien' uit 1885. De schilderij en waren verzekerd. De daders lieten een kostbaar schilderij van Piet Mondriaan laten hangen. „De Molen van Heeswijk" van Mondriaan is volgens Veenland enkele mil joenen guldens waard. Het werk hing vlak naast de gesto len Van Goghs. De politie gaat voorlopig uit van drie daders, die hun daad terdege hebben moeten voor bereid. Hoofdinspecteur J. Schellens, die het onderzoek leidt, wilde nog niet uitspre ken of de daders in kringen van professionele kunstdieven gezocht moeten worden. Ook liet hij zich niet uit over de mo gelijkheid dat er losgeld voor de werken zal worden geëist. Volgens Veenland is verkoop van de schilderijen vrijwel uit te sluiten omdat de doeken in de kunstwereld te bekend zijn. Onderzoek Het onderzoek van het 25 man grote recherchebijstandsteam richt zich vooral op de vraag hoe het mogelijk is dat de dub bele beveiliging in de ruimte waar de drie doeken hingen, niet heeft gefunctioneerd. De alarminstallatie werkte wel in de overige ruimten van het museum. Het Noordbrabants Museum geldt als een van de best bevei ligde in Nederland. Deson danks nam de diefstal maar enkele minuten in beslag. De daders klommen vermoede lijk aan de achterzijde van het museum over het stalen hek en renden door de binnentuin naar het oudste gedeelte van het museum. Daar sloegen zij met grof geweld de dubbele staalglazen ruiten van de tuin deur in. Zij rukten de drie aan de muur verankerde Van Goghs los en maakten zich met de relatief kleine doeken uit de voeten. Het enige dat omwonenden hebben ge merkt, was glasgerinkel waar na de politie werd gewaar schuwd. DEN BOSCH - Het gestolen doek 'Zittende vrouw' van Van Gogh (Foto Toussaint KluiterslANP) West-Duitsland moet de voorge nomen tol op alle vrachtverkeer voorlopig in de ijskast zetten. Dat heeft het Europees Hof in Luxemburg aan C Bonn laten weten. 9 HHÜ Het duurt nog een weekje voor ze bij de consument zijn, maar het mosselseizoen komt er weer aan: de eerste scheepsladingen mossels zijn donder dag in Yerseke aange- voerd. I ROERMOND (GPD) - In de ontvoeringszaak van baby Dennise Grutter uit het Limburgse Kessel zijn vier arrestaties verricht. Vol gens officier van justitie mevrouw E. van der Bijl is het niet uitge sloten dat er nog meerdere aanhoudingen in deze zaak volgen. Onder de verdachten die zijn opgesloten is de vader van de baby, de 22-jarige H.K., die afgelopen maandag met de 25-jarige A.S. is opge pakt. Daags daarop is vervolgens E.N. (25) aangehouden, en de 57-ja- rige M.K., vader van H.K. Er bestaat geen enkele aanwijzing dat de moeder bij de ontvoering is betrokken. Het onderzoek is in een stroomversnelling gekomen na het program ma 'Opsporing verzocht'. Die uitzending leidde tot twee 'gouden tips' over de stem van de man die de politie informeerde over de vindplaats van de baby aan de Ringbaan in Weert. Ook deze man is opgesloten. Over de exacte toedracht van de ontvoering wenste de officier van justitie nog geen mededelingen te doen, ook in verband met mogelijk verdere arrestaties. Onduidelijk zijn ook nog de motieven achter de ontvoering op 10 mei in Roermond, die binnen enkele dagen tot een goed einde kwam. De telefonische informatie dat de baby bij het Weertse tankstation was neergelegd, bleek juist. De baby werd daar enkele dagen na de ontvoering in blakende gezondheid en goed verzorgd in een reiswieg aangetroffen. WÊÊBÊÊÊIÊÊÊÊÊÊfÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Het staat er goed voor met de vlasoogst in Zeeland. De vlaste- Iers hebben dit jaar het weer mee. Voor de toekomst van de vlassector is onder meer een in ternationale erkenning van het Westeuropese Linnen- Label, als produktbe- scherming, van be- O lang. WÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊBÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊaÊÊÊÊÊÊKÊm controlemaatregelen zelf als 'waterdicht' had gepresenteerd, kwam zijn prestige in het geding toen inspecteurs toch nog veel te veel illegale vis opspoorden. De Boer, voormalig commissaris van politie en Interpolmedewer ker, stelde daarop de gegevens in de door hem gewenste rich ting bij. Inmiddels heeft de Rijksrecher che, die zich op last van de mi nisters Braks en Hirsch Ballin (Justitie) met de fraudebeschul digingen bezighoudt, drie (oud- )medewerkers van de AID ge hoord. Het gaat om voormalig hoofdinspecteur A. Besuijen - tot juni vorig jaar hoofd van de inspectie Noord en Oost te Zwol le -, inspecteur W. Jansen en in spectiecoördinator J. Jonkers. Besuijen en Jansen brachten de zaak twee weken geleden aan het rollen door te verklaren dat de AID-top cijfers wegmoffelde. Volgens Besuijen ging het in 1988 om een overschrijding van 60 procent van de quota voor tong en schol. Jonkers is uit onvrede met de aanpak van de fraude al sinds december vorig jaar met ziekte verlof. Als inspectiecoördinator kreeg hij de klachten van de in specteurs op zijn bord, dat de AID-top niets deed met de on derzoeksgegevens waaruit de overschrijding van de quota bleek. Hij heeft over de kwestie ook gesprekken gevoerd met het ministerie, maar weigert ieder commentaar. Ook ex-directeur De Boer wil niets zeggen over de beschuldigingen. Zie ook pagina 17 PARIJS (RTR) - In Frankrijk is een Aidstest ontwikkeld die in drie minuten een diagnose weet te geven. Functionarissen van de Franse volksgezondheid heb ben hun goedkeuring aan het produkt gegeven. De test zal in augustus op de markt worden gebracht, zo verklaarde donder dag de producent, het farma ceutische bedrijf Clonatec. De woorvoerder van Clonatec zei te verwachten dat de test ongeveer tien gulden gaat kos ten. Het bedrijf stelt dat de suc cesscore van de test 99,5 procent bedraagt. Wimbledon heeft op de vierde dag afscheid genomen van de Fransman Henri Leconteffoto). De Oostenrijker Alex Antonitsch schakelde hem uit via een zege in vijf sets 2-6 O Al 6-4 7-6 2-6 6-3) O I ■HMnH TEHERAN (RTR) - Reddings werkers hebben in het Noordi- raanse dorpje Rahmatabad een 9-jarig jongentje gered dat een week lang met zijn dode fami lieleden onder het puin heeft ge legen. Het Iraanse persbureau IRNA meldde donderdag dat Morteza Amirpour als enige van zijn familie werd gered door hulpverleners uit de Sov jetunie die op zoek waren naar overlevenden van de aardbe ving van vorige week. Volgens IRNA lag het jongentje in coma en moest het in het ziekenhuis worden opgenomen. In totaal vonden zeker 50.000 mensen de dood, zijn 110.000 ge wond geraakt en zijn 500.000 dakloos geworden, aldus de Iraanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. De Iraanse regering zei donder dag zeker 500 miljard rials (15 miljard gulden) nodig te hebben voor de wederopbouw van de zwaargetroffen provincie Gilan. (Advertentie) De nieuwe Carvox® autotelefoons van PTT Telecom. Nu verkrijgbaar op meer dan 700 adressen door heel Nederland. Al vanaf fl. 2.979,- inclusief inbouw- pakket (excl. BTW). Ook leasing is mogelijk. Al vanaf fl. 72,54 (excl. BTW) per maand. Bel voor meer informatie gratis 06-0403. CARVOX® VAN PTT TELECOM. DE BESTE TELEFOON OP VIER WIELEN. Bezoek onze Carvox-dag op zaterdag 30 juni van 08.30-16.00 uur. Livingstoneweg 11, Goes. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Naam: 'imit'.lolink Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC j 4 weken lang [voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1